Schlagwort-Archive: Vlore

Nadire Qinami – Ferdinand Brahimaj Skandal in Vlore mit illegalem Hochhaus

Unter Edi Rama, einem alten kriminellen Construct mit Ilir Meta, ging Alles so weiter wir in 2000 und immer mit Kinder Theater Show’s verbunden für die Internationalen, welche dann for entscheidenden Fortschritten in ihren Berichten schreiben, nachdem man vor Ort die Clubs und Bars jede Nacht besucht hat. Deshalb werden auch Schwulen NG0’s gefördert, damit jede Richtung bedient werden kann.
Bau Polizei ist die übliche Witz Nummer, nun unter dem Kommando von Dalleadyshe BICI – Murres Polizei Direktor: Ervin Hasrama und selbst Anzeigen (Durres, Sarande mit dem Gangster Klement Balili)von Bürgermeistern wandern in den Papier Korb, wenn die rogen und Bau Mafia genug Geld bezahlt.

Bauschrott wie immer ohne Beton Rüttler, was Tradition ist, wo ab 8 Stockwerken, sogar Seismoglische Gutachten vorgeschrieben sind, ab 4 Stockwerken Geologische Gutachten. Alles Phantom Nummern in Albanien. Die Appartments kann man nun nicht legal verkaufen, weil wichtige Dokumentationen fehlen. Ein Standard System des Idotie Betruges.

Nadire Qinami, Bauherrin hat natürlich einen Sohn in der Justiz Distrikt Staatsanwaltschaft und man baut illegal auch noch ein paar Stockwerke mehr, wie auf dne Phantom Genehmigungen mit kriminellen Notaren vorgesehen. Die Baugenehmigung aus der Wild West Zeit in 2010, wurde zusammen gefälscht und niemand stoppe den Irrsinn, der Geldwäsche und Drogen Mafia unter der Edi Rama Regierung

Skandali me pronën/ Ndërtuesja u merr truallin dhe nuk u jep 30%

November 30, 2016 21:18

Skandali me pronën/ Ndërtuesja u merr truallin dhe nuk u jep 30%

Ferdinand Brahimaj, një qytetar nga Vlora ankohet në emisionin investigativ “STOP”, se i është zënë trualli i pronës.

Ai tregon se bashkë me pjesëtarët e tjerë të tokës bënë një kontratë me investitoren Nadire Qinami, për të ndërtuar në këtë zonë. Nga këto ndëtime të bëra, 30% i takon pronarëve, sipas kontatës së nënshkruar.

Por duket se kjo kontratë e lidhur që në vitin 2009 nuk u zbatua dhe sipas Ferdinand Brahimajt, investitorja, e cila është edhe vajza e hallës së tij, i nxorri jashtë loje duke bërë kontratë me palë të treta, në mënyrë të paligjshme.

Në mënyrë të paligjshme u shitën edhe apartamentet, duke disponuar vërtetime hipotekore.

15272183_1392224427464109_1012702740020892732_o

Në 2009 unë kam lidhur një kontratë me një investitore. Është kushërira ime, por banon në Tiranë. E kam vajzë halle.

Si quhet?

Nadire Qinami. Kam lidhur një kontatë me një akt marrëveshje për ndërtimin e objekteve në këtë truall që unë kisha. Domethënë 30% i merrnim ne si pronarë trualli të ndërtimit dhe 70% do t’i merrte investitori.

Ju nuk i keni marrë këto apartamente?

Po nuk i kemi marrë edhe sot që flasim. Në disa nga ato ne jemi futur, por pa dokumente. E vërteta është që ne kemi konflikte në të tjera.

Pse ku qëndron konflikti?

Me zonjën Qinami, ndërtuesen e këtyre objekteve. Në kontratë ne e kemi të përcaktuar që do t’i ndërtonte kjo zonjë. Nëqoftëse do të kishte nevojë për arsye financiare do të merrte palë të treta, për të ndërtuar këto objekte duhet të merrej miratimi i jonë. Kjo është përcaktuar në këtë kontratë të 2010-s. Së pari, në bazë të objekteve që kanë ndërtuar kanë bërë shitje të pronave.

Çfarë kanë shitur?

Apartamente, njësi shërbimi, garazhe të gjitha, por pa përcaktuar pjesët tona.

Përsa i përket shkeljes së kontratës nga investitorja Qinami, ju keni bërë një kallëzim në Prokurorinë e Rrethit të Vlorës?

Në bazë të nenit 199 (a) të Kodit Penal, se ka ndëtim pa leje, shtesa katesh dhe shumë gjëra si edhe për mashtrim.

Pse kjo dosje ka mbetur pezull?

Ndërhyrja që është bërë pretendohet se kjo ka djalin në prokurori.

Çfarë pozicioni mban djali i zonjës Qinami?

Është oficer i Policisë Gjyqësore në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë.

Si quhet?

Skerdilajd Qinami.”

Nga ky problem që ngre Ferdinand Brahimaj del që përveçse këto apartamente janë shitur kanë marrë edhe vërtetim hipotekor. Në Hipotekën e Vlorës, Nëndrejtori Klodian Jahja pranon se investitorja nuk mund të pajiset me certifikatë, pasi nuk ka kontratë me pronarët e truallit. Kësisoj apartamentet i janë dhënë me certifikata pronësie njërit prej nënkontraktorëve, dhëndër i noteres Irena Bimo. Por si ka mundësi që këto dy certifikata pronësie janë lëshuar në llogari të nënkontraktorëve?

15304507_1392225460797339_2373877966436274995_o

Gazetari – Brilanti Sh.p.k ka aplikuar për certifikata këtu?

Nëndrejtori Hipotekës – Ka aplikuar apo jo?

Gazetari – Çfarë faze është ajo dhe këto dy të tjerat? Çfarë procedure është ndjekur, që kanë dalë këto dy certifikata?

Nëndrejtori Hipotekës Ky Brilant Sh.p.k ka aplikuar për lejen e ndërtimit dhe nuk është me certifikatë sepse nuk ka kryer shkëmbimin e kontratës me pronarin e truallit, ose të sjellë një aneks kontate, p.sh me pronarin e truallit. Pronari i truallit ka marrë filan, filan aparatament të saktësuar, që të regjistrojë pjesën tjetër. Nuk e ka depozituar.

Gazetari – Këto dy certifikata, si kanë dalë? Se këto janë pjesë e truallit që po flasim është pjesë takuese, që i takojnë pronarëve të truallit? Si ka mundësi që kanë dalë këto?

Nëndrejtori HipotekësTuri MZB e ka marrë firmën nga Brilanti. Se Brilanti sot nuk e ka më lejen e ndërtimit në emrin e tij. Kjo leja ka dalë në emër të Turit MZB.

Gazetari – Po si ka dalë kjo leje?

Nëndrejtori Hipotekës Me kontratë, ia kanë shitur njëri -tjetrit.

Gazetari – Kjo kontratë nuk është e vlefshme se në një kontratë që ka lidhur investitori me pronarët e truallit thuhet, që çfarëdolloj procedure që do të ndiqet me nënkontaktorë ose palë të tretë do të merret pëlqimi i pronarëve të truallit.

Edhe në Bashki, Zyra Urbanistike pranon se kolaudimi i është dhënë pallateve pa u përfunduar. Kjo është shkelje ligjore, por tani mund ta zhbëjë vetëm gjykata.

15289175_1392225967463955_1859661673048938465_o

Gazetari – Si i kanë marrë këto kështu? Si është rregulli? Kur përfundon pallati me të gjitha elementët që ka në projekt atëherë kolaudohet?

Nëndrejtori i UrbanistikësPo. Ja cilat janë akt kontrollet e bëra nga…

Gazetari – Leja e ndërtimit…

Nëndrejtori i UrbanistikësKarabina, sistemimi i jashtëm.

Gazetari – Asgjë nuk ka. Se di si i kanë bërë? Si i bëhet në të tilla raste, përshembull kur ka këto lloj shkelje? Konstatohen ndonjëherë dhe anullohen këto?

Nëndrejtori i Urbanistikës – Konstatimi, anullimi, duhet të ketë anën juridike që…sepse janë akte ligjore që nuk i anullon dot. Ndoshta vetëm gjykata./tvklan.al

http://www.gazetadita.al/skandali-me-pronen-ne-vlore-dhe-perfshirja-e-institucioneve/

Tode bei Attentate in Vlore und Patos

Und ein schwerer Verkehrs Unfall mit 3 Toden. die 2 Fahrer wurden verhaftet.


Një krim në familje tronditi qytetin e Patosit orët e vona të mbrëmjes së sotme, ku burri vrau gruan me thikë pas një debati të ashpër. Viktima është Resmije Gocaj 50-vjeç, ndërsa… – See more at: http://shqiptarja.com/home.php#sthash.AzRn2Csl.dpuf
Eine Verhaftung wegen Kindesmissbrauch in Griechenland

Ein illegaler Mafia Bau bei „Uji i Ftoht“, im „Lungo Mare“ Projekt / Vlore wird abgerissen

In Mitten der Touristik Saison ist Nichts fertig.
Grosse Aufregung bei den Dumm Kriminellen in Vlore, wo Ende 2013 schon Etliches in die Luft gesprengt wurde.

Sprengung des illegalen Baues der Lulzim Basha Verbrecher Clans (Super Skandal rund um gefälschte Dokumente und der Notar Mafia).
Man braucht Jahre für ein paar Abrisse, wo in Durres, Velepoje, Nichtds geschieht In Sarande baute sogar die Edi Rama, Ilir Meta Super Mafia mit Klement Balili, die nächsten illegalen Hotel Bauten in 2014.

Viel Show, Nichts passiert, nur für Geld, man erpresst sogar Geld.

NATO Land Albanien: „State Capture“ leere Abriss Versprechen in 2013, Edi Rama und kriminelle Minister machen was sie wollen

Die Edi Rama Mafia wertet mit alten Methoden die ins Deaster führten, die eigenen illegalen Bauten auf.

Direkt Edi Rama, mit seinen krmiinellen Geldwäsche Umtrieben in Tirana als Bürgermeister ist die jetztige Regierung, die Vorgänger Regierungen für das Deaster und den hohen Bussgeldern vom EU Menschenrechthof verantwortlich, weil man Alt-Eigentümern überall die Grundstücke bestahl. Edi Rama ist eine Art Comedy Show des Verbrechens, des Grundstücks Diebstahles und der illegalen Bebauung in Albanien zuletzt mit Ilir Meta und für den „Pablo Escobar“ des Balkans: Klement Balili.

The Minister of Finances, Arben Ahmetaj, warned that the budget might face a huge bill from the Court of Strasbourg verdicts if there will be no final solution on the property ownership issue.

 

„Paplo Escopar“ des Balkans: Klement Balili, als Distrikt Vertreter, des LSI Mafia Partei des Ilir Meta

Aktualitet
20 Qershor 2016 – 11:26 | përditesuar në 12:48
Vlorë, IKMT aksion te Uji i Ftohtë
policia përplaset me banorët/Foto

IKMT ka nisur këtë të hënë në kuadër të projektit të Lungomares nëj aksion për prishjen e objekteve te Uji i Ftohtë në Vlorë. Janë tre lokale buzë detit që janë parashikuar të prishen por ekspertët kanë hasur në kundërshtimin e banorëve dhe madje janë përplasur me to edhe fizikisht,

Pronarët janë të pakënaqur me vlerën e shpronësimit dhe kundërshtojnë prishjen e objekteve. Ata janë lajmëruar vetëm tre ditë më parë parë për këtë aksion. Nga situata e tensionuar e krijuar dhe konflikti të dëmtuar kanë mbetur dy persona, ku një grua është goditur me gurë në kokë dhe një djalë i ri. Ata janë dërguar për të marrë shërbim mjekësor në spitalin e Vlorës.

Banorët kanë qëlluar me gurë drejt policisë që ndodhej për të siguruar mbarvajtjen e aksionit dhe sipas burimeve disa prej tyre janë shoqëruar në komisariat.

ikmt perpalasje

Edi Rama und sein „Strategisches“ Projekt mit Lefter Koka und Vangjush Dako in Durres. Welt Premiere der Idiotie

EU Umwelt Behörde warnt vor den Bade Stränden in Albanien: 39,7 % gefährlich verschmutzt

ikmt perpalasje

proteste vlore

vlore protesta

proteste vlore

Redaksia online

Kultur im Nichts: Ein Man tritt und schlägt seine Ex-Frau und ihre Kinder auf offener Strasse

Vlore Schock heute: Ilir Paja, 2014 geschieden und die Kinder und die Frau sind unter Gerichts Schutz, wegen dem gewaltätigen Neanderthaler Kriminellen. Schock in Vlore heute, denn von der Albaner Kultur ist mit diesen vielen korrupten und kriminellen Regierungen Nichts mehr übrig geblieben.

Wir kennen solche Leute, die auch nach Deutschland im Tausender Paket kommen, inklusive Mörder, Drogen Bosse auch oft mit neuer Identität, weil korrupte Deutsche Politiker damit Geschäfte machen.
Angela Merkel
Verrückte und gekaufte Gestalten kontrollieren inklusive der Banken Mafia Deutschland

Weit verbreitet, wie bei allen Hirnlosen Kulturen ist die Gewalt gegen Frauen und Kinder und in Albanien gut dokumentiert:

the-report-shows-rampant-children-violence-in-albania-06-07-2016

Violence Against Albanian Children Widespread, Report Claims

Around 70 per cent of children living on the outskirts of Albania’s towns and in rural areas have suffered violent abuse, suggests a new report by international charity World Vision.

Die Meisten sind „functional illerate“, für Arbeit ungeeignet, oft ohne Schule und jede Art von Kultur!

Një video me pamje shumë të rënda dhune po qarkullon nëpër portale online duke shokuar mbarë opinionin publik.

Pas videos që u bë publike, menjëherë ka reaguar policia e Vlorës. Mësohet se shtetasi që rreh gruan në rrugë, quhet Ilirjan Pajo, 44 vjeç, i cili

Aktualitet
07 Qershor 2016 – 12:59 | përditesuar në 13:50
Shokuese në Vlorë! Burri rreh
ish-gruan e fëmijët në rrugë/ VD

Një situatë dramatike dhe shokuese njëkohësisht ka ndodhur këtë të martë në qytetin e Vlorës. Qytetarët janë bërë dëshmitarë të një skene të llahtarshme dhune në familje ku babai godet pa mëshirë në mes të rrugës ish-gruan dhe fëmijët e mitur.

44 vjeçari i identifikuar si Ilir Paja siç shihet në një video të filmuar nga dëshmitarët okularë, godet me grushta e shkelma gruan e identifikuar si Marsela Paja e cila mundohet të shmanget bashkë më dy fëmijët në krahë.

Paja me grushta e shkelma godet gruan e cila mundohet të shmanget bashkë më dy fëmijët në krahë, situata bëhet mjaft prekëse kur fëmija më i madh tërheq nënën nga rrobat për ta shpëtuar nga grushtat dhe shkelmat e babait të dhunshëm.

Sipas burimeve të Report TV çifti kishte tre vite që ishte divorcuar dhe gruaja ishte pajisur që prej vitit 2014 me një urdhër mbrojtje.

Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande

Haupt Wirtschaft Zweig in Albanien: Geldwäsche, Verkauf von Grundstücken und illegal errichteten Appartments und Gebäuden, mit gefälschten Dokumenten. EU, US, Weltbank finanziert.

Etliche Verhaftungen auch die vollkommen kriminelle Notarin Belona Serajn, welche mit 29 Jahren plötzlich unter Bujar Nishani eine Notar Lizenz erhielt, das damals 30.000 € kostete. Intelligenz, Kompetenz war nie gefragt.

Die Verhafteten, erhielten alle Haus Arrest, weil die Gefängnisse überfüllt sind, es 100.000 Plätze zuwenig gibt.
Notarin: Bleona Serajn
– Rajmond Mezi, në emër të të cilit është regjistruar prona
– Enkes Hysendhima, avokat
– Blerina Dhrami, ish-nëpunëse e Hipotekës, Vlorë
– P.P. (shpallur në kërkim)

Masën e sigurisë “arrest në shtëpi” për:
– Belona Seraj, notere (për shkak se ka fëmijë në moshë të vogël)

Masën e sigurisë “detyrim për paraqitje” dhe “pezullim nga detyra” për:
– Donika Besimaj, përgjegjëse e arshivës në Gjykatën e Vlorës (për shkak të moshës mbi 60 vjeç)

Gjykata e Vlorës caktoi masën e sigurisë “arrest me burg” për katër personat e ndaluar të dyshuar si të përfshirë në falsifikimin e dokumentave për 220 hektarë truall në plazhin e Shën Vasilit në Karaburun.

Geldwäsche pure: Aktuelle Beschlagnahme 220 Hektar Land der Kap Karaburun Halb Insel:, von vollkommen gefälschten Dokumenten der Kompensierungs Behörde ZRPP unter Berisha, richtig aber erstmalig im selben System in 2002 schon unter der Ilir Meta Gangster Regierung: Langzeit Gangster und immer Straffrei, wobei Durres die Hölle und das Zentrum des Verbrechens ist.

Das Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Verbrecher Syndikat von Vlore. Dann wird schnell parzelliert und schnell verkauft, man verschwindet spurlos taucht mit neuer Identität im Ausland auf.

Eine junge Berisha Notarin ein korrupter Anwalt fälschten das Ganze, was System ist. „..zyrën e noteres Belona Seraj, 29 vjeçe, banuese në Vlorë, me profesion notere dhe avokatit Enkes Hysendhima, 35 vjeç, banues në Orikum, me profesion avokat u gjetën një numër i lartë dokumentesh të falsifikuara“

Fälschungen auch von Testamenten, sind seit 1994 bekannt, bei diesen Grundstücken, Fälschung der alten Grundbuch Dokumente, oder Entfernung der alten Dokumente schon unter Berisha damals.

Aktualitet Nga Arsen Rusta
31 Maj 2016 – 14:30 | përditesuar në 16:15
Vlorë, sekuestrohet prona 100 mln €, ja si u zbulua falsifikimi
Manjani: Verifikim ligjor noteres

220 hektarë tokë me vlerë tregu prej 100 milion euro është sekuestruar nga prokuroria e Vlorës pas dyshimeve se ajo ishte përvetësuar me dokumenta të falsifikuara.
Hetimet për këtë rast sqaron akuza e Vlorës janë nisur kryesisht e më pas janë bashkuar dhe kallëzimet e dy shtetasve të cilët pretendojnë pronësi mbi këtë sipërfaqe.

Kjo masë sekuestro është vendosur me lejen e gjykatës ndërsa si prova janë paraqitur një sërë dokumentesh të falsifikuara të marra në hipotekën e qytetit të Vlorës.
Sipërfaqa prej 220 hektarë ndodhet në zonën e njohur si Shën Vasil në Karaburin dhe është regjistruar fillimisht në emër të Rajmond Mezinit.

Historiku i falsifikimit të dokumenteve të pronësisë nis me ato të kthimit dhe njohjes së pronës prej 1943 ku fillimisht ka rezultuar pronar Jakup Mezini.
Kjo pronë me dokumente të falsifikuar është regjistruar në hipotekë në vitin 2002 me përshkrimin Një sipërfaqe Kullotë prej 220 ha në emër të Rajmon Mezinit.

Por tjetërsimi i kësaj prone do të vazhdonte duke u ndarë në dy parcela 130 ha dhe 90 ha. Sipas prokurorisë kjo pronë ka kaluar dhe një sërë transaksionesh të dyshimta të pasqyruara në regjistrat e hipotekës.

Këto transaksione thotë prokuroria janë bërë me qëllim fshehjen e origjinës së pronës. Për të cilën tashmë ka nisur procedimi për falsifikim dokumentash, shpërdorim detyre, pastrim parash.

Njoftimi i Prokurorisë
Prokuroria e Vlorës, sekuestron sipërfaqe trualli me vlerë 100 milionë euro në Karaburun

Prokuroria e Vlorës ka vendosur nën sekuestro 220 hektarë tokë në zonën e Karaburunit, vlera e të cilës përllogaritet sipas çmimeve zyrtare në rreth 100 (njëqind) milionë euro, e dyshuar si e përfituar në bazë të dokumentave të fallsifikuar…… http://shqiptarja.com/home/1/vlor–sekuestrohet-prona-100-mln–euro–ja-si-u-zbulua-falsifikimi-358790.html

Grundstücke wurden beschlagnahmt der PDUI Mafia, der Brüder Jani Qirici, Thanas Qirici und des Vlore Richters: Astrit Shema

20.000 qm Almir Rrapo gefälschte Dokumente in Porto Palermo, beschlagnahmt, ebenso von Gjon Gjonboçari: 44.000 qm in Vlore an der Küste usw.

02 Qershor 2016 – 13:00 | përditesuar në 16:02
Vlorë, pronat e falsifikuara në filtër pronësit në dy dekada
Pranga noteres e avokatit, 1 në kërkim
Sekuestrimi, në pranga 3 persona

Më 29 Gusht 2015, Kreu i qeverisë Shqiptare dhe Kryeprokurori paralajmëruan nga Vlora se askush s’mund të gëzojë pronën e vjedhur dhe falsifikatorët do të ndëshkohen. Kur ende s’ka kaluar një vit nga kjo konferencë bilanci i pronave të sekuestruar arrin në 500 ha përfshi kullota, troje dhe plazhe.

Pas sekuestros së fundit prej 220 ha në plazhin e shën vasilit në karaburun ku vlera e tregut arrin në 100 milion euro, hetimet për mafien e tokove në bregdet kanë ngritur dyshimet se pas tyre qëndron një grup i strukturuar kriminal.

Këtë të enjte kryeprokurori Llalla ka zhvilluar një takim në vlorë me drejtuesin e akuzës Ramadan Troci dhe kreun e krimeve të rënda Besim hajdarmataj.
ReportTv ka mësuar se në këtë takim është vendosur të kalojnë në filtrin e hetiemve të gjitha titujt e pronësisë në bregdetin e Vlorës të fituara dhe regjistruara në hipotekë nga viti 1994 deri në vitin 2012.

Për sekuestron e vendosur në Shën Vasil në prangat e policisë deri më tani janë 5 pesona përfshi dhe zyrtat si Noter, Avokat apo përfaqësues të hipotekave.
Këto janë disa nga pronat e sekuestruara nga prokuroria e Vlorës:

31 Maj 2016
Prokuroria e Vlorës ka vendosur nën sekuestro 220 hektarë tokë në zonën e Karaburunit, vlera e të cilës përllogaritet sipas çmimeve zyrtare në rreth 100 (njëqind) milionë euro, e dyshuar si e përfituar në bazë të dokumentave të falsifikuar.

20 Maj 2016
Prokuroria e Vlorës ka urdhëruar sekuestron e një sipërfaqe toke 20 mijë metra katrorë, në zonën e Palermo-Himarë, pasi dyshohet se është përfituar nëpërmjet dokumentave të falsifikuar nga ana e shtetasit Vasil Rrapo.

Shtator 2015
Gjykata e Vlorës ka pranuar kërkesën e Prokurorisë dhe ka vendosur konfiskimin dhe kalimin në pronësi të shtetit të një sipërfaqe prej rreth 128 mijë metra katrorë tokë pyjore në zonën e Palasës, në Himarë, me vlerë sipas çmimeve shtetërore 280 mijë euro, e përfituar në bazë të dokumentave të fallsifikuara nga shtetasi Timotheo Dhimolea, i cili u dënua me 2 vjet burgim.

Shkurt 2015
Prokuroria e Vlorës ka vendosur sekuestro preventive për një sipërfaqe toke prej mbi 44 mijë metra katrorë, me vlerë tregu rreth 4.4 milionë euro në zonën bregdetare të “Jonufrës” në qytetin e Vlorës, e dyshuar se është përfituar nga pasardhësit e shtetasit Gjon Gjonboçari në bazë të dokumentave të fallsifikuara.

Redaksia online
(S.mshqiptarja.com)

Der korrupte EU Commissar: Miguel Arias Cañete, produziert die nächste Umwelt Kathastrophe mit Öl in Albanien

Niemand ist zuständig in Albanien, keine Institution versuchte den Öl Auslauf und die Umwelt Schäden zustoppen. Kein Hafenmeister, keine Institutionen, kein Militär, oder die Küsten Agentur noch aus dem Umwelt Ministerium tauchten Personen auf, das Desaster zustoppen. Alle in privaten Geschäften unterwegs. Firma Petrolifera, unternahm Nichts, die Ausbreitung des Öls zustoppen, obwohl es einfach wäre, die Firma dazu verpflichtet ist, aber Kriminelle leiten die Firma, wie es so oft ist.

Alles ist normal in Albanien, denn in der zweiten Hälfte der Regierung Zeit, kann man Straffrei stehlen, was Tradition ist, geht anderen Geschäften nach. Seit der Regierung von Alexander Meksi ist das System eingeführt, was also 20 Jahre ist. Damals gab es eine Konferenz mit Internationalen, oder als Wirtschafts Konferenz pro Jahr, heute fast täglich kommen die Ratten der „Westlichen Wertegemeinschaft“ und Nichts funktioniert mehr, im Spektakel der Internationalen Abzocker, Betrüger und Reise Muftis, des Betruges.
Das Video des Verteidiungs Ministerium, über diese neue Öl Kathastrophe, aber wo bleiben aktive Massnahmen? Wie bei der Durres Öl Kathasrophe fährt man 24 Stunden später spazieren, wobei die Öl Firma die juristische Verantwortung hat, für die gebrochene Öl Pipeline. Es sind die wichtigsten und saubersten Strände von Vlore, aber identisch wie die Kallmi, Currila Strände, wird Alles von Kriminellen und illegalen Bauten vernichtet.

wie vor Monaten in Durres:

Öl Kathastrophe der südlichen Durres Strände, Zentraler Standard der Geldwäsche und Verbrecher Clans

Vollkommen korrupter Langzeit Krimineller ist EU Energie Kommissar: und in Albanien sind die zuständigen Behörden und Institutionen im Nichts verschwunden, wo wohl die meisten Verbrecher dort, real an illegan Häusern, Zweit Jobs arbeiten, oder gar im Ausland sind. Zumindest wurde nun Genc Balla, Distrikt Chef für Umwelt Schutz in Durres, zu 4 Jahren Haft verurteilt, wie sein Stellvertreter, wegen Geld Erpressung, identisch im Nichts der Küsten Agentur wo nur dumm geschwätzt wird mit Auron Tare, A. Collaku, oder der Verteidigungs Ministerin, die auch hier zur Öl Kathastropohe dumme Kommentar abgibt, wo der zuständige Leiter Colonel Altin Lame gerade gefeuert wurde, weil er nicht im Dienst war, seiner privaten Helikopter Schule nachging, andere Piloten Nagel Neue Militär Helikopter für private Flüge nutzten und abstürzten.

Der Mafia EU Commissar für Energie, ist auch Teilhaber der Öl Firma Petrolifera, welche auch Türkisches Öl, in Syrien von der IS gestohlen vermarktet und in viele Umwelt Skandale verwickelt ist, seit Jahren.
Der EU-Kommissar für Klimaschutz und Energie, Miguel Arias Cañete, wird indirekt durch die Panama-Paper belastet. Wie bei vielen anderen Fällen auch, sind es die nächsten Angehörigen, in diesem Fall seine Frau, die erhebliche Summen vor dem Fiskus verstecken. Besonders pikant: Bei dieser Gelegenheit kommt heraus, dass Familienangehörige und Freunde seit Jahren von seinen politischen Ämtern profitieren.

Öl Kathastrophe der südlichen Durres Strände, Zentraler Standard der Geldwäsche und Verbrecher Clans

Petrolifera shkakton masakër mjedisore në Zvërnec

May 24, 2016 23:08

Umwelt Kathastrophe inklusive dummen Geschwätz der Verteidigungs Ministerin Kodehili, wo sich die Skandale häufen.
Die Strände von Zverneci auf 5 km, und angeblich die Firma Petrolifera. Die Verteidigungs Ministerin schwafelt wie ein kleines Kind von Straf Maßnahmen, wo wie immer Nichts passieren wird. Das Türkische Schiff:H Ismail Kaptanoglu beschädigite eine Treibstoff Leitung im Hafen Vlore 1,und die Hafen Behörden waren wie immer inkompetend, das Öl sofort auf zufangen, hatten also nicht die Kompetenz von kleinen Yacht Häfen und Behörden. Viele Stunden lang geschah Nichts, man schaute wie immer zu. Albanien wie immer NIchts in Funktion und ohne Verstand und Kompetenz.
Die Opposition frägt mit Jamaber Maltezzi, wo denn die Küsten Agentur ist, welche mangels IQ wohl nicht begriffen hat, was ihre Aufgabe ist, was bei Auron Tare, Artan Collaku, reinen Show Leuten, nicht verwundern, denn Inkompetenz ist wie bei den Vorgänger Regierungen einziges Programm.

 

 

4 Maj 2016 – 11:27 | përditesuar në 11:54

Një katastrofë e vërtetë ekologjike ka ndodhur në plazhin e Zvernecit në Vlorë, pasi rezulton të jetë ndotur me bitum. Burime nga policia thonë se dyshohet që ndotja është krijuar gjatë ngarkimit të një anijeje me bitum, pasi është çarë tubi që transportonte lëndën në mjetin lundrues. Mësohet se sipërfaqja e ndotur me bitum është rreth 5 km.

Kjo nuk është hera e parë që plazhi i Zvernecit ndotet, pasi në vitin 2011 ai është ndotur dhe me solar.

Pas kësaj ngjarje ka reaguar më një status në facebook Ministrja e Mbrojtes Mimi Kodheli ku është shprehur se do të ketë zero tolerancë për përgjegjësit.

Ja statusi i Ministres Kodheli në facebook:

“Katastrofë mjedisore në ‪#‎Zvërnec.
Disa ton naftë e papërpunuar ka ndotur gati 5 km vijë bregdetare, për shkak të një rrjedhjeje nga një anije që furnizohej te ‪#‎Petrolifera.

Forca Detare është në lundrim në ndihmë të operacionit për parandalimin e përhapjes së ndotjes dhe pastrimin e saj.

Si ministre e Mbrojtjes dhe qytetare e ‪#‎Shqipërisë dhe që me dhimbset çdo cm2 tokë apo det i vendit tim; ‪#‎ZERO tolerancë për përgjegjesit.“

kodheli

Redaksia Online
(xh.k/shqiptarja.com)

Licenza Creative Commons

Der Komiker Trupp in anderer Mission

IMO World Maritime Organization, will den Hafen nach Überprüfung verlassen.
Frisch von der Schule, keine Ahnung, weder von Häfen, noch von Schiffen, aber man tritt mit hohen Rängen auf, was an die Berisha Admirale erinnert, aus Tropoje, die peinlich dumm waren und Nichts wussten.Foreign Policy News
einige Ausschnitte jüngst von Foreign Policy: „Mr. Rama’s recruitment of inexperienced apprentices and corrupt loyalists „ Blutjunge Marine Leute betreuen die IMO Delegation, welche selbst nicht einmal einen Seemanns Knoten kennen, keine Erfahrung haben im Show Theater des Transport Ministeriums einem zerstörten und vollkommen korrupten Militär, wie die Entlassung des Colonel Altin Lame zeigt, verantwortlich für den Absturz der entwendeten Nagel neuen Hubschrauber.

Auditi i IMO-s nis inspektimin në Kapitanerinë e Durrësit (Video)

Postuar: 23/05/2016 – 12:50

Përfaqësuesit e Auditit të IMO-s, Organizata Botërore e Detarisë, nisën inspektimin në Kapitanerinë e Durrësit. Auditi i IMO-s ka si qëllim kontrollin e të gjitha strukturave, dhe zbatimin e akteve ligjore, para se të dalin në një rezultat përfundimtar mbi “Kontrollin Shtetëror të Flamurit”.

Në orën 08 e 30 të mëngjesit ishte paraljmëruar një konferencë shtypi nga ana e kreut të Kapitanerisë së porteve, por konferenca u shty për në orën 10:00 me mbërritjen e zëvendësministrit të Transporteve. Por edhe zëvendësministri nuk dha asnjë pronocim se në çfarë gjendjeje është Flota tregtare shqiptare, apo çfarë problematike ka. Kontrolli Shtetëror i Flamurit është autoriteti përgjegjës, nëpërmjet të cilit, shteti shqiptar ushtron kontrolle të rregullta inspektimi dhe certifikimi të sigurisë teknike për mjetet lundruese që mbajnë flamurin shqiptar, për zbatimin e kërkesave të vendosura nga legjislacioni kombëtar dhe konventat ndërkombëtare, ku Shqipëria është palë.

Një gjë është e sigurt, që jo vetëm flota jonë, por edhe për tragetet që prekin portet shqiptarë, kanë një mijë e një arsye për t’u shqetësuar zyrtarët tanë, në rastin konkret kur pritet kontolli i mjeteve lundruese.

Objekt i IMO-s është kontrolli i strukturave në:

a) Drejtorinë e Përgjithshme Detare;

b) Autoritetin Shtetëror të Sigurisë Portuale;

c) Kapitaneritë e porteve;

ç) Kontrollin Shtetëror Portual;

d) Kontrollin Shtetëror të Flamurit;

dh) Regjistrin e mjeteve lundruese të Republikës së Shqipërisë;

e) Regjistrin e detarëve të Republikës së Shqipërisë.

http://durreslajm.com/porti/auditi-i-imo-s-nis-inspektimin-n%C3%AB-kapitanerin%C3%AB-e-durr%C3%ABsit-video

foreign policy: „have transformed Albania into a Banana Republic“ : Samir Tahiri, Arben Ahmeti, Ilir Meta, PM: Edi Rama

 

Albania accedes to OPRC-HNS Protocol
19/01/2015

The Ambassador of Albania, H.E. Mr Mal Berisha, has met with IMO Secretary-General Sekimizu (19 January) to deposit its instrument of accession to the Protocol on Preparedness, Response and Cooperation to Pollution Incidents by Hazardous and Noxious Substances, 2000 (OPRC/HNS 2000). The Protocol aims to establish national systems for preparedness and response and to provide a global framework for international cooperation in combating major incidents or threats of marine pollution, specifically with incidents involving hazardous and noxious substances.

Auditi i IMO-s do të zbarkojë në Kapitanerinë e Durrësit

Postuar: 20/05/2016 – 14:00

Auditi i IMO-s, Organizata Botërore e Detarisë, zbarkon në Kapitanerinë e Durrësit fillimjavën e ardhshme. Lajmi është konfirmuar nga kapiteni i përgjithshëm i porteve, Paulin Ndreu.

Auditi i IMO-s, ka si qëllim kontrollin e të gjitha strukturave, akteve ligjore, zbatimin e tyre, kontrollin e procedurave dhe të kritereve mbi anijet, mbi punësimin e marinarëve. Ky audit pritet të kalojë në sitë, verifikimin e procedurave për “Kontrollin Shtetëror të Flamurit” që është autoriteti përgjegjës, nëpërmjet të cilit shteti shqiptar ushtron kontrolle të rregullta inspektimi dhe certifikimi të sigurisë teknike për mjetet lundruese, që mbajnë flamurin shqiptar, për zbatimin e kërkesave të vendosura nga legjislacioni kombëtar dhe konventat ndërkombëtare, ku Shqipëria është palë.

Objekt i IMO-s është kontrolli i strukturave në:

http://durreslajm.com/porti/auditi-i-imo-s-do-t%C3%AB-zbarkoj%C3%AB-n%C3%AB-kapitanerin%C3%AB-e-durr%C3%ABsit

Petrolifera shkakton masakër mjedisore në Zvërnec

Çarja një tubacioni të Petroliferës në Vlorë ka shkaktuar një masakër mjedisore në plazhin e Zvërnecit.

3 kilometër plazh janë ndotur nga nafta që ka rrjedhur nga tubacioni që po furnizonte një anije – çisternë me naftë bruto. Anija me flamur turk, ka qënë duke u ngarkuar në molin e Petroliferës, kur nafta ka shpërthyer në det.

Ardian Musta – Nën/Kryetar i Bashkisë Vlorë: “Inspektoriati i Mjedisit ka gjobitur me rreth 1 milionë lekë shkaktarët e ndotjes, Petroliferën dhe anijën, të cilës i është pezulluar edhe leja. Petrolifera ka përgjegjësinë për sigurinë e transportit të naftës nga depozitat e saj në anijet çisternë dhe anasjelltas. Por edhe pse është e detyruar nga ligji që të marrë masa për pastrimin e zonës, nga Petrolifera nuk është parë asnjë lëvizje.

Kjo nuk është hera e parë që nafta e Petroliferës shkakton ndotje të plazhit të Zvërnecit. Por kjo e fundit, që vjen pak ditë pas çeljes zyrtare të sezonit turistik, eshte e përmasave te medha. Autoritetet vendore kanë vënë në dispozicion mjete dhe punonjës për të eliminuar pasojat. http://www.gazetadita.al/petrolifera-shkakton-masaker-mjedisore-ne-zvernec/

Lefter Koka Umwelt Mafia Direktor von Durres verhaftet: Genc Balla und Eduart Bejko

Einzige Touristik Politik: Geldwäsche für Verbrecher Banden! das Hotel des 2014 in die Luft gesprengten Isuf Brahimaj wurde beschlagnahmt

Entweder sind Albanische Hotels und Touristik Anlagen bankrott, gepfändet, aber praktisch fast Alle illegal gebaut mit gefälschten Dokumenten. Geldwäsche wird von der EU geduldet, von den USA der Drogen Handel, was ja Regierungs Mitglieder vor Jahren sogar bestätigten. Der Gangster Isuf Brahimaj, wurde 2014 in die Luft gesprengt, durch Auftrags Killer, der Bruder lebt immer noch in Italien. Vlore, Sarande, Durres, Shengin lauter Geldwasch Maschinen, welche bis heute jede Regierung finanziert haben.

Aktuell versteckt Edi Rama und Begjet Pacolli , die alte Tradition der Geldwäsche für prominente Gestalten, nicht. Das Real Estage Projekt im National Park Karavaste, der aktuelle Super Skandal, Hirnloser und korrupter Politiker. Villen werden verkauft, inklusive neuer Identitäten und Albanischen Pass, was auch Programm ist.

Rücksichtslose Umwelt und Natur Vernichtung ist Programm.

Attentat auf „Viljon Cakollari“, Fahrer des Innenministeriums in Tirana, Mitglied einer Verbrecher Mord Familie

Aktualitet
09 Mars 2016 – 10:26 | përditesuar në 10:56
Sekuestro resortit te „Uji i Ftohtë“, i
ndërtuar me para droge nga Brahimaj

VLORË – Prokuroria për Krime të Rënda kërkoi sekuestrimin e një resorti në „Ujë të Ftohtë“, zona më e frekuentuar në Vlorë nga pushuesit, me dyshimet e forta se është ndërtuar me paratë e përfituara nga aktiviteti kriminal i Isuf Brahimajt, të vrarë në një atentat me minë të telekomanduar në makinën e tij gushtin e 2014-ës dhe i vëllait të tij Ermalit, i cili vuan ende dënimin në Itali për trafik të lëndëve narkotike.

Resorti turistik është regjistruar në emër të babait të tyre, Shpëtim Brahimajt, por sipas Prokurorisë, ai nuk ka pasur mundësi reale financiare të realizojë të ardhurat marramendëse për blerjen e truallit dhe shpenzimet për ndërtimin e hotelit. Organi i akuzës thotë se vetëm shpenzimet për ndërtimin e resortit me sipërfaqe 3090 m2 arrijnë në 100 milionë lekë të reja. Ndërsa trualli me sipërfaqe 2500 m2 sipas Prokurrorisë, është  blerë për 700 mijë euro, edhe pse sipas dokumentacionit të blerjes në emër të Shpëtim Brahimajt, është shënuar 120 mijë euro http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/sekuestro-resortit-te-uji-i-ftoht–i–nd-rtuar-me-para-droge-nga-brahimaj-346028.html

Prokuroria: Sekuestro hotelit të Brahimajve tek Uji i Ftohtë, u ndërtua me para droge

siehe auch der Edi Rama Financier: Die illegal errichteten Mafiosi Bauten (9 Gebäude) des Sait Fishta wurden in Velipoje beschlagnahmt

412
0

hoteli_2Prokuroria për Krime të Rënda ka kërkuar konfiskimin e një hoteli 5-katësh në zonën e Ujit të Ftohtë, në Vlorë.

Kriminelles Strafregister bereits seit 1992, und dann 2014 in die Luft gesprengt durch bekannte Auftrags Killer.
Das Attentat in 2014

10 % der Pässe und ID Karten gehen an Kriminelle mit falschen Identitäten: Der Skandal der „Sagem“ Druckerei

Atentati në Vlorë, Brahimaj, dosje në polici që në vitin 1992

392
0

U dyshua për një vrasje. Dëshmitarët: Ishte i heshtur, shoqërohej edhe me policë

isuf-brahimaj4-320x180Hetimet për ekzekutimin me eksploziv të Isuf Brahimajt, 42-vjeçarit vlonjat, po përqendrohen tek e kaluara e tij, pasi ka dyshime se viktima ka pasur precedentë të shumtë kriminalë, madje edhe dosje të shumta në polici. Policia e Vlorës ka mbledhur të gjitha denoncimet ndaj Brahimajt dhe familjes së tij, të cilat kanë qenë të shumta, që nga trafiku i drogës, grabitjet, apo edhe konflikte pronësie, për shkak se viktima apo vëllai i tij, po ngrinin një kompleks turistik në bregdet. Krahas dosjeve të fundit, hetuesit e çështjes kanë nxjerrë nga arkivi edhe një procedim penal të nisur në vitin 1992 në Vlorë, ku vëllezërit Brahimaj, që kanë ndryshuar disa herë mbiemrin, u implikuan në një vrasje. Nuk dihet nëse kjo çështje është zbardhur, por marrja e fashikujve të këtij procedimi, mund të ndihmojë policinë për të gjetur të paktën indicie për urdhëruesit e këtij atentati, që ka tronditur Vlorën. Nga ana tjetër, hetuesit kanë marrë dëshmitë e disa personave, për të mësuar rreth lëvizjeve apo shoqërimeve të viktimës, para vrasjes. Është zbuluar se ditët e fundit, Brahimaj ka qëndruar në hotelin e tij në Radhimë, ku do të bënte edhe inaugurimin. Dëshmitarët kanë treguar se ai ka qenë shumë i heshtur, ndërsa në vitet e fundit shoqërohej edhe me punonjës policie.

Hetim të kaluarës

Atentati në Vlorë, Brahimaj, dosje në polici që në vitin 1992

 

 

 

Grundstücks Mafia des Timotheo Dhimolea und Ardian Gjonboçari: gefälschte Dokumente mit 128.000 qm Grund + 44.000 qm wurden beschlagnahmt

Die üblichen Fälschungen der Kompensierungs Agenturen der Z.R.K.K.P, welche unter Berisha, aber auch seit der Ilir Meta Regierung in 2000 rein kriminelle Institutionen wurden. Gefälschte Dokumente und wurden 128.000 am Grund bei Himari beschlagnahmt des Timotheo Dhimolea.

Gefälschte Notar Urkunden, Dokumente durch Ardian Gjonboçari, mit Hilfe krimineller Grundstücks Beamter, es wurden 44.000 qm beschlagnahmt an der Küste von Jonufrës (Süd Albanien)

Ebenso ein Dokument der Kompensierungs Agentur, welche für die echten uralt Eigentümer zuständig war, wo praktisch 95 % gefälscht ist.

128.000 square meters of illegally registered land seized in Vlore
04/12/2015 13:55
128.000 square meters of illegally registered land seized in Vlore

The Court of Vlore accepted the Prosecution’s request and decided to seize 128.000 square meters of forest land in Palasa, Himara, with a total value of 280.000 EUR, which citizen Timotheo Dhimolea has received through falsified documents and was sentenced with two years in prison.

The Vlore Prosecution is investigating a series of decisions given by the Vlore Real estate Registration, and other actions committed by people involved.

 

http://www.top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=15759&ref=fp#.VmGyeHqLelM

Prokuroria sekuestron tokën me vlerë 280 mijë Euro në Palasë, në pronësi të të dënuarit Timotheo Dhimolea

gjykata vlore

Gjykata e Vlorës ka pranuar kërkesën e Prokurorisë dhe ka konfiskuar pronën prej 128 mijë metra katrorë tokë pyjore në zonën e Palasës në Himarë dhe kalimin e saj në pronësi të shtetit. Vlera e pronës llogaritet të jetë rreht 280 mijë Euro e përfituar në bazë të dokumentave të fallsifikuara nga shtetasi  Timotheo Dhimolea, i cili u dënua me 2 vjet burgim.

 

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, mbi bazen e kallëzimit penal të kryer nga Agjensia e Kthimit dhe Kompesimit të Pronave Vlorë, ka rregjistruar procedimin penal në vitin 2014, për veprat penale “falsifikimi i dokumentave” dhe “shpërdorimi i detyrës”, të parashikuara nga nenet 186 dhe 248 të K.Penal. Objekt i hetimeve të këtij procedimi penal janë një sërë vendimesh të dhëna nga Z.R.P.P Vlorë, si dhe veprimet e kryera nga personat e interesuar në lidhje me dokumentacionin e depozituar për njohjen e kthimin e pronës, si dhe rregjistrimin e tyre në Z.Rr.P.P apo veprimet e tjera të mëtejshme për kryerjen e transaksioneve për pronën e paluajtshme të fituar.

Midis të tjerave, nga hetimet ka rezultuar se emër të trashëgimtarëve të Petro Dhimolea, në Z.Rr.P.P Vlorë është rregjistruar në rregjistrin hipotekor, në numërin rendor nr.186, datë 06.06.2012 pasuria e paluajtshme prej 12.8 ha tokë pyjore, e ndodhur në vëndin e quajtur Maitka, fshati Palasë, Bashkia Himarë. Ky rregjistrim është kryer mbi bazën e aplikimit të datës 01.03.2012 të kryer nga shtetasi Timotheo Dhimolea, i cili është një trashëgimtarët e subjektit Petro Dhimolea. Si titull i pronësisë në këtë rast është përdorur dokumenti “vendim nr.425, datë 30.12.2008 i Z.R.K.K.P Vlorë”, i shoqëruar me planvendosjen e pronës, sipas të cilit është vendosur njohja e pronësisë dhe kthimi i një sipërfaqe prej 12.8 ha, ndodhur në vëndin e quajtur Maitka, fshati Palasë. Nga hetimet e kryera si dhe nga akti i ekspertimit tekniko grafik me nr.8295, datë 24.08.2015 i Drejtorisë së Policisë Shkencore Tiranë ka rezultuar se, vendimi me nr.425, datë 30.12.2008 i Z.R.K.K.P Vlorë, i si dhe planvendosja e pronës bashkëngjitur këtij vendimi, janë dokumenta me përmbajtje të falsifikuar.

Nga veprimet hetimore të kryera rezulton e provuar tërësisht se sipërfaqeja e pasurisë së paluajtshme me sipërfaqe totale prej 128.000 m² tokë pyjore është rregjistruar në emër të trashëgimtarëve të Petro Dhimoleo me anë të dokumentave të falsifikuara. Lidhur me rrethanat e mësipërme, i pandehuri Timotheo Dhimolea është akuzuar se ka kryer veprën penale “falsifikimi i dokumentave”, më shumë se një herë, të parashikuar nga neni 186/2 i K.Penal dhe cështja penale në lidhje me këtë të pandehur është dërguar për gjykim në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë.

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, në përfundim të gjykimit të kësaj cështje penale, me vendimin nr.659, datë 03.12.2015, vendosi deklarimin fajtor të të pandehurit Timotheo Dhimolea për veprën penale “falsifikimi i dokumentave”, të parashikuar nga neni 186/2 i K.Penal dhe dënimin e tij me 2 (dy) vjet burgim, duke zbritur më pas edhe 1/3 e masës së dënimit për shkak të gjykimit të shkurtuar. Po kështu, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë me vendimin nr.659, datë 03.12.2015 vendosi edhe dënimin plotësues, konfiskimin dhe kalimin në favor të shtetit të pasurisë së paluajtshme me sipërfaqe totale prej 128.000 m², ndodhur në fshatin Palasë, Bashkia Himarë. Duke marrë në konsideratë vlerat e përcaktuara në hartën e cmimeve zyrtare në këtë zonë, vlera e kësaj pasurie është rreth 280.000 euro.

http://www.syri.net/2015/12/04/prokuroria-sekuestron-token-me-vlere-280-mije-euro-ne-palase-ne-pronesi-te-te-denuarit-timotheo-dhimolea/

Abuzimi me pronat, Prokuroria e Vlorës sekuestron 44 mijë m2 tokë
05/12/2015 11:00
Abuzimi me pronat, Prokuroria e Vlorës sekuestron 44 mijë m2 tokë

Prokuroria e Vlorës ka vendosur në sekuestro preventive një sipërfaqe tokësore prej 44 mijë metra katrorë, në zonën bregdetare të Jonufrës.

Sipas një njoftimi për shtyp, sekuestrimi ka ardhur pasi dyshohet se toka, me vlerë tregu rreth 4.4 milionë euro, është përfituar ilegalisht nga një familje.

Sipas njoftimit, bëhet fjalë për familjen Gjonboçari, e cila e ka siguruar sipërfaqen përmes dokumentave të falsifikuara, nisur nga fakti se në letra ajo konsiderohet “tokë bujqësore”, ndërkohë që ndodhet në zonën bregdetare të Vlorës.

Për këtë rast prokuroria e qytetit bregdetar kishte nisur hetimet në muajin shkurt, duke përfshirë në to edhe disa funksionarë të zyrës së Hipotekës.

Bëhet fjalë për shtetasit Blerina Dhami, ish-juriste e Hipotekës dhe Kujtim Sulçe, ish-kryeregjistrues i institucionit. Ata dyshohet se kanë favorizuar familjen Gjonboçari, duke pranuar dokumenta të falsifikuara prej saj për të marrë nën kontroll tokën.

Nga hetimet ka rezultuar se shtetasi Ardian Gjonboçari ka depozituar në vitin 2009 në Hipotekë një fotokopje të njehësuar me origjinalin e një akti të marrjes së tokës në pronësi të lëshuar në vitin 1996.

Kjo është zbuluar pasi gjatë kërkimeve të prokurorisë, dokumenti origjinal i vitit 1996 nuk është gjetur në asnjë institucion dhe për rrjedhojë hetuesit kanë ngritur dyshime të arsyeshme se dokumenti i shtetasit Gjonboçari është i falsifikuar, duke urdhëruar kështu konfiskimin e tokës, kërkesë që është pranuar nga Gjykata e Vlorës.

/ Top Channel