Schlagwort-Archive: Tirana

Venice Kommission : Doris Pack: Ilir Meta, Edi Rama nehmen das Problem nicht ernst der Flucht aus dem Land

Besuch der EU-Venice Kommission in Tirana, ab heute und ausser Spesen Nichts gewesen, wenn die Kaspar Truppe abreist. Nennen wir es Alterssinnile Reise Truppe der EU, die sich an der Nase in Tirana vorführen lässt.


Alterssenile Reise Truppe der EU in Tirana, die Nichts mehr kapiert.

Zeitgleich geht der Absturz der Regierung in allen Bereichen, inklusvie Migranten Flucht weiter, weil ausser leeren Versprechen, kein Gesetz gilt, die Justiz eine Phantom Nummer ist.

Harte Kritik gegen die Justiz Aufbau Mafia der IRZ-Stiftung – EURALIUS, wegen Inkompetenz

Eine der vielen Institutionen im aufgeblähten und korrupten EU Apparat, wo nur Gelder in die eigene Tasche umgeleitet wird.

Die hochdotierten EU Spinner der VENICE Kommission, haben die Verfassungs Änderung von 2008 in Verantwortung, welche u.a. die Präsidenten Wahl mit nur. 71 Stimmen erlaubte im dritten Wahlgang, ebenso die Mafiöse Richter Bestellung durch den Staatspräsidenten, wo alle Verbrecher, sich dann als Richter einkaufen konnten, mit einem Desaster der Null Justiz in Folge, was bei den Verantwortlichen inkompetenden Profi Spinnern, der IRZ-Stiftung normal ist, denn in der Ukraine fordert der Ministerpräsident auch die Entlassung der 9.000 Richter und Staatsanwälte, welche im „Camorra“ identischen System der EU, der IRZ-Stiftung ausgebildet wurden.

Man tritt als Schutzherr, der Privatisierungs und Betrugs Mafia nun seit 15 Jahren vor aller Augen auf, wo jeder noch so ordinäre Betrugs und Bestechungsfall auch der Deutschen Politiker vertuscht wird. Man schweigt über die kriminellen Umtriebe der Amerikaner wie Frank Wisner, oder die Bechtel Firma.

Die Venedig-Kommission (Venice Kommission) (Europäische Kommission für Demokratie durch Recht) ist eine Einrichtung des Europarates, die Staaten verfassungsrechtlich berät. Eigenen Angaben zufolge spielt sie „eine führende Rolle, wenn es gilt, in Osteuropa Verfassungen auszuarbeiten, die den Normen des europäischen Verfassungsrechtsbestands entsprechen“.[1]

Zu den Tätigkeiten der Kommission zählen:

“The judiciary reform need to be all inclusive and effective,” declared the Albanian President, Bujar Nishani, during a meeting with the Venice Commission experts.

Makthi i banorëve të Durrësit, çdo fund muaji vuajnë për abone (Video)

30 tetor 2015 – Shërbimi i transportit në linjat urbane të qytetit të Durrësit, Durrës-Plazh, Durrës-Currila, Durrës-Unazë e Plazhit, Durrës-Universitet, Durrës-Porto-Romano dhe Durrës-Shkozet, janë privatizuar të gjitha. Privatizimi pritej të sillte rritje të shërbimit për nxënësit e shkollave dhe qytetarët, por çdo fund muaji, qytetarët e të gjitha moshave kalojnë orë e orë të tëra për të siguruar një abone udhëtimi. Madje radhët nisin që në orën 02:00 të mëngjesit, ndërsa aty presin burra, gra, gjimnazistë, studentë e të gjithë ata që kanë nevojë për një abone.

“Abonetë po shiten nën dorë. Kush ka mik e siguron një tillë, kam që në orën 02:00 të mëngjesit”, thotë një banor i Durrësit.

“Zura radhë, por mu bllokua fryma. Turma më mori me vete dhe nuk mund të prisja një abone. Këtu hyjnë ata që kanë miq dhe sigurojnë një abone”, thotë një gjimnaziste.

“Korrupsioni këto ka, mungesa e shërbimit për qytetarët është evidente, bashkia duhet t’i shikojë problemet e qytetarëve, sepse nxënësit e studentët duhet të pajisen me abone. Nuk kanë mundësi familjet të shpenzojnë para për bileta autobusi dhe abonetë të shiten nën dorë”, është apeli i shumë qytetarëve.

/K.H. portali DurresLajm/

Video:

Doris Pack shuplakë Ramës: Pyete veten pse shqiptarët po ikin tani që ti je kryeministër? Bashkë me Metën s’po e merrni seriozisht

 Doris Pack shuplakë Ramës: Pyete veten pse shqiptarët po ikin tani që ti je kryeministër? Bashkë me Metën s’po e merrni seriozisht
Eurodeputetja Doris Pack, ka folur për situatën politike në vend dhe arsyet se pse shqiptarët po kërkojnë të ikin në vendet e tjera evropiane.
Duke folur për Abc News, Pack tha se as Rama e as Meta nuk e marrin seriozisht eksodin e shqiptarëve drejt Perëndimit.
“Nuk e kuptoj, pse kemi kaq shumë shqiptarë që braktisin vendin. Nëse do të isha në vendin e Ramës, do të pyesja pse ndodh kjo? Pashë shifrat e azilkërkuesve shqiptarë në muajin shtator në Gjermani dhe është vërtet e pabesueshme. Ndoshta është një koincidencë, por shtrohet pyetja, pse shqiptarët nuk iknin para se Shqipëria të ishte një vend kandidat dhe ikin tani që Shqipëria është një vend kandidat? Besoj, se ka një lidhje me situatën politike. Sot në shoqërinë shqiptare duhet vërtet të shtrojmë pyetjen nëse duhet të jesh kriminel për t’u bërë deputet. Nuk e konceptoj, se si ata që qeverisin vendin nuk e kuptojnë që kjo përcjell një imazh të tmerrshëm për vendin. Të gjithë e shohin, të gjithë flasin për këtë, por as Rama dhe as Meta nuk e marrin seriozisht”, ka thënë eurodeputetja Doris Pack.

Salih Berisha Leute sind direkt in jede Schweinerei verwickelt, auch dem Organ Handel.

Doris Pack erhält von diesen Banden in Skhoder einen Orden in 2015, schweigt warum man bis heute mit Lulzim Basha, das Verbrecher Imperium deckt.

Bujar Nishani - Doris Pack Orden: Verantwortliche Inkompetenz, Verbrecher Promotion von über 25 Jahren
Bujar Nishani – Doris Pack Orden: Verantwortliche Inkompetenz, Verbrecher Promotion von über 25 Jahren

Die Westlichen „Camorra“ Institutionen toben sich in Albanien aus. Fäkalien aus den Wasserhähnen, Abwässer Gestank ohne Ende und Betonierung der Küste, Städte

Milliarden Betrug: Infrastrukur Projekte, des Betruges, wo 50 % der Gelder direkt von den Gestalten der EU, Weltbank, KfW gestohlen werden, welche nicht nur inkompetend sind, sondern direkt von der Albaner Mafia zum System ernannt wurden. Hier läuft wieder mal Fäkalien Wasser aus den Wasserhähnen in Tirana, bei den qualifizierten Chaos Leute im Angela Merkel „Fachkräfte“ Stile durchaus normal, seitdem die Demokratie Bringer und selbst ernannten Experten auftreten.

Noch schlimmer in Durres, wo die KFW, Weltbank, Betrugs Orgien in Tradition feiern, schlimmer wie die „Taliban“ wüten.

Dhjetë ditë ujë me fekale në rubineta, banorët e 'Fadil Radës' i bëjnë apel Veliajt Rruga ‚Fadil Rada‘ pranë gjimnazit ‚Ismail Qemali‘, Tiranë

Dhjetë ditë ujë me fekale në rubineta, banorët e ‚Fadil Radës‘ i bëjnë apel Veliajt

13:40, 23/06/2017

Prej mëse dhjetë ditësh, banorët e rrugës ‘Fadil Kraja’ në Tiranë, në krah të gjimnazit “Ismail Qemali” janë duke përjetuar ditët më të vështira të tyre: Jo mungesën e ujit, por ujin me fekale në rubineta! Bëhet fjalë për 10-15 pallate të prekura, dhjetra shtëpi privat e biznese që në kulmin e vapës po kalojnë një traumë.

V.S., një nga banorë të zonës e denoncoi rastin pranë “Syri.net” dhe i drejtoi një apel, kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliajt.

“Edhe pse punonjës të Ujësjellësit kanë ditë që po punojnë për të zbuluar se ku janë ndeshur me njeri-tjetrin tubacionet e ujësrave të zeza dhe të bardha, nuk po e gjejnë”, u shpreh ai.“Por situata është alarmante, sidomos për fëmijët dhe pleqtë, që rrezikojnë shëndetin.“

V. S. u shpreh në emër të fqinjëve të tij se po i bien këmbanave të alarmit me synimin që media të sensibilizojë zgjidhjen e problemit të tyre para se të vendosin për të ngritur një barrikadë dhe protestuar ndaj bashkisë…

http://www.syri.net/sociale/74577/dhjete-dite-uje-me-fekale-ne-rubineta-banoret-e-fadil-rades-i-bejne-apel-veliajt/

Genau gegenüber dem neuen Museum in der Rruga Taulantia, ist das Hotel Arvi von Spartak Braho, der grosse Komplex des Nard Koka, Bruder des Lefter Koka, also der identische Familie, welche den gesamten Bauaushub damals ins Meer kippte, danach Stahlträger einrammte, wo später ein neues Lokal gebaut wurde. Die ersten Winter Stürme, spülten dann Millionen Kubimeter ins Meer, schütteten die Hafen Einfahrt zu, was die korrupte EU und Mafia Consults aus Deutschland, ebenso Rhode u& Schwarz, schon ab 20014 wieder ausbaggern sollten. 2007 gab es Warnungen vor weiterer Entsorgung im Merr, was dann durch Vangjush Dako, erneut ignoriert wurde ab 201$ mit neuen illegalen Bauten und Lehm und Bauaushub ensorgen im Meer, was die Sitution nochmal verschärfte. Die korrupte EU wollte bis 15 Millionen € das Ausbaggern mit mit 3 Millionen ein unnötiges Vermessungen mit Sonar und Echolot der Kanal Verlandung fördern, sprich stehlen, denn niemand braucht sowas.

Tuberkolose Fälle in Durres, und niemand stoppt die Albaner Mafia an der Küste, mit ihren Geldwäsche Bauten davon im Tausender Paket auch die Kosovo Mafia, wo Viele etliche Villen, Appartments ebenso in Durres, der Mafia Zentrale Rruga Taulantia haben.
Deutschland finanziert erneut die Zerstörung der Lehm Berge von Durres, finanziert in den Hügeln und an der Küste von Durres, jede Abholzung der Wälder, wo die Abwässer in die bereits verseuchten Küsten Gewässer geleitet werden.

Im Dienste der Taliban Mafia, die Deutsche KfW, wo man real in den Lehmbergen Wälder aufforsten muss, auch wegen der Erosion, welche bei jedem Regen die Stadt überschwemmt.

Schon unter den Kommunisten gab es ein totales Bauverbot in den Hügeln von Durres, an der Küste, Currilla, Kallmi, wegen dem Geologischen Untergrund aus Lehm und Erde, wo nur eine grosse Aufforstung, auch die Erosion, die Folgen von Regen in der Stadt, Verstopfung der Kanalisation abmildern kann.

Jede Bebauung ist Unfug, aber ein Rathaus, Mafia Real Estage Projekt, solange korrupte Internationale, auch jeden Unfug finanzieren und kein LEK, € wird je in den Staatskasse fliessen.

Deshalb gab es auch keine Legalisierung von illegalen Bauten in der Gegend bis heute, und ganz Oben, beim Leuchtturm, thront ein nicht fertiger Klein Appartment Bau (links Oben im Bild, wo mit Bagger die Hänge gerodet werden, die nächste Weltpremiere der Idiotie, EU finanziert), Der Park der „Villa Zogu“ längst zerstört.

destroying the clay mountians of durres
destroying the clay mountians of durres

der Kosovaren Mord Familie Lulzim Berisha, Partner von Vangjush Dako seit 2000, als Vangjush Dako geschmiert wurde, als Bau Polizei Inspektor, nur Geld eintrieb, erpresste.

Kanalisation, erneut nun das Dritte Mal in wenigen Jahren, gibt es KfW finanzierte Wasserleitungen zur Vernichtung der Hügel von Durres, der Küste, der Antiken Stätten. Die Rathaus Pläne, der Leitungen, wo die illegale Besiedlung, schon erneut heute zu den Überschwemmungen von Durres, auch dem Rathaus Platz führte, und daran wird sich auch bei einer Kanalisation nicht viel ändern, weil Alles ausser Funktion ist in kurzer Zeit, von Lehm und Abfall Rückständen verstopft sein wird.

Hier kann man leicht Geld stehlen, mit gefakten Ausschreibungen, ohne Projekt Kontrollen und für Bauschrott in Tradition, wo nur Gelder verschwinden. Damit wurden Hundeter illegaler Bauten in den Antiken Zonen mit Bauverbot finanziert und die illegalen Mafia Lokale an der Küste, wo jedes Gesetz und Justiz unerwünscht ist.

KfW Projekte der vollständigen Zerstörung der Küste und Wälder in Durres. Der Plan die Hügel zu besiedeln mit neuen Wasserleitungen, wo er erneut die Abwässer ins Meer gehen.
Statt Abriss, wurden die illegalen Lokale Drogen Umschlagsplätze in Durres: Die Polizei fängt nun in den „Kallmi“ Mafia Lokalen mit Razzien an

Currilla, Kallmi Strände überall das selbe Problem mit den Mafia Bauten. Nun beschweren sich erneut die Durres Bevölkerung, was niemanden interessiert und die Vangjush Dako, Beton Mafia sowieso nicht.
Über 30 verurteilte Kriminelle kaufen sich Staats Posten und kommen frei, mit Bürgschaft des Durres Bürgermeister: Vangjush Dako

Selbst im Winter stinkt die Promenade, mit Hunderten von illegalen Geldwäsche Bauten der Albaner Mafia und Nichts geschieht, trotz Versprechen. Das Thema ist uralt, die korrupten von der Albaner Mafia kontrollierten Deutschen, finanzieren nochmal die illegale Ansiedlungen der Lehm Hügel von Durres, mit neuen Wasserleitungen, obwohl dort schon im Kommunismus wegen der Erosion, Bauverbot bestand. Jeder Wald wird umgeholzut, wenn die Deutschen, EU der Mafia ohne Kontrolle immer wieder Geld geben, was längst das Land zerstört hat.

Haupt Einnahme Geldquelle dort Appartment Verkauf, für neue Identitäten, oder einen Albaner Pass für die Kosovo und Mazedonische Mafia und Albanischen Profi Clans der dümmsten Mafia der Welt.

Durrës – Shëtitorja ‘Taulantia’, rruga kutërbon nga ujërat e zeza që derdhen në det


Durrës – Shëtitorja ‘Taulantia’, rruga kutërbon nga ujërat e zeza që derdhen në det

Shëtitorja Taulanti me të cilën krenohen qytetarët e Durrësit kutërbon nga ujërat e zeza që mund të shihen mes sy të lirë teksa derdhen në det. Qytetarët thonë se rrugës i mungon ndriçimi ndërsa ndihet fort edhe era e leshterikëve të papastruar në bregun e detit. Me këto probleme,Taulantia vetëm shëtitore që nuk mund të quhet.

Shëtitorja e vetme e Durrësit, “Taulantia” duket se nuk e meriton emrin pasi aty është pothuajse e pamundur që qytetarët të shëtisin. Era kutërbuese e ujërave të zeza dhe mungesa e ndriçimit janë problemet më të dukshme, me të cilët përballen qytetarët në shëtitoren tradicionale “Taulantia”, që njihet ndryshe si Vollga. Ujërat e zeza duken me sy të lirë teksa derdhen në det, nëpërmjet kanalizimeve të vjetra. Qytetarët thonë se vendi qelbet nga ujërat e zeza dhe nga bregdeti i mbushur me shtresa leshterikësh.

Qytetarja 1: Dalim cdo mëngjes dhe pisllëku në majë deri në orën 8.

Qytetarja 2: Ke mall të çohesh në mëngjes të hapësh dritaren, të vijë ajo era e freskët, duhet ta mbyllësh nga ç’ishte.

Qytetarja 3: Qelbet, është edhe verë dhe vapë, ajo është vetëm mikrobe. S’ka ajër të pastër.

Qytetarja 4: Sivjet nuk është kapur fare me dorë se vjet erdhën nja dy herë ta pastronin.

Qytetarja 5: Durrësi ka qenë shumë i pastër përpara, tani zero.

Mungesa e higjenës në shëtitoren “Taulantia” përbën problem për të gjithë, pasi është e vetmja shëtitore me të cilën krenohet qyteti i Durrësit.

/oranews

Erion Velija übernahm das Bürgermeister Amt in Tirana, mit der LSI Betrügerin aus der Mafia Uni „Wisdom“: Brunilda Paskali

Vize Bürgermeisterin aus der Mafia LSI Partei, wurde die Betrügerin und Geschäftsführerin der geschlossenen privaten Mafia Universität: WISDOM: Brunilda Paskali

LSI kerkon 40 perqind te posteve ne Bashkine e Tiranes

  • LSI ka kerkuar te marr 40 perqind te …

Reich geworden durch den Verkauf von Betrugs Diplomen, aus einer mit Drogen Geldern gebauten Uni, welche vom Verkauf von Diplomen lebte, als Geldwäsche Geschäft. Mit dem Geld hat man sich dann diesen Posten erkauft, wie es üblich . 40 % der Posten erhält das Verbrecher Imperium der Skrapari Bande: LSI. Der Ruin von Tirana wird weiter gehen. Einzige Qualifikation vom Billig Hilfs Polizisten der „Sigurime“ Ilir Meta ist, das man in seiner kurzem Amtszeit eine 100 % korrupte kriminelle Regierung schuf, über 300 % den Drogen Export http://news.albania.de/wp-content/uploads/2013/10/Drogen-Ilir-meta-2002.jpegnach Italien steigern konnte(mit HIlfe Deutscher Politiker, siehe Visa Skandal)  und alle Gesetze ausser Kraft setzte. So wird es in Tirana auch erneut weiter gehen und nur ausl. Ratten anziehen.

EU Bericht 2004 über die Ilir Meta, Fatos Nano, Sokol Nako Regierung.

 

Eine Betrügerin der geschlossenen Mafia Universität Wisdom, der LSI Partei, wird Vize Bürgermeisterin mit ihren Pseudo Diplomen, die man selbst produzierte. Ebenso mit ihren gefälschten Pseudo Diplomen wurde man Vize Ministerin im Wirtschafts und Tourismus Ministerium, ohne jede Berufs Erfahrung. Eigene Angaben, hat man 17 Jahre in der Mafia Universität Universität Wisdom gearbeitet, was sowieso nicht stimmen kann. Hat man eine Ausbildung als Lehrerin, kann man verneinen. Das haben 4.000 Lehrer in Albanien nicht, im Kosovo ebenso nicht, was das Bildungs Fiasko erklärt.

Aber vielleicht war man einige Jahr im Gefängnis, oder als Sängerin in Clubs unterwegs, wie man es nennt. 100 % Albaner Tradition: Alle Lebensläufe und Berufs Erfahrung ist ohne Phantasie zusammen gefälscht, inklusive Staatspräsidenten Bujar Nishani und er Kosovo Präsidentin: Atifete Jahjaga

Betrügerin der verbotenen WISDOM Universität: Brunilda Paskali, nun Vize Bürgermeisterin Tirana / LSI Mafia Partei, Vize Wirtschafts Ministerin
Betrügerin der verbotenen WISDOM Universität: Brunilda Paskali, nun Vize Bürgermeisterin Tirana / LSI Mafia Partei, Vize Wirtschafts Ministerin

Eine Frau der LSI wird Vize Bürgermeisterin in Tirana: Brunilda Paskali! In den USA werden die Betrugs Unversitäten untersucht, in Albanien ein Langzeit Skandal. Brunilda arbeitete für die Pseudo Betrugs Universität Wisdom. Mit Luft Erfahrung kann man auch Vize Ministerin im Wirtschafts und Tourismus Ministerium, was fast immer Luft Nummern sind, teilweise sogar ohne Büro.

Akademische Leitung hatte die Muci Mafia, eng verbunden auch mit Spartak Braho

Prof.Ass.Dr.Shefqet Muci

Rektor i Shkolles se Larte Universitare Jopublike „Wisdom University“

Klein Auswahl der per Minister Rat gesclossenen privaten WISDOM Mafia Universitäten, Auswahl:  http://shqiptarja.com/

Veliaj takes oath as Mayor: Together we will change Tirana“

Veliaj takes oath as Mayor: Together we will change Tirana“
30/07/2015
Veliaj takes oath as Mayor: Together we will change Tirana

Erion Veliaj took his oath as Mayor of Tirana in the ceremony held this Thursday at this institution.

The councilors of the right wing abandoned the room, saying that the presence of the Minister of Local Government, Bledi Cuci, was illegal.

Veliaj said he and his team will work to meet the expectancies of the citizens. He was optimist even for the opposition, and told them that his door will always be open to debate.

The Mayor valued the government and Minister Cuci for the territorial reform, which, according to Veliaj, will give a new development to the capital and other cities.

He promised that his administration will offer equal services for citizens, without distinction between those living in downtown or in the suburbs.

Die Intelligenz wandert sowieso aus, bei so dummen und korrupten Ministern und Politikern:

Lëvizja Socialiste për Integrim

Ilir Meta und die Folgen, wobei die Skrapari Bande, welche nie im Leben gearbeitet hatte, ein billiger Hilfs Polizist bei den Kommunisten war, der Job für die Dümmsten, immer total bestechlich war und das Land schon vor 2005 ruinierte.

Ilir Meta – Spartak Braho und der Zeugen Betrug vor Gericht mit dem Gangster Bekim Halilaj

LSI konfirmon nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës

Brunilda Paskali do të jetë një nga nënkryetarët e Bashkisë së Tiranës. Burime partiake bëjnë të ditur se Paskali, e cila mban postin e zv.ministres së Zhvillimit Ekonomik, Turizimit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, është emri më i ri që do të jetë pjesë e stafit drejtues të…

Klein Liste der geschlossenen Universitäten und Ausbildungs Zentren, weil kein Lehrbetrieb staatfand, die Lehrer keinerlei Qualifikation hatten, keine Lizenz je vergeben wurde.

Gute Ansätze, was man auch mal erwähnen soll sind in den ersten 10 Tagen zu sehen.

Freeing the historic monuments and returning them to the service of citizens and tourists is the next challenge for the new Mayor of Tirana, Erion Veliaj.

The Prosecution of Tirana is investigating the permits given by the former Mayor of Tirana, Lulzim Basha.

Die Albaner Mafia schlug zu: Tirana 10 Tage ohne Wasser

Kein Wasser, dann fahren die Tank Wasser Wagen wieder, ein Bomben Geschäft. Plötzlich sind Politiker im Besitz von Wasser Quellen, dem typischen Betrugs Modell der Internationalen.

20 % Bestechungsgeld wird bei Wasser Projekten an Politiker gezahlt, wie Rumänien durch Verhaftungen zeigte. + teure Autos, Gemälde usw.. identisch bei Hafen und sonstigen Infrastruktur Projekten, womit Alles über die Internationalen Betrugs Banden gesagt ist, die als Consults und Firmen, Institutionen auftreten.

Von der Alt Super Mafia kontrolliert, die Albanische Strom Versorgung mit Adrian Cela (früher Vize Bürgermeister), der wohl den Strom der Pumpen abschaltete, damit die Wasser Mafia zum Zuge kommt. Statt einfache Wasser Systeme zufinanzieren mit Wasser Türmen verkaufte man teure Pumpen Systeme, was als Export Förderung gedacht ist, was auch Albanien nun zerstörte. Die gesamte Wirtschaft wurde zerstört, mit diesen Unfugs und Betrugs System, was nur die Albaner POlitik Mafia förderte, reich machte, mit Infrastruktur Projekten.

Der Artikel beschreibt die Probleme, wo die neuesten KfW Kredite von 25 Millionen € Weltbank und EBRD Kredite nur unkontrolliert die Mafia versorgte, ohne einen positiven Effekt in der Wasser Versorgung: WRA Bericht: 67,4% des Trink Wasser verschwindet spurlos, u.a. weil kriminelle Politiker, heimlich Grundstücke verkaufen, illegale Besiedlung organisieren, wie in Durres, Kamze, Tirana damit die eigen Beton und Baufirmen Arbeit haben. Sogar gefälschte Wasser Zähler gibt es als Standard. In den Kommentaren werden die LSI Partei des Ilir Meta, die US finanzierte Verbrecher Partei PDUI, als Motor des Wasser Diebstahles genannt.

nach 20 Jahren, stellt die EU keine Besserung fest in der Wasser Versorgung von Tirana, man entsendet Hirnlose Experten, die wie überall vollkommen inkompetend sind.

CEI KEP ITALY: workshop in Tirana for Albania’s water management authorities

… the Regulatory Body for Water Supply and Sewer System of Albania (DPUK) and of the Tirana Water Supply and Sewerage Company (UKT) in the …

 

1

http://www.gazetadita.al/27-korrik-2015/

Die Durres Mafia Universität UFO, des Gangsters: Astrit Veliaj   hatte bekanntlich 3 illegale Wasserleitungen, wie jede Firma, fast alle Hotels an der Küste usw.

veliaj fushate
Deputeti demokrat, Astrit Veliaj,
Wasser Gangster, der nicht nur 3 Luxus private Universitäten illegal baute, sondern inklusive illegaler Wasserleitung: von Beruf Ziegenhirte und Nord Albanischer Abgeordneter der DP.

Normale Zustände im von der EU und den USA aufgebauten Geldwäsche Land von Verbrecher Banden: (70 % des BIP ist Geldwäsche in Albanien, 90 % reiner Betrug)

Wo die Milliarde für den Infrastruktu rovn Wasser verblieben ist, zeigt heute schlimmere Zustände an, wie im Kommunismus, denn die Wasser Versorgung übernimmt dann die Albanische Mafia, ein altes Durres Modell, wo ja Adrian Cela, heute die Strom Versorgung leitet. Geldmittel, werden Straffrei in private illegale Grundstücks Geschäfte umgeleitet, wie das im Raum Tirana, Durres vor aller Augen passiert, zur privaten Bereicherung.

Identisches Modell in Durres: wie jedes Jahr

Das Verbrecher Zentrum: „Rruga Taulantia“ in Durres, hat seit 24 Stunden kein Wasser

Wenn die Westlichen Aufbauhelfer mit ihren Korruptions Projekten kommen, rund um Wasser geht überall Weltweit die Welt unter und Nichts funktioniert mehr. So wurde an der Küste auch Sarande zerstört, u.a. durch Wasserleitungen, oder Phantom Klärwerke wie in Durres sowieso, als Deutsche Inkompetenz Berater rund um Berlinwasser auftraten, bis man sie zum Teufel jagte.  Das Betrugs Projekt der Firma Becker, als Wahlkampf Hilfe für das Gangster Syndikate von Fatmir Mediu, (eng verbunden mit den korruptesten Deutschen wie Franz Jung eine Legende.

Fatmir Mediu, Dr. Franz Jung. Agron Duka
Fatmir Mediu, Dr. Franz Jung. Agron Duka

Rauben, Plündern, gefakte Tender Vergabe: das Verbrecher System der KAS in Tirana und Lulzim Basha

Mit Europäischen Fördergeldern, wird diese Deponie (Firma Becker), in einer der neuen illegalen Ansiedlungen bei Skhoder eröffnet. Das Conzept

Deutsche Betrugs Projekte, für die Albaner Mafia:

Tradition: Deutsche Entwicklungshilfe im Nichts: Dhermi, Gjirokastre Projekte mit der Skrapari und PD Bande LSI mit Nikollaq Neranxi und Co.

EU Gelder finanziert, mit privaten Aufschlägen von 1000 % für Palmen, was im Chaos der korrupten EU unterging.

Skandale rund um EU Gelder bei der Aufforstung an der Autobahn und in Durres

Aufforstung durch den Präfekten von Durres, Tourismus Phantasie Visionen und das Idiotie Aufforstungs Projekt des Lefter Koka

Aktualitet Nga FLORINDA MERKO
25 Korrik 2015 – 10:51 | përditesuar në 22:20
Skandal! Tirana 10 ditë pa ujë qytetarët vuajnë ‚hedhjen e topit‘
UKT: Shkak ndërprerja e energjisë – See more at: http://shqiptarja.com/home


Tirana hat 24 Stunden kein Wasser

Strand Lokale Strom Versorgung Albanien
Strand Lokale Strom Versorgung Albanien

http://img259.imageshack.us/img259/4426/wassss5.jpg

Jeder macht halt seine privaten Wasserleitungen, ein 15 jähriges Problem, Motor der Geldwäsche und der Land Mafia


Zonat që nuk do të kenë ujë janë:
Qendra e Tiranes
Komuna e Parisit
Blloku i vilave amerikane
Ambasadat amerikane, italiane, franceze
Zona e Rruges 3 Vellezerit Kondi
Spitali i Sanatoriumit
Zona e Shkozes
Zona e Saukut
Qyteti Studenti
Zona e Tiranes se Re
Zona e ish Bllokut
Birra Tirana
Rruga 3 Deshmoret ne Yzberisht
Kodra e Priftit
Qesaraka
Vilat rezidenciale Dajt
Blloku i godinave shteterore ne Bulevard
Rruga e Elbasanit
– See more at: http://shqiptarja.com/home/1

Die Ratten der Deutschen IRZ Stiftung, Hundert korrupter und inkompender Justiz Berater haben überall das Desaster verursacht, im Kosovo identisch, wo höchste Richter vor kurzem verhaftet wurde. Man verkaufte Alles wie auch in Afghanistan nur an kriminelle Clans, welche Partner der Deutschen Politiker sind, inklusive Super War Lords und Drogen Barone wie General Fahim in Afghanistan, Salih Berisha und  bis zu Hashim Thaci im Kosovo.

Harte Kritik gegen die Justiz Aufbau Mafia der IRZ-Stiftung – EURALIUS, wegen Inkompetenz

 

Tirana hat seit Jahren die schlechteste Luft in Europa, weil man durch illegales Bauen überall die Stadt Plan Ventilation, verbaut hat.

Public Health View all

Living in a dirty city!

Living in a dirty city!

Generally I try not to park my car outside on the street. Thankfully we have an underground garage, which is quite handy considering the maxed…

Edi Rama über die Grundstücks Mafia: Reform for property return and compensation, Rama: „We removed criminal management“

Grosse Versprechungen, wenn man nun alle Dokumente überprüfen muss und will mit einem neuen Gesetz, vor allem die berüchtigten Kompensation Papiere (Das Gesetz 7501, für die Benutzung von Agrar Land, wurde unter dem Gangster Ilir Meta, Hypotheken fähig gemacht, als Grundlage für eigenen Mafiösen Diebstahl), wo es Tausende von gefälschten Testamenten ebenso gibt. Eine Art Volks Sport aller Regierungen bisher. Das wird dann wohl bei der Art von inkomptenden Adminstration nochmal 100 Jahre brauchen, nur bei den wichtigsten Grundstücken in den Städten, an der Küste und den Antiken Stätten. Der Edi Rama Partner Alban Yhillari, baute in der Verbots Zone „A“ im Antiken Teil von Tirana illegal herum, bis die Aktivitäten gestoppt wurden.

Agim Toro, selbst ein Grundstücks Bandit, der sich nur verkauft, als selbst ernannter Vertreter der Alt-Grundstücks Eigner, sagt das es mit den alten Methoden weiter geht. Diese dreisten Grundstücks Räuber sind Phantom Eigentümer der Antiken Stadt Butrint, Butrint See, Kanal Butrint usw. hier die Genehmigungen, natürlich als Kompensations Geschäft, kein Alt-Eigentümer.

Former owners complain about new property law

Die Fakten erklärt Edi Rama selbst, das nach der Grundstücks Reform in 2004, es weitere 24 Änderungen gab, welche das Chaos vergrösserten. Kein Bau- oder Grundstücks Gesetz wurde je in 20 Jahren implementiert. Die Posten im Bau- Tourismus Ministerium wurden über 10 Jahre an inkomptende Kriminelle überall verkauft, wie die Richter und Staatsanwalt Posten.

Anwesend waren die vielen teuren EU und US Justiz Bringer Missionen, welche diese Änderungen absegneten, zugleich ihre korrupte Dummheit demonstrierten, oder in den Tirana Clubs versackten. Dahinter steckt EU und US System, nur Idioten zuentsenden, denn Justiz ist unerwünscht.

Edi Rama, ist der Verantwortliche für den Grundstücks Diebstahl von 500.000 qm Grundstücke in Tirana, wie der EU Menschenrechts Hof festhält und noch ca. 500 Verfahren anhängig sind, alle EU Menschenrechts Hof Auflagen ignoriert werden, wegen Dummheit und Inkomptenz, was ein EU Skandal ist.

Wie die Weltbank Berichte schon in 2010 deutlich machten, geht um 480.000 Grundstücks Besetzungen, oft auch durch die Kosovo Mafia, gefälschte Dokumente allein 22.000 Stück und illegale Bebauung an der Küste und als System des Bank Kredit Betruges, denn diese gefälschten Dokumente dienen der Immobilien Finanzierung und dem Betrugs Verkauf von Grundstücken.

Er redet Viel, sehr wenig geschah und nur in Einzelfällen. So wird es weiter gehen und die Bevölkerung wandert aus.

Immerhin werden es nun im September bereits 2 Jahre, wo solche Sprüche auch von Edi Rama kommen, er mit dem Durres Bürgermeister Vangjush Dako einen der übelsten Verbrecher proteschiert hat, wo er noch Ende 2013 Vangjush Dako anklagen wollte wie den Vlore Bürgermeister. Vangjush Dako ist selbst daran beteiligt schlimmer wie ein Taliban, an der Zubetonierung des Antiken Römischen Dorfes bei der Post in Durres.

Namen der Partner in Tirana vor 2011 für den Grundstücks Raub und Geldwäsche: Dulaku Brüder, Familie Peze, Leskaj, Deligori, Tan Lepra, Tartari (Lebensgefährte von der Gangster und Terroristen Frau: Albana Vokshi) usw.

Genau das Selbe, sagten Ende 2005, die hohen Beamten und Generel Direktoren der Salih Berisha Regierung, Salih Berisha selbst in Interviews und danach wurde Zeitgleich Alles noch schlimmer, was mit der Mafia Familie des Ilir Gepani in Durres begann, welche dann den Diplomatischen Adviser des Staatspräsidenten Bamir Topi stellte, der selbst Testamente und Grundstücks Urkunden fälschte. Das die Albaner Mafia u.a. mit der Skrapari Richterin: Dhurata Bilo in Durres. plötzlich Eigentum von Burgen, Festungen, ja vom Antiken Theater in Durres verteilte, ist leicht sichtbar, trotzdem finanzierten die korrupten Gestalten, der Weltbank, EBRD, EU, Berlin, KfW dieses Dumm Taliban Enterprise weiter.

Die Dokumenten Fälschungen geschah immer für Kriminelle, oft mit Phantom Namen, an Bezirks fremde Personen. HIer erhalten Phantom Erben im Bezirk Mamamia, eine Entschädigung von Küsten Grundstücken im Bezirk Durres, welche umgehend verkauft werden und dann die Verkäufer sich in Luft auflösen:

Einmalige Dokumente, von Rechtswidrigen Grundstücks Raub, für Geld sind diese Dokumente, welche es im Tausender Paket für die Küste. Die Richterin Dhurata Bilo, und der bereits angeklagte Analphabet Bedri Luka, als Ortsfremdner Analphabet und damaliger Grundstücks Direktor, malte wie ein Kind Zeichnungen. Keinerlei Gesetzes Kompetenz für sowas liegt vor, was Wild West nur bedeutet.

 

Tourismus im Chaos und der Umwelt Kathastrophe, einmalig in der Welt.

Aber noch früher waren die Probleme bekannt, als die Ilir Meta Mafia an die Regierung kam, ging es überall los, bis heute von korrupten Deutschen GTZ-GIZ / KfWlern unterstützt, welche aktiv auch Sarande zerstörten. An der Küste gibt es neue illegale Bauten, durch Edi Rama Klientel. Edi Rama beschäfigt den EU Menschenrechts Hof in Strassburg, mit über 500 Fällen, von Grundstücks Raub in Tirana und 500.000 qm Grundstücken, wobei die nun legalisierten Hawai Komplexe in Durres und Tirana, ein Muster Beispiel der Geldwäsche sind.

Peinlich wenn die Fakten zeigen aus 2001, 2002 das schon damals die Skrapari Bande jede Justiz in Albanien verhinderte, wie Internationale Reports u.a. vom IWPR, oder Transparency International Corruption Report 2001 aufzeigten.

„Recognising the significance of the problem, Albanian politicians have signalled a rare willingness to unite in the name of national interest

Zweifel sind deshalb an diesen vielen Erklärungen des Edi Rama’s angebracht.

The Albanian Prime Minister, Edi Rama, declared at the presentation of the reform for the property compensation that the first thing they need is a division between logic and absurdity.

“The property return history has had two sides: individuals who have declared themselves owners of even antiquity amphitheaters, and governments that have made the biggest mess one could imagine with these properties”, Rama said, adding that the progress reports of the EU since 2005 have always had negative evaluations for the property issue, which is one of the five key priorities that are being observed as a condition for Albania’s EU accession.

Rama adds that this project is closing in a record time a problem that could last 1000 years, especially because the law for property of 2004 has been modified 24 times, and because judiciary structures have acted as criminal gangs by giving properties for money.

“The number of falsified property titles is enormous, a real mess”, he added.

Earlier the day, the Director of the Agency for the Property Return and Compensation, Sonila Qato, underlined that this law is an important turn for the property case. She announced that the application deadline will be postponed with six months.

Qato said that for the first time, the government is undertaking the bill that the state has to pay for identifying all compensation decisions.

The annual budget fund will have a progressive growth of 5 billion ALL each year, for 10 years.

http://www.top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=14664#.Vaez5rz1G1E

Gegen Verfassung und Gesetze: Edi Rama vermietet die Küste an Minister, Botschafter, Abgeordnete und Klientel

Vangjush Dako Bau im Zentrum der wohl grössten Skandal Europas, weil ein Antiken Dorf zubetoniert wurde. Die anderen 3 Gebäude, gehören den sogenannten „Investoren“, die auf dem Öffentlichen Platz des 1. Mai bauten. Die Mafia Justiz des Nasic Naco des Justiz Ministers, ist Schutzherr der Bau Mafia und der Geldwäsche schon in 2007.

vorher

Durres Post Massaker
Direkt bei der Post: Im Antiken Teil von Durres, wurde dieses Dorf zubetoniert, obwohl das Grundstück ein Öffentlicher Park war. In der totalen Schutz Zone von Durres und wie immer: total gefälschte Papiere rund um Argita Berisha, den Drogen Kartellen, welche Geldwäsche Anlage suchen.

Neue Tirana Pläne, die jetzt schon auf Kritik stossen.

Grupimi “Ne Tirana” ka reaguar lidhur me konkursin e shpallur një ditë më parë nga kryeministri Rama për ndërtimet pranë Korpusit të Universitetit, duke deklaruar se “ajo që paralajmëruam një muaj më parë po ndodh me projektin që ka propozuar qeveria”.
Show über Reformen, was man vor 15 Jahren auch schon als Comedy erlebte.

Peinlich wenn die Fakten zeigen aus 2001, 2002 das schon damals die Skrapari Bande jede Justiz in Albanien verhinderte, wie Internationale Reports u.a. vom IWPR, oder Transparency International Corruption Report 2001 aufzeigten.

„Recognising the significance of the problem, Albanian politicians have signalled a rare willingness to unite in the name of national interest

Justiz unerwünscht, wurde damals schon bei Ilir Meta Regierungs festgestellt. Die Grundstücks Mafia war damals schon gut bekannt.

Edi Rama:  „We removed criminal management“

Fatos Lobonja: Albania needs formatting not to rebirth

Fatos Lobonja: Albania needs formatting not to rebirth
Fatos Lobonja, in an interview for the program „PULS“ the KohaVision in Kosovo, there appeared criticism of developments in Albania. According Lubonja Albanians as a society still can not be consolidated. The reasons, according to him, are corrupt Albanian political elites on all sides, inside and abroad. He said they did not thirst for power leaves organize and move forward. Edi Rama’s arrival at the head of government, according Lubonja, will not change the image of Albania, because Rama is associated with the oligarchs and organized crime. “ He should answer that elite and non-citizens of Albania „, Lobonja estimates.

Historische Niederlage des Gangster Syndikates Salih Berisha mit Lulzim Basha (CDU – KAS Partnern)

Eine Niederlage, für die DP schlimmer als in 1997, was über das reale Empfinden einer Bevölkerung einer Staats Zerstörung und der Institutionen genügend aussagt.

Peinliches Schweigen der EU; der CDU, KAS, obwohl dieser illegale Bürgermeister der Albaner Mafia, schwer kritisiert wurde, aber ohne jede Sanktion der EU und USA * unten Rückblick in 2011

Die alten Tirana Familien boykottieren ihn, sogar das sogar Erion Veliaj, ein Langzeit gesponserten und finanziertes Construct des Welt Verbrecher, Betrügers Georg Soros (George Soros as Disaster Capitalist) und dubiose EU Zirkel ihren Mann als Bürgermeister etabilieren konnten. Das geringere Übel gewann überall in Albanien, wobei die Frage der Hiintermänner offen ist.

GJERGJ BOJAXHI

Kandidat i propozuar nga zgjedhesit
5.4%
16003

Achtungs Erfolg in Tirana für Gjergi Bojaxhi, ohne Hilfe der Tirana Mafia,welche den Wahlkampf immer schon finanzierte.

The independent candidate for Tirana, Gjergj Bojaxhi, declared that his project “We, Tirana”, will continue. He thanked the voters and declared that things in this country can change.

Lt. Agron Duka, Schwager des Lefter Koka, soll Vangjush Dako, 12 Millionen € für einen massiven Stimmen Kauf eingesetzt haben, was durchaus sein kann, wenn man die Lefter Koka (Partner von Vangjush Dako) Stimmen Kauf Methode kennt, die Schulden der Familien in den Klein Super Märkten zuübernehmen.  Agron Duka, gehört zu den Leuten, die normal nicht irgendwelche Gerüchte in die Welt setzen. In Vore setzte man zur Erpressung sogar den Polizei Chef: Bujar Laze ein, mit den Ilir Meta Banden, verlor den Bezirk aber offensichtlich trotzdem. Die Durres Wahl wurde direkt von der Durres Mafia, als „Eliten“ bekannt gezahlt. Tom Doshi, soll ebenso enorme Geldsummen, für die Kommunalwahl eingesetzt haben.

Insider Kreise erzählten schon vor 4 Jahren, das Erion Veliaj der neue Partei Vorsitzende der SP Partei werden soll, wo man dann im kriminellen Construct des Georg Soros und seiner „Open Society“ angekommen ist.

Es ändert Nichts daran, das die Edi Rama Partei, überwiegend eine Partei von Verbrechern ist ( die Ablösung von 3 Abgeordneten mit falscher Identität fordern die USA, von der Edi Rama Regierung), die Partei der Skrapri Bande mit Ilir Meta, ein Club von Dumm Kriminellen und andere Parteien ebenso.

Gerade in Tirana hatte man von den Dumm kriminellen Orgien des Lulzim Basha genug, der ausser Lügen, Betrug Nichts anderes kennt. Die Skandale sind unendlich, oft von kriminellen ausl. Geschäftemachern und Lobbyisten der KAS gedeckt, vertuscht. Tirana wurde von einer sicheren Stadt durch die Berisha Mafia Polizei Direktoren in ein kriminelles Enterprise umgewandelt wo Erzen Brecani nur ein Beispiel ist und war. Ein dummer Schläger.

43.000 Stimmen Differenz in Tirana, trotz enomer Umsiedlungs Aktionen, ähnliche Siege gab es in Durres, weil man das geringste Übel wählte.

1

http://www.gazetadita.al/24-qershor-2015/

Shkoder konnte die DP mit der Betrügerin Voltana Ademi klar gewinnen, ebenfalls durch enorme Umsiedlungs Aktionen.

– See more at: http://shqiptarja.com/Zgjedhjet%20Vendore%202015/2760/ekskluzive—k-shillat-n–koh–reale–krahasimi-2011-2015–300681.html#sthash.6zhf6VpZ.dpuf

vom 19. Juni 2015

Das Ende eines Betruges: die Kathastrophe der Berisha Mafia mit Lulzim Basha in Tirana

Die Deutschen Lobby Bestechungs Ratten, kamen sofort zu Lulzim Basha, einem selbst ernannten Bürgermeister von Tirana

DAW-Präsident Hans-Jürgen Müller und DIHA-Generalsekretärin Anette Kaste
DAW-Präsident Hans-Jürgen Müller und DIHA-Generalsekretärin Anette Kaste

Die Lobby Ratten, der Bestechung, welche  mit Deutschen Steuer Geldern finanziert werden, tauchten sofort bei Lulzim Basha auf, für weitere Betrugs Geschäfte, nachdem man Motor im Visa Skandal schon war und eine rote Spur von Deutschen Betrugs Invesmetents hinter sich her zieht. Der sogenannte DAW Präsident, eine der Schlüssel Figuren im Deutschen Betrug und der Bestechungs Origie im Balkan.  Kompetenz Null.

Stratfor: Salih Berisha, ist der Chef der Albanisches Mafia Clans

2/21/2013

WikiLeaks – Stratfor: Berisha, the Albania mafia chief

Mafia Clan of Democratic Party of Albania

Salih Berisha
Capo der Albanischen Mafia: der NATO Partner Salih Berisha
Klare Worte aus einer Info email, an den Stratfor Vize Präsidenten!

Marko Papic replies: “Dude, Berisha was president before the anarchy of 1997. He is the chief (don) Albanian mafia “.

die wikileaks cables, outeten wie alle Insider Berichte, Salih Berisha vor Jahren, als hoch kriminell, wo seine Minister, gegen Geld verurteilte Mörder und Drogen Bosse freiliessen in einem kriminellen Enterprise der Justiz. Allgemein bekannt, das Salih Berisha mit Kriminellen, die Institutionen übernehmen und infiltrieren will. Die EU und US Politiker stoppten dieses Verbrechen nicht, weil man Geschäfte machen will, mit der von der Mafia übernommenen Weltbank, welche ebenso in einem Desaster der Privatisierung im Sinne krimineller Firmen und Personen untergeht. Der US Department of State Report von 2012, dokumentierte ebenso ein verherrendes Staatsgebilde, was nur durch eine Theater Show am Leben gehalten wird und durch korrupte Aufbau Helfer und Justiz Bringer.

wikileaks veröffentlichte Tausende von internen Strafor emails, wobei sich eine mit dem kriminellen Enterprise: Salih Berisha befasst.

Rauben, Plündern, Erpressen, Stehlen: die Übernahme des Zolls, durch die Tropoja Banditen des Ridvan Bode und Salih Berisha

WikiLeaks: Berisha, the #Albania mafia chief, Rama, modern leader for Albanians

http://www.albca.com/aclis/modules.php?name=News&file=print&sid=1264

Detusche Politik sieht so aus, was Albanische Regierungs Kreise bestätigten in Gespräche vor 15 Jahren, und Politik der Grünen Pädophilen Partei war.

in der US Theater Show des Verbrechens im Balkan: Deutsche Aussenpolitik sieht so aus (was jeder Bundeswehr Offizier auch vor 10 Jahren wusste),lt. Willy Wimmer einem Insider:

Willkür ist noch lange kein Konzept, das zur Befriedung führt

von Willy Wimmer, ehemaliger Staatssekretär im deutschen Verteidigungsministerium und Vizepräsident der Parlamentarischen Versammlung der OSZE
………………………….

” Nachdem ein deutscher Bundesaussenminister die Heroinproduktion in Afghanistan zum Grundpfeiler der wirtschaftlichen Entwicklung dieses Gemeinwesen umfunktioniert hatte, sollte man Beteuerungen dieser Art seitens europäischer Spitzenvertreter ohnehin keinen Glauben mehr schenken……..Die Perspektivlosigkeit, in die Nato, EU und die Welt nach Lehman-Brothers gerade diese Staaten gestürzt hat, macht sie natürlich und verständlicherweise süchtig bei russischen finanziellen Avancen. Warum im Glauben an westliche Hoffnungslosigkeit verelenden……….”

Bujar Nishani - Doris Pack Orden
Bujar Nishani – Doris Pack Orden

* Die Wahl in 2011 schwer kritisiert von den USA, EU aber dann flossen neue Gelder in das Monstrum Tirana, Geldwäsche Metropole von Gangstern in Europa und EU und Berliner Partnern natürlich. Dumm Ashton damals in Aktion, heisse Luft zuverbreiten!

/en/file/show/Ashton1.jpg

25 May 2011 / 08:53

EU Concern Over Albania’s Stray Ballots Result

EU foreign policy chief Catherine Ashton and Enlargement Commissioner Stefan Fuele on Tuesday expressed doubts over the legality of the results in the race for Tirana mayor.

 Aber wo bleiben die Sanktionen, wie sofortige Einreise Verbote, fuer komplette Politiker Mafia Familien? Diese primitiven Verbrecher, werden auch in Zukunft praechtig an den Krediten der Weltbank und EU verdienen, solange man auch fuer den eigenen Drogen Handel etc., die komplette Justiz ausschalten und kontrollieren kann.

 Die komplette Zerstoerung der Albanischen Gesellschaft und des Tourismus, wird durch Milliarden schwere Kredite der EBRD, Weltkredite finanziert, denn Auflagen gibt es nicht. Und die Albaner machen was sie wollen, was ja akutell vorgefuehrt wird, in einem Nonsens Staat, wo max. Teile der Polizei funktionieren und man erneut die Raubzuege, krimineller Banden finanziert. letztes Jahr, warnte sogar der Albanische Geheimdienst vor einem Jahr, vor den Zustaenden.Null Resultat Missionen, wie die EU Justiz Mission EURALIUS, was eine neue korrupte und kriminelle Kaste von Richtern und Staatsanwaeltechen schuf, wo nun Moerder und Gross Drogen Schmuggler sich freikaufen koennen, sind nur Beispiele. Die Geheimdienst Reports

Der Deutsche Botschafter Helmut Hoffman in einem Titel Interview, über Weihnachten, Familie und Albanien

Die „Grüne“ Bärbel Höhn, wollte mit einer der teuren Bundestags Delegations Reisen, die übliche CIA und Georg Soros finanzierten Umwelt NGO’s, besuchen, was abgelehnt wurde. Teure und sinnloser Reise Tourismus, praktisch im Solde des CIA, denn aus Brasilien weiß man ja auch, das viele Jahre die Leiter der Umwelt Organisationen vom CIA finanziert wurden. Folge: so kann Aussenpolitik nicht funktionieren. Alte Tradion bei den Grünen, das man für den CIA seit 18 Jahren arbeitet, wo Özedemir nur der letzte Repräsentant ist im Nachplappern deren Wünsche. Das hatten die Albaner aber schon 2001 auch im Kosovo  kapiert, was das für ein vermurkster Haufen ist die Internationalen.

Ecuador beendet Umweltprojekte mit Deutschland

Reaktion folgt auf Disput um verweigerte Einreise für Bundestagsdelegation

Bisedë me ambasadorin Helmut Hoffman: Historia sipas një gjermani

Postuar më: 18 Dhjetor, 2014 tek Kopertina

1

Nga Mira Kazhani

Puna si gazetare më ka bërë që të vizitoj jo pak rezidenca ambasadash, por tek ajo gjermane nuk kisha qenë kurrë. Isha e përgatitur në njëfarë forme që atje të gjeja një ambient disi luksoz, me mobilje dhe orendi të shtrenjta, që “vinin era Benz, apo BMË”. Fundja pse nuk duhet të ishte kështu?! Bëhet fjalë për ambasadën e shtetit më të fuqishëm në Europë, Gjermaninë. Por sapo futesh në ambasadë, gjithë parashikimi të rrëzohet para syve si ato kështjella e rërës që ndërtojnë fëmijët buzë detit. Në rezidencën gjermane nuk ka asgjë luksoze. Ambienti është ndoshta nga më minimalistët që kam ndeshur ndonjëherë. Madje edhe pema e Vitit të Ri është bio dhe e zbukuruar thjesht e me masë. A thua këta njerëz nuk kanë para të blejnë do mobilje të shtrenjta?! Apo janë të zënë me punë ndoshta…!

Në fakt, ishte ky një zhgënjim për mirë, që duhet të na bëjë të nxjerrim ca mësime. Por të kthehemi tek biseda me ambasadorin, zotin Helmut Hoffman.

 

Mira Kazhani: Përshëndetje Ambasador Hoffman. Ju falenderoj për mikpritjen në rezidencën tuaj. Dhe pyetja e parë që do t’ju drejtoj lidhet sigurisht me Shqipërinë. Ju keni rreth 1 vit e gjysmë në vendin tonë. Kohë e mjaftueshmë për të njohur vendin. A e keni kuptuar Shqipërinë, shqiptarët?

Helmut Hoffman: Është një kënaqësi e veçantë të bëjmë këtë intervistë së bashku. Lidhur me mbresat e mia përsa i përket Shqipërisë, ato kanë të bëjnë me imazhin e Shqiërisë në botë dhe në Europë. Nuk është një sekret që Shqipëria ka një imazh disi problematik. Unë në fakt me të gjithë gjermanët që vijnë dhe e vizitojnë vendin tuaj herë pas here, Shqipërinë, zhvilloj biseda. Shpesh i pyes ata se çfarë mendojnë për Shqipërinë, dhe ajo çka vë re dhe çka më vjen si përgjigje, janë disa stereotipe negative. Këto stereotipe kanë të bëjnë më së shumti me të kaluarën e Shqipërisë, me sistemin e Enver Hoxhës, diktaturën, me varfërinë që ka trashëguar vendi apo edhe me përvojat negative që kanë ardhur nga bandat shqiptare jashtë kufijve të Shqipërisë, por kjo është njëra anë dhe më lejoni të them anën tjetër, që sikurse ka qenë përvoja ime dhe e bashkëshortes time, por edhe përshtypja e gjermavëve që kanë ardhur këtu kohët e fundit, dëshmon befasi: Jemi vërtet të befasuar me ndryshimet pozitive të Shqipërisë. Kjo befasi pozitive vjen pikësëpari nga bukuritë natyrore të vendit, dhe ajo çka është tepër e rëndësishme janë njerëzit këtu. Ata janë shumë miqësorë e të dashur sidomos përkundrejt gjermanëve. Mund të them që ne ndjehemi mjaft mirë këtu në Shqipëri.

 

Mira Kazhani: Kjo është dukshme në fakt. Pak më parë, ju më treguat që edhe festat, Krishtlindjet dhe Vitin e ri do t’i kaloni në Tiranë. M’u duk pak edhe e çuditshme, sepse zakonisht ambasadorët largohen në shtëpi për festa. Kaq mirë është këtu?

Helmut Hoffman: Kjo në fakt ka të bëjë me disa arsye. Dua të them se në shtëpinë tonë tradicionalisht jemi mësuar t’i kalojmë Krishtlindjet së bashku. Dhe fëmijët e mi janë ndjerë shumë mirë kur kanë ardhur këtu. Ata kanë qenë edhe dy herë të tjera në Tiranë dhe u ka pëlqyer vërtet. Le të themi se edhe ata, janë befasuar mjaft pozitivisht nga Shqipëria.

 

Ambasadori Helmut Hoffman me gazetaren Mira Kazhani

Mira Kazhani: Një fjalë që e kuptova, edhe pse në gjermanisht, ishte epiteti “problematike”. Ne jemi të tillë edhe me raste festash. E keni vënë re z.ambasador, se veç festave fetare dhe ato si të fundvitit, politikanët në Shqipëri janë në sherr mes tyre. Ju ka bërë përshtypje pse zihen kaq shumë, edhe kur vjen fjala tek historia?

Helmut Hoffman: Po, është diçka që e kam vënë re edhe unë. Në fakt është diçka për të ardhur keq sepse është e rëndësishme që një popull të ketë një kujtesë të përbashkët qoftë kjo për ngjarje negative apo pozitive të së shkuarës, sepse është një pjesë mjaft e rëndësishme e identitetit të këtij populli. Megjithëse këtu më duhet të shtoj se, le të themi, këto mospërputhje me kujtesën e popullit shqiptar i referohen më së shumti periudhës së viteve ’30, pra regjimit të mbretit Zog dhe Luftës së Dytë Botërore. Sa i përket periudhës para, nuk ka qëndrime kontradiktore dhe shqiptarët kanë gjetur edhe një konsensus të përbashkët.

 

Mira Kazhani: Para pak javësh festuam 70 vjetorin e Çlirimit ku sigurisht nuk munguan debatet si mes politikanëve, edhe historianëve. Ju keni një formim prej historiani, a keni një qasje tuajën për luftën nacionalçlirimtare të partizanëve?

Helmut Hoffman: Fillimisht dua të theksoj se unë kam një interes të madh për nje tematikë të tillë, sepse kam një formim timin universitar si historian por edhe si gjerman, sepse siç dihet i gjithë populli gjerman ka një ndjeshmëri të veçantë është tërësisht i vetëdijshëm me problematikën që fshihet në këtë periudhë të Luftës së Dytë Botërore. Unë nuk mund të pretendoj që jam marrë në mënyrë intensive me historinë e Shqipërisë. Do kisha dashur ta bëja këtë, por koha më mungon. Gjithsesi periudha e luftrave botërore është një periudhë mjaft e diskutueshme. Ka kujtime të ndryshme lidhur me Luftën e Dytë Botërore, me periudhën e çlirimit dhe më pas me kalimin në sistemin e diktaturës. Si e shoh unë këtë çështje? Mendoj që është një tragjedi e madhe e popullit shqiptar, që megjithëse u arrit çlirimi nga pushtuesit nazifashistë, pas kësaj u kalua në një regjim të egër që përçmoi njeriun. Është e qartë që edhe atëherë kjo ishte një tematike e komplikuar, se kush e kishte idenë se ç’do të thoshte terror në stalinizëm, mund edhe të parafytyronte se çfarë do të thoshte një diktaturë socialiste. Por nga ana tjetër është plotësisht e qartë gjithashtu, që shqiptarët hyn në aleancën kundër pushtuesve asokohe dhe se ndoshta nuk do të kish qenë aq e lehtë të imagjinoje se ç’do të vinte më pas; e nga ana tjetër, unë kuptoj edhe zhvillimet e mëpasme të cilat erdhën pas çlirimit dhe që ishin të përafërta me një luftë civile. Sigurisht pasojat e komunizmit ishin mjaft tragjike. Nëse mund ta them në mënyrë të përmbledhur, mund të konkludoj që shqiptarët vërtet u angazhuan dhe luftuan në mënyrë të përbashkët pikërisht pushtuesin e asaj kohe, por të gjithë ata që kjo luftë u kushtoi jetën, nuk e kishin menduar dhe aspiruar sistemin që erdhi më pas.

 

Mira Kazhani: Më bëri përshtypje zoti ambassador, që ju përmendët tezën e luftës civile. Nuk e di nëse mes rreshtash ju po thoni që jeni dakord me tezën e historianit Fisher? Ju e dini, ka patur një debat të fortë mes tij dhe historianit shqiptar Paskal Milo për këtë çështje.

Helmut Hoffman: Unë i njoh të dy zotërinjtë që ju përmendët. Janë dy historianë të nderuar dhe në fakt nuk dëshiroj të përzihem në një debat të tillë, sepse ndoshta kjo i kalon kompetencat e mia. Por mendoj që është një fakt, që ka pasur gjatë luftës edhe elementë të luftës civile. Ka patur forca brenda përbrenda vendit të cilët kanë luftuar më së shumti kundër njëri-tjetrit sesa kundër pushtuesit vetë. Ky nuk është vetëm një fenomen shqiptar. Pothuajse diçka e ngjashme ka ndodhur edhe në Jugosllavinë e kohës që formacione të ndryshme brenda përbrenda vendit kanë luftuar kundër njëri-tjetrit. Por që në retrospektivë, duhet thënë që të gjitha këto formacione kanë qenë të bashkuara në qëllimin e tyre final, në luftën për largimin e pushtuesit nga vendi; dhe e kam të vështirë të besoj që dikush tjetër ka aspiruar tjetër gjë përveçse një vend të lirë dhe në paqe.

 

Mira Kazhani: Si ambasador, diplomat por edhe si historian, a e ndani ju figurën e Enver Hoxhës në dy pjesë. Më vete si komandant i LANÇ dhe si diktator?

Helmut Hoffman: Është disi e vështirë t’i ndash këto dy dimensione të të njëjtës figurë. Njerëzit që jetojnë këtu dhe që kanë jetuar nën regjimin e Enver Hoxhës, sigurisht që kanë më të gjallë në kujtesë përvojën e tyre me diktaturën e egër që u është dashur të përjetojnë në kohën e Hoxhës. Meritat e tij në Luftën e Dytë Botërore më duken jo plotësisht të qarta. Sigurisht ai ka patur funksionin e tij si komandant i forcave Nacional Çlirimtare, por gjithsesi unë nuk arrij të kuptoj njerëzit që dalin me fotografitë e Enver Hoxhës, nostalgjikë për figurën e tij.

 

Ambasadori Helmut Hoffman

Mira Kazhani: Mirë njerëzit, po politikanët që dalin me shallin e kuq i kuptoni?

Helmut Hoffman: (Qesh) Në fakt unë nuk e njoh plotësisht konotacionin që ka shalli i kuq në kontekstin historik të Shqipërisë. Po të më pyesnit mua, unë do ju thoja se shalli i kuq është simbol i të majtëve në Gjermani. Dhe në këtë kontekst unë nuk do të kisha problem në qoftë se njerëzit do të mbanin një shall të kuq. Por nuk di të të them sesa problematik do të ishte një gjë e tillë këtu, nëse e mbajnë përfaqësues politikë shallin.

 

Mira Kazhani: Shalli i kuq simbolizon një rit të diktaturës. Shalli i kuq dhe grushti janë shenjë nostalgjie për periudhën komuniste, sepse atëherë ndodhte kështu…

Helmut Hoffman: Sigurisht që kjo është një temë e madhe dhe e thellë; është një temë që herë pas here diskutohet edhe në opinionin publik tek ne. Kjo duke parë raportin që mbajti dhe kahun që marrin të majtët lidhur me katastrofën që solli terrori stalinist në Gjermani. Por unë nuk do të shkoja gjer aty që të kontaminoja me një konotacion negativ ngjyrën e kuqe.

 

Mira Kazhani: Në Shqipëri ka edhe një trend për ta krahasuar Enver Hoxhën me Hitlerin. Ju gjeni ngjashmëri?

Helmut Hoffman: Është e vështirë që të bësh krahasime të tilla historike. Secili ka patur mënyrën e tij të të jetuarit të pushtetit, por besoj që në një pikë janë të përbashkët. Të dy janë figura historike të cilat me një mungesë totale të konsideratës për njeriun dhe për vlerat e dinjitetin e tij, madje duke e përçmuar njeriun, janë përpjekur në mënyrë radikale të realizojnë synimet e tyre për pushtet.

 

Mira Kazhani: A dyshoni edhe ju siç bën një pjesë, se hapja e bunkerit nga qeveria e majtë ishte shprehje e nostalgjisë për diktaturën? Besoj i keni ndjekur debatet.

Helmut Hoffman: Në fakt ky është një debat e diskutim, të cilin unë nuk e kuptoj absolutisht. Unë vetë kam qenë gjatë ceremonisë së hapjes së Bunk’artit dhe më është dukur mbresëlënese që njerëzve u tregohet kjo pjesë e historisë. Për më tepër edhe fjala e kryeministrit i cili e bëri tërësisht në formë të lirë; ai e la dorëshkrimin e tij mënjanë dhe foli pa letër përpara. M’u duk një fjalë e shkëlqyer. Unë kam ndjesinë që ata që bëjnë debat, e kanë përmbysur sensin dhe qëllimin e këtij aktiviteti. Është krejtësisht e qartë që edhe zoti Rama e tha në fjalën e tij, se ne duhet të përballemi në mënyrë kritike me të shkuarën tonë. Për këtë arsye është duke u hapur ajo strukturë, për t’u treguar njerëzve se çfarë ka ndodhur. Këtij qëllimi i shërben edhe ekspozita me foto e mjete që në mënyrë eksplicite tregon sesi regjimi i shkuar e ka trajtuar njeriun. Dhe më lejoni të them diçka që e kam përshtypjen time: Shpeshherë njerëzit nuk dëgjojnë se çfarë thotë tjetri, flasin në mënyrë tangente, kësisoj edhe keqkuptojnë njëri-tjetrin. Aq sa disa herë, kjo më bën të besoj se disa njerëz në parim janë të prirur të dëgjojnë të kundërtën e asaj çka dëgjojnë. Madje në trajtimin e kësaj teme, unë kam mendimin që disa po përpiqen edhe në mënyrë të qëllimtë për të krijuar një lloj loje konfuzioni.

 

Mira Kazhani: Këta njerëzit që thoni ju, që nuk dëgjojnë, të paktën në rastin konkret janë zëra që vijnë nga opozita. Me ata e kishit kur folët më lart?

Helmut Hoffman: Në fakt e kanë thënë përsona të ndryshëm, sigurisht një pjesë e mirë vijnë nga opozita. Dhe unë e kam thënë gjithnjë hapur se të bësh opozitën, nuk duhet të shndërrosh menjëherë në skandal gjithçka që bën pala tjetër. Mendoj që është një çështje thelbësore e nivelit kombëtar, sepse ka të bëjë me gjetjen e identitetit të popullit shqiptar, që të gjendet mënyra e raportimit të shqiptarëve me periudhën e Luftës së Dytë Botërore dhe me periudhën e diktaturës së Enver Hoxhës. Sigurisht që të debatosh rreth kësaj çështjeje, është plotësisht normale dhe mjaft e rëndësishme, por kjo nuk do të thotë që gjërat të përmbysen.

 

Mira Kazhani: Ka një realitet që është i pamohueshëm, zoti ambasador. Në Shqipëri opozita jeton për t’i parë të keqen mazhorancës dhe as kjo e fundit nuk mbetet pas; edhe pse në pushtet, jeton që të ironizojë çdo akt të opozitës. Psh një foto e shumëkomentuar e kryeministrit që mbante një papagall që ironizonte opozitën. Sa normale është që dy partitë kryesore të merren kaq shumë me njëra-tjetrën dhe të mos merren me nevojat e popullit, të atyre që i kanë votuar në fund të fundit?

Helmut Hoffman: Kjo është një temë që edhe shumë ndërkombëtarë të tjerë të pranishëm në Shqipëri e kanë trajtuar me nota kritike, pikërisht faktin që mes opozitës dhe mazhorancës ekziston një polarizim mjaft i fortë. Kjo ka të bëjë me faktin e stadit të kulturës politike, e zhvillimit politik. Është sigurisht një proçes që ka nevojë për kohën e vet, dhe këtu duhet të kontribuojnë të gjithë aktorët duke ndërmarrë rolet e tyre dhe duke treguar edhe mirëkuptim në ndarjen e këtyre roleve. Por sinqerisht na habit të gjithëve fakti sesi debatohet në publik. Gjuha verbale e zgjedhur është vërtetë e fortë dhe e ngarkuar . Psh, këto ditë kemi patur rastin e një atentati të ndërmarrë ndaj një gazetar, atentat i cili për fat të mirë dështoi. Cfarë ndodhi? Menjëherë ditën tjetër shikojmë në gazeta sesi përfaqësues të opozitës pa dashur të përmend emra, deklaronin se pas këtij atentati qëndronte figura e kryeministrit Edi Rama. Sa nder u bën kjo përfaqësuesve të opozitës, që janë gjithashtu figura prominente të këtij krahu politik që të dalin me deklarata të tilla?! Të hedhësh dyshime të tilla në publik, tek ne në Gjermani do të kish qenë e pamendueshme që të bësh një gjë të tillë. Sa për foton e zotit Rama me papagallin, sigurisht që ka shkallët e veta të pranueshmërisë një lloj publikimi i tillë. Mua personalisht më duket një foto e bërë me humor. Çka nuk do mund ta thoja në lidhje me fotomontazhin e realizuar në një rast tjetër, midis Ramës dhe Hitlerit. Këtë të fundit mua më mungojnë fjalët për ta komentuar.

 

Mira Kazhani: Po opozitari që akuzoi kryeministrin Rama për atentatin ndaj gazetarit nuk është një deputet i thjeshtë, ai është lideri historik i PD, Sali Berisha. Ju po thoni që zoti Berisha nuk është serioz në deklaratat e tij?

Helmut Hoffman: Ky është një rast që mund ta gjykojnë vetë shqiptarët. Unë nuk dua të ndalem në emra dhe s’dua të përmend emra. Por di të them që dyshime të tilla në publik nuk janë të udhës që të bëhen.

 

Mira Kazhani: Çfarë ndodh nëse flitet me këtë gjuhë në Gjermani?

Helmut Hoffman: Jo. Të them të drejtën një stil i tillë gjuhe verbale, i debatit publik tek ne është e pamendueshme të paktën jo në formën e këtyre fajësimeve kaq masive sikurse ndodh në Shqipëri. Sigurisht që unë kam një lloj tolerance lidhur me këtë, sepse ora në Shqipëri rreh disi ndryshe nga ajo në vendin tim në Gjermani.

 

Mira Kazhani: Për fatin tonë të keq nuk rreh ajo orë, dhe duket të jetë e largët, por shpresa vdes e fundit. Por do thoja që e paimagjinueshme ambasador duket që zonja Merkel të ketë kohë e të dalë, e të bëjë humor me papagaj?!

Helmut Hoffman: Këtu kemi të bëjmë me një moment ku varet në shijen e gjithsecilit për ta vlerësuar, nëse është diçka me humor apo pa humor. Por përgjithësisht, dhe këtu nuk i referohem vetëm opozitës, në Shqipëri ka një kufi i cili herë pas here kalohet. Mendoj që kjo fotoja me papagallin nuk futet ndër ato që e kalojnë kufirin.

 

Mira Kazhani: Zoti ambassador, në 24 vjet pluralizëm është diskutuar gjithmonë hapja e dosjeve. Diskutimi është rikthyer sërish. Unë e di qëndrimin tuaj. Ju e keni shprehur qartë se jeni për hapjen e tyre. Por vërtet besoni se këtë rradhë do hapen ato dosje?

Helmut Hoffman: Kjo është një çështje disi e vështirë për mua dhe aq më e vështirë dhënia e një përgjigjeje. Si diplomatë në vendin tuaj, ne kemi njohuri të kufizuara. Unë di të them që lidhur me këtë temë ka patur diskutime të shumta në këto vite 24 vitet e fundit; disa inisiativa kanë dështuar. Kjo ndodh sepse nga të gjitha partitë politike, ushtrohet presion dhe haset rezistencë lidhur me këtë. Me gjasë, sepse secila prej partive politike ka diçka që nuk ka interes të hapen. Në Gjermani kemi një shprehje: “Kufomë në bodrum”, dhe ka nga ata që kanë kufomat e tyre në bodrum dhe duan t’i mbajnë aty. Por si gjermanë, për fat të keq ne si popull kemi një përvojë negative me historinë e këtyre viteve që kanë të bëjnë më periudhën ’33- ’45 që lidhen me nazizmin dhe më tej, ’45-’90 që ka të bëjë me historinë e ish Gjermanisë lindore. Unë e kam thënë në mënyrë të vazhdueshme shpeshherë në public, që është diçka pozitive fakti që gjermanët janë marrë në mënyrë intensive me këto dy periudha të rëndësishme të historisë së tyre dhe vazhdojnë ta bëjnë atë ende; por kjo nuk më jep mua të drejtën të vij e t’ju them bëni këtë apo bëni atë. Por mund të them që ky është një proçes produktiv. Ka diçka që më ka rënë në sy dhe më shqetëson në të gjithë sfondin e këtij debati; që këtu merret mjaft në konsideratë perspektiva, vështrimi i autorëve të atëhershëm. Thuhet që shumë prej tyre, ish sigurimsat po themi, jetojnë ende dhe kjo mund të çojë në hakmarrje të mundshme ndaj tyre. Por harrohet që tanimë jetojnë edhe shumë prej viktimave të këtyre autorëve, të ish sigurimsave. Të cilët mund t’i shikojnë autorët e krimeve në rrugë dhe duhet ende të vuajnë. Perspektiva e viktimës mua më duket me një rol qëndror në këtë kontekst. Kjo do duhet të shërbejë si një pikë referimi.

 

Mira Kazhani: Zoti ambassador, edhe këto 23 vite kanë shkaktuar viktima dhe jo pak. Në Shqipëri ka shumë dosje ku drejtësia nuk e ka dhënë verdiktin e saj dhe në rastin kur e ka dhënë, është shoqëruar me dritëhije. Mund të përmend 21 Janarin, e pafund raste e dosje të paballafaquara me drejtësinë. A mendoni që politika jonë do të mund të krijojë kushtet e favorshme për një drejtësi të drejtë? Shqiptarët presin përgjigje për krimet dhe korrupsionin e këtyre viteve demokraci gjithashtu, që nga 21 janari e deri tek dosjet e Tropojës së viteve ’90.

Helmut Hoffman: Unë shpresoj shumë që të vendoset kjo drejtësi e munguar. Dhe që nga ana tjetër edhe vetë sistemi i drejtësisë të fillojë e të zbatojë kompetencat e veta, në mënyrë që të prevalojë e drejta. Por sigurisht edhe Shqipëria nuk është vetëm në këtë kontekst, në atë të përpunimit të së shkuarës së vet, edhe gjermanët nuk janë vetëm. Para pak kohësh, ishte Brazili ai që filloi të merrej me trajtimin e së shkuarës së vet, atë të viteve ’60. Këtë e ka bërë Afrika e Jugut me sistemin e Aparteidit, apo Kili me regjimin e Pinoçetit. Sigurisht që ka fakte të cilat janë të vështira që të pranohen në mënyrë tërësore nga i gjithë opinioni publik. Por nevojitet një proçes për këtë punë.

 

Mira Kazhani: Ka një pritshmëri shumë të madhe ndaj zotit Rama, sidomos për të vënë drejtësi dhe ripërtëritjen ekonomike të vendit. Por meqë po flasim për drejtësinë dhe zotin Rama, ka një opinion të ndarë. Disa mendojnë që ai po përpiqet të bëjë shtet, edhe duke burgosur ata që nuk paguajnë energjinë elektrike, por nga ana tjetër ata peshkanqenët e mëdhenj, ata që kanë vrarë e korruptuar në këtë vend, janë të lirë e të paprekshëm.

Hoffman: Në përgjithësi më duhet të them që qeveria aktuale ka ndërmarrë një sërë inisiativash të cilat në këndvështrimin tim janë tejet positive, dhe këtu nuk e kam fjalën vetëm për inisiativën që përmendët ju në lidhje me masat ndëshkimore për ata që nuk paguajnë dritat dhe ujin. Mendoj që ishte koha e duhur në të cilën shteti duhet të thoshte fjalën e tij, që qytetarët që nuk e kanë paguar këtë detyrim duhet ta bënin sepse ne fund të fundit, një mungesë e tillë çon në destabilitetin e sistemit. Sigurisht që kjo vlen edhe për sektorë të tjerë. Lazarati p.sh shikohej si një zonë “e shenjtë” që askush nuk mund të hynte aty. Ishte i tillë kur unë erdha fillimisht në Shqipëri. Tani nuk është më. Kjo ishte një situatë plotësisht e papranueshme dhe mendoj që inisiativa e marrë nga qeveria është për t’u përshëndetur. Kur erdha këtu, mësova që krahas universiteteve shtetërore ishin hapur për 3 milion banorë edhe 40 apo 50 të tjerë privatë. Menduam që kjo ishte një ide vërtet e çmendur. Çdokush që ka sadopak idenë e zhvillimit të arsimit, arrin ta imagjinojë që kjo nuk mund të përfundojë mirë si histori. Dhe së fundmi janë për t’u vlerësuar disa përpjekje për reformimin e sistemit të drejtësisë. Prej secilit këtu, dëgjoj të thuhet se në sistemin e drejtësisë ka një korrupsion vërtet të madh. E dëgjojmë këtë ta thotë presidenti, ministri i Drejtësisë apo përfaqësues të lartë të shtetit shqiptar. Di që qeveria është duke u përpjekur; por sigurisht për të gjitha ato që shpreha më lart, vlen të thuhet shprehja amerikane “The jury is still out”. Për të gjitha këto duhet të presim, sepse ne nuk mund të themi me siguri që lufta ndaj korrupsionit është duke u bërë në nivel konferencash dhe takimesh, apo është duke u bërë realisht.

 

Moment gjatë intervistës

Mira Kazhani: Më lejoni t’ju rrëfej ambasador Hoffman, që në redaksinë e gazetës Dita, vijnë shumë emaile dhe komente. Të krijohet përshtypja, të paktën nga ata që shkruanë në adresë të uebsajtit tonë, se shqiptarët presin arrestime të mëdha, ish pushtetarë dhe pushtetarë që janë përfolur për afera të rënda…

Helmut Hoffman: Është e saktë ajo që thoni ju. Unë shpresoj që lufta kundër korrupsionit të mos zhvillohet vetëm në nivel konferencash të dy hoteleve të mëdha këtu në Tiranë, por t’u jepet fund të gjithë atyre praktikave korruptive që përmenda më lart dhe që përmenden në mënyrë të vazhdueshme në opinionin publik. Edhe ato të realizuara nga politikanë të lartë, më së fundi të marrin dënimin përkatës. Lexoj çdo ditë rreth veprave të tilla penale, por është e saktë ajo që thoni, se pak lexohet rreth ndëshkimit të zyrtarëve të nivelit të lartë.

 

Mira Kazhani: Kemi nga ana tjetër, tashmë prej muajsh bojkotin e opozitës. Marr me mend që këshilla juaj do jetë që ata ta bëjnë debatin në parlament, por gjithsesi po ju pyes se ç’mendoni për këtë bojkot. Sa i arsyeshëm është vazhdimi i tij?

Helmut Hoffman: Unë sigurisht që do t’u këshilloja në fakt të dyja palëve që të mund të afroheshin dhe të shkonin më më shumë në drejtim të njëra-tjetrës. Kështu nga njëra anë do t’i thoja qeverisë, e cila ka një shumica të rehatshme në parlament, që të mund të bëhej më zemërgjerë kundrejt opozitës parlamentare. Mund të them që qeveria në muajt e fundit e ka dëshmuar me disa lëvizje të vetat, siç ishte ngritja e komisioneve për hetime etj. Është papranueshme që deputetë të ndryshëm të sulmohen në ambientet e Kuvendit. Madje unë në bisedat e mia me kryeministrin, shpesh, duke diskutuar rreth kësaj teme, kam bërë të qartë që ekziston mundësia e hapjes së proçeseve gjyqësore me motive të tilla. Nga ana tjetër, vendi i debatit politik është parlamenti. Duhet të jetë pikërisht parlamenti që të dy kahet politikë të takohen. Më duket plotësisht në rregull edhe apeli tjetër për demonstrata. Unë personalisht bëj pjesë në një brez që në fund të viteve ’70 është organizuar shumë në forma të ngjashme demonstratash. Por ajo që do doja të thoja, është se duhet bërë shumë kujdes me gjuhën e përdorur gjatë këtyrë demonstrative, pasi shpeshherë ajo më tingëllon disi ekstreme. Sigurisht që qeveria duhet kritikuar; edhe mund të sulmohet verbalisht lidhur me aksione të ndërmarra prej saj, por duhet të bëjmë dallimin mjaft mirë lidhur me gjuhën e përzgjedhur që ajo të mos përfundojë në dhunë.

 

Mira Kazhani: Ju më treguat që do t’i kalonit Krishtlindjet dhe Vitin e Ri në Tiranë. Veç kësaj, më rrëfyet edhe një sekret para se të nisnim intervistën; se jeni rrugës duke u bërë gjysh. I lumtur?

Helmut Hoffman: Është vërtet një ndjesi mjaft e bukur. Unë edhe bashkëshortja ime jemi shumë të lumtur që vajza jonë pas vitit të parë të martesës po pret një fëmijë. Ka edhe një dimension dyzues, pasi mendon… uau, po bëhem gjysh; por gjithsesi ajo që mbizotëron është lumturia. Por flokët e bardhë i kam tanimë për të përligjur figurën e gjyshit.

 

Mira Kazhani: Urime dhe faleminderit për intervistën, edhe pse përmes një gjuhë diplomatike m’u dukët i sinqertë zoti ambasador. Gëzuar festat!

Helmut Hoffman: Faleminderit shumë!

 

Më poshtë video e intervistës me ambasadorin gjerman dhënë për DITA…

Willy Wimmer über die aktuelle Aussenpolitik


Willy Wimmer: Von Deutschland bleibt nichts übrig im Falle eines NATO-Krieges mit Russland

oldest albanian website