Theater Show, weil in Durres die Lokal Mafia in der Rruga e Deshmoreve – Durres auch das „Rauch Verbot“ missachtet.

Die Lebensmittel und Gesundheits Aufsicht machte zur Show Lokal Kontrollen, wo dreist vor den Augen der Kontrolleure sogar geraucht wurde, was ja auch Minister machen. Besonders beliebt sind solche Shows, auch vom aktuellen Bau Inspektor, der Ende 2013 einen illegalen neuen Hochhaus Bau stoppte in der Rruga Taulantia, und 2 Monate später wurde wieder weiter illegal gebaut, was Durres Stile ist.

4  Lokale erhalten dort ein Bußgeld.

Die Aufsichts Behörde ist eine Show Theater Nummer inklusive der Stadt Polizei, ebenso seit über 10 Jahren. Lefter Koka, Vangjush Dako Stile eben. Vangjush Dako baut selbst illegal, ohne Stadtrats Beschluß in der Rruga Taulantia im Meer, gegen die Regierungs Beschlüße.

Man kontrolliert die Lokale in der Rruga e Deshmoreve in Durres, darunter auch das Mafia Imperium der „Splendid“ Lokale, wo das gesetzliche Rauch Verbot in den Lokalen vollkommen ignoriert wird.

Alle Lokale sind illegal gebaut, haben Abriß Bescheide, ´stehen in Öffentlichen Parks der zentralen Pracht Strasse, die nach Durres in das Zentrum führt.

Peinlich, wenn diese Lokale bereits mehrfach in den letzten 15 Monaten abgerissen werden sollten, ein Versprechen u.a. für den Wahlkampf in 2013 der neuen Regierung von Edi Rama, mehrfach von der Bau Polizei, welche auch Abriss Bescheide schickte, aber in der Currilla, Kallmi, inklusive der Splendid Lokale ist wie seit 15 Jahren nie etwas passiert.

Mafia Ourel Bylykabashi Rruga e Deshmoreve
Mafia Ourel Bylykabashi
Rruga e Deshmoreve

Abriss war fuer September 2013 versprochen, dann mangels Geld im Januar. Die Lokale in der Rruga e Dishmoreve in den Öffentlichen Parks, stehen immer noch. Splendid von Innen.

Schaum Schlägerei der Regierung, wo bis heute keine Baugesetze implemtiert sind, nach über 20 Jahren. Illegales Bauen ist nun mal schon seit vielen Jahren Strafbar an der Küste, auf Antiken und Öffentlichen Boden wie Schulen, Parks  usw..

From Februaru 1st, prison sentences for illegal constructions

Durrës. Shëndetësia dhe Ushqimi, gjoba 4 lokaleve dhe 2 duhanxhinjve

DURRËS, 23 janar 2015 –  Të enjten në mbrëmje, më 22 janar 2015, Inspektorati Shtetëror Shëndetësor (ISHSH), në bashkëpunim me Autoritetin Kombëtar të Ushqimit (AKU), realizuan një sërë inspektimesh në qytetin e Durrësit për zbatimin e ligjit antiduhan.

Ka qenë aksion i befasishëm, pasi është shfrytëzuar nata dhe moti me shi, gjë që ka detyruar pronarët e lokaleve të lëshojnë pe ndaj duhanxhinjve “të thekur”. Mësohet se janë inspektuar 42 njësi tregtare si bare, restorante, lokale bastesh sportive. U vendosën 4  masa administrative me vlerë 300 mijë lekë për 4 lokale dhe 2 masa administrative me vlerë 5 000 lekë për duhanpirës.

Inspektimi u ndoq edhe nga Eltar Deda, kryeinspektor i ISHSH-së dhe Afrim Bakaj, drejtor i AKU-së, të cilët theksuan vendosmërinë e institucioneve të drejtuar nga ata për zbatimin e ligjit.

Ndalesa e parë u bë te lokalet përgjatë rrugës “Dëshmorët”, ku  u gjobitën dy subjekte nga 350 mijë lekë secili. Kryeinspektori i  ISHSH, Eltar Deda pranon se në Durrës ky ligj nuk po zbatohet:

“Përsëri ka disa lokale që e kanë shkelur këtë ligj dhe ne sapo vendosëm një masë ndëshkimore ndaj një lokali dhe një duhanpirësi”.

Edhe drejtori i AKU-së Afrim Bakaj pohoi që në lokalet e restorantet e Durrësit konsumohet duhan”

“Kemi disa gjoba të vëna në Tiranë, Durrës apo në qytetet të tjera të Shqipërisë, por ka akoma abuzues të cilët mund ta pinë duhanin fshehur, gjithsesi ne jemi të vendosur që ta zbatojmë këtë ligj.”

Eltar Deda u shpreh:

“Ngritja dhe funksionimi i strukturave vendore të -së do të përmirësim i mëtejshëm i një pune të filluar mirë në të gjithë vendin. Për shkelësit e ligjit toleranca do të jete zero dhe zbatimi i ligjit është i njëjtë për të gjithë”.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

– See more at: http://www.durreslajm.com/sociale

Die Albaner Mafia wünscht keine Justiz

 

3 Gedanken zu „Theater Show, weil in Durres die Lokal Mafia in der Rruga e Deshmoreve – Durres auch das „Rauch Verbot“ missachtet.“

 1. Tiranë, përleshen me një femër pas gjobës, pezullohen dy policët rrugorë (VIDEO)

  2 Polizisten wurden suspendiert. Man hatte einer Fahrerin: Alma Martini aus Lezhe, mit angeblichen 40 Jahren, ein Bußgeld verpasst, aber den Führerschein einbehalten, weil das Alter nicht stimmen konnte. Darauf kam es zu Handgreiflichkeiten, auch verbalen Beleidungen.

  Postuar më: 7 Shkurt, 2015 tek Aktualitet

  1

  Një ngjarje aspak e këndshme ka ndodhur ditën e sotme në kryeqytet.

  Një grua është përplasur fizikisht me dy efektivë të Policisë Rrugore në detyrë dhe shkak është bërë një gjobë, e pasuar me bllokimin e patentës dhe më tej shkëmbimin e fyerjeve dhe grushteve.

  Ngjarja ka ndodhur rreth orës 15:00 të pasdites së djeshme, pranë stadiumit “Dinamo” në Tiranë.

  http://www.gazetadita.al/nje-komunikim-jo-dhe-aq-normal-mes-dy-policeve-rrugore-dhe-nje-gruaje-video/

  Dhe në përfundim ky incident pati si të ndaluar 40-vjeçaren Alma Martini, nga Lezha, me akuzën “kundërshtim dhe goditje e punonjësve të policisë në detyrë” dhe 2 efektivët e pezulluar Martin Coli dhe Llambi Gjermeni, për sjelljen e tyre të pahijshme, që fillimisht fyen dhe më tej goditën qytetaren.

  Pezullimi i efektivëve është bërë për hetim administrativ deri në sqarim të plotë të rrethanave të ngjarjes së ndodhur.

  Një video është transmetuar dje në “News24”, ku dy punonjës të Policisë Rrugore janë konfliktuar verbalisht dhe fizikisht me një femër.

  Në filmimin që zgjat një minutë e gjysëm, dallohet se konflikti ndodh shumë pranë stadiumit.

  Fillimisht policët kanë ndaluar Alma Martinin nga Lezha, për shkak se kishte hyrë në një rrugë kundra-vajtje.

  Pas vendosjes së gjobës, policët kanë refuzuar t’i japin patentën gruas, e cila me tone të larta ka kërkuar kthimin e saj.

  Gruaja nuk e ka pranuar gjobën dhe është konfliktuar me policët rrugore duke hedhur fletën e gjobës në tokë bashkë me patentën që i shpëton gabimisht nga dora.

  Teksa kërkon patentën, efektivët refuzojnë dhe dëgjohet se një prej tyre ofendon 40-vjeçaren, duke e quajtur “k…vë”.

  Kjo e fundit është irrituar dhe u ka kërkuar llogari, duke pështyrë, ofenduar dhe sharë efektivët, duke u thënë “qelbësirë m…” apo “u q… robtë!”.

  Më tej kthehet dhe godet një prej tyre. Policët rrugorë kanë reaguar po kaq dhunshëm, duke e qëlluar dhe fyer gjithashtu.

  Në këto çaste ndërhyn një kalimtar që i qetëson, kurse efektivët kërkojnë përforcime në radio.

  Pas shfaqjes së kësaj videoje në media, Policia e Shtetit njoftoi se ka pezulluar dy policët rrugorë.

  Po kështu ndaj Martinit është marrë masa e ndalimit për kundërshtim të efektivëve gjatë detyrës.

  Ajo po procedohet penalisht me një akuzë dhe do të jetë prokuroria që do vendosë dhe më pas gjykata, nëse do hetohet në gjendje të lirë apo me masë arresti.

 2. 6 Lokale erhielten ein Bußgeld weil Rauchen geduldet wurde, wobei die Bußgelder in der Regel nie gezahlt werden
  17 Tetor 2015 – 11:30 | përditesuar në 12:04
  Tiranë, lejuan klientët të pinin duhan
  Nga 3 milionë lekë gjobë 6 lokaleve
  TIRANË – Gjashtë lokale në zonën e ish-bllokut në kryeqytet dhe tek Komuna e Parisit janë gjobitur nga Inspektorati Shtetëror Shëndetësor pasi nuk zbatonin ligjin anti-duhan. Inspektorët e degës së Tiranës kryen kontrolle në 30 lokale dhe klube nate, por vetëm 6 prej tyre rezultuan se lejonin pirjen e duhanit në ambientet e brendshme, dhe për pasojë janë gjobitur me nga 3 qind mijë lekë të rinj secili.

  Z. Gjergji Koja, Kryeinspektor i Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor dega Tiranë u shpreh se: ky inspektim ishte në vazhdën e monitorimit të vazhdueshëm të zbatimit të ligjit Nr. 9636 dt. 06. 11. 2006 ‘Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit’ i ndryshuar, dhe është pjesë e planit të punës së ISHSH dega Tiranë”.

  Inspektimet e ISHSH dega Tiranë u monitoruan nga inspektorët e Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor Qendror të cilët ishin pjesë e grupeve të inspektimit.

  Subjektet ndaj të cilëve u morën masa janë:
  Bar kafe Lyon
  Bar kafe Flares
  Bar kafe Rexhina
  Bar kafe Capricio
  Bar kafe Whiskey bar
  Bar kafe Mapo

  Redaksia Online
  (Gre.M/Shqiptarja.com)

 3. neue Bussgelder in Tirana, wo dann niemand bezahlt und Alles ist Show

  Aktualitet
  13 Mars 2016 – 14:35 | përditesuar në 18:13
  ‚Antiduhan‘, gjobiten 9 lokale VIP
  në Tiranë, ndër to Lollypop e Lizard
  Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka vijuar kontrollet antiduhan në të gjithë vendin, ku pavarësisht penaliteteve, sërish nuk mungojnë shkeljet e ligjit në konsumimin e duhanit brenda lokaleve dhe restoranteve.

  Si rezultat i inspektimeve të ushtruara nga data 7 mars 2016 deri më datë 12 mars 2016, për monitorimin e zbatimit të ligjit Nr. 9636 dt. 06. 11. 2006 ‘Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit’ i ndryshuar, janë gjetur me shkelje 9 subjekte.

  Inspektorët e ISHSH kanë marrë 9 masa administrative me vlerë 300 000 lekë të reja secila ndaj subjekteve të cilat janë gjetur në shkelje të ligjit.

  Subjektet ndaj të cilëve u morën masat:

  Inspektorati Shtetëror Shëndetësor Qendror

  Lollypop club

  Lizard club

  Roa

  Inspektorati Shtetëror Shëndetësor, Dega Tiranë:

  “Krem Kafe“, Bar Kafe,

  Top Bast sh.a, Bar Lloto

  Inspektorati Shtetëror Shëndetësor, Dega Shkodër:

  „Kalaja“ Bar Kafe

  Bar Kafe A. Cekaj

  „Elita“ Bar Kafe

  Inspektorati Shtetëror Shëndetësor, Dega Berat:

  Bar Kafe, A.Brami

  http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/–39-antiduhan–39–gjobiten-9-lokale-vip-n–tiran–nd-r-to-lollypop-e-lizard-346772.html

Schreibe einen Kommentar