Haft Befehle, für 17 Polizei Direktoren im Raum Durres, weil man Landräuberei, illegales Bauen duldete

Die Erste Verhaftungswelle, war am 13-14 Dezember, vor allem von Grundstücks Direktoren. Edi Rama, versucht das zu vertuschen, mit der hoch kriminellen jetzigen Generalstaatsanwältin Anita jella, das engste Partner, auch in den Anschlag, gegen den Staatsanwalt Arjan Ndoja verwickelt sind.

 

Featured image of article: I sulmuan vilën me predhë anti-tank kur kishte familjen brenda, kush është ish-kryekomunari Fatbardh Plaku që kërkohet për falsifikim dokumentash, shpëtoi për një ‘fije’ nga sulmi

Der Bürgermeister von Farke. Fatbardh Plaku, einschlägig vor über 15 Jahren bekannt, mit seiner Luxus Villa auf grossem gestohlenen Grundstück, wo er baute. Vor 6 Jahren entging er einem Angriff, mit einer Panzer Abwehr Waffe und konnte damals fliehen.

Ndërtimet, lista e plotë e 38 të arrestuarve të sotëm në Tiranë

January 14, 2020 22:45

Ndërtimet, lista e plotë e 38 të arrestuarve të sotëm në Tiranë

 

Zyrtarë, ish-zyrtarë dhe ndërtues të pallateve të dëmtuara nga tërmeti i 26 Nëntorit, në Vorë, Kashar dhe Farkë janë ndaluar nga policia gjatë një aksioni policor të zhvilluar pasditen e sotme.

Janë lëshuar 38 urdhër arreste nga Prokuroria e Tiranës për persona që akuzohen për abuzime me ndërtimet e pallateve në Tiranë, apo për ndërhyrje në to.

Mes urdhër-arresteve, mësohet janë edhe janë edhe ish-kryekomunarët e Farkës Fatbardh Plaku dhe ai i Kasharit Besnik Fuçia, si dhe shefi i Urbanistikës në Vorë, Luan Beta.

Paraprakisht mësohet se në pranga kanë rënë 27 persona, ndërsa Policia e Tiranës vijon aksionin për kapjen e 11 të tjerëve.

Sipas bilancit të bërë pas tërmetit të 26 nentorit, në Tiranë kanë rezultuar të dëmtuar rreth 448 pallate dhe 548 shtëpi private. Prokuroria nisi menjëherë hetimet dhe ka konstatuar shkelje të rënda në ndryshime të planimetrive të pallateve, si psh. Hollimin e bazamenteve të tyre. Shumë prej kateve të para të lokaleve janë kthyer në lokale, brenda të cilëve janë kryer punime duke çuar në dobësimin e kolonave.  Sipas prokurorisë, përgjegjësia për dëmet e shkaktuar pas tërmetit të 26 nëntorit bie edhe mbi këta abuzues.

Lista disa prej personave:

1-Fatbardh Plaku

2-Merita Kushi

3-Bukurije Halili

4-Ali Dyrmishi

5-Vjollca Hoxholli

6-Anila Harxhi

7-Gerti Çalliku :: Ein extrem bekannter Mafia Bauunternehmer, der viele Appartment Häuser illegal baute, auch gefälschte Notar Urkunden organisierte., für die Familie des Luzim Basha, den Langzeit Betrüger: Yafer Isufi, dessen Wild West Bau in Vlore 2013 gesprengt wurde. Langzeit Betrüger, schon mit der Pyramid Firma: VEFA, welche seit 25 Jahren illegal herumbaut.

8-Jani Ikonomi

9-Qirjako Gjergo

10-Sherbet Shehi

11-Naim Shehi

12-Luan Beta

13-Ermir Cina

14-Stela Maze

15-Besnik Fuçia

16-Gëzim Shkalla

Mafia Durres Direktor: Adhurim Qehajaj

17-Adhurim Qehajaj, Profi Krimineller Stadt Direktor von Durres

18-Zhaneta Tagani

19-Pellumb Fortuzi kapur

20-Xhevahir Doda kapur

21-Reis Muca

22-Hekri Disha

23-Agim Eski

24-Faik Fejzo

Të njëjtin operacion zhvilloi edhe Policia e Durrësit, rreth një muaj më parë duke vënë në pranga 10 policë, 2 inspektorë të IMT-së, dhe 5 biznesmenë janë arrestuar, ndërsa një efektiv u shpall në kërkim.

Ndërsa Gjykata e Durrësit, vendosi të lehtësojë masat e sigurisë për 10 nga 18 zyrtarët e prangosur, duke i lënë të lirë.

Ndërkohë në masën e sigurisë “arrest në burg” kanë mbetur:  Ermal Petova (Polici që la të lirë një të akuzuar për përdhunim), Agim Osmani (Polici që u largua nga salla a gjyqit pas problemeve me zemrën), Haxhi Sherra, Petrit Neziri, Dëshir Dakoli, Ndriçim Shika dhe Gjergji Gerco.

http://www.gazetadita.al/ndertimet-lista-e-plote-e-38-te-arrestuarve-te-sotem-ne-tirane/