Schlagwort-Archive: Bankers Petroleum

Umwelt Schäden in Milliarden durch Privatisierung: Soros, aksioner te Bankers Petroleum

Schon wieder wird zur Show die Bohr Lizenz ausgesetzt, wo danach mit den Energie MInister, nur das Bestechungsgeld verhandelt wird.

Im März 2004, die erpresste Wesley Clark Firma: Bankers Petroleum, Kriegs Verbrecher der Verbrecher Organisation NATO. Georg Soros war indirekt an dem Verbrechen ebenso beteiligt. Die Chinesen haben eie Betrugs Firma gekauft, mit enormen Umwelt Schäden in Albanien, erpresst durch kriminelle Weltbank und US Gestalten.
Ein typisches Verbrechen der „Westlichen Wertegemeinschaft“ den Werten inklusive Massenmord, Finanzierung und Kriegs Waffen für Terroristen der Angela Merkel, Frank Walter Steinmeier und Co.

Man finanziert teure sinnlose Umwelt Konferenzen, ist Partner wie die Weltbank überall in der Zerstörung durch Fracking mit hoch giftigen Chemikalien, praktisch Hydraulik Öl, was überall wieder aus dem Boden schiesst.

Rauchschwaden über den Bergen von Kruje, in den Betrugs Projekten des Lefter Koka, UN und Deutscher GIZ, BMZ Organisationen

Bankers Petroleum verkaufte alle Anteile an eine grosse Petrol Firma in China

EU Umwelt Behörde warnt vor den Bade Stränden in Albanien: 39,7 % gefährlich verschmutzt

Die Rauch Wolken der Umwelt Zerstörung der illegalen Kalk Öfen über Kruje.


Kaum zu glauben wie dumm die Leute sind
Umwelt, Abfall Vernichtung in Tradition des Mafia Umwelt Ministeriums in Albanien

Der korrupte EU Commissar: Miguel Arias Cañete, produziert die nächste Umwelt Kathastrophe mit Öl in Albanien

6 Minister

Georg Soros Minister, aus der „Open Society“ und Erion Veliaj gehört auch dazu.

Olsi Rama, vëllai i kryeministrit
Linda Basha Rama, bashkëshortja e kryeministrit
Milva Ekonomi, Ministre e Ekonomisë dhe Turizmit
Endri Fuga, Drejtor i Komunikimit në kryeministri
Ditmir Bushati, ministër i Jashtëm
Blendi Çuçi, Ministër i Çështjeve Vendore
Mirela Kumbaro, Ministër Kulture
Eglantina Gjermeni, Ministre e Urbanistikës
Arbjan Mazniku, Nënkryetar i Bashkisë Tiranë
Ilir Beqaj, Ministër i Shëndetësisë

http://telegraf.al/politike/shtypi-amerikan-denoncon-soros-1478946788

Ja kush janë kolona e pestë e Sorosit që po shkatërron PD

Alles gekaufte Politiker, identisch wie Hunderte von NGO’s, Körber Stiftung, ICG, CFR, Rezzo Schlauch, wo man abgehalfterte Politiker unterbringt.
http://www.gazetadita.al/wp-content/uploads/2016/12/1-92-724x1024.jpg
Verbrecher Imperium korrupter Deutscher Politiker, u.a. mit den DAAD Programmen und Georgs Soros’s „Open Society“ und mit vielen NGO’s.
Daad-logo Ohne-schrift Osi-kl
Peinlichkeit der Deutschen Aussenpolitk, wo die Open Society, direkt durch ehemaligen Mitarbeiter, bestens bekannt ist für Betrug, Manipulationen.

„Der Spiegel“ im Dienst von George Soros und dessen Geschäftemacherei in Osteuropa

Enver Hoxha Methoden, ohne die Bürger, eine Rats Versammlung und ohne Gesetze: bekannte Journalisten diskutieren diese neue Dreisigkeit des Edi Rama, Erion Veliaj, beide Georg Soros Leute, der Weltweit auch bei den Deutschen Politik Ratten nur Chaos bringt. Die Grünen, Elmar Brok, Knut Fleckenstein, Rezzo Schlauch die rote Betrugs und Kriegs Bande: Alles korrupte Verbrecher bis ganz nach Oben in der Deutschen Regierung, wie die geleakte Open Society Liste zeigt.

Ricardo Hausmann: Experte für Geldwäsche und Betrug im Solde von Georg Soros
Ricardo Hausmann: Experte für Geldwäsche und Betrug im Solde von Georg Soros
 Georg Soros Lakaien: Hausmann und Erion Veliaj

Noch ein inkompetender Wirtschafts Spinner: Prof. Ricardo Hausmann, erzählt in Tirana „Banalitäten“

Der Bundesstaat New York hat sogar ein Fracking-Verbot wegen gesundheitlicher Risiken erlassen. Siehe Gesundheitliche Risiken: New York verbietet Fracking – Opfer aus Texas berichten – Health worries pervade North Texas fracking zone

Soros, aksioner te Bankers Petroleum

Today

  Gazeta kohajone sot 13 gusht 2016

GuruFokus.com /  Fondi i Menaxhimit Soros LLC ka paguar  66 milionë $ për të blerë rreth një të pestën e BNK Petroleum Ltd.

 

Soros blen 20% të kompanisë së naftës BNK Petroleum Ltd

1-Qindra banorë të zonës  naftëmbajtëse  në Patos-Marinëz dhe sidomos në fshatrat e Zharësit kanë protestuar me dhjetëra herë, madje edhe kanë bllokuar punimet e kompanisë naftë nxjerrëse Bankers Petroliium,  sepse kjo e fundit me teknikat e saja që përdorë për nxjerrjen e “ arit të zi” ka krijuar problem të jashtëzakonshme për banorët e kësaj zone. Madje mundet të themi se një pjesë e mirë kanë braktisur fshatrat  pasi tek ta është vënë re sëmundje me pasoja të rënda në gjak. Të gjithë i kemi parasysh fontanat që shpërthyen në oborret e shtëpive, shtëpitë e çara , tokat e shkatërruara dhe kontaminuara nga lëndët kimike që dalin prej nxjerrjes së naftës. Ditët e fundit ka pasur shpërthime të reja dhe që nga qendrat sizmike e Tiranës u konsiderua si tërmet i nivelit 4.1 ballë e shkallës Rihter me epiqendër fshatrat e Zharës. Shteti bën sikur kërkon llogari, por me sa duket nuk ka fuqi të ndërhyjë për shkak të influencës së fuqishme të drejtuesve të kompanisë, lidhjet e të cilës të çojnë në SHBA .Sigurisht që nuk është qeveria amerikane ajo që po administron këtë kompani, por janë lidhjet e këtyre grupimeve menaxhuese nga më të përfolurit në Shqipëri, Ballkan por edhe në Evropën lindore dhe ai që përflitet është Soros. Soros në politikë , Soros në shkolla, Soros në specializime, Soros në pushtetin lokal; ngado sistemi ynë, shteti ynë është kapur nga njerëz që patjetër duhet të kenë një lidhje me Soros-in. 6 ministra janë trajnuar dhe specializuar drejtpërdrejtë nga shkolla Soros dhe qindra të tjerë drejtues partie dhe zëvendës të tyre kanë kaluar “testin Soros “. Kjo me sa duket është arsyeja që Bankers prodhon, fiton dhe grabit, shkatërron dhe nuk paguan asnjë qindarkë, duke deklaruar se del me humbje. Atëherë lind pyetja, se përse vazhdon të mbahet një kompani që vetëm humbet ? Se mirë ajo që humbet, por po humbet edhe vetë shteti duke mos fituar tatimin dhe taksat. Ndaj sërish lindin dyshime, se ose kjo mashtron dhe thotë se nuk fitojë ose kjo qarkullon lekë dhe pasuri për qëllime të pastrimit të tyre. Këtë më mirë se kush duhet ta hetojnë institucionet e specializuara të cilat i rekomanduan qeverisë shqiptare, se ka ardhur koha që nuk mundet të tolerohet më kjo situatë dhe kompania duhet të paguajë detyrimet në shtet, pasi edhe dhënia me koncesion këtë qëllim ka pasur. Ndaj ekspertët i sugjeruan  qeverisë së Edi Ramës që Bankers Petrolium  duhet t’i  paguajë  shqiptarëve  shumën prej 57 milionë dollarësh amerikanë.

2 Avokati i Shqipërisë: Në gjyq me “Bankers”, mos i paguani 57 mln $

 

Avokati që ka asistuar Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore në konfliktin me “Bankers” i këshillon qeverisë që të mos pranojë vendimin e ekspertëve për t’i kthyer kompanisë kanadeze 57 milionë dollarë taksa, por ta ankimojë atë në arbitrazh. Njëra nga mediat, që kur nisi çështja Bankers zbardhi shkresën zyrtare që studioja e njohur amerikane “Curtis” i ka dërguar AKBN-së. “Ne rekomandojmë fuqishëm që vendimi i panelit të ekspertëve të ankimohet në Gjykatën e Arbitrazhit”, thuhet në letër. Sipas “Bankers”, ajo dhe qeveria kanë rënë dakord që vendimi i ekspertëve, të përbërë nga “Price Water House Cupers” dhe “Navigant” të jetë përfundimtar. Por avokatët kanë tjetër qëndrim. “Nëse “Bankers” do të kishte qenë e pakënaqur me vendimin, mund të jeni të sigurt, se ajo do ta kishte ushtruar të drejtën e arbitrazhit”, nënvizohet në letrën e përfaqësuesit ligjor. Sipas avokatit, e drejta për të ankimuar çdo vendim ekspertësh apo gjykate është një praktikë standarde dhe normale. Në këtë rast, “Curtis” mendon se arsyet për ta çuar çështjen në arbitrazh janë të forta. “Siç e kemi theksuar më parë, vendimi i panelit të ekspertëve është qartësisht i gabuar, i pamjaftueshëm dhe i papranueshëm në shumë aspekte”, vijon ai. Në fund, avokati thotë, se mungesa e ankimimit nga ana e qeverisë i këtij vendimi në Arbitrazh do të ishte i pazakontë dhe surprizues.

Realiteti :

Shqipëria e dërgoi çështjen në gjykatën e arbitrazhit por çuditërisht ende pa filluar çështja palët u tërhoqën dhe ata që e pësuan ishin shqiptarët, ajo  që humbi ishte ekonomia shqiptare dhe sot e kësaj dite Bankers vazhdon në qejf të vet duke fituar dhe shkatërruar nën tokë dhe mbi tokë.

3-

Av. Altin Goxhaj

Po sikur t’ju them, se Soros dhe Bankers Petrolium që po grabit miliarda (dhe nuk paguan taksa, se thotë nuk kam fitime, se kam kosto të lartë shpenzimesh) kanë lidhje të thella?! Sepse çdo pasuri nëntokësore e Shqipërisë pak e nga pak do të shitet nga Soros!!!.. Lexojeni këtë shkrim që zbërthen lidhjet midis Soros dhe Bankers Petrolium!!!

4-

Rrjeti prestigjioz GuruFokus.com  në një analizë të vetën zbërthen të vërtetën e Bankers dhe lidhjet e tij me SOROS. Po publikojmë të plotë shkrimin e saj për të kuptuar të vërtetën e saj dhe situatën ku ndodhet Shqipëria dhe banorët e Zharësit në zonën e Patos-Marinzës

Soros blen 20% të kompanisë së naftës BNK  (Petroleum Ltd (TSX: BKX.TO).

I kam ndjekur rastësisht BNK Petroleum gjatë dy viteve të fundit. Ka një ekip të respektuar menaxhimi, një pasuri te madhe evropiane dhe tani një investitor të madh kohor evropian.

Në vijim u njoftua sot:

„CALGARY – Një fond i menaxhuar prej Fondit të Menaxhimit Soros LLC ka rënë dakord të paguajë 66 milionë $ për të blerë rreth një të pestën e BNK Petroleum Ltd (TSX: BKX.TO). Quantum Partners LP do të paguajnë C $ 2.54 secili për 26 milionë aksione të zakonshme të kompanisë me bazë në Calgary që përfaqëson rreth 22 për qind të portofolit të BNK-së , paradhënie të transaksionit dhe 19.5 për qind pas investimit. BNK tha, se do të përdorë të ardhurat nga vendosja private për biznesin e saj, duke përfshirë edhe angazhimet e punës për koncesionet e saj të gazit shist argjilor evropian. Aksionet e kompanisë u rriten 16 cent ose 6.5 për qind në $ 2.61 pas shpalljes. Fondi i Soros u themelua nga George Soros, një nga financierët më të njohur në botë, i cili mbetet kryetar i bordit të saj. “ BNK ka një degë gjigante të gazit shist argjilor evropian, ekonomitë e të cilës janë shumë tërheqëse, duke marr parasysh koston shumë të lirë te tokës.

 

Këtu është një artikull që shpjegon se prej ku ka ardhur kompania dhe ku po shkon;

 

Kjo kompani u bë një entitet i pavarur vetëm në vitin 2008, por megjithatë, është e pozicionuar mirë për të arritur rritje në vitin pasardhës. BNK Petroleum Inc. është një kompani e bazuar në Camarillo-Calif ,e fokusuar në blerjen e energjisë, eksplorimin dhe prodhimin e naftës dhe rezervave të mëdha të gazit. Me zyra të tjera në Kanada, Holandë, dhe Poloni, si dhe një rrjet të kompanive ndihmëse të shpërndara në të gjithë vendet e tjera evropiane, organizata ka ndërtuar një prani të fortë ndërkombëtare. Organizata filloi si një degë e Bankers Petroleum Ltd, një kompani e naftës dhe gazit me operacionet e fokusuar në Shqipëri. Ajo u shkëput në korrik 2008 dhe tani funksionon në mënyrë të pavarur. Wolf Regener, i cili shërben si president dhe CEO, shpjegoi se ndarja ka ndodhur për shkak të një ndryshimi në strategjinë e përgjithshme. „Pasi një CEO i ri mori Bankers Petroleum, u vendos që projekti shqiptar ishte konsideruar i mjaftueshëm për të mbështetur një kompani të madhe më vete dhe për këtë arsye do të jetë fokusi kryesor nga atje jashtë. Ata ndaluan  kërkimin për fushat e naftës të rënda në rajone të tjera dhe kërkuan për të bërë diçka me operacionet ekzistuese që kishin në SHBA, ku projektet ishin rritur mjaft për të mbështetur kompaninë e tyre. BNK u krijua dhe i mori ato mbi vete,” tha ai, duke vënë në dukje se projekti më i largët së bashku ishte një bazë nga Oklahoma prodhuar nga Woodford Shale. Edhe pse ajo ka më pak se dy vjet që nga ndarja, BNK po lulëzon dhe është gati të rritet në vitet e ardhshme. Sipas Regener, rritja do të jetë nxitur nëpërmjet dy kanaleve parësore: operacionet aktuale të SHBA dhe tregun evropian shale-gaz, që ai pret të arrijë kulmin në një të ardhme shumë të afërt. Duke punuar në shtëpi dhe përreth pronës The Oklahoma aktualisht është prodhuesi më i madh në portofolin e BNK-së (e cila përbëhet nga rreth 12,500 akra neto), por puna e tij është plotësuar me pronat në Alabama, Misisipi, Teksas, Nju Jork dhe Evropë. Kompania ka ndjekur eksplorimin dhe zhvillimin e shist argjilor të gazit në SHBA për më shumë se pesë vjet, dhe sipas Regener, ai dhe ekipi i tij tani janë duke kërkuar për të bërë të njëjtën gjë në Evropë, veçanërisht në katër pellgje ku iu janë dhënë koncesionet. Në fushën e gazit Tishomingo në Oklahoma, prodhimi i BNK-së v

December 19, 2016
 | by Dajana Berisha

The World Bank has this week published the Investigation Report of its Inspection Panel for the involuntary resettlement of residents in the village of Hade near Pristina in Kosovo. The investigation, undertaken following a complaint by current and former Hade residents and KOSID, confirms that considerable and un-repairable damage was caused to Hade residents during displacement, in order to open the way for the mines of the proposed „Kosova e Re“ power plant.

jen nga shist Woodford, e cila prodhon naftë, gaz natyror, dhe lëngje të gazit natyror. Edhe pse tre pronat e tjera te saj në qendrat veriore Amerikane nuk janë provuar ende, ata kanë potencialin për të shtuar më shumë vlerë. „Që nga fillimi, një pjesë e rëndësishme e objektivit tonë të përgjithshëm strategjik ka qenë për të maksimizuar vlerën e shist-it argjilor tonë te SHBA-së dhe të shtrëngoje asetet e gazit. …………………

http://telegraf.al/politike/politike-1482748263

December 19, 2016
 | by Dajana Berisha

The World Bank has this week published the Investigation Report of its Inspection Panel for the involuntary resettlement of residents in the village of Hade near Pristina in Kosovo. The investigation, undertaken following a complaint by current and former Hade residents and KOSID, confirms that considerable and un-repairable damage was caused to Hade residents during displacement, in order to open the way for the mines of the proposed „Kosova e Re“ power plant.

Fracking in Albanien – Familien mussten evakuiert werden, Häuser wurden unbewohnbar

fracking_albanienIn Deutschland gerade gesetzlich neu geregelt, wird in Albanien offenbar schon länger praktiziert: das umstrittene Fracking.

Es ist doch wirklich erschreckend, wie blind Bundesumweltministerin Barbara Hendricks ist.

Dem Wasser sind Gesetze und niedergeschiebene Worte egal.

FRACKING betrieben in ‎Albanien von der kanadischen Firma Bankers Petroleum im Dorf Marinza, ein Gas – Schlamm Gemisch schießt aus dem Boden.

Wie kann unsere Regierung nur die Augen davor verschließen? Schaut euch auch noch an, wie es im Dorf danach ausschaut. Es ist traurig …

https://netzfrauen.org/2015/06/11/fracking

Das Albanische Regierungs Erpressungs System: Albanien muss ein Deposit von 37 Millionen $ zurückzahlen

Selbst Albanische Regierungs Verträge werden nicht eingehalten, mit Vorsatz gebrochen um billig ausländisches Vermögen und erpressen zu können. Die Albanische Regierung wollte vor Jahren 250 Millionen $ Steuern erpressen, beschlagnahmte alle Bankkonten von Bankers Petroleum aber wohl auch alle Bankkonten ausl. Firmen, um Geld erpressen zu können. Nach Hinterlegung einer Kaution von 37 Millionen $ gab die Regierung die Konten frei, und Bankers Petroleum führte einen Prozeß auch um das Geld über ein Abitrage Verfahren zurück zubekommen. Dieser Prozeß wurde gewonnen, die nächste Blamage für Albanien. Heute gehört Bankers Petroleum seit 10 Juli den Chinesen.

der Deutsche Botschafter spricht Klartext: „noch nie gewann eine Deutsche Firma, einen Prozeß in Albanien“

August 30, 2016

Bankers Petroleum on winning side of $57M tax dispute with Albania

Image result for albania petroleum
Reid Southwick, Calgary HeraldMore from Reid Southwick, Calgary Herald 
Published on: August 29, 2016

A Calgary-based oil and gas producer that operates in eastern Europe emerged victorious in a long-standing dispute with the Albanian government over a $57-million tax bill.

The dispute began with an Albanian government audit of Bankers Petroleum Ltd.’s books in 2011 that questioned $250 million in expenses, resulting in a $57-million tax levy.

At one point, the country’s tax department froze Bankers’ Albanian bank accounts, which it used to pay local suppliers, as part of efforts to collect the tax along with interest and penalties that pushed the total to $75 million.

The feuding parties ultimately agreed to have the expense and resulting tax reviewed by a third-party panel of auditors. Bankers said Monday the panel found the company had correctly recorded its 2011 expenses and was not required to pay the disputed tax.

The decision is binding, which means the Albanian government must abide by it, Bankers said. The Albanian government is expected to determine some mechanism to reimburse the company for the funds it has paid on the tax so far. As of June 30, Bankers had paid $37 million as a deposit.

Chinese oil and gas company Geo-Jade Petroleum Corp. is seeking approvals to acquire Bankers for an estimated $575 million. The proposed transaction is being reviewed by Chinese authorities.

Bankers Petroleum verkaufte alle Anteile an eine grosse Petrol Firma in China

Aufgeblähte Betrugs Ausgaben, fast immer zwischen eigenen Tochter Firmen in Offshore Firmen ist das Betrugs Geschäft, wo niemand Bilanzen überprüfen kann, enorm hohe Vorstand Gehälter angeblich gezahlt werden, wie bei der CEZ und dann kommen die Betrugs Wirtschafts Prüfer, welche für die Banken Mafia jeden Unfug beglaubigen wie in Deutschland und den USA: siehe ENRON, Deutsche und US Banken usw.

Man lagerte die Gewinne mit überhöhten Kosten in Offshore Firmen aus, an Sub Unternehmen, was von Beginn als Betrugs Firma aufgezogen wurde, von Wesley Clark und Co.. Pricewaterhouse Coopers was nun eine neue Bilanz Aufstellung machte, über die Gewinne und bezahlten Steuern, Ausgaben usw.. ist eine mit hohen Geldbussen belegte Betrugs Wirtschafts Prüfer Gesellschaft, wie alle anderen Wirtschaftsprüfer Gesellschaften, die International arbeiten ebenso.

Konflikti për taksat, fiton Bankers, shteti duhet t’i kthejë 37 milionë $

Bankers Petroleum Ltd. ka publikuar raportin auditues të palës së tretë mbi mosmarrëveshjen e taksave për vitin 2011 është lëshuar. Audituesit kanë vendosur se Bankers i ka deklaruar të sakta shpenzimet e tij si kosto të rimbursueshme në vitin 2011 bazuar në licencë-marrëveshjen hidrokarbure.

Siç është rënë dakord më parë me Agjencinë Kombëtare të Burimeve Natyrore (AKBN), Ministrinë e Energjisë dhe Industrisë dhe Bankers, vendimi është një zgjidhje përfundimtare dhe si e tillë autoritetet e taksave në Shqipëri do të ri-llogarisin detyrimet e taksave për vitin 2011 dhe do të përcaktojnë mekanizmin e duhur për të zgjidhur ose rimbursuar Bankers-in për pagesat e bëra deri më tani. Kompania i ka paguar në total 37 Milionë dollarë deri në 30 Qershor 2016 zyrës së taksave si derdhje për tatimin fitimin e vlerësuar për vitin 2011.

Pala e tretë audituese është përbërë nga një panel i përbashkët me ekspertë të Pricewaterhouse Coopers dhe kompanisë konsultuese Navigant, bazuar në termat e referencës të firmosura dhe deklaruara në 24 Shkurt, 2016. Të gjitha palët janë angazhuar për të përdorur këto rezultate të palës së tretë audituese si bazat për përcaktimin e kostove të rimbursueshme hidrokarbure për vitet në vijim.

Konflikti mes Bankers Petroleum dhe Tatimeve ka lindur në mesin e vitit të kaluar, pasi AKBN nuk i ka njohur Bankers Petroleum 220 milionë dollarë shpenzime të vitit 2011. Në bazë të raportit të AKBN, Tatimet inicuan një pagesë prej 57 milionë dollarësh, që Bankers u detyrohej tatimeve, shumë që ka arritur në 75 milionë dollar së bashku me gjobat dhe kamatat.

Tashmë që auditori ka vendosur në favor të Bankers, tatimet duhet të kthejnë shumën prej 37 milionë dollar që ka marrë deri tani, ose të bjerë dakord që kjo shumë të kompensohet nga pagesat që Bankers duhet të bëjë në të ardhmen.

Redaksia Online
Al.Ç/Shqiptarja.com

http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/konflikti-p-r-taksat-fiton-bankers–shteti-duhet-t–39-i-kthej–37-milion—–372421.html

Kriegs Verbrecher Wesley Clark und sein Betrug mit Bankers Petroleum, geht von Skandal zu Skandal

Bankers Petroleum verkaufte alle Anteile an eine grosse Petrol Firma in China

Im Wirtschaft Betrugs Bankrott des Albanischen Mafia Staates, wechselt eine weitere wichtige Firma den Eigentümer, hinterlässt offene Fragen auf Entschädigung durch Umweltschäden. Ilegales Fracking, was nie per Lizenz erlaubt wurde, enorme Umweltschäden, extrem Dumme als Albanische Managerinnen.Steuern, VAT wurde zuzahlen verweigert, ebenso verweigert in den USA, Oklahoma Gericht. Frisierte Betrugs Bilanzen, welche nie Gewinne auswiesen, die alten Methoden, für Börsen Betrug.

Für enorme Umwelt Schäden ist Bankers Petroleum in Albanien bekannt und als Gründer der Offshore Betrugs Firma: Wesley Clark. Andere Bankrotte Firmen, welche wie Kurum unter Staatliche Aufisicht gestellt wurden.

Verkaufs Preis: 575 mln dollarë kanadezë = 390.000.000  € was Alles sagt, über das kriminelle Enterprise was Insolvenz ist. 3,6 MIlliarden $ war der hoch gejubelte Preis an der Singapurer Börse.

Vollkommen überschuldet, stehen die Öl Firma ARMO, und Stahl Firma „Kurum“ vor der Insolvenz

Bankers Petroleum Ltd.

March 20th, 2016

Bankers Petroleum Ltd. enters into definitive agreement to be acquired by an affiliate of Geo-Jade Petroleum Corporation

 

March 20th, 2016

CALGARY, March 20, 2016 /CNW/ – Bankers Petroleum Ltd. („Bankers“) (TSX: BNK, AIM: BNK) is pleased to announce that it has entered into a definitive agreement (the „Arrangement Agreement“) with 1958082 Alberta Ltd. (the „Purchaser“) and Charter Power Investment Limited („Charter Power“) for the purchase of all the issued and outstanding common shares of Bankers („Bankers Shares“) at a cash price of C$2.20 per Bankers Share.  The Purchaser and Charter Power are affiliates of Geo-Jade Petroleum Corporation („Geo-Jade“), one of the largest independent oil and gas exploration and production companies in China. The transaction will be effected by way of a plan of arrangement under the Business Corporations Act (Alberta) (the „Arrangement“).  The Arrangement values Bankers at approximately C$575 million before the assumption of the outstanding indebtedness of Bankers.

Highlights

 • Cash price of C$2.20 per Bankers Share
 • The Arrangement has received the unanimous approval of the Board of Directors of Bankers (the „Bankers Board“) and carries the full support of Bankers‘ management team
 • The Purchaser brings a considerable new investment focus to the Bankers portfolio of assets
 • Bankers‘ corporate and technical headquarters will remain based in Calgary, Canada, with operational offices in Albania, Hungary and Romania

The transaction price represents a premium of 98% over Bankers‘ closing share price on the Toronto Stock Exchange („TSX“) of C$1.11 on March 18, 2016, and 109% over the 30-trading day volume weighted average trading price of Bankers Shares of C$1.05 per share ending on March 18, 2016.

David French, President and Chief Executive Officer of Bankers commented: „The proposed transaction provides Bankers with the opportunity to return value to our shareholders at a significant premium to the current market valuation, while offering Bankers added financial resources to accelerate our activity in Albania and capitalize on the potential created by the current commodity price environment.  This transaction will generate substantial economic benefit for Albania and the local communities in which Bankers operates. We look forward to working alongside our new investors to deliver the asset possibilities before us.“

Following a successful transaction, the Purchaser will support the Bankers‘ leadership and employee base to capitalize on the experience and depth of the Bankers team.  The Purchaser plans to realize the joint vision of both companies to grow the business with enhanced investment into its Albanian operations, while concurrently focusing on growth opportunities in the global marketplace.

Information on the Transaction

………………

http://www.bankerspetroleum.com/investing/news-releases/bankers-petroleum-ltd-enters-definitive-agreement-be-acquired-affiliate-geo

Bankers Petroleum Chart

http://shchart.finanzen.net/cst/FinanzenDe/chart.aspx?instruments=13,4375908,13,814&style=snapshot_mountain_volume_fiveyears&period=FiveYears&hash=4b8e367042b0e56ea6170c3976b1d74b

Kriegs Verbrecher Wesley Clark und sein Betrug mit Bankers Petroleum, geht von Skandal zu Skandal

http://www.petromanas.com/Exploration-Portfolio/Albania/Production-Sharing-Contract/index.php

Petromanas

 

Petromanas Energy Chart

http://www.finanzen.net

 1. Wenn Firmen soweit runter gewirtschaftet sind, das man von Kapital Flucht sprechen kann, versucht man mit noch mehr Betrug höhere Kurse zu manipolieren. Über 423 Millionen $will man in Albanien investieren, nur woher soll das Geld kommen?

  “Shell” vazhdon investimet në Shqipëri

  3 Shkurt 2016 – 21:24
  Ministri i Energjetikës, Damian Gjiknuri deklaroi se marrëveshja mes “Petromanas” dhe “Shell” zhbllokon kërkimet e naftës në Shpirag, duke i hapur rrugën investimeve të mëdha në këtë zonë.

  “Do të vazhdojë projekti i investimeve që shkon mbi 250-300 milionë dollarë për vitet në vijim, vetëm për pjesën e kërkimit të rezervave të naftës”, thotë Gjiknuri.

  Përmes marrëveshjes “Petromanas” i shiti “Shell” 25 përqind të aksioneve që zotëronte në blloqet kërkimore 2 dhe 3 në zonën e shpiragut, në afërsi të Beratit.

  “Fakti që kanë blerë kuotën e Petromanas në Shqipëri, jo vetëm që tregon besim që atje ka naftë në terma komercialë, por njëkohësisht është edhe një konfirmim i mirë për politikat e hidrokarbureve”, shton ministri i Energjitikës.

  Në fund të 2013-s, Shell dhe Petroamas njoftuan gjetjen e naftës në pusin Shpiragu 2. Në provat e para treditore u nxoren 800 deri në 1300 fuçi naftë në ditë. Por shfrytëzimi komercial i rezervës kërkonte shpimin e një pusi tjetër, i cili u bllokua pasi “Petromanas” nuk kishte fuqi financiare.

  “Shumë shpejt do të vijë platforma tjetër që do të përdoret për shpimin e një pusi të tretë për të parë sesa dhe kush është shtrirja e naftës që është zbuluar aty”, deklaron ministri Gjiknuri.

  “Shell” është kompania e katërt në botë me një nivel të ardhurash vjetore prej 423 miliardë dollarësh, ose gati 40 herë më shumë se Prodhimin Kombëtar i Shqipërisë.

  http://koha.net/?id=27&l=96804
  >Die Börsen Betrugs Firmen: Bankers Petroleum, Petromanas sind heute im „Cent“ Bereich an den Börsen

  Ekonomi, kinezët e Geo-Jade Petroleum Corp blejnë aksionet e Bankers Petroleum

  Postuar: 20/03/2016 – 12:24

  Bankers Petroleum Ltd, kompania që ka me koncesion fushën naftëmbajtëse të Patos Marinzës, ka bërë të ditur sot në faqen e saj zyrtare se ka hyrë në një marrëveshje definitive me Alberta Ltd dhe Charter Power Investment Ltd për shitjen e të gjitha aksioneve të Bankers Petroleum Ltd me një çmim prej 2.20 dollarë për aksion.

  Alberta Ltd dhe Charter Power Investment Ltd janë degë të Geo-Jade Petroleum Corporation, një nga kompanitë më të mëdha të eksplorimit dhe prodhimit të naftës në Kinë. Marrëveshja e vlerëson Bankers Petroleum në rreth 575 milionë dollarë kanadez përpara vlerësimit të borxheve. Kjo shumë është e barabartë me 407 milionë dollarë amerikanë.

  Marrëveshja ka marrë miratimin unanim të Bordit të Drejtorëve të Bankers Petroleum Ltd dhe të stafit menaxhues. Blerësi do të sjellë një fokus të ri investimi në portofolin e aseteve të Bankers Petroleum Ltd….

  http://durreslajm.com/ekonomia/ekonomi-kinez%C3%ABt-e-geo-jade-petroleum-corp-blejn%C3%AB-aksionet-e-bankers-petroleum

  AlbPetrol soll auch wieder mal privatisiert werden, nachdem dem Langzeit Desaster der Mafia Politiker mit Gangster wie Frank Wisner zuletzt.

  Eine der Operationen des hoch kriminellen CIA Betrügers Frank Wisner geht damit zu Ende. Die ganz normale Betrugs Maschine, über Offshore Firmen und als Initiator Wesley Clark,der seit Jahren versuchte seine Anteile zuverkaufen, auch als Partner des Serbisch – Bosnischen MI6 Gangster Damir Fazllic.

Die Börsen Betrugs Firmen: Bankers Petroleum, Petromanas sind heute im „Cent“ Bereich an den Börsen

Wert Verluste von 86 % bzw. 91 % zeigen das diese Art von Öl Firmen, mit Sitz in Offshore Inseln, bzw. Tochter Firmen in der Schweiz, aber Börsen notiert in Canada, bzw. Frankfurt, reine Börsen Betrugsfirmen sind, was es vor über 40 Jahren auch schon gab, durch den Zusammenbruch des „Neuen Marktes“ vor über 15 Jahren auch in Deutschland zum System der Betrugs Banker wurden. Heute kann Albanien praktisch nicht mehr dieses Chaos von 173 Lizensen und Verträge aufarbeiten, mangels Qualifaktion und Rechtskunde der Albanischen Experten. Nebenbei läuft dann Geldwäsche, wenn gestohlenen Öl aus der Ukraine, Türkei, in Albanien verkauft wird, oft durch die Griechische Reeder Mafia.

Beide Firmen betreiben Fracking in Albanien mit enormer Umweld Zerstörung, wobei in den USA das Fracking Betrugs Modell schon zusammenbrach mit über 500 Firmen.

Privatisierungs Betrug, PPP Programme ist heute das Erpressungs Monopol der Weltbank, IMF, der Deutschen inkompetenden Aussen- und Wirtschafts Politik, wie u.a. die Super Skandale rund um die Leipziger Wasser Werke zeigte.

Die Internationale Banken Mafia der IMF Reports: Düstere finanzielle Lage für Albanien und hohe Risiken

Es geht immer um Betrug und Bestechung, wobei Wesley Clark, praktisch Gründer von Bankers Petroleum war, seine Anteile natürlich vor Jahren in diesem Betrugs Geschäfts überwiegend verkaufte.

Steuer Einnahmen für den Albanischen Staat: Null, denn Ausgaben und Bilanzen werden zusammen gefälscht, am Anfang immer die Börsen Kurse hochgejubelt und manipuliert.

Das Betrugs Karusell der Weltbank, IMF, EU und USA geht weiter. Man will nach vielen Debakeln die Steuer Eintreibung privatisieren.

Bankers Petroleum Chart

http://shchart.finanzen.net/cst/FinanzenDe/chart.aspx?instruments=13,4375908,13,814&style=snapshot_mountain_volume_fiveyears&period=FiveYears&hash=4b8e367042b0e56ea6170c3976b1d74b

Kriegs Verbrecher Wesley Clark und sein Betrug mit Bankers Petroleum, geht von Skandal zu Skandal

http://www.petromanas.com/Exploration-Portfolio/Albania/Production-Sharing-Contract/index.php

Petromanas

 

Petromanas Energy Chart

http://www.finanzen.net

Die Ratten schlagen bis heute überall zu.

Die neuesten Ideen rund um Erpressung und Korruption durch Edmond Haxhinasto: 95 Millionen € Profit für Chips in Autos

Das Privatisierung Drama um die INSIG Versicherung: Wie Klientel Politik der Bau Polizei in Albanien und dem Kosovo ein Land zerstörte

Transport Minister Edmond Haxhinasto, trifft natürlich sofort den neuen Botschafter aus Kuvait, denn diese Leute haben kein Verhältniss zu Geld, werden in weiter Betrugs Geschäfte wie den Fischerei Hafen – Durres, den Hafen in der Porto Romana investieren.

Edmond Haxhanisto, im nächsten Skandal: Korrupte Infrastruktur Projekte ohne Ende rund um Wasser, Kanalisation und Strassen

Kriegs Verbrecher Wesley Clark und sein Betrug mit Bankers Petroleum, geht von Skandal zu Skandal

Steuern zahlte Bankers Petroleum noch nie in Albanien, im normalen Betrug Fall wo 70 Personen u.a. höchste Gehälter erhalten, bis zum 70.000 € pro Monat, obwohl man nie in Albanien sich aufhält, ebenso getürkte Ausgaben, fingierte niederige Einnahmen, das normale Betrugs Modell von ausl. Firmen.

Im Moment sind die Firmen Konten in Albanien beschlagnahmt mit 75 Millionen €. Es geht inzwischen auch um Börsen Betrug an der Canadischen Börse, wo ermittelt wird. Umwelt Schäden ohne Ende seit Jahren.

Unter dem Deckmantel der Privatisierungs der Weltbank und IMF Mafia war vor 20 Jahren schon gut bekannt auch in Deutschen Regierungs Kreisen, das die gesamte Privatisierung totaler Betrug ist, jede Regierung wurde korrumpiert, wo Deutsche Politiker eifrig mitmachten.

Kriegs Verbrecher wie auch der US General Steven Schook, sind für ihre kriminellen Umtriebe im Kosovo und Albanien bekannt, wo Wesley Clark nicht nur Anteils Eigner bei Bankers Petroleum ist, im Kosovo auch Fracking Geschäfte machen wollte, wo die Firma absurde Verträge mit dem Albanischen Staat hat, einer Offshore Firma auf den Caymann Inseln. Nun verlangen sogar die Aktien Inhaber Untersuchungen über das Vermögen der Firma, denn sogar die Öl Felder, Grundstücke sind als Eigentum in der Bilanz, mit 1 Milliarde $, obwohl der Albanische Staat der Eigentum ist.

Die Offshore Firma Bankers Petroleum verursacht erneut enorme Umwelt Schäden

Ernst Wolff: Weltmacht IWF – Chronik eines Raubzugs >>> LINK
Ernst Wolff widmet sein Buch „den Menschen, die es nicht lesen können, weil der IWF ihnen den Besuch einer Schule verwehrt hat“. Bereits auf den ersten Seiten weist er nach, dass die Gründung des IWF nicht etwa, wie von vielen behauptet, der Errichtung und Stärkung eines gesunden globalen Währungssystems diente. Vielmehr stand dieser ganz im Zeichen der Neuordnung der Welt nach dem zweiten Weltkrieg. Hauptziel seiner Errichtung war es, die Dominanz der neuen Weltmacht USA zu zementieren. (Sabine Feininger)

Kriegs Verbrecher: Wesley Clark liess im Kosovo Krieg Zivile Ziele angreifen und zerstören, wie in Afghanistan, Irak, Syrien bekannt waren darunter auch Krankenhäuser usw.. Schweigen bei den Deutschen Generälen, Politikern, obwohl bestens dokumentiert schon während dem Kosovo Krieg, durch Spanische Offiziere.

General Wesley K. Clark

Director

General Wesley K. Clark (ret.) became a director of our Company in 2008. He is an active investment banker and strategic energy consultant in oil, gas, biofuels, solar and wind in the United States, Europe and Latin America.

Gangster Imperium einer Offshore Firma Bankers Petroleum: Board of Direktors

http://www.bankerspetroleum.com/sites/all/themes/bankers/images/logo.png

Bankers Petroleum Ltd (BNK) Company Director, Wesley Clark Sells Shares

Posted in Director Deals

Die vielen Betrugs Geschäfte der Amerikaner, mit Frank Wisner, Wesley Clark, Cherie Blair, RapisScan

Minister of Economy on Bankers

 

1

SKANDALI: A po mashtron Bankers në bursë? Rreth 1 miliard dollarë asete nuk i përkasin më prej 2011-s 

 

Bankers Petroleum, kompania e naftës e cila është përfshirë së fundmi në një konflikt me shtetin shqiptar në lidhje me taksat, është në prag të një skandali të madh mashtrimi. Vetë aksionerët kanë kërkuar një audit urgjent nga një kompani e pavarur, pas zërave të fshehur,…

E PABESUESHME! Njihni rrogat e çmendura në Bankers: Nga 50 në 100 milionë lekë në muaj (!?)

Postuar më: 4 Dhjetor, 2015 tek Aktualitet

Bankers_0215

DITA posedon një bordero të kompanisë Bankers Petroleum, nga e cila mësohen shifra të jashtëzakonshme.

Në kompaninë me rreth 550 punonjës, 70 persona kanë paga mbi 10 milionë (të vjetra) në muaj.

Brenda këtij grupimi ka paga që shkojnë 15, 20, 30 e më shumë milionë lekë në muaj (!)

Nga këta 70 persona, vetëm 2 janë shqiptarë.

Ndërkohë, 20 drejtues të kompanisë kanë pagë mbi 50 milionë lekë (të vjetra) në muaj (!)

Kurse 3 drejtues të lartë të kompanisë kanë rrogë stratosferike në shifrën e pabesueshme të 100 milionë lekëve në muaj (!)

Sipas një statistike të tatimeve, në Shqipëri vetëm rreth 100 vetë kanë paga mbi 10 milionë lekë të vjetra në muaj.

Nga këta persona, mbi 70 i përkasin… kompanisë Bankers!

Këta të superpaguar figurojnë në bordero si “supervizorë” dhe janë kryesisht familjarë të drejtuesve të huaj të kompanisë që punojnë në Shqipëri.

Dhe nuk mbaron këtu.

Supervizorët, veç pagesave fikse multimilionere, marrin mijëra dollarë të tjerë për dieta dhe ushqim. Ata udhëtojnë vetëm në bussines class.

Burime brenda kompanisë thanë për DITA se shumica e këtyre individëve vijnë në Shqipëri një herë në 1 deri në 3 muaj për të tërhequr paratë, por megjithatë në emër të tyre figurojnë apartamente luksoze, vila në Tiranë dhe badigardë.

Vetëm zëri në buxhet për badigardë është 3 milionë USD në vit!

Kontrata i njeh Bankersit të drejtën të mos paguajë taksa nëse të gjitha fitimet i investon.

Dhe kompania ka gjetur (ndër të tjera) një goxha mënyrë për të “investuar” për naftën shqiptare: paguan paga të tilla, gjysma e të cilave ia kalojnë edhe pagës së Presidentit të SHBA-ve.

Para disa vitesh, plasi skandali i rrogës së drejtorit të CEZ-it që merrte 66 mijë euro në muaj (!). Po ai ishte vetëm një.

Rekordin tashmë e mban Bankers Petroleum, kompania që u fut në Shqipëri në vitin 2004 pas një kontrate me qeverinë Nano që u vijua nga qeveria Berisha dhe vijon ende sot. / Dita /

http://www.gazetadita.al/e-pabesueshme-ne-bankers-rroga-nga-50-milione-ne-100-milione-leke-ne-muaj/

Water and other liquids run out at the Albanian village of Marinze, 130 kilometers (80 miles) south of the capital Tirana Thursday April 1, 2015. Albanian authorities are evacuating residents of Marinze following an explosion at a Canadian-owned oil well. No injuries were reported. A statement from the Calgary-based Bankers Petroleum Ltd. said an „uncontrolled leak of natural gas occurred during drilling operation.“ (AP Photo/Hektor Pustina)http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-village-evacuated-after-gas-explosion-at-oil-field

„Failed State“ Albanien: 23 Gross Handels Treibstoff Händler wird die Lizenz entzogen

Treibstoff Schmuggel und Qualitäts Betrug rund um Pantschen sind wie Zoll Betrug, eine Tradition der Albanischen Politik Mafia, wo fast jeder schon mitmachte.
Wenn überall Idioten mit gefälschten Schul Zeugnissen, gekauften Diplomen sich ihre Posten erkaufen, geht es nur im selben Voll Dumm Stile weiter wie unter Berisha.
Die Frage ist nun im „Failed State“ wie lange die Gross Händler, die Tankstellen geschlossen bleiben, denn die Erfahrung zeigt, das er eine Art Tages Show ist, wie Gesetze. Zu viele Jahre vergingen, das auch diese Institution, der Treibstoff Kontrollen nur der Erpressung dienten, für gefälschte Treibstoff Qualitäts Zertifikate und kein Ende ist im Tankstellen Desaster rund um Geldwäsche zusehen. Ein Punkt, warum Investoren das Land verliessen, weil eben nun mal Nichts funktioniert und man sein Turbo Einspritz Motoren mit dem Treibstoff ruinierte, mit der Ausnahme, man wusste, wo man sauber tanken kann. Einfach zu dumm und korrupt, für die einfachsten Dinge ist die Albanische Adminstration, vor allem die Justiz. Die  Gjok Uledaj Mafia über Öl Lager in Natur Schutz Gebieten, Schmuggel total, ein Berisha Produkt und korrupter Deutscher Lobbyisten, ist Einer der Gross Händler, die vor 2 Jahren schon angeklagt wurden.


Oft einzige Tätigkeit: Eingeschmuggelten Treibstoff mit Phantom Papieren weiter verkaufen. Das Vokshi Treibstoff Schmuggel Kartell der Abgeordneten der DP Albana Vokshi, ist nur ein kleines Rad im Betrug gewesen.

 1. “Joni MD” sh.a.
 2. “Halilaj Hollding Group” sh.a.
 3. “Duçellari 2010” sh.a.
 4. “Ina Petrol” sh.a.
 5. “Al Prima” sh.a.
 6. “Gentjan 2011” sh.a.
 7. “Alfa Omega Enterprise” sh.a.
 8. “New Petrol” sh.a.
 9. “Lilo Petrol 2011Compani” sh.a.
 10. “Dizayn Gaz” sh.a.
 11. “Niti Petrol Company” sh.a.
 12. “Gramozi Oil Compani” sh.a.
 13. “Albania Oil Compani 2011” sh.a.
 14. “Petroleum 2011- Company” sh.a.
 15. “Lloga Oil Company” sh.a.
 16. “Power Sprint Oil” sh.a.
 17. “Sheng Oil” sh.a.
 18. “Eurostandard Oil” sh.a.
 19. “Evo Power” sh.a.
 20. “Dion Petroleum” sh.a.
 21. “Tangra Group” sh.a.
 22. “East Mediterranean” sh.a.
 23. “Kalaja” sh.a

Postuar më: 18 Maj, 2015 tek Aktualitet

albania-struggle-to-collect-taxes-as-smuggling-rises

Smugglers Evade Higher Taxes in Albania

Albania is trying to curb smuggling in cigarettes and fuel after higher taxes appear to have caused an alarming increase in smuggling rather than higher government revenue.

Ekonomi
18 Maj 2015 – 11:12 | përditesuar në 12:48

U hiqet licensa 23 karburanteve Tregti jashtë kushteve teknike

TIRANE – Ministria e Energjisë dhe Industrisë e ka përmbyllur fazën e parë të kontrolleve dhe verifikimit të subjekteve që ushtrojnë veprimtarinë e tregtimit me shumicë të lëndëve hidrokarbureve.

Ministri Gjiknuri ka firmosur kërkesën për revokimin e licencës së 23 kompanive të tregtimit me shumicë, të cilat nuk kanë përmbushur kërkesat ligjore të kapaciteteve minimale dhe kushteve teknike. – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/u-hiqet-licensa-23-karburanteve-tregti-jasht–kushteve-teknike-293014.html#sthash.I2Hwio7k.dpuf

Uraltes Problem, weil die fast immer illegal gebauten Tankstellen, der Politik für Geldwäsche dienen, ebenso im Kosovo. Bußgelder sind eine Art Luft Nummer, welche für die Internationalen zelebriert wird, welche dann in den Reports von der Funktion der Institutionen einen Bericht schreiben dürfen, nachdem man im “Club” gut versorgt wurde.

Albanien hat praktisch auch hier eine negative Rolle in der Welt, mit dem wohl schlechtesten, weil gepantschten Treibstoff: Und inzwischen die höchsten Preise in Europa:

Albanians Trade Blame Over High Petrol Prices

Die Offshore Firma Bankers Petroleum verursacht erneut enorme Umwelt Schäden

Die Betrugs Offshore Firma Bankers Petroleum ist eine Legende bei der Umwelt Vernichtung, ebenso das man ohne gültige Lizenz operiert, weil man keine Canadische Firma ist, sondern eine Offshore Firma (notiert an der Neuen Börse in Canada, wo seit 50 Jahren Betrug Firmen ihren Müll versuchen zuverkaufen) , mit unbekannten Inhabern. 60 Familien mussten nun evakuiert werden, wobei es sich um illegal angesiedelte Banden handelt.

http://qpress.de/wp-content/uploads/2014/05/Gasland-Grasland-fracking-umweltzerstoerung-profit-Gift-Grundwasser-Erdgas-verbrechen-Lobby-Konzerne-Betrug-300x140.jpg

Seit Jahren ist bekannt, das Bankers Petroelum illegal Bohrungen und Fracking durchführt, mit enormen Umwelt Schäden

Bankers Petroleum and the Visoka oil field explosions 9 Oct 2009

In Süd Korea und den USA ist Bankers Petroleum jedes Geschäft verboten, wegen Betrug, weil man u.a. für 1,8 Millionen $ technisches Material für Bohrungen bestellte 2008-09, nie bezahlte.

Die korrupte EBRD Bank hat dort auch viel Geld gestohlen, denn warum soll die EBRD Bank überhaupt die Umwelt Probleme einer Mafiösen Offshore Firma finanzierten, welche nur der Finanzierung krimineler Clans, Zirkel dient. aus 2009

Patos-Marinza Environmental Remediation and Development

Die Albanische Regierung arbeitet daran, diese Betrugs Firma mit dem Direktor Wesley Clark aus dem Land zuwerfen, denn Öl Einnahmen und Steuern wurden noch nie gezahlt. Erbärmliche Gestalten, ohne Bildung wurden dort schon CoE in Albanien, welche aus Bauern Famlien kamen.

Teilhaber und Direktor: Wesley Clark und als „Albaner Freund“ verkauft, was allein schon pervers ist.

General Wesley K. Clark

Director

General Wesley K. Clark (ret.) became a director of our Company in 2008. He is an active investment banker and strategic energy consultant in oil, gas, biofuels, solar and wind in the United States, Europe and Latin America.

Gangster Imperium einer Offshore Firma Bankers Petroleum: Board of Direktors

http://www.bankerspetroleum.com/sites/all/themes/bankers/images/logo.png

Bankers Petroleum Ltd (BNK) Company Director, Wesley Clark Sells Shares

Posted in Director Deals

Bankers Petroleum Ltd Company Logo

Wesley Clark, a director at Bankers Petroleum Ltd (BNK), today sold 30,000 shares, valued at £106,211.14 This sale represented 81% of Wesley Clark’s total stake in the company, and reduces their total holding to 7,500 shares. The remaining balance of shares are valued at £25,612.50 at current share price of 342p.

The current shareholdings by directors is as follows:

Director Name Holding Value
Abdel (Abby) F Badwi 1,050,619 £3,587,863.88
Ian McMurtrie 450,000 £1,536,750.00
Robert M D Cross 300,000 £1,024,500.00
David French 280,437 £957,692.36
Jonathan P Harris 250,000 £853,750.00
John Brian Zaozirny 200,000 £683,000.00
Eric M Brown 135,166 £461,591.89
Phil Knoll 84,000 £286,860.00
Wesley Clark 7,500 £25,612.50

Für Fracking hat man keine Lizenz, noch Erlaubniss, betreibt das Betrugs Modell aber auch, wegen Zoll Import Betrug.

Auch diesmal verspricht das Umwelt Ministerium das man diese Umwelt Vernichtung stoppen will, aber bis jetzt ist noch nie etwas geschehen.

Marinzës i del “uji i zi”, shpërthime në gjithë fshatin, evakuohen njerëzit Fshati Marinzë në Fier është zgjuar të mërkurën në mëngjes, si një skenë filmi nga ata që tregojnë për fundin e botës.Nëpër oborre, rrugë dhe kopshte gurgullonte ujë i zi, baltë dhe gaz që vinte nga nëntoka, duke shpërthyer madje edhe në formën e shatërvaneve në dhjetra metra lartësi.

 

Water and other liquids run out of the Albanian village of Marinze, 130 kilometers (80 miles) south of the capital Tirana Thursday April 1, 2015. Albanian authorities are evacuating residents of Marinze following an explosion at a Canadian-owned oil well. No injuries were reported. A statement from the Calgary-based Bankers Petroleum Ltd. said an „uncontrolled leak of natural gas occurred during drilling operation.“ (AP Photo/Hektor Pustina)Kurz gesagt, man unterstellt nun auch Edi Rama die Käuflichkeit durch Banker Petroleum, ein Privatisierungs Betrugs Geschäft seiner damaligen Regierungs Partner im Kabinett von Fatos Nano, an eine Offshore Firma, wo wie in anderen Fällen man Schweizer, oder Deutsche wie Amerikaner als Show und Theater Investor einkauft, für diese Betrugs Geschäfte, nachdem Weltbank Modell u.a. mit Mark Rich und der Bill Clinton – Georg Soros Bande.

Water and other liquids run out at the Albanian village of Marinze, 130 kilometers (80 miles) south of the capital Tirana Thursday April 1, 2015. Albanian authorities are evacuating residents of Marinze following an explosion at a Canadian-owned oil well. No injuries were reported. A statement from the Calgary-based Bankers Petroleum Ltd. said an „uncontrolled leak of natural gas occurred during drilling operation.“ (AP Photo/Hektor Pustina)http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-village-evacuated-after-gas-explosion-at-oil-field
1
update: 7.4.2015

The Albanian Prime Minister announced the start of an international audit of the “Bankers Petroleum” concessionary agreement with the Albanian government.

Wie immer wird wohl Nichts geschehen

1

Yeap, Rezart Taci is the owner of ARMO and Manas doesn’t have drilling rights in Albania. As far as I remember (I refer to 2001-2004) Manas was studying the Albanian soil, most of the time based on the Albanian studies, according to which Dumre valley is the richest one in Europe (after Russia). When he is Sali Berisha came to power he used these studies as a success of his governance saying that 1.8 billion barrels of oil were discovered in Albania..Well, Sali Berisha, what do you want… Regarding Bankers Petroleum that’s a phantom company which have drilling plants in Albania and they pretend to have some in South Africa…nothing in Canada, where they’re from Rumor has it that some Albanian politicians are the biggest shareholders of this company, which is widely abusing the wells in Marniza and Sheqishte, the biggest oil plants in Albania. Soon, Albpetrol will be sold for very cheap (a little more expensive that those 130M that Rezart Taci paid for ARMO) and …but we are off-topic already! Dritan Prifti has very good relations with many ex-directors, so he knows what he’s talking most of the time.

http://www.balkanium.com/forum

The company is called Manas Petroleum Corporation who owns Petromanas Energy Inc who again owns (Blocks A, B, D, E, 2 & 3) or more than 1.7 million acres across Albania’s Berati thrust belt including the Kruj area which has huge potentials. They say that after Russia Albania has the second largest gas reserves in Europe. 

Well it would take a while to explain the whole thing but as far as I know they sold their drilling rights to a Canadian company which in turn offered them lots of cash and a piece of the company itself. 

Manas is not a big company at all and they have no drilling equipment or anything. This Jewish guy Alexander Becker who was born in the Kyrgyz Republic in the former Soviet Union somehow (as far as I know with the help of a Croatian geologist) got a (Production Sharing Agreement) or as it is also known as the exclusive license to drill in the most promising area in Albania and maybe Europe. He in turn hired a Canadian company to get it out of the ground.

Umwelt Kompensationen und Versprechungen dienen wie das Schlagwort „Nachhaltigkeit“ in der Deutschen Entwicklungshilfe nur einem Vertuschen von kriminellen Aktivitäten:

The Vice President of Bankers Petroleum, Mark Hodgson, declared that the houses damaged by the gas explosion in Marinza will be compensated at 100% by the company.

Eine Leiterin der US – Albanischen Handelskammer wird in Washington Botschafterin: Floreta Luli Faber

Typische Betrugs Geschäfte der Neuzeit: Monopol Verträge wie von Rapiscan, um den Drogen Handel im Container Geschäft zukontrollieren. Aus welchem Sumpf man nun erneut einfache Dolmetscherinnen, gleich Botschafter werden zeigt auch der Fall der Floreta Faber.

Die Ratten hatten jede Institution schon damals wie im Kosovo unterwandert: 2003: U.S. Urges Gov’t to Keep Pressure on Crime Lords und der „Rhinas“ Überfall

Floreta Faber, gehört zu den kriminellsten Frauen in Albanien, wie die eigenen Vermögensliste, mit grossen Grundstücken im Raum Durres offenbart, weil man dort an Dritte Grundstücke über den AAEF Fund verkaufte, welche einem nie gehörten. siehe Hotel Bel Conti, die grosse US Mafia. Real Estage – Immobilien Betrugs Geschäfte, Geldwäsche der US Betrüger und Banken Betrug als System Weltweit.

http://news.albania.de/wp-content/uploads/2013/03/aaef-neu.png
Der Albanian American Enterprise Fund, verkaufte wie hier mit einem Foto aus 2001 bewiesen ist, illegal Gewerbe Grundstücke direkt an der Autobahn Durres- Tirana!

Justiz Minister Ylli Manjani zur Durres Justiz Mafia: „Ihr stehlt Tausende von Hektar mit gefälschten, falschen Dokumenten als Partner der Mafia“

Comedy Show der Albaner Mafia: Edi Rama: „We will clean ‚jungle‘ of property titles with 11.000 hectares of fake property titles”

Diebstahl pure und dreist, wo man sich Schweigen erkaufte, über den Drogenhandel der jeweiligen Regierungen: Zitat Regierungs Mitarbeiter vor 15 Jahren: „die Amerikaner dulden das“!

Der Aussenmnister Bushati, will jemand als Arschkriecher einen Gefallen tun, und schon werden die Vorschriften, für die Ernennung als Botschafter, vor allem ERfahrung in den Müll geworfen. Bushati ist ja ein Georg Soros Mann, der Brutstätte für Müll und Korruption. Man sucht auch nur eine billige Dolmetscherin und Befehls Empfängerin, wie im Kosovo mit der Präsidentin, die gefälschte Schul Zeugnisse und Polizei Ausbildungs Diplome hat: Made by Hillary Clinton und dem Gangster Christopher Dell, und dem Gangster Frank Wisner.

 Ditmar Bushati, ein Georg Soros Mann, mit einem anderen Hirnlosen aus Österreich, der sich Aussenminister nennt.

Ditmir Bushati mit Österreichs Außenminister Sebastian Kurz

Zef Bushati, der frühere Vatican Vertreter, ist ja ebenso in der OK versunken.

Die Chinesen haben den in 2008 geschenckten Container “Scanner” repariert

Dann der Bechtel Skandal, wo Aufträge erpresst wurden, mit Abrechnungen von 3-500 % überhöhten Material Preisen, wie Stahl, Zement und das überall im Balkan. Ebenso der Frank Wisner Skandal, mit der Albaner Mafia und gefälschten Bank Garantien rund um die AlbPetrol. Einsprüche von den EU Vertretern, rund um Bechtel, werden mit massiven Druck hinweg gewischt, denn die Deutschen und die EU arbeiten identisch: Mit aufgeblähten Prognosen u.a. von RWE, für grosse Kohle Kraftwerke im Kosovo usw., was man besser System Betrug von korrupten Lobbyisten nennen sollte.

(ICITAP) US Mafia – Albania-Kosovo Highway Costs Soar To 2 Billion Euros – Frank Wisner, Tom Rich, Christopher Dell,

Floreta Luli Faber Ambasadore të Shqipërisë në SHBA
30/01/2015, 12:31 Nga: Klementina Cenkollari

Tirane– Dhjetë muaj pas propozimit të qeverisë, Presidenti i Republikës, përmes një dekreti, i ka hapur rrugë emërimit të ambasadores së re të Shqipërisë në SHBA.

Kreu i shtetit ka firmosur emërimin e Floreta Faber, si ambasadore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Faber do jetë përfaqësuese e Shqipërisë edhe në Shtetet e Bashkuara të Meksikës, Republikën e Panamasë dhe në Republikën Domenikane, si ambasadore jorezidente.

Floreta Faber zëvendëson në këtë post ambasadorin aktual Gilber Galanxhi, të cilit prej kohësh i ka mbaruar mandati.

Ky i fundit, gjatë detyrës së tij, denoncoi mungesën e fondeve nëpër ambasada dhe borxhet e akumuluara.

Emri i Faber, Drejtore Ekzekutive e Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipëri, është propozuar nga qeveria dhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati që në mars të vitit të kaluar, por nuk dekretohej nga kreu i shtetit.

Faber , në fushatën elektorale për zgjedhjet e 2013, u përplas me ish kryeministrin Sali berisha për taksat ndaj biznesit, qendrim të cilin Berisha e konsideroi si emocional.

Ministria e Jashtme, ka parashikuar që këtë vit, të ndërhyrjë në rikonstruksionin e godinës së ambasadës së Shqipërisë në SHBA, pasi është tejet e vjetëruar.

4

http://www.oranews.tv/vendi/nuishani-dekreton-floreta-luli-faber-ambasadore-te-shqiperise-ne-shba/

Später im Weissen Haus, weil die Amis sich durch einfach Dolmetscher, oder wie bewiesen facebook informieren, wo jeder jeden Unfug verbreiten kann.

Foto Termin ist immer wichtig, für die Geistig Behinderten Profil Neurothiker

Die Amerikaner haben ein Weltweites Bestechungs, Betrugs System wo jede ausl. Regierung Adminstration vollkommen korrumpiert wird, einem Modell was die Deutschen kopierten mit Kick Bank Geschäften ebenso und durch Griechenland, Kosovo, Ukraine Geschäfte inklusive Visa Handel gut bekannt ist.

Die US-Albanische Handelskammer: FBI verhaftet erneut einen der sogenannten US Investoren in Albanien:: in Zypern

 

Von USAID mit dem kriminellen M. Granoff aufgebaut, die American Bank of Albania. wo man zuerst die Monopol Einzahlung der Visa Gebühren der Botschaften in Tirana vor 15 Jahren erpresste und so ging es weiter, in Geldwäsche Geschäften, Bankkonten der Bin Laden Terrroristen Familie: Yassin Kadi mit 35 Bankkonten.


Der Albanian American Enterprise Fund, verkaufte wie hier mit einem Foto aus 2001 bewiesen ist, iillegal Gewerbe Grundstücke direkt an der Autobahn Durres- Tirana!

 

Hintergrund sind die Profi Betrugs US Berater und Kriegs Profiteure, die ihre Geschäfte gestört sehen. In der Sache Bechtel (Bechtel had help getting the contract from Mr. Tavlarides, the legislative director at the National Security Council during the 1999 Kosovo intervention. According to a lobbying report filed with the United States government, Mr. Tavlarides lobbied on behalf of Bechtel in Kosovo on “highway-related issues” while working for Van Scoyoc Associates, a Washington-based lobbying firm. ), gab es ja auch Ermittlungen der EULEX, wo man dann in Mafia Manier, lieber in die Türkei flog zur Vertrags Unterzeichnung.

Besonders lustig, nach einer Idee des Israelischen Adviser in Phristina nach dem Drehbuch der US Mafia: Hashim Thaci, verspricht eine Korruptions freie Regierung, Funktion der Justiz und Null Toleranz bei Korruptions und eine Top Priorität. identisches Geschwätz bekanntlich von Salih Berisha, oder Ilir Meta auch schon in 2001.
Kosovo beliebteste Journalistin: Jeta Xarra, über die Zustände im Kosovo
Jeta Xarra

Natürlich hat sich der US Staatsanwalt Troy Wilkonson bestechen lassen, als wichtiger US Staatsanwalt bei der EULEX Behörde.

 

Ebenso US installiert, durch den vollkommen korrupten und kriminellen US Botschafter Christopher Dell:

Mit gefälschten Diplomen zur 2. höchsten Polizistin —–> Präsidentin des Kosovo aufsteigen: Atifete Jahjaga

Die Dame reist viel durch die Welt, aber mangels Bildung machen das alle Albaner Politiker, denn man kennt die eigene Aufgabe nicht. Was hat bis heute eigentlich die sogenannte Präsidentin: Atifete Jahjaga je getan! Antwort: einen vollkommen korrupten und kriminellen Polizei Apparat hat sie aufgebaut und war lange Zeit, zweit höchste Polizistin im Kosovo! Die Frau und total peinlich, vor allem mit ihrer mangelhaften Bildung, noch dümmeren Beratern, wie man aus ihren Ehrungen zur 100. Jahrfeier in Albanien und dem Könighaus Zogu sieht. Die Kommentare über diese Null Hirn Bauern Frau, sind erschreckend und wohl allgemein bekannt. Sie kennt nicht einmal die neuere Geschichte der Albaner im 20. Jahrhundert.

sogar Gold stehlen die Polizei Chefs aus den Asservaten Kammern, Bargeld sowieso wie auch Heroin. Geschäft ist nun mal Geschäft.

President of Kosovo:

Albanian American Enterprise Fund – AAEF und seine Mafia Geschäfte ( 1 2) 

Übernahme der Bank durch die Italiener, nachdem die US Mafia, mit PR die American Bank of Albania, zur besten Bank selbst gekürt hatten, einem plumpen Betrugs Manöver, weil man über 50 % faule Kredite hatte.

„The Secret War in Korea, June 1950 to June 1952,“ March 1964:

http://www.fas.org/irp/cia/product/korea.pdf

„Record of Paramilitary Action Against the Castro Government of Cuba,
17 March 1960 – May 1961,“ May 1961:

http://www.fas.org/irp/cia/product/cuba.pdf

„The Evolution of Ground Paramilitary Activities at the Staff Level,
October 1949-September 1955,“ November 1968:

http://www.fas.org/irp/cia/product/paramil.pdf

„The Berlin Tunnel Operation, 1952-1956,“ 24 June 1968:

http://www.fas.org/irp/cia/product/tunnel.pdf

Montenegro, der zweite Mafia Staat im Balkan, mit dem Kosovo, ebenso US produziert
Podgorica – Zentrale der US Balkan Mafia – Geldwäsche und Bin Laden

Die identischen Super US Betrüger des Immobilien Marktes, benutzen den Balkan, um ihre Milliarden schwarzen Profite zu waschen, darunter Collier – Motor der Immobilien Betrügereien, welche wie in Albanien, illegal errichtete Immobilien auf gestohlenen Grundstücken anbieten.

In den Amerikanischen – xy Wirtschafts Vertretungen, tummeln sich wie bei den Deutschen auf dem Balkan, die Berufs Kriminellen Amerikaner aus der Politik, welche vor Nichts zuschrecken. Besonders extrem, waren die Geschäfte des USAID gesteuerten Verbrecher Clubs, des AAEF in Albanien (identisch mit den US Botschafters, wie Dell im Kosovo), der American Bank of Albania, welche als Geldwasch Stelle, für die berüchtigsten Bin Laden Leute und Financiers (wie Yassin Kadi) ebenso fungierte, bis alle Konten unter Bush beschlagnahmt wurden und die Bank „verkauft“ wurde.

Man kann den Ratten Schwanz von US Verbrechern der Politik, vor allem in Öl Ländern finden, in diesen Wirtschaftskammern: darunter Baker, Cheney, Brezinsky und die anderen Welt Terroristen.

Jo Biden persönlich, ist ja Mentor eines der berüchtigsten Mafia Bosse von Albanien aus Vlore: Dashamir Tahiri, der gerade seinen Namen geändert hat, als Parlaments Abgeordneter, damit es so nicht auffällt, wenn er schon mal auf der Interpol Liste steht.

Das US Politiker sehr dumm sind, ist ja bestens durch Bush und Palin u.a. dokumentiert. Ein Jo Biden, demonstriert dies ebenso, wenn er den Chef der berüchtigten Mord Caushi Bande, persönlich als Partner hat. Und an den Bin Laden Immobilien in Albanien, sind direkte CIA Leute (Georg Tenet, ist Griechisch – Albanischer Abstammung und Griechen waren in den Bin Laden Geschäften z.B. Hochhäuser Tirana, zu 45% beteiligt) beteiligt, wie ja die American Bank of Albania, ebenso in USAID – CIA Hand war, zur Geldwäsche ihre Verbrecherischen Geschäfte.

Diese US gesteuerten Verbrecher Banden und Berufs Immobilien und Finanz Betrüger wie auch Collier, tummeln sich natürlich in besonderer Weise bei diesen Geldwäsche Geschäften im Immobilien Bereich im Balkan.

Geldwäsche für die Super Mafia und Drogen Bosse: Wirtschafts Lobby Vereine

Podgorica – Zentrale der US Balkan Mafia – Geldwäsche und Bin Laden

Nennt man US Geschäfte: Betrug, noch viel schlimmer wie die Italiener oder Deutsche im Ausland

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/en_GB/features/setimes/newsbriefs/2004/09/07/nb-07

Internationalen Terrorismus der SPD. siehe unten! Die Bin Laden Hochhäuser in Tirana von Yassin Kadi. Heute wird gegen diese Leute ermittelt, wie man mit gefälschten Urkunden zu grossen Grund Besitz in Tirana kam, wo illegale Appartments Blocks zum Zwecke der Geldwäsche errichtet wurden. Valentina Leskaj, ist aktiv in die Geldwäsche des Bin Laden Vertrauten Abdul Latif Saleh in Albanien verwickelt, der auf der US Verbots Liste des US Schatz Amtes steht. Kurz gesagt, führte die sogar Konten von Bin Laden in Tirana, vor allem bei American Bank of Albania, welche nun Anders heisst. 35 Bankkonten wurden dort von der Familie Yassin Kadi beschlagnahmt, welche als Bin Laden Finanziers gelten. Ebenso das Vermögen des Abdul Latif Saleh.
September 19, 2005js-2727

Treasury Designates Bin Laden, Qadi Associate

The U.S. Department of the Treasury today designated Dr. Abdul Latif Saleh pursuant to Executive Order 13224 for providing support to Usama bin Laden and al Qaida??????.http://www.ustreas.gov/press/releases/js2727.htm

aus

http://balkanblog.org/2010/02/06/bin-ladens-helfer-in-albanien-valentia-leskaj-verbunden-mit-den-deutschen-lobbyisten/

Belohnung für viele korrupte und kriminelle Betrugs Geschäfte der Amerikaner:

Und das Betrugs Geschäft mit Bankers Petroleum von Wesley Clark, welche durch Umwelt Vernichtung gut bekannt sind, seit 10 Jahren.