Dem Kosovo Terroristen: Xhevahir Lushka wurde seine Wohnung bei Durres beschlagnamt

Gangster, Terroristen mit Scharfschützen Gewehren, Pistolen mit Schallddämpfern haben Wohnungen in Durres, hier Golem, oft aus dem Kosovo, welche durch Kredit Betrug finanziert wurden. Real wohnen die Gangster im Ausland. Der Verbrecherische Shala Clan (Stuttgarter Konsult), siedelt fiele Kriminelle aus dem Kosovo seit über 15 Jahren in Golem und Durres an. 10 kg Cannabis wurden ebenso beschlagnahmt in der Wohnung, wo nur Gangster leben.Verbrecher Finanzierung in Tradition der Deutschen.
Verbrecher Zentrale Golem, Nichts Neues, von der KfW, GTZ aufgebaut vor vielen Jahren bis heute. Der Pate der Albaner Mafia, auch als Frankenstein der Albanischen Politik dabei: Ilir Meta, die Ehefrau Monika Mryemadhi, welche natürlich in 2001 im Georg C. Marshall Centrum, den Schliff erhielt als Profi Verbrecherin der NATO und US Politik.
Man hat natürlich auch Appartments in Golem von der Albaner Mafia erhalten, was Alles auch vor 2005 bekannt war. Die Deutschen finanzieren sowieso nur Verbrecher wie die Amerikaner: Im Solde der NED Verbrecher Organisation.

Xhevahir Lushka

VIDEO/ Apartamenti ku u gjet arsenal armësh dhe drogë në Durrës

Postuar: 29/05/2018 – 13:07

Apartamenti prej 48 metrash katrorë në pronësi të 56-vjeçarit nga Fieri i shpallur në kërkim policor, Xhevahir Lushka, gjendet në pjesën veriore të pallatit shumëkatësh.

Baza e bandës kriminale që ka operuar e është strehuar, është vetëm pak minuta larg nga qendra e Durrësit, në rrugën dytësore nga ana e kodrës, që lidh zonën turistike të Durrësit me Golemin pasi kalon tunelet e ndërtuara në kohën e sistemit komunist. Duke vijuar rrugën e ngushtë pranë një blloku me pallate të reja vijon rrugën lart në kodër. Rreth 300 metra larg nga rruga kryesore gjendet pallati i madh ku në katin e gjashtë gjendej apartamenti.

Një zonë shumë pak e frekuentuar nga banorët në tre stinë përveç verës. Pothuajse e gjithë zona me ndërtime të reja shërben si apartamente të dyta për pushime nga banorët e kryeqytetit dhe të Kosovës. E gjithë zona mbetet jashtë vëmendjes së njerëzve për shkak se edhe në stinën e verës aty vijnë pushues ditorë apo qiraxhinj.

Rreth orës 2 e 30 minuta të së hënës datë 28 maj një grup personash me inspektorë të një zyre përmbarimore, të krimeve, të njësisë administrative, kanë shkuar për të vënë nën sekuestro një apartament i cili i përkiste shtetasit Xhevahir Lushka nga Mbrostari i Fierit me banim në Linzë të Tiranës.

Pronari i apartamentit nuk ishte paraqitur asnjëherë në gjyq, dhe asnjëherë nuk ishte gjetur për t’u lajmëruar nga policitë e tre qyeteve, Durrësit, Tiranës dhe Fierit, për procesin gjyqësor të hapur ndaj tij nga një bankë e nivelit të dytë ku Lushka ishte debitor. Ai dyshohet se është emigrant në USA. Në banesë policia sekuestroi :

 1. 1 snaiper;
 2. 1 automatik
 3. 1 pistoletë
 4. 4 sileciator
 5. krehera me fisheke
 6. nje sasi e vogel lëndë narkotike e dyshuar marijuane
 7. fenelina, mjete dhe veshje policie;
 8.  kapuça.

Të gjitha këto sende u janë dërguar për të mbledhur provat që do të çojë policinë në identifikimin e autorëve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video:
Na bëni like në facebook!:

 

Das Justiz System bricht zusammen und die Justiz Aufbau MAFIA feiert sich.

Es gibt nicht einmal eine Justiz Ausbildung, man kauft sich nur die Ausbildung, fälscht sich Schulzeugnisse zusammen usw..

Wie im Kosovo, wo es 400.000 unerledigte Fälle gibt!

Kein Kopierer funktioniert mehr usw.

 

Drejtësia në kolaps, 9 gjykata në prag të mbylljes, bllokohen mijëra dosje

Debat në KLD për boshatisjen e gjykatave, anëtarja Brunilda Kadi akuzon Gerd Hoxhën për qoka. Pas mbylljes së gjykatës së parë dhe më të rëndësishmes në Shqipëri, Gjykatës Kushtetuese, edhe 9 gjykata tjera janë në prag mbyllje.

29 Maj, 07:25

Die Kosovo Terroristen zerstören Albanien seit 1997, was aber mit einer Rugova – Berisha Allianz und Bin Laden Leuten schon 1993 began

Exclusive report by Gjergj Thanasi: Albanian biometric passports & Links to International Terrorist Rings

Ioannis Michaletos 10 Dec 2011 In the following exclusive investigative report, the acclaimed journalist from Tirana-Albania, Gjergj Thanasi outlines the serious security issues relating to the Albanian biometric passport system and the links with international organized crime and terrorist rings and with the Iranian intelligence establishment especially. The Problematic Albanian Biometric Passports and the Links to International Terrorist Rings By Gjergj Thanasi

The equipment of the Albanians with biometric identity cards and passports was a must in order to have Albanians travelling in European Union countries without visa restriction. The removal of travel restriction was a kind of an European  gift to Albanians on the eve of Christmas  2010.Such passports are highly reliable and a tough barrier to criminals and terrorists penetrating Europe under false names. The system is really false proof. The only way to evade the system is to collude with the Albanian authorities issuing the passports, thus stealing the identity of somebody else.

Unfortunately this is precisely what happened in Albania. Almost from the very beginning Albanian emigration police as well as several European border police controls  detected individuals equipped with regular Albanian biometric passports having ‘borrowed” the identity of somebody else. Judging by the covering of the Albanian media such falsified biometric passports are almost a daily occurrence.

The bearers of falsified Albanian passports range from ethnic Albanians citizens of the Republic of Kosova(they still need a visa to travel to Europe), to Albanians being under expulsion or travel bans in European countries. The new identity help them to travel and stay in Europe up to 90 days in succession without any difficulty. There are cases when even convicted criminals, or wanted individuals (Albanian citizens) are equipped with a biometric passport with a new identity, thus evading justice and facilitating their criminal activity in Europe as well as in Albania. Only  casual finger prints checks by one or another European law enforcing agency has resulted in pin pointing  individuals with a criminal record or even  wanted persons having a new identity. Albanian media like the newspaper Investigimi (an article by Durim Sula) and Durres Bulevard(an article by Dr. Idriz Tafa) have also made public of evidence that terrorists from Yemen and elements of Iranian Revolutionary Guard, the so called Quds Force are in possession of  Albanian biometric passports with typical Albanian names and surnames.

Mr. Armand Teliti the Director General of the Albanian General Register Office during a session of the security sub comity of the Albanian Parliament answering the questions of MP Gazmend Oketa  (wright wing) and MP Gamir Bizhga (left wing) admitted that Albanian authorities have detected over 500 cases of biometric passports issued to persons with a “borrowed”  identity. The Albanian media has directly accused Mr. Teliti of being part of the system issuing such problematic passports .Up to now  only the bearers of such passports have been detained by the emigration police. In a couple of cases the civil servants of remote villages register offices and employees of Aleat-Safran concessionary company have also been arrested. Such cases are under trial or have received short term prison sentences as well as fines according to Albania law.

No body but the gang issuing the false passports knows the exact number and identity of the bearers of such false biometric passports. According to the newspaper Investigimi American security specialists are actively collaborating with Albanian Secrete Service SHIK to identify Iranian citizens equipped with Albanian biometric passports. The newspaper quoting Albanian Secret Service sources links the murder and the burning of the body of Isa Copa a high ranking officer of Albanian Secret Service (late  October 2011 in the outskirts of Durres the main port of Albania)with the affair of the Iranian citizens equipped with Albanian biometric passports and bearing Albanian names and surnames.

This is not the first scandal concerning Albanian passports. In 2002 the deputy minister of the interiors Bujar Himci and col. Veli Myftari Director General of the Albania Police force were arrested for funds embezzlement amounting to four million USD concerning the issuing of the Albanian passports. They landed in prison after the official complaint of Euroget an American company which was unlawfully prevented from bidding for the production of the Albanian passports. The claim of this company was strongly supported by the Charles Levesque the then economic officer of the Us Embassy in Tirana.

It is obvious, in this case top civil servants ended in prison only for funds embezzlement, while now we have serious allegation of collusion with terrorists and yet only small fry is facing justice.

http://www.analyst-network.com/article.php?art_id=3896

UCK – KLA killer swadron

300 Nah-Ost Terroristen und Islamische Terroristen, waren in Nord Albanien unterwegs und sind noch heute Ehrengäste im Kosovo. der spiegel brachte auch hier den Artikel.

Defense & Foreign Affairs Daily | Mar.17,2004 | Gregory R. Copley,
Editor,
Defense & Foreign Affairs Daily
Volume XXII, No. 50 Friday, March 19, 2004
© 2004, Global Information System, ISSA
Exclusive Special Report
“During the first half of August 2003, 300 Albanian-trained guerillas — including appr. 10 mujahedin (non-Balkan Muslims) — were
infiltrated across the Albanian border into Kosovo, where many have subsequently been seen in the company (and homes) of members of the
so-called Kosovo Protection Corps which was created out of Kosovo Albanian elements originally part of the KLA. In fact, the Kosovo
Protection Force seems almost synonymous with the Albanian National Army (ANA), the new designation for the KLA. The guerillas were
trained in three camps inside the Albanian border at the towns of Bajram Curi, Tropoja and Kuks, where the camps have been in operation
since 1997.”
……….
http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1100906/posts

 

 

 

Schlagwörter:

KOMMENTAR(E) (2)

 • navy
  Jul 02, 2018., 07:56 •

  Albaner in Amerika, identisch idiotisch wie vor Ort

 • navy
  Aug 17, 2018., 19:15 •

  Orginal Golem erneut, wo jeder Mafiosi aus dem Kosovo Appartments hat, die alle illegal gebaut sind, bautechnischer Schrott. Frau und 4 Kinder waren im Auto, was eine enorme Hirnlosigkeit und Verantwortungslosigkeit der Verbrecher Clans aufzeigt, welche 20 Jahre dort sich aufhalten, das Land die Küste zerstören. Britische Nummer, Kosovo Gangster mit ausl. Ehefrau fährt über die Eisenbahn Gleise, wo die Eisenbahn dort nur ca. 15 km fährt, aber für Hirnlose ist das auch noch zu schnell. wurde 100 Meter mitgeschleppt Britische Auto Nummer im Kosovo verboten, weil wie in Albanien Markenzeichen der Gangster und immer gefälscht

Wird geladen
×