uraltes System: Vize Direktor der Grundstücks Agentur verhaftet: Artan Laci,

Milliarden wurden so gestohlen und mit Ausnahme im Falle des „Vasil Hila“ Skandales, wurde noch nie einer der Verbrecher verurteilt, die illegalen und gefälschten Dokumente, oft mehrfach für ein Grundstück, werden bis heute gehandelt. Vor Wahlen ist es besonders schlimm.

Gerichts Urteile werden ignoriert: „Judiciary reform needed to stop corrupted courts from abusing with properties“

2004, der Super Skandal in Durres: Vasil Hila Skandal

Artan Laci, war dei Rechte Hand von Artan Lame, wo dann jeder nach Oben bezahlte, also Edi Rama. Artan Lame, war identisch korrupt, schon vor 2005, als Vize Bau- und Tourismus Minister. Er erhielt ein Appartment in 2004, in Golem wie der Generalstaatsanwalt Shullaku, von den Wild West Mafia Familien vor allem aus dem Kosovo.

Die verhafteten Grundstücks Direktoren, die Anzeigen und Anklagen sind unendlich, was bei Sula, Bykylbashi ebenso anfängt.

Artan Laci verhaftet, und in wenigen Wochen ist er wieder frei, weil er viel Geld an einen Richter zahlte.

“Deputy director” of the Legalization Agency arrested for fraud

“Deputy director” of the Legalization Agency arrested for fraud

Police of Tirana have arrested today Artan Laci, accused of fraud, as he claimed that was the deputy general director of the Legalization Agency.Police inform that Laci has appropriated significant amounts of money to several people by claiming that he held the post of deputy director of this agency.

The same sources say that Laci promised to his victims that he would offer them legalization permits in exchange of payments. /e.i/

http://gazeta.afp.al/2017/03/21/#p=1

Hiqej si zv.drejtori i ALUIZNI-t, kush është i riu që mashtroi qytetarët me pronat

11:59, 21/03/2017

Një 23-vjeçar, i cili prezantohej te qytetarët si zv.drejtor i Përgjithshëm i ALUIZNI- t, është vënë në pranga dje, pasi është denoncuar  për vjedhje me anë të mashtrimit.

I arrestuari është Artan Laçi, i cili për shumë qytetarë të kryeqytetit njihej si zëvendësi i Artan Lames, drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë së Legalizimeve.

I riu nga Kavaja është denoncuar nga një grua, të cilës i ka vjedhur 5.8 milionë lekë të rinj, duke e mashtruar për legalizimin e një prone. Paraditen e djeshme, e dëmtuara me iniciale Sh.M., e cila kishte aplikuar prej vitesh tek ALUIZNI për legalizimin e pronës, është paraqitur në zyrat e Antikrimit Ekonomik, duke denoncuar personin që sipas saj ishte zv.drejtori.

Deri në atë moment ajo nuk kishte kuptuar se ishte mashtruar nga ai dhe denoncimin do ta kryente për korrupsion. Por, nga verifikimet, ka rezultuar që personi në fjalë nuk kishte asnjë lloj pozicioni në Agjencinë e Legalizimeve, madje rezultonte i papunë, duke mashtronte qytetarët për të përfituar para.

58-vjeçarja ka treguar edhe mesazhet që ka shkëmbyer me të dyshuarin, ku flitej edhe për paratë që i kishte dhënë në periudha të ndryshme. Pasditen e djeshme është arritur të kryhet arrestimi i 23-vjeçarit, i cili akuzohet për vjedhje me anë të mashtrimit.

Pas kallëzimit që kanë marrë nga shtetasja Sh.M. kanë nisur hetimet për të zbuluar nëse ka persona të tjerë që mund të jenë mashtruar nga 23- vjeçari, i cili prezantohej si zv.drejtor i ALUIZNI-t. Vetë i arrestuari paraprakisht nuk ka pranuar të flasë.

Nga ana tjetër, e dëmtuara ka shpjeguar para oficerëve të Antikrimit Ekonomik se të dyshuarin e ka njohur rastësisht më shumë se dy vite më parë, kur po dilte nga zyrat e Agjencisë së Legalizimeve. Ai i ishte afruar vetë për ta pyetur se çfarë problemi kishte, duke i ofruar ndihmë, pasi sipas tij ishte zv.drejtor dhe mund t’ia nxirrte shpejt lejen e legalizimit, pa e zvarritur për plotësimin e dosjes së nevojshme.

Fillimisht i ka kërkuar të dhënat dhe më pas i ka dhënë numrin e telefonit që të mbante kontakte me të. Gruaja është shprehur në polici se përgjatë kësaj periudhe ka komunikuar vazhdimisht me të në telefon dhe me mesazhe, duke i dhënë para sa herë që ai i kërkonte.

Ajo është shprehur se shumën prej 5.8 milionë lekësh të rinj nuk ia ka dhënë njëherësh, por përgjatë dy viteve.

Në total, të gjitha “këstet” që ajo ka paguar tek Artan Laçi bëjnë shumën që ajo ka treguar në polici, duke dyshuar se ishin para që ai i ka marrë në formë ryshfeti për t’i nxjerrë lejen e legalizimit.

(M.D/ Shuplaka)

Desaster in Tradition: 1.300 Appartment Häuser haben keine Genehmigung

Ein Gedanke zu „uraltes System: Vize Direktor der Grundstücks Agentur verhaftet: Artan Laci,“

 1. Artan Lame, wird als fähiger General in der Edi Rama Regierung beschrieben, wo er ebenso als Vize Bau- und Touristik Minister aktiv für kostenlose Appartments die Zerstörung in Albanien damals schon mit Edi Rama, Fatos Nano einleitete, organisierte.

  Das absurde Regierungs System, wenn jedes Mal Albanien nach Wahlen 60 Tage ohne Regierung bleibt, jeder sich Dokumenten zur Selbstbedieung besorgt und die Funds plündert.

  Edi Rama duhet ti ketë “gjeneralët” si “ushtaraku” Artan Lame

  Edi Rama duhet ti ketë “gjeneralët” si “ushtaraku”…

  Artan Lame është, ndofta, zyrtari më korrekt i qeverisë Rama. Drejtor i përgjithshëm i ALUIZNI-t prej vitit 2013, i cili ka bërë një punë epokale në sektorin e tij, çka […]

  Absurdi: Shqipëria 60 ditë pa qeveri efektive


  Absurdi: Shqipëria 60 ditë pa qeveri efektive

  Nga Afrim Krasniqi

  Shqipëria i zhvilloi zgjedhjet parlamentare më 25 qershor. Dy ditë më vonë rezultati doli dhe partitë e pranuan atë. Prej datës 27 qershor kemi një mazhorancë të re, të votuar për të qeverisur vendin për katër vitet e ardhshme. Por në Shqipëri vijon paradoksi: mazhorancën e zgjedhim në qershor, qeverinë e bëjmë në mesin e shtatorit. Për 60-75 ditë vendi ka dy mazhoranca paralele, një që ka humbur në zgjedhje dhe një që ka fituar në zgjedhje. Bëjmë eksperimente, rezultojnë gabime e dështime dhe nuk merremi me përmirësimin e tyre, përkundrazi, i përsërisim periodikisht.

Schreibe einen Kommentar