Berisha’s Super Gangster: Shaban Memia, wird angeklagt, weil er eine „Touristik Zone“ dem Wurst Fabrikanten: Luan Leka gab

Eigentümer auch der Supermarktkette: „Conad“, Reine Gangster Firmen, die mit Bestechung sich illegal Küsten Grundstücke mit Fälschungen besorgten, was vor allem an der gesamten Küste: Salih Berisha, Ilir Meta, Oerd Bylykbashi betrieb und Saban Memia. Das Kakomese Projekt mit Dritan Cela, vor 15 Jahren.

In 2009

Club Med distanziert sich von dem Mafia Projekt des Dritan Celaj in Albanien

„>Direkt aus der Bucht von Kakomese, in Besitz des Mafia Bosses Dritan Celaj und seiner Firma Riviera, werden Tonnen Weise Cannabis mit Schmuggler Booten geschmuggelt. Oft sind diese Boote in Korfu, oder Italien beheimatet. Direkt beteiligt sein dortiges Wach Persoanl von mindesten 4 Personen, also kurz gesagt: Dritan Celaj persönlich. Die Zufahrts Strasse ist abgeriegelt und nur Dritan Celaj und seine Mafia hat dort Zugang. Die gesamte Bucht ist das damals letzte Dokument nach Gesetz 7665 „Priority Zone Touristik“ mit vielen Polizei Einsätzen und in einem Betrugs Projekt, als einen erfundenen Investor den Club Med. Dritan Celaj, ist Miteigentümer in Geldwäsche gewesen, oder immer noch von: Credins Bank, Hotel International, Euromax, Versicherung und anderer Firmen, als reine Geldwäsche Projekte rund um die Fatos Nano und Vlore Mafia. Ein Mafiosi eng mit der „Camorra“ und „Sacra Corona Unita“ verbunden.

Die Bucht von Kakomese, welche in einem Mafia Projekt der Fatos Nano Gruppe und der Vlore Verbrecher Bande um Dritan Celaj,ein Club Med Projekt in 2004 starten wollte.

Tuesday, June 16, 2009 Club Med quits Albania resort, cites land problems By Benet Koleka TIRANA, June 16 (Reuters) – France’s Club Mediterranee has quit a project to operate a holiday resort on Albania’s Ionian coast after a prolonged dispute over the ownership of the site, a letter by Club Med revealed on Tuesday. The five-year old controversy over who owned the horseshoe shaped bay facing Greece’s holiday island of Corfu illustrates the confusion over title to property in post-communist Albania, a tangled problem deterring investment. The European Union, which expects Albania to break with its history with free and fair elections on June 28, has also urged it to solve the problem of disputed titles to attract foreign investors and meet the criteria for membership. ‚There’s no project for a Club Med in Albania,‘ Florence Le Gall, Club Mediterranee’s director of regional development, wrote to villagers claiming ownership of the land at Kakome, near Sarande in southern Albania. Chrystel Baude, a Club Med spokeswoman, confirmed the authenticity of Le Gall’s letter. more see: http://www.forbes.com/feeds/afx/2009/06/16/afx6547978.html more info Balkanblog und

Das Problem Projekt des Club Med, mit geklauten Grundstücken

26 Prill 2012 – 08:10 Sarandë, kapen 2 tonë drogë do kalonte në Korfuz

SARANDE- Policia kufitare e Sarandës sekuestron dy tonë lëndë narkotike në Gjirin e Kakomesë. Nga të dhënat e para mësohet se droga është gjetur në një furgon të braktisur me targa VL 2269 C, rreth 13 km larg Sarandës. Operacioni i policisë është kryera pak pas mesnatës së të mërkurës, 25 prill dhe droga kishte destinacion Greqinë.

Policia kufitare pikasi dhe një gomone të cilës iu vu në ndjekje për disa orë por nuk arriti ta ndalojë. Gomonia u largua në drejtim të kanalit të Korfuzit. Një grup hetimor është ngritur për të zbuluar organizatorët e këtij trafiku droge si dhe prejardhjen e drogës.

Shaban Memia, einer der übelsten „Sigurime“, SHIK“ Gangster des Salih Berisha

Die Ourel Bylykbashi Mafia mit Salih Berisha in Albanien, Profi bei der Faelschung von Grundstuecks Urkunden fuer die Drogen Mafia

Luan Leka

Kallëzohet penalisht Shaban Memia për grabitjen e Gjirit të Kakomesë, ia kaloi biznesmenit Luan Leka pronën e banorëve të Nivicës


Shaban Memia, 1. August 1998

Kakomese Betrug, wo Viele mitmischten. Luan Leku, Inhaber der Wurstfabrik: E.H.W.
Der Mafiosi, Dritan Cela, und Andere waren dort zuvor aktiv, wollten einen Club Med, bauen, wobei das Projekt nie eine Baugenehmigung nach Gesetz: 7665 erhielt, nur eine vorläufigte Projekt Genehmigung, die Baugenehmigung wurde nie frist Gerecht beantragt, von der Regierung genehmigt.

KAKOME – 1005 banorë të fshatit Nivicë kanë kallëzuar sot penalisht në Prokurorinë e Sarandës, Shaban Meminë ish-drejtorin e Sali Berishës në krye ALUIZNI-t, me akuzën se ka grabitur Gjirin e Kakomesë, duke ia kaluar biznesmenit Luan Leka, për ndërtimin e një fshati turistik, i cili deri më sot ka mbetur vetëm në letër. Gjithashtu, banorët kanë kallëzuar penalisht edhe tre prokurorë të Sarandës pasi ka dy vite që mbajnë peng dosjen e Kakomesë, me protagonist Luan Lekën, i cili akuzohet nga banorët për zaptimin e 20 hektarë tokë në Gjirin e Kakomesë. Para depozitimit të kallëzimit penal, banorët e Nivicës, pjesë e Bashkisë Himarë, protestuan para Prokurorisë së Sarandës, për zaptimin e pronave, çka ka sjell zvarritjen 30-vjeçare të procesit të hipotekimit të tokave të përfituara me ligjin 7501. Ata ka tre dekada që sorollaten sa në bashki, hipotekë dhe gjykatë, duke nisur kalvarin nga fillimi.

“Kallëzimi që do të bëjmë sot është për tre prokurorët e Sarandës, të cilët ka tre vite që mbajnë peng dosjen e Kakomesë, për rrethimin që ka bërë firma të 110 hektarëve. Drejtori i ALUIZNI-t në atë kohë ka bërë privatizimin për një fshat turistik. Në Kakome nuk ka fshat turistik. Shaban Mamia ka privatizuar tokat tona”, tha njëri nga përfaqësuesit e banorëve.

Bëhet fjalë për 464 ha tokë bujqësore të trashëguar brez pas brezi, të shtetëzuara nga regjimi komunist dhe të rikthyera 30 vite më parë. 20 hektarë nga ko tokë ndodhet në buzë detit në Kakome. Ndërkaq, Gjiri i Kakomesë është i rrethuar nga një kompani private e Luan Lekës, e cila ka arritur të hipotekojë 110 ha tokë. Kompani ka 15 vite që pretendon se po zbaton një projekt për fshat turistik, por që deri më sot nuk ekziston. Banorët kanë certifikatën e tokës, por prona e tyre është e rrethuar.

Në protestën e sotme, banorët i bënë thirrje kryeministrit Edi Rama që të ndërhyjë dhe të çlirojë Gjirin e Kakomesë. “Kemi njerëzit tanë në Tiranë që punojnë kundra nesh. I lutemi kryeministrit shqiptar të vërë dorë nga kjo orë për të zgjidhur këtë problem, sepse ne nuk tërhiqmi, nuk ikim nga shtëpitë tona. Të ndalohen provokimet dhe provokimet. Këtu është një korrupsion i paparë nga prokuroria, gjykata, policia dhe të gjithë. Ne i kemi tokat me tapi dhe nuk shkojmë dot në Kakome. Këto toka i kemi me qindra vite. Na i mbajti regjimi komunist. Tani po na i mbajnë këta me korrupsion”, tha një nga banorët.

Një banorë tjetër tha se pronat po ua grabisin me një ligj korruptiv. “Ligji që kanë ndërtuar këta është i rënë juridikisht, sepse unë kam të drejtë të kërkoj pronën time jo deri në 10 vjet, por edhe pas 100 viteve”, tha një banor tjetër. Banorët e Nivicës pretendojnë se pas zaptimit të pronave të tyre fshihen politikanë në Tiranë.

Kallzimi ndaj Luan Lekes në 2018 i zvarritur nga Prokuroria dhe Gjykata

I.K./r.k./Shqiptarja.com

Man verkaufte Teile an Bulgarische Gangster, ebenso illegal, der Justiz Minister: Eduard Halimi, von Salih Berisha

Der Bulgarische Mafia Boss Vasil Bozhkov,: kaufte mit seinem Tirana Vertreter: die Bucht von „Kakomese“

wikileaks über den Gangster Vasil Bozhkov

Bulgaria: WikiLeaks: US CDA Report on Top Bulgarian Criminals
Famous Bulgarian businessman Vasil Bozhkov, aka the Skull, for some years the richest person in Bulgaria, has been listed by American CDA, John Ordway as Bulgaria’s most infamous gangster. Photo by BGNES

A diplomatic cable of the US Embassy in Sofia, dated September 11, 2009, has been released on WikiLeaks and provided to the project for investigative journalism www.bivol.bg and its affiliate BalkanLeaks.eu, bringing out CDA John Ordway’s report to Washington on Bulgaria’s most wanted criminals.

 

Schlagwörter: , , ,

KOMMENTAR(E) (4)

 • pixelschubser
  Okt 13, 2020., 13:46 •

  Überall identisch. Folge der EU Dezentralsierung

 • Balkansurfer
  Okt 14, 2020., 15:47 •

  Mit Haft Befehl gesucht: Mustafa Koka, baute eine illegale Tankstelle an der Strasse, Plepa-Kavaje, entfernte die Strassen Barrieren an der National Strasse   3 Bauingenieure, der Strassenbau Aufsichtsbehörde wurden verhaftet, weil sie diese erneute illegal Tankstelle duldeten und die Entfernung der Leitplanken an der National Strasse

  Abuzime me rrugët, pranga në Durrës disa zyrtarëve të ARRSH-së ...

  Anonyme Ansicht

  4 orë më parë ... Ndërkohë është shpallur në kërkim biznesmeni Mustafa Koka, i cili nuk është arritur të gjendet nga policia. Ndërsa emrat e personave të ...

  Për këtë rast janë kryer hetime ndaj të dyshuarve Agron Hasa, Kastriot Braha, Aferdita Basha e Dhurata Lazaj si specialiste inxhiniere të ARSH, Spartak Tarkaj, Astrit Zenelaj, Leke Tushaj me cilësinë e drejtorëve të drejtorive të ARSh-së, anëtarë të Keshillit Teknik, të cilët kanë konsumuar elemente të figurës së veprës penale të “Shperdorimi i detyres”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal dhe të vepres penale të “Dhënia e ndihmës për ndërtimin e paligjshëm”, kryer në bashkëpunim, parashikuar nga nenet 199/b dhe 25 të Kodit Penal. https://shqiptarja.com/lajm/abuzime-me-rruget-pranga-ne-durres-disa-zyrtareve-te-arrshse-ne-kerkim-vijon-te-jete-mustafa-koka Ndërtimi i një karburanti në aksion rrugor “Plepa-Kavajës” dhe miratimi i një leje për hyrje-dalje në rrugën kryesore, ka sjellë arrestimin e disa zyrtarëve të Autoritet Rrugor Shiptar në Durrës. Për momentin në pranga kanë rënë tre persona ndërsa në kërkim janë dhe disa të tjerë. Operacioni është kryer sot në mëngjes nga policia dhe prokuroria e Durrësit, ku mësohet se të proceduar për këtë çështje janë disa drejtorë dhe inxhinierë të lartë të Autoritetit Rrugor në Durrës. “Shqiptarja.com” mëson se bëhet fjalë për një dëm financiar prej mbi 200 milion lekë të vjetra, që ka sjellë ngritjen e një çështje penale në policinë dhe prokurorinë e Durrësit. Mëngjesin e sotëm, kjo dosje është konkretizuar me arrestimin e tre personave zyrtarëve të ARSH-së, dhe se operacioni vijon të jetë ende në zhvillim e sipër.
  Ndërkohë është shpallur në kërkim biznesmeni i karburanteve Mustafa Koka, i cili nuk është arritur të gendet nga policia. Mustafa Koka, sipas burimeve të policisë është ndërtuesi i një karburanti në rrugën kombëtare që lidh zonën e Plepave me Kavajë. Burimet shtojnë se për këtë karburant ai është shpronësuar me mbi 200 milion lekë të vjetra nga ARRSH, pasi sipërfaqen e truallit dhe karburantit ia kapte plani për zgjerimin e rrugës. Por nëpërmjet dokumentave të falsifikuara, Mustafa Koka, dhe me ndihmën e zyrtarëve të ARRSH-së, të cilët thonë burimet kanë shpërdoruar detyrën, Koka ka prishur barrierën mbajtëse të rrugës, duke krijuar hyrje-dalje në rrugën kryesore të paligjshme. Ky veprim është kryer me argumentin se sipërfaqja e tokës ku është ndërtuar rruga, vijonte të ishte e biznesmenit Mustafa Koka, kur në fakt nga verifikimi i dokumentacionit, ky i fundit rezultonte të ishte shpronësuar nga ARRSH-ja, disa vite më parë. Prishja e barrierës së rrugës nga biznesmeni Koka, është kryer pasi disa metra më larg ai ka ndërtuar një karburant tjetër.

 • navy
  Okt 15, 2020., 13:42 •

    Agron Kulici, einstmal der mächtigste Polizei Direktor unter Berisha, aus Tropoje, mit durchwachsenen Verwandten auch sehr guten Poliizisten damals und missratenen Söhnen wie Athur, der wegen Mord gesucht wird   Agron Kulici, ohne Maske in Tirana, 14. August 2020

  VIDEO-LAJM/ Ish- numri 2 i policisë Agron Kuliçaj pa maskë, efektivi i tërheq vëmendjen

  https://shqiptarja.com/lajm/videolajm-ish-numri-2-i-policise-agron-kulicaj-pa-maske-efektivi-i-terheq-vemendjen

Wird geladen
×