Werden Verhaftungen vorbereitet? Salih Berisha – Ourel Bykylbashi – Lulizim Basha

Was hohe EU Vertreter schon forderten, ebenso US Politiker: Wird nachdem Bank Praesidenten Adrian Fullani, ein hoch rangiger Politiker verhaftet, wobei die Frage einer Funktion der Justiz nicht geloest ist, mit de Mafia Praesidenten der Dummheit Bujar Nishani.

Ourel Bykylbashi, Lulzim Basha, Elvis Cefa und als Capo der Albaner Mafia: Salih Berisha (sogar lt. den gehackten emails von Strafor) gehoeren seit Jahren verhaftet. Salih Berisha sogar ab 1996. Der Frankenstein der Albaner Politik: Ilir Meta, Lefter Koka (Familie des Agron und Armando Duka), rund um die Drogen Banden des Spartak Braho gehoeren ebenso seit Jahren verhaftet.

Albania: The government is preparing to arrest former Prime Minister Sali Berisha

12 September 2014 | 10:34 | FOCUS News Agency

Albania: The government is preparing to arrest former Prime Minister Sali Berisha

 
Skopje. Government in Albania prepares arrest of former Prime Minister Sali Berisha, Macedonian electronic edition Telegraf announced.

According to information Berisha will be arrested for corruption. With his arrest the government wants to prove that they are prepared to deal with this phenomenon. Fight against corruption and organized crime were the main reason for failure of Albania to get a date to start negotiations for EU membership.

odetaBashkë

Mafia Lady, Odeta Nishani, bis vor kurzem im Ministerium bezeichnet diese dummen Leute dort unter der Berisha Regierung als Experten, aber wohl nur für Betrug, denn die Banditen haben sich in der Currilla, Kallmi eniige hundert illegale Grundstücks Dokumente ausstellen lassen, wo bereits Ourel Bykylbashi angeklagt wurde.

Von der EU vollkommen korrumpiert und zerstoert.

Der EU Botschafter in Tirana: Ettore Sequi, als Motor eines kriminelles Enterprise, stiehlt mit Fake Projekten, Phantom Verbänden hohe Millionen Summen

9 Gedanken zu „Werden Verhaftungen vorbereitet? Salih Berisha – Ourel Bykylbashi – Lulizim Basha“

 1. Gramoz Ruci, kritisiert die Auslaendischen Botschafter vor Ort, weil man viele Jahre mit korrupten Projekten die Mafia Regierung Berisha, mit Ministern wie Lulzim Basha, Sokol Olldashi finanzierte und duldete. Geschichte, das diese Projekte, die Korruption ermoeglichen, jede Regierung korrumpieren. Die vielen Skandal Projekte in der Welt von Nigeria, Albanien, Kosovo und Afrika seien erwaehnt.

 2. Aus Sot.com Monica Mocavei Verantwortliche Delegation Leiterin der EU erklärt, das Albanien den Ex-Premier Minister, Salih Berisha, Minister, Richter usw.. verhaften muss, ansonsten gibt es keine Fortschritte in Richtung EU. Identisch verlangt sie die Verhaftung des kriminellen und korrupten Rumänischen Minister Präsidenten Victor Ponto, ebenso ein Georg Soros Produkt, wie die SPD Gestalten vor allem und Joschka Fischer.

  BE deklaratë bombë: Ka ardhur momenti për arrestimin e Sali Berishës, ish-ministrave dhe gjyqtarëve, ndiqni shembullin e Rumanisë, përndryshe s’ka integrim
  BE deklaratë bombë: Ka ardhur momenti për arrestimin e Sali Berishës, ish-ministrave dhe gjyqtarëve, ndiqni shembullin e Rumanisë, përndryshe s’ka integrim
  Çelja e dyerve të Brukselit për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian kushtëzohet zyrtarisht me arrestimin e Sali Berishës, babait të korrupsionit, krimit, përgjimeve, shitjes së territoreve fqinjëve, trafiqeve të armëve, vrasjeve politike në bulevard, shkatërrimit dhe përvetësimit të pasurive publike në Shqipëri. Parlamenti Evropian i kërkon zyrtarisht dhe publikisht Shqipërisë të arrestojë dhe të dënojë ish-kryeministrin Sali Berisha, ish-ministrat e tij të korruptuar, ish-kryebashkiakët, deputetët, gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar, si shenjë e dëshirës për t’u rreshtuar në krahun e vendeve pro integrimit, si sinjal i vullnetit për të luftuar korrupsionin dhe për të shembur murin e pandëshkueshmërisë në Shqipëri.
  berisha Monica Mocavei
  Nuk bëhet më fjalë për një zë të izoluar, për një deklaratë të një deputeti apo për një qëndrim të një ekstremisti. Bëhet fjalë për një deklaratë bombë të kryetares së delegacionit të Parlamentit Europian për Shqipërinë, Monica Mocavei. Kjo e fundit ka pohuar dje që Shqipëria të gjejë vendin në shinat e duhura të integrimit, duhet pikësëpari të arrestojë ish-kryeministrat, duke iu referuar Sali Berishës, ish-ministrat, prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar. Kryetarja e delegacionit të Parlamentit Europian për Shqipërinë ka treguar edhe rrugën që duhet të ndjekë Shqipëria për të kryer këtë detyrë para qytetarëve të saj, duke vendosur shtetin ligjor. “Kjo është çështje kyçe dhe nënkupton se ka prokurorë dhe gjyqtarë të guximshëm e profesional, të cilët mund të zbatojnë ligjet pavarësisht nëse kanë përballë ministra, kryeministra, deputetë, kryebashkiakë, apo kushdo tjetër. Kjo është ajo çfarë bëra në Rumani. I dhashë fuqinë gjyqësorit për të qenê i pavarur, po kështu prokurorisë dhe zyrës kundër korrupsionit. Tashmë, ne kemi ish kryeministra, ministra aktualë apo ish-ministra, ish- deputetë, ish-kryebashkiakë, prokurorë apo gjyqtarë që vuajnë dënimin në burg për korrupsion apo veprimtari të tjera kriminale. Vjen një moment kur hetuesit dhe gjykatësit vlerësojnë se ‚Po, ne mund ta bëjmë këtë, madje dhe pa politikanët, sepse për një kohë të gjatë kjo nuk ka ndodhur‘. Kështu që më së pari për t’u bërë për ta vënë vendin në shinat e duhura është të paturit e një drejtësie të pastër, sepse me anë të saj, pastrojmë të gjitha sistemet e tjera”, ka pohuar ajo.

  Lufta kundër korrupsionit

  Kryetarja e delegacionit të Parlamentit Europian për Shqipërinë, Monica Mocavei, ka pohuar dje se lufta ndaj korrupsionit është faktori kryesor që e afron Shqipërinë me BE. “Kështu që ata duhet të presin që unë të insistoj për këtë, për luftën ndaj korrupsionit, krimit të organizuar, kundër krimit në përgjithësi, kundër pastrimit të parave, kundër trafiqeve dhe e dimë se këto krime ekzistojnë në Shqipëri, sikundër dhe në Ballkan. Unë do të insistoj për këto, por dhe për ligje të mira, e zbatimin e tyre çfarë është më e rëndësishme, sepse në shumë vende bëhet plotësimi në letër për ligje që nuk zbatohen kurrë, apo që nuk zbatohen siç duhet. Sigurisht, unë do të shoh të gjitha aspektet e tjera të bashkëpunimit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian dhe dëshira ime është ta mbështes Shqipërinë përgjatë rrugës së saj drejt anëtarësimit në BE. Jam për anëtarësimin e të gjitha vendeve të Ballkanit”, tha ajo.

  Vizita në Tiranë

  Kryetarja e delegacionit të Parlamentit Europian për Shqipërinë, Monica Mocavei, ka paralajmëruar edhe një vizitë në Tiranë. “E kemi shtyrë, por për momentin nuk kemi asnjë datë për 2014, por ju do informoheni në kohë kur të fiksojmë një datë. Por e njoh Shqipërinë, falë disa misioneve që kemi bërë kur punoja për Këshillin e Europës duke trajnuar disa gjyqtarë e prokurorë, staf administrate apo gazetarë mbi Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut. Pak vite më parë isha në misionin kundër korrupsionit atje për llogari të Komisionit Europian. Kështu që kam ardhur shpesh në Shqipëri, është një vend i këndshëm dhe unë mezi pres të shkoj sërish atje dhe të punoj me zyrtarët dhe qytetarët shqiptarë”, tha ajo. Adriatik Doçi

  Sunday, October 19, 2014 – 09:26
  – See more at: http://www.sot.com.al/politike/be-deklarat%C3%AB-bomb%C3%AB-ka-ardhur-momenti-p%C3%ABr-arrestimin-e-sali-berish%C3%ABs-ish-ministrave-dhe#sthash.TEJzASht.dpuf

 3. Gazmet Oketa erklärt, wie Salih Berisha und der Verteidigungs Minister Fatmir Mediu (ein Alt Mafiosi) die Übernahme der Institutionen auch des Geheim Dienstes planten.

  Er warnte damals vor den Folgen für Albanien, wenn man die NATO düpiert.

  Oketa: Përplasja ime me Berishën, ai donte të kontrollonte institucionet
  0 79 79

  · Nënkryetari i FRD-së: “vendosa se ishte më korrekte të votoja pro interesit publik duke rrëzuar atë amendament” të përgjimeve në vitin 2010

  DURRËS, 19 tetor 2014 – Nënkryetari i Frymës së Re Demokratike Gazmend Oketa, në një intervistë përIsuf Kurtajn e gazetës “Shekulli”, shpjegon arsyet që e shtynë të mos votonte kundër amendamenteve të propozuara nga qeveria e Berishës në 2010-ën para Komisionit të Sigurisë. Duke e konsideruar si një objektiv personal të Berishës, mosvotimi shënoi dhe hapin e parë drejt largimit nga Partia Demokratike, që, sipas Oketës, aktualisht ka humbur identitetin dhe moralin politik. I pyetur nëse Rama duhet të këmbëngulë në vizitën e tij në Beograd, pavarësisht asaj që ndodhen, Oketa tha se kryeministri i Shqipërisë, pavarësisht se cili mund të jetë, përfaqëson shqiptarët, dhe interesat e popullit të tij. Në këtë vijë mendimi, sipas Oketës, Rama duhet të shkojë në Serbi, por më parë duhet të vendosë se çfarë qëndrimi do të mbajë.

  Z. Oketa në korrik të vitit 2010, ju së bashku me z. Leonard Demi, keni votuar kundër amendamenteve të paraqitura në Komisionin e Sigurisë. Pse ishit kundër amendamenteve dhe cilat ishin pakënaqësitë tuaja ndaj ligjit për SHISH-in që sollën më pas dhe përplasjen tuaj të parë me mazhorancën e asaj kohe?

  Me sa kujtoj, amendamentet e paraqitura para Komisionit Parlamentar të Sigurisë në thelb nuk kishin të bënin me ndonjë përmirësim ligjor, i cili do të ndihmonte punën e atij institucioni. Ato ishin thjesht një mekanizëm për të arritur një objektiv individual të kryeministrit të asaj kohe, i cili ishte pikërisht kontrolli i plotë mbi atë institucion nga ana e tij dhe jo një objektiv politik i mazhorancës. Në korrik të vitit 2010, Shqipëria kishte pak më shumë se një vit që ishte bërë anëtare e NATO-s, dhe si ish-Ministër i Mbrojtjes i asaj periudhe, dija fare mirë pasojat që mund të kishte Shqipëria për sa u takon marrëdhënieve me atë organizatë nëse ato ndryshime miratoheshin.

  Mos harrojmë se kundër atyre ndryshimeve u deklarua në kuvend zëvendëskryeministri e Ministër i Jashtëm i kohës, duke përcjellë njëkohësisht dhe shqetësimin e partnerëve ndërkombëtarë, ishte prononcuar kundër Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, z. Rasmussen e po ashtu ish-ambasadori i SHBA-ve në Tiranë. Nisur nga të gjithë faktorët që rendita më lart, vendosa se ishte më korrekte të “përplasesha” me mazhorancën e të votoja pro interesit publik duke rrëzuar atë amendament. Besoj se koha na dha të drejtë për qëndrimin tonë. Fatkeqësisht sot SHISH-i është rikthyer në qendër të debatit politik dhe duket sikur ky shërbim ka deformuar misionin e tij.

  Cili ishte reagimi i mazhorancës së asaj kohe pas kundërshtimeve tuaja ndaj amendamenteve, a kishte presion ndaj jush pjesa tjetër e deputetëve të djathtë?

  Pavarësisht se konsiderohet si “përplasje” me mazhorancën, kujtoj se jo pak deputetë jashtë deklarimeve publike ishin kundër atyre ndryshimeve dhe na kanë përgëzuar për qëndrimin që mbajtëm. Ajo nuk ishte një nismë politike që kishte objektiv një reformë institucionale. Shumica e dinin dhe e kuptonin se ishte një nismë personale e ish kryeministrit. Di që dhe një pjesë e ministrave dhe drejtuesve të lartë të PD-së, të asaj kohe janë “lehtësuar” kur kanë mësuar faktin se unë dhe z. Demi votuam kundër atyre amendamenteve.

  Siç kishte dhe servilë politik të kryeministrit, të cilët as e kishin idenë se për çfarë flitej, por meqë e kishte kërkuar udhëheqësi ata e konsideronin detyrim për ta miratuar. Kjo kategori mendonte se ruante nderin e partisë duke mbajtur një lloj qëndrimi kundrejt nesh, por asnjëherë nuk ka pasur presion. Në fakt sot disa prej tyre i dëgjoj në deklarime publike kundër ish-kryeministrit dhe PD-së, shumë më të ashpra se ç’mund ta imagjinoja. Megjithatë më mirë vonë se kurrë.

  Dalja kundër atij amendamenti ishte dhe dalje kundër ish-kryeministrit Berisha. Mendoni se ka ai moment ka qenë pika e ndarjes tuaj nga PD-ja?

  Sigurisht që nuk ka qenë një çështje e vetme dhe absolutisht për mua personalisht nuk ka qenë ky amendament, por kjo nuk do të thotë që nuk ka qenë kështu për ish -kryeministrin. Ndoshta për të kjo ka qenë pika e ndarjes. Arsyet e mia të largimit unë i kam bërë publike dhe shpjeguar disa herë. Ato nuk kanë të bëjnë aspak me çështje personale por me parime. Arsyet që shtynë qytetarët ta ndëshkojnë aq keq me votë, në 23 qershor 2013 atë forcë politike, mund të përmbledhin shkurtimisht dhe arsyet e mia të largimit nga ai grupim politik i cili fatkeqësisht ka humbur tërësisht identitetin dhe moralin politik.

  Si ish-anëtar i Komisionit të Politikës së Jashtme në parlament, një pyetje lidhur me ngjarjet e ndodhura në stadiumin e Beogradit, reagimin e politikës dhe vizitën e kryeministrit Rama në Beograd?

  Së pari, do veçoja sjelljen e lojtarëve në fushë, e cila ishte vërtet korrekte dhe gjykoj se të dyja palët u përpoqën maksimalisht të demonstronin se ajo ishte thjesht një ndeshje futbolli. Fatkeqësisht nuk u perceptua kështu nga gjithë pjesa tjetër dhe nga institucionet e shtetit serb. Klima shumë armiqësore e tifozerisë, mosreagimi, por, përkundrazi, favorizimi nga forcat e policisë serbe i sulmeve fizike ndaj lojtarëve të kombëtares shqiptare dhe aq më keq reagimi me të njëjtën gjuhë si ajo e tifozëve e drejtuesve më të lartë të shtetit serb, bëjnë shumë të besueshme hipotezën e një skenari të parapërgatitur nga vetë strukturat shtetërore serbe. Si mundet që një flamur që fluturon mbi stadium të mund të ndezë brenda 5 sekondave atë lloj reagimi ekstrem. Atë që duhej të bënte politika, më duket, se me një gjuhë shumë më të moderuar, diplomatike dhe konstruktive, për aq sa kam ndjekur deklarimet e tyre, e bënë futbollistët e kombëtares serbe.

  Nga ana tjetër besoj se duhet veçuar qëndrimi i qeverisë shqiptare si një qëndrim i matur dhe me dozat e duhura të reagimit. Sot është e vështirë të japësh një përgjigje të prerë nëse kryeministri shqiptar, nuk ka rëndësi emri i tij, pasi ai shkon atje si përfaqësues i të gjithë shqiptarëve, duhet të shkojë apo jo për vizitë atje. Por personalisht jam më shumë në favor të idesë se ai duhet të shkojë. Në diplomaci gjithçka është e mundur dhe është ndoshta pak herët për të kërkuar një përgjigje definitive nga pala shqiptare nëse do jetë apo jo atje.

  Ky është një vendim që mund të merret dhe në minutë të fundit. Por nëse vizita ndodh besoj ne duhet më shumë të diskutojmë se cili do të jetë qëndrimi ynë atje, çfarë mesazhesh do të përcjellë publikisht kryeministri, sesa të merremi me faktin bëri mirë apo keq që shkoi. Duhet të kuptojmë që bëhet fjalë për interesa kombëtarë dhe jo personaleë apo partiakëe. E për këtë arsye duhet që, si aktorët politikë ashtu dhe opinioni publik, duhet të jenë racionalë në arsyetime dhe mbështetës të autoriteteve shqiptare në veprimet e tyre.

  Marrë nga e përditshmja “Shekulli”. Qortimi i gabimeve nga “Dyrrah”-u
  – See more at: http://www.durreslajm.com/politike/oketa-p%C3%ABrplasja-ime-me-berish%C3%ABn-ai-donte-t%C3%AB-kontrollonte-institucionet#sthash.uRioDVN0.dpuf

 4. Der Gangster Ourel Bykylbashi, will unbedingt Bürgermeister Kandidat in Durres werden. Er fälschte die internen Wahlen der DP Partei, was normal ist. Die Wahl wird angefochten usw..

  Eine Gangster Partei, welche bereits zerfallen ist, aber wegen dem kriminellen Enterprise von Vangjush Dako ist auch die SP Partei in einem ziemlichen Ruin.

  Zbardhet skenari i kundërshtarëve të Osman Stafës brenda PD. Oerd Bylykbashi kandidat për kryetar bashkie. Ardian Muka dhe Dritan Burgija nënkryetarë
  Posted by Gazeta Bulevard Slideri, Top Lajmet Friday, October 17th, 2014

  OERD-BYLYKBASHI-300x255I quajtur ndryshe si grupimi “së bashku” ose “inatçorët e PD”, Bylykbashi ka mundur të bëjë bashkë dy humbësit e fushatës për kreun e PD në Durrës. Burime nga ky grupim që në fakt ka nisur të shijojë humbjen me dëshirën për t’u bërë faktor kanë bërë të ditur se tashmë është një strategji e hartuar më së miri që në pamje të parë, ku me shumë marifet i është kërkuar që personat që janë antipatikë për PD në Durrës të mos jenë pjesë e fotove që publikohen. Në fakt ka pasur deklarime spontane që nga mbarimi i fushatës se Bylykbashi ka ndërmjetësuar për të marrë kontrollin e kryesisë duke bërë bashkë dy kandidatët që humbën përballë Stafës. Gjithsesi kjo edhe pse është dukur e pajustifikueshme pasi shumënga ata që dalin në foto me Bylykbashin janë njerëzit që e kanë kontestuar atë për zgjedhjet ndërsa ai ishte shoqërues në OSBE, tashmë duket se kjo është fakt. Burime pranë këtij grupimi që po kthehet në një klan në PD kanë bërë me dije se tashmë është vendosur një marrëveshje që do të konsistojë në presionin që do t’i bëhet drejtuesve të PD dhe për të menaxhuar kartonat në kryesi që kandidati për kreun e bashkisë së Durrësit do të jetë Oert Bylykbashi. Fakti që prej ditësh Bylykbashi poston foto takimi me elektoratin në breg të detit duket se e ka përforcuar lajmin e dhënë nga burimi. Gjithsesi ajo që duket më interesante në këtë është fakti se Bylykbashi ka qenë një nga njerëzit që ka humbur më shumë pikë në garën brenda PD, ndërsa nuk nguroi të bëhej pjesë e lojës së presionit nga drejtuesit vendorë të PD edhe pse më pas kërkoi t’i mbronte në një konferencë qesharake për mediat. Gjithsesi burimet bëjnë me dije se bashkë me Bylykbashin është përcaktuar edhe stafi që do të jetë nesër në drejtimin e bashkisë nëse fitohen zgjedhjet. Dy nënkryetarët do të jetë të dy ata që humbën brenda PD, Ardian Muka dhe Dritan Burgija, ndërsa po joshet edhe një emër tjetër si nënkryetar, i cili do të mbulojë fshatrat për shkak të ndarjes së re territoriale. Në fakt është hartuar një staf prej 18 vetësh që do të jenë punonjës të bashkisë pas fitores së Bylykbashit, emra të cilat do ti botojmë në shkrimet e radhëshme. Burime pranë kreut të PD e kanë mohuar këtë fakt duke deklaruar se kryetarët e bashkisë nuk zgjidhen as me shatërvanë as me dreka dhe darka turistike.

  Short URL: http://bulevardionline.com/?p=11057

Schreibe einen Kommentar