Die Firma „Stela Syla“, die grösste Gerüstbaufirma in Albanen, deren Eigentümer eine Kosovo Geldwäsche Firma ist, welche ihre Firmen Zentrale in den 2001 beschlagnahmten Gbäuden, Grundstücke eine Schmuggler Bootsbau Firma in PLepa – Durres errichteten und erneut illegal. Die übelsten illegalen Bauten, und Stela Syla, sind Legende in Albanien, in Durres, am Flugplatz, in Tirana.
500 Mafia Hochhäuser in Tirana, ohne jedes Dokument gebaut, stehen sogar unter Stadt Verwaltung, weil niemand die Technik kontrolliert, repariert, darunter die Edi Rama: Hawai Komplexe, einer Mafia Familie aus Ägypten, bis der Besitzer der plötzliche Tot ereilte vor Jahren und auch den TK Fussball Club repräsentierte, ein Super Mafia Construkt, wo dasmals der VW Parfner auch mitmachte.

Im 100-Tausender Paket, kriminelle Kosovo Clans, welche heute sogar Minister stellen in Albanien, schlimmer wie die Taliban. Die Drogen und Verbrecher Kartelle, sind direkt gesponsert, aufgebaut worden, durch Deutsche, was mit Klaus Kinkel begann, vor allem Frank Walter Steinmeier und andere Hirnlose und korrupte Gestalten, welche heute die Deutsche Politik prägen. Der Visa Skandal und 5 tote Deutsche in Albanien damals, sprechen für sich, über die Zustände im Auswärtigem Amte, was vom Hirnlosen Schwafler: Heiko Maas, nun geleitet wird und von Quoten Frauen

Die Kosovo Verbrecher in Albanien: „Ragip Haxhiajdini“, von Daut Kadrinovsky, Enver Shala, Familie Kapiti, Gashi, Ramuz Haradinaj, Ilir Majlindi, Lulzim Berisha

Die Quoten Frauen der Dummheit und Korruption mit AKK, Olga Xchaka

für die Vize NATO Generalsekretärin inzenierte man eine Frauen Kapelle. Entsetzen, bei dem Militär Chaos unter Olga Yhacka

 

 

 

Shembja e skelës, ku humbën jetën 2 punëtorë/ Arrestohen dy drejtues teknik, në kërkim pronari i kompanisë ‚Syla‘

Publikuar tek: aktualitet, më 09:36 17-08-2019 Shembja e skelës, ku humbën jetën 2 punëtorë/ Arrestohen dy drejtues teknik, në kërkim pronari i kompanisë 'Syla'

Në lidhje me ngjarjen e ndodhur ditën e djeshme në Tiranë, ku mbetën të vdekur 2 punëtorë dhe 3 të tjerë të plagosur, Policia e Shtetit ka vënë në pranga dy persona.

Janë arrestuar drejtuesi Teknik i punimeve në firmën ‘Xhimi’, 41 vjeçari me iniciale ‘Xh.T’ dhe drejtuesi Teknik i sigurisë së punimeve në firmën skela ‘Syla’, 44 vjeçari me iniciale ‘I.B’.

Ndërkohë është shpallur në kërkim administratorI i firmës skela ‘Syla’, biznesmeni Petrit Sula për veprën penale ’Shkelja e rregullave të mbrotjes në punë’.

Njoftimi i Policisë:

Në lidhje me ngjarjen e ndodhur në rrugën “Faik Konica”, në përfundim të veprimeve hetimore, të kryera nga ana e Komisariatit të Policisë Nr. 1 në Tiranë nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrotjes në punë”, dhe konkretisht:

  • • Xh. T. 41 vjeç, me detyrë Drejtues Teknik i punimeve në firmën “Xhimi”.
  • • I. B. 44 vjeç, me detyrë Drejtues Teknik i sigurisë së punimeve në firmën skela “Syla”.

Si dhe u bë shpallja në kërkim e shtetasit P. S., me detyrë administrator i firmës skela “Syla”, për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrotjes në punë”.

Në rrugën “Faik Konica” në pallatin Nr. 2, firma “Xhimi” me administrator e Drejtues Teknik punimesh, shtetasin Xh. T., ka kryer punime në fasadën e jashtme të pallatit për veshjen me sistemin termoizolues (kapot). Po në këtë pallat, firma skela “Syla” me administrator shtetasin P. S. dhe Drejtues Teknik të punimeve e montimit të skeles Inxhinierin I. B., ka montuar skelën metalike për punimet në fasadë.

Si pasojë e punimeve në këtë pallat, rreth ores 15.00 është rrëzuar skela metalike, e për pasojë kanë humbur jetën shtetasit E.B., 31 vjeç, punëtor ndërtimi në firmën „Xhimi, si dhe shtetasi O.K, 36 vjeç, punëtor i firmes skela “Syla”.

Po nga rrëzimi i skelës janë plagosur dhe janë jashtë rrezikut për jetën, shtetasit G.B punëtor ndërtimi i firmës “Xhimi”, E.L dhe A.M, punëtor i firmës skela “Syla”.

Gjithashtu për këtë ngjarje filloi procedimi penal për veprën penale “ Shpërdorimi i detyrës “, për punonjësit e Inspektoriatit të Punës Tiranë, pasi punonjesit nuk kanë ushtruar detyrën për kontrollin e masave të sigurisë në punë në pallatin ku ndodhi aksidenti dhe po vazhdon puna për dokumentimin ligjor për këta punonjës.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Objekti i aktivitetit të Skela Sula:

E themeluar në vitin 2002. Dhënie me qera, prodhim, montim, çmontim skele, import- eksport. Suvatim,patinim dhe lyerje ne ndërtim. Punime ndërtimi, tregti me shumicë e pakicë materiale ndërtimi e të gjitha llojeve të mallrave të lejuara nga legjislacioni shqiptar për këtë shoqëri.

 

skela_syla_1.jpg

faksimile_2_11.jpg

 

 

Die Firma Pespa gehört zum Firmen Geflecht mit Internationaler Fenster, Türen und Rahmen herstellung der Kosovo mafia