Über die Zustände der korrupten Dummen aus Deutschland und Brüssel sagt diese Schlagzeile genügend. Der EU Botschafter ist entsetzt: Auch hier werden die Ermittlungen, direkt zu 2 Geschäftsleuten in Vlore, Durres, Sarande führen.

Dieses Bild hat ein leeres Alt-Attribut. Der Dateiname ist Bildschirmfoto-vom-2019-02-09-12-02-18.png

Der nächste Super Skandal der angeblichen Justiz in Albanien, gesponsert von einer korrupten Deutschen Regierung und Brüssel, aufgebaut durch Amerikaner. Was Edi Rama so treibt, wenn gegen den Willen der Staatsanwälte überhaupt ein solcher Antrag bei einem Gericht gestellt wurde, weil die IRZ-Stiftung u.a. das höchste Gericht ausschaltete, keine Funktion mehr vorhanden ist. Vor kurzem verschärfte die Justizministerin, die Haftbedingungen für verurteilte Straftäter, weil Selbige ihre Drogen und Verbrecher Kartelle aus dem Gefängnis heraus weiter betrieben.

Titel Story

Shqiptarja.com

wo sich wikileaks (auf Albanisch) damals beschäftigte, weil bei der Festnahme von dem verurteilten Mörder Im August 2009: Dritan Dajti, Protege der Durres Bau und Politik Eliten, Protege von Agron Kulicaj (dessen Sohn wird auch gesucht, weil er eine Club Sängerin im der AK-47 umnietete, wohl mit neuer Identität unterwegs), die 4 höchsten Polizei Direktoren in Durres mit Dumm Dumm Geschossen ermordet wurden, was zur einer Wende in der Sicherheits Politik führte. Die Handy Auswertung des dann zu Lebenslanger Haft verurteilten Dritan Dajti, mit eigenen Polizei Direktor vor Ort, führte zu den nächsten Super Skandalen, weil die Banditen eigene Hotels und Appartment Häuser in Süd Durres bauten.

Vrau 4 oficerë në detyrë, Apeli shpëton Dritan Dajtin nga burgu përjetë

Der nächste Schritt wird sein, das Dritan Dajti, mit Durres Bürgermeister Arbeits Garantie für das Rathaus frei gelassen wird, wie Lulzim Berisha, oder 35 andere Schwerverbrecher rund um die jeweilige Regierung.

Sogar die Polizei Gewerkschaft, stellt mit diesem Skandal fest, das die Mord und Albaner Mafia, beste Verbindungen in die Justiz hat.

Ein absoluter Super Skandal, wie bei Lulzim Berisha, einem Dumm Kosovo Mafiosi, der 1994 erstmalig in Deutschland verhaftet wurde, wo das Urteil von Lebenslang ebenso verkürzt wurde, dann kam er frei, weil er eine Rathaus Beschäftigung durch Vangjush Dako erhielt (in der Putz Kollone auf dem Papier, wie 35 andere Verbrecher), den er als Bau Polizisten schon schmierte. Uralte Mafia Partner schon unter Edi Rama, Fatos Nano, Ilir Meta in Durres, welche auch vor Mord nicht zurückschreckten und zu den Wild West Mafia Baufirmen gehörten.

Das Urteil von Lebenslang, wurde auf 25 Jahre verkürzt, wobei die IRZ_Stiftung, mit ihrem Betrugs System des Justizbringens, das Oberste Gericht eliminiert hat, wo sowieso 30.000 Fälle nicht behandelt werden.

Damals ein verurteilter und gesuchter Mörder, der sich seit Jahren versteckte, mit Hilfe der Durres Eliten, darunter der heutige Bürgermeiser Vangjush Dako, der Kosovo UCK – KLA Terroristen Mafia und vielen Verbrechern, welche sich in Golem oder Pista Illyria, Plepa ansiedelten. Damals hatte Dritan Dajti Schutz durch den höchsten Polizei Direktor Agron Kulicaj, der Tropoje Mafia Polizei Gruppe, wo 80 % Dumm Kriminelle waren. Sogar wikileaks berichtete über den Vorfall, der im August 2009 Albanien erschütterte, Abgründe des Staates run um Berisha und Ilir Meta aufzeigt. Deshalb wurde man NATO Mitglied, denn nur kriminelle Staaten, korrupte Partner sind dort erwünscht und Visa Freie Fahrt in die EU gab Obendrauf, damit einfacher der Drogen und Kinderhandel betrieben werden kann.

Alles ein Club des Verbrechens damals wie heute, NATO Stile und der Deutschen.

EU Mafia und Vangjush Dako, Adrian Cela, Hekuran Hoxha, Dash Gjoka, Yassin Avdyli, die Profi Verbrecher von Durrres, im Focus der Internationalen Ermittler

 

Vrau 4 efektivë policie, Apeli rrëzon burgimin e përjetshëm për Dajtin

 

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda, rrëzon dënimin me burgim të përjetshëm të Dritan Dajtit, i akuzuar për vrasjen e katër efektivëve të policisë në vitin 2009 pranë plazhit “Iliria” në Durrës.

Më herët ishte Gjykata e Lartë që ktheu dosjen për rigjykim. Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda e kishte dënuar Dritan Dajtin me burgim të përjetshëm por me vendimin e sotëm të Apelit, ku është pranuar kërkesa për gjykim të shkurtuar, dënimi i përjetshëm bie dhe Dajti dënohet përfundimisht me 25 vite burg.

Dritan Dajti prej vitit 2009 qëndron në paraburgim. Teksa ka kaluar 10 vite në qeli që prej arrestimit nga policia për vrasjen e katër efektivëve specialë të cilët shkuan për ta arrestuar, Dritan Dajtit i mbetet të kalojë pas hekurave edhe rreth 15 vite burg.

Efektivët Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj, dhe Sajmir Duçkollari mbetën të vrarë në operacionin e Policisë me 7 gusht të vitit 2009, kur efektivët e Njësisë Operacionale të Policisë së Shtetit, ndërhynë në zonën e plazhit për të arrestuar Dajtin i cili ishte në kërkim, pasi ai ishte dënuar për vrasjen e biznesmenit Agim Beqo, ngjarje e ndodhur në vitin 1999 në Tiranë.

Ngjela komenton vendimin për Dritan Dajtin: Nuk jepet dënim i shkurtuar për katër vrasje policësh

Avokat Spartak Ngjela ka komentuar, në rubrikën ‘Opinion’ në News 24, vendimin e Gjykatës së Apelit për rrëzuar dënimin e përjetshëm për Dritan Dajtin dhe dhënien 25 vite heqje lirie. Ngjela theksoi se në Shqipëri “ligji është me probleme”, ndërsa vuri në dukje mungesën e Gjykatës së Lartë, ku mund të vijonte çështja.

“Nuk jepet dënim i shkurtuar për katër vrasje policësh. Anglia ishte e para që e hoqi dënimin me vdekje dhe u detyrua të rivendosë vetëm për vrasjen e policit. Është e rëndë vrasja e policit. Por sistemi ynë ky është. Di që nuk ka as Gjykatë të Lartë në këtë momente që të shikojmë se kush ka të drejtë Apeli apo Shkalla e Parë. Të gjitha këto janë defekte që shoqëria do t’i vuajë për një kohë”, theksoi Ngjela.

Reagojnë shoqatat e policisë: 4 dëshmorët u rivranë nga drejtësia

Nuk është pritur aspak mirë nga shoqatat e policisë vendimi i Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda për pranimin e gjykimit të shkurtuar për Dritan Dajtit, duke ia ulur dënimin për vrasjen e 4 efektivëve të policisë, nga burg përjetë në 25 vite burg. Një prej tyre që ka reaguar është shoqata e “Punonjësve të Policisë në Lirim 2013”, e cila thekson se Drejtësia me vendimin e sotëm rivrau 4 dëshmorët e Atdheut që ekzekutoi Dritan Dajti.

Reagimi i plotë i Shoqata e “Punonjësve të Policisë në Lirim 2013”

Sot drejtësia e kapur rivrau 4 dëshmorët e Atdheut që ekzekutoi Dritan Dajti. Vendimi i Gjykatës se Krimeve të Rënda, i cili ka rrëzuar vendimin për burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dëshmon qartazi jo vetëm kapjen e sistemit nga Krimi,por mbi të gjitha provon lidhjet e forta të sistemit drejtesis me krimin e organizuar. Odisea e pafund e kësaj çështjeje sa në dhomat e drejtësisë e paradhomat pushtetit të krimit, bëri të mundur që autori, i varsjes së katërfishtë të oficerëve të policisë në detyrë, Fatos Xhani, Sajmir Duçkollari, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj, t’i shpëtojë dënimit me burgim të përjetshëm.

Ky vendim skandaloz ka tronditur gjithë opinionin publik shqiptar, por mbi të gjitha është një goditje shumë e rëndë që i jep organizatës së Policisë së Shtetit dhe gjithë punonjësve të saj, të cilët nga sot ndjen më të kërcënuar, më të braktisur, më të demotivuar në luftën ndaj krimit të organizuar dhe të tradhëtuar krejtësisht nga ata që duhet të garantonin jetën dhe aktivitetin e tyre. Shoqata e “Punonjësve të Policisë në Lirim 2013” shpreh zemëratën më të thellë ndaj këtij vendimi, i cili rivrau 4 dëshmorët e Atdheut që ranë në krye të detyrës dhe ka hidhëruar zemrat e familjarëve, të afërmëve dhe kolegëve të tyre. Për fat të keq ky vendim dëshmon se krimi i organizuar është në partneritet me Sistemi e drejtesis dhe onturazhin e tij politik, të cilët tashmë provojnë se janë në ortakëri të plotë.

Edhe pse realisht jetojmë në simbiozën më të frikshme të pushtetit me krimin, ne u shprehim kolegëve të ndershëm e të përkushtuar në detyrë në Policinë e Shtetit mbështetje tonë më të madhe dhe kemi bindjen se do të bëjnë më të mirën për të respektuar betimin e tyre në mbrojtje të rendit dhe sigurisë publike. Ne jemi të bindur se të gjithë së bashku do t’ ja dalim shumë shpejt të ndalim represionin e krimit.

Prokuroria: Ishim kundër uljes së dënimit për Dritan Dajtin

Vrau 4 efektivë policie, Apeli rrëzon burgimin e përjetshëm për Dajtin

Das EU und US Geschäftsmodell, weil man für kriminelle Geschäfte Albanien und den Kosovo braucht, als Schwarzes Loch in Europa
Agnes Bernhard Gent Ibrahimi: Kompetenz Null, Korruption und Betrug 100 %

Apeli i Krimeve ka pranuar sot kërkesën e Dritan Dajtit për gjykim të shkurtuar, duke e dënuar përfundimisht atë me 25 vite burg. Më herët, Gjykata e Lartë kishte kthyer dosjen për rishqyrtim në Apel për shkelje procedurale. Shkalla e parë e Krimeve të Rënda e kishte dënuar Dritan Djatin me burgim të përjetshëm për vrasjen e efektivëve specialë Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj, dhe Sajmir Duçkollari, gjatë një operacioni për arrestimin e tij në Durrës në gusht 2009.