Ylli Shehu: February 1995: Albanian Narco-Terrorism Destabilizes the Balkans – 2017: Italian Anti-Mafia Prosecutor Roberti Warns

EU System tolerat all crimes in Albania

According to a report in Jane’s Intelligence Review, Albanian narco-terrorism, gun-running, and smuggling organizations are becoming a dominant economic, political, and military force in the Balkans. Jane’s expresses the concern that if left unchecked, the Albanian mafia will become powerful enough to control one or more states in the region. Albanian President Sali Berisha “is now widely suspected of tolerating and even directly profiting from drug-trafficking for wider political-economic reasons, namely the financing of secessionist political parties and other groupings in Kosovo and Macedonia.” [Jane’s Intelligence Review, 2/1/1995]

Die Neanderthaler in Nord Albanien feiern die Hochzeit von dem Bruder des LSI Vertreters Ylli Shehu,welche aus einem kleinen Dorf bei Kukes stammen, auch als „Menschen ohne Kultur“ bekannt. Der Vater Vesle Shehu schiesst auch wild herum, ein Ziegenhirte, ist heute Hotel Besitzer in Kukes. Eduart Ndocaj und Ylli Shehu, gehören wie Tom Doshi, Nard Ndoka und Andere zu den reichen Gangstern in Nord Albanien, die ansonsten keine Arbeit mangels Bildung finden.

Der Bräutigam schiesst auch wild herum, kam mit Helikopter

Ylli Shehu

Weil man keinen Verstand hat, muss das so aussehen, um sich wichtig zumachen.

Die jeweiligen Mafia Regierungen wollen nur die EU und Weltbank Gelder stehlen, weil das viel einfacher ist, deswegen ist eine Funktion des Staates unerwünscht und man führt regelrecht Krieg gegen die wenigen Investoren. Viele Milliarden teure Geldwäsche, sind das wichtigste BIP, wo Geld für Bildung, Aufforstung, Justiz einfach spurlos verschwinden ebenso in einem ständigen Aufbau der Polizei, oder im Strassenbau und Infrastruktur Projekten, welche totaler Bauschrott für Kriminelle illegale Lokale oft sind.

EMCDDA – Drogen Report

Albania, National Drug Report 2017

European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction (EMCDDA)

Series type: Country Drug Report

Summary

This report is prepared in the framework of the EMCDDA-IPA5 project ‘Further preparation of the IPA beneficiaries for their participation with the European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction’ funded by the European Commission. It provides a top-level overview of the drug phenomenon in Albania, covering drug supply, use and public health problems as well as drug policy and responses. It has been produced with the financial assistance of the European Union.

Download as PDF

Table of contents

 • National drug strategy and coordination
 • Drug laws and drug law offences
 • Drug use
 • Drug harms
 • Prevention
 • Harm reduction
 • Treatment
 • Drug use and responses in prison
 • Drug-related research
 • Drug markets

Europol 2016

http://www.emcdda.europa.eu/publications/country-drug-reports/2017/albania

3 Gedanken zu „Ylli Shehu: February 1995: Albanian Narco-Terrorism Destabilizes the Balkans – 2017: Italian Anti-Mafia Prosecutor Roberti Warns“

 1. Inzwischen gibt es Auftrags Morde rund um Cannabis Anbau, Geldwäsche und der Sacra Corona Unita in Apulien, mit der Albaner Mafia

  Omicidio a San Marco in Lamis: chi era Mario Luciano Romito

  Cronaca / Manfredonia
  Mario Luciano Romito, il boss dell’omonimo clan garganico ucciso al terzo tentativo

  Nel 2009 e nel 2010 avevano provato ad ucciderlo, senza però riuscirvi. Ieri mattina l’omicidio nei pressi della stazione dismessa di San Marco in Lamis sulla provinciale per Apricena
  Redazione
  10 agosto 2017 09:48

  Omicidio a San Marco in Lamis: chi era Mario Luciano Romito

  La scarcerazione e l’agguato mortale a San Marco in Lamis

  Il boss del clan contrapposto ai Li Bergolis era stato scarcerato sei giorni prima del quadruplice omicidio, in cui, loro malgrado, sono stati coinvolti due agricoltori di San Marco in Lamis, Aurelio e Luigi Luciani, rincorsi e assassinati per aver assistito all’efferato omicidio di mafia. Sorvegliato speciale, gli era stata revocata la patente. Alla guida del maggiolino blu scuro crivellato di colpi di kalashnikov e fucili, c’era il cognato Matteo De Palma, anch’egli brutalmente ammazzato

  Potrebbe interessarti: http://www.foggiatoday.it/cronaca/omicidio-mario-luciano-romito-chi-era.html
  Seguici su Facebook: http://www.facebook.com/FoggiaToday

  Strage del Gargano, il boss ucciso doveva essere in carcere: liberato in attesa del Riesame

  Strage del Gargano, il boss ucciso doveva essere in carcere: liberato in attesa del Riesame
  Mario Luciano Romito, una delle vittime dell’agguato

  Mario Luciano Romito, freddato nell’agguato nel Foggiano, era uscito di prigione il 3 agosto. Scarcerato grazie a un’ordinanza emessa mesi fa e che la Cassazione, in seguito, ha respinto

  dal nostro inviato GIULIANO FOSCHINI

  SAN MARCO IN LAMIS – I sicari sono arrivati prima della giustizia. Mario Luciano Romito, il boss obiettivo della strage di San Marco in Lamis, avrebbe dovuto essere in carcere per una storia di rapine e assalti ai portavalori che, secondo la procura di Foggia, col suo gruppo avrebbe organizzato in questi anni. La procura di Foggia, infatti, gli aveva notificato un’ordinanza di custodia cautelare, nell’ambito dell’operazione „Ariete“, nell’ottobre scorso quando era già in carcere per altre vicende. Il tribunale del Riesame ha però annullato quel provvedimento ritenendo, evidentemente, che non ci fossero abbastanza prove per arrestarlo.

  A quel punto la procura ha presentato ricorso in Cassazione che le ha dato ragione, ritenendo che invece le esigenze cautelari ci fossero. E rimandando le carte al Riesame. Da quasi due mesi sarebbe dovuta arrivare la nuova decisione ma non si è fatto in tempo: Romito, che era in carcere per un’altra storia e nel frattempo era stato mandato a giudizio per la rapina ai portavalori, è uscito di galera il 3 agosto. E dopo sei giorni è stato freddato.

  Foggia, agguato per uccidere un capoclan: i carabinieri sul luogo dell’attacco

   

  Si rindezi kanabisi i Shqipërisë, luftën e përgjakshme mes klaneve puljeze dhe vrasja e bossit Romito

  Si rindezi kanabisi i Shqipërisë, luftën e përgjakshme mes klaneve puljeze dhe vrasja e bossit Romito

  15:24, 11/08/2017

  Lajmi i vrasjes së katër personave në Foggiadhe në San Marco pak ditë më parë, zuri ballinat në të gjitha mediat kryesore italiane. Bëhej fjalë për rihapjen e një lufte të përgjakshme që kishte stopuar prej kohësh mes klaneve të dhunshme në këtë zonë. Janë sasitë e mëdha të drogës që po mbërrijnë aty nga Shqipëria, rivaliteti për monopolin e saj që ka shpërthyer sërish luftën e përgjakshme, që po trondit Italinë.

  Vrasjet e fundit kanë risjellë skenat e viteve 80-të, të cilat duket se Italia e Jugut i kishte harruar, por droga shqiptare i ka risjellë. Mediat italiane përshkruajnë, se si një njësi vrasësish profesionistë e përbërë nga katër ose pesë persona u vunë në ndjekje të një makine ku ndodhej objektivi kryesor i tyre: Mario Luciano Romito, 50 vjeç, i konsideruar si bosi i klanit të Manfredonias, në Gargano.

  Për ekzekutimin e tij janë përdorur dy armë “Ak 47” dhe një armë gjahu, kalibri 12. Në fillim vrasësit kanë ekzekutuar Romiton dhe kunatin, Matteo de Pajma që bënte shoferin, më pas janë vënë në ndjekje të një makine ku ndodheshin dy fshatarë që kishin qenë rastësisht dëshmitarë. As vëllezërit Luigi dhe Aurelio Luciani, 47 dhe 43 vjeç nuk ja dolën dot të largoheshin.

  Ngjarja vazhdon të komentohet dhe ka bërë bujë të madhe, sepse u ka kujtuar italianëve kohët e Sicilisë së viteve ’80 – ’90, me përplasje të përgjakshme të klaneve mafioze. Në rajonin e Pulias, kriminaliteti i organizuar është fuqizuar së fundmi, sidomos me trafikun e drogës me burim Shqipërinë.

  E gjithë kjo situatë ka detyruar vetë Kryprokurorin e Antimafies Italiane, Franco Roberti të prononcohet për mediat. Sipas tij përplasjet mes klaneve në Pulia, vijojnë prej 30 vjetësh, por tani kanë shpërthyer fortë, pas kohësh “ në paqe”. Roberti deklaroi se kjo luftë ka lënë pas 300 viktima pa llogaritur katër të fundit nga të cilat 80% kanë mbetur ende pa u zbuluar.

  “Sot konflikti është ndezur rreth trafikut të drogës, sidomos të drogave të lehta që vijnë nga Shqipëria. Një biznes kolosal që ushqen oreksin e klaneve dhe që përfshin gjithë bregun adriatik, nisur nga ai foxhian deri në Europë. Mafia foxhiane është një degë e kamorrës napoletane. Kohët e fundit janë përforcuar strukturat hetimore në territor dhe besoj se do të procedohet më tej”, deklaroi kreu i Antimafias italiane Roberti.

  Napolitani që po transportonte me jaht 1.8 ton kanabis shqiptar: 50 mijë euro për këtë rrugë

 2.  

  Der Ex-PS Abgeordente Hamit Kastadhe, wurde verhaftet, als er mit seinem Mafia Auto vom Typ „Hummer“ seine 25 jüngere Ex-Frau jagte und mit einer Waffe bedrohte.

  Aktualitet

  Ja si ndodhi sherri mes ish-deputetit socialist dhe ish-gruas –…

  Policia e Elbasanit ka dhënë detaje të reja në lidhje me sherrin e ish-deputetit socialist Hamit Kosta dhe ish-bashkëshortes së tij. Arrestimi i tij, u bë pasi në Lagjen “5 […]

 3. Die Zustände, wird rund um Albaner Konsulate von der Deutschen Politik geduldet, ihren Parteibuch Polizei Präsidenten, denn vor 20 Jahren schon duldete man Bundesweit den Drogen Verkauf an Schulen durch die Kosovo Clans. Und so sieht das Erfolgs Modell der Albaner Mafia unter den Augen der Deutschen Polizei real heute aus. Man sponsiert nur Kriminelle, was Deutsche Politik seit langem ist. Richter kaufen Appartments in Deutschland, Clubs, komplette Mietshäuser und Migranten Heime, wie bei der „Osmani“ Mafia in Hamburg, mit einem vollkommen korrupten Senat, wo auch Knut Fleckenstein, aus dem Mafiösen Loch der SPD in Hamburg kommt.
  Albaner Mafia

  Albaner Mafia Clans in Frankfurt: eine junge Frau zählt die teuren Autos auf, was Albaner haben und ist stolz, rund um die Albaner Clubs in Frankfurt. Auf Hundert Meter: 3 Ferrari, Porsche Spzial Anfertigung, ein GTS, 2 GLE

  http://joq.al/artikull/221090.html

   

  http://joq.al/artikull/221090.html

Schreibe einen Kommentar

oldest albanian website