Albaner Drogen, Kokain werden in Tonnen beschlagnahmt, nachdem man erneut die Drogen Plantagen und Verteiler finanzierte.

613 kg Kokain des Arber Cekaj inzwischen aus der Asservaten Kammer der Polizei verschwunden sind, nach Italien transportiert wurden. Praktisch verschwindet Alles, vor allem die „Handys“ in den Asservaten Kammern, des Zolls, Polizei, wird unbekannt verwertet. Drogen damit bauen die Polizei Behörden eigene und neue Drogen Netzwerke auf, von Politikern betreut.

Aktualitet

Grosse Gelder wurden gestohlen! u.a. wurden die EU Agrar Funds gezielt zur Finanzierung der Cannabis Plantagen eingesetzt, ebenso die gestohlenen Gelder über die Deutsche Pro Credit Bank, einem KFW Produkt, für Geldwäsche, Drogen Handel und Betrug

Schmidt

You can also visit AZHBR-s webpage: Development Agency for Agriculture and Rural

http://www.procreditbank.com.al/en-us/azhbr

Zuständig ist die Ehefrau von Vangjush Tavo bei der ProCredit Bank, für die Anträge auf Gelder der Agrar Fund. Die Frau hat plötzlich 100.000 € nennt einen anderen Familien Namen, wie bei Mafia Politikern üblich. Original lsi: iLIR Meta Mafia, wo die Deutsche Botschafterin Susanne Schütz fleissig mitmacht, Christian Schmid mit dem LSI Verbrecher: Edmond Panariti

 

 

Mafia Ec-Minister: Edmond Panariti, sagt nun das die Deutsche Agentur die EU IPARD Programme abwickelte, also für die Vergabe der Gelder zuständig war, rund um den Vertrieb mit der Albaner Mafia, deren Finanzierung im Weltweiten Drogen Netz des Top Kolumbianischen Drogen Kartellen „Clan del Golfo“ und Tonnen von Kokain auch nach Deutschland und Amsterdam, und nach Albanien eben mit Arber Kulici alias Arber Cekaj und seiner Firma: Arben Garden Das führt dann direkt zu Noch Bundesminister Christian Schmid mit Edmond Panariti. Da gibt es also sehr viele Millionen zustehlen mit Mafiosi in Albanien.Banane dhe kokainë, ish-ministri sqaron si i përfitoi grantet „Arbri Garden“
Postuar: 02/03/2018 – 14:57

Pas sasisë rekord të drogës që u kap në kontejnerin ku ndodheshin bananet e porositura nga firma “Arbri Garden”, zbulohet se pronari i saj Arbër Çekaj ka përfituar grante nga ministria e Bujqësisë, e drejtuar nga ministri i LSI-së, Edmond Panariti.

Lidhur me këtë gjë, ka reaguar edhe ish-ministri Panariti në Facebook ku shkruan se përzgjedhja e kompanisë “Arbri Garden” është bërë sipas të gjitha kritereve.

STATUSI I PLOTË

Shpif, shpif se dicka mbetet !!! Nuk mund te pe

Others 1) Bashkëshortja Znj. Suela Popa, gjendje e detyrimit të papaguar të huasë për shtëpi me vlerë 100 000 Euro.


2 ton kannabis në Itali, arrestohen 4 shqiptarët


Kannabisi i sekuestruar në ItaliLecce-Ujërat e Adriatikut konfirmohen edhe një herë si një udhëkryq i trafikifimit të paligjshëm midis Italisë dhe Shqipërisë. Janë bërë katër arrestime, për dy ton marihuanë dhe një kalashnikov, operacioni kryer në natën e mbrëmshme nga Guardia di Finanza e Otrantos në ujërat ndërkombëtare midis Salentos. Ushtria kapi një barkë gjatë kontrollit që po ushtronte në ujrat detare.

Ndjekja zgjati disa minuta para se policia të arrinte të bllokonte anijen.

Inspektimi i menjëhershëm bëri të mundur sekuestrimin e dy ton marihuanë dhe një automatiku tip „Kalashnikov“. Të arrestuarit janë me shtetësi shqiptare.

e.gj.

Policia spanjolle në bashkëpunim me DEA-n amerikane kanë goditur një bandë që drejtohej nga shqiptarët duke sekuestruar 1 ton kokainë dhe 1.5 mln euro.

30 Prill, 12:42 | Përditësimi i fundit: 14:18

Një ton kokainë në Spanjë, goditet grupi shqiptar i drogës

30/04/2018 13:32

Goditet mafia shqiptare në Madrid është titulli i portalit madrilen, ABC, i cili bën të ditur se janë sekuestruar 1 ton kokainë dhe 1.5 milionë euro.

Media spanjolle bën të ditur se operacioni është organizuar në bashkëpunim me DEA-n amerikane, drejtorinë e antitrafikut të Kolumbisë, dhe koordinimit me Europol.

Organizata, thotë ABC Madrid, transportonte kokainën në sasi të mëdha nga Kolumbia, dhe përdornin një rrjet kriminal spanjoll, që e njihnin “botën e natës” të shpërndarjes.

Droga transferohej me valixhe të mëdha të zeza, dhe pretendonin se ishin një shërbim ekskluziv transporti. Pesë persona janë arrestuar nga ky megaoperacion.

Hetimet nisën nëntorin e kaluar, kur agjentët nisën survejimin e një organizate kriminale shqiptare që jetojnë në Spanjë e sillnin kokainën me sasi të mëdha me avionë çarter nga Kolumbia. Agjentët zbuluan se drejtuesi i grupit kriminal jetonte në Spanjë si një pikë e qëndrueshme për hyrjen e drogës në Europë.

Një dërgesë e kokainës ishte ruajtur në Madrid për shpërndarje dhe autoritetet zbuluan 790 pako që përmbanin 1 ton kokainë dhe gjetën 1.5 milionë euro, brenda një valixhe, që do përdoreshin për pagesën e drogës.

Dy shtetas shqiptarë u arrestuan në Madrid, që sipas ABC Madrid ishin përgjegjësi i drogës dhe personi i tij i besuar i grupit kriminal. Gjithashtu u arrestuan dhe dy spanjoll me shumë dokumente identifikimi, që kishin përsipër detyrën e marrjes grumbullimit dhe transportit të drogës. Gjithashtu në Kolumbi i arrestua dhe kreu i organizatës i cili ishte arratisur nga Spanja në Kolumbi pas sekuestrimit të drogës në Spanjë.

Përveç drogës dhe parave, policia sekuestroi pesë makina luksoze, telefona, distinktiv të rremë policie dhe armë.

Top Channel

Task Force des Staates Albanien stellt fest, das 50.000 Hektar Küsten Land gestohlen sind, durch besetzte Grundstücke, gefälschte Dokumente, davon 40.000 Hektar durch korrupte Richter, mit gefälschten Testamenten, Zeugen, korrupten Vermessern und immer Politiker dabei. Ein Milliarden schwerer Schaden, finanziert durch die als Verbrecher Organisation auftretende KfW, EU, ProCredit, die American Bank of Albania, einm USAID Fund (AAEF), wo man bis heute durch korrupte Deutsche Minister die Abwicklung der EU Funds, über die ProCredit erpresst, wo Millionen direkt in die Cannabis Plantagen und Kokain Import, Verteiler Stellen floss.

über die IPARD Programme, welche in Albanien von der Ehefrau des Vangjush Tavo geleitet wurde, also zur Ilir Meta Drogen Mafia mit Edmond Panariti erneut gehört. Im Süden die selben Leute, der Politik, mit dem „Pablo Escobar“ des Balkans: Klement Balili.


264.000 $ Kredit mit EU Gelder, eine 50 % Finanzierung mit EU Geldern für Kühlhäuser der Drogen Verteilstelle.

 

 

Agency for Rural and Agricultural Development (AZHBR)

Die IPARD Gelder der EU, dürften nicht für Importe, oder wie hier Import von technischen Anlagen verwendet werden, was die korrupte EU auch in Albanien duldete.

Generalstaatssanwältin „Arta Marku“: über den Niedergang der Justiz seit 15 Jahren, als die Ratten der IRZ-Stiftung auftauchten

Über die eigene Anwalt Firma abgewickelt, wo Verkaufsverträge konstruiert wurden, ebenso ein altes System.

ha-lawfirm
Für die Kanzlei H & A Law Sh.P.K. unterzeichnete der Anwalt: Idajet Celaj die Grundstücks Verkaufs Verträge.

Edi Rama’s Verbrecher Terror Staat mit „Ergys Hoxha“ und Samir Tahiri, von den Amerikaner im „CICAGO“ Modell aufgebaut

https://tse4.mm.bing.net/th?id=OIP.9---MYD1C2pxGAqRyvnI1gHaFY&pid=15.1&P=0&w=221&h=161

Alkert Hyseni: Direktor für Ermittlungen der Geldwäsche

Edi Rama‘ Stellvertreter: Alket Hyseni, stahl 11.000 qm Grund in Dhermi, für Rama’s Financier: Agron Papuli

Deutsche AFP Doku, über die Zustände in 2009

50 mijë ha tokë e grabitur në bregdet; Raporti: 40 mijë ha, e pamundur që të merren nga shteti

<[youtube https://www.youtube.com/watch?v=4PEiJWtx_HM?playsinline=1]

Bregdetit shqiptar i janë marrë padrejtësisht 50 mijë hektarë tokë shtetërore. Një pjesë është tjetërsuar me dokumente false, ndërsa pjesa tjetër është privatizuar pa dokumentacion. Ky është konkluzioni i një raporti të Task Forcë që bëri verifikimin e pronave në bregdet. Sipas dokumentit që disponon Top Channel, për 40 mijë hektarë është e pamundur të rimerren nga shteti pasi janë dhënë me vendim gjykate.

Një raport i Task Forcës për verifikimin e pronave të bregdetit ka gjetur se vetëm në vijën bregdetare të jugut janë marrë padrejtësisht 50 mijë hektarë toka shtetërore.

Raporti, i cili disponohet nga Top Channel konstaton se një pjesë e tokave në bregdet janë tjetërsuar me dokumente false, ndërsa pjesa tjetër është privatizuar në mungesë të plotë të dokumentacionit ligjor.

Sipas raportit pjesa më e madhe e këtyre tokave, për rreth 40 mijë hektarë është e pamundur të rimerren më nga shteti, për shkak se janë dhënë me vendime gjyqësore edhe pse nuk kanë patur dokumente të rregullta. Ndërkohë që për pjesën tjetër, për atë që është marrë me dokumente të falsifikuara autoritetet shtetërore do të nisin procedurat për rishtetëzimin.

Sipas taks forcës, situata rezulton problematike në të gjithë vijën bregdetare të jugut, veçanërisht në Vlorë, Dhërmi, por edhe Sarandë ku tokat shtetërore janë tjetërsuar në mënyrë të paligjshme.

Ky verifikim është bërë përgjatë periudhës 2014-2015. Pak ditë më parë qeveria miratoi një vendim, i cili pezullon plotësisht dhënien e titujve të pronësisë për tokat në bregdet deri në një afat të pacaktuar.

Burime nga taks forca thonë se pas këtij vendimi do të ketë të tjerë hapa ligjorë që do të përcaktojnë se çfarë do të bëhet me tokat që janë tjetërsuar në mënyrë të paligjshme. Sipas qeverisë, synimi është që këto prona të rimerren nga shteti për tu përdorur në investimet strategjike, por kjo nismë është kundërshtuar nga opozita si një tentative e qeverisë për të grabitur tokat e bregdetit përmes bizneseve të lidhura me të.

Top Channel

Hedhja e inerteve, vijon degradimi i vijës bregdetare në Durrës

25/03/2018 14:54

Unkontrollierte fester Abfälle in das Meer von Durres Dumping, wird das Ökosystem verursacht schwerwiegende Folgen haben.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=gZx4ZX1iemE?playsinline=1]

Hedhja e pakontrolluar e inerteve në detin e Durrësit, po i shkakton ekosistemit pasoja të rënda.

“Ndërhyrjet në vijën bregdetare dhe sidomos ato në mjedisin detar, janë me pasoja në florën dhe faunën detare, në botën bimore e shtazore. Aq më tepër që në vijën bregdetare të qytetit të Durrësit, janë luginat e posedonias, një algë mjaft e rëndësishme për botën e gjallë ujor”, tha specialisti Ilir Qesja.

Disa pronarë subjektesh i thanë Top Channel se nuk janë të vetëm ata problem, por edhe bashkia e qytetit. Ajo ka hedhur tonelata të tëra inertesh të siguruara nga gërmimet për rehabilitimin e sheshit para hyrjes së portit, “Velieres”, me qëllim krijimin e sipërfaqeve të reja publike, duke shfrytëzuar hapësirën detare. Ndërsa subjektet tregtare kanë krijuar mole për të ofruar shërbim për klientelën gjatë sezonit turistik. Ekspertët e mjedisit thonë se masat duhet të jenë urgjente për ta ndalur fenomenin.

“Është mjaft i çuditshëm pasiviteti i organeve që duhet ta mbrojnë këtë, Inspektoriatit të Mjedisit dhe IKMT-së. Këto organe ligjzbatuese kanë një pasivitet të çuditshëm dhe Prokuroria duhet të veprojë ndaj ndërtimeve dhe ndërhyrjeve abuzive në vijën bregdetare. Ka ardhur koha t’i thuhet Stop! Kjo është një pasuri e jona e përbashkët. Të rendurit pas përfitimeve të çastit do të shoqërohet me pasoja mjaft negative në brezat e ardhshëm”, thotë eksperti Qesja.

Në Inspektoriatin e Mjedisit Durrës, thonë se kjo gjendje i kapërcen kompetencat e tyre dhe se përgjegjëse për këtë janë Bashkia dhe IKMT-ja. E ndërsa përgjegjësia kalon nga një organ e institucion, në tjetrin, vija detare e Durrësit nga Currilat deri në Plazh vazhdon të degradojë.

Top Channel

 

 

Schlagwörter:

KOMMENTAR(E) (13)

 • navy
  Aug 13, 2018., 19:48 •

  Bundesweit durch korrupte Deutsche Politiker aufgebaut vor allem Steinmeier die Hamburger und Stuttgarter Mafia mit den SPD NRW Banden

  | 14:34 Uhr

  Drogenrazzia

  Saar-Polizei: Kokain im Schwarzmarktwert von 50 Millionen Euro in Neunkirchen entdeckt
  Ermittler haben in Neunkirchen in Bananenkisten verstecktes Kokain entdeckt, das auf dem Schwarzmarkt 50 Millionen Euro eingebracht hätte.
  Ermittler haben in Neunkirchen in Bananenkisten verstecktes Kokain entdeckt, das auf dem Schwarzmarkt 50 Millionen Euro eingebracht hätte. FOTO: Matthias Zimmermann
  Neunkirchen. Fahndern ist ein Schlag gegen Drogenmafia geglückt. In einer Neunkircher Bananenreiferei lagerte die heiße Ware. Ein internationaler Schmugglerring flog auf. Von Matthias Zimmermann
  Spektakulärer Drogenfund im Saarland: Dabei haben Beamte der Gemeinsamen Ermittlungsgruppe Rauschgift (GER) von Landespolizeipräsidium und Zollfahndungsamt 250 Kilo Kokain entdeckt. Die heiße Ware soll einen Schwarzmarktwert von 50 Millionen Euro haben. Wie erst am Montag (13. August) bekannt wurde, war es bereits im Dezember zu der Razzia gekommen.

  In Bananenkisten versteckt

  Der Stoff kam nach Angaben der Fahnder über Paraguay zwischen Bananen versteckt hier an und lagerte in einer Bananenreiferei in Neunkirchen.
   

  Unmengen an Drogen

  Doch diese Menge sei nur ein Bruchteil dessen, was an Kokain von Neunkirchen aus vertickt worden sein soll. Nach Angaben eines Polizeisprechers gehen seine Kollegen davon aus, dass im Dezember 2017 schon 310 Kilo von der selben Firma aus verschoben worden sind.

  Schmugglergruppe aus Albanien

  Mit den federführenden Kollegen aus Bayern flog in diesem Zusammenhang eine albanische Schmuggler- und Dealergruppe samt Hintermännern auf. Acht Komplizen wurden dabei festgenommen. Sie wurden enttarnt, als sie von Hamburg aus massenweise Rauschgift in die Niederlande bringen wollten Saarländische und Münchner Ermittler filzten zuletzt vergangene Woche ein Neunkircher Hotel, wo mutmaßliche Täter zuvor einquartiert gewesen sein sollen. Dort beschlagnahmten Beamte Unterlagen und technische Geräte, die jetzt als Beweise gegen die Beschuldigten eingesetzt werden.

  Bundesweites Netz

  Bundesweit seien sie aktiv gewesen. An mehreren Stellen hatten sie demnach Lager für ihre verbrecherischen Geschäfte. 800 Kilo Kokain fielen den Ermittlern bisher in die Hände. So handle es sich um eine der größten Mengen Kokain, die jemals in Deutschland sichergestellt wurden.https://www.saarbruecker-zeitung.de/saarland/neunkirchen/neunkirchen/saar-polizei-kokain-im-schwarzmarktwert-von-50-millionen-euro-in-neunkirchen-entdeckt_aid-24346015 Shengin uralte Fleisch aus dem Kosovo wurde beschlagnahmt, was aus dem Kosovo kam

 • navy
  Feb 01, 2019., 17:15 •

  Die Kokain Importe nach Europa, seit Sokol Kociu, gesponsert von dern Deutschen ab 1991-1992 bereits gut bekannt. 2001 verhaftet mit Ferdinand Durda und anderen Partnern, mit 8 Tonnen Kokain Import mit dem Frachter "Privileg" Verteiler mit dem Schnellboot SIA, was von Porto Parlermo operierte unter dem Deckmantel des Militärs, Schnellboot Verbindung nach Sizilien schon ab 1998 und Boots Reparatur Werkstatt in Durres - Shkozet Salih Berisha behauptet, das die 613 kg Kokain des Arber Cekaj inzwischen aus der Asservaten Kammer der Polizei verschwunden sind, nach Italien transportiert wurden. Praktisch verschwindet Alles, vor allem die "Handys" in den Asservaten Kammern, des Zolls, Polizei, wird unbekannt verwertet. Drogen damit bauen die Polizei Behörden eigene und neue Drogen Netzwerke auf, von Politikern betreut.

More Stories

Going Bananas: Flanders Transformed into Hub for International Cocaine Trafficking

Going Bananas: Flanders Transformed into Hub for International Cocaine Trafficking

A Belgian mobster was able to smuggle tons of cocaine into Europe by hiding it in fruit shipments. When the time came to launder the...

 • BuckZiehsMutter
  Apr 30, 2019., 19:51 •

  und wieder Hamburg, wo nur die Abholder der Bananen Kisten aus Albanien mit Kokain vor Gericht stehen Dario L. Dank Funkzellenabfrage fanden die Ermittler das mutmaßliche Hauptquartier der Bande, die Wohnung von Dario L. (22) in Hamburg Koakin Prozess in Landshut

 • Wird geladen
  ×