Fest in Hand von Verbrechern die Küste, wo es zu einigen Beschlagnahmen kam von Strand und Küsten Besetzungen, wobei Offiziell einer der kritischen Fälle, der illegale Bau des profi Kriminellen. Bledi Shuapi, in der Currilla ist, in einer privaten Zone Touristik, wo es aber noch mehr illegale Besetzungen gibt. Eines von 3 Objekten, höchster Priorität im Regierungs Plan, dieser Mafia Bau im Raum Durres. Alles kommt 18 Jahre zu spät, denn die EU finanzierte das kriminelle Enterprise, die KfW sowieso und GTZ, GIZ, DEG. Niemand bezahlt Steuern, für Wasser und Strom, von der KfW, EU promotet und finanziert.

Da alle Kommunen, nur an Verbrecher Posten, Institutionen verkauften, aber auch Grundstücke, und jeden gefälschte Dokument akzeptierten, wäre der Schritt vor Jahren notwendig gewesen, schon unter Berisha.
, diesen Extrem Fehler der EU, wieder rückgängig zumachen.

Im September wird es ein Gesetz geben (sagt Edi Rama im TV), das die Zuständigkeit wieder in Regierungshand legt, wo ein Milliarden schwerer Umweltschaden, durch die Grundstücksräubereien entstanden ist.

Die EU Idioten sind eine Sonder Marke, als man es nicht korrigieren wollte, diesen sehr schweren Fehler, in 2000 und dann nochmal der Mega Fehler, einer Verfassungs Reform in 2008, was das Chaos verstärkete.

Der Grundstücks Skandal in 2004, als Vasil Hila Skandal bekannt

2009, abholzen der letzten Bäume mit Null Dokumenten durch die Kazazi und Hoxha Mafia in der Currila Durres, wo heute ein illegales Hochhaus steht

Nachdem durch Sabotage auch von Edi Rama, der neue Plan der Küsten Agentur fehlschlug, mit dem Leiter Aron Tare, wo Anzeigen wegen illegalen Bauten direkt durch die Drogen Klientel Mafia des Edi Rama, Vangjush Dako ignoriert wurde, sogar von Bürgermeistern, will man den Mega Fehler korrigieren, das man die Zuständigkeit, überhaupt für Küsten Grundstücke and die Bürgermeister je gab, die nie ein Gesetz kannten, kennen und wissen wollten, mit ihren kriminellen Institutionen. Da aurden für Tirana, die Regierung nur gefälschte Berichte produziert mit Phantasie Vermessungen, wo jedes Satelliten Foto den Betrug sofort enttarnte.

Illegales Mafia Lokal auf privaten Grund und Zone Touristik von Bledi Shuaipi: Currila – Durres

Mafia Bledi Shuapi, komplett gefälschte Dokumente der Durres Mafia, erneut Deutsch Albanische Drogen Mafai auch in Bari verurteilt, mehrfach in Deutschland festgenommen

Milliarden wurden gestohlen, wanderten in die Taschen der Politik Banden und 10-Tausende von Hektar, auch durch die Kosovo Mafia.

 

 

Verursacher sind die EU Kriminellen, mit ihrem Schwachsinn der DeZentraliserung und der Stückelung von Albanien, bis 2013 mit über 450 Kommunen, danach waren es immer noch ca. 150, wo nie eine Kommune funktionierte, und an der Küste, übernahmen Kriminelle Clans die Kontrolle, inklsive der Ignorierung aller Gesetze, Anweisungen aus Tirana, wo am Schlimmsten Sarande, Vlore, Dhermi, Durrs, Velipoje, Shengin, Lezhe, usw.. sind und waren und Tausende von Hektor Küaten Land besetzt und gestohlen wurde.

Die EU „useful idiots“ Justiz, IRZ – Stiftung, Agnes Bernhard im Inkompetenz System von gefährlich Dummen

 

Erst im Frühjahr, wurden Gesetze geschaffen, das die mit kriminellen Richtern produzierten Grundstücks Urkunden für ungültig erklärt wurden.

Die Fälscher Politik Mafia: Grundstücks Urkunden wurden im 100.000er Paket für ungültig erklärt.

„Immer mit bei Verbrecher Banden: Edi Rama, von Bledi Shuapi, Hekuran Hoxha,Sait Fista bis zur Elbasan Mafia“

Rama u heq administrimin e vijës bregdetare bashkive: Në shtator ligji i ri

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në Facebook njofton se në shtator do të kalojë ligji i ri në Kuvend që u heq bashkive administrimin e vijës bregdetare.

Pushtimi i plazheve publike dhe rrumpalla në administrimin e plazheve e të territorit bregdetar në tërësi nga njësitë vendore, duhet të marrë fund. Beteja e Policisë së Shtetit dhe inspektoriateve qendrore, qysh nga fillimkorriku, po ndikon në përmirësimin situatës, por nuk mjafton. Nē vjeshtë në Kuvend, LIGJI I RI pēr mbrojtjen dhe administrimin e Vijës Bregdetare nga shteti.

Kjo pasuri kombëtare i takon POPULLIT dhe pushimet u takojnë njerëzve, jo abuzuesve të çdo kategorie; nga tregtarët qē nuk lëshojnë kuponat, tek harbutët që zaptojnë plazhet dhe deri tek zyrtarucë shtetërorë e pushtetarë vendorë, të cilët në vend të detyrës ndaj vendit dhe pushuesve, u bëjnë qoka dëmtuesve e zhurmuesve. ZeroTolerancë ndaj abuzuesve nuk është moto fushate, po linja e re e qeverisjes Deri në Fund dhe në çdo drejtim“ thotë Rama.

Lajmi në përditësim….

Gjashtë vite manipulim me kasat e pikave të karburantit, Braçe: Abuzuesit do i rikthejnë shtetit cdo qindarkë

Në kuadër të luftës kundër informalitetit dhe kalimit në sitë të gjitha pikave të karburanteve zv/kryeministri Erjon Braçe i shoqëruar nga drejtoresha e Tatimeve inspektuan depozitat në Porto Romano, ku janë magazinat doganore dhe ku çdo pompë duhet të punojë vetëm nën regjim elektronik. Në ditët e fundit u arrestuan dy persona pasi u zbulua se kishin modifikonin kasat fiskale nëpër pikat e karburanteve duke kaluar nga sistemi automatik në atë manual. Skandali u zbulua nga 2013 por askush nuk hetoi, por Erjon Braçe u shpreh sot se të gjithë ata që kanë përfituar do i rikthejnë arkës së shtetit cdo qindarkë që është marrë në kushtet e mashtrimit.

Ne po mundohemi të rikthejmë ligjshmërinë në të gjithë tregun, jo vetëm te karburantet, por në të gjitha tregjet që kanë transaksione të mëdha që natyrisht kanë detyrimin ti nënshtrohen edhe detyrimeve. Nuk duam asgjë përvec kësaj. Ne duam që cdo subjekt të kryejë një transaksion me faturë dhe kupton. Ligji e ka ndaluar regjimin manual të transmetimit nga kasat fiskale. Ne do ta cojmë deri në fund. Ka ndodhur më herët që është kryer veprimtari kriminale, prokuroria është duke u marrë janë arrestuar përgjegjësit e parë me ata që bënin manipulimin e sistemeve të transmetimit të kasave fiskale duke i kaluar në manuale dhe duke kryer një shmangie shumë të madhe fiskale.

Prokuroria po analizon. Në do të analizojmë cdo pompë që ishte përfshirë manipulim dhe në evazion fiskal dhe do i rikthejmë arkës së shtetit cdo qindarkë që është marrë në kushtet e mashtrimit. Këtu në Porto Romano ku është pika më e madhe e distrubuimit të karburanteve. Do të shtrihet në cdo cep të Shqipërisë 2 mijë pompa do të kalojnë në regjim automatik. Ne duhet të jeim të drejtë, të barabartë dhe ligjore për të vendosur rregull dhe për të garantuar të ardhura në buxhetin e shtetit. Ju kërkoj të respektojnë ligjin mos i bien telefonit të kurrëkujt, nuk do i ndihmojë askush“ tha Braçe.

Skema masive e evazionit ne shitjen e karburanteve është goditur këto ditë, në kuadër të aksionit anti-informalitet të Tatimeve. Dy persona përfunduan në pranga në Elbasan nën akuzën e mashtrimit dhe evazionit fiskal me mallrat e akcizës, ndërkohë që hetimet janë shtrirë në mbi dhjetëra persona të tjerë. Sipas burime konfidenciale të Shqiptraja.com në qendër të skandalit është kompania Xhogu shpk, dhe te arrestuar jane Ermal Resulaj dhe Lulzim Hoxha, të akuzuar si organizatorë të kësaj skeme. Dy të arrestuarit modifikonin kasat fiskale nëpër pikat e karburanteve duke kaluar nga sistemi automatik në atë manual,të cilat ka vite që janë ndaluar dhe mund të përdoren vetëm në raste ekstreme, të lejuara nga institucionet shtetërore.

Kompanitë e naftës dhe gazit reduktonin manualisht deklarimet e shitjeve duke bërë evazion fiskal. Pastaj  ndahej fitimi mes ketyre qe u arrestuan, kompanive te karburanteve, kompanive te kasave fiskale dhe natyrisht inspektoreve të tatimeve. Evazioni ishte i organizuar mirë dhe fillonte që në pikat hyrëse të depozitave të shumicës, të stacionuara në Porto Romano, për të përfunduar në pikat e shpërndarjes me pakicë të naftës, benzinës e gazit natyror.

Por skandali brenda skandalit është që disa punonjes të firmës Xhogu, u kapën për herë të parë duke manipuluar kasat fiskale që nga viti 2013 nga Insistituti i Metereologjisë, por pavarësisht nga kallezimi që ishte bërë, as Tatimet as prokuroria nuk i kanë hetuar deri më sot. Pra dosja, megjithëse zbulonte veprime me pasoja shumë të rënda për arkën e shtetit, ka mbetur në sirtarët e organit të Akuzës për gjashtë vjet. Rasti qe ka sjelle tek arrestimet, është zbuluar para pak ditësh në një pikë karburante në hyrje të Elbasanit. Verifikme të tjera të realizuara nga drejtoria e Hetimit Tatimor në disa pika të karburantit në Tiranë dhe në Durrës kanë konfirmuar përmasën e fenomenit. Pas nje kallëzimi pranë prokurorisë Elbasan, është shpallur urdhër arresti për Ermal Resulajn dhe Lulzim Hoxhën.

https://shqiptarja.com/lajm/gjashte-vite-manipulim-me-kasat-e-pikave-te-karburantit-brace-do-i-rikthejne-shtetit-cdo-qindarke

Anti-informaliteti, FNSH-ja liron hapësirat e zaptuara në plazhet e Pogradecit dhe Velipojës (VIDEO)

Policia e Shtetit vijon aksionin anti-informalitet duke liruar plazhet publike të zaptuara në Velipojë dhe Pogradec. 12 pronarë subjektesh, 9 në Velipojë dhe 3 në Pogradec janë proceduar, nga të cilët 11 për fshehje të ardhurave duke mos lëshuar kupon dhe 1 për zënie të hapësirave publike. Pas heqjes së shezlongëve nga policia e Shkodrës në bashkëpunimin me FNSH-në në dispozicion të pushuesve në Velipojë janë vendosur rreth 3000 m2 plazh pronë publike, e zaptuar në mënyrë të kundërligjshme.

Në Velipojë janë proceduar për “Fshehje të të ardhurave” dhe “Mospagim të taksave dhe tatimeve”  E. E., Gj. Rr., P. N., K. M., K. Gj., N. R., N. U. dhe L. F. Ndërsa Gj. F. u procedua pasi nga kontrolli i ushtruar, u konstatua se kishte zënë me çadra plazhi e shezlongë hapësirat publike në bregun e detit pa leje nga organet përkatëse. Në Pogradec janë proceduar tre persona; E.M. 31 vjeç, A.M. 46 vjeç dhe SH.R. 22 vjeç, pasi një pjesë të shezlongëve e kishin pa dokumentacion.

Në tre ditët e fundit janë liruar hapësirat publike në Ksamil, Lezhë, Durrës dhe sot në Velipojë dhe Pogradec. Dje u proceduan edhe nisën hetimet për dy drejtorët e Tatimeve në Durrës dhe Lezhë. Policia e shtetit deklaron se operacioni do të vijojë në gjithë zonën bregdetare, për të kthyer në dispozicion të qytetarëve çdo hapësirë publike të zënë në mënyrë të kundërligjshme, me qëllim fitimin dhe për të ndëshkuar evazionin fiskal, në biznes, hidrokarbure, ndërtim etj.

d.ba./Shqiptarja.com

 

Durres wie immer an den Mafia Stränden

 

 • Im Wörterbuch speichern
  • Keine Wortliste für Albanisch -> Deutsch…
  • Eine neue Wortliste erstellen…
 • Kopieren

Police frees public beaches from abusive private operators
Die Polizei befreit öffentliche Strände von missbräuchlichen privaten Betreibern
SAVE
CONTINUE
view saved words →

Per Doppelklick nicht übersetzen

Übersetzungsbutton nicht zeigen

Keine Internetverbindung
 • Im Wörterbuch speichern
  • Keine Wortliste für Albanisch -> Deutsch…
  • Eine neue Wortliste erstellen…
 • Kopieren