58 Haftbefehle, 21 Personen verhaftet. Alles normal in Albanien, Kriminelle haben den Staat übernommen: „State Capture“

Albanian, Italian Authorities Conclude Operation Against Drug Gang

Albania’s Special Prosecution and counterparts in Bergamo, Italy, have cracked a drug-busting operation run by three Albanians, seizing large amounts of cocaine, heroin and marijuana.

Kriminelle Innenminister, wie zuletzt Samir Tahari, Alles normal. Ging schon mit den Otto Schily los, vor langer Zeit.

vom Verbrecher Kartell des Ex-Innenministers Samir Tahiri, wurde Ex-Polizei Direktor: Sokol Bode nun genommen.

Wie die Kokain Lager, von dem EU Agrar Fund finanziert wird, so auch die Mafia, Fischerei in Durres und der Öl Schmuggel. Die EU, die Deutschen suchen nur Mafia Paten, die finanziert werden und Geschäftsvisa erhalten, was im Visa Skandal auch schon bekannt war vor 20 Jahren.

Fischerei Schmuggel, Aller Art, was auch von den Deutschen finanziert wurde, mit

GIZ: Mafia Boss „Gjergi Luca“ seine Firma: „Rozafa“, die Fischräuberei, die illegale Verbrechens Zentrale: „Fish City“

Die Schlagwörter des BMZ, GIZ, KfW, wie „Nachhaltigkeit“ bedeutet real, nur die Finanzierung von Verbrechen im Ausland und Betrug, was „Nachhaltig“ bedeutet,

Die italienisch-albanische Drogenhandelsbande mit 3 albanischen Bossen aus Durrës wird demontiert! 20 „Gefängnisverhaftungen“ durch GJKKO, 15 in Handschellen! 5 Millionen Euro werden beschlagnahmt Den italienischen Behörden ist es in Zusammenarbeit mit den albanischen Behörden und in Abstimmung mit EUROJUST gelungen, das Netzwerk der Drogenhandelsbande zu zerstören, die von drei Albanern angeführt wird. 43 Haftbefehle in beiden Ländern und 5 Millionen beschlagnahmte Euro lautete die Bilanz des Anti-Drogen-Einsatzes italienisch-albanischer Banden in Bergamo. Einer der Drogenbarone, wer ist Emirjan Bey? Treibstoffunternehmer und Fischhandelsfirma, mit der die Schwester Rovena Voda bestochen hat VIDEO/ Der wegen Drogenhandels als Anführer der Bande gesuchte Braniol Liço wurde 2020 in Tirana festgenommen Das Abhören des Drogenbosses enthüllte den „Fisch“ der stellvertretenden Ministerin Rovena Voda Mit 3 Namen von einigen von ihnen, hier sind die 21 Personen, für die SPAK verhaftet werden will! 15 bereits hinter Gittern 

Die italienisch-albanische Drogenhandelsbande, die durch die Megaoperation der italienischen Behörden in Zusammenarbeit mit den albanischen Behörden zerstört wurde, wurde von 3 Albanern aus Durrës angeführt, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago und Emirjan Beu. Sie leiteten und organisierten den internationalen Drogenhandel. Aus den 2017 begonnenen Ermittlungen zwischen den italienischen und albanischen Behörden zur Zerschlagung der italienisch-albanischen Bande wurden 5 Millionen Euro und große Mengen Drogen beschlagnahmt, die in Abstimmung mit EUROJUST entwickelte Mega-Operation brachte 43 Haftbefehle in beiden Ländern. Die kriminellen Aktivitäten dieser kriminellen Gruppe konzentrierten sich für Albanien hauptsächlich auf Durrës. Nach der Cosa Nostra ist Ndragheta an der Reihe! Die italienische Polizei nimmt 56 Mitglieder der berüchtigten Mafia fest, 250 Millionen Euro Vermögen werden beschlagnahmt LESEN SIE AUCH: Nach der Cosa Nostra ist Ndragheta an der Reihe! Die italienische Polizei nimmt 56 Mitglieder der berüchtigten Mafia fest, 250 Millionen Euro Vermögen werden beschlagnahmt

Rovena Voda

 

Çmontohet banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri me 3 bosë shqiptarë nga Durrësi! 20 ‚arrest me burg‘ nga GJKKO, 15 në pranga! Sekuestrohen 5 mln euro

Banda e trafikut të drogës Itali-Shqipëri që u shkatërrua nga megaoperacioni i autoriteteve italiane në bashkëpunim me ato shqiptare drejtohej nga 3 shqiptarë nga Durrësi, Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga, Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago dhe Emirjan Beu. Ata drejtonin dhe organizonin trafikun ndërkombëtar të drogës.

Nga hetimi i nisur që në vitin 2017 mes autoriteteve italiane dhe shqiptare për çmontimin e bandës italo-shqiptare, u sekuestruan 5 milionë euro dhe sasi të mëdha droge, megaoperacioni i zhvilluar në koordinim me EUROJUST solli 43 urdhër-arreste në të dyja vendet. Veprimtaria kriminale e këtij grupi kriminal ishte e përqendruar kryesisht në Durrës sa i përket Shqipërisë.

Pas Cosa Nostra-s, radhën e ka Ndragheta! Policia italiane arreston 56 anëtarë të mafias famëkeqe, sekuestrohen 250 milionë euro pasuri

Altin Dumani kreu i SPAK bëri me dije se në Shqipëri janë dhënë 20 masa ‘arrest në burg’ nga të cilat janë ekzekutuar 15, dhe 1 person në ‘arrest shtëpie’. 43 janë masat masa paraprake që janë ekzekutuar sot në mëngjës në Itali dhe Shqipëri, të lëshuara në të njëjtën kohë nga Autoritetet Gjyqësore Italiane dhe Shqiptare, si rezultat i hetimeve të policisë gjyqësore të kryera në kuadër të Grupit të Përbashkët Hetimor (SIC) mes Prokurorisë Publike të Bergamos dhe SPAK në Tiranë, për të shkatërruar grupin e trafikun e gjerë të kokainës, heroinës, marihuanës dhe hashashit në Evropë.

Po zhvillohen veprimet për sekuestrimin e 5 milionëve eurove, ndërkohë që më parë janë bllokuar më shumë se 1 milionë euro pasuri. Ky është epilogu i një hetimi të zhvilluar bashkërisht nga Prokuroria Publike e Bergamos dhe SPAK në Shqipëri, i cili ka çuar tashmë, në të njëjtin aktivitet hetimor, në arrestimin në flagrancë të 62 personave.

21 ‘urdhër arrestet’ në Shqipëri

 1. Braniol Liço alias Branjol Liço alias Braniol Aga (Nga Durrësi) 
 2. Gernard Beu alias Gernard Liço alias Gernard Ago (Nga Durrësi)
 3. Emirjan Beu (Nga Durrësi)
 4. Dorian Beu (Nga Durrësi)
 5. Syrjan Tola (Nga Durrësi)
 6. Igli Lala alias Oltion Lala (Nga Durrësi)
 7. Ramazan Grada (Nga Durrësi)
 8. Florid Vukaj (Nga Malësia e Madhe)
 9. Gjergj Zefi  (Nga Durrësi)
 10. Renato Zefi (Nga Durrësi)
 11. Rexhep Dallupi (Nga Peqini)
 12. Alfred Luli (Nga Tirana)
 13. Gjergji Luli (Nga Tirana)
 14. Saimir prenga Nga Tirana)
 15. Lorik Prengaj alias Fabio Prenga (Nga Tirana)
 16. Françesko Çeçi alias Francesko Ceci (Nga Durrësi)
 17. Ilir Duro (Nga Tirana)
 18. Lulzim Selimi (Nga Durrësi)
 19. Dhimitër Nina (Nga Durrësi)
 20. Eledjo Dedej (Nga Durrësi)
 21. Enkeleda Bakalli, vetmja në ‚arrest shtëpie‘ (Nga Durrësi)

Shifrat e operacionit
Janë ekzekutuar në total që prej fillimit të hetimeve në total 119 masa të parandalimit personal, duke përfshirë arrestimet në flagrancë, arrestimet me vonesë dhe urdhrat e paraburgimit (që vijojnë të kryehn në Shqipëri);

Sekuestrimi i mbi 120 kilogramë kokainë të importuar nga Holanda dhe mbi 15 kilogramë heroinë shumë të pastër, të rafinuar për t’u shpërndarë më pas tek klientët, në dy laboratorë – objekt sekuestroje – të vendosura në provincat e Kremones dhe Milanos;

Sekuestrimi i më shumë se 129 kilogramëve marihuanë dhe 92 kilogramë hashash. Me referencë specifike për marijuanën, farat përkatëse u importuan në Itali për kultivim në terren në dy serra (gjithashtu të sekuestruara) të krijuara brenda po aq fermave të vendosura përkatësisht në provincat Mantua dhe Modena;

Sekuestrimi parandalues ​​i aseteve dhe burimeve financiare në shumën totale prej 5,068,340,00 euro.

https://shqiptarja.com/lajm/cmontohet-rrjeti-i-bandes-se-trafikut-te-droges-italianoshqiptar-43-te-arrestuar-sekuestrohen-4-mln-euro