Wo die Milliarden spurlos verschwanden. Kein Wasser, keinen Strom, keine Rettungsschwimmer

Die selbst ernannten „Experten“ in Albanien sind inzwischen ein Kultur Problem, die Dummheit und Ignoranz auch auf Minister Ebene nur noch peinlich und in allen Bereichen.

Die Aufbau Mafia schlug mit ihren Politik Experten zu und das Geld verschwand spurlos im „Schwarzen Loch“ der Albaner Mafia. Durres, Sarande eine identische Situtation nur Verbrecher Clans, Geldwäsche aus dem Drogen Handel für illegale Bauten werden von der „Internationalen Wertegemeinschaft“ gefördert. Wo die Milliarden wohl verblieben sind, für Wasser Infrastruktur Programme usw. :: 1 Milliarde € aus Deutschland, 1 Milliarde € der korrupten EU, 1 Milliarde $ aus den USA, über den Mafiösen AAEF Fund und Nachfolger.

Weltbank Report, IFC Mafia, EBRD Korruption: man kritisiert die schlechte Bau Qualität der Strassen

Pa energji elektrike nje pjesë e zonës së plazhit në Durrës

Postuar: 13/08/2016 – 12:27

Një difekt në nënstacionin elektrik të Shkozetit ka lënë pa energji sektorin Hekurudha në plazhin e Durrësit.

Sipas burimeve pranë OSHEE, ekipet e së cilët po punojnë për rikthimin e furnizimit me energji, ka qenë difekti në nënstacion që ka lënë pa energji, qindra apartamente e biznese në zonën turistike.

Mungesa e energjisë është një prishje e imazhit të zonës turistike, sidomos në këtë periudhë, kur fluksi i pushuesve në plazhin e Durrësit është mjaft i lartë.

Kujtojmë se rreth dy javë më parë, punimet e një firme për hapjen e një rruge lanë pa energji elektrike për rreth 5 orë qytetin e Durrësit dhe zonën e plazhit.

Në atë kohë, OSHEE deklaroi se ndaj firmës që shkaktoi dëmin do të merreshin masa administrative.

/portali DurresLajm/

Wo die Politik, Medien, Prominenz ihre ersten illegalen Villen hatte: Mali e Robit, aber zu dumm und korrupt, eine Abfall Ensorgung zu planen.

Si “lulëzojnë” plehrat në Malin e Robit (FOTO)

Postuar: 12/08/2016 – 21:35

Në pikun e sezonit turistik, problemi i plehrave nëpër rrugë vijon të mbetet i pa ndryshuar.

Kjo konstatohet fare lehtë në zonën e Malit të Robit, ku rrugët janë të mbushura me plehra, ndonëse si zonë turistike që tërheq pushues të shumtë nga brenda dhe jashtë Shqipërisë, duhet t’u ofronte atyre kushtet më të mira.

Qytetarët shprehen se kjo gjendje vijon prej 10 vitesh dhe plehrat nëpër rrugë vijnë edhe si pasojë e mungesës së koshave.

Pushuesit në këtë zonë e konsiderojnë këtë situatë si të papranueshme, ndërsa thonë se deri më tani janë detyruar të marrin vetë masa.

Fotot në fjalë i përkasin zonës së njohur si Këneta, mbrapa pallateve të Malit të Robit. /Tv Klan

/portali DurresLajm/

Die Rettungs Schwimmer, welche es seit 10 Jahren gab in Durres, mit eigenem Boot (Verwandte von Bürgermeister Vangjush Dako), gibt es nicht mehr. Die teuer aufgebauten Wach Türme, wurden nun unter der neuen Regierung natürlich ebenso zerstört, die „Pseudo“ Phantom Vereine, erhielten kein Geld.
Rathaus Mafia, direkt in einem der übelsten illegalen Lokale und Appartments Block, mit Abwässer ins Meer: in 2015
Rathaus Mafia, mit Achurim Qehajaji: verkauft Umwelt Zerstörung der Kallmi - Currilla Küste als Tourismus Politik: praktisch ist jedes Lokal, Appartment Gebäude in Mafia Hand und illegal
Rathaus Mafia, mit Achurim Qehajaji: verkauft Umwelt Zerstörung der Kallmi – Currilla Küste als Tourismus Politik: praktisch ist jedes Lokal, Appartment Gebäude in Mafia Hand und illegal
Verbrecher, welche die Politik finanzieren, wie die Kriminellen rund um die „Vollga“, oder „Splendid“ Lokale und Disco zerstörten Vieles.
Die Wasser Behörde von Durres holzt die letzten Bäume dort ab vor wenigen Jahren im Auftrage der Regierungs Mafia mit Ourel Bykylbashi, Salih Berisha, Agim Hoxha im Bezirksrat von Durres
Die Wasser Behörde von Durres holzt die letzten Bäume dort ab vor wenigen Jahren im Auftrage der Regierungs Mafia mit Ourel Bykylbashi, Salih Berisha, Agim Hoxha im Bezirksrat von Durres
Die ersten Leute sind bereits ertrunken, aber das nennt man neben Anarchie durch illegales Bauen, der Zerstörung der Küsten Wälder und Umwelt dann: „Elite Tourismus“ in Albanien, wo Vangjush Dako ein Muster Beispiel ist, wo die Amerikaner sogar Experten rund um Umwelt, in 2007 entsandten, alle Gesetze und Vorlagen wegen total Verblödung umgehend in den Papierkorb wanderten, wie die Urbanisatik Pläne.
Lure
Durrës, plazhe pa roje
26/06/2016

Qytetarë të shumtë, të organizuar dikush me familje e të tjerë në grupe shoqërore, kanë vërshuar këtë të dielë drejt plazheve të shumta të Adriatikut. Të njohur për përparësitë që ofrojnë, veçanërisht për familjarët, me thellësinë graduale të ujit dhe morinë e shërbimeve, plazhet e Durrësit mbeten nga më të frekuentuarit në vend.

Por, ende pa nisur mirë sezoni turistik, për shkak edhe të motit të paqëndrueshëm të këtij muaji, dy gra kanë humbur jetën në det, duke nxjerrë në pah nevojën e rojeve të plazhit dhe pikave të shërbimit shëndetësor sa më pranë pushuesve.

“Vetëm po të shpëtuan njerëzit që janë pranë teje në det. Policë ka sa të duash, por roje bregdetare nuk ka”, thonë pushuesit.

Në plazh kullat metalike të vrojtimit nuk janë më. Kanë përfunduar për skrap, ndërsa ato të drunjtat janë bosh. Presin rojet e plazhit. Prania e tyre dhe e pikave shëndetësore janë një element i rëndësishëm për sigurinë e shëndetit dhe jetës së pushuesve në bregdet.

/ Top Channel

Ein reines Verbrecher Kartell, die Tourismus Minister seit über 13 Jahren.

print
1/12/2014

Die Mafia MTKRS Minister: Bujar Leskaj, Ferdinand Xhaferi, Ylli Pango, überwiesen 6 Millionen $ an Phantom Sport Verbände

aus 2013
Die Touristik Organisation kritisiert die Zustände, auch wegen den Strom Ausfällen, unveränderten Bautätigkeiten, (fast immer ohne Dokumente) Dreck, Abwässer, usw..
Anarchie an den Stränden wie immer!
ATA në ankth: Bregdeti si kantier ndërtimi
June 26, 2016 11:14

ATA në ankth: Bregdeti si kantier ndërtimi

Shoqata shqiptare e turizmit (ATA) shprehet e shqetësuar se ndërtimet e ndërmarra tani në zonat turistike do të kenë ndikim negativ gjatë këtij sezoni që sapo ka startuar. Ky organizëm shprehet i shqetësuar, pasi bregdeti është kthyer në kantier ndërtimi e kjo mund të ndikojë në turizëm.

“Ndërkohë që tur operatorët ndërkombëtarë konstatojnë një zhvendosje sizmike në kërkesën për pushime dhe prenotimet, ndryshim ky i diktuar nga klientela, e cila motivohet prej ndryshimeve aktuale ekonomike apo politike, vendet e rajonit (kryesisht Ballkani Perëndimor) po diskuton zhvillimin e përshtatjen e produktit turistik dhe bërjen sa më tërheqëse të vendeve/destinacioneve që përfaqësojnë në tregun ndërkombëtar të turizmit.

Në një skenar të ri, i cili përmban sfida edhe mundësi të padiskutueshme, Mali i Zi, Serbia dhe Maqedonia unifikojnë politikat dhe veçanërisht stimujt fiskalë për të tërhequr sa më shumë turistë nga Europa. Të tre këto vende subvencionojnë deri në 15 euro për çdo natë qëndrimi për çdo turist.

Në veçanti, Maqedonia vë në dispozicion një fond prej 5 mln euro për të stimuluar fluturimet ‘low cost’ dhe qëndrimet në vend, Mali i Zi po ndërton resortin më luksoz në Mesdhe, Serbia investon në pasurimin e portofolit të eventeve, ndërkohë që Shqipëria fillon sezonin e vonuar me energji 48% më të shtrenjtë dhe shërbime rikonstruktuese të sistemit të shpërndarjes së energjisë në vijën bregdetare nga 15-30 korrik dhe 12 orë ndërprerje energjie në ditë”, thuhet në deklaratën për shtyp.

Por për ATA nuk është i vetmi shqetësim apo problem. “Ndërsa në këto 3 vite nuk u mbajt premtimi për stimulim të industrisë me një pakete dinjitoze fiskale sikundër fqinjët të paktën sot nuk duhej të kishim: 1. Ndërprerje energjie

2. Rritje të çmimit të energjisë në mënyrë abuzive kjo e konfirmuar edhe nga ERE

3. Luhatje tensioni dhe dëmtim pajisjesh në të gjithë vendin

4. Qytetet kryesore bregdetare të kthyera dhe mbetura në kantiere ndërtimi

5. Plehra dhe papastërti

6. Akset rrugore që furnizojnë zona strategjike bregdetare më të ngushta se shëtitoret e këmbësoreve buzë detit

7. Situata të paqarta për administrimin e plazheve

8. Vatra insektesh dhe sëmundjesh dhe kafshe rrugësh në shumicën e rasteve të pavaksinuara. Industria nuk meritonte këtë performancë dhe sforcim në vigjilje të një sezoni delikat”, thuhet në deklaratë./Shqip

2 Gedanken zu „Wo die Milliarden spurlos verschwanden. Kein Wasser, keinen Strom, keine Rettungsschwimmer“

 1. Experten warnen vor dem Nachfüllen von Wasser Flaschen, weil es einen hohen Bakterien Anteil gibt.

  Të dhënat shokuese: Ja përse nuk duhet ta rimbushni shishen e ujit

  Postuar: 11/08/2016 – 23:13

  Trupi i njeriut është rreth 60 përqind ujë.

  Duke qenë se ne humbasin katër litra në ditë përmes djersës, urinës dhe frymëmarrjes, na duhet të qëndrojmë të hidratuar vazhdimisht.

  Por thuajse të gjithëve na ndodh që e rimbushim shishen e ujit që kemi blerë.

  Ekspertët këshillojnë se ky është një gabim shumë i rëndë.

  Një studim i tyre ka zbuluar se një shishe e rimbushur me ujë përmban më shumë se 300 mijë qeliza bakteriale për centimetër katror.

  Kjo është më shumë se sasia e baktereve që ka një lodër që ka mbajtur qeni në gojë.

  /portali DurresLajm/
  http://durreslajm.com/shendet/t%C3%AB-dh%C3%ABnat-shokuese-ja-p%C3%ABrse-nuk-duhet-ta-rimbushni-shishen-e-ujit

Schreibe einen Kommentar