Hagel und ein Erdbeben in Korce, mit 4 Toten und 100 eingestuerzten Bauschrott Bauten

Funktioniert irgendetwas in Albanien, kann man verneinen, aber einige illegale Dinge wurden gestoppt, aber nicht bereinigt, verbessert, wie illegale Bauten

Tërmeti/ Vijojnë lëkundjet në qarkun e Korçës, mbi 100 shtëpi të dëmtuara, 90 banorë e kalojnë natën në çadra (VIDEO)

Katër të plagosur, mbi 100 shtëpi të rrënuara dhe banorë të tmerruar. Është ky bilanci i tërmetit që u regjistrua mëngjesin e kësaj shtune në juglindje të vendit, qarkun e Korçës. Deri më tani mësohet se 4 persona kanë mbetur të plagosur, fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën,  e ndërsa numri i banesave që janë shkatërruar i ka kaluar 100, disa prej tyre kanë dalë krejtësisht jashtë funksionit.

Epiqendra e tërmetit 5.3 ballë, që u shoqërua me mbi 20 lëkundje nga të cilat 6 të forta, ka qenë në fshatin Floq, që e përfshin Kolonja, ku dhe janë shkaktuar dëmet më të mëdha materiale. Mësohet se lëkundja e parë ka zgjatur për plot 10 sekonda.

Sipas sizmologut, Rexhep Koçi pritet që të regjistrohen edhe tërmete të tjera, nisur nga fakti që gjithmonë ato shoqërohen me pasgoditje. Pas apelit të banorëve për të shpallur gjendjen emergjente, pasi nuk kthehen në shtëpitë e tyre nga frika se mund të ketë tërmete të tjera, Emergjencat Civile kanë vënë në dispozicion çadra për banorët e Floqit. Report Tv mëson se 90 banorë të fshatit Floq do ta kalojnë natën në çadër, pasi shtëpitë janë dëmtuar.

Ora 21:57

Tërmeti në Korçë, mblidhet sërish shtabi i Emergjencave: Detyrë akomodimi i banorëve

Sot në orën 21:00, u zhvillua mbledhja e dytë e Shtabit të Emergjencave Civile në Prefekturën Korçë, ku u analizua zbatimi i detyrave dhe masave të lëna gjatë takimit të paradites, nga të gjitha institucionet dhe pushteti vendor.Po kështu u lanë edhe detyra të tjera për çdo institucion, të cilat lidhen me akomodimin, kujdesin shëndetësor, sigurinë e banorëve të cilët kanë pësuar dëmtime nga lëkundjet sizmike të ditës së sotme në qarkun e Korçës.

Ora 21:11

Lëkundet sërish juglindja, panik te banorët, lënë shtëpitë

1559417126_1559399155shembetmuri.jpgPanik te banorët e juglindjes së vendit, pasi një tjetër lëkundje është regjistruar mbrëmjen e sotme në orën 20:50 në fshatin Nikolic, pjesë e Devollit. Lëkundja ka qenë me magnitudë 4.5 ballë. Banorët të alarmuar kanë lënë shtëpitë duke dalë jashtë në qiell të hapur për të kaluar natën. 23 lëkundje janë regjistruar nga mëngjesi i sotëm në juglindje, ndërsa dëmet më të mëdha janë në Floq të Kolonjës.

https://shqiptarja.com/lajm/korca-zgjohet-nga-lekundjet-e-termetit-5-balle-panik-tek-banoret

Schwerer Hagel, in Griechenland und Sued Albanien, wie hier in Elbasan. In Griechenland zertruemmerten Faust grosse Hagel Koerner, sogar Auto Scheiben.

Qershi, pjeshkë e grurë/ Breshëri dëmton prodhimet dhe përmbyt Elbasanin, Balla: Si asnjëherë tjetër

Reshje të dendura shiu dhe breshëri përfshinë disa fshatra dhe qytetin e Elbasanit sot pasdite. Stuhitë ishin aq të forta sa breshëri zbardhi vendin dhe dëmtoi mjaft të mbjella, vreshta, perime dhe dru frutorë.

KOMMENTAR(E) (1)

  • Balkansurfer
    Jun 04, 2019., 10:16 •

    Bekannt wurde, das wohl sogar 100 Haeuser betroffen sind. Tote soll es wohl nicht gegeben haben, aber viele Verletzte

Wird geladen
×