Schlagwort-Archive: Fiere

Der Fiere Geschäftsmann „Arian Senajn“, leitet ein Gross Drogen Kartell mit dem Griechischen Geschäftsmann: Thanasis Karatzouni

Lt. Griechen Medien wurde der Öl Geschäftsmann Thanasis Karatzouni (+ 3 Albaner) festgenommen mit 20 KG Kokain, der in Albanien auch Öl Geschäfte hatte, die Griechische Marine belieferte, als Leiter eines Drogen Ringes mit Albanern. Haupt Organisator ist der aus Fiere stammende Geschäftsmann: Arian Senajn, der die Drogen (Cannabis und 20 kg Kokain) persönlich bei Thanasis Karatzouni deponierte, die Geschäfte ausweiten wollte. Arian Senajn, hat eine Villa (in Kavuri)auch in Griechenland, gilt als einer der reichsten Albaner. In Albanien wegn Waffen Besitz verurteilt.

Die grosse Luxus Villen Anlage, in einer der teuersten Gegenden von Süd Griechenland, erweckte Erstaunen, wo es in Deutschland zum System gehört, das es nicht einmal Gesetze gibt, das solche Anlagen aus unerklärlichem Vermögen beschlagnahmt werden. Deutsche Politiker fördern seit langem KOrruption, Geldwäsche und Betrug. Die Festnahme in der Palastartigen Anlage.

18 Fotos der Villen Anlage

http://shqiptarja.com/upload/gallery/227401.jpg?t=2017-06-20%2013:08:57

Direkter Verbindungsmann, zum Kolumbianischen „Cali“ Kartell, was Sokol Kociu schon in 1998 nach Albanien brachte, die Italienische Polizei das auch für Süd Italien feststellte. Die Deutsche Entwicklungshilfe, tauchte ebenso mit dem Kosovo Krieg mit einem Kolumbianer in Albanien auf. Warum die EU, Weltbank die Deutschen mit der KfW, Geldwäsche Bauten die Super Drogen Mafia unverändert auch noch nach 20 Jahren finanziert, bleibt eine grosse Frage, was diese Politiker dabei abkassieren. Die Ermordung des BND Residenten in Tirana, der das Kartell auffliegen lassen wollte, war der Höhepunkt im Visaskandal und ist in einem BKA Bericht festgehalten.

Drogen Kartelle des Samir Tahiri, Edi Rama

Albanien, Drogen und merkwürdige Tote

Der Griechische Geheimdienst erlaubte der Ehefrau des Fatos Nano, damals die Drogen Kartelle nach Griechenland auszubauen und Edi Rama, war damals schon aktiv dabei, wen die Busse des angeblichen Reisebüro’s nach Griechenland fuhren. Die Gelder wurden über Appartmenthäuser auch in Griechenland gewaschen, Alles mit offizieller Duldung, was heute noch Wirtschafts Modell in Albanien ist. Die Deutschen waren ebenso extrem behiflich, damals den Menschenhandel, Drogen Kartell u.a. mit dem Osmani Clan und dem Gerhard Schröder Anwalt in Hamburg aufzubauen.

Uralte Drogen Kartelle auch des Edi Rama, rund um den Öl Handel in Fiere, mit AlpPetrol und Zoll Betrug ebenso. Von der US DEA enttarnt, was viele Fragen auf Interpol wirft, das man sowas nicht enttarnt, wo es doch einfach ist, wenn man die Frage stellt, wer die Luxus Villen, Hochhäuser baut und oft zig Firmen hat, Fussball Clubs ebenso wie auch in diesem Fall. Es erinnert an Mark und Arben Froku, Sokol Kociu, mit Ferdinand Durda ebenso eine Villa in Griechenland usw.. Und an den Ilir Meta Financier mit dem

“Santa Quaranta“ Ilir Meta, Arben Ahmeti, Klement Balili: Albanias Mafia und Koko Kokodhemi
Drogen Baron: Klement Balili (Mitte)- Edi Rama: 2015wo man nicht gleich abgehört wird

Klement Balili Clan, dem „Paplo Escobar“ im Balkan und mit der Ehefrau Monika als Partner und etlichen Ministern und Edi Rama ebenso. Tiefe Spuren wie immer zu Deutschen Politikern und der KfW.

Politik System in Albanien: alias “ Eljon Seitaj “ Berufs Krimineller, ist für die LSI Partei der Koordinator in „Farke“, „Petreles“ usw.

 

2221433

Kokainë me logo të “PlayBoy”, një biznesmen shqiptar drejtonte bandën ndërkombëtare të drogës
Kokainë me logo të “PlayBoy”, një biznesmen shqiptar drejtonte bandën ndërkombëtare të drogës

Telegrafpara 102 min
Mediat greke flasin për një biznesmen shqiptar…

ekspress greke biznesmen shqiptar

http://sh.time.mk/c/6743f9fcb1/shkaterrohet-banda-nderkombetare-e-droges-shqiptari-kapet-me-kokaine-me-logon-quot-playboy-quot.html

 

HETIMET e DEA-s/ Flet biznesmeni grek: Si më mashtroi dhe futi në kurth biznesmeni shqiptar

Ndaje

Facebook
Twitter

Biznesmeni grek Sakis Karatzounis 61 vjeç ka treguar se si u njoh me biznesmenin shqiptar Arian Senaj dhe se fillimisht i kërkoi që të mbante në depon e shtëpisë një sasi lënde narkotike, por që mendonte se ishte kanabis dhe jo kokainë.
Gjatë dëshmisë së tij para hetuesve grekë, biznesmeni 61-vjeçar i njohur në zonën e Trikallas, ka shpjeguar se e gjithë historia nisi 8 muaj më parë kur u njoh me biznesmenin shqiptar, kurse para dy muajsh biseduan për drogën.
“Unë jam biznesmen dhe baba i tre fëmijëve. Në vitet e fundit kam drejtuar një fabrikë domatesh dhe jam i përfshirë edhe në biznesin e karburanteve. Para 8 muajsh, përmes një të njohurit tim, u takova me Arian Senajn, biznesmen në fushën e karburantit dhe ramë dakord për partneritet që të zgjeroja biznesin tim. Dy muaj më parë Arian Senai më kërkoi që të ruaja në bodrumin e shtëpisë sime një sasi të caktuar hashashi në emër të Sami H. (i arrestuar si anëtar i këtij rrjeti). Një muaj e gjysmë më parë, Samiu solli dy çanta shpine të mëdha………………

http://www.droni.al/2017/06/18/hetimet-e-dea-s-flet-biznesmeni-grek-si-mashtroi-dhe-futi-ne-kurth-biznesmeni-shqiptar/

Die vorbestraften Mafia Paten, die sich Kandidaten Posten kauften bei der LSI: Bardhi Meli

Von Öl Betrugs Gangstern finanziert, geschmiert über Jahre von Bankers Petroleum: Das Gangster Imperium von Naim Kasa, wo ja dokumentiert ist, das Ilir Meta, direkt 700.000 € erpresste, für solche Öl Lizensen, wo man dann Zoll Betrug ohne Ende machen kann, wenn die Zöllner auch noch gut bestochen werden.

Im hier dargestellten Einzelfall in 2011, geht es um ein privates Gespräch, der Minister Ilir Meta und Dritan Prifti, wieviel Ilir Meta, vom Bestechungs Geld beansprucht, mit anschliessender Preis Verhandlung mit der Firma “Egnatia”, von Agim Çupi und andere Personen und Firmen. Video vom FBI wieder hergestellt.

Mafia Bürgermeister von Fierre: Bardi Meli

image Kryetari i Bashkise Patos, Bardhi Meli

Phoenix Petroleum Ltd.

100 % Aktionär: Steuer Nr.: K92927401K

Administratorë: Naim Kasa

http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2016/04/naim-540x540.jpg
Steuer Nummer:

Naim Hasa, und seine Geldwäsche und Betrugs Geschäfte

Një transaksion që Albpetrol nuk duhet ta firmosë

Naim Kasa

Naim Kasa

Nëndrejtori i AKBN-së bën biznes me firmën nën hetim për kontrabandë

Dy kompani nën pronësi të nëndrejtorit të AKBN-së, Bardhi Meli – kandidat për deputet i LSI-së në zgjedhjet parlamentare – përfituan dhjetra mijëra dollarë nga një kompani nafte, e cila është nën hetim nga Prokuroria për kontrabandë, pastrim parash dhe evazion fiskal.

Autor:Lindita Çela BIRN Tiranë

Printo

Nëdrejtori i AKBN-së Bardhi Meli, gjatë fushatës si kandidat për për LSI në 2013-tën

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se kompanitë e nëndrejtorit të Agjencisë Kombëtare të Burimeve Natyrore, Bardhi Meli kanë përfituar të paktën dy kontrata në vlera të mëdha nga kompania hidrokarbure “Phoenix Petroleum.”

Dy kompanitë Kesi Sha dhe Superstar-WB, ku Meli zotëron 50 përqind të aksioneve dhe administrohen nga vëllai i tij, Neshat Meli kanë lidhur dy kontrata shërbimi afatgjatë me “Phoenix Petroleum” për pastrimin e puseve dhe përpunimin e mbetjeve të naftës, duke krijuar shqetësime për një marrëdhënie në kushtet e konfliktit të interesit.

Kompania Phoenix Petroleum ka pasur një kontratë koncesionare me Albpetrol për zhvillimin dhe prodhimin e hidrokarbureve në vendburimin e Armonicës në jug të Shqipërisë.

Kjo kontratë u prish përpara kohe në Mars 2017, pasi kompania kishte akumuluar detyrime financiare dhe ato të naftës bruto ndaj Albpetrol-ndërsa akuzohet se nuk ka kryer investimet e kërkuara në përputhje me kontratën dypalëshe dhe ka keqmenaxhuar vendburimin.

Sipas Albpetrol, kompania Phoenix Petroleum “nё shumё raste ka dorёzuar dokumenta false, ka kryer kontrabandё dhe ka mashtruar me garancitё bankare.”

BIRN ka mësuar që kjo kompani është aktualisht nën hetim nga Prokuroria e Fierit për kontrabandë, evazion fiskal dhe pastrim parash.

I pyetur nga BIRN mbi kontratat, Meli u shpreh që ai i posedonte aksionet në formë pasive dhe nuk kishte rol në vendimmarrjen e kompanive.

“Është e vërtetë që këto kompani i kam krijuar me tim vëlla, por unë në përputhje me ligjin kam deklaruar pozicionin tim dhe tashmë statusi im në zotërimin e këtyre kompanive është ai pasiv,” tha Meli.

“Kjo do të thotë se unë as nuk kontrolloj dhe as nuk menaxhoj më këto kompani. Unë ia kam besuar dikujt tjetër të menaxhojë  aksionet e mija, kështu që unë nuk e ndiej veten në konflikt interesi,” shtoi Meli.

Në komunikim me BIRN, drejtori i AKBN-së Vitor Tushaj mohoi gjithashtu të kishte informacion për ndonjë konflikt të mundshëm interesi të zëvendësit të tij.

“Unë nuk jam në dijeni të këtyre fakteve, por ju garantoj që do të ndërhyj dhe zbatoj ligjin për çdokënd që vepron në kundërshtim me të,” tha Tushaj.

“Nëse ju paraqisni fakte që vërtetojnë që qoftë dhe nëndrejtori i AKBN-së  është në konflikt të hapur me ligjin, ju garantoj që do të veproj,” shtoi ai.

Një koncesion me probleme

Me 16 Gusht 2013, qeveria në ikje e ish kryeministrit Sali Berisha i dha kompanisë Phoenix Petroleum një kontratë 25-vjeçare për shfrytëzimin e vendburimeve naftës në Amonicë, Drashovicë e Pekisht-Murriz, si dhe vendburimet e gazit në Panaja, Frakull, Povelçë, Divjakë, Ballaj-Kryevidh dhe Finiq-Krane.

Sipas kontratës koncesionare, kompania shqiptare – në pronësi të biznesmenëve Naim Kasa dhe Isuf Berberi- merrte përsipër të kryente një investim prej 2.7 milionë USD, e cila mbulohej nga një garanci bankare e depozituar në AKBN.

Por sipas Albpetrol, kompania Phoenix Petroleum jo vetëm që nuk e ka zbatuar marrëveshjen, por është përfshirë gjithashtu në aktiviteve të paligjshme si kontrabanda dhe pastrimi i parave.

Aktiviteti i dyshuar si i paligjshëm si dhe detyrimet e akumuluara ndaj Albpetrol, e shtynë këtë të fundit që të prishte kontratën koncesionare me Phoenix Petroleum me 9 Mars 2017, si dhe të depozitonte një padi penale kundër drejtuesve të saj.

“Situata e gjetur nё momentin e marrjes sё vendburimit qё ishte nё pёrdorim nga kompania Phoenix Petroleum ishte katastrofike,” tha Albpetrol në një njoftim për shtyp në 27 Prill.

“Jo vetёm qё nuk ishin kryer investimet e premtuara, por edhe gjendja e aseteve tё trashёguara nga Albpetrol sh.a kishte degjeneruar rёndshёm,” shtoi ajo.

Sipas Albpetrol, kompania Phoenix Petroleum ka akumuluar më shumë se 1.3 milionë euro detyrime, “për shkak se është toleruar nga zyrtarë të AKBN-së në konflikt interesi”.

“Shprehim keqardhjen qё disa institucione shtetёrore bёhen palё me njё kontraktor qё nё shumё raste ka dorёzuar dokumenta false, ka kryer kontrabandё, ka mashtruar me garancitё bankare duke pёrfituar nё mёnyrё tё padrejtё nga AKBN mbi 1,300,000 USD dhe shumё vepra tё tjera, pёr tё cilat Albpetrol, nё mungesё tё reagimit nga ana e AKBN, i ёshtё drejtuar Prokurorisё duke kallёzuar shtetasit Isuf Berberi dhe Naim Kasa, pёrfaqёsues tё shoqёrisë Phoenix Petroleum,” tha Albpetrol.

“Pёr mё tepёr, Albpetrol ka konstatuar se titullarё tё AKBN janё tё pёrfshirё nё konflikt interesi me kёtё shoqёri pasi, ndonёse e kanё tё ndaluar me ligj, pёrfitojnё kontrata dhe naftё bruto nga shoqёria Phoenix Petroleum nё mёnyrё direkte pёrmes disa shoqёrive ku janё aksionerё,” përfundoi ajo.

Naim Kasa, administratori i Phoenix Petroleum nuk ishte i arritshëm për koment mbi akuzat.

Dy kontrata në një ditë

I diplomuar si inxhinier nafte dhe gazi në Universitetin e Tiranës, nëndrejtori i AKBN-së, Bardhi Meli ka një karrierë të gjatë si biznesmen, kryetar bashkie dhe zyrtar i Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Sipas CV-së së tij, përpara se të bëhej nëndrejtor i AKBN-së në vitin 2013, Meli ka shërbyer si kryetar bashkie i Patosit nga viti 2007 deri në vitin 2011, si dhe administrator i kompanive Kesi Sha, Superstar-WB dhe Muho-Meli. [Kliko këtu për CV e Bardhi Meli]

Ai ka kandiduar katër herë për deputet në listat e LSI-së – përfshirë në zgjedhjet parlamentare të këtij viti ku renditet i nënti në listën e LSI-së për qarkun e Fierit.

Aktualisht Meli zotëron 50 përqind të aksioneve në kompanitë Superstar-WB dhe Kesi Sha, të cilat drejtohen nga i vëllai Neshat Meli.

Me datë 1 Janar 2015, “Kesi’ Sha ka nënshkruar një kontratë me kompaninë hidrokarbure Phoenix Petroleum, e cila është e motivuar si e domosdoshme për kryerjen e operacioneve  hidrokarbure në vendburimin e naftës Amonicë, Pekish, Finiq, në bazë të marrëveshjes koncesionare. [kliko këtu për kontratën]

Objekti i kontratës është kryerja e shërbimeve, për “grumbullimin, transportin, ruajtjen e depozitimit, përpunimit dhe asgjësimit të mbetjeve të naftës.”

Sipas aneksit 1 të kësaj kontrate, kompania “Kesi” sha, e themeluar në vitin 2002 nga Bardhi Meli, merr përsipër kryerjen e këtyre shërbimeve kundrejt tarifave që janë të përcaktuara.

Për pastrimin dhe transportin e dherave të kontaminuar, kompania merr 50 USD për metër kub dhe për evadimin, transportin dhe injektimin e ujërave të dala nga procesi i dekantimin të puseve, 8 USD për m3. Këto shërbime, një kompani që shfrytëzon vendburimet e  naftës është e detyruar t’i kryejë  të paktën një herë në muaj.

Ekspertë të hidrokarbureve i thanë BIRN se Kesi sh.a është ndër të paktat kompani që kryen shërbime të tilla në industrinë e naftës.  Fitimi i kompanisë për vitin 2015, sipas dokumenteve të dorëzuara në Regjistrin Kombëtar të Bizneseve është 6.9 milionë lekë, ndërsa për vitin 2016 kompania nuk i ka deklaruar ende bilancet.

Në 1 Janar 2015, Phoenix Petroleum ka nënshkrua gjithashtu një kontratë shërbimi me një tjetër kompani që është krijuar nga vëllezërit Meli, “SUPERSTAR-WB”,  ku nëndrejtori i AKBN-së zotëron gjithashtu 50 % të aksioneve.  [kliko këtu për kontratën]

Bëhet fjalë për një kontratë për kryerjen e shërbimeve të remontit nëntokësor dhe likuidim avarish në vendburimet e gazit të naftës Amonicë. Kjo kontratë, ngjashëm me kontratën e sigluar me ‘Kesi’ Sha ka një kohëzgjatje 20 vjet, ndërkohë që çmimet e shërbimit janë rinegociuar mes palëve më 11 Nëntor 2015.

Çmimet e kontratës me “SUPERSTAR-WB”,  janë përcaktuar në njësi dhe orë pune. Kontrata është ndarë në zëra, ku për 1 orë pune remonti me sondë është përcaktuar çmimi 18, 000 lekë, si dhe punimet gjeofizike për matjen e temperaturës dhe kontaktit ujë naftë 84,000 lekë. Autobotet me ujë të pastër paguhen me 5,000 lekë për orë pune ndërsa agregatet e çimentimit me 376,800 lekë.

https://www.reporter.al/nendrejtori-i-akbn-se-ben-biznes-me-firmen-nen-hetim-per-kontrabande/

Das US Mafia Imperium des „Naim Hasa“, mit Phantom Öl Firmen registriert in der US Steuer Oase „Delaware“ verkaufte Alles