Umfangreiche Kontrollen auf Waffen nachdem der Mafiosi: Arjan Ferracaku hingerichtet wurde in Shkoder

Viele Morde auch rund um die Lebensmittel Mafia, Erpressung und Betrug. Fast Food Ketten sind von frueher erstklassigen Lokalen zur kriminellen Skandal Orgien in Tirana, der Kueste geworden, wo seit 10 Jahren die Besitzer scnell wechseln und viele Lokale wurden geschlossen oder von der Bevoelkgerung sabotiert. Besonders schlimm Sarande, die Ksmali Mafia, Shengin und Durres ist immer im Sommer dabei. Die Touristen sind schon seit 3 Wochen abgereist. Kriminelle betreiben in Durres Currilla Discos, oder die Disko Havanna ist ebenso fuer Steuerbetrug und Schiessereien bekannt. Die Shkoder Polizei Aktionen nach etlichen Hinrichtungen.

3 der Festgenommen, wurde wie immer trotz Waffen Besitz (6 Jahre mindest Strafe per Gesetz) erneut umgehend freigelassen.

Geldwaesche, Grundstuecke Besetzungen und dann schnell mit gefaelschten Unterlagen verkaufen, die einzige Regierungsform dummer Krimineller rund um Edi Rama und in Fortsetzung, als System.

Der in Skhoder hingerichtete Mafiosi: Arjan Ferracaku fuehrte zu umfangreichen Polizei Kontrolllen auf Waffen in Autos.

Er war mit Politikern verwandt, baute illegal das Hotel FANTAZIA in Skodher an der Nataionlstrasse und bei Fluss Buna. Er hatte Konflikte mit den Nachbarn und bezahle Bussgelder nicht in Skhoder auf Grund vieler illegaler Taetigkeiten

Vrasja e biznesmenit Ferracaku, dy pistat e hetimit: Konflikti për hotelin dhe gjobat
Report Tv ka mësuar se dy pistat kryesore ku po heton policia për vrasjen e biznesmenit Ferracaku në Shkodër, janë ato të konfliktit për hotelin dhe mospagesën e gjobave.

Vrasja me breshëri plumbash, dyshohet se biznesmenit Ferracaku i vuri gjobë një grup kriminal

Redaksia 2 Shtator, 11:18 | Përditesimi i fundit: 2 Shtator, 20:18

 

[Rrit madhesinë e shkrimit] [Zvogëlo madhesinë e shkrimit]

SHKODER – Vrasja e Arjan Ferracakut në Shkodër, është vazhdim i një sërë atentatesh dhe ekzekutimesh në këtë qytet. Report Tv mëson se pista kryesore ku janë përqëndruar hetimit e Policisë, lidhet me një ngjarje të një viti më parë. Arjan Ferracaku dhe familja e tij janë pronarë të Hotel “Fantazia” në Shkodër dhe një vit më parë janë përfshirë në një konflikt me biznesin fqinj.

Konflikti sipas burimeve nga Policia e Shkodrës ka qenë i përmasave të mëdha pranë këtij Hoteli, i cili ndodhet pranë Urës së Bunës, aq sa është dashur ndërhyrja e Policisë.

Gjithashtu burime nga Policia e Shtetit i thanë Report Tv se ka dyshime që ndaj Arjan Ferracakut të jetë vendosur gjobë nga një grup kriminal në Shkodër i cili është shumë aktiv kohët e fundit. Por kjo gjobë jo vetëm nuk është paguar nga 30-vjeçari, por ai madje as nuk e kishte marrë parasysh. Vrasja e Arjan Ferracakut sipas të dhënave nga grupi hetimor, besohet se është ndërmarrë nga një grup kriminal, i mirëstrukturuar në Shkodër. Policia ka të dhëna për këtë grup, emrat e të cilëve vitin e fundit janë përmendur edhe publikisht, por deri më tani nuk ka persona të shoqëruar nga ata. Arjan Ferracaku ishte një emër i njohur në qytetin verior. Më herët Report Tv njoftoi se viktima ishte nipi i ish-deputetes socialiste Mimoza Hafizi, por nga të dhënat më pas rezultoi se kjo nuk ishte e vërtetë. Megjithatë ai ka lidhje familjare me një tjetër ish-deputete, Mirela Ferracaku, me të cilën ishte kushëri.

Ka dy dëshmitarë që besohet se mund të kenë njohur autorët dhe këta persona janë marrë në mbrojtje. Për policinë ata konsiderohen çelësi i zbardhjes së ngjarjes. Sipas burimeve nga grupi hetimor kanë qenë dy autorë, ku fillimisht 30-vjeçari është qëlluar nga një distancë më shumë se 30 metër, pasi ishte mbi kalë dhe më pas atentatorët janë afruar përsëri dhe e kanë qëlluar nga afër, rreth 15 herë. 10 të shoqëruarit e tjerë në polici, nuk kanë dhënë detaje që mund të zbulojnë personat që vranë 30-vjeçarin.

Autorët i kanë marrë Arjan Ferracakut portofolin dhe telefonin, dhe këtë gjë dyshohet se e kanë bërë që ngjarja të duket si grabitje. Por fakti që kanë qenë dy persona, që e kanë qëlluar fillimisht nga larg dhe më pas nga afër, tregon se kemi të bëjmë me një vrasje mafioze.

Me vrasjen e 30-vjeçarit Shkodra tronditet për herë të 6 brenda pak muajve. Balancat në këtë qytet janë prishur që me atentatin që iu bë Lulzim Kullës më 13 janar 2018. Më pas kemi të vrarë në 18 qershor, 60-vjeçarin Mehdi Kavaja. Ai u qëllua me një plumb në kokë brenda një servisi dhe vrasja dyshohet se është bërë pasi nuk u pagua gjoba.

Në korrik 2018 vrasjen e ish-policit, Boran Bërcana dhe bashkëjetueses së tij Silvi Ndoci, te ekzekutuar brenda një makinë. Më pas në muajin gusht është vrarë kunati i Lulzim Kullës, Fatbardh Lici. Edhe në këtë vrasje pistat e hetimit, janë përqëndruar të përplasja mes bandave. Hetuesit dyshojnë se Arjan Ferracaku është vrarë nga e njëjta dorë që u ekzekutuan edhe Boran Bërçana, Silvi Ndoci, Fatbardh Lici dhe Mehdi Kavaja.

Ndërkohë pak ditë më parë në Shkodër janë zhdukur pa lënë asnjë gjurmë Gëzim Hysa dhe Agron Mollaj. Nuk përjashtohet pista e vrasjes apo ndonjë konflikti që ata mund të kenë patur. 5 të vrarë dhe dy të zhdukur brenda pak muajve në Shkodër, ngre alarmin se në këtë qytet përplasjet mes bandave kanë marrë përmasa të mëdha. Situata bëhet edhe më e rëndë pasi asnjë prej këtyre vrasjeve nuk është zbardhur nga policia. Situata në Shkodër ka detyruar për të dytën herë të çojë atje vetë Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë Ardi Veliu.

http://shqiptarja.com/lajm/vrasja-e-biznesmenit-ferracaku-dy-pistat-e-hetimit-konflikti-per-hotelin-dhe-gjobat

 

33 Tonnen illegale Waren beschlagnahmt

 

 

Bllokohen 33 ton produkte të skaduara

 

Postuar: 02/09/2018 – 10:36

   Në kuadër të kontrolleve për produkte të skaduara, AKU ka evidentuar një subjekt i cili do të shpërndante në treg 33 ton produkte me afat të kaluar.

Gjatë kontrollit të ushtruar nga trupa inspektuese e AKU-së, rezultoi se subjekti “IN FOOD” shpk kishte 2 ambiente (magazina) në Shkozë dhe Rinas ku ruante produktet me qëllim shpërndarjen në treg.

Konkretisht, në magazinën e parë me adresë në Shkozë u konstatuan kushte higjeno-sanitare të papërshtatshëm si dhe 24 ton produkte me afat përdorimi të kaluar të cilat ruheshin në të njëjtin ambient me produktet e rregullta.

Për më tepër në produktet (makarona) të cilat ishin brenda afatit të përdorimit u gjendën prani të insekteve gjë që sjell rrezikshmëri të sigurisë ushqimore

1. çokokrem 400 gr X 11313 copë/ sasi 4525 kg
2. cokokrem 800 gr X 9839 copë/sasi 7871 kg
3. makarona 500 gr X 10203 copë/sasi 5101 kg
4. lëng frutash 0.2 l X 25289 copë/sasi 5077 kg
5. konfleks 250 gr X 5700 copë/sasi 1435 kg

Ndërsa në magazinën që posedonin në Rinas, u konstatuan 8.8 ton produkte të skaduara.

1. Peshk Ton e Markës Perios 1200gr x6858 copë/sasi 8,229 kg
2. Biskota Hop Te Embla 1200gr x298copë/sasi 357 kg
3. Biskota Hop Te Kripura 1200gr x213 copë/sasi 255kg

Veç të tjerash subjekti “IN FOOD” shpk nuk ka përmbushur detyrimin ligjor sipas nenit 24/1 të ligjit të ushqimit, ku duhej të njoftonte menjëherë AKU-në që këto produkte kishin kaluar afatin e përdorimit.

Për sa më sipër ndaj subjektit është marrë masë administrative gjobë 1.000.000 lekë, bllokim të produkteve me destinacion asgjësim si dhe mbyllje të menjëhershme të aktivitetit.

Ndërkohë AKU do të vijojë verifikimet e mëtejshme duke kërkuar bashkëpunim edhe me instancat e drejtësisë për një kontroll më të detajuar ndaj këtij rasti.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit me qëllim garantimin e sigurisë ushqimore, i bën sërish thirrje edhe operatorëve të biznesit ushqimor që të jenë të kujdesshëm në blerjen e lëndëve të para – produkte shtazore dhe jo shtazore duke kërkuar e marrë nga furnitorët vetëm produkte me etiketë dhe të shoqëruara dokumentacion të plotë veterinar e fiskal – pasi është një detyrim ligjor i tyre përveçse përbën një masë tepër të rëndësishme për sigurinë ushqimore të klientëve të tyre.

/portali DurresLajm/

 

https://durreslajm.al/aktualitet/bllokohen-33-ton-produkte-te-skaduara

Fast food, “vrasësi i heshtur” i shëndetit të konsumatorëve

 

Postuar: 02/09/2018 – 17:59

Përdorimi i ushqimeve të shpejta është pa dyshim në majat më të larta. Ushqimi i shpejtë pa dyshim që është dhe shumë i shijshëm, por jo me vlera të larta ushqyese.

Edhe pse konsumatorët janë të ndërgjegjshëm që ai është i dëmshëm për organizmin, përsëri duket se nuk i rezistojnë dot një sufllaqeje me salcë të kuqe dhe mustard.

Mjafton të kesh dëshirë për të konsumuar një sanduiç, sufllaqe apo picë dhe shërbimi taksi ta siguron atë kudo që të jesh, brenda pak minutave. Moshat e reja janë konsumatorët më të rregullt të kësaj menyje.

Qytetarët theksojnë se i dinë pasojat e përdorimit të këtij ushqimi, por shpesh detyrohen nga rrethanat, që të përfundojnë duke ngrënë në Fast Food-e.
“Ushqim i shpejtë, një vrasës i heshtur”, ky është mendimi i bluzave të bardha.

“Ka një ndikim shumë negativ në shëndetin e fëmijëve, të cilët nuk hanë mëngjes në shtëpi, por shkojnë dhe hanë në fast food-et pranë shkollave. Këto ushqime nuk kanë lëndët ushqyese të domosdoshme për trupin e fëmijës. Madje ato konsiderohen si vrasës të heshtur”, shprehet mjeku Ramazan Buçi.

Sipas mjekut, ushqim i shpejtë përkthehet në obezitet të shpejtë, çka do të thotë se konsumatori është i ekspozuar ndaj sëmundjeve të rrezikshme. “Obeziteti favorizon aksidentet vaskulare të trurit dhe zemrës dhe njëkohësisht të veshkave”, tregon mjeku.

Top Channel

/portali DurresLajm/

Video:
Na bëni like në facebook!:
Erpressung von geschaeftsleuten als reale Regierungspolitik, welche nur von Erpressung lebt.

 

 

Schlagwörter:

KOMMENTAR(E) (7)

 • Balkansurfer
  Sep 03, 2018., 12:14 •

  Edi Rama, will auch die Bildung reformieren, aber alle Versprechen waren Luftnummer des Edi Rama in den letzten 5 Jahren, auch als Drogen Boss vor 10 und 15 Jahren bestens bekannt, der alle Gesetzte und Eigentumsrechte ignoriert, Niemand hat so eine dumme Bande als Adviser um sich geschart Kosovo Bildung, ein Obstakel, wo selbst ernannte Lehrer, Mafiosi Professoren eigene Unis haben, nur lernt niemand was im Kosovo oder Albanien, wo die Bildung auch in vielen Artikeln ein Desaster ist, oft von Deutschen rund um die DAAD Deutschen Professoren angerichtet, welche die Zustaende schufen und fianzierten.

  Mit gefaelschten Schulzeugnissen brachte man es schon zut Staatspraesidentin im Kosovo aehnlich gefakte |Diplome sind Standard

  Wo sich ein Studium kaum lohnt - und trotzdem so viele studieren 

  Kosovo: Wo sich ein Studium kaum lohnt - und trotzdem so viele studieren
  Akademiker haben im Kosovo kaum bessere Jobchancen. Trotzdem strömen überproportional viele junge Kosovaren an die zahlreichen Hochschulen des Landes. Warum? Von Heike Klovert und Maria Feck (Fotos) mehr... Forum ]

  in 2008
  • Studium in Albanien "So bekommt ihr nur Esel"

   Im Reiseführer wird Albanien neuerdings als Geheimtipp gehandelt, die Hauptstadt Tirana gilt als "Partystadt". Nur an den Unis des krisengeprüften Landes ist weiterhin Stillstand angesagt. Die Studenten wehren sich - mit tierischen Aktionen. 


   Von Mirko Heinemann
   15.04.1968

   JUGOSLAWIEN / ANALPHABETENVergeudete Zeit

   Was immer die Regierungspresse vorschreibt -- drei Millionen Bürger Jugoslawiens können höchstens zwischen den Zeilen lesen. Denn jeder vierte Serbe und Mazedonier, jeder dritte Bewohner des Bundeslandes Bosnien-Herzegowina und jeder zweite Skipetar ist Analphabet.
   Des Schreibens und Lesens unkundig sind 18 Prozent aller Rekruten der jugoslawischen Volksarmee, die Hälfte der Landbevölkerung bei Prizren und 99 Prozent der Packerinnen einer Insektenmittel-Fabrik in Sabac. Mit rund drei Millionen Analphabeten steht Jugoslawien in Europas Rangliste der Unwissenheit an dritter Stelle -- nach Portugal und Albanien.

 • Balkansurfer
  Sep 04, 2018., 11:15 •

  In der Welt ein einziger Skandal, weil eine Dumm |Regierung nicht einmal Halt macht, Touristen und Albaner mit System zu vergiften mit ihren Lokale, oft ohne jede Genehmigung eroeffnent. KfW, EU Kanalisationen, Klaranlagen als reine Betrugs Projekte organisiert denn heute gibt es wenige Strom und Wasser wie vor 10 und 15, oder 20 Jahren. Deutschland und die EU mit den Georg Soros Zivilen Gesellschaft, ein Verbrecher Modell mit im Moment einer extrem dummen Botschafterin, welche nur Selbstdarstellungs Foto Shows macht mit Kriminellen wie Steinmeier Fiere, Berat, Durres, Vlore, Sarande, Shkoder: Gestank überall, Demonstrationen, von den Betrugs Infrastruktur Projekten der KFw, Weltbank, EU verursacht. Das gab es im Kommunismus nicht  

       
  • 25 Gusht, 21:19

   Shkodër, Buna kthehet në moçalishte, banorët: Turp! Situatë e papranueshme

     
  • 28 Gusht, 16:10

   Ujërat e zeza ‘pushtojnë’ lumin Osum në Berat, banorët: Era e keqe ndihet kudo

   

 • Balkansurfer
  Sep 05, 2018., 10:25 •

  Umfangreiche Polizei Kontrollen, auf Waffen suche, nachdem es seit Monaten zu einem Schottout kommt, zwischen kriminellen FAmilien

  Vrasjet në Shkodër, RENEA rrethon lagjet Kiras dhe Dobraç, snajpera dhe makina të blinduara (VIDEO+FOTO)

  SHKODËR-Report Tv mëson se njësia Speciale RENEA ka rrethuar lagjet Dobraç dhe Kiras. Burimet bëjnë me dije se snajpera, efektivë të shumtë dhe makina të blinduara ndodhen në këto dy lagje për të bërë kontrolle pas vrasjeve të njëpasnjëshme që kanë ndodhur në Shkodër. “Shqiptarja.com” ka siguruar foto nga kontrolli i forcave policore në këto zona. Policia është vënë në ndjekje të personave me precedentë të mëparshëm penalë. Gazetari i Report Tv në Shkodër, Ergys Kavaja raporton se janë shoqëruar disa persona, por s’ka të dhëna nëse mes tyre ka autorë të dyshuar të vrasjeve të fundit në Shkodër. Policia ka zhvilluar një sërë kontrollesh në Elbasan, Lezhë, Tiranë e Durrës. Kontrollet e shumta vijnë pas vrasjes ditën e shtunë të biznesmenit në Shkodër, Arjan Ferracaku. Në 2 dy muaj në Shkodër kanë ndodhur 6 vrasje, ndërkohë që dy persona janë shpallur të zhdukur prej mëse dy javësh. Ende asnjëra nga vrasjet e Shkodrës nuk është zbardhur n

  • Balkansurfer
   Sep 06, 2018., 11:59 •

     Im EU und Weltbank Desaster: Schocktherapie, Banken und Finanzbetrug, Privatisierung und Dezentralisierungs Betrug, wie ein Beutezug von Kriminellen und man ist in Berlin, Bruessel, Washington gelandet.   Festnahmen rund um die Morde in Shkoder

   Dalin emrat e katër të arrestuarve nga aksioni i një dite më parë në qytetin verior të Shkodrës, aksion ky i ndërmarrë pas vrasjeve të njëpasnjëshme Gelderpressung auf allen Ebenen auch durch Steuerexperten, die Lebensmittel Kontrolle, Zoll usw.. Alles schlimmer denn je. nur das die Kommunikation, Funktion der Institutionen funktionieren, da hat niemand mehr Interesse in Albanien Ëngjëll Agaçi
   25% of businesses in Albania claim that tax inspector demand bribes
   Almost 25% of businesses in Albania openly admit that tax inspectors accept bribery. This is announced by government’s authorities following the publication of the results of a survey carried out by it.According to this survey, around 23% of businesses have confirmed the fact that tax inspectors have demanded bribes from them while auditing their activity. The survey also explains that they have been demanded to pay bribery to make up for missing paperwork and failing to meet legal criteria. Conducted by the ministry of Enterprise, this survey also reveals that in 66.8% of cases, inspectors have been equipped with the necessary authorization, while in 33% of cases they have not had this authorization. On his part, businesses have declared that in 56,5% of cases, inspectors were inclined to issue fines or suspend the business activity, while in many cases, fines are disproportionate with the violations identified during these audits. /ibna/
   /

   • Balkansurfer
    Sep 06, 2018., 12:36 •

    Agron Duka, selbst Mafiosi mit dem Schwiegersohn Lefter und Nard KOka, macht seinen Mund auf Albanian party leader asks for an international task force to fight links of politics with crime in the country Al En Albanian party leader asks for an international task force to fight links of politics with crime in the country 14:01, 03/09/2018 The chairman of the Agrarian Party, Agron Duka, has proposed the creation of an international task force to fight what he called “a catastrophic situation” in Albania where “politics, a part of business and crime have become one”. Duka said the task force would only deal with the cases of links between politics and crime. Saying that the situation is out of control, Duka added the undoing of this symbiosis is the biggest challenge ahead not only of the opposition but also of the entire Albanian society. Lexo edhe: VIDEO/ Basha shpall 4 objektivat e platformës për çlirimin e qeverisë nga krimi “The case of journalist Klodiana Lala (whose parents’ house was shot at with a barrage of AK-47 bullets) is emblematic, it shows the terrain and courage of crime are huge”, Duka said in an interview with the Albanian daily Telegrafi. https://www.syri.net/politike/190729/lidhjet-e-politikes-me-krimin-agron-duka-te-ngrihet-nje-task-force-nderkombetare-per-t-i-goditur/?gjuha=En

 • Der Pate der Albaner Mafia: Edi Rama wirft den „LAC“ Abgeordneten: Gjetan Gjetani aus der Fraktion – Marina Durres – Albanien
  Sep 09, 2018., 10:01 •

  […] das die Botschafterin, Nichts dazu sagt, das Kriminelle mit Waffen erneut umgehend freikamen Die Shkoder Polizei Aktionen nach etlichen Hinrichtungen. Ich Nichts verstehen bin „functional illerate“, der […]

 • Insider
  Nov 19, 2018., 13:37 •

  noch ein Spektakulärer Auftragsmord gegen die Familie: Fatos Ferracaku des ehemaligen Berisha Parlaments Abgerordneten am hellichten Tage am "market" in Shkoder, was es nicht einmal im Bürgerkrieg gab https://wordpress.com/read/blogs/152119251/posts/2713

Wird geladen
×