Hommage auf den Man des Jahres: 2018 : Fatmir Yhafaj

Eine aussergewöhnliche Ehre auch durch die Medien, was es noch nie gab.

Nachdem EU finanzierten Verbrecher Samir Tahiri, dummer Amerikaner und Britten, u.a. mit den ICTAP Missionen, war Fatmir Xhafaj, einer der letzten Politiker, welche für den Staat arbeiten.

Gentian Ceken: Mafia Koodinator des Innenministers: Samir Tahiri: Gentian Ceka

Sowas muss man ertrage, Georg Soros Dumm Leute, ohne Kompetenz, sollen Justiz Aufbau leisten, ein Langzeit Betrugs Modell der Deutschen, wie die KfW und BMZ Mafia, welche nur Milliarden stehlen und auf Beutezug sind.

Agnes Bernhard Gent Ibrahimi: Kompetenz Null, Korruption und Betrug 100 %

Nur wenige sogenannte Politiker Politiker gab es, welche überhaupt Verstand haben, etwas kapieren. Fatmir Yhafaj, gehört zu den Wenigen, welche etwas bewegten, die dummen IRZ-Banden, EU Banden ertrug, ein Enver Hoxha Zögling war, und ohne Skandale, immer mit Fachwissen, in allen seinen Minister Ämtern, auch bei den eigenen Direktoren hoch angesehen war.

Hommage auf den scheidenden Chef des „STATE SUPREME AUDIT INSTITUTION“: Bujar Leskaj

“Pse për mua Njeriu i Vitit 2018 është ish-ministri Fatmir Xhafa”

January 5, 2019 02:31

“Pse për mua Njeriu i Vitit 2018 është ish-ministri Fatmir Xhafa”

 • 11.Jan

Nga Arben Duka

Ikja e Fatmir Xhafës nga posti i ministrit të brëndshëm shkaktoi një
“cunam mediatik”. Vetëm në vitin 2018 ndodhi që një ikje ministri pati
më shumë rëndësi se ardhja e dhjetë ministrave të rinj.

Dhe kjo ka të bëjë me vlerat e një individi të vetëm, që iku nga
posti në kulmin e suksesit, në mënyrë të befasishme,mbasi sfidoi me
dinjitet shpifjet dhe kurthet e opozitës dhe jo vetëm.

Ky individ pwr mua ka prerjen e një shtetari të sprovuar. Pikërisht
për këto cilësi dhe vlera unë e zgjedh Fatmir Xhafën si Njeriun e Vitit
2018.

Për Antinjeriun e Vitit 2018 e kam thënë dhe një herë tjetër se ky
term çalon me këtë formulim. Ndofta mund të qe pyetja për “njeriun më të
keq të vitit 2018″,”për njeriun më të padobishëm”,”për njeriun më
qesharak”,”për njeriun më të zi” e të tjera.

Më vijnë në mëndje një dyzinë njerëzish të politikës, burra dhe gra,
të majtë e të djathtë. Por personi më negativ i vitit 2018 për mua është
Petrit Vasili. Mund të sillja njëmijë argument, por po mjaftohem vetëm
me emrin që flet vetë dhe i thotë të tëra.

“Pse për mua Njeriu i Vitit 2018 është ish-ministri Fatmir Xhafa”

** und Niko Peleshi beschwert sich mit Recht, das er zu unrecht entlassen wurden, denn er machte in kurzer Zeit einen guten Job, als Agrar Minister, wo Nachfolger und Vorgäner Edmond Panariti, als Dumm Mafiöse Kathastrophe zu bezeichnen ist.

PA KOMENT: “Më hoqën pa të drejtë”. Rrëfimi prekës i Nikos pas shkarkimit

January 3, 2019 10:55

PA KOMENT: “Më hoqën pa të drejtë”. Rrëfimi prekës i Nikos pas shkarkimit

 •  

Ndërkohë që po u kërkonim nga një reagim të sinqertë ministrave të shkulur për Vit të Ri, Gojët e Liga na dërguan videon e mëposhtme.

U dorëzuam.

Menduam më mirë po ua përcjellim pa koment.

Ju vetëm klikojeni:

o.j/dita

Fatmir Yhafaj, musste diese Dumm Kathastrophen Leute ertragen der EU und IRZ-Stiftung, wie Justiz Mission: EURALIUS


 

Schlagwörter: ,

KOMMENTAR(E) (4)

 • navy
  Jan 31, 2019., 20:45 •

  Weil zu viele PS Financier, grosse Drogen Gangster verhaftet wurden, gefährdete er das Sysem des Vangjush Dako, trat Fatmir Xhafaj zurück weil Edi Rama sein System der Albaner Drogen Mafia und Geldwäsche gefährdet sah Mandata që i erdhi Dakos nga Amerika 31/01/2019 - 16:56 Në tetor të vitit 2017 do të shfaqeshin në media, pamjet e nje videoje amatore ku shfaqej kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, duke ndenjur në rradhë si të gjithë qytetarët e tjerë të Shqipërisë për të aplikuar pranë ambasadës për vizën amerikane. Në atë kohë, Dako se ka çuar aspak ndërmend se mandata do t’i vinte pikërisht nga SHBA. Në fillim të nëntorit 2017, në media rrjedh lajmi se Dakos dhe familjarëve të tij nuk i ishte dhënë viza amerikane. Mos dhënia e vizës u bë në një kohë, kur ambasadori amerikan i asaj kohe, Donald Lu, bëri një deklaratë të fortë për familjet dhe klanet mafioze në Shqipëri. Vetë Dako, as e mohoi dhe as e pohoi lajmin për mos dhënien e vizës. Po në nëntor 2017, ujërat pak të trazuara në të cilat notonte Dako do të shkundeshin fort. Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një konferencë për shtyp deklaroi se “Vangjush Dako, është kapur në flagrancë duke bashkëpunuar me grupet kriminale më të rrezikshme të Durrësit, ku i kërkon të vjedhin dhe blejnë votat për zgjedhjet e 25 Qershorit 2017. Në këmbim të blerjes së votave dhe dhunimit të qytetarëve, Dako u premton kriminelëve tendera”. Deklarata e bërë nga Basha do të trondiste jo pak politikën, por pozitat e Dakos mbeteshin të forta, pasi ende nuk ishte paraqitur ndonjë dokument që të faktonte akuzat ndaj kryebashkiakut të Durrësit. Megjithëse deputetë të opozitës deklaruan se prokuroria ka një dosje për përgjimet e Dakos, me kalimin e kohës çështja kaloi në harresë. Duhet të kalonte gati një vit, kur gjithçka të shpërthente sërish. Në 10 ditëshin e fundit të tetorit 2018 do të goditej fort nga Policia e Shtetit grupi i Avdylajve nga Shijaku. Mbi 20 anëtarë të bandës u arrestuan në atë kohë nga policia, në pranga ranë dhe dy ish-deputetë socialistë, Arben Ndoka dhe Arben Çuko. Por arrestimet e bëra dhe ato që nuk u realizuan i kushtuan postin ministrit të atëhershëm Fatmir Xhafaj. https://durreslajm.al/koment/mandata-qe-i-erdhi-dakos-nga-amerika

 • Insider
  Feb 07, 2019., 12:28 •

  die ständigen Änderungen von Gesetzen, auch der Parlaments Regelen wird nun von Fatmit Xhafaj kritisiert Al En Fatmir Xhafaj breaks his silence and positions openly against Premier Rama 12:48, 06/02/2019 Ever since Premier Edi Rama fired him, former Interior Minister Fatmir Xhafaj has remained silent. Apart from a few public appearances by the side of Tirana’s Mayor Erion Veliaj and sitting with other unhappy socialist MPs in the parliament, Xhafaj had expressed no dissatisfaction against Rama and his close circle… Till today, when in the meeting of the parliamentary Committee of Laws Xhafaj opposed Edi Rama’s direct proposal to change the Regulation of the Parliament. Xhafaj’s position was openly against the Socialist majority, arguing that the Regulation cannot be changed any time someone wants to, saying it has been changed eight times since 2005. Lexo edhe: Meta: Shqiptarët, me fat që kanë një mik si Engel në Kongresin Amerikan “The frequent changes of the Regulation of the Parliament are neither fair nor normal”, Xhafaj said, underlining that the Regulation is a kind of a Constitution of the parliament functioning. https://www.syri.net/politike/229493/fatmir-xhafaj-del-ne-skene-dhe-pozicionohet-hapur-kunder-edi-rames/?gjuha=En

 • navy
  Feb 13, 2019., 18:32 •

  Deutsche Bank, Deutsche Politiker als Vorlage, siehe Josef Ackermann, Angela Merkel, Steinmeier, Steinbrück, KfW, Mittelmaas: Jörg Assmussen. Dr. Gribkowsky, und wie raube ich grosse Vermögen wie die Landesbanken, Walter Bau, erhalte Posten bei der STRABAG usw. Jeder wird aus dem Wege geräumt, der den EU, KfW, Weltbank Verbrecher Kartellen im Wege steht und muss gehen. Dazu gehört die Profi Kriminelel IRz-Stfitung schon lange, denn so blöde kann niemand sein, wenn nach 25 Jahren Justiz Missionen nicht einmal eine Alibi Funktion übrig bleibt Gigantischer Betrug, der Aufflog, rund um Arben Ahmeti, Betrugs Banken, Geldwäsche, Offshore Firmen, wie man Weltbank, KfW, EU Gelder stahl auch rund um die TAP Gelder, denn der Langzeit Gangster Samir Mane war erneut dabei Dubiose Geschäfte rund um die Geldwäsche Bank: ABI, die Balfin Gruppe von Samir Mane, welcher u.a. eng mit der Raiffeisenbank verbunden ist. faule Kredite der Debisch Gruppe rund um die Chrom Geschäfte u.a. übernahm und andere faule Firmen welche Konten hatten bei der Raiffeisenbank. Fatmir Yhafaj, war dem Verbrecher Kartell der Frangaj Medien, Gjiknuri, Ahmeti im Wege, als der den Betrug mit DH-Albania, Baskhim Ulaj auffliegen liess. und Gottvater des Betruges der Albaner Mafia: Edi Rama, Rezzo Schlauch mit seiner uralten Albanischen Mafia Ehefrau, sind wie im Visa Skandal, bei anderen Korruptions Geschäfte vornweg. Die Wettbewerbsbehörde beschloss jedoch im Januar 2019, den Verkauf der "Tirana Bank" an Balfin zu genehmigen, und bezweifelte, dass diese Akquisition von dieser Gruppe dazu verwendet werden könnte, um Gläubigergelder in Unternehmen mit einem negativen Saldo von Balfin "oder könnte die Diskriminierung der Konkurrenzunternehmen von Balfin bei der Kreditvergabe beeinflussen. (Laden Sie den vollständigen Wettbewerbsbericht der Wettbewerbsbehörde herunter). Um sicherzustellen, dass diese Phänomene nicht mehr auftreten, da der Eigentümer in der Entscheidung die "Balfin" -Gruppe der Samir Manes Authority ist, überlässt er der Bank of Albania die Aufgabe, alle Unternehmen der Gruppe "Balfin" zu überwachen. Betrachtet man diese Unternehmen als vollständig in das Bankensystem integriert.

  Am 7. Februar, einen Tag nachdem der Verkauf der "Tirana Bank" durch eine Pressemitteilung genehmigt worden war, lehnte die Bank of Albania die Anklage von LSI gegen die ABI-Bank ab. Es war die erste offizielle Erklärung der Bank von Albanien zu diesem Thema.

  Si e shpëtoi Rama veten duke goditur aksin Gjiknuri-Ahmetaj 28/12/2018 në 14:36 Nga Habjon Hasani Pas shpërthimit të skandalit në Unazën e Re me falsifikimet e kompanisë DH-Albania, Edi Rama e gjeti veten në mes të një vorbulle korruptive të befasishme dhe të rrezikshme për të, por ai u tregua tepër i vëmendshëm ndaj këshillave që i erdhën prej miqve vendas dhe të huaj, të cilët i thanë: “Kap momentin, shfarose metastazën”. Zullumi korruptiv solli telashe serioze, por ama shfaqi në horizont dhe mundësinë për të larë hesapet me aksin më problematik dhe ndoshta më të kompromentuar në qeverinë Rama, aksi Gjiknuri-Ahmetaj. Damian Gjiknuri përflitej çdo ditë në media për lidhjet me kllounin e një sekti të çuditshëm indian, por kjo historia e indianit ishte thjesht një fabul komike që sado mund ta diskretitonte Gjiknurin, nuk e cënonte dot seriozisht atë. Sepse Gjiknuri kishte thurur një rrjet të pashoq mbrojtësish në korridoret e pushtetit por edhe në media. Ai ishte bërë i paprekshëm dhe kishte arritur të kompleksonte dhe opozitën. Dy janë kolllonat kryesore ku u mbështet fuqia e Damian Gjiknurit. -E para ishte Klani Aleksandër Frangaj –Samir Mane – Gjikuria shpk. -E dyta ishte studioja ligjore Celibashi-Visha-Mediu. Gjiknuri ishte i vetmi ministër i qeverisë Rama që gëzonte imunitet maksimal nga media, por dhe opozita dukej sikur përtonte të merrej seriozisht me të. Rolin kryesor për këtë imunitet e ka luajtur biznesmeni Samir Mane, ai ka qenë protektori më i fuqishëm i zotit Gjiknuri, madje nëpërmjet influencës që Samir Mane ushtron në Top-Channel, disa javë më parë ai i bëri një “dhoro” Gjiknurit, kur Top Channel shfaqi një dokumentar diskretitues për Fatmir Xhafajn. Ky i fundit kishte hetuar katërcipërisht aferën e ‘Unazës së Re’ dhe pas kësaj Gjiknuri me Ahmetaj i kishin shpallur luftë frontale Xhafajt. Rënia e Fatmir Xhafajt, e çoi në zenith aksin Gjiknuri-Ahmetaj. Dukeshin më të pushtetshëm dhe më të fuqishëm se kurrë. Ata kishin çdo gjë, Edi Ramën e kishin rrethuar, shokut Gramoz dhe mikut të tij Xhafaj ia kishin vënë këmbët në një këpucë, kishin TV-Klanin, Top Channel-in, kishin në dispozicion gjithë ndikimin politik që ofron një oktapod si Samir Mane, por kishin në mbështetje dhe një studio ligjore strategjike, e cila u ofronte skema të posaçme pune. Ka qenë studioja ligjore Celibashi-Visha, ajo që e stërviti Gjiknurin për të punuar me projekte speciale, nëpërmjet një skeme elementare: Nëse do ta kompleksosh opozitën, atëherë fut në lojë dhe oligarkë të lidhur me opozitën. Kaq e thjeshtë. Gjiknuri nuk ia përtoi, ai nuk kishte asnjë kompleks për të zbatuar këtë formulë, frytet i voli shumë shpejt, ishte ndoshta ministri më i kompromentuar i Edi Ramës, por më pak i investiguari, ose aspak i investiguar, sepse gjithë sa përflitej Gjiknuri ishte ai muhabeti i kllounit indian, kryesisht në portale, asgjë më tepër. Historia e Gjiknurit mori tjetër rrjedhë, kur në mënyrën më të befasishme për Ramën, u zbulua se një prej kompanive të tenderit të Unazës së Re, kishte falsifikuar dokumentacionin. Top Channel dhe TV-Klan, u vunë menjëherë në lëvizje, këto dy televizione raportuan menjëherë dhe me intensitet faktin se kompania DH-Albania ishte e lidhur me biznesmenin Bashkim Ulaj, por nëse i analizon kronikat këtyre dy televizioneve, në asnjërën prej tyre, nuk përmendet emri i Damian Gjiknurit. Ishte i paprekshëm në TV Damiani, por imuniteti mediatik i këtij ministri nuk mjaftonte, pasi skandali i Unazës së Re e kishte ekspozuar tërësisht. Pas shpërthimit të këtij skandali, Gjiknuri ishte i vetëdijshëm se koha punonte kundër tij, ai u tregua racional dhe i angazhoi miqtë e tij të fuqishëm që të ndikonin pranë kryeministrit, me qëllim që Gjiknuri pas shkarkimit si ministër, të kapë postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Socialiste. Në të njëjtat siklete si Gjiknuri është dhe ministri i Financave Arben Ahmetaj, por ky është disi më komod, pasi përtej nivelit të kompromentimit që mund të ketë pasur, ende nuk i është bërë publike ndonjë aferë e këtyre përmasave. Duket sikur dhe ‘Tigri’ e ka kuptuar se ca kohë pushim të bëjnë mirë, të përtërijnë, mjafton që të mos jesh epiqendër e ndonjë cikloni korruptiv në media. Edi Rama duket se është i fituari i ve https://hashtag.al/index.php/2018/12/28/si-e-shpetoi-rama-veten-duke-goditur-aksin-gjiknuri-ahmetaj/

  Si u përdor Linda Rama për të mbuluar operacionin bankar të Samir Manes

  Nga Habjon Hasani Emri i Linda Ramës, bashkëshortes së kryeministrit, ka qenë kolona zanore e çdo diskutimi publik vitin e fundit në Shqipëri sa i takon sektorit bankar. Zonja Rama është lakuar për pjesëmarrjen e saj në bordin e ABI-Bank, në kontekstin e dyshimeve mbi mënyrën si u licencua kjo bankë me origjinë offshore, apo dhe më tej dhe akuza të paqarta për ‘fonde ruse’. Por ndërsa Linda Rama dhe ABI-Bank kanë dominuar tekstet e reagimeve politike ose shkrimeve në media, një operacion tepër delikat bankar është realizuar ndërkohë. Në Gusht të vitit 2018, “Tirana Bank” njoftoi marrëveshjen-në parim, për shitjen e aksioneve të saj drejt grupit të biznesit Balfin (joint-venture me Komercalnija Bank, Maqedoni). Kur u çel procesi i shitjes së “Tirana Bank”, grupi Balfin kishte konkurent pikërisht bankën e shumëpërfolur ABI-Bank, pasi dhe ABI synonte të realizonte këtë blerje. ABI ishte një rivale direkte e grupit Balfin në këtë operacion. Grupi Balfin është në pronësi të afaristit Samir Mane, zoti Mane ka një valencë të veçantë për shkak të ndikimit të tij okult në rangjet e larta të politikës, lidhjet me grupe të fuqishme interesi në Ballkan dhe për kontrollin direkt ose indirekt që ai ushtron në dy televizionet kombëtare TV-Klan dhe Top-Channel. Pasi u shpall në muajin Gusht marrëveshja në parim për blerjen e “Tirana Bank” nga grupi Balfin i Manes, procesi duhej të kalonte dhe disa filtra para se të ekzekutohej tërësisht. Duhej aprovimi paraprak nga Banka e Shqipërisë, më pas duhej aprovimi nga Autoriteti i Konkurencës dhe më pas aprovimi përfundimtar sërish nga Banka e Shqipërisë. Në Shtator 2018, zoti Mane nisi një lobim në prapaskenë për të emëruar në bordin drejtues të Bankës së Shqipërisë, mikun e tij, ish-ministrin e Financave Ridvan Bode. Zoti Bode u emërua zyrtarisht anëtar i BSH në muajin Nëntor-2018, ndërsa emërimi i tij shkaktoi jo pak debate. Partia Demokratike jepte sqarime publike se nuk ishte ajo që e kishte propozuar zotin Bode si anëtar Bordi të BSH por kryeministri Edi Rama, ndërsa në sfond dëgjoheshin dhe akuzat e zakonshme ndaj Linda Ramës dhe ABI-Bank. I vetmi përfitues i pashqetësuar dukej zoti Mane, ai ishte në prag të finalizimit të blerjes së “Tirana Bank”, kishte finalizuar me sukses emërimin e mikut të tij në bordin e Bankës së Shqipërisë, opozita sqaronte miletin lartë e poshtë se nuk ishte ajo që e kishte bërë emërimin e Bodes por Edi Rama, ndërsa banka rivale ABI-Bank, ishte në shënjestër akuzash bashkë me gruan e kryeministrit. Perfekt. Ndërsa zoti Bode ishte ulur në tryezën e bordit të BSH, Autoriteti i Konkurencës vijonte shqyrtimin e operacionit të blerjes së Tirana Bank. Në muajin Dhjetor, Autoriteti i Konkurencës i kërkoi mendim Bankës së Shqipërisë për këtë operacion blerje, ndërsa Banka i’u përgjigj se për të çdo gjë ishte OK. Sidoqoftë Autoriteti i Konkurencës në janar 2019, doli me një vendim, ku ndërsa aprovonte shitjen e “Tirana Bank” drejt grupit Balfin, ngrinte dyshime se kjo blerje mund të shfrytëzohej nga ky grup për të injektuar paratë e kreditorëve drejt kompanive me bilanc negativ të “Balfin”, ose mund të ndikonte në diskriminimin e kompanive rivale të Balfin në procesin e dhënies së kredive. (Shkarko raportin e plotë të Autoritetit të konkurencës). Për t’u siguruar se këto fenomene nuk do të ndodhnin tani që pronari do të ishte grupi “Balfin” i Samir Manes Autoriteti në vendim, i lë detyrë Bankës së Shqipërisë që të mbajë nën monitorim të gjitha kompanitë e biznesit të grupit “Balfin” duke i konsidëeruar këto kompani si të lidhura integralisht me sistemin bankar. Për të kuptuar më shumë, Hashtag.al i’u drejtua zyrtarisht Bankës së Shqipërisë. Përgjigjet që Banka e Shqipërisë në lidhje me këtë çështje duken “si të ngrira”, ndërsa BSH në mënyrë të çuditshme mohon se Autoriteti i Konkurencës i ka lënë detyrë të posaçme të mbikqyrë aktivitetin e “Tirana Bank” dhe “Balfin Group”, ndonëse në vendimin e Autoritetit, diçka e tillë shkruhet e zezë mbi të bardhë. (Shkarko letërkëmbimin me Bankën e Shqipërisë) E ndërsa Autoriteti i Konkurencës aprovoi shitjen e “Tirana Bank” duke kamufluar si me stil dyshimet e veta, Banka e Shqipërisë dha aptovimin përfundimtar për këtë operacion më datën 6 Shkurt 2019. Dyshimet e raportit të Autoritetit të Konkurencës dhe aprovimi final nga BSH, kaluan pa u vënë re nga media. Në sfondin mediatik, dëgjoheshin kryesisht disa deklarata nga LSI që akuzonte Linda Ramën dhe ABI-Bank për avazet e zakonshme. Më datën 7 shkurt, një ditë pasi kishte aprovuar shitjen e “Tirana Bank”, nëpërmjet një deklarate për shtyp, Banka e Shqipërisë hodhi poshtë akuzat e LSI ndaj ABI-Bank. Ishte e para deklaratë zyrtare e Bankës së Shqipërisë për këtë çështje. Duhet të ketë qenë një deklaratë komode për Bankën e Shqipërisë, kishte miratuar operacionin bankar në leverdi të një afaristi të fuqishëm si Samir Mane dhe tani ishte e ngeshme t’i jepte ndonjë sqarim dhe obsesionit të opozitës me Linda Ramën. Në finale, afaristi Samir Mane jo vetëm që arriti të imponohej ndaj kryeministrit, Autoritetit të Konkurencës dhe Bankës së Shqipërisë për të blinduar pozitat e tij në sektorin bankar, por ai arriti të realizonte dhe një operacion të shkëlqyer mediatik, ku asnjë media, asnjë ekonomist, nuk guxoi të shqyrtonte shkaqet dhe pasojat e operacionit të shitjes së “Tirana Bank”, por përkundrazi, shërbeu vet gruaja e kryeministrit si kopertura më e mirë që opozita dhe media të kishin me ç’të merreshin ndërsa Mane kopsiste letrat i pashqetësuar. /Hashtag.al/

Wird geladen
×