Folklore Treffen der EU, Berliner Dumm Spasken mit oft Mafiosios in Tirana: Western Ballkan Summit

einmal Kasparl Theater von Kriminellen, wo Nichts passiert, als Deutsche, EU, Tirana Regierungsform

Western Balkans Summit in Tirana 2023 | Federal …

 

16 tet 2023 — Federal Chancellor attends Tirana summit Clear commitment to EU prospects for the Western Balkan states … “The future of the Western Balkans is …

Tirana Declaration, 6 December 2022 – Consilium.europa.eu

Consilium.europa.eu

https://www.consilium.europa.eu › tir…

Samiti i Berlinit, Tirana merr vëmendjen e mediave ndërkombëtare

Shkruar nga Pamfleti

Samiti i Berlinit, Tirana merr vëmendjen e mediave ndërkombëtare

Tirana është shndërruar ditën e sotme në qendrën e Europës pasi ka mirëpritur Samitin e Procesit të Berlinit ku marrin pjesë përfaqësuesit më të rëndësishëm të Bashkimit Europian, si dhe liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ky takim i rëndësishëm që ka përfunduar sesionin e parë deri më tani ka marrë vëmendjen e medieve ndërkombëtare.

Associated Press thekson se ky samit nuk i jep rëndësi vetëm Ballkanit, në rrafshin politik dhe ekonomik, por edhe për faktin që një ngjarje e tillë, zhvillohet për herë të parë jashtë kufijve të Unionit Europian.

“Bashkimi Evropian ofron një plan të ri rritjeje për Ballkanin Perëndimor, duke hapur pjesërisht tregun e përbashkët”, shkruan prestigjiozja Associated Press, e cila e shoqëron lajmin me një kolazh fotosh nga pritja që i bën kryeministri Rama liderëve të Europës.

Edhe Radio France Internationale del me titullin “Integrimi i Ballkanit Perëndimor në fokus të samitin e Shqipërisë”, teksa vendos një foto ilustruese të presidentit francez me numrin 1 të qeverisë shqiptare.

https://pamfleti.net/aktualitet/samiti-i-berlinit-tirana-merr-vemendjen-e-mediave-nderkombetare-i193440

Samiti i Procesit të Berlinit, nis ceremonia e pritjes zyrtare të liderëve të rajonit dhe udhëheqësve të BE

Shkruar nga Pamfleti

Samiti i Procesit të Berlinit, nis ceremonia e pritjes zyrtare të

Ka nisur ceremonia e pritjes zyrtare të liderëve të rajonit dhe udhëheqësve të Bashkimit Europian tek kryeministria, tek bulevardi “Dëshmorët e Kombit”.

Liderët e rajonit si edhe udhëheqësit e BE po priten nga kryeministri Edi Rama. Mbledhja do të mbahet në ambientet e Piramidës.

Kjo është hera e parë që Samiti i Berlinit zhvillohet jashtë një vendi të Bashkimit Europian.

Samiti i Procesit të Berlinit, nis ceremonia e pritjes zyrtare të

 

Schlagwörter:

Wird geladen
×