Verkehrssicherheit, ein erneuter Gerichts Skandal in Kavaje, und 2 tode Kinder

Wenn Gesetze und Institutionen nicht funktionieren, passieren immer mehr Strassen Unfälle, wobei jeder Idiot dort heute Busfahrer sein darf und der TÜV mit der Schweizer Firma SIPGA, ein kriminelles Chaos ist, wo sich jeder seinen TÜV auch erkaufen kann. Das sogenannte Transport Ministerium, ist ein Langzeit Witz der Korruption, Inkompetenz und des Verbrechens.
Albanien gehört Weltweit zu den unsicheresten Ländern der Erde, wobei die Strassensicherheit ein Grund ist, wo Ziegenhirten plötzlich Aufos fahren, mit selbst produzierten Führerscheinen (30 %).
Ein Krimineller aus Rrashbulli, hatte eine illegale Tankstelle an der neu ausgebauten Strasse bei Golem, gebaut. Identisch die komplette Autobahn Durres – Tirana, als Landesweite System des Chaos der Albaner Mafia. Bei den Opfern ebenso, wurde illegal gebaut, der Vater war vor kurzem verhaftet worden.
Per Skandal Gerichts Urteil im Skandal Gericht Kavaje, erstritt er eine Öffnung einer privaten Zufahrt zur National Strasse, was nun zu einem fatalen Unfall führte, wo 2 Klein Kinder starben. Richter kennen im allgemeinen keine Gesetze, wobei etliche Justizminister wie Bujar Nishani, Alles in ein kriminelles Enterprise umwandelte,
Auch hier der Grund: Nur in Albanien fahren Kinder auf den Vorder Sitzen mit, natürlich ohne Sicherheits Gurte, oder Sitze.
Auch dieser Verkehrsminister Edmond Haxhinasto, mit„Dashamir Xhiak“, gehört zur korrupten und inkompetenden Elite der Verbrecher Organisation LSI.
Der gesamte Strassenbau in Albanien, ist wie die Justiz ein Langzeit Skandal korrupter EU und Weltbank Banden, wie man erneut an der Durres Autobahn sieht. Für National Strassen, Autobahnen, Eisenbahn Linien gelten Abstands Grenzen, keine Bauerlaubniss ist möglich. Das Chaos ist überall zusehen, EU finanziert vor allem und vom kriminellen AAEF Fund der Amerikaner inzeniert vor 16 Jahren.
http://news.albania.de/wp-content/uploads/2013/03/aaef-neu.png
Der Albanian American Enterprise Fund, verkaufte wie hier mit einem Foto aus 2001 bewiesen ist, illegal Gewerbe Grundstücke direkt an der Autobahn Durres- Tirana!

Super-skandali i gjyqësorit, ja vendimi i veçantë që iu mori tragjikisht jetën dy fëmijëve, biznesi fitoi gjyqin për të çarë rrugën

Super-skandali i gjyqësorit, ja vendimi i veçantë që iu mori tragjikisht jetën dy fëmijëve, biznesi fitoi gjyqin për të çarë rrugën

Postuar: 09/05/2016 – 21:30

Mungesa e elementëve të sigurisë në rrugë dhe ndërprerja e barrierave anësore prej llamarine, dyshohet të jetë shkaku kryesor për tragjedinë e familjes Negollari, e cila humbi dy fëmijët e saj në një aksident.
Ngjarja nxiti prokurorinë të hetojë për sigurinë e rrugës, por gjatë hetimit ka dalë në dritë një vendim gjykate tepër i veçantë. Sipas Prokurorisë së Kavajës, gjykata në këtë qytet ka vendosur që të mos bllokohet me trafikndarëse rruga e re, duke favorizuar një pikë karburanti.
Në Gjykatën e Kavajës nuk e mbajnë mend një vendim të tillë, por për banorët e zonës, që jetojnë pranë vendit ku humbën jetën dy fëmijët Dritan dhe Aliçe Negollari, thonë se ajo është një vend aksidentesh.
“Në këtë vend bëhen gjithnjë aksidente për shkak të mungesës së bordurave”, thotë një prej tyre.
Sipas specialistëve rrugorë, pavarësisht pakujdesisë së drejtueses së mjetit, Silva Negollari, aksidenti nuk do ishte tragjik nëse barrierat mbrojtëse nuk do të mungonin.
Pjesa e prerë e barrierës ka depërtuar brenda mjetit duke shkaktuar vdekjen e dy të miturve. Familja Negollari është zhvendosur në zonën e plazhit në Durrës, pranë banesës kryefamiljari nisi ndërtimin e një godine pa leje në tokën e vetë.
I arrestuar për ndërtim pa leje, ai ndodhej në burgun e Rrogozhinës në pritje të vendimit gjyqësor, por pas aksidentit Gjykata e Kavajës, me kërkesë të prokurorisë, vendosën ndryshimin e masës së sigurisë ndaj tij në “detyrim paraqitjeje”.
Bashkëshortja e tij, ditën e aksidentit ishte nisur pranë familjes në fshatin Gërmenj të Kavajës dhe pas aksidentit është nën kujdesin e mjekëve për shkak të gjendjes së rënduar psikologjike.(tch)
Aksidenti tragjik që u mori jetën dy fëmijëve, flet Haxhinasto: Qytetarët të mos shkatërrojnë sinjalistikën rrugore

Postuar: 09/05/2016 – 22:30

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, i ftuar në emisionin “Njerëz në Fokus” në “News 24”, ka fol

 

5 Gedanken zu „Verkehrssicherheit, ein erneuter Gerichts Skandal in Kavaje, und 2 tode Kinder“

 1. Wieder ein Toder, als er die Strasse überquerte

  Horror në aksin Fier-Vlorë, X6-ta ndan në copa trupin e bariut
  Postuar më: 10 Maj 2016 16:30

  aksidenti_55Pamje shokuese në autostradën Fier-Vlorë, ndoshta nga më të rëndat që keni parë ndonjëherë. Një automjet tip “BMW X6” ka përplasur një bari, trupin e të cilit e ka ndarë në copa-copa.

  Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë, kalimtarët kanë nisur pamjet horror nga autostrada, ku në mes të rrugës ndodhet koka e prerë, ndërsa në një pjesë tjetër të rrugës krahu i tij dhe më tej, këmba dhe pjesët e brendshme të trupit të tij.

  Në vendngjarje ka mbërritur policia dhe po heton rrethanat në të cilat ka ndodhur aksidenti, ndërsa edhe drejtuesi i mjetit ka ngelur i plagosur.

  Sipas policisë rreth orës 15:10, në hyrje të qytetit, pranë fshatit Nartë, e një automjet tip “BMV” ka përplasur një këmbësor për vdekje, i cili është identifikuar si Lula Mema 55 vjeç nga Tepelena, me banim në Vlorë. Drejtuesi i mjetit Elvis Sabri Hyri nga Shkodra është ndaluar nga policia për verifikime të mëtejshme.

  Koka dhe pjeset e trupit janë shpërndarë në autostradë. Le të shërbejë ky rast si ndërgjegjësim që aksidente të tilla të mos i shikojmë kurrë në rrugët e Shqipërisë dhe jo vetëm.
  http://www.mapo.al/2016/05/horror-ne-aksin-fier-vlore-x6-ta-ndan-ne-copa-trupin-e-bariut

  Im Chaos der privatisierten Gesundheits Fürsorge, braucht in Tirana ein Krankenwagen auch bei sChwer Verletzten durchaus 30 Minuten

 2. Das EU finanzierte Verbrecher Imperium mit Edmond Haxhinasto, ist Schuld an dem Tod der Kinder und wie immer korrupte Richter und der Kabinetts Chef des Mafia Ministeriums.
  Papa ein Alt Verbrecher und ehemaliger Abgeordneter, brauchte eine private Zufahrt auf die National Strasse, welche lt. Vorschrift mit Leitblanken bebaut werden muss, lt. EU Verordnung und der Financier. Deshalb kam es zu dem Unfall, wo die zwei Klein Kinder starben


  Krislen Kërin, Stabschef im Transport Ministerium, Vater: Pilo Kerstin
  Ein Experte für Legalen Strassenbau, Korruption und Betrug. Er war in der Parlamentarischen Untersuchungs Kommission für den Betrug Tirana – Durres Autobahn, lernte wohl wie man es macht.

  Pilo Keri
  Pilo Keri Member of the Albanian Parliament
  In office
  11 September 2005 – 28 June 2009

  Einer der alten Top Journalisten erläutert die Ermittlungen der Staatsanwalt

  so sieht es heute auf der Autobahn Durres-Tirana aus

 3. Nachdem die verantwortlichen 3 Mitarbeiter der Strasse verhaftet wurde, dort Leitplanken gesetzt wurden, protesieren 3.000 Personen krimineller Familien, die sich dort illegal angesiedelt haben, weil man keinen Strassen Übergang hat.

 4.  

  Der Prozess läuft nun gegen die Tankstellen Mafia, mit ihren illegalen Zufahrten, aber der Staat, die Strassenaufsicht ist 10.000 fach im ganzen Lande dafür verantwortlich

  Aksidenti i Golemit, Prokuroria nxjerr fajtorë kolauduesit e rrugës

  Postuar në 02 Qershor, 2017 18:52

  Aksidenti i rëndë i para një viti në aksin rrugor Durrës-Kavajë ku gjetën vdekjen dy fëmijë 3 dhe 5 vjeç teksa po shkonin të takonin babain e tyre në burgun e Rrogozhinës, ndërsa u plagos nëna e tyre 24-vjeçare Silvana Negollari si dhe fëmija tjetër 1 vjeç, ka disa fajtorë sipas Prokurorisë. Familja po shkonte drejt Rogozhinës për të vizituar babain që ndodhej në paraburgim për një ndërtim pa leje, por udhetimi u pre në mes kur makina doli nga rruga dhe hyri mes mbrojtëseve metalike që qëlluan të prera në atë segment.

  Prokuroria prane Gjykates se Shkalles se Pare Tiranë ka perfunduar hetimet dhe ka derguar per gjykim ceshtjen penale me te pandehur shtetasit Ardian Kroi, Astrit Qafa, Ardian Nako dhe Malvina Kallabaku (kolaudues) per vepren penale te “shperdorimit te detyres““, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.Sipas prokurorisë, pasoja e rëndë (vdekja e dy fëmijëve), nuk ka lidhje të drejtëpërdrejtë me shkeljen e rregullave të qarkullimit rrugor nga nëna, që ishte drejtuese e makinës, por shkaku kryesor, përcaktues i ardhjes së pasojës së rëndë është elementi horizontal i mbrojtëses metalike anësore të rrugës, cka do të thotë se rruga është lejuar të shfrytëzohet jashtë kushteve teknike të sigurisë në rrugë dhe të jetës.

  Kështu, në Aktin Kolaudues, mbështetur në gjendjen reale të rrugës të pandehurit nuk duhet ta shpallnin rrugën të shfrytëzueshme. Por në aktin e kolaudimit të shprehnin rezervën e tyre (me kolaudim pjesor, sic ka parashtruar mbikqyrsi i punimve) se rruga lejonte mundësi rrezikshmërie të rëndë, për të vepruar më pas ARRSH-ja dhe të ishte kjo e fundit për të vendosur se si do të veprohej më tej. Pra sipas Prokurorisë janë pikërisht veprimet dhe mosveprimet me dashje arsyeja që i ngarkon me përgjegjësi për veprën penale të shpërdorimit të detyrës, parashikuar nga neni 248 i K. Penal, të katër kolaudusët, A.K, A.Q, A.N dhe M.K.

 5. Die Strassenbehörde mit Dashamir Xhika, setzte nicht einmal die Gerichts Entscheidungen um, endlich dort bei Kavaje, Golem, der Verbrecher Hochburg „Fels von Kavaje“. Korrupte totale Idioten des ILir Meta, in Aktion und auf allen Gebieten, wurden 100 % aller Auftrags Vergaben in eigene Firmen umgeleitet, mit entsprechenden Bauschrott.

  die Strassen Begrenzungen zu montieren, sogar andere Mafia Firmen wie GEGA Öl, bauten weitere Tankstellen, welche jede eine eigene Zufahrt machten, ohne jede Genehmigung.

   

  Inzwischen ist der Verbrecher angeklagt

  Klan i bie fort LSI: Skandali, Xhika fshehu vendimin e gjykatës

  Postuar më: 25 May 2016 18:13

  Dashamir XhikaTV Klan shkruan sot se një shkresë zyrtare e dalë nga Autoriteti Rrugor Shqiptar, që mban emrin e titullarit të këtij institucioni Dashamir Xhika, zbulon autorin e skandalit të moszbatimit të vendimit të formës së prerë të Gjykatës së Apelit për vendosjen e parmakëve mbrojtës në rrugën Plepa – Rrogozhinë, që u bë shkak që aksidenti i 7 Majit të përfundonte me 2 fëmijë të vdekur.

  Më këtë dokument që mban datën 8 Gusht 2014, Dashamir Xhika urdhëron firmën kontraktore “Salillari shpk” që të zbatojë vendimin e Gjykatës së Kavajës, i cili pezullon vendosjen e barrierës metallike të tipit H3 në hyrje dalje të karburantit, në pronësi të shoqërisë “Pienvis shpk”.

  or urdhëri i Drejtorit të Përgjithshëm të Autoritetit Rrugor Shqiptar bie në kundërshtim me vendimin e formës së prerë që Gjykata Administrative e Apelit kishte dhënë një muaj përpara se kjo shkresë të dilte nga zyra e tij.

  Më 1 korrik të vitit 2014, Apeli, me kërkesë të vetë Autoritetit Rrugor Shqiptar, vendosi në favor të këtij institucioni për vendosjen e barrierave apo parmakëve mbrojtës në hyrje daljet e lëna për karburantin.

  Por Dashamir Xhika, jo vetëm refuzon ta zbatojë vendimin e gjykatës, por e fsheh atë dhe për të favorizuar një subjekt privat, në dëm të sigurisë rrugore, i referohet një vendimi të dhënë nga një gjykatë tjetër 3 vjet më parë, në Mars të vitit 2011, që e ka humbur fuqinë e tij pas shqyrtimit të çështjes në Apel.

  Kjo shkresë e ngarkon Drejtorin e Autoritetit Rrugor Shqiptar me përgjegjësi direkte për mosvendosjen e parmakëve metalikë mbrojtës në vendin ku më 7 Maj vdiqën dy fëmijë, për shkak se hekuri i pjesës tjetër të parmakëve e përshkoi tejpërtej makinën ku ata udhëtonin dhe trupat e tyre, si dhe rrezikoi të vriste edhe nënën dhe vëllain e tyre 1 vjec, ashtu siç i vrau ata.

  Ai jo vetëm nuk ka zbatuar vendimin e gjykatës që ishte në favor të rritjes së sigurisë rrugore, por e ka cënuar atë duke urdhëruar firmën që kryente punimet që të mos i vendoste elementët e sigurisë, në kundështim të hapur me çfarë kishte vendosur Apeli.

  Prokuroria e Kavajës që po e heton këtë rast dhe ka vënë në pranga deri tani 3 drejtorë të Autoritetit Rrugor Shqiptar, pritet ta përfshijë në dosjen e saj edhe këtë dokument zyrtar që mban emrin e Dashamir Xhikës, duke e ngushtuar lakun e hetimit rreth tij, si përgjegjësin kryesor të cënimit të sigurisë rrugore në vendin ku mosvendosja e parmakëve, vrau dy fëmijë të pafajshëm, siç thotë organi hetimor.

  Për cënim me ndërgjegje të sigurisë së kësaj rruge drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar është kallëzuar penalisht edhe nga Kontrolli i Lartë i Shtetit./Tv Klan

  http://www.mapo.al/2016/05/klan-i-bie-fort-lsi-skandali-me-rrugen-xhika-fshehu-vendimin-e-gjykates/1

Schreibe einen Kommentar