Genau in der Porto Romana, wo die Chemie, Plastik, Fabrik war, ein Umwelt Skandal vor über 20 Jahren schon, wurde Müll illegal entsorgt, 2 Jahrzehnte. Dort soll nun mit EU Geldern, ein Öko Park Projekt entstehen, was der Familie des Edi Rama gehört, wie der gesuchte Gangster Ahmet Ahmeti heute in der Schweiz sagt. Jeder der dort, illegal gebaut hat, vor allem Bersiha Leute aus dem Norden, wird erpresst, Geld zu zahlen, damit sein Haus nicht abgerissen wird

Premtim i pambajtur! Eko Parku në Durrës, afatet tejkalohen me 7 muaj

schedule16:36 – 12 Janar, 2022

Nga Leonidha Musai

“Në 1 qershor të 2021 për festën e kalamajve këtu do bëhet një super festë kalamajsh në parkun e ri”, ka thënë Rama.

Këtë premtim kryeministri Rama e përsëriti dhe në nisje të fushatës elektorale për zgjedhjet e përgjithshme, por që nuk u realizua në kohë.

Arben Ahmetaj bricht die starke Aussage und bricht in Vorwürfe gegen den Premierminister aus: Ekopark gehöre den Familienmitgliedern von Edi Rama

Arben Ahmetaj knackt die starke Aussage und bricht in Vorwürfe aus

Während des exklusiven Interviews auf „Çim Peka LIVE“ sprach der ehemalige stellvertretende Premierminister Arben Ahmetaj auch über das Thema des Ökoparks in Durrës.

Ahmetaj erklärte, dass der Ökopark in Durrës der Familie von Edi Rama gehöre.

Arben Ahmetaj: Was ist der Ökopark? Worüber fragst du mich?

Çim Peka: Hätte es in Durrës geschehen sollen oder nicht?

Arben Ahmetaj: Investition. Ich denke, es musste getan werden. Natürlich, aber Sie als Journalist haben Nachforschungen angestellt. Dass in meiner Akte 350 Namen genannt werden, mit denen er Kaffee getrunken hat usw. Sie haben untersucht, was passiert ist. Was sind die Meilensteine ​​dieser Investition? Ich hatte es völlig vergessen. Warum hat eine Privatperson dieses Projekt durchgeführt, bevor es vom Premierminister angekündigt wurde? Warum an diesem Projekt einer der engsten Menschen des Premierministers beteiligt ist. Warum hat die öffentliche Einrichtung es nicht getan, warum wurde es später angekündigt? Zuerst wurde es als privates Projekt durchgeführt und dann wurde es öffentlich angekündigt und von Personen übernommen, die mit dem Projektentwickler verwandt waren.

Çim Peka: Mit Familienangehörigen des Premierministers…

Arben Ahmetaj: Die Umsetzung des Projekts wurde von denen durchgeführt, die es gemacht haben. Warum wurde es ohne Ausschreibung durchgeführt? Warum wurde kein Auftrag für den Wiederaufbau erteilt, die Leute waren draußen, ohne Ausschreibung, warum? Gab es einen weiteren Notfall? NEIN. Warum der Müll und der Ökopark ohne Ausschreibung erledigt werden mussten. Warum war Alqi Blako dumm, dass er es nicht unterschrieben hat?

 

Punimet për ndërtimin e Eko Parkut në Durrës që nisën në dhjetor të 2019 ishin parashikuar të mbylleshin brenda 18 muaj. Nga një vëzhgim duket qartë se ka ende shumë punë për të bërë dhe me gjasa as në 1 qershor të këtij viti nuk do të jetë gati për të pritur vizitorë.

Eko-Parku në Porto Romano është një investim i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellësit dhe infrastrukturës së mbetjeve. Projekti është përllogaritur të kapë shifrën 1.62 miliardë lekë dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 155 mijë metra katrorë.

Për 50 vite këtu hidheshin mbetjet e Bashkisë së Durrësit. Pas shumë protestash të banorëve që jetonin pranë plehrave u vendos që vendgrumbullim I mbetjeve të shndërrohej në park për fëmijë. Ndërsa mbetjet dërgohen në landfillin e Sharrës./abcnews.al

Hapja e Eko Parkut më 1 qershor mbetet në premtimet e Ramës dhe Sakos

Geri Emiri

Hapja e “Eko Parkut” më 1 qershor përgjatë dy viteve, 2021 dhe 2022, në fushën kur dikur ishte vendgrumbullimi i mbetjeve urbane të Durrësit dhe Shijakut, është premtuar nga kryeministri Rama dhe kryebashkiakia e Durrësit, Emiriana Sako. Sot dhe pse vepra ka përfunduar, ajo qëndron ende e mbyllur për publikun në prijet të përurimit.

PORTO-ROMANO, DURRËS

Grupi i fëmijëve pasi ka përshkruar autostradën që lidh tashmë Porto-Romanon me Durrësin e më tej gjithë Shqipërinë, ndalet pranë zinxhirit që mban të varur tabelën me mbishkrimin, “Ndalohet hyrja”.

Nënat i kanë shtyrë në rresht të dytë dhe gati njëzëri drejtojnë lutje për hyrje në “Eko Parkun e Porto-Romanos”. Punonjësit e sigurisë çarmatosen shpejt përballë lutjeve të fëmijëve. Duke përsëritur disa herë thirrjet për kujdes të lartë dhe rrezikun e aksidentimit gjatë lojërave, burrat me ngurrim i hapin rrugën grupit të zhurmshëm të rreth 15 fëmijëve.

Dikur shërbente si pika e grumbullimit të mbetjeve urbane për bashkitë Durrës e Shijak, ndërsa sot zona ka marrë një pamje krejt tjetër. Me 6 fusha sportive, kënd lodrash dhe hapësira rekreative, fëmijët nuk i rezistojnë tundimit për ta vizituar në ilegalitet.

Përfundimi i punimeve dhe inagurimi i “Eko Parkut” është premtuar disa herë nga kryeministri Rama dhe kryebashkiakia e Durrësit, Emiriana Sako.

Për Sakon hapja e parkut më 1 qershor të këtij viti ishte premtimi elektoral që i dha banorëve të zonës së “Durrësit të Ri”, që përfshin Ish-Kënetën, Spitallën dhe Porto-Romanon, në disa takime që zhvilloi me ta.

“Dhe ne do të inagurojmë atë park më 1 qershor. Ndërkohë ata që deshën plehrat për Durrësin, ata që deshën Porto-Romanon si një zonë ku depozitoheshin mbetjet, do ta marrin përgjigjen më 6 mars…”, deklaroi ajo më 3 mars të këtij viti.

Emiriana Sako fitoi shumicën e votave për tu zgjedhur si kryetare e Bashkisë Durrës, por “Eko Parku” vijon të jetë i mbyllur zyrtarisht për vizitorët dhe pret hapjen e tij zyrtare.

Hyrja e Eko Parkut në Porto-Romano, Durrës. Foto Geri Emiri/ Media Amfora

Procedura të nxituara, por premtime të vonuara

Banorët e zonës së Porto-Romanos dhe jo vetëm kujtojnë ditët kur në territorin e “Eko Parkut” lëshoheshin pandërprerë shtëllungat e mbetjeve urbane që digjeshin në qiell të hapur.

“Shumë bukur krahasuar me çfarë ka qenë dikur. Nuk ma ka marrë mendja se do të bëhet kështu, asnjëherë”, komenton për Median Amfora, Lindita Doda, banore e zonës.

Ajo së bashku me fëmijët dhe fqinjët po e vizitojnë për herë të parë “Eko Parkun” nga brenda, pavarësisht se zyrtarisht ndalohet hyrja në të.

E gjendur rreth 4 kilometra larg qytetit, fusha shërbeu në dekada për depozitimin dhe djegien e mbetjeve në një sipërfaqe rreth 80.000 m2, të mbushur me mbeturina urbane, inerte, mbetje të rrezikshme dhe kafshë të ngordhura.

Në qershor të vitit 2018 kryeministri Edi Rama artikuloi për herë të parë publikisht idenë e ndërtimit të Eko Parkut që do të zëvendësonte fushën e mbetjeve urbane në Porto-Romano.

Pa dhënë detaje për procesin e menaxhimit të mbetjeve të bashkisë, ai deklaroi se vendgrumbullimi do të shndërrohej në një park të gjelbër brenda 18 muajve.

Rama dhe Sako e kanë promovuar herë pas here Eko Parkun dhe fazat e punimeve të tij, duke e premtuar se do të hapej, por ai zyrtarisht qëndron i mbyllur për publikun.

“Fëmijët po kënaqen këtu, ata më thanë çohu mami të ikim se është hapur më thanë se e kemi dëgjuar se do hapet më 1 qershor”, ngriti supet Lindita Doda, banore ne Lagjen Mirdita, e cila po përpiqej të kuptonte nëse Eko Parku ishte hapur realisht për publikun.

Një grup fëmijësh dhe prindërish teksa luajnë në këndin e lodrave të Eko Parkut. Foto Geri Emiri/ Media Amfora

“Xhuli [Zhyljen Varfaj, kryetar i komanduar i Bashkisë Durrës në atë kohë] më 1 qershor të 2021 duhet të jetë festa më e madhe që kanë parë kalamajtë ndonjëherë në historinë e Shqipërisë, këtu me parkun e ri të Durrësit”, u shpreh kryeministri Edi Rama më 7 dhjetor 2019, pak ditë përpara se ta shpallte idenë e tij me vendim zyrtar.

 

Agjencia Kombëtare e Ujësjellës Kanalizime dhe Mbetjeve të Ngurta (AKUM) zytrarisht njofton se afati i punimeve ishte 18 muaj dhe shkonte përtej qershorit, në periudhën 14 prill 2020 – 14 tetor 2021.

Hapja e Eko Parkut më 1 qershor mbetet në premtimet e Ramës dhe Sakos