Der Kosovo, unterbindet das Albanische Buss Linien den Kosovo als Transit Land benutzen.

Das Kosovo Transport Ministerium, widerrief frühere Genehmigungen, für 2 Albanische Buss Unternehmen, Bajram Curri über den Kosovo anzufahren, ebenso  Phristina oder Transit Reisen, für Albanische Buss Unternehmen. Griechische und Italienische Behörden unterbanden in den letzten Jahren, mehrere illegale Bus Linien, welche in verschiedenen Städten einen Bus Stopp einlegten, Tickets illegal verkauften. Wie wird in Tirana die Antwort sein, wenn Hunderte von Kosovo Buss Unternehmen, auch als Schmuggler Tour, nach Durres, oder Tirana fahren, oder im Transit nach Montenegro.

Albanische Medien berichten sogar von 8 Unternehmen die gestoppt wurden, wobei illegale Transport Busse, oft ohne Registrierung, zum Chaos Club Albanien gehört

Kosova bllokon 8 autobusë me pasagjerë nga Shqipëria në doganën e Morinës


Im August 2018, und Kosovo Buss Linien, dienen vor allem dem Drogen Schmuggel (auf Nord Italienischen Autobahn Stationen, wird zugeladen), Bosnische Buss Linien, dem Zigaretten Schmuggel.

Sebastian Vali: Buslinie Kosovo – Deutschland, wollte 19 Pistolen nach Deutschland schmuggeln

Lejohet qarkullimi i autobusëve të ndaluar në Morinë

Lejohet qarkullimi i autobusëve të ndaluar në Morinë

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit ka bërë të ditur se ka lejuar qarkullimin e autobusëve, transit përmes Kosovës, të ndaluar në pikën kufitare Morinë, të shtunën (15.06.2019). Ky vendim vjen pas kërkesës së Ministrisë së Infrastrukturës së Shqipërisë, përmes ambasadës së tyre në Kosovë.

“Me qëllim të evitimit të problemeve që mund t’u shkaktohen qytetarëve, të cilët e kanë më të lehtë të udhëtojnë përmes Kosovës, nga Tirana për në Bajram Curr dhe anasajelltas, MIT ka pezulluar vendimin për ndalim të dy operatorëve nga Shqipëria, deri të mërkurën.Ne presim nga autoritetet e Shqipërisë, por edhe nga këto kompani, që t’i përmbahen lejes së tyre vetëm për udhëtim transit nëpër Kosovë, dhe jo ndalesë nëpër stacione për të marrë udhëtarë”, thuhet në njoftimin e MI-së.

 

Tutje u tha se për këto shkelje të vazhdueshme, janë pranuar ankesa nga operatorët vendas, të cilëve u janë shkaktuar dëme dhe të njëjtat janë prezantuar para institucioneve relevante të Shqipërisë.

 

Për të këtë çështje, do të diskutohet në një takim mes komisioneve teknike të të dyja vendeve, të mërkurën.​

https://insajderi.com/lejohet-qarkullimi-i-autobuseve-te-ndaluar-ne-morine/

 

 

Schlagwörter:

KOMMENTAR(E) (2)

 • BuckZiehsMutter
  Jun 15, 2019., 19:11 •

  Seit 7.4.2000 verboten, und nun fängt man wieder mit Kontrollen an 12.500 € Strafe In Brindisi, für das Buss Unternehmen "Blic", was unerlaubte Waren transportierte, was Alle und überall machen, auch Genehmigung. Një kontroll 'blic' autobusëve para terminalit të "Kosta Morena" në Brindisi, ka vënë në dukje mosrespektimin e detyrimeve nga ana e autobusëve që vinin nga Shqipëria. Autoritetet vendase kanë gjobitur në total 12.500 euro autobusë që vinin nga Shqipëria. https://shqiptarja.com/lajm/blic-autobuseve-ne-itali-125000-euro-gjobe-shofereve-shqiptar

  • pixelschubser
   Sep 03, 2019., 21:13 •

   Die Schweizer Firma, welche Hunderte von Regierungs nahen Kriminelle beschäftigte, wo man sich den TÜV Stempeln kaufen konnte mit unzähligen Skandelen, erhielt eine Verlängerung der Lizenz in Albanien Dyfytyrësia/ Qeveria zgjat koncesionin e kolaudimit. Si e anatemonte si aferë korruptive kur ishte në opozitëdefault image Kompania zviceriane “SGS” do të shfrytëzojë pronën që duhej ti rikthehej shqiptarëve deri në 2020 https://lapsi.al/2019/09/03/dyfytyresia-qeveria-zgjat-koncesionin-e-kolaudimit-si-e-anatemonte-si-afere-korruptive-kur-ishte-ne-opozite/

Wird geladen
×