NATO: Irrenhaus einen Failed Staat, von Kriminellen: Albanien mit einer Mafia der Regierung, auch beim Militaer

und jetzt kommt der NATO Hampelmann

 

NATO-Chef beginnt Reise in die westlichen Balkanstaaten – EurActiv

Am Dienstag wird Stoltenberg nach Serbien reisen. Das Land wurde 1999 von der NATO bombardiert, um die ethnische Säuberung der Albaner in Kosovo zu …

 

 

Der Super Skanal des Staates, des jetzigen Praesidenten, als Generalstabschef.

Das Verfassungsgericht, lehnte die Freigabe der gestohlenen  Grundstuecke, der Langzeit Kastriati Mafia ab.

Einfach Haefen, Grundstuecke stehlen

siehe im Maerz 2023. in der Sache die Drehtzieherin. Olta Xhacka, mit ihrer kriminellen Mutter schon im Kinderhandel mit Edi Rama und ihrem Ex Mann, einem Vlore Mafiosi

 

Beschlagnahme des gestohlenen Marina Hafens, bei Sarande vor wenigen Tagen, der Kastriati Gruppe, bekannt für illegales Bauen und Öl Schmuggel

„Der Marinestützpunkt der Armee in Sarande, wird beschlagnahmt“ Ein Mafia Geschäft von „Kastrati Group“ sh.a. Army naval base under seizure, VOA: SPAK investigates the privatization of Limion in Saranda Alle Dokumente gefälscht, gerade rund um die „Kastrati Group“ sh.a. und Phantasie Firmen. Die Sonderstaatsanwalt, beschlagnahmt Alles dort. Die Kastriati Brüder betrieben für Berisha, Ridvan Bode schon … Beschlagnahme des gestohlenen Marina Hafens, bei Sarande vor wenigen Tagen, der Kastriati Gruppe, bekannt für illegales Bauen und Öl Schmuggelweiterlesen

AKTUALITET

Nën sekuestro baza detare e ushtrisë, VOA: SPAK heton privatizimin e Limionit në Sarandë

Nën sekuestro baza detare e ushtrisë, VOA: SPAK heton privatizimin e

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka pranuar kërkesën e Prokurorisë së Posaçme për vënien nën sekuestro preventive të “Bazës Ndihmëse, Limion, Sarandë”.

Bazë e Forcave Detare e cila është  pronë e ushtrisë shqiptare që nga korriku i vitit 2020, me vendim të qeverisë.

Ajo i është dhënë me qira, si pjesë e një territori shumë më të madh, prej mbi 265 mijë metrash katrorë bashkimit të shoqërive “Concord Investment” sh.p.k. dhe “Kastrati Group” sh.a., përfaqësuar nga shoqëria “Marina Bay Saranda” shpk.

Sipas vendimit të Gjykatës, të cilin Zëri i Amerikës ka mundur ta shohë, vlerësohet “i drejtë parashtrimi i prokurorit se duhet të ndërpritet kryerja e investimit në fushën e turizmit, apo dhe ndërtime të tjera nga investitori, mbi pronën 696 (Baza Ndihmëse, Limion), për arsye se disponimi lirisht i kësaj prone nga subjektet private, cënon gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës Detare, operacionalitet i cili duhet të vazhdojë të kryhet nga organi kompetent që është Komanda e Forcës Detare, pa ndërhyrje të subjekteve private”.

Hetimi për këtë çështje ka nisur pas një kallëzimi të ish Zv.Komandantit të Forcës Detare Artur Meçollari, sipas të cilit, dhënia me qera është bërë në shkelje, pasi kjo bazë është pjesë e Planit të Vendosjes dhe të Përhapjes së ushtrisë, e për këtë arsye do duhej marrë dhe miratimi i Presidentit të Republikës, në cilësinë e Komandatit të Përgjithshëm të Forcave të armatosura.

Bajram Begaj shet në SPAK Belinda Ballukun, ja kontrata e jashtëligjshme që dorëzoi presidenti në “duart” e prokurorëve specialë që pritet të shkaktojë “tërmet” në politikë, ish-drejtuesi i Forcave Detare, Artur Meçollari nxjerr detajet e forta

Bajram Begaj shet në SPAK Belinda Ballukun, ja kontrata e

Ish-drejtuesi i Forcave Detare, Artur Meçollari ka nxjerrë detaje të forta për hetimet e SPAK pas padisë për pronat ushtarake. Sipas tij, ish-Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA ka shitur tek prokurorët specialë, Belinda Ballukun. Ai ka nxjerrë, faktet dhe dokumentet, se si një kontratë e jashtëligjshme mund të shkaktojë “tërmet” në politikën shqiptare. “Bajram Begaj shet në SPAK Belinda Ballukun. Paska nisur taktika “hiqja vetes, futja shokut”. Ish-Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA është kallëzuar në SPAK nga ana ime më 1 prill 2021, lidhur me ndërtimin e godinës 4-katëshe në bazën detare të Shëngjinit, kallëzim i cili është regjistruar në SPAK me nr. 109/2021. Ish-Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Bajram Begaj ka përgjegjësi për dorëzimin e bazës detare të Sarandës kompanisë “Marina Bay Saranda” më 30 mars 2022 nga Komanda e Forcës Detare si dhe i ka kërkuar zyrtarisht kësaj komande dorëzimin e bazës, procedim tashmë i regjistruan me nr.108/2021, mbas kallëzimit tim të 26 marsit 2021.  Por, gjithashtu Bajram Begaj, si Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, nuk ka zbatuar ligjin për Policinë Ushtarake për nxjerrjen e urdhrit, deri ditën që la detyrën, për lirimin e pronës prej 5,2 ha në Porto Romano të zënë forcërisht nga Porti MBM”, shkruan Meçollari.

Zbardhen prapaskenat

Meçollari ka zbardhur detaje nga vendimi i Gjykatës së Lartë në qershor të këtij viti, e cila vendosi përfundimisht “sekuestron preventive” mbi bazën detare të Sarandës. Ai kap një detaj që nxjerr zbuluar Begajn dhe “gropën” që i ka bërë Belinda Ballukut. “Në Vendimin Gjykatës se Lartë Nr.00-2023- 1001, datë 15.06.2023, që vendosi përfundimisht “sekuestron preventive” mbi bazën detare të Sarandës ka tre paragrafe interesante, dhe ata janë paragrafët 4, 5 dhe 6. SPAK me shkresën nr. 10074 prot., datë 9.12.2021, i ka kërkuar informacion Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura mbi statusin e pronës së bazës detare Sarandë (prona nr. 696), si dhe praktikën shkresore të ndjekur për dhënien me qira të kësaj prone kompanisë private “Marina Bay Saranda” SHPK.  Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor bajram Begaj, i jep informacion SPAK-ut, sipas kërkesë së tij, mbi çfarë i kërkon me shkresën nr. 8530/3 prot., datë 28.12.2021, por çuditërisht i përfshin në këtë praktikë edhe praktikën e një kontrate tjetër, të pakërkar nga SPAK.  Përfshinë në përgjigje praktikën e Shtabit të Përgjithshëm dhe Ministrisë së Mbrojtjes për dhënie mendimi për projekt vendimin për miratimin e kontratës së koncesionit të Portit Turistik dhe Shërbimeve “Marina Limion”, shkruan ish-drejtuesi i Forcave Detare.

Indiciet e SPAK

Berisha kraeht herum, verweigert die Vorladung der Sonderstaatsanwaltschaft

Berisha refuzon GJKKO dhe shkon në Kuvend: Nuk i bindem urdhërave të Ramës

Shkruar nga Pamfleti

Berisha refuzon GJKKO dhe shkon në Kuvend: Nuk i bindem urdhërave

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbërritur në Kuvend. Berisha ka refuzuar sërish të ballafaqohet me GJKKO-në me argumentin se zbatojnë urdhrat e kryeministrit Edi Rama.

„Sot unë jam paraqitur në parlament. Sot jam paraqitur në Parlament nuk mund të pranojë kurrë përvetësimin që bën Rama. Është urdhër i Edi Ramë si lëshuar nëpërmjet mercenarëve siç është Kraja, që qëndron në detyrë në shkelje të kushtetutës. Irena Gjoka fshihet parapa krimit. Ata janë shërbëtorë të mjetë që zbatojnë urdhrat e Edi Ramës ndërkohë marrin pushtetin e parlamentit”, tha Berisha.

Do ia thoni në sy Ramës që qëndron pas vendosjes së masës së arrestit ndaj jush?

“Nëse nuk ia mbath, do ia them”, u përgjigj ai.

Opozita, ajo e Sali Berishës dhe Gazment Bardhit, kanë paralajmëruar se në vazhdën e aksionit të tyre, nuk do të lejojnë zhvillimin e seancës. Formën nuk e kanë zbuluar, duke e lënë mister mënyrën që do të zgjedhin këtë herë për bllokimin e sallës së seancave plenare.Kryeministri Edi Rama dhe deputetët socialistë kanë mbërritur në Kuvend më herët. Po ashtu edhe deputetët e Rithemelimit, ndërsa në hyrje të Kuvendit Berisha tha se do jetë një aksion i fuqishëm.

https://pamfleti.net/politike/berisha-refuzon-gjkko-dhe-shkon-ne-kuvend-nuk-i-bindem-urdherave-te-ram-i198987

 

Schlagwörter: , , , ,

KOMMENTAR(E) (5)

 • Crni Labudovi
  Nov 21, 2023., 11:14 •

  Die Sache zeigt nur wie kriminell der Generalstab, das Militaer Regierung ist, was schon unter Berisha inzeniert wurde Rechts die Pseudo Albanische Marine Frau im Gender Wahn

  „Spiuni Artur Meçollari emërohet zv.Komandant i Forcës Detare“
  Der Sohn verhaftet in Italien, wegen Heroin Schmuggel. die Albanische MIlitär Attachein in Ankara, verlor dann umgehend ihren Diplomaten Passport, der Ehemann ein Mafiosi. Es gibt nur 2 Albanische Frauen mit hohen Militär Rang. Die Zweite hat Generalsrang,im alten Berisha Modell der Politik. Der Flotten Chef ist ebenso ein Komiker, ohne jede Marine Ausbildung, läuft mit Admirals Uniform herum, was per Gesetz verboten ist.Frau Razije Mehmeti, wurde sogar zum Militär Attache in Ankara (Türkei) befördert Haupt Lieferant in Tradition für die Drogen Importe nach Albanien. In der Türkei wurde die Frau überwacht (MIT), weil die Ernennung, ohne Absprache mit den Türken erfolgte. Skandale auch rund um die Helikopter und Ausbildung sind unendlich, wo der Piloten Chef Ausbilder: Sokol Feka in Spanien umkam, als er Drogen Transporte aus Marroko flog, oder ein Militär Helikopter ging verloren, weil ohne Erlaubnis der Helikopter benutzt wurde, kein Pilot auf dem Modell eine Ausbildung hatte. Der Ehemann war ebenso ein hoher Offizier vor Jahren und direkt durch die Verteidigungs Ministerin: Mimi Kodheli ernannt. NATO: Hochrangige Albanische Militär- und Diplomaten Familie organisiert Drogen Schmuggel Abteilung: „useful idiots“! damit korrupte Dumme im EU Apparat einen Job haben, oder wie bei der NATO, als Quoten Frauen wie: „Emilie Jakobsen“ in der Welt Premiere der Unfähigkeit, Peinlichkeit und Ignoranz, die 500 Millionen teure Norwegische Fregatte versenkten. Ignorierung aller Seefahrtsregeln und dem Seerecht, wegen Dummheit: Quelle aus dem Stern: Den Report „Norwegian Frigate Helge Ingstad Accident Report“ können Sie hier einsehen. Identische die kriminelle Aussenpolitik von Deutschland, wo man das Völkerrecht mit Dummen und kriminellen Aussenministern in die Mülltonne warf, in Hitler Eroberungs Feldzügen, Raub und Besetzung weiter macht.  Noch eine Pseudo Albanische Marine Frau im Gender Wahn, ohne das man einen einzigen Seemanns Knoten kennt.
  12/02/2019 – 11:29
  die gesamt Marina wurde mit diesen Dingen zerstoert, NATO Land, wobei der letzte Admiral Kudret Cela, aus identischen Gruenden gefeuert wurde, unter Salih Berisha, Fatmir Media

  FLOTTEN KOMMANDANT: ARTUR MEÇOLLARI ENTLASSEN, WEGEN EINER HOCHZEIT FEIER EINES OFFIZIERES AUF EINEM KÜSTEN PATROLL SCHIFF

   “Do ta denoncoj me ashpërsinë më të madhe vendosjen në krye në grup negocimi të një ish spiuni të Forcave të Armatosura, i larguar pas dokumentimeve të pakundërshtueshme të SHISH, të ushtrisë dhe të dhënat e tjera, i larguar me vendim të prokurorisë së përgjithshme dhe që ky agjent, ky spiun, Artur Mecollari, diçka e kësaj natyre siç ka të drejtë çdo shtetas që akuzohet më të padrejtë, nuk i është drejtuar gjykatës se faktet kanë qenë katastrofale. Ai ka zgjedhur rrugën e xhepit apo influencës apo vendin tjetër që merrte rrogën, për tu rikthyer në funksione nevralgjike të shtetit shqiptar”                                                                                         Sali Berisha, shkurt 2018
  Olta Xhaçka e mbrojti personalisht ushtarakun e preferuar të qeverisë, në kulmin e akuzave të Berishës.
  “Meçollari nuk pranoi të firmoste për heqjen e disa bazave detare nga plani i përhapjes. Nuk pranoi t’ua jepte bazat detare, miqve dhe familjarëve të doktorit kryeminister. Sulmi ndaj Mecollarit kur shtypi shkruante për megaaferat me bazën e Bisht Pallës, kur shtypi shkruante për shitblerjen e pronave në Porto Romano mes familjarëve të Berishës me Damir Fazllic”                                                                                                 Olta Xhaçka shkurt 2018
  Xhaçka foli për një konflikt të ushtarakut me qeverinë e PD-së në vitin 2012. Artur Meçollari ishte komandant në detyrë i Forcave Detare, kur refuzoi të nxjerrë nga “Plani i Përhapjes së Ushtrisë” bazën ushtarake detare të Bisht Pallës. Me nxjerrjen nga “Plani i Përhapjes së Ushtrisë” pronat në këtë zonë, mund të privatizoheshin dhe baza ushtarake mund të zhbëhej. Për të njëjtën çështje ishte shkarkuar para tij admirali Kudret Çela.
  “Isha zëvendës i admiral Kudret Çelës dhe e kam zëvendësuar nja 20 ditë. Nuk lëkundesha nga pozicioni i admiral Çelës” ka thënë Artur Meçollari në atë kohë.
  Më i qartë kishte qenë në shpjegimin e situatës admiral Kudret Çela. I pyetur se pse u shkarkua ai dhe Artur Meçollari, Kudret Çela përgjigjej shkurt: “Sepse kundërshtuam që të mbyllej Bisht-Palla”. Baza Detare e Bisht-Pallës kishte nisur të rindërtohej, duke u bërë e përshtatshme për ankorimin e anijeve luftarake. Sipas komandantëve, sugjerimet e ekspertëve të NATO-s ishin që baza të ruhej.
  Das NATO, EU Debakel als man zuschaute: als Arben Imami, Mimi Kodheli, Olta Xhacka – die Marine, Militär Grundstücke stahlen in Albanien
  [caption id="attachment_11364" align="alignnone" width="214"] 100322-N-0046R-005
  PASHALIMAN, Albania (March 22, 2010) Rear Adm. Gerard P. Hueber, deputy chief of staff for Strategy, Resources and Plans for U.S. Naval Forces Europe-Africa, receives a tour of the Pashaliman Naval base with Rear Adm. Kudret Cela,[/caption] Die Haftbefehle liegen vor Laut Meçollari werden nach dieser Entscheidung Haftbefehle vorbereitet, unter denen viele Beamte des Verteidigungsministeriums und des Generalstabs der FA leiden könnten. „In der Entscheidung des Obersten Gerichtshofs Nr. 00-2023-1001 vom 15.06.2023 wurden viele Dokumente der an den Verfahren zum Abschluss des Pachtvertrags mit der Firma „Marina Bay Saranda“ und der Konzession mit der Firma „Marina Limion" werden teilweise zitiert". Allerdings ist das einzige Dokument, das in dieser Entscheidung vollständig enthalten ist, das mit der Nr. 223/1 Prot. vom 21.1.2020 des Marinekommandos, unterzeichnet vom ehemaligen Vizekommandeur der Seestreitkräfte (amtierender Kommandeur), Hauptmann 1. Ranges Artur Meçollari. Wie aus der Entscheidung hervorgeht, führte dieses Dokument zur „präventiven Beschlagnahmung“ des Marinestützpunkts Sarandë und wahrscheinlich werden morgen viele Beamte des Verteidigungsministeriums und des Generalstabs der FA angeklagt. Die Entscheidung des Obersten Gerichtshofs Nr. 00-2023-1001 vom 15.06.2023, mit der beschlossen wurde, die Berufung der interessierten Partei „Marina Bay Saranda“ nicht anzunehmen, bestätigte die Entscheidung des Sonderberufungsgerichts für Korruption und Kriminalität der Organisierten Nr. 9 vom 3.4.2023, mit dem die Entscheidung Nr. 91 vom 24.2.2023 des Sondergerichts erster Instanz für Korruption und organisierte Kriminalität“, mit dem der Marinestützpunkt Saranda endgültig unter präventiver Beschlagnahme gestellt wurde, wurde am 6. März 2023 hingerichtet. Das Land sagt: „Für die Verwaltung des Eigentums.“ Verantwortlich ist der Verwalter Skënder Met'hasani, Verwalter der Agentur für die Verwaltung beschlagnahmter und konfiszierter Vermögenswerte im Innenministerium, Tirana. Mit der Durchführung der Eigentumssicherungsmaßnahme sind die Kriminalpolizei der Generaldirektion der Staatspolizei Tirana und die Agentur für die Verwaltung beschlagnahmter und beschlagnahmter Vermögenswerte im Innenministerium beauftragt.

  Artur Meçollari nxjerr për herë të parë shkresën që çoi në “sekuestro preventive” bazën detare në Sarandë, ja roli i Belinda Ballukut, gati fletë-arrestet për shume zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të përgjithshëm të FA

  Artur Meçollari nxjerr për herë të parë shkresën
  Ish-komandanti i Forcave Detare Artur Meçollari ka nxjerrë për herë të parë ditën e djeshme të zbardhur vendimin e Gjykatës së Posaçme, e cila ka vendosur sekuestro preventive mbi Bazën Detare të Limionit në Sarandë. Në këtë vendim tregohet pse ka ndërhyrë SPAK, si edhe roli i Belinda Ballukut. “Tashmë vendimi për vënien nën “sekuestro preventive” të bazës detare të Limionit, në Sarandë, është shqyrtuar edhe nga Gjykata e Lartë, duke lënë fuqi dy vendimet e mëparshme të gjykatave të GJKKO, sipas kërkesës së SPAK. Gjykata shprehet kjo marrëveshje ka cënuar gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës Detare, duke u shprehur se “gjykata çmon parashtrimin e prokurorit se duhet të ndërpritet kryerja e veprimeve të investimit në fushën e turizmit apo dhe ndërtime të tjera nga investitori, mbi pronën nr. 696, për arsye se disponimi lirisht i kësaj prone nga subjektet private cenon gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës Detare, operacionalitet i cili duhet të vazhdojë të kryhet nga organi kompetent që është Komanda e Forcës Detare, pa ndërhyrje të subjekteve private”, si dhe “duke u dhënë në ruajtje të një kompanie private është vënë në rrezik serioz potencial operacionaliteti, siguria kombëtare dhe interesi publik në përgjithësi”. Sot po ju sjellë për herë të parë dokumentin nr. 223/1 prot., datë 21.1.2020 të Komandës së Forcës Detare, të firmosur nga unë, me detyrë zëvendëskomandantit të Forcës Detare (komandant në detyrë) kapiten i rangut të pare Artur Meçollari drejtuar Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneralbrigade Bardhyl Koçakut, lidhur me me konçesionin për portin turistik “Marina Limion” të propozuar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Enegjitikës Belinda Balluku”, shkruan Meçollari në rrjetet sociale.
  Gati fletë-arrestet Sipas Meçollarit, pas këtij vendimi po bëhen gati fletë-arreste ku mund ta pësojnë shume zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të përgjithshëm të FA. “Në Vendimin Gjykatës se Lartë Nr.00-2023- 1001, datë 15.06.2023, citohen pjesërisht shumë dokumente të institucioneve të përfshira në procedurat e lidhjes së kontratës së qirasë me kompaninë “Marina Bay Saranda” dhe me konçesion me kompaninë “Marina Limion”. Por, i vetmi dokument i përfshirë plotësisht në këtë vendim është ai me nr. 223/1 prot., datë 21.1.2020 i Komandës së Forcës Detare, të firmosur nga ish-zë vendëskomandantit të Forcës Detare (komandant në detyrë) kapiten i rangut të parë Artur Meçollari. Siç duket nga Vendimi, ky dokument çoi në “sekuestron preventive” të bazës detare Sarandë dhe ndoshta nesër nën akuzë shume zyrtarë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të përgjithshëm të FA. Vendimi i Gjykatës së Lartë Nr.00-2023- 1001, datë 15.06.2023, që vendosi mospranimin e rekursit të paraqitur nga pala e interesuar “Marina Bay Saranda”, la në fuqi vendimin e Gjykatës së Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar nr. 9, datë 3.4.2023, i cili kishte miratuar vendimin nr. 91, datë 24.2.2023, të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar”, duke lënë përfundimisht nën sekuestro preventive” bazën detare të Sarandës, u ekzekurua më 6 mars 2023. Vendi thotë se “Për administrimin e pasurisë ngarkohet administratori Skënder Met’hasani, administrator në Agjencinë për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara në Ministrinë e Brendshme, Tiranë. Për ekzekutimin e masës së sigurimit pasuror, ngarkohet policia gjyqësore e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit, Tirane dhe Agjencia për Administrimin e Pasurive të Sekuestruara dhe të Konfiskuara në Ministrinë e Brendshme”.
  https://sot.com.al/politike/artur-mecollari-nxjerr-per-here-te-pare-shkresen-qe-coi-ne-sekuestro-pr-i625356

 • joker
  Nov 23, 2023., 11:54 •

        Bajram Begaj çon në SPAK një ministre të qeverisë, zbulon para prokurorëve shkresat sekrete që fundosin anëtaren e kabinetit Rama, ja dokumentet ekskluzive të gazetës “SOT” Mbas një hetimi penal 2-vjeçar nga SPAK, GJKKO vendosi nën “sekuestron preventive” bazën detare të Sarandës.  Sipas SPAK “Ky procedim penal është regjistruar mbi bazë të kallëzimit të shtetasit Artur Meçollari, me detyrë Kapiteni i Rangut të Parë ish-Zv. Komandant i Shtabit të Forcës Detare (FD), depozituar më datë 29.3.2021” dhe “Në vijim, më datë 08.08.2022, kallëzuesi ka paraqitur shtesë kallëzimi penal, në kuadër të hetimeve mbi procedimin penal tashmë të regjistruar më datë 16.04.2021, me nr. 108, për veprën “Shpërdorim detyre””.  Ky kallëzim penal lidhet vetëm me procedurën e lidhjes së kontratës me “Marina Bay Saranda”, ku është e përfshirë baza detare e Sarandës. Hetimet e SPAK https://sot.com.al/politike/bajram-begaj-con-ne-spak-nje-ministre-te-qeverise-zbulon-para-prokurore-i625597

 • Insider
  Nov 28, 2023., 23:06 •

  SPAK sekuestroi bazën detare në Sarandë/ Artur Meçollari: Përse Begaj nuk mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare? Ish-zëvendëskomandanti i Forcës Detare, Artur Meçollari, ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me pronat e Forcës Detare, ku ai ngre pyetjen përse kreu i Shtetit Bajram Begaj nuk mbledh dot Këshillin e Sigurisë Kombëtare për tjetërsimin dhe korrupsionin masiv. Me anë të një statusi në Facebook shkruan se korrupsioni masiv me pronat e Forcës Detare dhe vënia nën sekuestro e Bazës Detare të Sarandës, duhej të mblidhnin Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Më tej ai sqaron se nga data 29 korrik 2020 deri më 4 qershor 2022, Shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA ka qënë gjeneralmajor Bajram Begaj. E sipas tij, Begaj duhet të mbledhi Këshillin e Sigurisë Kombëtare si President i Republikës. Ish-zëvendëskomandanti i Forcës Detare shton më tej se SPAK prej dy vitesh është duke hetuar gjashtë vepra penale që lidhen me tjetërsimin e pronave të Forcës Detare, ku i dyshuar është edhe ish-Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, sot President i Republikës, Bajram Begaj. REAGIMI: “Përse Presidenti nuk mbledh dot Këshillin e Sigurisë Kombëtare për tjetërsimin dhe korrupsionin masiv me pronat e Forcës Detare? Korrupsioni masiv me pronat e Forcës Detare dhe vënia nën sekuestro e Bazës Detare të Sarandës duhet të mblidhnin Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Shqipëria është i vetmi anëtar i NATO-s me një bazë detare nën sekuestro preventive. Por, kjo nuk ndodhi dhe nuk ka për të ndodhur, pasi: Sipas ligjit nr. 64/2014 “për pushtetet dhe autoritetet e komandimit dhe drejtimit në FA”, neni 15, pika 9.d. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA është përgjegjës për “kontrollin e gadishmërisë luftarake dhe merr masa për përmirësimin e saj”. Nëntor 2020 – filluan punimet për ndërtimin e godinës 4-katëshe në Bazën Detare të Shëngjinit; 18 dhjetor 2020 – Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, ndërsa godina ishte në katllavan, nxjerr urdhër operacional që Policia Ushtarake të ndihmojë Forcën Detare për moslejimin e civilëve të kryejnë punime në Bazën e Shëngjinit dhe sigurimin e saj. 19 dhjetor 2020 – Komandanti i Bazës së Shëngjinit raporton në Forcën Detare dhe Shtabin e Përgjithshëm se Policia Ushtarake nuk e ndihmon për zbatimin e Urdhërit të Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të FA të datës 18 dhjetor 2020; 23 dhjetor 2020 – me propozim të Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të FA, Ministri i Mbrojtjes shkarkon pa motivacion nga detyra Komandantin e Bazës Detare të Shëngjinit; 6 mars 2021 – ndërsa godina ka mbërritur në katin e katërt, Ministri i Mbrojtjes nxjerr urdhër për bllokimin e punimeve dhe sigurimin e Bazës Detare të Shëngjinit edhe me Polici Ushtarake. Punimet bllokohen. Tetor 2021 – Fillon zaptimi i pronës nr. 219 “ish-depua e minave” në Porto Ronano; 12 dhjetor 2021 – Marrëveshje e Forcës Detare me kompaninë “Marina Bay Saranda” për dorëzimin e Bazës Detare të Sarandës; Shkurt 2022 – Forca Detare i dorëzon firmës private “Marina Bay Saranda” Baza Detare e Sarandës; Në mars 2023 GJKKO, me propozim të SPAK vuri nën sekuestro Bazën Detare të Sarandës me arsyetimin “i drejtë parashtrimi i prokurorit se duhet të ndërpritet kryerja e investimit në fushën e turizmit, apo dhe ndërtime të tjera nga investitori, mbi pronën 696 (Baza Ndihmëse, Limion), për arsye se disponimi lirisht i kësaj prone nga subjektet private, cënon gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës Detare, operacionalitet i cili duhet të vazhdojë të kryhet nga organi kompetent që është Komanda e Forcës Detare, pa ndërhyrje të subjekteve private”. Po kush ka qënë Shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA në të gjitha këto data? Nga data 29 korrik 2020 deri më 4 qershor 2022, Shef i Shtabit të Përgjithshëm të FA ka qënë gjeneralmajor Bajram Begaj, që sot duhet të mbledhi Këshillin e Sigurisë Kombëtare si President i Republikës. SPAK prej dy vitesh është duke hetuar gjashtë vepra penale që lidhen me tjetërsimin e pronave të Forcës Detare, ku i dyshuar është edhe ish-Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, sot President i Republukës Bajram Begaj. Çështjet në hetim janë: 1) Procedura e lidhjes së kontratës më 15 korrik 2020 për dhënien me qera 1 Euro për 20 vjet të Bazës Detare Sarandë kompanisë “Marina Bay Sarsnda”, si bashkim i operatorëve ekonomik Kastrati Group dhe Concord Investment: 2) Procedura e lidhjes së kontratës konçesionale më 23 qershor 2020 për portin turistik të Limionit për 35 vjet me kompaninë “Marina Limion” si bashkim i operatorëve Kastrati Group dhe Edil-Al-It. 3) Dorëzimin e bazës Detare të Sarandës në shkurt 2022 firmës Marina Bay Saranda. Për këtë SPAK në mars 2023 ka vendosur sekuestro preventive mbi bazën Detare të Sarandës me argumentin se zotërimi i lirë i pronës nga privati ka cënuar gadishmërinë operacionale të Forcës Detare dhe ia ka kthyer pronën po Forcës Detare që e ka dorëzuar vetë. 4) Lejimin dhe zaprimin e pronës nr. 219 “Ish-Depua e minave” Porto Romano me sipërfaqe 5,2 hektar prej tetorit 2021 nga operatori Porto MBM, pjese e Kastrati Group. 5) Lejimi i ndërtimit të një godine 4-katëshe midis nentorit 2020 dhe marsit 2021 në Bazën Detare të Shëngjinit. 6) Shkelje të ligjit, pa miratim të Presidentit, për nxjerrjen nga plani i përhapjes dhe vendosjes së Forcës Detare të 133 hektar nga 200 hektar të provave në katër baza detare: Shëngjin, Kepi i Palit, Pashaliman dhe Palerm. Shënim: Nëse Presidenti i Republikës nuk do ishte nën hetim nga SPAK për Bazën Detare të Shëngjinit, si i vetmi person subjekt i tij, SPAK duhet të kishte shpallur moskompetencën. Në fakt ka regjistruar hetimin penal dhe hetimi vijon prej dy vitesh. Presidenti duhet të informojë publikun nëse është pyetur nga SPAK?”, përfundon ai. Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka pranuar kërkesën e Prokurorisë së Posaçme për vënien nën sekuestro preventive të “Bazës Ndihmëse, Limion, Sarandë”, një bazë e Forcave Detare, pronë e ushtrisë shqiptare e cila në korrik të vitit 2020, me vendim të qeverisë, i është dhënë me qira bashkimit të shoqërive “Concord Investment” sh.p.k. dhe “Kastrati Group” sh.a., përfaqësuar nga shoqëria “Marina Bay Saranda” shpk, si qiramarrës. Shoqëria, sipas publikimeve në faqen e Concord Investment, parashikon ndërtimin e një https://360grade.al/626660/spak-sekuestroi-bazen-detare-ne-sarande-artur-mecollari-perse-begaj-nuk-mbledh-keshillin-e-sigurise-kombetare/

 • joker
  Jan 07, 2024., 09:17 •

  „Das Wirtschaftsmodell der Renaissance ist nichts für …“/ Modemacher im Chaos, Salianji stichelt: Die Regierung existiert nur für die Reichen Geschrieben von SOT.COM.AL7. Januar 2024 „Das Wirtschaftsmodell der Renaissance ist nichts für …“/ Fashioners in Der demokratische Abgeordnete Ervin Salianji äußerte die Sorge, dass Kriminalitätsgelder die albanische Wirtschaft zerstören. In einem Beitrag auf seinem Konto im sozialen Netzwerk „Facebook“ betont Salianji, dass die Freimaurerei einer der gefährdeten Sektoren sei und dass die Regierung nur für die Reichen existiere. Salianjs vollständiger Beitrag: „Kriminelle Gelder zerstören die Wirtschaft! Die Mode ist einer der gefährdeten Sektoren, die Regierung existiert nur für die Reichen! Probleme, Sorgen, die Unfähigkeit, Opfer zu bringen, um zu überleben, und eine Regierung, die nicht für die Menschen existiert. Das gleiche Panorama in allen .“ Ecke des Landes. Gestern in Gjirokastër bei den freien Berufstätigen, heute im nördlichen Ende. In Has habe ich Dutzende Damen getroffen, die unermüdlich in der Modebranche arbeiten, leider die einzigen, die für ein Einkommen für ihre Familien sorgen! Der Niedergang der Der Euro hat diesem Sektor Unsicherheit und Schaden gebracht, er birgt die Gefahr, dass viele Mädchen, Frauen und Familienoberhäupter im ganzen Land arbeitslos werden, wie diese in Has. Es wird geschätzt, dass etwa 75.000 Familien durch Arbeit in der Modebranche unterstützt werden . In kleinen Gebieten wie Has ist diese Branche der größte Arbeitgeber. Die Regierung unternimmt in völliger Gleichgültigkeit keinen Versuch, den durch die Abwertung des Euro verursachten Bullen zu unterstützen oder zu mildern. Das Wirtschaftsmodell der Renaissance ist nichts für Menschen, die müde werden und hart arbeiten. Es geht um das Verbrechen der Oligarchen“, schreibt der Abgeordnete. https://sot.com.al/english/politike/modeli-ekonomik-i-rilindjes-nuk-eshte-per-fasonerite-ne-kaos-thumbon-sa-i633732

Wird geladen
×