Hand Granaten Anschlag auf den Oberbürgermeister von Lusnje:  Fatos Tushe, auch seine Sekretärin: Erisa Qalliu wurde verletzt. Beide sind im Krankenhaus und über den Berg.

Der Täter ein vorbestrafter Drogen Krimineller: Gëzim Saraçi, der vor 5 Jahren als Fahrer und Leibwächter gefeuert wurde. Eer sprach bei der Sekretärin des Bürgermeisters vor, die einen Termin verweigerte. Der Bürgermeister hörte den Tumult kam dazu, und dann flog die Hand Granate. Er trotz Entlassung auf der Gehaltsliste der Stadt, weil er angeblich den Bürgermeister mit Videos erpressen konnte.

 

Gezim Saraci

Plagë të rënda në shpatullën e djathtë dhe këmbë, Fatos Tushe niset drejt Tiranës për mjekim

Publikuar tek: aktualitet, më 10:14 31-12-2019 Plagë të rënda në shpatullën e djathtë dhe këmbë, Fatos Tushe niset drejt Tiranës për mjekim

pjimage (12)

Kryebashkiaku i Lushnjes Fatos Tushe është nisur drejt Tiranës për mjekim më të specializuar.

Mësohet se pas shpërthimit të granatës në zyrën e tij, Tushe ka mbetur i plagosur në shpatullën e djathtë dhe në këmbë.

Dyshohet se autor i këtij atentati është shtetasi Gëzim Saraçi, i cili ka qenë më herët shofer në Bashkinë e Lushnjes, ndërsa ka pasur debate të herëpashershme me Tushen.

Kujtojmë që granata është vendosur poshtë derës së kryetarit, dhe në momentin që Fatos Tushe ka hapur derën e zyrës ka ndodhur dhe shpërthimi i fuqishëm. Nga shpërthimi ka mbetur e plagosur dhe sekretarja Erisa Qalliu.

Bëhet me dije se 45 vjeçari Gëzim Saraçi ka qenë shofer i kryebashkiakut të mëparshëm të Bashkisë së Lushnjes Albert Sanxhaku, dhe në kohën kur në detyrë ka ardhur Fatos Tushe, ai është larguar nga puna. Nuk dihet nëse largimi nga puna ka qenë motivi i kësaj ngjarje të rëndë që ka tronditur sot Lushnjen.