Top Gangster Ylvi Beqja: wie er die Gerichts Urteile mit „Neshat Fana“ um das „Vollga“ Hotel kaufte.

Super Verbrechen, was direkt auch zu Salih Berisha und seinem Anwalt: Neshat Fana führt. Von der Ehefrau von dem Kosovo Gangster Lulzim Berisha in Durres,: Luljeta Berisha lieh sich Ylvi Beqja, für all seine Bestechungs Orgien 500.000 €.

Alles wurde gezielt gefälscht, um das Hotel zu stehlen, was durchaus normal ist, inklusive Notar Urkunden, wo der Verkäufer schon tod ist, oder ausser Landes. Es erinnert an die Grundstücks Skandale des Ex-Grundstücks Chefs von Durres, dem Richter: Skerdilajd Konomi  der dann in die Luft gesprengt wurde.

Ylvi Beqja ist einer der grossen Gangster in Albanien wo er eine angebliche Vollmacht von einer erfundenen Saudi Firma: ë në emër të kompanisë“ vor über 20 Jahren erhielt, welche nie Aktivitäten in Albanien hatte. Eine Firmen Anmeldung gibt es nicht einmal. Banken haben vor wenigen Jahren, alle Vollmachten für ungültig erklärt, man musste mit Pass Vorlage die Vollmacht erneuern, weil Viele so IQ geschädigt sind, das sie sogar die eigenen Konten vergassen, und das Dritte mit den Konten operierten.Die Firma: “Saudi Bradhers Comercial Company” wo Ylvi Beqja eine Vollmacht hat, war praktisch nie aktiv in Albanien, der Inhaber existiert wohl auch nicht. Aber um Kredit Betrug zu organisieren, mit Justiz Show ohne Ende, dazu reicht es und man borgt sich auch Geld von Gangstern. Die Justiz beschäftigt sich in unendlichen Verfahren mit Zanmir Hasa, der Erst eingetragenen Betrugs Inhaber des Vollga Hotels, denn auch hier tauchten nur Bevollmächtige von angeblichen Erben auf, welche plötzlich in Griechenland wohnen und der “Saudi Bradhers Comercial Company”, welche die Phantom Papiere kauften, obwohl damals Ausländischer Grundstück Besitz verboten war, wie überall im Balkan. Vertreten durch den selbst ernannten Bevollmächtigen und seinen diversen Mörder Kupane.

Neshat Fana, organisierte für Ylvi Beqja als Anwalt von Salih Berisha, die kriminelle Urteil der Durres Richter, das der Gangster Ylvi Beqja als Eigentümer eingetragen wird, natürlich gegen Abtretung von 10 % des Hotels, bzw. Grundstückes.

Ylvi Beqaj takon Emiliano Shullazin

Das Geldwäsche, Betrugs, Erpressungs Kartell mit den Richtern in Durres: Dhurata Bilo, Vladimir Skënderi und Ndue Gjura. der „Emijlano Shullazi“ Skandal

13 Haftefehle, darunter 2 Albanische Skafisten, wohl mit einem bekannten Politiker verwandt, was normal wäre und in Traidion identische Familien wie vor 2005!

Mit einer erfundenen Saudi Firma organisierte Ylvi Beqja, den Raub des grossen Grundstückes und des Hotels. Der Anwalt von Salih Berisha erhielt ebenso 300 qm des Hotels Vollga, wo die Ehefrau eine der höchsten Richterinnen ist in Albanien.

Yliv Beqjan

Justiz: die Richter Mafia Familien Betrieb mit Mirela und Neshat Fana. Shkëlqim Fana, sitzt wegen Mord im US Gefängnis

Steinreiche Richter, Staatsanwälte, wie Mirela Fana

Richterin Mirela Fana, Ehefrau des Anwaltes: Neshat Fana, dem Salih Berisha Anwalt

Die Berisha, Bujar Nishani: Richter Mafia mit Fatri Islamin, Arjan Aliaj, Mandija Suzana, Gjin Gjoni, Fatmir Hajdari usw. und Skandale ohne Ende

Dosja “Shullazi”/ Ylvi Beqja i dhuroi avokatit të Berishës, Neshat Fana, 300 m2 të Vollgës

 Neshat Fana, Anwalt von Salih Berisha

Dëshira për të regjistruar sa më parë pronën e ish-hotel Vollga në hipotekën e Durrësit, ka shtyrë biznesmenin Ylvi Beqja, të kontraktojë emra të njohur të jurisprudencës dhe botës së krimit.Veç motrës së Lulzim Berishës, Luljetës e cila ka marrë nga Beqja 500 mijë euro, Shullazit që mendohet se ka përfituar 30 për qind të ish-hotelit dhe qindra mijë euro të tjera, është dhe një person tjetër që ka lidhur kontratë me biznesmenin.

Mes personave që ka përfituar një sipërfaqe prej 300 metra katror në ish-hotel Vollga, është dhe avokati i njohur që ka mbrojtur disa herë interesat e ish-kryeministrit Sali Berisha, Neshat Fana.

“Shqiptarja.com” zbulon se mes këtij të fundit dhe biznesmenit tashmë të njohur Ylvi Beqja në 13 dhjetor të 2011 është lidhur një kontratë noteriale, ku palët binin dakord për dhurimin e 300 metra katror, brenda territorit të ish-hotel Vollgës në Durrës.

Kjo pronë ka një sipërfaqe totale prej 3428 metra katrorë, nga të cilat 300 metra i janë dhuruar avokatit Neshat Fana.

Kontrata rezulton të jetë përpiluar përpara noterit Julian Zhelegu, ndërkohë që ajo është nënshkruar nga Fana dhe Beqja.

Me sa duket ky i fundit i ka vënë si kusht Neshat Fanës që të regjistronte pronën në hipotekë në emër të kompanisë “Saudi Brathers Comercial Company” dhe në emrin e Ylvi Beqjat.

http://www.pamfleti.com/dosja-shullazi-ylvi-beqja-dhuroi-avokatit-te-berishes-neshat-fana-300-m2-te-vollges

Zbulohet kontrata/ Si pastruan 500 mijë USD motra e Lul Berishës me Beqajn

Postuar: 05/02/2017 – 16:01

Telashe të reja për Ylvi Beqjan, biznesmenin që mban statusin e të penduarit të drejtësisë kundër Emiljano Shullazit. Ndërsa pret të ballafaqohet në Gjykatën për Krime të Rënda, me ish-mikun e tij, Ylvi Beqja, konsiderohet si njeriu kyç edhe në hetimin që prokuroria e Durrësit po zhvillon ndaj Luljeta Berishës. Kjo e fundit, është motra e ish-kreut të Bandës së Durrësit Lulzim Berisha dhe po hetohet për pastrim parash. Po çfarë e lidh biznesmenin Beqja me Luljeta Berishën?

“News 24” disponon një kontratë noteriale, që mban datën 15 gusht 2014, ku biznesmeni Beqja, ka pranuar përpara noteres Albana Hoti se ka marrë borxh nga motra e Lulzim Berishës shumën prej 500 mijë eurosh.
Konkretisht, biznesmeni Beqja, pranon para noteres, se në vitin 1996, ka marrë dorazi shumën prej 300 mijë marka gjermane nga Luljeta Berisha. Gjithashtu, në vitin 1998, pranon se ka marrë borxh po nga Luljeta Berisha 100 mijë dollarë amerikanë. Ndërsa në vitin 2004 shumën prej 150 mijë eurosh. Të trija këto shuma, pohon Beqja në deklaratë noteriale, i ka marrë dorazi dhe i ka përdorur për zhvillimin e aktivitetit privat në fushën e policisë private.

Kontrata1

Nga kontrata, del në dritë fakti se biznesmeni nuk ka mundur t’ja shlyejë në kohë borxhet dhe ja çfarë pranon si kusht.

“Këto shuma duhet t’ia kisha kthyer Luljeta Berishës, brenda vitit 2005. Sipas marrëveshjes verbale me nesh, nëse nuk e likuidoja brenda vitit 2005, mbas kësaj date do të aplikohej interesi prej 1 për qind për çdo vit vonesë, që nga momenti i shumës së marrë hua, të cilat nuk janë likuiduar nga ana ime. Deklaroj dhe garantoj Luljeta Berishën se do të likuidoj këtë shumë të marrë hua bashkë me interesin që arrin në 500 mijë euro brenda datës 30 tetor 2014. Për të garantuar likuidimin e kësaj shume ka të drejtën e bllokimit të gjithë aseteve të firmës sime ku kam aktivitetin tregtar”.

Prokuroria e Krimeve të Rënda dyshon se kontrata është fiktive, ndaj është kërkuar dëshmia e Ylvi Beqjas, në kuadër të hetimit të nisur ndaj motrës së ish-kapobandës së Durrësit, për akuzën e pastrimit të parave në vlerën e mijëra dollarëve.

Po përse ka interes për prokurorinë kjo kontratë e administruar në dosjen hetimore? Për faktin se rezulton të jetë nënshkruar vetëm pak muaj përpara se Ylvi Beqja, si përfaqësues ligjor i kompanisë “Saudi Brothers Commercial Company”, i dhuroi Emiljano Shullazit, 30 për qind të ish-hotel Vollgës. Pikërisht këtë pronë, Ylvi Beqja, premtonte para noterit se do ta kalonte në pronësi të Luljeta Berishës, nëse nuk do të arrinte t’i shlyente borxhin. Krahas hetimit për pastrim parash ndaj motrës, Krimet e Rënda dyshojnë se kontrata është lidhur nën kërcënim.

/ News24 /

Kush janë shqiptarët që mbushën Italinë me drogë, babë e bir në pranga

droga-itali-4

Në orët e para të mëngjesit të 1 Shkurtit, si pjesë e hetimeve nga Prokurori Anti­Mafia i Barit dhe nga prokurori publik i Foggia, zyrtarë të Policisë së Foggia kanë ekzekutuar 13 urdhër arreste, mes të cilëve, dy shqiptarë kanë rënë në pranga.

Duke cituar të dhënat nga hetimet, e bëra publike nga Policia, mediat italiane kanë publikuar edhe emrat e shqiptarëve që ranë në pranga.

Ata janë:

Fabio Lame, lindur më 2 Qershor 1991

Roland Lame, lindur më 20 Janar 1969

Mësohet se organizata kriminale e trafikantëve funksiononte kështu: Furnizimin me drogë e bënin shqiptarët në vendlindje dhe më pas në rrugë detare shkonte në Itali. Gjatë hetimeve ka rezultuar se Roland Lame dhe Fabio Lame, përkatësisht babë e bir, kishin lidhje të rëndësishme me trafikantë të ndryshëm shqiptarë, që u siguronin atyre lëndën narkotike, raporton Panorama.

Zbulohet lidhja e motrës së Lul Berishës me dëshmitarin kundër Emiljano Shullazit

Zbulohet lidhja e motrës së Lul Berishës me dëshmitarin kundër Emiljano Shullazit

shullazi

Prej një viti, Luljeta Berisha, motra e ish-kreut të Bandës së Durrësit, Lulzim Berisha, është duke u hetuar për akuzën e pastrimit të parave. Lajmi konfirmohet nga burime pranë Prokurorisë së Përgjithshme, sipas të cilave, Luljeta Berisha, dyshohet të ketë pastruar miliona dollarë.

Fakti më interesant që kanë zbuluar deri më tani prokurorët në kuadër të këtij hetimi, është fakti se Luljeta Berisha, rezulton të ketë marrë borxh një shumë të konsiderueshme parash, nga biznesmeni Ylvi Beqja. Ky i fundit, prej muajsh mban statusin e të penduarit të drejtësisë, pasi ka pranuar të dëshmojë kundër Emiljano Shullazit dhe miqve të tij, të cilët i akuzon se i zhvatën shuma të mëdha parash nën presion fizik e psikologjik.

Ylvi Beqja, është thirrur nga prokuroria e Durrësit, për t’u pyetur lidhur në cilësinë e personit që ka dijeni për rrethanat e hetimit, por ende nuk janë marrë deklarimet e tij, për shkak të statusit që gëzon si i penduar i drejtësisë, në çështjen më të shumëpërfolur të kohëve të fundit, që po hetohet nga krimet e rënda.

Ndërkohë, për të vërtetuar dyshimet e ngritura se personi nën hetim Luljeta Berisha e ka kryer veprën penale të pastrimit të parave, prokuroria e Durrësit, ka nisur në drejtim të disa shteteve letër porosi duke kërkuar informacion lidhur me llogaritë apo pronat që ajo dhe të afërm të saj zotërojnë.

Nga verifikimet e para rezulton se Luljeta Berisha, nuk e justifikon me burime të ligjshme pasurinë që zotëron, për shkak se për periudha të gjata ka qenë e papunë dhe pa asnjë të ardhur financiare. Ky hetim i ri i hapur ndaj motrës së Lulzim Berishës, duket se do të verë sërish në qendër të vëmendjes familjen e tyre.

Pak javë më parë, emri i ish-kreut të bandës së Durrësit u lakua mjaft pas lirimit me kusht nga gjykata e Apelit Durrës. Për lirimin e tij, është akuzuar dhe dërguar prapa hekurave, drejtori i burgut të Durrësit, Astrit Kotaj, ndërsa kërkohet juristi Teodor Labi. Çështja hetohet nga prokuroria e Tiranës, pasi nën hetim janë vënë dhe gjykatësit që dyshohen se favorizuan Lulzim Berishën për të përfituan lirinë me kusht./News24/

Zbulohet lidhja e motrës së Lul Berishës me dëshmitarin kundër Emiljano Shullazit

3 Gedanken zu „Top Gangster Ylvi Beqja: wie er die Gerichts Urteile mit „Neshat Fana“ um das „Vollga“ Hotel kaufte.“

 1. Die unendliche Geschichte, eines ordinären Betruges, wie es ja viele gibt in Albanien, ebenso im Raum Sarande, Ksmali, Durres, Vlore usw..

  27 Gusht 2017 – 07:38 | përditesuar në 07:43
  Raporti, 30 dosjet me kohën
  ekstreme në Gjykatën e Lartë
  Rekordi, 2 dosjet e “Saudi Bradhers”
  Të tjera rreth shkrimit
  Rekordi, 2 dosjet e “Saudi Bradhers”
  Gjykata e Lartë, që është kupola e drejtësisë Shqiptare, konsiderohet si një ndër gjykatat që ka sjellë zvaritjen më të madhe të proceseve gjyqësore, për sa i përket nxjerjes së një vendimi përfundimtar. Kjo për shkak të numrit të madh të dosjeve që rregjistrohen në sekretarinë e kësaj gjykate, por edhe të numrit të vogël të trupave gjyqësore që ka në dispozicion kjo gjykatë.

  Pavarësisht këtij probabiliteti, në shumë raste Gjykata e Lartë, ka vepruar në zgjidhjen e shpejtë të çështjes duke dalë me vendime përfundimtare. Por kjo sipas një studimi të kryer nga Qëndra për Çështje të Informimit Publik (INFOCIP) ka ndodhur në shumë pak raste.

  Sipas këtij studimi në këto pak raste, trupat gjyqësore të Gjykatës së Lartë kanë vepruar me procedurë të përshpejtuar duke i dhënë zgjidhje konflikteve gjyqësore.Gjatë analizimit të këtij raporti gazeta “Shqiptarja.com”, mësoi se gjatë vitit 2016 Gjykata e Lartë ka marrë vendim përfundimtar, për më shumë se 600 dosje.

  Pra në një vit, kjo gjykata ka arrirtur të nxjerë mbi 600 vendime. Ndërkohë në raport evidentohen dhe 30 rastet e shqyrtimeve gjyqësore me kohëzgjatjen më ektreme, duke arritur rekordin kohor të shqyrtimit të një dosje gjyqësore.

  Rekordi, 2 dosjet e “Saudi Bradhers”
  Gazeta “Shqiptarja.com” zbulon listën e plotë të dosjeve civile që janë gjykuar në ekstremin kohor nga Gjykata e Lartë. Bëhet fjalë për 30 dosje, ku mes tyre një çështje i përket shtetasit Arben Frroku, kundër hipotekës së Tiranës, disa kompanive amerikane dhe dosja e shoqërisë “Saudi Bradhers Comercial Company” kundër hipotekës së Durrësit.

  ashmë dihet që kjo kompani, ka hyrë në një kalvar gjyqesh të pafundme me hipotekën e Durrësit, shtetasin Zanmir Hasa dhe persona të tjerë.

  Për një nga çështjet gjyqësore të gjykuara nga trupa gjyqësore e kryesuar nga kryetari i kësaj gjykate Xhezair Zaganjori, mësohet se kjo kompani ka fituar kundër palës kundërshtare, duke rikthyer dosjen për rigjykim në gjykatën Administrative. Ndërkohë raporti zbulon se kjo dosje ka qëndruar në ekstremin e mundshëm të pritjes për tu gjykuar, pasi ka qëndruar në Gjykatën e Lartë plot 2080 ditë, duke thyer rekordin e çdo çështje tjetër.

  Ndërkohë një tjetër dosje e kësaj kompanie, ka qëndruar në gjykatën e Lartë në pritje për tu gjykuar plot 1677 ditë. Ndërkohë lista me 30 dosje vijon me cështjen e shtetasit Lorenc Capeli kundër Dashurije Dino etj,, dosje e cila ka qëndruar plot 1696 ditë në pritje për tu gjykuar.

  Koha ekstreme
  Ndërkohë në raport evidentohen dhe 30 rastet e shqyrtimeve gjyqësore me kohëzgjatjen më ektreme, duke arritur rekordin kohor të shqyrtimit të një dosje gjyqësore.

  Arben Frroku
  Bëhet fjalë për 30 dosje, ku mes tyre një çështje i përket shtetasit Arben Frroku, kundër hipotekës së Tiranës, disa kompanive amerikane dhe dosja e shoqërisë “Saudi Bradhers Comercial Company” kundër hipotekës së Durrësit.
  http://shqiptarja.com/home/1/raporti-30-dosjet-me-kohen-ekstreme-ne-gjykaten-e-larte-437824.html

 2. Noch die nächste Bombe des US Botschafters Donald Lu. Im Lügen Meer, der korrupten und kriminellen EU Partner, wurden erneut alle Berichte gefälscht, Angela Merkel verbreitete den Hirn Murks ohne Verstand: Albanien hätte Fortschritte gemacht, aber nur bei „State Capture“ durch Kriminelle Clans.

  Emiljano-Shullazi

  Emilano Shullazi, Langzeit Auftragskiller, Erpresser, Drogen, Bordell und dann noch der Betrugs mit dem „Vollga“ Hotel.

  4 grosse Schwerverbrecher Clan kontrollierten Albanien, die Politik: Emijlano Shullazi“ ,

  Kurthi i Edi Ramës ndaj Ben Blushit për foton me Lul Berishën

  Lulzim Berisha (ein Kosovo Mörder und Gangster, Ex-Chefleibwächter des Fatos Nano) illegal frei gelassen worden)

  Ein Kosovo Berufs Gangster, der 1994 erstmalig in Deutschland festgenommen wurde.

  Immer wieder tauchen im Durres Mafia Einkaufs Centrum: „Blue Star“ gefälschte Geldscheine auf. Diesmal wurde sogar mit gefälschen 500 LEK Scheinen = ca. 3 €, dort versucht einzukaufen.

  Beschlagnahmt wurde das Einkaufs Centrum nie, was dem zu Lebenslanger Haft verurteilten Verbrecher Kartell des Kosovaren

  und Klement Balili, wo die 4 Gruppe nicht erwähnt wird. Diese Gruppen, arbeiten dann mit 20 weiteren Mafia Gruppen zusammen.

  “Santa Quaranta“ Ilir Meta, Arben Ahmeti, Klement Balili: Albanias Mafia und Koko Kokodhemi
  Klement Balili. Transport Direktor Sarande

  Klement Balili, kann seit 18 Monaten angeblich nicht gefunden werden. Hier verspricht Ilir Meta, dem US Botschafter, die Festnahme, vor wenigen Monaten.
  US Botschafter Donald Lu, gibt Anweisung an Ilir Meta, für die Verhaftung von Klement Balili, der sichtbar wenig erfreut ist.

  Durres Wahlkampf, was EU Kriminelle als Demokratie verkaufen: Über 30 verurteilte Kriminelle kaufen sich Staats Posten und kommen frei, mit Bürgschaft des Durres Bürgermeister: Vangjush Dako

  Bomba e Donald Lu, kundër Ramës: Katër klane mafioze të kontrollojnë vendin....

  Bomba e Donald Lu, kundër Ramës: Katër klane mafioze të kontrollojnë vendin….

  10:58, 02/10/2017

  Ambasadori i SHBA-së Donald Lu ka bërë sot një deklaratë të fortë. Duke folur në 20 vjetorin e Shkollës së Magjistraturës ambasadori Lu ka hedhur akuza të forta.

  ‘Emiljano Shullazi thuhet se vijon të bëjë trafik droge nga qelia.

  Lulzim Berisha u lirua gabimisht më herët nga zyrtarët e burgut. Edhe pse u vunë në hetim drejtori dhe juristi i burgut, Berisha vazhdon të jetë i lirë’ është shprehur ambasadori i SHBA-së Donald Lu.

  ‘Klemend Balili ia ka dalë që për 18 muaj ti shpëtojë drejtësisë’, ka qenë deklarata tjetër e fortë e ambasadorit të SHBA-së në Tiranë, Donald Lu.

  Image

  Pjesë nga fjala e ambasadorit Donald Lu:

  Në këtë sallë ka dy grupe. Një grup me shumë përvojë grupi i parë, po për mua grupi i dytë e më i rëndësishëm janë të rinjtë me shpresë e optimizëm për të ardhmen e Shqipërisë. Vettingu fillon javën që vjen. Shqiptarët duhet të jenë krenarë që larguan kriminelët nga Parlamenti. Ai i 2017 është më i mirë se i 2013.

  Lufta kundër krimit të organizuar; derisa peshqit e mëdhenj të futen ne burg kanabisi do kthehet sërish. Kateë klane kryesore drejtojnë 20 familje kriminale shqiptare që dominojnë aktivitetet kriminale.

  Emiljano Shullazi është një nga këta grupe kriminale.

  Lulzim Berisha, i cili u lirua gabimisht. Klemend Balili i shpëtoi drejtësisë për 18 muaj.

  Ka shumë Shullazë, Lul Berisha e Klement Balili në Shqipëri.

  © SYRI.net

  Politike
  02 Tetor 2017 – 10:44 | përditesuar në 13:17

  Ambasadori i SHBA, Donald Lu, bëri akuza të forta në lidhje me bandat kriminale, që veprojnë në vendin tonë, teksa deklaroi se drejtuesit e krimit rrallë arrestohen dhe pothuajse kurrë nuk ndiqen penalisht. Lu tha se në Shqipëri janë katër klane kryesore që kontrollojnë 20 familje kriminale, të cilat menaxhojnë operacione kriminale, ku përfshihen trafiku njerëzor, shantazhi, vjedhja e makinave dhe pastrimi i parave. Sipas diplomatit amerikan, krerët e këtyre bandave janë Emiljano Shullazi, i cili vazhdon të kryejë trafik droge dhe armësh nga qelia e paraburgimit, Lulzim Berisha, që u lirua gabimisht nga zyrtarët e burgut, dhe Klement Balili, që ia ka dalë t’i shpëtojë drejtësisë shqiptare për 18 muaj falë paaftësisë së prokurorëve, policisë dhe Ministrisë së Drejtësisë.“Janë disa emra të famshëm kriminelësh shqiptarë, si trafikanti i dënuar i drogës Emiljano Shullazi, për të cilët media pretendon se vazhdon të kryejë trafik droge dhe armësh nga qelia e paraburgimit. Ose Lul Berisha, kreu i bandës së dhunshme të Durrësit që gabimisht u lirua herët nga zyrtarët e burgut. Kjo çoi në arrestimin e drejtorit dhe avokatit të burgut, por në mënyrë të mistershme, Lul Berisha mbetet i lirë. Dhe së fundi, magjistari Klement Balili, një trafikant ndërkombëtar droge, i kërkuar nga Greqia dhe Agjencia e Zbatimit Anti-Drogë (DEA) e SHBA, por që ia ka dalë t’i shpëtojë drejtësisë shqiptare për 18 muaj falë paaftësisë së prokurorëve, policisë dhe Ministrisë së Drejtësisë”, tha Lu.

  Gjatë konferencës së 20-vjetorit të Shkollës së Magjistraturës, ambasadori i SHBA solli në kujtesë dhe rastin e gjyqtares Fildese Hafizi, e cila u vra nga ish-bashkëshorti i saj. Sipas Donald Lu, vdekja e Fildesit duhet të shërbejë si frymëzim për të gjithë, në mënyrë që t’i jepet popullit shqiptar një drejtësi e vërtetë.

  “Vdekja e Fildesit nuk duhet të shkojë dëm. Ajo duhet të jetë frymëzim për të gjithë të diplomuarit e Shkollës së Magjistraturës për të vazhduar punën e saj për t’i dhënë drejtësi të vërtetë popullit shqiptar. Ajo e la këtë përgjegjësi për të gjithë ne. Ndërkohë që festojmë 20-vjetorin e Shkollës së Magjistraturës sot, kjo na ofron një çast për të reflektuar mbi zhvillimin e bërë dhe rrugën përpara”, shtoi ambasadori.

  Fjala e plotë e ambasadorit Donald Lu:
  I nderuar ish Presidenti Moisiu, Kryetar Zaganjori, Ministre Gjonaj, Ministër Xhafaj, Zoti Sadushi, kolegë ambasadorë, zonja dhe zotërinj,

  Mirëmëngjës. Sot në këtë sallë shoh dy grupe. Grupi i parë është afër skenës, ata janë disa të huaj dhe disa, me respekt, të moshuar me shumë përvojë në sistemin e drejtësisë. Për mua grupi i dytë është më interestant. Grupi i dytë ata janë të rinjtë, larg skenës, me fytyrat plot me optimizëm dhe plot vetëbesim. Ata të gjithë japin shpresë për të ardhmen e Shqipërisë. Kjo duartrokitje është për ju.

  Si të gjithë ju, edhe unë jam këtu për të njohur rolin e rëndësishëm të Shkollës së Magjistraturës në përgatitjen e brezit të ardhshëm të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Por nëse më lejoni, dëshiroj të shtoj diçka specifike për të diplomuarën tuaj, të ndjerën Fildes Hafizi, si dhe diçka për sfidën e ardhshme madhore të sistemit gjyqësor shqiptar – krimin e organizuar.

  Pata mundësinë të merrja pjesë në ceremoninë e diplomimit në Shkollën e Magjistraturës vitin e kaluar. Atje, pata kënaqësinë të bisedoja me Fildes Hafizin për përkushtimin e saj për ta bërë më të mirë sistemin gjyqësor shqiptar. Si të gjithë të diplomuarit, ishte një e re e shkëlqyer dhe e talentuar që donte t’i shërbente vendit të saj.

  Sistemi gjyqësor i Shqipërisë e la në baltë Fildesin. Sistemi dështoi ta mbante të shoqin e saj të rrezikshëm në burg. Dështoi ta mbronte kur ai u lirua. Fildesi, si të tjera gra në Shqipëri që janë viktima të dhunës në familje, meritojnë diçka më të mirë nga sistemi i drejtësisë.

  Vdekja e Fildesit nuk duhet të shkojë dëm. Ajo duhet të jetë frymëzim për të gjithë të diplomuarit e Shkollës së Magjistraturës për të vazhduar punën e saj për t’i dhënë drejtësi të vërtetë popullit shqiptar. Ajo e la këtë përgjegjësi për të gjithë ne. Ndërkohë që festojmë 20-vjetorin e Shkollës së Magjistraturës sot, kjo na ofron një çast për të reflektuar mbi zhvillimin e bërë dhe rrugën përpara.

  Të gjithë shqiptarët duhet të jenë krenarë për hapat përpara që kanë ndërmarrë gjatë viteve të fundit. Vetingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve do të fillojë javën që vjen. Ka qenë rrugë e gjatë për të arritur deri këtu, por ky proces do të bëhet si duhet dhe me profesionalizëm, duke iu dhënë shpresë shqiptarëve se do mund të gjejnë drejtësi në gjykatat e tyre.

  Shqiptarët duhet të jenë krenarë që kanë larguar kriminelët nga parlamenti. Në këtë drejtim, Kuvendi i 2017-ës është më i mirë se Kuvendi i 2013-ës. Më në fund, shqiptarët, në qeveri dhe në opozitë, duhet të jenë krenarë për përparimin domethënës kundër kultivimit të kanabisit.

  Por sfida më e madhe dhe më e vështirë është ende përpara Shqipërisë – lufta kundër krimit të organizuar. Derisa peshqit e mëdhenj të arrestohen, ndiqen penalisht dhe të futen në burg, kanabisi do të kthehet, gjyqtarët do të marrin rryshfet dhe zyrtarët qeveritarë do të korruptohen.

  Çfarë dimë lidhur me problemet e krimit të organizuar në Shqipëri?

  Sipas raporteve të Departamentit të Shtetit të SHBA, Shqipëria është qendër e aktivitetit të krimit të organizuar që përfshin trafikun e drogës, armëve dhe prostitucionit. Katër klane kryesore kontrollojnë 20 familje kriminale që menaxhojnë operacione kriminale ku përfshihen trafiku njerëzor, shantazhi, vjedhja e makinave, dhe pastrimi i parave. Shqipëria ka një treg të zi jo të vogël për mallra kontrabandë, në radhë të parë duhan, bizhuterì, makina të vjedhura dhe telefona celularë. Vendi mbetet në rrezik domethënës nga pastrimi i parave për shkak të korrupsionit të kudogjendur dhe një sistemi ligjor të dobët.

  Janë disa emra të famshëm kriminelësh shqiptarë, si trafikanti i dënuar i drogës Emiljano Shullazi, për të cilët media pretendon se vazhdon të kryejë trafik droge dhe armësh nga qelia e paraburgimit. Ose Lul Berisha, kreu i bandës së dhunshme të Durrësit që gabimisht u lirua herët nga zyrtarët e burgut. Kjo çoi në arrestimin e drejtorit dhe avokatit të burgut, por në mënyrë të mistershme, Lul Berisha mbetet i lirë. Dhe së fundi, magjistari Klement Balili, një trafikant ndërkombëtar droge, i kërkuar nga Greqia dhe Agjencia e Zbatimit Anti-Drogë (DEA) e SHBA, por që ia ka dalë t’i shpëtojë drejtësisë shqiptare për 18 muaj falë paaftësisë së prokurorëve, policisë dhe Ministrisë së Drejtësisë.

  Ka edhe shumë Shullazë, Lul Berisha dhe Klement Balilë të tjerë në Shqipëri. Pyesni cilindo oficer policie dhe ai apo ajo do të tregojë edhe një duzinë tjetër drejtuesish të krimit që meritojnë të jenë në burg.

  Si do t’i mundim drejtuesit e fuqishëm të krimit të organizuar?

  Drejtuesit e krimit në Shqipëri rrallë arrestohen dhe pothuajse kurrë nuk ndiqen penalisht. Në vitin 2016, policia arrestoi 1,349 persona për kundravajtje të lidhura me trafikimin e drogës. Më pak se 100 nga këto arrestime çuan në dënime për trafik droge në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Edhe më shqetësues është fakti që kishte zero dënime, zero arrestime, zero ndjekje penale për ndonjë peshk të madh për organizim, drejtim apo financim të organizatave të trafikut të drogës gjatë vitit 2016. Edhe në vitin 2015 ishin zero.

  Në Shtetet e Bashkuara në vitet ‘20 dhe ‘30 pati një epidemi të krimit të organizuar. U krijuan task-forca elitë të agjencive të ndryshme për të vënë në shënjestër drejtues të mafias si Al Capone. Kishin prokurorë, policë, dhe ekspertë të krimit financiar që punonin së bashku. Është me rëndësi kritike që policët, prokurorët dhe shërbimet inteligjente shqiptare të punojnë më ngushtë për të luftuar krimin e organizuar.

  Nuk ka për të qenë e lehtë. Me gjasë do të jetë luftë e egër. Në vitin 2014, Shqipëria pati 72 bomba në makina dhe shumica besohet se ishin rezultat i dhunës mafioze. Populli shqiptar duhet të kërkojë veprim, por duhet të dijë se të arrish rezultate kundër drejtuesve të fuqishëm kriminalë kërkon durim, guxim dhe sakrifica. Besojmë se është koha që qeveria e Shqipërisë t’i shpallë luftë krimit të organizuar. Besojmë se disa nga ushtarët më të rëndësishëm në këtë luftë do të jenë të diplomuar të Shkollës së Magjistraturës.

  Faleminderit.

  Vlahutin: SPAK do gjurmojë shumë paligjshmëri
  Nga ana e saj, ambasadorja e BE në Tiranë, Romana Vlahutin, tha se do të mbështesë çdo institucion që do të luftojë korrupsionin. Vlahutin deklaroi se Shqipëria është në prag të një sistemi të ri gjyqësor dhe në muajt në vijim do të bëhet dhe Vettingu.

  Më tej, diplomatja theksoi se institucionet e reja dhe SPAK do duhet të gjurmojnë shumë paligjshmëri, duke shtuar se sistemi po çalon te viktimat e dhunës, duke risjellë dhe njëherë në vëmendje rastin e gjyqtares Fildeze Hafizi, që u vra mizorisht nga ish-bashkëshorti.

  “Ne si BE do bëjmë çmos për të përkrahur atë që shqiptarët presin, do mbështesim çdo institucion, që do luftojë korrupsionin. Dy dekadat e një epoke të edukimit juridik, kjo nuk ka qenë një punë e lehtë. Shqipëria është në prag të një sistemi të ri gjyqësor. Në muajt në vazhdim do të bëhet Vettingu. Kjo është shumë e rëndësishme për njerëzit e Shqipërisë, por edhe jashtë. Institucionet e reja dhe SPAK do duhet të gjurmojnë shumë paligjshmëri. Do luftojmë korrupsionin dhe godasim paligjshmëritë. Sistemi po çalon te viktimat e dhunës në familje si gjyqtarja Fildeze Hafizi. Magjistratët janë e ardhmja e këtij kombi”, u shpreh Vlahutin.

  Redaksia Online
  D.Ç./Shqiptarja.com

  Edi Rama, mit Berufsverbrechern unterwegs:

  Albanians Mafia

  Prominenz der Albaner Mafia: Edi Rama, Tom Doshi, Mark Froku

  Der Innenminister Samir Tahiri, hat an enge Verwandte, seinem Bruder, an Kriminelle hohe Polizei Posten verkauft, wie es üblich ist. Die Morde in Durres zeigen, das diese Banden vor aller Augen ihr Unwesen treiben, vor allem rund um die Rrruga Taulantia.

  Sokol Bode (majtas) dhe Moisi Habilaj (ne mes)

  Der Cousin Sokol Bode von Samir Tahiri, mit dem Super Gangster Moisi Habitaj (Rechts), eine Langzeit Freundschaft, identisch wie bei der Familie Bujar und Sokol Nishani mit Top Verbrechern.

 3. Die Vollmachten der Saudi Firmen, fälschte Ylvi Beqia, der heutige Katar Botschafter: Edmond Çaça, damals an der Botschaft in Riad, wurde gefeuert, weil er die gefälschten Vollmachten besorgte und andere Papiere. A, 30.10.2017 vom Staatspräsidenten Ilir Meta gefeuert.

  Noch peinlicher wird die Sache, das Fatmir Hajdari die korrupte Berisha Richterin mit dem Fall betraut wurde, obwohl sie keinen Schul Abschluss hat, auch die dubiose Lulzim Basha Sache im Bechtel Skandal regelte für Berisha
  Man hat die Handy Nummern und Shullazi spielte als Auftragsmörder ganz Oben mit auch für Samir Tahiri

  „“Shullazi hat erklärt, dass er eine SMS an Judge Fatmira Hadjari geschickt hat, als die Frage des ehemaligen Vulkohotels gefallen ist.““

  http://shqiptarja.com/home/1/shullazi-n–gjykat–ylvi-beqja-g-njen-m–premtoi-1-4-mln-euro-461012.html?pos_1

Schreibe einen Kommentar