Randale, der Salih Berisha Militanten Banden, bei der Erstürmung des DP Hauptquartieres in Tirana

Der abgewählte DP Parteichef. Lulzim Basha, ein billiger Kellner, mit gefälschten Utrecht Diplom, weigerte sich das DP Partei Hauptquartier in Tirana zu räumen. (Ein gestohlenen Gebäude mit Grundstück)

https://pamfleti.net/wp-content/uploads/2022/01/WhatsApp-Image-2022-01-08-at-11.48.47.jpeg

Die Amerikaner, sind stinksauer was erneut auch nach 1998: Salih Berisha organisiert

1994, stahlen die Tropoje, Leibgarde des Präsidenten Salih Berisha, auf dem Gelände des Präsidenten Palastes, den Auto des Italienischen Botschafters:

Doris Pack erhält Orden durch Bujar Nishani

Lulzimj Basha, verbarrikatierte sich im 2 Stock, hielt eine Sitzung, wo die Militanten Verbrecher Banden aus Tropoje des Salih Berisha, mit Gewalt in das Gebäude einbrachen, so das ein grosser Polizei Einsatz notwendig war.

Der Gangster Salih Berisha, will den Hochstabler, Betrüger, Kellner und Lügner: Lulzim Basha, vom DP Partei Vorsitz vertreiben

 

Democratic Party Headquarters in Tirana

c8a4142f 9cc1 4e69 a2e4 33068f5e00bb

Second floor of PD Headquarters

be3f7418 5e6d 43e8 a6ec d880e756b5ed

Police Disbanding the Protest 

c45dbedd 2587 4141 be12 e696819154ef

Democratic Party Headquarters in Tirana

c8a4142f 9cc1 4e69 a2e4 33068f5e00bb
Second floor of PD Headquarters

be3f7418 5e6d 43e8 a6ec d880e756b5ed

080a0290 8273 48e7 b279 e0844870acea

191a745e 38b5 40f2 bd56 d0a805969e1f

Police Disbanding the Protest rocessed=“true“ />

Police Disbanding the Protest 

c45dbedd 2587 4141 be12 e696819154ef

In Pictures: Today’s Protest at the Democratic Party Headquarters in Tirana

Hundreds of protestors and supporters of Sali Berisha gathered at the headquarters of the Democratic Party headquarters in Tirana. They attempted to enter the building and expel chairman Lulzim Basha before they were disbanded by the police with water cannons and tear gas. Democratic Party Headquarters in Tirana Police Disbanding the Protest

By Exit Staff 2 hrs ago

Albanian Police Disbands Protest at Democratic Party Headquarters

Albanian police have used tear gas and water to disband the protest before the Democratic Party headquarters in Tirana. Since 11 a.m. this morning, hundreds of supporters of former Prime Minister Sali Berisha had…

Protesta e dhunshme e Berishës/ Basha deklaratë

Hape në dritare të veçantë

Protesta e dhunshme e Berishës, Basha: Sot dita e tij e fundit politike, u braktis nga të gjithë! Kishte plan të mirëmenduar për të rrezikuar jetën e demokratëve

Basha tha se demokratët e braktisën Berishën dhe kjo ishte dita e tij e fundit politike.

Schwere Unruhen in Parteizentrale der Opposition in Albanien

Merken
Drucken
Teilen
Demonstranten attackieren am Samstag das Hauptquartier der Demokratischen Partei in Albaniens Hauptstadt Tirana.

Demonstranten attackieren am Samstag das Hauptquartier der Demokratischen Partei in Albaniens Hauptstadt Tirana.

Florion Goga / Reuters

(dpa) In Albaniens Hauptstadt Tirana ist es am Samstag zu schweren Unruhen am Hauptquartier der konservativen Oppositionspartei PD (Demokratische Partei) gekommen. Tausende Anhänger des ehemaligen albanischen Präsidenten und Ministerpräsidenten Sali Berisha belagerten das Gebäude, schlugen das Tor ein und drangen in das Gebäude ein. Laut dem albanischen TV-Sender News.24 gelang es den Protestierenden, in den ersten Stock vorzudringen. Sie kamen aber zunächst nicht bis in die Büros des PD-Vorsitzenden Lulzim Basha, weil dieser vorsorglich Zwischentüren hatte verstärken lassen.

Aus dem Inneren des Gebäudes wurde Tränengas auf die Menge der Demonstranten draussen gesprüht. Die Polizei hatte das Gebäude umstellt, griff aber zunächst nicht ein.

In dem seit Wochen schwelenden Konflikt geht es um einen Machtkampf zwischen Basha und Berisha, der früher PD-Chef war. Auf Betreiben Bashas war Berisha im vergangenen September aus der PD-Fraktion im Parlament ausgeschlossen worden. Der Grund war, dass die USA im Mai 2021 gegen Berisha und einige seiner Angehörigen wegen Korruptionsvorwürfen eine Einreisesperre verhängt hatten.

https://www.nzz.ch/international/schwere-unruhen-in-parteizentrale-der-opposition-in-albanien-ld.1663758

 

Schlagwörter: ,

KOMMENTAR(E) (6)

 • BuckZiehsMutter
  Jan 08, 2022., 19:32 •

  Berisha Leute, immer auf Raubzug: Weltweit und vor allem in Deutschland http://www.gazetadita.al/wp-content/uploads/2022/01/Screenshot_20220102-214249_Samsung-Internet-1.jpg

  Skandali i panjohur në SHBA: 6 diplomatët shqiptarë i kërkuan seks për 10 dollarë polices së maskuar si prostitutë

  Ngjarja ka ndodhur në shtator të vitit 1992. Gjashtë diplomatë shqiptarë janë arrestuar e më pas janë liruar pas ndërhyrjes së Ambasadorit të kohës në SHBA, Roland Bime. Sipas historisë që sjell media amerikane, 6 diplomatët kanë dalë me makinë në rrugët e njohura për ushtrim prostitucioni në Boston dhe i kanë kërkuar seks për 10 dollarë një prostitute.
  Ngjarja ka ndodhur në shtator të vitit 1992. Gjashtë diplomatë shqiptarë janë arrestuar e më pas janë liruar pas ndërhyrjes së Ambasadorit të kohës në SHBA, Roland Bime. Sipas historisë që sjell media amerikane, 6 diplomatët kanë dalë me makinë në rrugët e njohura për ushtrim prostitucioni në Boston dhe i kanë kërkuar seks për 10 dollarë një prostitute. Por gruaja ka qenë police e maskuar dhe ka kryer menjëherë arrestimin e tyre. Qejflinjtë me “mision diplomatik” kanë protestuar menjëherë duke thënë që kanë imunitet. Ata janë shoqëruar në komisariat dhe ambasadorit Bime i është dashur të udhëtojë nga Uashingtoni në Boston për të vërtetuar statusin e tyre diplomatik. Pas verifikimeve ata janë liruar. Artikulli nuk jep emrat e tyre për shkak të imunitetit, madje edhe mosha e tyre, e cituar në artikull është dhënë gabim, këtë e konfirmon gazetari i njohur shqiptaro-amerikan Peter Lukas, asokohe nga penat e njohura të medias në Boston.Të paktën dy prej tyre kanë patur moshë shumë më të re. Ngjarja e hershme mbase do prezantohej thjesht si kuriozitet arkivash, po të mos ishte për faktin që dy nga të arrestuarit e Bostonit kanë sot poste të larta në diplomacinë aktuale. Sipas një burimi të gazetës DITA, një prej tyre përfaqëson sot Shqipërinë në një organizatë të rëndësishme ndërkombëtare, tjetri është prej disa vitesh ambasador i Shqipërisë në një prej vendeve fqinj. “Sidoqoftë ish-ambasadori Bime êshtë i vetmi që mund të konfirmoj identitetin e tyre” – tha burimi./ DITA
  Auf der Abschuss Liste, der Amerikaner, steht ebenso Ilir Meta, mit Ehefrau Monika, wobei der ehamalige Staatsekretär Almir Rrapo auspackte. Almir Rrapo ka lënë në “tavolinën” e DEA-s amerikane një “thes” me zullume të Ilir Metës, gati “mandata” 22/06/2021 ne Dosja e zezë e maskaradës politike 30 vjeçare, Kryesore A A Almir Rrapo ka lënë në “tavolinën” e DEA-s amerikane një “thes” me zullume të Ilir Metës, gati “mandata” Almir Rrapo ka lënë në “tavolinën” e DEA-s amerikane një “thes” me zullume të Ilir Metës, gati “mandata” Është si Izet Haxhia për Sali Berishën, SHBA ka dërguar “zinxhirët” për kapobandën e LSI Të bindur, se drejtësia shqiptare nuk u afrohet dot as tek makinat kapo-mafiozëve, shtetit, politikës e bizneseve shqiptare, amerikanët kanë vendosur të ndërhyjnë e të veprojnë vetë, për t’i dhënë fund regjimit 30-vjeçar me banda, që kanë ndarë territoret fizike dhe sektorët ekonomiko-financiare në Shqipëri, duke nisur me “bajlozin” e korrupsionit Ilir Meta. Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI -Lexo edhe: Akrobacitë e Edi Ramës, josh deputeten Edona Bilali me postin e Majkos; që të tërhiqet e të marrë mandatin Ilir Beqja Mesazhet / Pse janë tmerruar Genc Pollo dhe Arben Ahmetaj pas memorandumit të Biden për t’i shpallur luftë korrupsionit të Tiranës? ‘Kuqoja’ i PD mori 1.2 milionë euro ‘cash’ për një aferë Ndërsa ish-presidenti Sali Berisha, tashmë ‘non grata’ është përballë “gjyqit” për shumë krime të njohura e të panjohura, nëpërmjet dosjes që ka ofruar Izet Haxhia, presidenti aktual Ilir Meta, do ballafaqohet me “Izet Haxhia”-n e tij, Almir Rapo, ish-krye-këshilltar kur Iliri ishte Ministër i Jashtëm dhe zv/kryeministër. Kujtojmë, që “krye-adjutanti” diplomatik i Ilir Metës, u arrestua më 2 korrik 2010, brenda zyrave të Ambasadës së SHBA në Tiranë, si person në kërkim nga drejtësia amerikane (DEA), për krimet “trafikim lëndësh narkotike; kërcënim, grabitje, rrëmbim personi, vjedhje e vrasje, si pjesë e organizatës kriminale “Krasniqi”, me bazë dhe aktivitet në Staten Island, Queens, në Distriktet Jugore- Lindore të Nju Jorkut, Miçiganit e Konektikatit. Pas ekstradimit në SHBA, banditi 29-vjeçar i Ilir Metës, krimineli ndërkombëtar Almir Rrapo, vendosi të bashkëpunonte me drejtësinë, duke çuar në qeli të 20 anëtarët e bandës “Krasniqi”, ku bënte pjesë edhe vetë, bashkëpunim që i la masën e dënimit vetëm me 6 vite burg dhe jetë në kushte sekrete, me identitete të tjera. Me kaq, Ilir Meta prej 8 vitesh ra në qetësi, me mendimin se “Dosja Almir” është hedhur në kosh si dosjet e tenderëve të Tit Vasilit, por ja që DEA nuk harron e nuk nënvleftëson, sidomos për prototipë si Ilir Meta, të cilët vazhdojnë të trashin zullumet, madje pengojnë e shkatërrojnë reformën në Drejtësi, për të mbrojtur krimet që kanë bërë. Dosje-dëshmia “Almir Rapo” është pjesë kryesore e bashkëpunimit të tij me DEA, brenda të cilës ai ka lënë me zë, me figurë e firmë, gjithë “ditarin” e zullumeve të Ilir Metës deri në vitin 2010, kohë Meta kur ishte bërë kapo i korrupsionit ekonomiko-politik në Shqipëri, në aleancë pushteti me krye-mafiozin Sali Berisha Dëshmia e Rapos, u provua me faktin, se qysh prej vitit 2000 në moshën 19 vjeçare, ai kishte qenë pjesë kryesore e shumë akteve korruptive e kriminale të Ilir Metës, sidomos i përballjes me skemat dhe bandat politiko-ekonomike, që i rrezikonin nxjerrjen nga pushteti, të cilat sipas Rrapos, Ilir Meta i zgjidhte, duke i financuar me “kulaç” ose “kërbaç”, madje shpesh edhe ndaj strukturave e zyrtarëve të shtetit, që tentonin t’i hapnin dosjet e korrupsionit. Këto “zgjidhje”, kapobanda Ilir Meta i realizonte me sukses, duke përdorur banda kriminale dhe kamikazë të sprovuar e sofistikuar të llojit “Rrapo”, të cilët i maskonte me detyra të larta shtetërore pranë çdo pushteti që merrte, për t’i pasur në përdorim.. Arrestimi i kamikazit Almir Rapo e alarmoi Ilir Metën, prej frikës se në drejtësinë amerikane nuk kishte as Shpresa Beçaj, as Gjin Gjon, as Tom Ndreca, as Zaganjor, as Broc, as Thanza dhe as zagarë të tjerë, që Meta-Berisha i shpërblenin me poste në drejtësi, për t’i mbrojtur, siç ndodhi me video-bllokun, Gërdecin, 21 Janarin etj. Duhet kujtuar, që për të shpëtuar nga ky siklet me stampë drejtësie “SHBA”, Ilir Meta pëdori gjithë “bajgat” e drejtësisë shqiptare dhe fuqinë e pushtetit të përbashkët me antiamerikanin Sali Berisha, për ta bllokuar ekstradimin e Almir Rapos në SHBA, të cilin e vonuan 6 muaj, por nuk e bllokuan dot, mbasi më 24 nëntor 2010, DEA dhe FBI i dërguan ultimatum shtetit shqiptar, t’i jepnin fund lojës për mos-ekstradimin e kriminelit të Ilir Metës, si dhe urdhëruan këtë të fundit, të paraqitej urgjent në qendrën e DEA-s në SHBA, për të dhënë sqarimet e tij, për lidhjet private, që kishte me kriminelin Almir Rrapo, i cili sot pas 10 vitesh, do të jetë “Izet Haxhia” i zbardhjes së krimeve të Ilir Metës./Pamfleti
  Rrapo hat auf dem "Tisch" der amerikanischen DEA eine "Tasche" der Unterdrückung von Ilir Meta hinterlassen, fast ein "Mandat" 22.06.2021 in The Black Dossier of 30 Years of Political Masquerade, Main Ein A Almir Rrapo hat auf dem "Tisch" der amerikanischen DEA eine "Tasche" der Unterdrückung von Ilir Meta hinterlassen, fast ein "Mandat" Almir Rrapo hat auf dem "Tisch" der amerikanischen DEA eine "Tasche" der Unterdrückung von Ilir Meta hinterlassen, fast ein "Mandat" Es ist wie Izet Haxhia für Sali Berisha, die USA haben "Ketten" für die SMI-Gang geschickt Überzeugt, dass die albanische Justiz nicht einmal in die Nähe der Autos der Mafia-Gangster, des Staates, der albanischen Politik und der Wirtschaft kommen kann, haben die Amerikaner beschlossen, selbst einzugreifen und zu handeln, um das 30-jährige Regime mit Banden zu beenden, die sich körperlich gespalten haben Territorien und Wirtschafts- und Finanzsektoren in Albanien, beginnend mit dem "Bajlozi" der Korruption Ilir Meta. Für die neuesten Nachrichten treten Sie unserer VIRAL-Gruppe auf Facebook bei: PAMFLETI -Lesen Sie auch: Die Akrobatik von Edi Rama verführt die Stellvertreterin Edona Bilali mit dem Posten von Majko; das Mandat von Ilir Beqja . zurückzuziehen und zu übernehmen Nachrichten / Warum haben Genc Pollo und Arben Ahmetaj nach Bidens Memorandum, Tiranas Korruption den Krieg zu erklären, Angst? Der „Rote“ der PD erhielt 1,2 Millionen Euro „Bargeld“ für eine Affäre Während der ehemalige Präsident Sali Berisha, jetzt "non grata", wegen vieler bekannter und unbekannter Verbrechen vor dem "Prozess" steht, wird sich der derzeitige Präsident Ilir Meta über die von Izet Haxhia bereitgestellte Akte seiner "Izet Haxhia", Almir Rapo, stellen. ehemaliger Chefberater, als Iliri Außenminister und stellvertretender Premierminister war. Wir erinnern daran, dass der diplomatische "Chefadjutant" von Ilir Meta am 2. Juli 2010 in den Büros der US-Botschaft in Tirana als vom US-Justizministerium (DEA) gesuchte Person wegen der Verbrechen des Drogenhandels festgenommen wurde ; Einschüchterung, Raub, Entführung, Diebstahl und Mord, als Teil der kriminellen Organisation "Krasniqi" mit Sitz in Staten Island, Queens, in den südöstlichen Bezirken von New York, Michigan und Connecticut. Nach seiner Auslieferung an die USA beschloss der 29-jährige Bandit von Ilir Meta, der internationale Kriminelle Almir Rrapo, mit der Justiz zusammenzuarbeiten, und brachte ihn in die Zelle von 20 Mitgliedern der Bande "Krasniqi", der er angehörte. Zusammenarbeit, die das Urteil nur mit 6 Jahren Gefängnis und unter geheimen Bedingungen mit anderen Identitäten verließ. Damit verstummte Ilir Meta 8 Jahre lang, mit der Meinung, dass die "Almir-Akte" wie die Ausschreibungsakten von Tit Vasili in den Müll geworfen wurde, aber die DEA vergisst und unterschätzt nicht, insbesondere für Prototypen wie Ilir Meta, dessen Unterdrückung sich weiter verdichtet und sogar die Justizreform behindert und zerstört, um die Verbrechen zu schützen, die sie begangen haben.
  22/06/2021 ne Dosja e zezë e maskaradës politike 30 vjeçare, Kryesore A A Almir Rrapo ka lënë në “tavolinën” e DEA-s amerikane një “thes” me zullume të Ilir Metës, gati “mandata”Almir Rrapo ka lënë në “tavolinën” e DEA-s amerikane një “thes” me zullume të Ilir Metës, gati “mandata” Është si Izet Haxhia për Sali Berishën, SHBA ka dërguar “zinxhirët” për kapobandën e LSI Të bindur, se drejtësia shqiptare nuk u afrohet dot as tek makinat kapo-mafiozëve, shtetit, politikës e bizneseve shqiptare, amerikanët kanë vendosur të ndërhyjnë e të veprojnë vetë, për t’i dhënë fund regjimit 30-vjeçar me banda, që kanë ndarë territoret fizike dhe sektorët ekonomiko-financiare në Shqipëri, duke nisur me “bajlozin” e korrupsionit Ilir Meta. Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI -Lexo edhe: Akrobacitë e Edi Ramës, josh deputeten Edona Bilali me postin e Majkos; që të tërhiqet e të marrë mandatin Ilir Beqja Mesazhet / Pse janë tmerruar Genc Pollo dhe Arben Ahmetaj pas memorandumit të Biden për t’i shpallur luftë korrupsionit të Tiranës? ‘Kuqoja’ i PD mori 1.2 milionë euro ‘cash’ për një aferë Ndërsa ish-presidenti Sali Berisha, tashmë ‘non grata’ është përballë “gjyqit” për shumë krime të njohura e të panjohura, nëpërmjet dosjes që ka ofruar Izet Haxhia, presidenti aktual Ilir Meta, do ballafaqohet me “Izet Haxhia”-n e tij, Almir Rapo, ish-krye-këshilltar kur Iliri ishte Ministër i Jashtëm dhe zv/kryeministër. Kujtojmë, që “krye-adjutanti” diplomatik i Ilir Metës, u arrestua më 2 korrik 2010, brenda zyrave të Ambasadës së SHBA në Tiranë, si person në kërkim nga drejtësia amerikane (DEA), për krimet “trafikim lëndësh narkotike; kërcënim, grabitje, rrëmbim personi, vjedhje e vrasje, si pjesë e organizatës kriminale “Krasniqi”, me bazë dhe aktivitet në Staten Island, Queens, në Distriktet Jugore- Lindore të Nju Jorkut, Miçiganit e Konektikatit. Pas ekstradimit në SHBA, banditi 29-vjeçar i Ilir Metës, krimineli ndërkombëtar Almir Rrapo, vendosi të bashkëpunonte me drejtësinë, duke çuar në qeli të 20 anëtarët e bandës “Krasniqi”, ku bënte pjesë edhe vetë, bashkëpunim që i la masën e dënimit vetëm me 6 vite burg dhe jetë në kushte sekrete, me identitete të tjera. Me kaq, Ilir Meta prej 8 vitesh ra në qetësi, me mendimin se “Dosja Almir” është hedhur në kosh si dosjet e tenderëve të Tit Vasilit, por ja që DEA nuk harron e nuk nënvleftëson, sidomos për prototipë si Ilir Meta, të cilët vazhdojnë të trashin zullumet, madje pengojnë e shkatërrojnë reformën në Drejtësi, për të mbrojtur krimet që kanë bërë. Dosje-dëshmia “Almir Rapo” është pjesë kryesore e bashkëpunimit të tij me DEA, brenda të cilës ai ka lënë me zë, me figurë e firmë, gjithë “ditarin” e zullumeve të Ilir Metës deri në vitin 2010, kohë Meta kur ishte bërë kapo i korrupsionit ekonomiko-politik në Shqipëri, në aleancë pushteti me krye-mafiozin Sali Berisha Dëshmia e Rapos, u provua me faktin, se qysh prej vitit 2000 në moshën 19 vjeçare, ai kishte qenë pjesë kryesore e shumë akteve korruptive e kriminale të Ilir Metës, sidomos i përballjes me skemat dhe bandat politiko-ekonomike, që i rrezikonin nxjerrjen nga pushteti, të cilat sipas Rrapos, Ilir Meta i zgjidhte, duke i financuar me “kulaç” ose “kërbaç”, madje shpesh edhe ndaj strukturave e zyrtarëve të shtetit, që tentonin t’i hapnin dosjet e korrupsionit. Këto “zgjidhje”, kapobanda Ilir Meta i realizonte me sukses, duke përdorur banda kriminale dhe kamikazë të sprovuar e sofistikuar të llojit “Rrapo”, të cilët i maskonte me detyra të larta shtetërore pranë çdo pushteti që merrte, për t’i pasur në përdorim.. Arrestimi i kamikazit Almir Rapo e alarmoi Ilir Metën, prej frikës se në drejtësinë amerikane nuk kishte as Shpresa Beçaj, as Gjin Gjon, as Tom Ndreca, as Zaganjor, as Broc, as Thanza dhe as zagarë të tjerë, që Meta-Berisha i shpërblenin me poste në drejtësi, për t’i mbrojtur, siç ndodhi me video-bllokun, Gërdecin, 21 Janarin etj. Duhet kujtuar, që për të shpëtuar nga ky siklet me stampë drejtësie “SHBA”, Ilir Meta pëdori gjithë “bajgat” e drejtësisë shqiptare dhe fuqinë e pushtetit të përbashkët me antiamerikanin Sali Berisha, për ta bllokuar ekstradimin e Almir Rapos në SHBA, të cilin e vonuan 6 muaj, por nuk e bllokuan dot, mbasi më 24 nëntor 2010, DEA dhe FBI i dërguan ultimatum shtetit shqiptar, t’i jepnin fund lojës për mos-ekstradimin e kriminelit të Ilir Metës, si dhe urdhëruan këtë të fundit, të paraqitej urgjent në qendrën e DEA-s në SHBA, për të dhënë sqarimet e tij, për lidhjet private, që kishte me kriminelin Almir Rrapo, i cili sot pas 10 vitesh, do të jetë “Izet Haxhia” i zbardhjes së krimeve të Ilir Metës./Pamfleti

  • Insider
   Jan 10, 2022., 18:29 •

      

   Albanien

   LANGYOS-KRIEG: Albanien ist das Zentrum des US-Russland-Konflikts, in dem die USA eine spezielle Basis stationieren

      
    
   Um es klar zu sagen, SOCEUR ist Teil der US-amerikanischen Bemühungen, die militärischen Fähigkeiten und die Sicherheit von Partnerländern zu stärken, was bedeutet, dass lokale Streitkräfte unter amerikanischer Vormundschaft gestellt werden. Das Hauptquartier ist an speziellen Aufgaben beteiligt, wie zum Beispiel direkte Aktionen, spezielle Nachrichtendienste, Terrorismusbekämpfung, interne Verteidigung gegen ausländische Einflüsse, unkonventionelle Kriegsführung, psychologische Kriegsführung, zivile Angelegenheiten und Anti-Drogen-Operationen.
   LANGYOS-KRIEG: Albanien ist der Brennpunkt des US-Russland-Konflikts, in dem die USA eine spezielle Basis stationieren
   Jeder Zweig hat einen speziellen Operationsbefehl, der seine eigenen Operationen steuern kann. Mit der Eröffnung des Hauptquartiers wird die US-Militärpräsenz auf dem Balkan erhöht, und die neuen Kräfte können bei Bedarf beispielsweise Bondsteels US-Stützpunkt im Kosovo besonders unterstützen.

   Dieses Jahr fängt gut an

   Generalmajor David Tabor, Kommandant von SOCEUR, sagt, Albanien sei der „beste Ort“ für einen weiteren Stützpunkt für Spezialeinheiten, da es dem US-Militär ermöglicht, schnell zu handeln und mit alliierten Streitkräften auf dem Balkan zu üben. US-Spezialeinheiten rücken damit in die Nähe von Ländern wie Griechenland, Kosovo, Bosnien, Montenegro, Nordmazedonien und insbesondere Serbien, wo der politische und militärische Einfluss Russlands in letzter Zeit zugenommen hat. Premierminister Edi Rama begrüßte die Entscheidung von SOCEUR, in Albanien ein „Hauptquartier“ einzurichten, und nannte es „Super-News“, an denen man seit einiger Zeit arbeite. Die US-Botschaft in Tirana bezeichnete die Entscheidung als „Eckpfeiler der regionalen Stabilität“.
      
    

   Dies ist eine außergewöhnliche Art, das neue Jahr mit erheblichen Verbesserungen der Verteidigungsbeziehungen zwischen den Vereinigten Staaten und Albanien zu beginnen. Dies ist das erste Mal, dass die Vereinigten Staaten ein solches Hauptquartier in Albanien einrichten. Dies ist wichtig für die regionale Sicherheit

   Sagte Botschafter Yuri Kim. Mit der Einrichtung des US-Stützpunkts gewinnt Albanien an Wert und gewinnt an internationaler Bedeutung, da es die von den USA unterstützte Republik Kosovo stark unterstützt. Das Jahr 2022 begann für Albanien wie erwartet: Die „Welt der Albaner“ hat sich auf dem Westbalkan gegenüber der „serbischen Welt“ weiter gestärkt. Wie die Politiker, die gerade regieren, sagen: „Erfolg ist für alle Albaner“, was bedeutet, dass Sie bekommen haben, was Sie verdienen. Das von Sali Berisha geführte Lager dürfte darüber nicht erfreut sein, denn die Eröffnung des Stützpunkts ist eine klare Reaktion darauf, dass Berishas "Revolution" wieder eine konkrete Rolle im politischen Leben einnimmt, da die Soldaten des Stützpunkts bereit sind, auf den Sturz zu reagieren einer unwahrscheinlichen Regierung(en) in Tirana.

   • pixelschubser
    Jan 14, 2022., 17:46 •

    DP, ein Idioten Verein, der KAS, CDU

    ZWEI NACHBARSCHAFTSPARTEIEN: Spaltung der Oppositionspartei und Belagerung des Hauptquartiers in Albanien

  • joker
   Jan 16, 2022., 08:19 •

   einer der wenigen Insider: Mero Baze, der schon vor 30 Jahren Journalist war Mero Baze: PD duhet ta trajtojë 'berishizmin', si PS 'enveristët' e vitit ‘91 Das gleiche Verhalten wird innerhalb der DP benötigt. Trotz der Gewalt von Sali Berisha und seiner Aggression sind die „Berishisten“ die Enveristen des Jahres 2021. 30 Jahre nach den Verbänden der „Enver Volunteers“ sind sie heute die nächste Rückschrittsskala Albaniens, gegen die es nur noch ein Rezept gibt, bzw Veränderungen zu akzeptieren oder in der Minderheit auszugehen. Der einzige in dieser Menge, der nicht Berisha ist, ist Sali Berisha. Er ist ein böser Manipulator, der versucht, das von ihm indoktrinierte Kontingent für seine eigenen Probleme, die seines Sohnes, seiner Tochter und seiner Frau zu nutzen. Er hat ein Problem mit allem, was mit den Millionen Familien passiert und mit der Zukunft der siebten Generation der Familie, der er das Geld gesichert hat. Er glaubt weniger als jeder andere an den Berishismus, an den seine Militanten glauben. Er weiß besser als jeder andere, welche Sanktionen die USA verhängt haben und was in Zukunft damit geschehen wird. Aber bis dahin hofft er, mit "seinen Enveristen, die ihm folgen, zu zögern Pas dështimit të 8 janarit, Sali Berisha ka vendosur të nisë turin e dytë të Foltores, e cila synon të “pushtojë” selitë në rrethe, ngaqë dështoi të marrë selinë qendrore. https://shqiptarja.com/lajm/mero-baze-pd-duhet-ta-trajtoje-berishizmin-si-ps-enveristet-e-vitit-91

   • Insider
    Jan 24, 2022., 15:33 •

    Vollkommen illegal überschrieb das Gangster Duo: Salih Berisha, Bashkim Ulaj mit der Baufirma Gener-2 grosse Grundstücke in Kruje, wo inzwischen für Wild West Zement und Kalkfabriken komplette Wälder und Wasserschutz Gebiete zerstört wurden. Natürlich wie immer EU finanziert, denn die EU Mafia residiert im illegal errichteten Büroturm: dem ABBAS Centrum in Tirana direkt bei Baskhim Ulaj, zahlt weit überhöhte Mieten, für den aufgeblähten Apparat der Hirnlosen. 195 Hektar Land bei Kruje gestohlen, denn kein Gesetz erlaubte einem Salih Berisha damals, Staatsgrund an Klientel zu verschencken, was dann zum System erneut wurde, für Parteigänger. Betrug ohne Ende, immer und oft mit gefälschten Dokumenten, wie auch bei der neuen Ring Strasse in Tirana. Sali Berisha und Bashkim Ulaj Gangster Duo aus Tropoje: Salih Berisha, Bashkim Ulaj, gehört direkt zur Brecani Mafia aus Tropoje Hier Bereiche aus dem nationalen Waldstaatsfond, mit dem Antrag von der privaten Gesellschaft „Gener-2“ LLC entfernt

    1. Kalkstein Karriere Krasta-Kruje: 26,79 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    2. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 19,25 Hektar Wald Produzent Heath
    3. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 11,71 Hektar Wald Produzent Heath
    4. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 12,22 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    5. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 14,81 Hektar Wald Stamm Hersteller
    6. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 12.00 Hektar Wald Stamm Hersteller
    7. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 15,00 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    8. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 24.00 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    9. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 12,20 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    10. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 15,96 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    11. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 4,25 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    12. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 115,98 Hektar Wald Stamm Hersteller
    13. Karriere Ton Krasta-Kruje 1 6,18 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    14. Factory (Construction) Krasta-Kruje: 16,19 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    15. Krasta-Kruje Factory: 11,93 Hektar Waldfläche Sträucher Hersteller
    16. Verjon, Fabrik Land, 3,55 Hektar, der Wald und Weidefläche
    17. Nachbarschaft „Halilaj“ F. Kruje, 49,6 Hektar Ton, Holz-Weide
    18. Neighborhood "Halilaj" -F.Krujë: 3,25 Hektar Wald weiden Stream "Dallxhikut" für Kalkstein /. Pamphlet
    http://pamfleti.net/dokumenti-saliu-shfarosi-195-hektare-toke-e-pyje-ne-kruje-ia-dha-bashkim-ulajt-gener-2-per-ndertimin-e-fabrikes/
       
    Hier Bereiche aus dem nationalen Waldstaatsfond, mit dem Antrag von der privaten Gesellschaft „Gener-2“ LLC entfernt
    1. Kalkstein Karriere Krasta-Kruje: 26,79 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    2. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 19,25 Hektar Wald Produzent Heath
    3. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 11,71 Hektar Wald Produzent Heath
    4. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 12,22 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    5. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 14,81 Hektar Wald Stamm Hersteller
    6. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 12.00 Hektar Wald Stamm Hersteller
    7. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 15,00 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    8. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 24.00 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    9. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 12,20 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    10. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 15,96 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    11. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 4,25 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    12. Kalksteinbruch Krasta-Kruje: 115,98 Hektar Wald Stamm Hersteller
    13. Karriere Ton Krasta-Kruje 1 6,18 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    14. Factory (Construction) Krasta-Kruje: 16,19 Hektar Wald Sträucher Hersteller
    15. Krasta-Kruje Factory: 11,93 Hektar Waldfläche Sträucher Hersteller
    16. Verjon, Fabrik Land, 3,55 Hektar, der Wald und Weidefläche
    17. Nachbarschaft „Halilaj“ F. Kruje, 49,6 Hektar Ton, Holz-Weide
    18. Neighborhood "Halilaj" -F.Krujë: 3,25 Hektar Wald weiden Stream "Dallxhikut" für Kalkstein /. Pamphlet

 • joker
  Jan 15, 2022., 19:12 •

  Albana Voksi wurde aus der Partei ausgeschlossen, der hoch korrupte Enkelejd Alibeaj, wurde Fraktions Vorsitzender, Grida Duma eine blöde Frau, kam auch wieder. Flamur Noka, verlor seinen Posten Pasi i përjashtoi nga PD, Basha zëvendëson mbështetësit e Berishës edhe nga komisionet! ‘Ndëshkon’ Rushajn, e largon nga kreu i grupit parlamentar, e zëvendëson me Alibeajn Mbështetësit e Berishës jashtë komisioneve, s’përfaqësojnë më PD! Ata kanë marrë tjetër ndëshkim deputetët e PD që janë rreshtuar në krah të ish kryeministrit Berisha. Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Basha ka njoftuar zëvendësimin e tyre ne komisionet parlamentare, ndërsa surprizë ka qenë zëvendësimi i kreut të grupit parlamentar Alfred Rrushaj me Enkelejd Alibeajn. Ndryshimet që Basha ka bërë në PD Kreu i grupit parlamentar te PD, Enkelejd Alibeaj, zëvendëson Alfred Rushajn Nënkryetar i Kuvendit Agron Gjekmarkaj, zëvendëson Enkelejd Alibeajn Kryetar i Komisionit të Shëndetësisë: Grida Duma, zëvendëson Albana Vokshin Kryetar i Komisionit të Arsimit: Flutura Açka, zëvendëson Agron Gjekmarkajn Nënkryetar i Komisionit të Ligjeve:Dhurata Çupi, zëvendëson Flamur Nokën Sekretariati për Buxhetin: Xhelal Mziu (sekretar) Sekretariati për Procedurat, Votimet dhe Etikën: Bledion Nallbati (anëtar) Sekretariati për Statusin e Deputetit: Dashnor Sula (sekretar) Sekretariati për Kërkimin Parlamentar, Bibliotekën dhe Botimet: Lindita Metaliaj (anëtar) Alfred Rushaj nuk do të jetë më as nënkryetar i PD https://shqiptarja.com/lajm/basha-mbledh-keshillin-kombetar-8-janari-vija-e-kuqe-per-ndarjen-nga-nxitesit-e-dhunes-kam-doren-e-shtrirw-per-cdo-demokrat-qe-do-nje-pd-me-te-forte?r=kh1

Wird geladen
×