Der vollkommen korrupte Bürgermeister von Lushnja: Fatos Tushe wurde verhaftet

Gefälschte Dokumente, Bestechlichkeit. Nur Deutschland hat keine Justiz, gegen korrupte Politiker und Beamte.

Korruption

 Mayor of Lushnja and 10 officials arrested for graft and falsifying public tender documents

The mayor of Lushnja, Fatos Tushe, was arrested today as a result of an operation by the special prosecuton office SPAK, accused of corruption in a tender worth 24 million ALL, for the construction of an irrigation canal on the outskirts of Lushnja.

It is learned that investigations into this affair began in July 2020.

Among the 11 arrested, along with Mayor Fatos Tushe are two company administrators. Ibrahim Lami, administrator of the company Loti sh.p.k and Bujar Murati, administrator of the company Euro Alb sh.p.k. Fatos Tushe, is suspected of abuse of office in the context of an investigation launched in July 2020, for violations of equality in tenders.

The investigation also includes 10 other people, most of whom are officials of the public property enterprise in the Municipality of Lushnja. Among them is the director of the state enterprise Flamur Peqini, also suspected of abuse of office and violation of the equality of participation in tenders or public auctions.

Arrestohet kryebashkiaku i Lushnjës/ Fatos Tushe dhe 10 zyrtarë në prangat e SPAK për tenderin 24 mln lekë

06/07/2021

Në mandatin e tretë si Kryebashkiak i Lushnjes Fatos Tushe doli nga zyra me prangat e SPAK që e dyshon se shpërdoroi detyrën së bashku me nëntë zyrtarë të tjerë të ndërmarrjes së pasurisë publike pranë pushtetit lokal.

Bashkëpuntorët e kryebashkiakut që dyshohet se skualifikuan gjatë tenderit kompanitë që ofruan vlerë më të ulët, të njëjtin fat patën edhe dy biznesmenët Ibrahim Lami dhe Bujar Murati, për të cilët SPAK thotë se falsifikuan dokumentat për tu privilegjuar gjatë garës për tenderin që zgjodhi

Euro alb si kompania e cila për gati 24 milionë lekë do të rehabilitonte kanalin vaditës në dy fshatra.

Hetimi nisi në korrik 2020 fillimisht për korrupsion dhe u finalizua me shpërdorim gjatë garës që favorizoi shoqërinë Euro shpk.

Gara u hap gjatë verës dhe rezulton se fituesi u shpall në tetor 2020, ndonëse u përfshinë edhe kompani të tjera që paraqitën ofertë më të ulët. SPAK ka dyshime se zyrtarët e ndërmarrjes duke nisur nga drejtuesi i saj Flamur Peqini shkelën barazinë e pjesëmarrjes në tendera dhe për këtë shkak gjykata aprovoi në mungesë 7 masa arresti dhe katër të tjera arrest shtëpiak.

International drugs mega-operation leads to arrests of senior law enforcement officials in Albania

Among the corrupt Albanian officials arrested were two security escorts of former Interior Minister Saimir Tahiri, Vlora Prosecutor Maksim Sota, former Vlora police officer Festim Lelaj and the head of the anti-traffic department at the General Police Directorate, Ilir Balla.

 

Schlagwörter:

KOMMENTAR(E) (1)

  • Insider
    Jul 08, 2021., 18:47 •

    Prosecutor who took €2000 to release 5 youngsters arrested for hashish, is imprisoned 03/07/2021 20:03 The Special Court against Organized Crime and Corruption (SPAK) has arrested Kavaja prosecutor Edmond Karriqi on corruption charges along with his driver Isuf Gega. https://top-channel.tv/english/prosecutor-who-took-e2000-to-release-5-youngsters-arrested-for-hashish-is-imprisoned/ 35 arrested for illegal gambling, in wide ranging operation during the Euro 2020 semi-final 08/07/2021 15:21 35 people were arrested last night during the operation codenamed “Semifinal”, held in 12 regions of the country during the England-Denmark football match. Authorities said that 1100 police forces were engaged in the operation, where 19 people were arrested in Tirana, 6 in Vlora, 5 in Shkodra, 2 in Durres, 1 in Bulqiza, 1 in Fier, 1 in Korca. Another 18 people have been placed under investigation. Across the country, 656 premises were searched as suspected to be involved in illegal gambling activity, mainly in the field of sports betting. Dozens of devices were seized including computers and poker tables and other illegal gambling supporting appliances. Top Channel https://top-channel.tv/english/35-arrested-for-illegal-gambling-in-wide-ranging-operation-during-the-euro-2020-semi-final/

Wird geladen
×