2 Profi Gangster kommen in den Aufsichtsrat, der „Albanischen Bank“ Mrs.Edlira Luci und Ridvan Bode

Nur der KfW Aufsichtsrat ist noch schlimmer. Edlira Luci, hat nicht Banking studiert, gelernt, erhielt als Politiker Ehefrau, die Verwaltung des EU-Agrar Fund, wo dann für Bestechungsgeld in Tradition die Gelder in Cannabis Plantagen, Import von Kokain Bananen Container illegal umgeleitet wurden. Immer dabei, die KfW Bank: ProCredit Bank in Albanien, als reines Geldwäsche Banken System der KfW Mafia auch in Afrika. Man kauft sich ein Diplom, Idioten werden Minister in Albanien und Deutschland. Und für Geld geht nun mal Alles, unter Schutz von Edi Rama, auch der erneute Aufbau der Kokain Kartelle in Europa. Ebenso Ursula von der Leyen, mit den berüchtigsten US Betrugs Consults welche man finden konnte.

18/12/2018 17:54

While the Parliament is selecting the new members of the Supervisory Council for the Bank of Albania, the Commission of Economy approved the candidates that will be voted in a plenary session.

The government proposed Suela Popa, former Director of the Rural Development Agency and wife of the SMI MP, Vangjel Tavo; Mrs.Edlira Luci and former Democratic Party Minister of Finances, Ridvan Bode.

Bode said that he would keep away from political affiliations in the board. The other candidates are Artan Hoxha; former Finance Minister Arben Malaj; and the Professor of Economy, Luljeta Minxhozi.

Top Channel

Das Verbrecher Kartell des Tauland Balla, Aldo Bare, Edmond Bego
Wie Baskim Ulaj mit der Betrugs Firma: DH-Albanien, erhielt der Dumm Gangster von Aldo Bare, Null Schulbildung einen Auftrag, eine Stark Strom Leitung zulegen: Mond Bego, Freund von dem Elbasan Mafia mit Taulant Balla
Taulant Balla, Susanne Schütz. Elbasan Mafia
Mond Bego, miku i Taulant Ballës fitoi tenderin 1 miliard lekë në Librazhd
Partia Demokratike ka publikuar sot, provën e re zyrtare sesi Buxheti i Shtetit është vënë në shërbim të trafikantëve të drogës; kreu i Grupit të PD, Edmond Spaho, paraqiti para medias dokumentin lidhur me Edmond Begon, biznesmenin e arrestuar së fundmi në Greqi, ish-anëtar i bandës së Aldo Bares dhe mik i deputetit socialist Taulant Balla.

EG Bericht: Immobilien und Glücksspiel sind Geldwäsche, zusammen mit Kriminellen d

 

Schlagwörter: , ,

KOMMENTAR(E) (3)

 • navy
  Feb 13, 2019., 17:49 •

  Dubiose Geschäfte rund um die Geldwäsche Bank: ABI, die Balfin Gruppe von Samir Mane, welcher u.a. eng mit der Raiffeisenbank verbunden ist. faule Kredite der Debisch Gruppe rund um die Chrom Geschäfte u.a. übernahm und andere faule Firmen welche Konten hatten bei der Raiffeisenbank. Die Wettbewerbsbehörde beschloss jedoch im Januar 2019, den Verkauf der "Tirana Bank" an Balfin zu genehmigen, und bezweifelte, dass diese Akquisition von dieser Gruppe dazu verwendet werden könnte, um Gläubigergelder in Unternehmen mit einem negativen Saldo von Balfin "oder könnte die Diskriminierung der Konkurrenzunternehmen von Balfin bei der Kreditvergabe beeinflussen. (Laden Sie den vollständigen Wettbewerbsbericht der Wettbewerbsbehörde herunter). Um sicherzustellen, dass diese Phänomene nicht mehr auftreten, da der Eigentümer in der Entscheidung die "Balfin" -Gruppe der Samir Manes Authority ist, überlässt er der Bank of Albania die Aufgabe, alle Unternehmen der Gruppe "Balfin" zu überwachen. Betrachtet man diese Unternehmen als vollständig in das Bankensystem integriert.

  Am 7. Februar, einen Tag nachdem der Verkauf der "Tirana Bank" durch eine Pressemitteilung genehmigt worden war, lehnte die Bank of Albania die Anklage von LSI gegen die ABI-Bank ab. Es war die erste offizielle Erklärung der Bank von Albanien zu diesem Thema.

  Deutsche Bank, Deutsche Politiker als Vorlage, siehe Josef Ackermann, Angela Merkel, Steinmeier, Steinbrück, KfW, Mittelmaas: Jörg Assmussen. Dr. Gribkowsky, und wie raube ich grosse Vermögen wie die Landesbanken, Walter Bau, erhalte Posten bei der STRABAG usw. Gigantischer Betrug, der Aufflog, rund um Arben Ahmeti, Betrugs Banken, Geldwäsche, Offshore Firmen, wie man Weltbank, KfW, EU Gelder stahl auch rund um die TAP Gelder, denn der Langzeit Gangster Samir Mane war erneut dabei Dubiose Geschäfte rund um die Geldwäsche Bank: ABI, die Balfin Gruppe von Samir Mane, welcher u.a. eng mit der Raiffeisenbank verbunden ist. faule Kredite der Debisch Gruppe rund um die Chrom Geschäfte u.a. übernahm und andere faule Firmen welche Konten hatten bei der Raiffeisenbank. Fatmir Yhafaj, war dem Verbrecher Kartell der Frangaj Medien, Gjiknuri, Ahmeti im Wege, als der den Betrug mit DH-Albania, Baskhim Ulaj auffliegen liess. und Gottvater des Betruges der Albaner Mafia: Edi Rama, Rezzo Schlauch mit seiner uralten Albanischen Mafia Ehefrau, sind wie im Visa Skandal, bei anderen Korruptions Geschäfte vornweg. Die Wettbewerbsbehörde beschloss jedoch im Januar 2019, den Verkauf der "Tirana Bank" an Balfin zu genehmigen, und bezweifelte, dass diese Akquisition von dieser Gruppe dazu verwendet werden könnte, um Gläubigergelder in Unternehmen mit einem negativen Saldo von Balfin "oder könnte die Diskriminierung der Konkurrenzunternehmen von Balfin bei der Kreditvergabe beeinflussen. (Laden Sie den vollständigen Wettbewerbsbericht der Wettbewerbsbehörde herunter). Um sicherzustellen, dass diese Phänomene nicht mehr auftreten, da der Eigentümer in der Entscheidung die "Balfin" -Gruppe der Samir Manes Authority ist, überlässt er der Bank of Albania die Aufgabe, alle Unternehmen der Gruppe "Balfin" zu überwachen. Betrachtet man diese Unternehmen als vollständig in das Bankensystem integriert.

  Am 7. Februar, einen Tag nachdem der Verkauf der "Tirana Bank" durch eine Pressemitteilung genehmigt worden war, lehnte die Bank of Albania die Anklage von LSI gegen die ABI-Bank ab. Es war die erste offizielle Erklärung der Bank von Albanien zu diesem Thema.

  Si e shpëtoi Rama veten duke goditur aksin Gjiknuri-Ahmetaj 28/12/2018 në 14:36 Nga Habjon Hasani Pas shpërthimit të skandalit në Unazën e Re me falsifikimet e kompanisë DH-Albania, Edi Rama e gjeti veten në mes të një vorbulle korruptive të befasishme dhe të rrezikshme për të, por ai u tregua tepër i vëmendshëm ndaj këshillave që i erdhën prej miqve vendas dhe të huaj, të cilët i thanë: “Kap momentin, shfarose metastazën”. Zullumi korruptiv solli telashe serioze, por ama shfaqi në horizont dhe mundësinë për të larë hesapet me aksin më problematik dhe ndoshta më të kompromentuar në qeverinë Rama, aksi Gjiknuri-Ahmetaj. Damian Gjiknuri përflitej çdo ditë në media për lidhjet me kllounin e një sekti të çuditshëm indian, por kjo historia e indianit ishte thjesht një fabul komike që sado mund ta diskretitonte Gjiknurin, nuk e cënonte dot seriozisht atë. Sepse Gjiknuri kishte thurur një rrjet të pashoq mbrojtësish në korridoret e pushtetit por edhe në media. Ai ishte bërë i paprekshëm dhe kishte arritur të kompleksonte dhe opozitën. Dy janë kolllonat kryesore ku u mbështet fuqia e Damian Gjiknurit. -E para ishte Klani Aleksandër Frangaj –Samir Mane – Gjikuria shpk. -E dyta ishte studioja ligjore Celibashi-Visha-Mediu. Gjiknuri ishte i vetmi ministër i qeverisë Rama që gëzonte imunitet maksimal nga media, por dhe opozita dukej sikur përtonte të merrej seriozisht me të. Rolin kryesor për këtë imunitet e ka luajtur biznesmeni Samir Mane, ai ka qenë protektori më i fuqishëm i zotit Gjiknuri, madje nëpërmjet influencës që Samir Mane ushtron në Top-Channel, disa javë më parë ai i bëri një “dhoro” Gjiknurit, kur Top Channel shfaqi një dokumentar diskretitues për Fatmir Xhafajn. Ky i fundit kishte hetuar katërcipërisht aferën e ‘Unazës së Re’ dhe pas kësaj Gjiknuri me Ahmetaj i kishin shpallur luftë frontale Xhafajt. Rënia e Fatmir Xhafajt, e çoi në zenith aksin Gjiknuri-Ahmetaj. Dukeshin më të pushtetshëm dhe më të fuqishëm se kurrë. Ata kishin çdo gjë, Edi Ramën e kishin rrethuar, shokut Gramoz dhe mikut të tij Xhafaj ia kishin vënë këmbët në një këpucë, kishin TV-Klanin, Top Channel-in, kishin në dispozicion gjithë ndikimin politik që ofron një oktapod si Samir Mane, por kishin në mbështetje dhe një studio ligjore strategjike, e cila u ofronte skema të posaçme pune. Ka qenë studioja ligjore Celibashi-Visha, ajo që e stërviti Gjiknurin për të punuar me projekte speciale, nëpërmjet një skeme elementare: Nëse do ta kompleksosh opozitën, atëherë fut në lojë dhe oligarkë të lidhur me opozitën. Kaq e thjeshtë. Gjiknuri nuk ia përtoi, ai nuk kishte asnjë kompleks për të zbatuar këtë formulë, frytet i voli shumë shpejt, ishte ndoshta ministri më i kompromentuar i Edi Ramës, por më pak i investiguari, ose aspak i investiguar, sepse gjithë sa përflitej Gjiknuri ishte ai muhabeti i kllounit indian, kryesisht në portale, asgjë më tepër. Historia e Gjiknurit mori tjetër rrjedhë, kur në mënyrën më të befasishme për Ramën, u zbulua se një prej kompanive të tenderit të Unazës së Re, kishte falsifikuar dokumentacionin. Top Channel dhe TV-Klan, u vunë menjëherë në lëvizje, këto dy televizione raportuan menjëherë dhe me intensitet faktin se kompania DH-Albania ishte e lidhur me biznesmenin Bashkim Ulaj, por nëse i analizon kronikat këtyre dy televizioneve, në asnjërën prej tyre, nuk përmendet emri i Damian Gjiknurit. Ishte i paprekshëm në TV Damiani, por imuniteti mediatik i këtij ministri nuk mjaftonte, pasi skandali i Unazës së Re e kishte ekspozuar tërësisht. Pas shpërthimit të këtij skandali, Gjiknuri ishte i vetëdijshëm se koha punonte kundër tij, ai u tregua racional dhe i angazhoi miqtë e tij të fuqishëm që të ndikonin pranë kryeministrit, me qëllim që Gjiknuri pas shkarkimit si ministër, të kapë postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Socialiste. Në të njëjtat siklete si Gjiknuri është dhe ministri i Financave Arben Ahmetaj, por ky është disi më komod, pasi përtej nivelit të kompromentimit që mund të ketë pasur, ende nuk i është bërë publike ndonjë aferë e këtyre përmasave. Duket sikur dhe ‘Tigri’ e ka kuptuar se ca kohë pushim të bëjnë mirë, të përtërijnë, mjafton që të mos jesh epiqendër e ndonjë cikloni korruptiv në media. Edi Rama duket se është i fituari i ve https://hashtag.al/index.php/2018/12/28/si-e-shpetoi-rama-veten-duke-goditur-aksin-gjiknuri-ahmetaj/

  Si u përdor Linda Rama për të mbuluar operacionin bankar të Samir Manes

  Nga Habjon Hasani Emri i Linda Ramës, bashkëshortes së kryeministrit, ka qenë kolona zanore e çdo diskutimi publik vitin e fundit në Shqipëri sa i takon sektorit bankar. Zonja Rama është lakuar për pjesëmarrjen e saj në bordin e ABI-Bank, në kontekstin e dyshimeve mbi mënyrën si u licencua kjo bankë me origjinë offshore, apo dhe më tej dhe akuza të paqarta për ‘fonde ruse’. Por ndërsa Linda Rama dhe ABI-Bank kanë dominuar tekstet e reagimeve politike ose shkrimeve në media, një operacion tepër delikat bankar është realizuar ndërkohë. Në Gusht të vitit 2018, “Tirana Bank” njoftoi marrëveshjen-në parim, për shitjen e aksioneve të saj drejt grupit të biznesit Balfin (joint-venture me Komercalnija Bank, Maqedoni). Kur u çel procesi i shitjes së “Tirana Bank”, grupi Balfin kishte konkurent pikërisht bankën e shumëpërfolur ABI-Bank, pasi dhe ABI synonte të realizonte këtë blerje. ABI ishte një rivale direkte e grupit Balfin në këtë operacion. Grupi Balfin është në pronësi të afaristit Samir Mane, zoti Mane ka një valencë të veçantë për shkak të ndikimit të tij okult në rangjet e larta të politikës, lidhjet me grupe të fuqishme interesi në Ballkan dhe për kontrollin direkt ose indirekt që ai ushtron në dy televizionet kombëtare TV-Klan dhe Top-Channel. Pasi u shpall në muajin Gusht marrëveshja në parim për blerjen e “Tirana Bank” nga grupi Balfin i Manes, procesi duhej të kalonte dhe disa filtra para se të ekzekutohej tërësisht. Duhej aprovimi paraprak nga Banka e Shqipërisë, më pas duhej aprovimi nga Autoriteti i Konkurencës dhe më pas aprovimi përfundimtar sërish nga Banka e Shqipërisë. Në Shtator 2018, zoti Mane nisi një lobim në prapaskenë për të emëruar në bordin drejtues të Bankës së Shqipërisë, mikun e tij, ish-ministrin e Financave Ridvan Bode. Zoti Bode u emërua zyrtarisht anëtar i BSH në muajin Nëntor-2018, ndërsa emërimi i tij shkaktoi jo pak debate. Partia Demokratike jepte sqarime publike se nuk ishte ajo që e kishte propozuar zotin Bode si anëtar Bordi të BSH por kryeministri Edi Rama, ndërsa në sfond dëgjoheshin dhe akuzat e zakonshme ndaj Linda Ramës dhe ABI-Bank. I vetmi përfitues i pashqetësuar dukej zoti Mane, ai ishte në prag të finalizimit të blerjes së “Tirana Bank”, kishte finalizuar me sukses emërimin e mikut të tij në bordin e Bankës së Shqipërisë, opozita sqaronte miletin lartë e poshtë se nuk ishte ajo që e kishte bërë emërimin e Bodes por Edi Rama, ndërsa banka rivale ABI-Bank, ishte në shënjestër akuzash bashkë me gruan e kryeministrit. Perfekt. Ndërsa zoti Bode ishte ulur në tryezën e bordit të BSH, Autoriteti i Konkurencës vijonte shqyrtimin e operacionit të blerjes së Tirana Bank. Në muajin Dhjetor, Autoriteti i Konkurencës i kërkoi mendim Bankës së Shqipërisë për këtë operacion blerje, ndërsa Banka i’u përgjigj se për të çdo gjë ishte OK. Sidoqoftë Autoriteti i Konkurencës në janar 2019, doli me një vendim, ku ndërsa aprovonte shitjen e “Tirana Bank” drejt grupit Balfin, ngrinte dyshime se kjo blerje mund të shfrytëzohej nga ky grup për të injektuar paratë e kreditorëve drejt kompanive me bilanc negativ të “Balfin”, ose mund të ndikonte në diskriminimin e kompanive rivale të Balfin në procesin e dhënies së kredive. (Shkarko raportin e plotë të Autoritetit të konkurencës). Për t’u siguruar se këto fenomene nuk do të ndodhnin tani që pronari do të ishte grupi “Balfin” i Samir Manes Autoriteti në vendim, i lë detyrë Bankës së Shqipërisë që të mbajë nën monitorim të gjitha kompanitë e biznesit të grupit “Balfin” duke i konsidëeruar këto kompani si të lidhura integralisht me sistemin bankar. Për të kuptuar më shumë, Hashtag.al i’u drejtua zyrtarisht Bankës së Shqipërisë. Përgjigjet që Banka e Shqipërisë në lidhje me këtë çështje duken “si të ngrira”, ndërsa BSH në mënyrë të çuditshme mohon se Autoriteti i Konkurencës i ka lënë detyrë të posaçme të mbikqyrë aktivitetin e “Tirana Bank” dhe “Balfin Group”, ndonëse në vendimin e Autoritetit, diçka e tillë shkruhet e zezë mbi të bardhë. (Shkarko letërkëmbimin me Bankën e Shqipërisë) E ndërsa Autoriteti i Konkurencës aprovoi shitjen e “Tirana Bank” duke kamufluar si me stil dyshimet e veta, Banka e Shqipërisë dha aptovimin përfundimtar për këtë operacion më datën 6 Shkurt 2019. Dyshimet e raportit të Autoritetit të Konkurencës dhe aprovimi final nga BSH, kaluan pa u vënë re nga media. Në sfondin mediatik, dëgjoheshin kryesisht disa deklarata nga LSI që akuzonte Linda Ramën dhe ABI-Bank për avazet e zakonshme. Më datën 7 shkurt, një ditë pasi kishte aprovuar shitjen e “Tirana Bank”, nëpërmjet një deklarate për shtyp, Banka e Shqipërisë hodhi poshtë akuzat e LSI ndaj ABI-Bank. Ishte e para deklaratë zyrtare e Bankës së Shqipërisë për këtë çështje. Duhet të ketë qenë një deklaratë komode për Bankën e Shqipërisë, kishte miratuar operacionin bankar në leverdi të një afaristi të fuqishëm si Samir Mane dhe tani ishte e ngeshme t’i jepte ndonjë sqarim dhe obsesionit të opozitës me Linda Ramën. Në finale, afaristi Samir Mane jo vetëm që arriti të imponohej ndaj kryeministrit, Autoritetit të Konkurencës dhe Bankës së Shqipërisë për të blinduar pozitat e tij në sektorin bankar, por ai arriti të realizonte dhe një operacion të shkëlqyer mediatik, ku asnjë media, asnjë ekonomist, nuk guxoi të shqyrtonte shkaqet dhe pasojat e operacionit të shitjes së “Tirana Bank”, por përkundrazi, shërbeu vet gruaja e kryeministrit si kopertura më e mirë që opozita dhe media të kishin me ç’të merreshin ndërsa Mane kopsiste letrat i pashqetësuar. /Hashtag.al/

 • Insider
  Jul 16, 2019., 17:00 •

  Arben MalaJ, wird aus dem Aufsichtsrat der Bank entlassen, angeblich weil er 28 Firmen hat, oder Teilhaber ist.

  Socialist Majority Proposes Parliament to Dismiss Central Bank Board Member

  Socialist Majority Proposes Parliament to Dismiss Central Bank Board Member

  The ruling Socialist Party (PS) MPs proposed to Parliament to dismiss Arben Malaj, one of the nine members of the Bank of Albania (BoA) Supervisory Council, following his critical remarks about the government and...

  • web25492362
   Apr 07, 2024., 07:47 •

   Ridvan Bode, Salih Berisha und das von den Amerikaner eingeführte Pyramid System mit VEFA, Sudo, ohne jede Kontrolle. Diese Unfähigkeit führte zum Bürgerkrieg, denn es war ein Gross angelegter Betrug, wo wie warnten  1996 ebenso   Die Deutschen warnten sehr früh, hatten einen echten Deutschen Bank Manager im Ministerium  

   CRIME STORY publikon dokumentet sekrete, si i lejoi Sali Berisha firmat piramidale, u njoftua një vit para falimentit

   CRIME STORY/ Në janar të vitit 1997, e arrestuar nën akuzën e mashtrimit të kreditorëve në shuma të konsiderueshme të hollash, Maksude Kadëna, ish-punëtorja e një fabrike këpucësh, nuk e kuptonte se si kishte ardhur falimentimi i skemës rentiere që mbante emrin e saj.
   Por Maksude Kadëna nuk ishte e vetmja që nuk parashikoi falimentimin. Shembjen e Sudes dhe skemave rentiere simotra - Gjallica, Populli, Xhaferri, Vefa, Cenaj, Kamberi e të tjera, që morrën me vete edhe krejt ngrehinën e shtetit në vitin 1997, nuk e parashikuan as krerët e tij. Aq e beftë dhe e frikshme ishte gjithçka ndodhi, saqë kohë më pas, një pjesë e mirë e debatit mes shqiptarëve do të kërkonte me ngulm një përgjigje për pyetjen: A funksionuan organizmat përgjegjëse të shtetit, nisur nga Banka Qendrore e shkuar te Shërbimi Sekret? A e lajmëruan ata në kohën e duhur përfundimin logjik të skemave mashtruese rentiere?
   CRIME STORY: Fredi Beleri i panjohur (Pjesa II)! Atentatet e MAVI-t për të eliminuar 'tradhtarin' Vangjel Tavo dhe punët e pista të shërbimit sekret grek
   Dokumentet, që për herë të parë bëhen në CRIME STORY, thonë se ndër të parët që kanë ngritur zërin, rreth një vit përpara falimentimit të Sudes dhe të tjerëve, ka qenë Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Kristaq Luniku. Dokumenti më i hershëm në kohë mban datën 19 janar 1996. Ai përcjell, te Presidenti Berisha, Kryeministri Meksi, Ministri i Financave Vrioni dhe Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, shqetësimin e Bankës “për zhvillimet e tregit joformal të pranimit të depozitave dhe masat që duhen marrë”. Medje, në këtë komunikim flitet edhe për një analizë të dërguar më parë, që mund ta zhvendosë alarmin e Lunikut, edhe më tej - në mesin e vitit 1995. Në fillim të analizës Guveranatori Luniku jo pa qëllim e konsideron si “eksperiancë të hidhur” historinë e mashtrimit të Hajdin Sejdisë, të parit në radhë që nisi të mblidhte të holla me përqindje nga shqiptarët, të cilat dikur avulluan bashkë me të zotin. Fillimisht guvernatori Luniku argumenton se ky aktivitet nuk quhet fajde. Ai shkruan: “...nëse dikush ka menduar të gjejë dhe të argumentojë bazën ligjore të kryerjes dhe të zhvillimit të këtij aktiviteti, ka preferuar ta quajë atë një aktivitet huaje apo fajdeje, duke ju referuar Kodit Civil të Republikës së Shqipërisë. Duke e parë nga afër këtë aktivitet si dhe dokumentacioni, nëse ai mund të quhet i tillë, që shoqëron këto transaaksione, shihet qartë që nuk kemi të bëjmë me hua apo fajde”. Guvernatori shkruan më tej se personat fizikë apo juridikë që veprojnë në këtë treg sillen si banka edhe pse nuk janë të pajisur me licensë parkatëse për ta kryer në mënyrë të ligjshme dhe të kontrolluar një aktivitet të tillë. Po sipas tij, rrugëdajla nuk është as mbyllja e menjëhershme e tregut informal, që mund të kishte pasoja të padëshiruara, por as dhënia e licensës për të vepruar si banka, pasi duhet të plotësojnë kushte e norma që sigurojnë situatë financiare të shëndoshë. Ja dhe alarmi i Guvernatorit Luniku. që mban datën 19 janar 1996. “...është shumë i rëndësishëm fakti që qendrimi i deritanishëm i shtetit për këtë problem, çka tregon pajtim me situatën dhe funksionimin e këtij tregu, jep sinjale të fuqishme tek të dy krahët në transaksion, si në popull edhe tek ata që e kryejnë këtë aktivitet. Në rast se do të supozonim falimentimin e këtij tregu, apo të lojtarëve kryesorë të tij, do të sillte një humbje të madhe për një pjesë të konsiderueshme individësh dhe e gërshetuar kjo me një qendrim të tillë, do të sillte përpara shtetit dhe qeverisë pikëpyetje serioze: Përse u la të rritet dhe të zhvillohet ky aktivitet? Përse nuk u ushtrua kontroll? E.t.j” Guvernatori Luniku shkruan se administratorët e këtyre skemave rentiere duhet të jenë transparentë, të pasqyrojnë se përse përdoren këto para, si administrohen, ku investohen, me çfarë rezultati, si sigurohet kthimi te depozituesit dhe cili është roli i shtetit nëse neglizhohet. Në fund Guvernatori i Bankës së Shqipërisë shkruan se shteti ka detyrim moral ndaj publikut shqiptar si në rastin e funksionimit normal të tregut ashtu edhe në rastin kur aktiviteti dështon. Letrën e datës 19 janar 1996 Luniku e mbyll duke kërkuar masa të shpejta dhe të studiuara me kujdes në funksion të zgjidhjes së situatës. Por megjithë alarmin e përsëritur të Guvernatorit Luniku, Presidenti Sali Berisha, Kryeministri Aleksandër Meksi dhe Ministri i Financave Vrioni, nuk reagojnë. Në vitin 1996 shqetësim i parë i tyre nuk ishin skemat mashtruese financiare, por zgjedhjet e përgjithshme dhe ato lokale që duhet të mbaheshin brenda vitit. Për më tepër, lulëzimi i këtyre skemave mashtruese, që po jepte përshtypjen e rremë të mirëqenies për një shumicë të konsiderueshme të shqiptarëve, nisi të shitej nga Qeveria si një arritje fantastike e sistemit të ri demokratik. Këto llogari dritëshkurtëra sollën kolapsin e vitit 1997, ose thënë ndryshe shkuarjen e shtetit me këmbët e veta drejt greminës. Pikërisht dokumentet sekrete të guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Kristaq Luniku, që për herë të parë provojnë se shteti i kohës u lajmërua për katastrofën e skemave piramidale, sjell dokumentari i radhës i ciklit CRIME STORY me autor gazetarin Ferdinand Dervishi. Dokumentari transmetohet premierë çdo të premte në orën 22:00 dhe ritransmetohet të dielën në të njëjtin orar në Report TV.
   https://shqiptarja.com/lajm/dokumentet-sekrete-te-piramidave-ne-crime-story-sonte-ora-2200-ne-report-tv

Wird geladen
×