Warum ein gekaufter Generalstaatsanwalt Adriatic Llalla, keine Verfahren eröffnet wegen Bespitzelung der Diplomaten, Politiker?

Es reicht wieder zu einer Titel Geschichte in Albanien, war wir im Oktober auch schon nachfragten. Justiz ist seit Jahren im Lächerlichkeits Bereich, was zur Flucht der Albanischen Intelligenz und der echten Investoren führte. Die Prominenz der Mörder, Auftragskiller, Drogen Bosse, Frauen- Kinder Händler sind sowieso alle frei in Albanien, konnten oft auch untertauchen, weil man mehrere Identitäten bei der Ilir Meta oder Salih Berisha Regierung einkaufte.

nun im Oktober 2015: Lachnummer der Dumm Show

Prosecution General: “Maximal engagement of Prosecution”

Gegen den Super Gangster und Richter Gjin Gjoni hat er auch das Verfahren eingestellt.

Die Internationalen schweigen, obwohl es mehr wie deutlich ist, das die höchsten Sicherheits Organisationen in Europa, praktisch die Zusammenarbeit mit dem Justiz Minister und entsprechenden Behörden eingestellt haben. Die Weltbank fälschte extrem sogar Berichte und Statistiken, das Albanien ein besonders sicheres und gutes Land für Investoren wäre, was schon lächerlich ist. NATO Lnd der besonderes Art, wenn ein Militär als Drogen Pilot abstürzt in Spanien, was noch ziemlich harmlos ist, was in den letzten Jahren rund um das Militär schon geschehen ist.

update: 5.5.2015 04 Maj 2015 – 19:24 | përditesuar në 20:24
Gjetjet e ekspertëve në drejtësi: Problem zgjedhja e Kryeprokurorit – See more at: http://shqiptarja.com


Obwohl seit Jahren bekannt, wird erst jetzt deutlich gesagt, das die Person des Generalstaatsanwalt das ganz Grosse Problem ist, bei Anklagen, auch wegen Inkompetenz.Wohin die über 100 Millionen der Justiz Missionen, ebenso Millionen der OSCE flossen und wie diese Gelder im „Scharzen Loch“ der OSCE, der EU und USA (OPDAT) verschwanden, wäre auch eine Untersuchung wert. Moldawien ist das aktuelle Opfer diese angeblichen Justiz Experten, welche real als Profi kriminelle Construkte der Privatisier und inkompetenden EU-US Verbrecher auftreten und nur Geld und die Justiz jeweils vernichten. Ein Art arachischer Banditen Club, der das Süd Italienische „Camorra“ und „Nghradeta“ Model in der EU, USA, der OSCE einführte und betreibt.

Warum die korrupten Internationalen wohl schweigen, das bis heute keine Verfahren eröffnet wurden, gegen die Berisha Regierung, einem Ex-Militär Geheimdienst Chef, Ex-Verteidigungs Arben Imani, welche ausländische Diplomaten, Politiker, Edi Rama, sogar Sokol Olldashi überwachten und abhörten und viele Bürger in Albanien. Das peinliche Schweigen der EU wie immer und weiter werden grosse Geldsummen in das kriminelle Enterprise gestopft, mit einem Mafia Justiz Minister Nasic Naco und gekauften Generalstaatsanwalt Adratic Llalla, der grosse Aktionen für November ankündigte und Nichts geschah, wie immer.

Auffällig: Die EU forderte Albanien auf, vor Jahren, diese illegalen Immunitäts Verträge der Marizu Lino (private Waffen Geschäfte, mit der Albaner Mafia, wo die Gelder von der Mutter abgeholt wurden, im Mai 1999) aufzulösen: Nichts geschieht. Die geheimen Immunitäts Verträge der Amerikaner, liegen ja den Deutschen vor: Deutschland schweigt hierüber nun seit über 10 Jahren, über diese Schweinerei der Amerikaner in Europa.

Immunitäts Verträge für Amerikaner und die MAFIA MORD Familie des Gani, Skender Kapiti und das “DRENICA” Lokal – Hotel in Durres

Die EU führt sich ins Absurdum und das seit Jahren, wobei ja die Kroaten über Gestalten wie der EU Botschafterin, ebenso über andere extrem dumme und inkompetende Gestalten aus Slowenien nur den Kopf schütteln.

Der Albanische Geheimdienst Skandal des SHIS, der die eigene Regierung, Diplomaten und Politiker abhörte

Die Zierde der Rechts Staatslichkeit: Spartak Braho, dessen Ehefrau Langzeit Gross Drogen Handel betreibt mit etlichen Verwandten, leitet den Geheimdienst Ausschuss des Parlamentes. Sein Partner war ja Regierungs Mitglied unter Berisha und jetzt sagt der Gangster zum Thema abhören der Regierung und von Politikern. Meta: Those who spied will answer The Parliament Speaker, Ilir Meta, … Der Albanische Geheimdienst Skandal des SHIS, der die eigene Regierung, Diplomaten und Politiker abhörte weiterlesen

Flamur Noka terror në Kukës, arrestime dhe bastisje në shtëpitë e anëtarëve të PS-LSI

Club der Kriminellen und Maloks: Das Albanische Innenminsterium, wobei die höchsten Polizei Direktoren eine Sonder Marke sind und Hsyni Burgaj, von Geistes gestörten Britten als Polizei Partner installiet wurde. Irgendwie muss ja der Drogen Schmuggel und die Geldwäsche funktionieren, worin die SAS schon in den Skandal der 8 Tonnen Kokain rund um Sokol Kociu, Ferdinand Durda in 2001 aktiv verwickelt waren.

FP: Die Berufs Kriminellen US Botschafter rund um die “Bechtel” Bestechungs Orgien in Albanien und dem Kosovo

Die EU Korruptions Motoren mit Romana Vlahutin und 3 Justiz Konferenzen zur Show

Shtëpia me gjethe dhe gjethet e fikut

Bedri Islami

Postuar më: 1 Shkurt, 2015 tek Kopertina

1

Ditë më parë, shefi aktual i qeverisë shqiptare, Edi Rama, bëri përurimin e një shtëpie përgjuese-ekspozitë postkomuniste, e cila prej shumë viteve, mbuluar në misterin e saj, është quajtur thjesht “Shtëpia me gjethe”. Jam i bindur se në të gjithë botën, jo vetëm në vendet e kampit të dikurshëm socialist, por edhe në vendet e zhvilluara perëndimore, ka shtëpi e bile pallate të tilla, të cilat, edhe pse janë ngritur si rrjedhojë e një kohe të posaçme, në fakt e kanë pasur përgjimin si një ndër prioritetet e shtetit që i kanë takuar. Përgjime të tilla, shpesh-herë monstruoze, kanë ndodhur edhe në vitet e mëpasme në këtë vendin tonë, që nuk pushon kurrë së përgjuari, dhe e kaluara e afërt, dy vite më parë, dëshmon se janë përgjuar jo vetëm njerëz të zakonshëm, por liderë partiakë, biznesmenë, gjyqtarë dhe prokurorë, diplomatë të huaj. E gjitha kjo ka ndodhur edhe një herë tinëzisht, si hienat e dikurshme, nga edhe erdhën dhe deri më tani askush, as vetë shefi i qeverisë, nuk është ngutur të bëjë qoftë edhe një padi publike ndaj tyre. Si rrallë-herë, në vitet e para 23 qershorit, shteti bëri blerje të mëdha të mjeteve të përgjimit nga më të sofistikuarat, deri në sektorët e zbulimit ushtarak dhe megjithatë, nuk ra në gjurmët e asnjë rrjeti xhihadist e vehabist në vendin tonë, as në gjurmët e tritolxhinjve, as të baronëve të drogës, dhe e gjithë kjo për dy shkaqe të thjeshta: Rrjeti i përgjimit nuk ishte ngritur për to, dhe e dyta, shteti ishte bërë pjesë e kësaj mafie oligarkike në të gjitha nivelet. Do të mjaftonin kabllogramet dhe shënimet e diplomatëve amerikanë për të bërë të qartë se nëpër cilat rrjedha ka lëvizur shoqëria shqiptare, dhe për të ditur edhe shkakun përse shumë nga gjyqtarët, prokurorët e njerëzit e politikës së sotme, si kurrë më parë, heshtin ndaj krimeve të ndodhura dy vite më parë.

Por fjalën nuk e kam thjesht tek “Shtëpia me gjethe”. As tek “Bunk’art” që u ngrit më parë, si një ndër reliket e kohës së shkuar, megjithëse përsëri nuk kemi qenë i vetmi vend që kemi ndërtuar skajshmëri të tilla, shpesh-herë të domosdoshme dhe të arsyeshme. Mendimi im, sidomos pas ngjarjeve të fundit, shkon diku tjetër. Konkretisht: E gjithë kjo që po ngrihet me reliket e së kaluarës, më shumë se sa një gjetje qeveritare për të ndëshkuar të kaluarën, janë si gjethet e fikut për të mbuluar për të sotmen.

Po bëhen dy vite që është bërë ndryshimi i shumëpritur qeveritar dhe është bërë si kurrë më parë, me një përmbysje totale. Më shumë se një votim, ishte një plebishit popullor dhe do të kishte ndodhur kjo edhe sikur në udhëheqje të PS të mos kishte qenë Edi Rama. Do të kishte ndodhur kështu, sepse njerëzit ishin tejlodhur me zullumet e një njeriu të çartur, që vazhdimisht çartet e bashkë me veten prish edhe një pjesë të shoqërisë shqiptare.

Në vitin 1991, kur do të bëheshin zgjedhjet e para pluraliste, PD-ja vendosi që kandidat për deputet në lagjen Kiras, bastion i fortë i saj, të shpallte Azem Hajdarin. Kreu i partisë kishte drojën nëse do e votonin apo jo njerëzit, pasi disa dekada më parë, Shkodra nuk kishte dashur si kandidat për deputet as një figurë të madhe si Bajram Curri. Atëherë pyetën disa të moshuar dhe njëri prej tyre i tha se: “Edhe Nexhmije Hoxhën sille për kandidate dhe do i japim votën”. Deri aty kishte shkuar pezmi i njerëzve, saqë nuk kërkonin më se kush ishte, por vetëm të vinte një forcë tjetër.

Ndoshta jo deri në ato përmasa, dhe krahasimi im çalon, por njerëzit ishin të tejlodhur me PD-në, masakrat e saj financiare dhe cinizmin e pashoq të liderëve të saj politikë, dhe më 23 qershor, duke pasur besimin tek shefi i ardhshëm i qeverisë si i vetmi i mundshëm që do ua fuste dy këmbët në një këpucë një grupi të madh hajdutësh, vrasës, pinjollë biologjikë dhe politikë të ish-shefit të qeverisë, bënë plebishitin e tyre.

Dhe pritën. Pritën me ditë, me javë, me muaj, tani po bëhen dy vitet e para. Asgjë e re. I vetmi lajm, pas të cilit mund të shpërqendrohesh, është e gjithë ajo që ndodhi në Lazarat, ku dihet tashmë kumti i sjellë; një fillesë që humbi në labirinthet e ndodhisë në Dukagjin dhe një pjesëmarrje e përbashkët me shërbimin e posaçëm gjerman në Xibrakë.

Por asnjëra prej tyre nuk është e djeshmja. Secila prej tyre është një e sotme e qeverisë, e cila, megjithëse është karvan në vitet e mëhershme, është në fund të fundit një detyrë e një qeverie që është nën monitorimin ndërkombëtar.

Asnjëra prej tyre nuk solli pasoja në jetën e atyre që i lejuan kaq vite të lulëzojnë këto plantacione. Berisha deklaron haptas se “Lazarati ishte politika ime” dhe pastaj, si i del hashashi i mendjes, bulçet dhe akuzon qeverinë për një mijë e një të zeza. Dukagjini nuk ishte krijim i çastit, por u zhduk së bashku me çastin. Xibraka është përgjegjësi e së sotmes, megjithëse mund të ketë një fillesë të hershme. Nëse thuhet se policia po modernizohet, po bëhet aktive, a nuk ishte gjithçka e zhvilluar shumë afër pranisë së saj?

Qeveria nuk ka vetëm detyrën të ngrejë një shtyllë të së ardhmes. Kjo është më e pakta, por edhe kjo nuk mund të bëhet nëse ajo ende nuk e ka kuptuar se është në qeverisje dhe jo në opozitë. Dosjet mbyllen njëra pas tjetrës dhe ministrat e korruptuar, vjedhës ordinerë me shuma të jashtëzakonshme, po na dalin “të ndershëm”.

Loja se “fajin e ka prokuroria” po zgjatet më tepër se sa duhet. Nëse qeveria mendon se mund të mbulojë me gjethet e fikut paaftësinë e saj për të ngritur akuza serioze, të paktën të mos bëjë lojëra shtëpish, sepse nuk jemi as i vetmi dhe as i fundit vend që kemi pasur shtëpi përgjimi.

Nëse duan të bëjnë një muze të së vërtetës, le të bëjnë një për ngjarjet e vitit 1997, sepse ajo që ndodhi në atë vit është më makabre se të gjitha përgjimet e bëra së bashku në dyzet vite. Nëse duan të perceptojnë se si është një bunk’art, le të dëshmojnë se si vendi ynë, në tetë vitet e fundit të qeverisjes “Berisha” u bëmë një vend bunker, në të cilin, brenda lulëzonte krimi, vjedhja dhe mashtrimi; ndërsa jashtë zgërdhiheshim edhe kur i jepnim dorën një të huaji të shkallës së tretë, dhe, më falni, shurroheshin kur i jepnin dorën një lideri.

“Gjethet e fikut” të qeverisë janë më të rënda sesa risjellja e një kapitulli tashmë të mbyllur dhe nga i cili askush nga masa e madhe njerëzore nuk kishte ndonjë hajër. Qeveria ndodhet para dy të shkuarave, asaj të largëtës dhe asaj të afërmes. Më shumë se e largëta, njerëzve u intereson e afërmja, sepse ishin jo vetëm subjekt i saj, por edhe objekt i ndëshkimit të zullumit qeveritar. Nëse nuk mund a bëjnë, mos të na lodhin më me “gjethe fiku” dhe fasada ilustrative.

Nëse qeveria nuk e di as se ku janë majorët e saj të aviacionit, atëherë nuk është vetëm faji i atyre që i bënë majorë, por edhe i këtyre që i selitën për muaj me radhë. Një major i dikurshëm, para vitit 1966, ishte një figurë e nderuar, ashtu si ishte një mësues, një mjek, një nëpunës; tani janë të trajtuar si mallrat gabi, sa që u kërkohet edhe pas disa dekadave të testohen. Cila “shtëpi me gjethe” e politikës ka kohë për të ushqyer mjerime të tilla?

Qeveria e sotme nuk e ka më kohën për të bërë hartime. Ajo kohë shkoi. Përballë kanë ujqër të politikës, të cilët politikën e kanë parë gjithnjë si armë që vret. Nuk mendoj asnjë çast se u duhet kthyer me armë, por duhen përballur me ligjin e së drejtës, duhen ndëshkuar për atë që bënë në dëm të kombit të tyre.

Nëse nuk e bëni, do të mund të ndodhin dy gjëra: Ajo që do të jetë më e para – ndëshkimi përmes votës, por jo duke rendur pas berihajt berishian, por prakticitetit politik, që do të thotë humbje e vizionit dhe kthimi i politikës edhe më tej në një mall tregu; dhe së dyti, në një të nesërme, 21 janari do të jetë dita e përkujtimit e vetëm disa njerëzve të politikës, ndërsa për të tjerët, dita e përçmimit për ata që e bënë anekdotë ndëshkimin; edhe për vrasësit, që ndërsa rrinë në mesin e parlamentit, vazhdojnë të tallen me një popull të cilin pasi e plaçkitën, e mashtruan, e vodhën, e hodhën në erë, edhe e vranë në mënyrën më cinike për të ruajtur një copë karrige.

Dhe në fund, nuk e di pse më është kujtuar një fjalë e vjetër labe, të cilën po e sjell më poshtë, pa dashur të aludoj për askënd që nuk ka mend:

“Ysht, laro të hëngërt tënja, se e ke të keqen brenda”.

http://www.gazetadita.al/01-shkurt-2015/

Fatos Klosi: nennt Adriatik Llalla einen Kamikaze General Staatsanwalt des Salih Berisha

Der Chef der Italienischen Mafia besuchte gerade die Null Nummer der Albaner Mafia: Adriatik Llalla, der sich General Staatsanwalt nennt und Nichts tut. Wir haben schon vor 2 Jahren deutlich berichtet, das Adriatik Llalla eine Fehl Besetzung ist und direkt von der Albaner Mafia installiert wurde. Auch rund um die Morde des Konstatin Xhuvani, gibt … Fatos Klosi: nennt Adriatik Llalla einen Kamikaze General Staatsanwalt des Salih Berisha weiterlesen

Man kennt die Vernichtung der Gesellschaft durch die Klientel Politik, betreibt selber Mafiöse Klientel Politik, als System.
Markt pur
Wahl in Hamburg: In der Hansestadt haben CDU und Grüne jahrelang Klientelpolitik auf dem Wohnungsmarkt betrieben. Heute fehlen Zehntausende Einheiten
von Mirko Knoche
–> http://www.jungewelt.de/2015/02-04/008.php

Man wird dem Geheimdienst Chef und dem Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla vor, das sie mit Nichtstum das Land destabilieren.

Intervista e JAVA me politikanin e njohur të Majtë, Sabit Brokaj dhe një nga eksponentët kryesorë të qeverive të post-viteve ’90 ka rrokur shumë tema. Si e shikon ai përpjekjen për destabilizimin e vendit dhe pse ia atribuon Opozitës fajin bashkë me disa instanca të Sigurisë Kombëtare? Reforma në…

Një dosje e gjithë shpërthimeve dhe atentateve me tritol. Rikthimi i terrorit në javën e dytë të shkurtit dhe një histori e gjatë mbi të gjithë episodet kriminalë që kanë ndodhur në vitet e fundit në Shqipëri
Tritol dhe terror

8 Gedanken zu „Warum ein gekaufter Generalstaatsanwalt Adriatic Llalla, keine Verfahren eröffnet wegen Bespitzelung der Diplomaten, Politiker?“

 1. Seit 15. Januar soll es diese neue domain geben für Korruptions Anzeigen, was so nicht stimmen kann. Die Website funktioniert erst nach langem probieren, war auch nicht bei google zufinden, nur etliche Artikel. Das wurde wohl auch verspätet von der Regierung bemerkt, das die domain nicht einmal heute vormittag gehostet war. Inzwischen funktioniert die Website. Aber derartige Hot Telefon Nummern, Websites gab es schon Viele.

  http://stopkorrupsionit.al/

  MAS: Duke nisur që nga 15 janari, faqja online “Stopkorrupsionit.al”
  Postuar më 19:23 – 9 Janar 2015 nga Almarina Gegvataj në Arsimi, Lajme Nga Vendi

  Ministria-e-ArsimitTIRANE, 9 Janar/ATSH/-Çdo rast abuziv apo korruptim në radhët e arsimit në të gjithë vendin, do të mund të denoncohen në një faqe të posaçme online, duke nisur që nga 15 janari. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Arsimit, ku ftohen të gjithë qytetarët që të denoncojnë korrupsionin dhe padrejtësitë në radhët e arsimit, në faqen online, “Stopkorrupsionit.al”.

  Gjithashtu për denoncimet, qytetarët mund t’i drejtohen edhe faqes në rrjetin social “Facebook”, e quajtur “Stop Korrupsionit”. MAS bën me dije se kjo do të jetë faqja e re zyrtare, ku të gjithë qytetarët do të mund të denoncojnë online për të gjitha padrejtësitë.

  Portali i ri mund të shkarkohet dhe si aplikacion në celular, për të denoncuar zyrtarët e korruptuar.

  http://www.ata.gov.al/mas-duke-nisur-qe-nga-15-janari-faqja-online-stopkorrupsionit-al-210570.html

 2. Schon wieder wurden 11 Staatsanwälte versetzt. Adriatic Llalla, spielt eine Art Monopoly, mit solchen Versetzungen, wobei dann die amtierenden Staatsanwälte nie im Büro sind, teilweise sogar im Ausland herumreisen. Warum weiß niemand, ebenso wie bei der korrupten Richter Mafia, warum die sogar zu Fußball Spielen des FC Bayern reisen, wie Gjin Gjoni.

  Durrës. Vjen Pal Deçolli nga Gjirokastra, ja 11 prokurorët që lëvizin
  0 64 64

  DURRËS, 7 shkurt 2015 – Mësohet se Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla i ka propozuar Presidentit të Republikës Bujar Nishani lëvizjen e 11 prokurorëve të rretheve të ndryshme gjyqësore. Bie në sy se, nëse kreu i shtetit jep OK-in, në Durrës vjen Pal Deçolli nga Gjirokastra. Artan Madani i Durrësit transferohet në Kavajë. Kurse dy prokurore të Krujës, Anilë Qilimi dhe Sonilë Muhametaj, lëvizin në drejtim të kryeqytetit. Ja transferimet e propozuara:

  1. Anilë Qilimi, prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, të transferohet prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë;

  2. Sonilë Muhametaj, prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, të transferohet prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë

  3. Ramadan Troci, prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, të transferohet prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë

  4. Artan Madani, prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, të transferohet prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kavajë

  5. Pal Deçolli, prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, të transferohet prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës

  6. Ardian Nezha, prokuror pranë Prokurorisë për Krime të Rënda, të transferohet prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Pukë

  7. Yll Bedalli, prokuror pranë Prokurorisë për Krime të Rënda, të transferohet prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin

  8. Platin Aliçka, prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Sarandë, të transferohet prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan

  9. Ritë Gjati, prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Sarandë, të transferohet prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës

  10. Ajolë Ymeri, prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Shkodër, të transferohet prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Mat

  11. Artan Lulaj, prokuror pranë Prokurorisë së Apelit për Krime të Rënda, të transferohet prokuror pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

  /th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/
  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/durr%C3%ABs-vjen-pal-de%C3%A7olli-nga-gjirokastra-ja-11-prokuror%C3%ABt-q%C3%AB-l%C3%ABvizin#sthash.JlCXn3Ah.dpuf

  1. Warum ein gekaufter Generalstaatsanwalt Adriatic Llalla, keine Verfahren eröffnet wegen Bespitzelung der Diplomaten, Politiker?

   Das peinliche Schweigen der EU wie immer und weiter werden grosse Geldsummen in das kriminelle Enterprise gestopft, mit einem Mafia Justiz Minister Nasic Naco und gekauften Generalstaatsanwalt Adratic Llalla, der grosse Aktionen für November ankündigte und Nichts geschah, wie immer.

   nun im Oktober 2015: Lachnummer der Dumm Show

   Prosecution General: “Maximal engagement of Prosecution”

   Gegen den Super Gangster und Richter Gjin Gjoni hat er auch das Verfahren eingestellt.


   Er hat auch erklärt, dass der ehemalige Chefankläger Adriatik Llalla Personen ohne Grund entlassen hat, und auch Personen ohne irgendeinen Verdienst ernannt hat.

   „In meiner Auseinandersetzung mit Llalla war ich eine Angelegenheit, seit er alle Profis aus dem Dienst entlassen hat. Llalla hat die Karriere von Personen in der Anklage zerstört. Der Strafverfolgungsrat in Zusammenarbeit mit Lalla hat Personen ohne Verdienst ernannt, und werden fähige Leute entlassen, aber die Posten, die sie hatten.

   Hajdari: Llalla zerstörte die Anklage; politisch servil, hat keine Akten untersucht

    

   In einem Interview für Report TV betonte Hajdari, dass seit dem Antritt des Staatsanwalts Llalla an der Spitze der Generalstaatsanwaltschaft, er immer darauf abzielte, die Karrieren vieler Menschen, die den Job liebten, zu zerstören und ihn mit Würde zu schützen. Während er hinzufügte, dass Lalla die falsche Untersuchung durchgeführt und viele der Akten zerstört hat, indem er die Politik diente.

   Er hat auch erklärt, dass der ehemalige Chefankläger Adriatik Llalla Personen ohne Grund entlassen hat, und auch Personen ohne irgendeinen Verdienst ernannt hat.

   „In meiner Auseinandersetzung mit Llalla war ich eine Angelegenheit, seit er alle Profis aus dem Dienst entlassen hat. Llalla hat die Karriere von Personen in der Anklage zerstört. Der Strafverfolgungsrat in Zusammenarbeit mit Lalla hat Personen ohne Verdienst ernannt, und werden fähige Leute entlassen, aber die Posten, die sie hatten.

   Hajdari: Llalla shkatërroi Prokurorinë; servil i politikës, nuk hetoi asnjë dosje

   Shpërndaje në Facebook
   Tweet në Twitter

    

   Ish-drejtuesi i Prokurorisë së Apelit Tiranë, dhe njëherësh ish-kreu i Shoqatës së Prokurorëve Shkëlqim Hajdari është shprehur se zgjedhja e një kryeprokurori të përkohshëm është shumë e rëndësishme.

   Në një intervistë për “Report Tv”, Hajdari theksoi se qëkur prokurori Llalla erdhi në krye të Prokurorisë së Përgjithshme, gjithmonë synoi që të shkatërronte karrierën e shumë personave, të cilët e donin punën dhe e mbronin atë me dinjitet. Ndërsa shtoi se Llalla drejtoi hetimet gabim dhe shkatërroi shumë prej dosjeve duke i shërbyer politikës.

   Ai deklaroi gjithashtu se ish-kryeprokurori Adriatik Llalla ka shkarkuar persona pa asnjë arsye, dhe gjithashtu ka emëruar persona pa asnjë meritë.

   Në përplasjet e mia me Llallën, që kam pasur kanë qenë çështje pasi ai largoi nga detyra gjithë profesionistët. Llalla ka shkatërruar karrierën e individëve në Prokurori. Këshilli i Prokurorisë në bashkëpunim me Llallën kanë emëruar individë pa meritë, dhe janë shkarkuar njerëz të aftë por postin që kishin. Ka prokurorë që janë ulur në detyrë pa asnjë arsyetim. Unë kam konsideruar se Prokuroria është një aset që në të duhej të punohej me dinjitet. Unë kam punuar në Prokurori për gati 25-vjet. Nuk është hera e parë që kam thënë që ai ishte i destinuar për shkatërrimin e karrierës, sepse sistemi ia dha atij këtë mundësi. Ai ka transferuar prokurorë. Janë shkarkuar njerëz të Prokurorisë pas asnjë shpjegim. Sot kemi një sistem që ka çaluar. Kjo situatë tashmë ka mbaruar, mandati i zotit Llalla ka përfunduar”.

   Lidhur me qëndrimin e Llallës në zyrë, edhe pasi i ka mbaruar mandati, Hajdari është shprehur se ish-kryeprokurori ka vepruar mirë.

   Zoti Llalla ka bërë shumë mirë që ka shkuar në zyrë, sepse zyra e kryeprokurorit nuk mund të lihet bosh, derisa të zgjidhet një kryeprokuror i përkohshëm. Ai ka bërë shumë mirë që ka shkuar zyrë sepse aty ka dokumente që duhet të firmosen”.

   Si përket pyetjes se a është përgjegjëse Prokuroria për çështje të bujshme, Hajdari konstatoi se “Llalla në dosjet konkrete i është vetëofruar politikës për të shkatërruar ose për të hetuar dhe drejtuar gabim.”

   “Kjo është një histori që publiku shqiptar, ne profesionistët nëpër tavolina ia kemi gjetur përgjigjen, e cila është profesioniste. Politika ka përdorur zotin Llalla, dhe ky i fundit nëpër dosje konkrete i është vetëofruar politikës për të shkatërruar ose për të hetuar dhe drejtuar gabim. Ju keni dhënë fakte pa fund. Unë nuk kam ndërmend këtu në studio që të merrem me çështje konkrete. Janë shumë çështje. Sigurisht që Vettingu do të sqarojë shumë gjëra. Të jeni të bindur që dhe në përplasjet para tre vjetësh me zotin Llalla se asnjë nuk do t’i shpëtojë reformës në drejtësi”.

   Por, ndër të tjera Hajdari u ka bërë thirrje kolegëve të tij të ndershëm që të kandidojnë për postin e prokurorit të përkohshëm.

   Për mua e rëndësishme është që të gjithë prokurorët që e shikojnë veten në ndershëm dhe të aftë të konkurrojnë për këtë post. Ndërsa asnjë nga drejtuesit e prokurorive s’mund të kandidojë për këtë post. Prania e OPDAT dhe EURALIUS është pozitive për reformën. Prania e dy misioneve pranë Komisionit të Ligjeve është e rëndësishme. Trupa e prokurorëve të ndershëm është e traumatizuar, për mënyrën se si është katandisur Prokuroria. Unë them që prokuroria ka njerëz të ndershëm dhe profesionistë. Pjesa më e madhe e Prokurorëve të rretheve kanë qenë vegla të kryeprokurorit Llalla. Ndaj asnjë prej tyre nuk mund të kandidojë për këtë post”, përfundoi në fjalën e tij Hajdari. http://www.kohajone.com/2017/12/09/hajdari-llalla-shkaterroi-prokurorine-servil-i-politikes-nuk-hetoi-asnje-dosje/

   Fatos Klosi, über den Kollaps der Justiz und einem Generalstaatsanwalt, als Schutzherr, krimineller Politik Clans
   Wir schrieben schon vor2 Jahren: “Guter Wille ist zwar vorhanden, aber der neue Generalstaatsanwalt Adriatik Llalla, wird Nichts aendern”,

   Die EU Korruptions Motoren mit Romana Vlahutin und 3 Justiz Konferenzen zur Show

   2014

   Fatos Klosi: nennt Adriatik Llalla einen Kamikaze General Staatsanwalt des Salih Berisha

 3. Der frühere General Staatsanwalt Theodor Sollkaku, vollkommen korrupt, noch schlimmer die Ehefrau als ordinärste Betrügerei einer Griechischen Firma, will ein neues Gesetz, das das Parlament den General Staatsanwalt mit 2 /3 Stimmen entlassen kann.

  14 Shkurt 2015 – 14:52 | përditesuar në 16:02
  Drejtësia, Sollaku: 3/5 e votave
  për shkarkimin e kryeprokurorit – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/drejt-sia-sollaku-3-5-e-votave–p-r-shkarkimin-e-kryeprokurorit-272772.html#sthash.QD5lqNgO.dpuf

 4. Seit 1991 ist das Abhören von Diplomaten durch Internationale ABkommen verboten, was weder Salih Berisha, noch Amerikaner jemals interessierte.

  Foto fakt/ Pajisja përgjuese e ministres Kodheli
  0 0 New

  17 maj 2015 – Kur të majtët ishin në opozitë një nga akuzat më të rënda e më problematike drejtuar kabinetit Berisha ishte blerja dhe përdorimi nga Ministria e Mbrojtjes, (kreu i së cilës ishte Arben Imami), i një pajisje speciale e të kushtueshme përgjimesh, jashtë kritereve të përcaktuara nga ligji.

  Socialistët në opozitë akuzonin Imamin dhe Berishën se me këtë pajisje ishte përgjuar opozita shqiptare, diplomatë, miq dhe aleatë si edhe janë kryer përgjime në Kosovë për interesa private të politikanëve të Tiranës. Pas ardhjes në pushtet të “rilindësve” meseleja e pajisjes së përgjimit dalëngadalë u harrua. Nuk u mor vesh a ishin të vërteta akuzat e ish-opozitës? A e kishte shkelur Arben Imami Konventën e Vjenës së vitit 1961 “Mbi imunitetin diplomatik”? A ishte përdorur pajisja përgjuese për interesa private?, etj.

  Për të shuar kuriozitetin e lexuesve dhe për të tentuar rihapjen e historisë së “përgjimeve Imami” po botojmë një foto të pajisjes përgjuese të instaluar në ambientin e punës në zyrat e ish-SHIU-t, zbulimit ushtarak shqiptar. Fotografia botohet për herë të parë dhe vazhdon funksionimin edhe aktualisht, kur ministrinë e drejton Mimi Kodheli.

  – See more at: http://www.durreslajm.com/investigim/foto-fakt-pajisja-p%C3%ABrgjuese-e-ministres-kodheli#sthash.Q1CvCrI4.dpuf

 5. Adriatic Llalla, ist so korrupt und dumm, das er zwar viele Ankündigungen macht, erst jetzt auf Grund massiven Druckes gegen ehemalige Minister und Salih Berisha ermittelt. Ridvans Bode Stabs Chef war früher schon extrem korrupte, Bildungs Minister der Hirnlosigkeit und des Verbrechens: Lulzim Bashën, Ridvan Boden, Arben Imamin, Myqerem Tafajn, Spiro Kserën !

  Die illegan See Verträge mit Griechenland, Die Strassen Betrugs Geschäfte von Sokol Olldashi, Lulzim Basha usw..Überteuerte Kredite aufgenommen, wo später der Coe Artan Santo hingerichtet wurde im Berisha Modell: die Credins Bank.

  Prokuroria hap dosjet e korrupsionit të qeverisë “Berisha”, përjashtohen Basha dhe Sherefedin Shehu, nën hetim ish-ministrat Bode, Tafaj, Imami dhe Ksera
  Prokuroria hap dosjet e korrupsionit të qeverisë “Berisha”, përjashtohen Basha dhe Sherefedin Shehu, nën hetim ish-ministrat Bode, Tafaj, Imami dhe Ksera
  Prokuroria shqiptare, pas presionit dhe trysnisë në rritje të faktorit ndërkombëtar dhe opinionit publik, ka hapur dosjet e mëdha të korrupsionit të qeverisë së Sali Berishës.

  Prokuroria e Tiranës dhe Prokuroria e Përgjithshme, sipas burimeve të pakonfirmuara, po punojnë paralel për verifikimin e elementëve të veprave penale në disa dosje të mëdha krimi dhe korrupsioni, të referuara në zyrat e organit të akuzës, në ngarkim të kupolës së pushtetit të Sali Berishës. Bëhet fjalë për afera me protagonistë, Lulzim Bashën, Ridvan Boden, Arben Imamin, Myqerem Tafajn, Spiro Kserën dhe disa deputetë të Partisë Demokratike.

  Por, tek drejtuesit aktualë të organit të akuzës në Shqipëri, ka shumë pak shpresë se do të mund të shembin murin e korrupsionit në Shqipëri. Sipas burimeve, disa dosje të rënda korrupsioni nuk janë shënuar në emër të ish-zyrtarëve të Sali Berishës, kryetarit të opozitës, Lulzim Basha dhe deputetëve të PD, duke i përjashtuar në një farë mënyre nga hetimet. Konkretisht nga hetimet janë përjashtuar Lulzim Basha dhe deputeti Sherefedin Shehu. Prokuroria ka në proces hetimi dy dosje, ku është i përfshirë Lulzim Basha. Bëhet fjalë për shitjen e detit Greqisë si dhe manipulimin e urdhrave të lëshuar në 21 Janar. Por, nuk përjashtohet mundësia e hapjes së dosjes së Rrugës së Kombit, ku Basha akuzohet se vodhi 230 milionë euro. Gjithsesi, për dy dosjet e para, ajo e 21 Janarit dhe e shitjes së detit, Basha është përjashtuar nga hetimet, ndonëse ka qenë protagonist kryesor në të dy skandalet. Gjithashtu, mësohet se deputeti i PD, Shrefedin Shehu, i kallëzuar bashkë me Boden për kredinë për Rrugën e Kombit, është përjashtuar nga hetimet. Por nën hetim janë ish-ministri i Financave, Ridvan Bode, ish-ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami dhe ish-ministri i Punës, Spiro Ksera.

  Akuzat për Boden e Tafajn

  Në tetor të vitit që lamë pas, mazhoranca qeverisëse hapi dosjen më të madhe të korrupsionit, dosjen e rrugës Durrës-Kukës, ku u vodhën plot 230 milionë euro. Ministria e Financave ngriti në këtë muaj një padi penale ndaj ish-ministrit Ridvan Bode dhe vartësit të tij Sherefedin Shehu. Bode dhe Shehu akuzohen se kanë kryer veprat penale të “shpërdorimit të detyrës” dhe “shkeljes së barazisë në tendera” në bashkëpunim, gjatë procedurës së tenderit për kredinë prej 250 milionë eurosh që ka përfunduar në buxhetin e ndërtimit të rrugës së Kombit, Durrës-Kukës-Morinë. Ndërkaq, auditi i Shkëlqim Canit ka konkluduar se shkeljet lidhen me mënyrën se si është marrë kredia, ku në një procedurë prokurimi të drejtpërdrejtë me firmën e Bodes dhe Shehut, kjo shumë parash është marrë në dy banka të nivelit të dytë duke përjashtuar nga gara bankat e tjera, të cilat mund të ofronin kredi me kushte më të favorshme. Ndërsa në mars të këtij viti, Ministria e Arsimit ngriti një padi penale ndaj ish-ministrit Myqerem Tafaj. Ish-ministri Tafaj akuzohet për dhënie ambientesh kundër ligjit, pasi dyshohet se i ka dhënë me vendim një godinë një subjekti privat. Po ashtu akuzohet se ka akredituar jashtë ligjit një universitet privat.

  Wednesday, May 20, 2015 – 07:26
  – See more at: http://www.sot.com.al/politike/prokuroria-hap-dosjet-e-korrupsionit-t%C3%AB-qeveris%C3%AB-%E2%80%9Cberisha%E2%80%9D-p%C3%ABrjashtohen-basha-dhe#sthash.tz7q1VAc.dpuf

 6. Einfach lächerlich, was der Kerl von sich gibt.

  Changes in Prosecution, Prosecutor General: They serve a better organization

  The Prosecutor General commented today on the recent changes in the prosecution, including several resignations. He said that it’s normal for replacements to be made, when problems are found among the departments. He said: “The changes were made after the …

  Justice system, Ministers of Justice and Interior criticize the judges

  A meeting was held today to explore the possibility of alternative punishments and probation services in Albania. The meeting was attended by the Minister of Justice, the Ambassador of the OSCE, the Prosecutor General, and a number of prosecutors and …

  Abuse of medicines, Healthcare Insurance Fund charges 50 pharmacies

  In a period of one year, the Health Insurance Fund has interrupted its contracts with 20 pharmacies, because of abuse and fictitious prescriptions. A recent audit conducted by the fund, in cooperation with the anti-corruption unit, revealed fraud and abuse …

  15/03/2016 – 18:21

  An activity was held today for the new applicants to the State Police Academy. Present at the event, the Prime Minister told the 5,000 applicants about the past reformation of the state police. He said that when his party came to power in 2013, they found an uneducated police department. According to him, the police have now been transformed into the most trustworthy institution in Albania. Mr. Rama also spoke about the interior Minister, Saimir Tahiri… defending him against the recent attacks on his character. He said: “There have been 1,300 documented statements against the Minister of Interior. The industry of slander is the industry of crime. There can be no real reform if there are no accusations trying to stop the reform. If it weren’t for the reform of the state police and the results we achieved, Albania would not have received the candidate status. The reform showed Brussels that Albania has the ability to form a proper state. This trust was strengthened by the irreplaceable work of the Ministry of Defense, and the state police” -said Mr. Rama. He added that in 2013, the international reports were ranking the Albanian state police among the most corrupted institutions in the country. The Interior Minister Sajmir Tahiri commented on the difficulties of the police work, saying that they not only face crime in the streets, but also among the judges, who set the arrested criminals free.

Schreibe einen Kommentar