Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande

Haupt Wirtschaft Zweig in Albanien: Geldwäsche, Verkauf von Grundstücken und illegal errichteten Appartments und Gebäuden, mit gefälschten Dokumenten. EU, US, Weltbank finanziert.

Etliche Verhaftungen auch die vollkommen kriminelle Notarin Belona Serajn, welche mit 29 Jahren plötzlich unter Bujar Nishani eine Notar Lizenz erhielt, das damals 30.000 € kostete. Intelligenz, Kompetenz war nie gefragt.

Die Verhafteten, erhielten alle Haus Arrest, weil die Gefängnisse überfüllt sind, es 100.000 Plätze zuwenig gibt.
Notarin: Bleona Serajn
– Rajmond Mezi, në emër të të cilit është regjistruar prona
– Enkes Hysendhima, avokat
– Blerina Dhrami, ish-nëpunëse e Hipotekës, Vlorë
– P.P. (shpallur në kërkim)

Masën e sigurisë “arrest në shtëpi” për:
– Belona Seraj, notere (për shkak se ka fëmijë në moshë të vogël)

Masën e sigurisë “detyrim për paraqitje” dhe “pezullim nga detyra” për:
– Donika Besimaj, përgjegjëse e arshivës në Gjykatën e Vlorës (për shkak të moshës mbi 60 vjeç)

Gjykata e Vlorës caktoi masën e sigurisë “arrest me burg” për katër personat e ndaluar të dyshuar si të përfshirë në falsifikimin e dokumentave për 220 hektarë truall në plazhin e Shën Vasilit në Karaburun.

Geldwäsche pure: Aktuelle Beschlagnahme 220 Hektar Land der Kap Karaburun Halb Insel:, von vollkommen gefälschten Dokumenten der Kompensierungs Behörde ZRPP unter Berisha, richtig aber erstmalig im selben System in 2002 schon unter der Ilir Meta Gangster Regierung: Langzeit Gangster und immer Straffrei, wobei Durres die Hölle und das Zentrum des Verbrechens ist.

Das Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Verbrecher Syndikat von Vlore. Dann wird schnell parzelliert und schnell verkauft, man verschwindet spurlos taucht mit neuer Identität im Ausland auf.

Eine junge Berisha Notarin ein korrupter Anwalt fälschten das Ganze, was System ist. „..zyrën e noteres Belona Seraj, 29 vjeçe, banuese në Vlorë, me profesion notere dhe avokatit Enkes Hysendhima, 35 vjeç, banues në Orikum, me profesion avokat u gjetën një numër i lartë dokumentesh të falsifikuara“

Fälschungen auch von Testamenten, sind seit 1994 bekannt, bei diesen Grundstücken, Fälschung der alten Grundbuch Dokumente, oder Entfernung der alten Dokumente schon unter Berisha damals.

Aktualitet Nga Arsen Rusta
31 Maj 2016 – 14:30 | përditesuar në 16:15
Vlorë, sekuestrohet prona 100 mln €, ja si u zbulua falsifikimi
Manjani: Verifikim ligjor noteres

220 hektarë tokë me vlerë tregu prej 100 milion euro është sekuestruar nga prokuroria e Vlorës pas dyshimeve se ajo ishte përvetësuar me dokumenta të falsifikuara.
Hetimet për këtë rast sqaron akuza e Vlorës janë nisur kryesisht e më pas janë bashkuar dhe kallëzimet e dy shtetasve të cilët pretendojnë pronësi mbi këtë sipërfaqe.

Kjo masë sekuestro është vendosur me lejen e gjykatës ndërsa si prova janë paraqitur një sërë dokumentesh të falsifikuara të marra në hipotekën e qytetit të Vlorës.
Sipërfaqa prej 220 hektarë ndodhet në zonën e njohur si Shën Vasil në Karaburin dhe është regjistruar fillimisht në emër të Rajmond Mezinit.

Historiku i falsifikimit të dokumenteve të pronësisë nis me ato të kthimit dhe njohjes së pronës prej 1943 ku fillimisht ka rezultuar pronar Jakup Mezini.
Kjo pronë me dokumente të falsifikuar është regjistruar në hipotekë në vitin 2002 me përshkrimin Një sipërfaqe Kullotë prej 220 ha në emër të Rajmon Mezinit.

Por tjetërsimi i kësaj prone do të vazhdonte duke u ndarë në dy parcela 130 ha dhe 90 ha. Sipas prokurorisë kjo pronë ka kaluar dhe një sërë transaksionesh të dyshimta të pasqyruara në regjistrat e hipotekës.

Këto transaksione thotë prokuroria janë bërë me qëllim fshehjen e origjinës së pronës. Për të cilën tashmë ka nisur procedimi për falsifikim dokumentash, shpërdorim detyre, pastrim parash.

Njoftimi i Prokurorisë
Prokuroria e Vlorës, sekuestron sipërfaqe trualli me vlerë 100 milionë euro në Karaburun

Prokuroria e Vlorës ka vendosur nën sekuestro 220 hektarë tokë në zonën e Karaburunit, vlera e të cilës përllogaritet sipas çmimeve zyrtare në rreth 100 (njëqind) milionë euro, e dyshuar si e përfituar në bazë të dokumentave të fallsifikuar…… http://shqiptarja.com/home/1/vlor–sekuestrohet-prona-100-mln–euro–ja-si-u-zbulua-falsifikimi-358790.html

Grundstücke wurden beschlagnahmt der PDUI Mafia, der Brüder Jani Qirici, Thanas Qirici und des Vlore Richters: Astrit Shema

20.000 qm Almir Rrapo gefälschte Dokumente in Porto Palermo, beschlagnahmt, ebenso von Gjon Gjonboçari: 44.000 qm in Vlore an der Küste usw.

02 Qershor 2016 – 13:00 | përditesuar në 16:02
Vlorë, pronat e falsifikuara në filtër pronësit në dy dekada
Pranga noteres e avokatit, 1 në kërkim
Sekuestrimi, në pranga 3 persona

Më 29 Gusht 2015, Kreu i qeverisë Shqiptare dhe Kryeprokurori paralajmëruan nga Vlora se askush s’mund të gëzojë pronën e vjedhur dhe falsifikatorët do të ndëshkohen. Kur ende s’ka kaluar një vit nga kjo konferencë bilanci i pronave të sekuestruar arrin në 500 ha përfshi kullota, troje dhe plazhe.

Pas sekuestros së fundit prej 220 ha në plazhin e shën vasilit në karaburun ku vlera e tregut arrin në 100 milion euro, hetimet për mafien e tokove në bregdet kanë ngritur dyshimet se pas tyre qëndron një grup i strukturuar kriminal.

Këtë të enjte kryeprokurori Llalla ka zhvilluar një takim në vlorë me drejtuesin e akuzës Ramadan Troci dhe kreun e krimeve të rënda Besim hajdarmataj.
ReportTv ka mësuar se në këtë takim është vendosur të kalojnë në filtrin e hetiemve të gjitha titujt e pronësisë në bregdetin e Vlorës të fituara dhe regjistruara në hipotekë nga viti 1994 deri në vitin 2012.

Për sekuestron e vendosur në Shën Vasil në prangat e policisë deri më tani janë 5 pesona përfshi dhe zyrtat si Noter, Avokat apo përfaqësues të hipotekave.
Këto janë disa nga pronat e sekuestruara nga prokuroria e Vlorës:

31 Maj 2016
Prokuroria e Vlorës ka vendosur nën sekuestro 220 hektarë tokë në zonën e Karaburunit, vlera e të cilës përllogaritet sipas çmimeve zyrtare në rreth 100 (njëqind) milionë euro, e dyshuar si e përfituar në bazë të dokumentave të falsifikuar.

20 Maj 2016
Prokuroria e Vlorës ka urdhëruar sekuestron e një sipërfaqe toke 20 mijë metra katrorë, në zonën e Palermo-Himarë, pasi dyshohet se është përfituar nëpërmjet dokumentave të falsifikuar nga ana e shtetasit Vasil Rrapo.

Shtator 2015
Gjykata e Vlorës ka pranuar kërkesën e Prokurorisë dhe ka vendosur konfiskimin dhe kalimin në pronësi të shtetit të një sipërfaqe prej rreth 128 mijë metra katrorë tokë pyjore në zonën e Palasës, në Himarë, me vlerë sipas çmimeve shtetërore 280 mijë euro, e përfituar në bazë të dokumentave të fallsifikuara nga shtetasi Timotheo Dhimolea, i cili u dënua me 2 vjet burgim.

Shkurt 2015
Prokuroria e Vlorës ka vendosur sekuestro preventive për një sipërfaqe toke prej mbi 44 mijë metra katrorë, me vlerë tregu rreth 4.4 milionë euro në zonën bregdetare të “Jonufrës” në qytetin e Vlorës, e dyshuar se është përfituar nga pasardhësit e shtetasit Gjon Gjonboçari në bazë të dokumentave të fallsifikuara.

Redaksia online
(S.mshqiptarja.com)

6 Gedanken zu „Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande“

 1. Aber noch schlimmer nun in 2016: Ungehindert wechselte der von Kresniq Spahiu und Salih Berisha promotetee Gangster Skerdilajd Konimi, als Richter dann nach Vlore, wo er mindestens weitere 89 Hektar Land stahl mit identischen Methoden der gefälschten Dokumente. Im Block wurde das zusammen gefälscht mit den ebenso beschlagnahmten 220 Hektar Land am Cap Caraburun. Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande

  Es erinnert an die Dreistigkeit der Familie Bujar und Odeta Nishani und von Sokol Nishani.

  Aktualitet
  14 Qershor 2016 – 10:41 | përditesuar në 12:41

  Janë sekuestruar sot në Vlorë 89 hektarë tokë në zonën e Zvërnecit, vlera e së cilës arrin në 110 milion euro. Sipas Prokurorisë, sekuestrimi është bërë pasi ajo është përfituar në mënyrë të jashtëligjshme nga Raimond Mezi dhe ky proces është bërë në vijim të çështjes së 220 hektarëve të truallit të sekuestruar në Karaburun.

  Postuar: 14/06/2016 – 19:58

  89 hektarë tokë në zonën e Zvërnecit, me vlerë rreth 110 milionë euro sipas çmimeve zyrtare, e dyshuar se është përfituar në mënyrë të paligjshme nga shtetasi Raimond Mezi wshtw sekuestruar nga Prokuroria e Vlorws. Nga aktet hetimore, rezulton se shtetasi Raimond Mezi është njohur me vendim gjyqë

 2. Die Verbrecher Ansiedlung Orikum (Ortsteil Babicë-Rradhimë, wo viele illegale Lokale stehen), wo vor 15 Jahren noch kein Mensch lebte, hat seit 5 Tagen keinen Strom, ebenso keine Touristen. Die oft Nord Albanischen Banditen, im Geldwäsche Zentrum der Berisha Mafia protestieren

  Aktualitet
  25 Qershor 2016 – 12:25 | përditesuar në 12:38
  Radhima dhe Orikumi prej 5 ditësh
  pa energji, banorët bllokojnë rrugën
  Prej 5 ditësh banorët e Radhimës dhe Orikumit kanë pasur ndërpreje të energjisë elektrike prej orës 08:00 të mëngjesit deri në orën 19:00.

  Shkak i ndërprerjes së energjisë elekrike mësohet së janë bërë punimet që po kryhen në linjat e tensionit të lartë në zonën Babicë-Rradhimë.

  Sipas banorëve, ata nuk nuk janë lajmëruar për ndërprerje me orare të zgjatura, ku sipas tyre kjo situatë do të vazhdojë deri në datën 10 korrik.

  Banorët shprehen të shqetësuar sepse mungesa e energjisë elektike, në sezonin turistik që ndodhemi është falimentim për bizneset.

  Ata kanë kërkuar zgjidhje të menjëhershme të problemit, në të kundërt ata do të bllokojnë rrugën në shenjë proteste.
  http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/radhima-dhe-orikumi-prej-5-dit-sh–pa-energji-banor-t-bllokojn–rrug-n-362758.html

 3. Verbrechen ohne Ende, oft auch aus Inkompetenz Straffrei

  Wie in Durres, wo Nichts passiert, wurden die Fälschungen immer von der gleichen Gruppe durchgeführt, wobei das System lange bekannt ist, es um 340 Hektar Küsten Grundstücke geht.
  Dosja e skadalit të tokave të grabitura në Vlorë do të kalojë për hetim te Prokuroria e Krimeve të Rënda. Deri më tani, mbi këtë çështje hetonte prokuroria e qytetit bregdetar, e cila ka vënë nën sekuestro 340 hektarë troje me një vlerë tregu prej 240 milionë eurosh.
  ………………………….

  Tokat e sekuestruara gjenden në Palasë, Karaburun dhe Zvërnec, respektivisht me sipërfaqe 33 ha, 220 ha dhe 89 ha, ndërsa personat nën hetim janë: Pullumb Petritaj, Enkes Hysendhima, Blerina Dhrami, Rajmond Mezi, Donika Besimaj, Lefter Gjergji dhe Belona Seraj.

  http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=330366#k3

 4.  

  Geldwäsche, Drogen Handel, Diebstahl, Inkompetenz und Betrug, ist das einzige Wirtschafts Programm der Albanischen Regierung. Abriss Versprechen leere Show Nummern wie immer.

  Alles in diesem Krimi dabei: Das besondere ist, das auch in die Staatsarchiven Dokumente gefälscht wurden (weiß man auch seit 1997, das komplette Akten, Seiten entfernt, ausgetauscht wurden) in diesen Fällen rund um Berisha, den in die Luft gesprengten Richter S. Konomi, der überall im Auftrage der Berisha Mafia in Vlore, Durres, ein Motor der Grundstücks Mafia auch mit anderen Prominenten war. Fälschungen wurden enttarnt, u.a. wenn Tinte verwendet wurde, welche es um 1940 nicht gab, oder Notare, welche Testamente und Grundstücks Verkäufe von Toden beglaubigten. Ähnlicher Fall, der uralten Fälschungen in Sarande: Kompensierungs Grundstücks Dokumente von „Resul Piro“, in Sarande – Ksamli total gefälscht

  US nahe Kreise von USAID, haben das Mafia System in Albanien entwickelt, inklusive den Pyramid Spielen, Banken Betrug und Betrug aller Art u.a. mit Frank Wisner auch mit gefälschten Bankgarantien.

  Das US Modell des AAEF Fund: Grundstücke stehlen, verkaufen: 36 Hektar wurden nun in der Bucht von Spille beschlagnahmt

  Auffällig war damals als man den Super Verbrecher Skerdilajed Konomi in die Luft sprengte, das Kresniq Spahiu, diesen Super Verbrecher und seine Hinrichtung als Kathastrophe verkaufen wollte für die Internationalen, und wir mit Fatmir Xhafaj als Einzige gegen alle Medien, dieses kriminelle construct festhielten.

  Xhafaj: Konomi u vra nga mafia e tokave

  Inzwischen geht es um 314 Hektar.Der Richter und zuvor auch Richter und Grundstücks Chef von Salih Berisha in Durres:

  Bildergebnis für s. konomi

  Skerdilajd Konomi, der in 2011 in die Luft gesprengt wurde, waren Motoren des Grundstücks Betruges, in Vlore, im Raum Durres. Die längst verstorbene Tode: Shqiponjë Emina, verfügte ebenso mit Hilfe korrupter Notare über Immobilien, verkaufte diese, identisch mit der Familie des Lulzim Basha, Erion Isufi, der Yhaferi Mafia deren illegalen Appartmentbau man in die Luft gesprengt hat.

  Beerdigung des in die Luft gesprengten Super Gangster: Skerdilajd Konomi, der mit anderen Verbrechern, über 250 Millionen € verdiente, indem man gestohlene Grundstücke an Dritte verkaufte.


  Mafia Begräbnis, einer der übelsten Richter, der gezielt mit falschen Zeugen, Testamente fälschte und 1.500 Hektar Land nur im Raum Durres stahl, darunter auch die Laze Grundstücke, welche der Berisha Mafia für andere Grundstücks Betrügereien diente.

  Eine Richterin: Katip Bylykbashki stellte die Grundstücks Papiere als Erste aus, wahrscheinlich gefäslcht, denn die Frau wanderte bereits in 1991 aus, was von der Super Mafia rund um Ouerd Bylykbashki organisiert wurde, der heute in einem Luxus Appartment lebt in der Mafia Zentrale Rruga Taulantia, ein einem Appartment Block, ohne Papiere, illegal gebaut, wie der Präfekt Genc Alizoti erklärte im TV.

  Alles illegal gebaut, durch die Ourel Bykylbashi Mafia: Wohnsitz in der Rruga Taulantia und links und rechta Alles illegal gebaut. Luxus Appartment mit gefälschten Papieren gebaut von Ouerd Bylykbashi, der die halbe Küste (Kallmi, Currilla)dort „verkaufte“ mit gefälschten Papieren und in Tradition in der Rruga Taulantia – Durres. Je nachdem wer in der Regierung ist, wird die Küste auch 3-10 mal verkauft mit gefälschten Papieren, falschen Vermessungen, gefälschten Alt-Dokumenten und immer mit kriminellen Richtern und Politikern.

  Ourel Bykylbashi Mafia Gebaeude
  Ourel Bykylbashi Mafia Gebaeude

  Der Berisha Mafia Clan, machte im Lokal „2 Gitarren“, eine Besichtungs Tour der gestohlenen Grundstücke und illegalen Gebäude in Durres

  Kabinettschef bei der Salih Berisha kaufte, wo er zuvor Grundstücks Direktor in Tirana war mit unzähligen Anzeigen auch seiner Mitarbeiter. Enke Hysnedhima mit Luxus Villa in Orikum, wo die KfW erneut auftritt, um Mafia Bauen zu finanzieren mit Infrastruktur, Strom.

  Bei den Kasmali Inseln, schütten erneut Kriminelle Nachts Sand ins Meer, zerstören Alles und niemand vertreibt die Leute mit ihren illegalen Küsten Lokalen. Einzige Aktion des Auron Tare: das sei illegal, zerstört die Meeres Biologie. Strände sind von Kriminellen besetzt, Illegale Klein Verkäufer, bevölkern die Strände, Abwasser wie immer usw. Die Albanische Küsten Agentur. Wenn man einmal Anzeige mit dem Bürgermeister macht, wie in Durres, gegen Natasho Paco, geschieht Nichts, weil die POlizei und Baupolizei wie immer an Kriminelle verkauft wurde. Überall illegale Grossbauten von Enver Shala südlich Durres, bis Klement Balili in Sarande und Ksmali ist eine Orgie von Kriminellen, wo die WEltbank einmal Ordnung schaffen wollte auch über 200 GEbäude. abgerissen und zerstört wurden. Deutschland finanziert die Geldwäsche mit Verbrecher Banden dort.
  Kompensierungs Grundstücks Dokumente von „Resul Piro“, in Sarande – Ksamli total gefälscht

  76 Hektar Küsten Land gestohlen, mit gefälschten Dokumenten: Ex-Bürgermeister von Gose / Kavaje: Sinan Shala, Grundstuecks Direktor: Nezir Leçini.

  Die Staats Aufsicht: Albanien macht nicht einmal Ansätze nach Gesetz, oder EU Vorlagen irgendwas zu regeln, weil man die Posten an Kriminelle erneut verkauft hat. Die Skandale gehen inzwischen in die Unendlichkeit.

  ‘Pronar’ i Karaburunit: Varrmihësi vlonjat blen…220 hektarë tokë

  Hetimet e Prokurorisë së Vlorës kanë zbuluar një skemë kriminale me anë të së cilës qindra hektarë pronë turistike në gadishullin e Karaburunit dhe fshatin Zvërnec u tjetërsuan në mënyrë të paligjshme, duke përfshirë në arkivën e Gjykatës së Vlorës vendime të falsifikuara.

  Raimond Mëzi me profesion varrmihës jeton në një shtëpi të varfër në lagjen “Partizani” në Vlorë. Sipas një vendimi të Gjykatës së Vlorës të datës 29 Dhjetor 2000 nga gjyqtari Thoma Nika, Mëzi rezulton të jetë pronari i një sipërfaqe toke prej 220 hektarësh në gjirin piktoresk të “Shën Vasilit” në gadishullin e Karaburunit.

  Ka vetëm një problem: vendimi i gjykatës që e bën Mëzin pronar të pronës që kap një vlerë tregu prej 210 milionë euro është i falsifikuar.

  Sipas të dhënave të siguruara nga BIRN, krijimi i dosjeve gjyqësore me procese që nuk janë zhvilluar kurrë, falsifikimi i dokumenteve arkivorë e më pas certifikim të tyre në institucionet shtetërore është pjesë e një skeme kriminale të zbuluar nga Prokuroria e Vlorës në vitin 2016-të. Sipas Prokurorisë, mbi 314 hektarë tokë është përfituar në zonën e Karaburunit dhe Zvërnecit e më pas është shitur tek të tretë.

  Ndër dosjet e falsifikuara rezulton një vendim i gjyqtarit të ndjerë Skerdilajd Konomi – i vrarë në vitin 2011 në Vlorë me një sulm me ekspoliziv i tipit mafioz – dhe të një gjyqtari tjetër Qatip Bylykbashi, i cili rezulton të ketë ikur nga Shqipëria që në fillim të vitit 1990.
  Për të hetuar dyshimet për manipulimet me pronat në qarkun e Vlorës, në Gusht të vitit 2015-të, kryeministri Edi Rama urdhëroi ngritjen e një task –force ndër-institucionale, nëpërmjet së cilës ai premtoi se institucionet do të hidheshin në kundërsulm ndaj grabitësve dhe falsifikatorëve të pronës. Nga viti 2015-të deri në vitin 2017-të Agjencia e Trajtimit të Pronave ka kallëzuar në prokurori 35 raste të tjetërsimit të pronës nëpërmjet falsifikimit, raste për të cilat nuk ka asnjë vendim përfundimtar nga gjykatat shqiptare.

  Hetimi për falsifikimin e pronave në Karaburun është një nga çështjet e evidentuara nga task-forca ndërinstitucionale. Në Shkurt 2016-të Prokurori Albert Kuliçaj urdhëroi arrestimin e disa të dyshuarve, përfshirë Raimond Mëzin, avokatin e tij Enkes Hysendhima, ish punonjësen e hipotekës së Vlorës Blerina Dhrami, noteren Belona Seraj, si dhe u vendos masa e sigurisë “detyrim për paraqitje” dhe “pezullim nga detyra” për Donika Besimaj- përgjegjëse e arkivës në Gjykatën e Vlorës- si e dyshuar në këtë skemë të falsifikimit të dokumenteve. Ndërkohë në kërkim është shpallur dhe biznesmeni Pëllumb Petritaj, i cili nuk është ndaluar akoma nga Policia e Shtetit.
  Më shumë se 1 vit më vonë, Prokuroria e ka akoma çështjen e bujshme nën hetim ndërkohë që të gjithë të dyshuarit që u arrestuan një vit më parë, përfshirë Raimond Mëzi, tashmë janë liruar me urdhër të prokurorisë. I sapo dalë nga burgu, Mëzi i tha BIRN se ai nuk kishte lidhje me falsifikimet e bëra dhe ishte thjeshtë një viktimë. Prokuroria e Rethit të Vlorës u tregua e rezervuar për dhënien e informacionit sepse çështja është akoma nën hetim, por sipas dokumenteve që BIRN disponon emri i Mëzit duket se është përdorur vetëm për sigurimin e pronës e cila më pas është shitur nga avokati Enkes Hysnedhima, falë një prokure përfaqësimi.

  Sipas Mëzit, në vitin 1994 i ati Jakupi, kishte bërë një kërkesë në Agjencinë e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave, për rikthim e një sipërfaqe prej 6,600 metra katrorë të konfiskuar nga regjimi komunist në qytetin e Vlorës.

  Bazuar në këtë kërkesë të Jakupit, në Gjykatën e Vlorës është gjetur një vendim i atribuar gjykatësit Thoma Nika me datë 29 Dhjetor 2000, që e bën Raimond Mezin pronar të 220 hektarëve tokë në Karaburun. Në Tetor 2012-të, në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme është bërë një kërkesë për ta regjistruar këtë pronë në emër të Raimondit, ndërsa 2 vjet më vonë prona i është shitur palëve të treta. Prokuroria dyshon se e tërë dosja gjyqësore është falsifikuar pasi gjyqtari Thoma Nika ka deklaruar se kurrë nuk ka zhvilluar një proces të tillë gjyqësor në vitin 2000. Mëzi i ka deklaruar prokurorëve se dokumentet e shitjes në zyrën e noterit i ka firmosur në fletë të bardhë.

  Avokati Enkes Hysnedhima, i cili ndryshe nga Mëzi jeton në një vilë luksoze në qytetin e Orikumit, i tha BIRN se procedurat e ndjekura nga ai janë ligjore. Ai mohoi të ketë njohje me përfituesit e pronës dhe shprehet se thjesht ka përfaqësuar klientin e tij Raimond Mëzi, në të gjithë transaksionet e kryera.

  Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se prona në Karaburun nuk është e vetmja sipërfaqe toke e falsifikuar në emër të Raimond Mëzit. Nëpërmjet një vendimi gjyqësor të vitit 2003, i cili i atribuohet gjyqtarit të ndjerë Skerdilajd Konomi, Mëzi është shpallur pronar i një sipërfaqe tjetër në Zvërnec. Nga hetimet e kryera, ka rezultuar se dokumentacioni që ka shërbyer për njohjen, kthimin dhe më pas regjistrimin e kësaj prone, është i falsifikuar. Prokuroria e ka konstatuar si tërësisht fiktiv këtë vendim, pasi, në kohën e dhënies së vendimit, i ndjeri Konomi nuk ka qenë gjyqtar……..

  http://lexo.al/pronar-karaburunit-varrmihesi-vlonjat-blen220-hektare-toke/

  Verhaftungen: 220 Hektar Land auf der Halbinsel Karaburun gestohlen, von Rajmond Mezi (Mezinit) Jakopu Mezini Bande

  Ein Experte und Artan Lame erklärt, galt in seinem eigenen Ministerium vor 15 Jahren als Idiot, vergibt auch einige illegale Legalisierungs Papiere für Klientel. Ansonsten ist er effektiver als alle zuständigen Grundstücks Chef in 25 Jahren.

  Doku über die Verbrecher und Edi Rama, wird aktiv dort die Mafia schützen und gar Nichts machen

  Artan Lame, die Kriminellen in den Grundstücks Agenturen machen so weiter, wer Artan Lame es in 2003-2005 schon machte, die selben Leute oft, Berufs Kriminelle. Albanien ist nicht gewillt, nach einfachsten Gesetzen zuarbeiten und die vollständige Lächerlichkeit der Staatlichen Institutionen, auf dem Niveau von kleinen Kindern, oder extrem dummen Leute ist System. Bei den Kasmali Inseln, schütten erneut Kriminelle Nachts Sand ins Meer, zerstören Alles und niemand vertreibt die Leute mit ihren illegalen Küsten Lokalen. Einzige Aktion des Auron Tare: das sei illegal, zerstört die Meeres Biologie. Strände sind von Kriminellen besetzt, Illegale Klein Verkäufer, bevölkern die Strände, Abwasser wie immer usw. Die Albanische Küsten Agentur. Wenn man einmal Anzeige mit dem Bürgermeister macht, wie in Durres, gegen Natasho Paco, geschieht Nichts, weil die POlizei und Baupolizei wie immer an Kriminelle verkauft wurde. Überall illegale Grossbauten von Enver Shala südlich Durres, bis Klement Balili in Sarande und Ksmali ist eine Orgie von Kriminellen, wo die WEltbank einmal Ordnung schaffen wollte auch über 200 GEbäude. abgerissen und zerstört wurden. Deutschland finanziert die Geldwäsche mit Verbrecher Banden dort.
  Kompensierungs Grundstücks Dokumente von „Resul Piro“, in Sarande – Ksamli total gefälscht

  76 Hektar Küsten Land gestohlen, mit gefälschten Dokumenten: Ex-Bürgermeister von Gose / Kavaje: Sinan Shala, Grundstuecks Direktor: Nezir Leçini.

  Die Staats Aufsicht: Albanien macht nicht einmal Ansätze nach Gesetz, oder EU Vorlagen irgendwas zu regeln, weil man die Posten an Kriminelle erneut verkauft hat. Die Skandale gehen inzwischen in die Unendlichkeit.

  Das US Modell des AAEF Fund: Grundstücke stehlen, verkaufen: 36 Hektar wurden nun in der Bucht von Spille beschlagnahmt

 5. Der Vlore Gangster Fidel Ylli, PS Abgeordneter, wollte ebenso die Chinesen betrügen, ist in grosse Grundstücke Betrügerein rund um Vlore aktiv, und Teilhaber. in Grundstücks Betrugs Tausch Geschäften. Die Familie des Energie Minister: Daimon Gjiknuri, ist direkt mit vielen gefälschten Dokumenten, Testamenten mit Thodhori Gjiknuri. und der Firma: House of Arts aktiv dabei. Ausserdem Gerian Kuka, Konsel in El Salvadore.
  Përfitues dhe viktima: Skema e grabitjes dhe e tjetërsimit të 342 ha tokë në bregdet

  Fidel Ylli, Vlore Gangster der PS, Abgeordneter

  Schlüssel Figur: . welcher die meisten kriminellen Verkäufe unterschrieb
  Pullumb Petritaj,, der Ex-Chef der Repubilikanischen Partei des Sabri Godo, Fatmir Mediu, einer reinen Verbrecher Partei, eng verbunden mit dem US Botschafter Josef Limprecht.

  Tjetërsimi i pronës

  Të dhënat e siguruara nga BIRN në kërkesën për gjykim të Prokurorisë dhe kontratat e shitjes tregojnë se Mëzi u regjistrua si pronar në fund të vitit 2012-edhe pse nuk aplikoi asnjëherë në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive. Menjëherë pas këtij akti, pronat u ndanë në sipërfaqe më të vogla dhe u shkëmbyen apo u shitën me pjesë.

  Në 2 tetor 2014, në Zyrën Vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Vlorë pasuria prej 220 hektarësh është ndarë në dy sipërfaqe-njëra 90 hektarë dhe tjetra 130 hektarë.

  Një javë më pas- më 10 tetor 2014, përfaqësuesi me prokurë i Raimond Mëzit, avokati Enkes Hysendhima ka firmosur kontratën e shitjes së 90 hektarëve tokë në Karaburun me kompanitë “House of Arts” dhe “Digitalnetworks”-kontratë me vlerë 180 000 euro.

  “House of Arts” është një kompani organizimi eventesh e deputetit socialist, Fidel Ylli, por që administrohet nga personi i besuar, Elida Heba. Ndërsa “Digitalnetworks” zotërohet nga biznesmeni Gerian Kuka, njëherazi konsull nderi i El Salvadorit në Shqipëri.

  Investigim 18 Aug 2017
  Përfitues dhe viktima: Skema e grabitjes dhe e tjetërsimit të 342 ha tokë në bregdet

  Prokuroria e Vlorës dërgon për gjykim pesë të pandehur për falsifikimin e tokave me vlerë mbi 210 milionë euro, ndërsa rrëzon akuzat për Pullumb Petritajn dhe noteren. Biznesmenët që harxhuan vlera të konsiderueshme parash për blerjen e tokave të lakmuara paralajmërojnë padi të reja……………………..
  Në mars të vitit 2015, pesë hektarë i janë shitur biznesmenit Arian Laçi me një vlerë prej 9 milionë e 850 mijë lekësh. Ndërsa në janar 2016, Pullumb Petritaj ka firmosur gjithashtu shitjen e 20 hektarëve tokë te biznesmeni vlonjat Thodhori Gjiknuri për 39 milionë e 600 mijë lekësh.

  Përveç 130 hektarëve në Karaburun, Artur Shehu rezulton të jetë përfituesi kryesor edhe i sipërfaqes prej 89 hektarësh në Zvërnec-të cilën e ka përfituar gjithashtu përmes kontratës së shkëmbimit. Të gjitha kontratat për tokën në Zvërnec janë firmosur sërish nga përfaqësuesi Petritaj.

  Humbja e shumave të mëdha të parave për blerjen e tokave në bregdet ka zemëruar përfaqësuesit e kompanisë “House of Arts” dhe biznesmenin Thodhori Gjiknuri. Të kontaktuar nga BIRN, ata thanë se janë viktima të falsifikimeve dhe kanë paralajmëruar veprime të tjera ligjore kundër personave që u shitën pasuritë.

  “Në këto transaksione kemi humbur shuma të konsiderueshme parash, ndaj sigurisht që do ta ndjekim çështjen ligjërisht, pasi jemi viktima të kësaj skeme falsifikimi,” tha Elida Heba për BIRN.

  Njësoj si Heba, edhe ndërtuesi Gjiknuri është duke pritur përfundimin e hetimeve për të ngritur padinë e tij.

  Bildergebnis für Enkes Hysendhima

  https://www.reporter.al/perfitues-dhe-viktima-skema-e-grabitjes-dhe-e-tjetersimit-te-342-ha-toke-ne-bregdet/

  Notar und Anwalt verhaftet: Enkes Hysendhima und Belona Seraj

Schreibe einen Kommentar