Polizei Erfolg der zur Ablenkung dient, von den Grossen Schmuggler Aktionen. Sozialmedia verdummt junge Leute, die damit ihre Reise finanzieretn wollten. Normal machen es auch Diplomaten, NATO Leute, welche oft gefälschten Papiere besorgen und die angeblichen Helfer vor Ort, bis zu Privaten Flügzeugen. 5 Verkäufer der Drogen werden auch gesucht, was eher Show ist, im Lande der Mehrfach Identitäten

Polizeiliche Benachrichtigung: Die Mega-Operation der Anti-Drogenpolizei mit dem Code „CAMPER“ ist abgeschlossen. 4 Bürger werden festgenommen. 260 kg Cannabis-Betäubungsmittel und 2 Wohnmobile, die für den Transport von Betäubungsmitteln umgebaut waren, wurden beschlagnahmt. Die Rede des Direktors der Polizei von Vlora: Ich bin heute hier, zusammen mit dem stellvertretenden Leiter der Kriminalpolizei des Landkreises und dem Leiter der Betäubungsmittelabteilung, um die Ergebnisse des polizeilichen Großeinsatzes mit dem Code „CAMPER“ vorzustellen. Im Anschluss an die Polizeieinsätze zur Bekämpfung des Drogenhandels werden die Ermittlungsstrukturen und die Einsatzkräfte der örtlichen Polizeidirektion Vlora sowie die Dienste der Polizeistationen Sarandë und Himarë unter der Leitung der Staatsanwaltschaft beim Gericht erster Instanz Vlora , basierend auf polizeilichen Erkenntnissen, hat die verschlüsselte Polizeioperation „CAMPER“ erfolgreich abgeschlossen. Im Rahmen dieser Operation war es heute in den frühen Morgenstunden möglich, 4 rumänische Staatsbürger festzunehmen und mit Handschellen zu fesseln, die eine Menge von 260 Kilogramm Cannabis-Sativa-Betäubungsmitteln in 2 Luxusfahrzeugen des Typs „Camper“ transportierten, mit rumänischen Nummernschildern, mit dem Ziel, diese Substanz in den griechischen Staat und darüber hinaus zu schmuggeln. Konkret wurden die Bürger auf frischer Tat festgenommen: M. C., 20 Jahre alt, M. C., 20 Jahre alt, F. T., 24 Jahre alt und A. P., 21 Jahre alt, alle vier mit rumänischer Staatsbürgerschaft. Außerdem werden 5 Bürger als Kollaborateure bei dieser kriminellen Aktivität gesucht, aber aufgrund der Ermittlungen werden ihre Daten nicht veröffentlicht.

 

VIDEO / Arrestohen në Vlorë 4 të rinj RUMUNË, të maskuar si turistë do trafikonin 260 kg drogë në GREQI, në kërkim 5 bashkëpunëtorë

13/03/2023, 19:02

Ndaje

Operacioni „Camper“ në Vlorë

13/03/2023, 21:27

“Atentati në dëshpërim e sipër”, Hoxha: Autorët e dinin që Fatjon Murati nuk ishte…

13/03/2023, 21:07

13/03/2023, 18:56

Katër të rinj rumunë janë arrestuar mëngjesin e sotëm në qytetin e Vlorës, gjatë tentativës për të trafikuar drejt Greqisë një sasi prej 260 kilogram drogë e llojit kanabis sativa.

Policia e Shtetit bën me dije se të rinjtë rumunë, të cilët hiqeshin si turistë, kishin marrë me qira dy automjete tip kampera në Rumani, dhe brenda tyre kishin fshehur sasinë e madhe të drogës që kishte për destinacion final Greqinë.

Në kërkim janë shpallur edhe pesë shtetas, të paktën një prej tyre shqiptar, të cilët dyshohet se kanë bashkëpunuar me rumunët, duke ua bërë më të lehtë trafikimin e lëndës narkotike. Policia thotë se ata ishin një grup i përbashkët por vepronin me detyra të ndara.

 

Njoftimi i Policisë:

Finalizohet megaoperacioni policor antidrogë i koduar “CAMPER”.

Arrestohen 4 shtetas.

Sekuestrohen 260 kg lëndë narkotike kanabis dhe 2 automjetet kamper që ishin përshtatur për transportimin e lëndës narkotike.

Fjala e drejtorit të Policisë Vlorë:

Jam sot këtu, me zëvendësdrejtorin për hetimin e krimeve, të qarkut, dhe shefin e seksionit të narkotikëve, për të bërë prezente rezultatet e megaoperacionit policor të koduar “CAMPER”.

Në vijim të operacioneve policore për goditjen e trafikimit të lëndëve narkotike, strukturat hetimore dhe Forca Operacionale e Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, si dhe shërbimet e Komisariateve të Policisë Sarandë dhe Himarë, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë, bazuar në inteligjencën policore, finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “CAMPER”.

Në kuadër të këtij operacioni, sot, në orët e para të mëngjesit, u bë e mundur kapja dhe prangosja e 4 shtetasve rumunë që transportonin një sasi prej 260 kilogramë lëndë narkotike cannabis sativa, me 2 automjete luksoze të tipit “Camper”, me targa rumune, me qëllim trafikimin e kësaj lënde në shtetin grek e më tej.

Konkretisht u arrestuan në flagrancë shtetasit: M. C., 20 vjeç, M. C., 20 vjeçe, F. T., 24 vjeç dhe A. P., 21 vjeçe, të katërt me shtetësi rumune. Gjithashtu janë shpallur në kërkim 5 shtetas, si bashkëpunëtorë në këtë veprimtari kriminale, por për arsye hetimi të dhënat e tyre nuk bëhen publike.

Gjatë kontrollit të automjeteve të tyre, në tentativë për të dalë nga territori shqiptar, u gjetën të fshehura në një ndarje të fshehtë dhe të përshtatur artificialisht, në automjet, një sasi prej 260 kilogramë lëndë narkotike.

Vendet e fshehta të përshtatura u zbuluan në të dy CAMPERAT e sekuestruar.

Nga veprimet hetimore dyshohet se këta shtetas, për llogari të disa bashkëpunëtorëve të tyre shqiptarë, tashmë të shpallur në kërkim, kamufloheshin si turistë, duke marre me qera campera luksozë, dhe të ndarë në dy çifte kryenin trafikimin e lëndës narkotike nga vendi ynë për në Greqi dhe më tej.

Nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë vijon puna për dokumentimin e plotë të këtij rasti, si dhe për kapjen dhe vënien përpara përgjegjësisë të bashkautorëve të tjerë shqiptarë tashmë të shpallur në kërkim nga Policia.

Policia e Vlorës është e angazhuar maksimalisht për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike.

 

https://newsbomb.al/video-arrestohen-ne-vlore-4-te-rinj-rumune-te-maskuar-si-turiste-do-trafikonin-260-kg-droge-ne-greqi-ne-kerkim-5-bashkepunetore/