GETAGGTE BEITRÄGE / Touristen

KFOR Hubschrauber, musste ein „verrücktes“ Schweizer Ehepaar aus den Nord Albaner Bergen am „Korabi“ retten

kein Mensch geht um die Jahreszeiten in dieses Gelände: Hoch Gebirge und dann auch noch die Beine gebrochen, Gigantischer Auswand jedes Jahr Hirnlose Touristen in Albanien zu retten. Vor wenigen Jahren, waren das Gegenden, wo im Winter die Strasse nicht befahrbar ist.

A couple of Swiss tourists have stayed near Sorokoli on the mountain of Korabi.

The tourists left yesterday afternoon and have not been able to return. It is suspected that they were trapped by an avalanche.

The police of Dibra and the force from Tirana went to help them. The tourists were found this morning, the helicopter is waiting to transport them. https://sot.com.al/english/aktualitet/dy-turiste-zvicerane-bllokohen-ne-malin-e-korabit-policia-ben-levizje-i637218

„smartphone“ verblödete Touristen, mussten erneut gerettet werden

 

VIDEO/ Das Schweizer Paar ist seit gestern Nachmittag auf dem Berg KorabI gefangen, einer hat sich die Beine gebrochen! KFOR rettet sie, sie werden ins Trauma geschickt

Ein Schweizer Paar war seit Sonntagnachmittag in der Nähe von Sorokoli auf dem Berg Korabi gestrandet. Es ist bekannt, dass die Touristen zum Skifahren auf den Berg gegangen waren und die Lawine sie blockierte. Es war der Besitzer des Hotels, in dem sie wohnten, der die Abwesenheit bemerkte und beim Abendessen die Polizei benachrichtigte.

Unmittelbar nach Erhalt der Meldung machten sich 7 Einsatzkräfte der Ordnungspolizei, 2 Einsatzkräfte der Grenzpolizei und einige Bewohner des Gebietes der Verwaltungseinheit Kala e Doda auf die Suche nach den beiden Touristen. Nach acht Stunden Such- und Rettungseinsatz unter sehr schwierigen atmosphärischen und geografischen Bedingungen wurden die beiden Touristen in den frühen Morgenstunden gefunden. Den Quellen zufolge können die Touristen nicht auf dem Landweg transportiert werden, da sie verletzt sind.

Die Polizei von Dibra bat die Nationale Agentur für Katastrophenschutz um Hilfe für den Transport per Hubschrauber. Gegen 09:00 Uhr begann der Flugbetrieb, eine Landung des FA-Helikopters war jedoch aufgrund des schwierigen Geländes nicht möglich. Gegen Mittag wurde die schwierige Operation mit dem Rückzug aus der Höhe von der KFOR übernommen.

https://shqiptarja.com/lajm/cifti-zviceran-bllokohet-ne-malin-e-korabit-prej-pasdites-se-djeshme-pritet-helikopteri-per-ti-transportuar

14 Idioten, Smart Phone verblödete Touristen mussten erneut gerettet werden, nur in 2022

Touristen „in der Falle“ von Abenteuern zum Klettern in der Höhe! 4 Monate lang 14 Gerettete, 1 Opfer. Selten Blöde Leute, tauchen in Albanien auf, denen jeder Verstand fehlt, verschwinden auch spurlos.

2019, hab es auch schon eine Welle, der Super Idioten, die oft auch wegen Cannabis, Drogen ins Land kommen

Welcher Idiot, geht in ein Klippen Gelände, ohne Esel, oder Ziegen Pfad!. Die smartphone verblödeten Touristen von heute. Geleichzeitig wird jede Kultur und Gesetz ignoriert, lebt auf Camping Tour an der Küste und zu Hause, geht man auf dem dümmsten Demonstrationen, für Natur und Umwelt, zettelt illegal in Naturschutz Parks, macht auch dort Camping in Deutschland, an Flüssen.

Albanische Retter, die den Ungarischen Super Idiot, mit seiner Thaländischen Prostituierten retteten

in 2019

„smartphone“ verblödete Touristen, mussten erneut gerettet werden

Ausländische Touristen haben sich oft in einer Falle wiedergefunden, als sie sich auf ihre Abenteuer bei den Aufstiegen zu den Höhen der Berge und Gelände in Albanien begeben. Durch das Material, dem Sie folgen werden, haben viele von ihnen schwere Verletzungen erlitten und andere haben ihr Leben verloren, während sie unbekannten Pfaden gefolgt sind.
Sokol Dema Sokol Dema

TIRANA – Die Erkundung der Natur hat in vielen Fällen ausländische Touristen angezogen, die aus der ganzen Welt nach Albanien kommen. Um die faszinierenden Ausblicke zu genießen, die die albanischen Alpen bieten, müssen Sie schwieriges Gelände durchqueren. In den letzten Monaten sind Dutzende von Touristen in Schwierigkeiten geraten und nicht nur die Polizei, sondern auch der Hubschrauber der Luftwaffe ist ihnen zu Hilfe gekommen. Aber was sind die schwierigsten Fälle, um Touristen vor Ort zu helfen?

 

Turistët ‘në grackën’ e aventurave për ngjitjet në lartësi! Për 4 muaj, 14 të shpëtuar, 1 viktimë

TIRANË– Eksplorimi i natyrës në jo pak raste ka zënë në grackë turistët e huaj që mbërrijnë në Shqipëri nga e gjithë bota. Për të shijuar pamjet magjepsëse që ofrojnë alpet shqiptare, duhet kaluar në terrene të vështira. Përgjatë muajve të fundit, dhjetëra turistë kanë hasur vështirësi dhe në ndihmë të tyre kanë shkuar jo vetëm forca policie, por edhe helikopteri i Forcave Ajrore. Por cilat janë rastet më të vështira të ndihmës dhënë turistëve në terren?

10 korrik – Shpëtohen tre turistë çekë në Parkun Kombëtar të Valbonës

VIDEOLAJM/ Goditen nga orteku i akullt , 9 turistët shpëtojnë për mrekulli

Tre turistë çekë mbetën të bllokuar për disa orë në kufirin mes Thethit dhe Valbonës. Dy operacione shpëtimi u deshën për shpëtimin e tyre nga ekuipazhi i helikopterit të Forcës Ajrore dhe për fat të mirë nuk pësuan dëme shëndetësore. Për shkak të terrenit dhe mjegullës në zonë, ishte e pamundur ndërhyrja fillestare me helikopterë. Efektivët udhëtuan në këmbë për disa orë për të nxjerr tre çekët në një vend të përshtatshëm për uljen e helikopterit në bjeshkët e Vashqefenit.

10 korrik – Shpëtohet turisti gjermanë në Karaburun, në Vlorë

Një 73-vjeçar gjerman humbi gjurmët në gadishullin e Karaburunit. Burri u gjet nga policia e Orikumit në gjendje të mirë shëndetësore. Ai kishte nisur një sinjal nga vendi ku ndodhej një gji në afërsi të Bristanit pas bazës së Pashalimanit. Gjermani është i apasionuar pas hiking dhe kryesisht vendeve të pa eksploruara.

26 qershor – Shpëtohen katër turistë në Parkun Kombëtar të Valbonës

Katër alpinistë mbetën të bllokuar në majën e Zhaporres në Valbonë. Ato po eksploronin zonën, por për shkak të majave të thepisura u bllokuan. Njëri prej tyre theu këmbën dhe një tjetër u dëmtua. Ata kërkuan ndihmë dhe helikopteri arriti t’i evakuonte duke i dërguar në Spitalin e Traumës për ndihmë të specializuar, ndërsa dy të tjerët u gjetën në gjendje të mirë shëndetësore.

18 qershor – Shpëtohen dy turistë te Syri i Ciklopit në Krrabë

Dy turistë gjatë eksplorimit të natyrës pranë vendit të quajtur Syri i Ciklopit ranë nga lartësia në një terren mjaft të vështirë dhe pësuan dëme të konsiderueshme. ata u shëptuan nga shërbimet e Policisë, shërbimit mjekësor dhe emergjencat e u bë e mundur nxjerrja dhe dhënia e ndihmës së parë. Për shkak të rrezikut të lartë për transportimin e të dëmtuarve me barrelë, nga vendi ku kishin rënë, deri te ambulanca dhe me helikopter drejt Spitalit të Traumës.

10 maj – Shpëtohet 1 turist gjerman në Parkun Kombëtar të Valbonës, 1 vdes

Një turist gjerman gjeti vdekjen në Valbonë, pasi ra aksidentalisht në greminë bashkë me një vajzë. I riu po eksploronte natyrën bashkë me tre turistë të tjerë në shtegun alpin Valbonë-Theth. Dy të tjerë njoftuan policinë e cila mbërriti në vendngjarje pas rreth dy orësh për shkak të terrenit të vështirë. Turisti, në moshë të re u gjet pa shenja jete, ndërsa vajza shpetoi pa lëndime.

6 maj – Shpëtohen dy turistë tunizianë në Parkun Kombëtar të Valbonës

Dy turiste nga Tunizia, 46 dhe 41 vjeçe, duke eksploruar natyrën në zonën e Valbonës, humbën rrugën në një zonë të thellë. Duke u munduar për të dalë nga terreni i vështirë, morën dëmtime të lehta në këmbë dhe krahë.

8 prill – Shpëtohet një turist polak në Kanionin e Gjipes, në Himarë

Një turist polak ra në kanionin e Gjipesë dhe mbeti i bllokuar për disa orë. Si pasojë e rënies në 50 metra në greminë pësoi frakturë në këmbë dhe nuk mundi të lëvizte. Në ndihmë të tij shkuan zjarrfikësit, policia dhe urgjenca mjekësore, të cilët hasën vështirësi për shkak të terrenit të vështirë. Nxjerrja e tij u bë e mundur përmes pajisjeve speciale, në bashkëpunim me Delta Force.

https://shqiptarja.com/lajm/turistet-ne-gracken-e-aventurave-per-ngjitjet-ne-lartesi-pwr-4-muaj-14-te-shpetuar-1-viktime

150 illegale Camping Terroristen, eröffnen nach 2019, wieder ihr Drogen und Anarchie Paradies, nördlich Vlore

Wild West Camping, von der Camping Anarchie Truppe, rund um Drogen Partys.

„smartphone“ verblödete Touristen, mussten erneut gerettet werden

Festa të shfrenuara me drogë e alkool, 150 t

 • uristë në Porto Nova: Në Shqipëri çdo gjë është e mundur! Peshkatari: S’janë normalë! Autoritetet s’ndërhyjnë për ta ndaluar eventin

20 Shtator, 12:38 | Përditesimi i fundit: 2021-09-20 13:48:32

Turistët shprehen se zgjedhin pikërisht këtë vend për shkak të faktit se janë ’në mes të askundit‘, ndërsa një tjetër thotë se në „Shqipëri çdo gjë është e mundur“.

„Jam nga Sardenj

 

Festa të shfrenuara me drogë e alkool, 150 turistë në Porto Nova: Në Shqipëri çdo gjë është e mundur! Peshkatari: S’janë normalë! Autoritetet s’ndërhyjnë për ta ndaluar eventin

 •  

  Festa të shfrenuara me drogë e alkool, 150 turistë në Porto Nova: Në Shqipëri çdo gjë është e mundur! Peshkatari: S’janë normalë! Autoritetet s’ndërhyjnë për ta ndaluar eventin

  20 Shtator, 12:38 | Përditesimi i fundit: 2021-09-20 13:48:32

  Turistët shprehen se zgjedhin pikërisht këtë vend për shkak të faktit se janë ’në mes të askundit‘, ndërsa një tjetër thotë se në „Shqipëri çdo gjë është e mundur“.

  „Jam nga Sardenja e Italisë, këtu është bukur, kam dy ditë këtu, më pëlqen. Shqipëria është vend i bukur. Do ja sugjeroj edhe miqve të mi që ta vizitojnë, edhe njerëzit janë shumë të mirë“.

  „Jam nga Zvicra, kam 3 javë në Shqipëri. Këtu është super, është shumë bukur. Çdo gjë është perfekte, jemi në mes të askundit, të qetë, por edhe qytetin e kemi shumë afër për të shkuar. Më pëlqen me të vërtetë shumë Shqipëria, do ta vizitoj sërish. Në Shqipëri çdo gjë është e mundur“.

  „Unë vij nga Roma, Itali. Më pëlqen me të vërtetë këtu, është shumë këndshëm. Unë udhëtoj shumë, e dua këtë vend. Kam ardhur këtu me miqtë e mi“.

  Grupimi “Ileghal Techno” është një festë e paligjshme ku marrin pjesë të rinj nga e gjithë Europa, ku nuk mungojnë dhe shqiptarë, të cilët vizitojnë vende të ndryshme, duke u argëtuar pa limit e duke përdorur masivisht alkool dhe lëndë narkotike. E pavarësisht kësaj, autoritete shqiptare nuk kanë ndërhyrë për ta ndaluar organizimin në Shqipëri.

20 Shtator, 12:38 | Përditesimi i fundit: 2021-09-20 13:48:32

Turistët shprehen se zgjedhin pikërisht këtë vend për shkak të faktit se janë ’në mes të askundit‘, ndërsa një tjetër thotë se në „Shqipëri çdo gjë është e mundur“.

„Jam nga Sardenja e Italisë, këtu është bukur, kam dy ditë këtu, më pëlqen. Shqipëria është vend i bukur. Do ja sugjeroj edhe miqve të mi që ta vizitojnë, edhe njerëzit janë shumë të mirë“.

„Jam nga Zvicra, kam 3 javë në Shqipëri. Këtu është super, është shumë bukur. Çdo gjë është perfekte, jemi në mes të askundit, të qetë, por edhe qytetin e kemi shumë afër për të shkuar. Më pëlqen me të vërtetë shumë Shqipëria, do ta vizitoj sërish. Në Shqipëri çdo gjë është e mundur“.

„Unë vij nga Roma, Itali. Më pëlqen me të vërtetë këtu, është shumë këndshëm. Unë udhëtoj shumë, e dua këtë vend. Kam ardhur këtu me miqtë e mi“.

Grupimi “Ileghal Techno” është një festë e paligjshme ku marrin pjesë të rinj nga e gjithë Europa, ku nuk mungojnë dhe shqiptarë, të cilët vizitojnë vende të ndryshme, duke u argëtuar pa limit e duke përdorur masivisht alkool dhe lëndë narkotike. E pavarësisht kësaj, autoritete shqiptare nuk kanë ndërhyrë për ta ndaluar organizimin në Shqipëri.

a e Italisë, këtu është bukur, kam dy ditë këtu, më pëlqen. Shqipëria është vend i bukur. Do ja sugjeroj edhe miqve të mi që ta vizitojnë, edhe njerëzit janë shumë të mirë“.

 

„Jam nga Zvicra, kam 3 javë në Shqipëri. Këtu është super, është shumë bukur. Çdo gjë është perfekte, jemi në mes të askundit, të qetë, por edhe qytetin e kemi shumë afër për të shkuar. Më pëlqen me të vërtetë shumë Shqipëria, do ta vizitoj sërish. Në Shqipëri çdo gjë është e mundur“.

 

„Unë vij nga Roma, Itali. Më pëlqen me të vërtetë këtu, është shumë këndshëm. Unë udhëtoj shumë, e dua këtë vend. Kam ardhur këtu me miqtë e mi“.

Grupimi “Ileghal Techno” është një festë e paligjshme ku marrin pjesë të rinj nga e gjithë Europa, ku nuk mungojnë dhe shqiptarë, të cilët vizitojnë vende të ndryshme, duke u argëtuar pa limit e duke përdorur masivisht alkool dhe lëndë narkotike. E pavarësisht kësaj, autoritete shqiptare nuk kanë ndërhyrë për ta ndaluar organizimin në Shqipëri.

„smartphone“ verblödete Touristen, mussten erneut gerettet werden

Albanien wird geflutet von Dumm Kriminellen, die überall Wild West Camping machen, keinen Anspruch auf Rückflug von Korfu mehr haben, weil das die IATA Abkommen so vorschreiben. Erinnert an die Verrückten, die sich in Bayern und Österreich an Wasserfällen abseilen, keine Erfahrung haben, aber die Wild Bäche bergab gehen und sich dabei Super vorkommen.

Nudo, Cannabis Tourisen der Asozialen Klasse, bei Kavaje und der Albaner Mafia

Wild West Camping, vollkommen illegal überall in Europa, ist ebenso beliebt, was in Griechenland zu höchst Strafen führen würde. Der 40-jährige Ungarische Super Idiot, mit seiner in Thailand gekauften Prostiuerten, wo Abgaben ab 500 € an die Familie in Thailand, als Leihgebühr fällig sind. Nicht einmal einfachste Orierentierung kenntnisse hatte der Super idiot, obwohl das Meer sichtbar war, also die Süd-Nord Achse und wo die Sonne auf und untergeht, sollte auch jemand wissen, der smartphone verblödet ist mit GPS Position finder. Welcher Idiot, geht in ein Klippen Gelände, ohne Esel, oder Ziegen Pfad!. Die smartphone verblödeten Touristen von heute. Geleichzeitig wird jede Kultur und Gesetz ignoriert, lebt auf Camping Tour an der Küste und zu Hause, geht man auf dem dümmsten Demonstrationen, für Natur und Umwelt, zettelt illegal in Naturschutz Parks, macht auch dort Camping in Deutschland, an Flüssen.

Albanische Retter, die den Ungarischen Super Idiot, mit seiner Thaländischen Prostituierten retteten

Nicht nur in Deutschland, sterben dumme Leute, weil man unbedingt Wild Bäche begehen muss, sich an Wasserfällen abseilt. Yachten tauchen auf, wo die Skipper nicht einmal ankern können, Segelyachten, welche SOS funkten, bei schönsten Segel Wind, weil der Motor nicht anspringt und andere Schmuggler Chaoten, Kriminelle tauchen auf, aus der Türkei auch mit gestohlenen Booten, oder um Cannabis zu konsumieren, oder im Groß _Einkauf, für die Türkei einzukaufen. Yacht Skipper Ausbildung gab es einmal, nachdem die EU einen Einheits Brei veranstaltet, und jeder Anarchist, der kaum Seemanns Knoten kennt, in Albanien bei der Marine, Kapitän wird, oder Schmuggler Migranten Boote steuert, die „Resch“ und Co.. Ausflugs Boote der Albaner sinken, brennen ab, wegen totaler Unfähigkeit, weil man sich Alles kauft, nicht nur Pässe und neue Identitäten

Die Küstenlandschaft dort, wo Polizei auch von See her, die Küste nach den 2 Super idioten absuchte, mit extrem zerklüfteten Kalk Stein formationen, was nicht einmal Schafe und Ziegen begehen.

https://shqiptarja.com//uploads/ckeditor/5d63789d1142bkaraburub.png

2 Polninnen, identisch Hirnlos, sind unverändert im Grenzgebiet, zu Montenegro verschollen, seit 13 Tagen, weil am 13. August der letzte Eindruck bei „facebook“, was nur vollkommen dumme Leute benutzten wie Twitter, Instagramm, und Heiko Maas, Katharina Barley, oder Edi Rama natürlich.

Verblödung im Auswärtigem Amte ist Kultur

Dumm Touristen mit Zelt, smartphone verblödet sehen das Meer, und obwohl es keinen Ziegenpfad dort gibt, durch die Steilen Klippen, will man nun zum Meer. Alternativ, will man ungestört „Cannabis“ rauchen, im Land de billigst Tourist, für irre Tramper, den nicht der Erst Vorfall in 2019. Mit 35 bzw. 40 Jahren schon so extrem verblödet, was bei den EU Politikern, nicht verwundern kann.

Und erneut: 2 dumme Rucksack Touristen, ohne jeden Orienentierungs Sinn, machten am Cap Caraburun, eine Wild West Wanderung und wollten dort auch übernachten. Bei Abstieg über Klippen, wo nicht einmal ein Ziegen Pfad ist, stürzte man ab, weil man so extrem dumm ist, bei der allgemeinen smartphone verblödung, und illegalem Wild West Camping, in Naturschutz Gebieten was überall verboten ist.Sowas geschieht sogar in Deutschland, mit Trampern mit Zelt. Nach 15 Stunden, konnten man diese verblödeten Touristen durch die Spezial Einheit Delta Force finden, was eher Zufall ist.

Aufwendige Rettungs Aktion, der gefährlich Hirnlosen Kriminellen, die auch noch Wild West Camping machen wollten. Früher hatte man soviel Verstand, das man umdrehte, wenn es nicht einmal einen Ziegenfahrt gibt.

 

Ngritën çadër për të kaluar natën pas sinjalit SOS, gjenden pas 15 orësh turistët hungarezë në Karaburun (FOTO+VIDEO)

VLORË- Pas më shumë se 15 orësh kërkimesh, uniformat blu kanë mundur të lokalizojnë nëpërmjet GPS  çiftin e turistëve nga Hungaria S.D dhe B.M në zonën e Karaburunit në Vlorë rreth orës 06:30 të mëngjesit. Pasi janë gjendur se ku janë policia është nisur menjëherë në drejtim të tyre por terreni ishte tepër i vështirë dhe gjetja është bërë rreth orës 10:00 pranë vendit të quajtur ‚Lerat‘ në Llogara në gjendje të mirë shëndetësore.

Çifti kishte humbur kontaktet, rrugën dhe orientimin një dite më parë dhe për shkak të terrenit të vështirë dhe errësirës, e kishte të pamundur kthimin mbrapa. Ata sapo kishin humbur kishin lëshuar sinjalin SOS, por më pas për shkak të errësirës dhe terrenit t vështirë kishin vendosur ta kalonin natën në çadrën e kampingut që kishin me vete. Zona ku ata ngritën çadrën ë kampingut rezultoi pa mbulim me valë telefonike dhe kjo e ka bërë të pamundur që policia të lidhet me ta. Ndërkohë vetëm gjatë mëngjesit të sotëm, uniformat blu kanë mundur të lokalizojnë dhe të shpëtojnë çiftin e turistëve.

Çifti hungarez janë të moshave 35 dhe 40 vjeç dhe makinën e tyre e kishin lënë të parkuar pranë një lokali në zonën ku më pas humbën. Kjo ka bërë që policia të ngushtojë rrethin e kërkimeve dhe në këtë mënyrë ka gjetur pas 15-orësh turistët. Për gjetjen e tyre Policia e Vlorës ngriti grupe kërkimi nga Drejtoria Vendore e Policisë, Policia Kufitare nëpërmjet mjeteve lundruese dhe Repartit Delta.

E.L./Shqiptarja.com

Aktualitet

Ngritën çadër për të kaluar natën pas sinjalit SOS, gjenden pas 15 orësh turistët hungarezë në Karaburun

Foto ilustruese

VLORË- Pas më shumë se 15 orësh kërkimesh, uniformat blu kanë mundur të lokalizojnë dhe më pas të gjejnë çiftin e turistëve nga Hungaria në zonën e Karaburunit në Vlorë. Ata kishin humbur prej pasdites të së dielës dhe kanë lëshuar sinjalin SOS, por më pas për shkak të errësirës dhe terrenit t vështirë kishin vendosur ta kalonin natën në çadrën e kampingut që kishin me vete. Zona ku ata ngritën çadrën ë kampingut rezultoi pa mbulim me valë telefonike dhe kjo e ka bërë të pamundur që policia të lidhet me ta. Ndërkohë vetëm gjatë mëngjesit të sotëm, uniformat blu kanë mundur të lokalizojnë dhe të shpëtojnë çiftin e turistëve.

Çifti hungarez janë të moshave 35 dhe 40 vjeç dhe makinën e tyre e kishin lënë të parkuar pranë një lokali në zonën ku më pas humbën. Kjo ka bërë që policia të ngushtojë rrethin e kërkimeve dhe në këtë mënyrë ka gjetur pas 15-orësh turistët. Për gjetjen e tyre Policia e Vlorës ngriti grupe kërkimi nga Drejtoria Vendore e Policisë, Policia Kufitare nëpërmjet mjeteve lundruese dhe Repartit Delta.

https://shqiptarja.com/lajm/dhanw-sinjalin-sos-vijojnw-kwrkimet-pwr-gjetjen-e-turistwve-hungarezw-nw-karaburun

2 Ukrainer wurden verhaftet in Griechenland, mit über 1 Tonne Cannabis, was man in die Türkei bringen wollte, gegen Heroin tauschen wollte. Vor Sarande ankerten die Yacht „My Melody“ lud das Cannabis, war illegal in Albanischen Gewässern
Nicht die erste Yacht, sondern auch mit Türkischen Kapitänen sind dort schon Russen aufgetaucht, für Drogen Geschäfte

https://lapsi.al/2019/08/23/kapet-ne-greqi-veliera-me-1-6-ton-kanabis-ishte-nisur-nga-shqiperia-video/

In Marroko, haben die 2 Frauen geköpft, die auch solche Touren machten, und dann die peinlichen Hilfsorganisationen, welche Show Strassen Projekte machen, mit jungen Frauen in Shorts usw..

Tropoje, gerettet sieben polnische gefangen Touristen in Albanisch Alpen

7 polnische Touristen wurden in Tropoje gerettet

Auf Cannabis Entdecker Tour, vor allem die Tschechen, Polen auch vor 25 Jahren schon, beliebtes Opfer bei Raub in Tradition. Nun mussen etliche gerettet werden

Angst hat zu sieben polnische Touristen in Gefahr für das Leben in Maskollatë Tropoja gegangen, der von den Werftarbeitern von Gener 2 unter Sicherheitsspezialisten gerettet wurde.

Touristen, Beschilderung folgen für Wanderwege (Wanderung) haben den sicheren Weg vorgegeben durch Veredelung auf einer gefährlichen Böschungen von 150 m Waschmaschine in Gefahr fertig aus. Als in einem Zustand der Panik Touristen haben für Hilfe und Unterstützung gefragt.

Der Brief von dem Ex-Generalstaatsanwalt Adriatic Llalla an den US Kongreß, das der US Botschafter Donald Lu die Verhaftung von Ilir Meta in 2015 verhinderte, auch bei Ermittlungen gegen Betrug US Firman wie Bankers Petroleum usw.. Die Familie Llalla, hat als Premiere komplett Einreise Verbot in die USA, ebenso die Vertreterin Rovenna Gashi, eine total kriminelle Familie, inklusive dem Ehemann.

Smartphone Verblödung, der Touristen, man steigt im unbekannten, felsigen Gelände ab, ohne jeden Verstand, wie auch ein Spanischer Student, der in Rom Kunstgeschichte studierte, unbedingt die Klippen an der Küste entlang geht bei Salermo in Italien, oder Hirnlose die sich an Wasserfällen in Bayern abseilen, bis man halt abstürzt. 2 Ungarn, wollten entlang der Klippen von Cap Karaburun wandern, obwohl dort kein Mensch wohnt, es nicht einmal Esels Pfade gibt. Einen Hilferuf konnte die Beiden noch absenden, aber dort ist kein Mobil Funk Empfang.

Kërkuan ndihmë me celular/ Çifti i turistëve hungarezë zhduken ‚pa valë‘ në Karaburun

2 Polnische Tramperinnen, sind spurlos verschwunden im Grenzgebiet: Montenegro-Albanien, was den neuen Rekord von toten und extrem naiven Frauen und Männer im Mittelmeer Raum weiter erhöht. Viele mussten schon gesucht werden in Berg Gebieten, Küsten Gebirge, einige waren abgestürzt, oder ertranken in Flüssen, weil man bei Regen Wetter Schluchten begehen wollte, wie bei Skrapar. Gestalten ohne jeden Verstand, treiben sich seit langem herum, die heutige Twitter, smartphone Kultur und Bildung. Die Deutsche GTZ, die Tschechen, haben Verbrecehr Zentrum: Thehti, Vermosh finanziert, eine beliebte Cannabis Zentrale für Rucksack Touristen und Balkan Mekka, im Stile von Georg Soros, von Dumm kriminellen Poltikern, vor allem den Hirnlosen Aussenministern der KfW Mafia promotet seit langem

Offiziell gab es keinen Facebook Eintrag seit 13. August, und warum sich 2 junge Frauen über unbekannte Bergwege zum Abstieg in das Schmuggler Tal,einer Grenz Region entschlossen, sagt ja wohl Alles. 2001 wurden dort schon 5 Tschechen, ibs heute vermisst, wo es noch mehr Morde gab. Vor 3 Jahren wurden 2 Tschechen mit Jeep erschossen, durch einen dortigen Anhalter, der das Handy und Geld rauben wollte.

Veronika-Mayer und-Agata-Patyczek

Diese beiden Tramperin, wollten von Thehti, dem Valbana Tal, in Vuthaj Tal absteigen auf praktisch nie benutzten Schmuggler und Maultier Pfaden. Für geringe Geldsummen, werden dort im Vermosh Tal, Bergtouren angeboten, aber bei der heutigen smartphone und Twitter, Facebook Bildung, braucht man sowas nicht.

Deutsche Politiker im Solde der Georg Soros Mafia seit langem und Johannes Hahn sowieso

13 % weniger Touristen in 5 Monaten in 2018 im Edi Rama Müll Tourismus

Betrugs System in Fortsetzung: Die Albanische Regierung will ab 1. Juli alle Gesetze durchsetzen, rund um Lebensmittel Gesetze, Sport Boote oder Umwelt Gesetze. Die Besetzung der Küste, die illegale Legalisierung der besetzten Grundstücks und Geldwäsche Lokale mit Drogen und Prostituierten. Man will es nicht dulden, was nun seit 20 Jahren eine Comedy Nummer der jeweiligen Regierungen ist.

Gesetze und Grundstücks Rechte gelten schon lange nicht mehr für die über 30.000 illegalen Mafia Bauten an der Küste. 2 Polnische Motorrad Touristen wurden bei Tepelene von einem 44 jährigem Mann beraubt. Das gab es früher nur in Nord Albanien und sagt Alles über die erfundene Gastfreundschaft, wenn gezielt Touristen getrogen und beraubt werden. Vor allem Kosovo Touristen meiden Albanien inzwischen, womit Alles gesagt ist.

Mit über 1 Milliarde € wurde durch die Westliche Mafia angeblich der Tourismus gefördert, welche nur das Land und jedes Gesetz zerstörte.

Aball in die Nationalparks, Flüsse und ins Meer, Albanien zerstört mit Kriminellen jeden Tourismus, die UMwelt

Chef InSpektor von RruogZhine verhaftet, im Super Skandal mit den gestohlenen Grundstücken an den Stränden von Spiell

Arrestohet ish kryeinspektori i Bashkisë Rrogozhinë, në kërkim për tjetërsimin e pronave në Spille

 

Postuar: 27/06/2018 – 07:58

Policia ka arrestuar ditën e djeshme një tjetër zyrtar të Bashkisë së Rrogozhinës të përfshirë në skemën e tjetërsimit të pronave në bregdetin e Spillesë. Në pranga ka rënë kryeinspektori i bashkisë, Artur Tosku, i cili akuzohet për shpërdorim detyre. Tosku ishte shpallur në kërkim nga policia që prej fillimit të këtij viti, kur u arrestuan disa zyrtarë dhe ish zyrtarë të bashkisë dhe hipotekave që kishin abuzuar me pronën publike në plazhin e Spilles. Në sajë të operacionit “Ranishtja 2”, në 20 shkurt të këtij viti, policia vuri në pranga disa zyrtarë, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin, duke abuzuar me detyrën duke falsifikuar dokumentet, duke bërë ndryshim e zërit kadastral për një sipërfaqe prej 110.000 m2 tokë në vijën bregdetare Spille Kavajë dhe në fshatrat përreth, duke e tjetërsuar nga “tokë pa frut” në „tokë arë” dhe më pas kanë bërë ndarjen në mënyrë të kundraligjshme të kësaj sipërfaqe toke, në interes të tyre dhe personave të tjerë. Në mesin e të akuzuarve në atë kohë ishte edhe kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Beqir Nuredini, ndaj të cilit është caktuar masa e sigurisë “Detyrim paraqitjeje”, ku ju sekuestrua dhe pasaporta.

Hetimet

Sipas dosjes hetimore për abuzimet në Spille, deri tani janë hetuar 23 persona për tjetërsimin e pronave nëpërmjet krijimit të një mekanizmi të njëjtë, duke administruar AMTP të një periudhe mbi 15 vjet, në kundërshtim me ligjin, më pas duke proceduar me konfirmimet nga zyrat e Këshillit të Qarkut Tiranë, duke fshehur dhe zëvendësuar konfirmimet e qarkut me konfirmime që parashtrojnë rrethana të rreme, nëpërmjet falsifikimit të statusit të parcelave apo pasurive të veçanta, duke i bërë pjesë e dosjes të aplikuesve kanë arritur t’i regjistrojnë si pasuri personave të ndryshëm. Në vijim të hetimeve ka rezultuar se këto pasuri janë regjistruar e më pas janë tjetërsuar nga persona të tjerë, nëpërmjet shitblerjeve në një periudhë tepër të shpejtë, në kundërshtim të hapur me ligjin. Gjithashtu janë kryer hetime dhe në lidhje me ndërtimet e 27 lokaleve përgjatë vijës bregdetare, ku vetëm 4 persona rezultojnë të jenë banorë të zonës, ndërsa të gjithë personat e tjerë janë qytetar të rretheve të tjera. Ndërtimet e këtyre lokaleve rezultojnë vetëm mbi bazën e një aplikimi në Bashkinë Rrogozhinë, duke paraqitur vetëm një plan vendosje, kjo sipas preferencave të investitorëve, pa pasur asnjë plan zhvillimor të Bashkisë Rrogozhinë. Së bashku me procedimin penal N.92 viti 2017 është vendosur bashkimi edhe i procedimit penal Nr.201 viti 2017. Nga ky procedim penal ka rezultuar se: Nga ana e Komandës së Forcës Ajrore dhe nga ana e Komisariatit të Policisë Rrogozhinë është bërë kallëzim penal. Në pronën Poligoni i Qitjes Rreth-Greth me numër pasurie 368 është konstatuar prerje pyjesh dhe pastrim i barishteve nga një grup punëtorësh. Këta punëtor janë sjellë nga shtetasi Idlir Karkini, i cili ka certifikatë pronësie për këtë sipërfaqe toke në pyllin dhe rërën buzë detit. Në kallëzim pretendohet se kjo tokë është pronë shtetërore në pronësi të aviacionit shqiptar. Ministria e Mbrojtjes ka aplikuar 3 herë për regjistrimin e pronës së saj nga viti 2005-2007 dhe nuk i është regjistruar kjo pronë, ndërsa në vitin 2016 kjo pronë regjistrohet në favor të Idlir Karkinit. Nga Këshilli qarkut Tiranë jemi informuar se shkresa Nr.2147 dt.28.12.2015 e Këshillit të Qarkut Tiranë drejtuar ZVRPP Kavajë, që ka shërbyer për ndryshimin e zërit kadastral nuk është përgatitur nga Institucioni i tyre dhe nuk është dërguar në ZVRPP Kavajë. Ndërsa shkresa Nr.5836 dt.18.11.2015 e ZVRPP Kavajë nuk është dërguar fare në Këshillin Qarkut Tiranë as dorazi dhe as me postë./ Elvis Myrta

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Zhgënjejnë turistët, numri i pushuesve bie me 13% në 5 mujor

26/06/2018 1:49 PM 0 komente

Numri i shtetasve të huaj që vizituan Shqipërinë gjatë 5-mujorit 2018 pësoi një rritje vjetore me 7 për qind, por nga ana tjetër numri i të huajve që zgjodhen Shqipërinë për pushime ka pësuar një rënie të ndjeshme, me rreth 13 për qind në krahasim me pesëmujorin e parë 2017.

Sipas shifrave të INSTAT gjatë periudhës janar-maj 2018 numri i të huajve për pushime në Shqipëri ishte 50 mijë më pak se periudha respektive e një viti më parë.

Siç shihet prej të dhënave të detajuara nga hyrjet e shtetasve të huaj sipas qëllimit, vizitoret këtë vit janë më të shumtë në numër për vizita të shkurtra ditore. Kjo kategori u rrit me 89 për qind, por gjithsesi numri i tyre mbetet i ulët në raport me totalin. Vizitat ditore nga rreth 26 mijë që ishin në 5-mujorin e 2017 arritën në rreth 49 në janar-maj të këtij viti.

Duket se diferencën në rritjen e vizitoreve të huaj e kanë bërë “Vizitorë të tjerë” , të cilët nuk hyjnë në kategorinë e turistëve. Më janar-maj 2018 u numëruan 955 mijë të tillë me një rritje 14 për qind në raport me vitin e kaluar.

Rritje me 6 për qind shënuan edhe udhëtimet tranzit me rreth 61 për qind ku shumë të huaj përdoren territorin e Shqipërisë për të udhëtuar drejt vendeve të tjera.

Në muajin maj situata është përmirësuar disi, pasi pushuesit e huaj janë rritur me 12 për qind krahasuar me majin e vitit 2017, kryesisht prej prenotimeve që ishin bërë paraprakisht nga agjencitë e huaja qysh vitin e kaluar kryesisht në zonën e plazhit të Durrësit.

Banka e Shqipërisë raportoi pak ditë më parë se, shpenzimet e turistëve në Shqipëri ishin 331 milionë euro në tremujorin e parë të vitit, me një rritje prej gati 10% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.  Por, në kahun tjetër, shpenzimet e shqiptarëve në udhëtimet jashtë vendit arritën në 254 milionë euro, me rritje prej 12.3% me bazë vjetore.

Për shkak të rritjes me ritme më të larta të shpenzimeve të shqiptarëve jashtë, bilanci neto, pra paratë që mbeten në vend nga aktiviteti turistik ishte 78 milionë euro, nga 76 milionë euro në tremujorin e parë 2017, pra me një përmirësim minimal prej vetëm 2 milionë eurosh.

Bilanci real i fitimeve në turizëm tregon për një situatë të vakët në sektor

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në vendin tonë në pesëmujorin e parë e 2018 është 1.423.367 duke u rritur me 7,7 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2017.

Në maj 2018, ndër vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Gjermania ka patur rritjen më të madhe me 61,5 %, ndërsa uljen më të madhe e kanë patur shtetasit nga Kosova me 8,7 %. Në pesëmujorin e parë 2018, ndër vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Polonia ka patur rritjen më të madhe 34,4 % .

 

INSTAT nxjerr shifrat: Numri i pushuesve të huaj bie me 13 %

Numri i shtetasve të huaj që vizituan Shqipërinë gjatë 5-mujorit 2018 pësoi një rritje vjetore me 7 për qind, por …

Banorët e fshatit Gur të njësisë administrative Remas thonë se janë në prag katastrofe mjedisore dhe për këtë fajësojnë hedhjen e mbeturinave nga bashkia Divjakë në një nga zonat e e mbrojtura, 500 metra prej lagunës së Karavastasë.

Prej më shumë se 4 vitesh bashkia Divjakë shkarkon këtu kamionët me mbetjet e grumbulluara në të gjithë zonën e Divjakës.

Ujërat që kalojnë nëpër plehra nga kodra zbresin në tokat e fermerëve e më pas përfundojnë në lagunë nëpërmjet kanaleve.

Hedhja e mbeturinave në këtë zonë është e paligjshme. Në vitin 2014 këshilli i komunës Remas vendosi që ta kthente këtë vend në pikë grumbullimi për mbetjet e bizneseve por nuk u miratua nga ana e ish nënprefektit të Lushnjes Ilir Dervishi, pasi komuna nuk e kishte në pronësinë e saj këtë vend.

Top Channel

Plastic thrown in rivers destroys nature around them and seas

06/18 18:44

 

Die gesamte Privatisierung ein reiner Betrug diverser Mafia Regierungen der Internationalen, um auch die Entwicklungsgelder zustehlen. Über 200 ausl. Offshore Ölfirmen hinterliessen Wüsten und hohe Millionen Kredit Schulden in Albanien. Aktuell die ABI Offshore Bank mit Rezzo Schlauch und Albaner Mafia Frau, der Ehefrau von Edi Rama im Vorstand na

siehe PPP Projekte der Kriminellen des BMZ, Klima Betrug, Berlinwasser, KfW – GTZ Projekte, Bundesdruckerei usw.

Vorneweg die Banken Mafia, Raiffeisenbank in Österreich, Deutsche Bank, Erste Bank wo immer Profi Kriminelle, ohne Banklehre und Ausbildung wie bei den Landesbanken den Vorstand übernahmen.

Vendburimet e naftës i jepen kompanisë që ka borxhe ndaj shtetit shqiptar

June 7, 2018 21:59

Vendburimet e naftës i jepen kompanisë që ka borxhe ndaj shtetit shqiptar

Nga Arkiva

Koncesioni i fituar nga TransOil Group për 3 vendburimet e naftës, Gorisht-Kocul, Cakran-Mollaj dhe Amonicë, ka një sërë shkeljesh proceduriale, financiare por edhe konflikt interesi, krahas faktit që ka lidhje të errëta me rusët.

E përfaqësuar në Shqipëri me kompaninë Visoka Oil Corporation, TransOil Group rezulton të jetë debitore ndaj Albpetrol me rreth 7 mijë ton naftë, e barazvlefshme me 2.5 milion dollarë si dhe detyrime të prapambetura në vlerën e 700 mijë dollarëve.

TransOil group e ka krijuar këtë borxh nëpërmjet vendburimit të naftës në Visokë, në afërsi të Ballshit, të cilën e shfrytëzon që prej shkurtit 2012.

Ky borxh ndaj Albpetrol, automatikisht duhet ta skualifikonte këtë kompani, e jo më ta shpallte fituese.

Albpetroli i hoqi vendburimin e naftës shoqërisë Phoenix, atë të Amonicës, sepse krijoi një borxh prej 1500 ton naftë, e barazvlefshme me 100 mijë dollarë, pra 32 herë më pak se kompania TransOil Group e cila vijon të ketë vendburimin e Visokës, por mbi të gjitha ka përfituar edhe 3 vendburime të reja.

Kjo krijon një precedent të rrezikshëm në pasigurinë e marrëveshjeve hidrokarbure mes shoqërive të huaja dhe shtetit shqiptar.

Pak kohë më parë, ish drejtori i AKBN-së, vuri në dijeni Ministrin Gjiknuri për problemet që kompania TransOil Group po i sillte buxhetit të shtetit, nëpërmjet shfrytëzimit të vendburimit në Visokë.

Ndërsa në shkurt të 2018-s, AKBN i tërhoqi vëmendjen TransOil Group që të respektojë marrëveshjen për vendburimin e Visokës, ose në të kundërtën do t’i revokohej licenca.

Një tjetër kriter i shkelur nga kompania Transoil Group është pagesa ndaj Albpetrol për të blerë Paketën e të Dhënave, një kriter ky i vendosur përpara se të zhvillohej gara koncesionare.

Por, sipas një transaksioni bankar të siguruar nga “Të Paekspozuarit”, Transoil Group e ka kryer këtë pagesë në datë 4 prill 2018, pra, 5 ditë pasi ishte shpallur fitues. Me gjasë, fatura është futur brenda në dosje nga zyrtarë të Albpetrol, pasi në datë 30 mars 2018, Transoil Group i kishe dorëzuar të gjitha dokumentet, përveç pagesës.

s.a/dita
UN Bericht über das Drogenland Albanien: UNODOC Bericht

Plötzlich schwätzt der Tourismus Minister, von erheblichen Plus in 2016, im Mai 2019 in der Verbrecher und Dreck Hochburg Golem, wo die Kosovo Mafia die Wälder abgeholzt hat und ihre US Partner

Ksmali Inseln 1996

Wird geladen
×