Schlagwort-Archive: Administration

die realen EU Fortschritte sehen dann so aus, bei den „useful idiots“: die Justiz Archive sind Müll Halden

Donald Lu, über Bewertung des IQ von Ministern mit „Zero“ Intelligenz

Idioten die keine Administration aufbauen können, keine Funktion der Institutionen mehr gewährleisten können, sind aber Partner der dümmsten EU Gestalten, denn Dumm umgibt sich mit Dumm und möglichst korrupt muss man sein, bei dieser Nepotismus Politik, welche Frank Walter Steinmeier zum Kultur Projekt seiner AA Banden machte. Früher gab es überall die sogenannten „technicals“, gut ausgebildete Fachleute, welche inzwischen schon unter Berisha und Ilir Meta, durch Idioten ersetzt wurden. Das wurde dann unter Edi Rama, Ilir Meta zum Programm, das man möglichst dumm sein muss, mit gekauften Diplomen und Schulzeugnissen. Die Intelligenz, gut ausgebildete Handwerker, Techniker wanderten aus.

Klientel Show: Edi Rama

Irgendeinen Fortschritts Müll mussten Angela Merkel, Knut Fleckenstein, Johannes Hahn, die vollkommen EU Botschaft und Commission absondern. So sehen die Gerichts Archive der Tirana Gerichte aus, rein Müll Halden, wo auch niemand etwas finden kann. Das wird als entscheinender Fortschritt verkauft, von Berufs Verbrechern die sich Internationale nennen, aber vollkommen korrupt sind.

Abteilung „useful idiots“ bei Internationalen Verbrecher Kartellen, wie Martin Schulz, Christof Zöbel, Frank Walter Steinmeier, Gernot Erler, Knut Fleckenstein, Michael Roth (alle SPD, Georg Soros finanziert) und Angela Merkel bekannt.

Aktualitet Arsen Rusta
29 Nentor 2017 – 12:50 | përditesuar në 14:14
Ekskluzive/Vendimet Gjykatës së Tiranës mes mykut e lagështirës
Report Tv sjell foto nga arkivi nën tokë i Gjykatës

TIRANE – Drejtësia e munguar dhe korrupsioni nuk rezulton se është i vetmi problem në sistemin e drejtësisë në vend.

Report Tv ka siguruar ekskluzivisht disa foto nga ambientet e brendshme të arkivës së Gjykatës së Tiranës ku vendimet qëndrojnë të hedhura mbi dyshemev dhe dosje të rrëmujshme sikur të ishin një grumbull mbeturinash. Kjo situatë sipas burimeve për Report Tv nga Gjykata e Tiranës është e tillë prej vitesh ndërsa edhe me dosjet e reja ndodh e njëjta gjë ku vendosen sa në raftet e tjembushura deri në dyshemetë e sekretarive.

Këto foto që shihni në pamje i përkasin katit të nëndheshëm të gjykatës së Tiranës ku vendimet sa ato civile dhe penale të shumë viteve bashkjetojnë me lagështirën, mungesën e sistemimit në rafte, dëmtimit nga brjetës që mund të futet në këto ambiente e deri tek rreziku nga ndonjë shkëndi elektrike.
Mbingarkesa në gjykatën e tiranës ka detyruar adminsitratën të përdor si ambinte për vendosjen e dosjeve edhe tre ish garazhdet që ndodhen në pjesën e brendshme të saj, ndërsa prej më shumë se 1 viti një pjesë e konsiderueshme e dosjeve të arkivit është transportuar në arkivin qëndror në lundër.

Gjatë ndërhyrjes në këtë bodrumet e arkivës u zbulua dhe skandali me afro 300 dosje të bllokuara nga rekusi të cilat ishin mbajtur pa u dërguar në Gjykatën e Lartë. Aktualisht këto dosje sipas Gjykatës së Lartë kanë kaluar me proces të përshpejtuar dhe po i jepet zgjidhje ndërsa hetimet për këtë rast vazhdojnë nga prokuroria ku kreu i gjykatës së tiranës Enkelejdi Hajro depozitoi kallëzim penal për kryesekretaren e gjykatës.
………………..

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

Leonhard-Beqiri : Martin-Schulz: Tief versunken mit Kriminellen

für Martin Schulz reicht diese Betrugs Show, inklusive Polzei und Militär Stellen der Ausbildung, der Küstenwache, wo die Radar Stationen unter Kontrolle der Mafia stehen. Show pure, für die korruptesten Politiker wie immer, und diese Show gab es schon vor 20 Jahren, auch für Bundestags Delegationen.

Das wird immer als Erfolg verkauft, auch als OK-Reporting bekannt.

Rhetoric Staatsanwalts Anwaltschaft und Institutionen: “We have made several reports, but no one does anything”

USAID wird eine Gesetzes Änderung vorlegen, das kriminellen Bürgermeistern die 3 . Amtszeit versagt: Vangjush Dako, Elvis Roshi, Xhelal Mziu

Europa und Berlin machen wie immer Nichts, sind max. Partner von kriminellen Clans, für Infrastruktur Projekte, wo nur das Geld gestohlen wird, ohne Kontrollen.

Vor dem US Kongreß: Der USAID-Verwalter weiß nicht, wer das Geld der Steuerzahler ausgibt

Der Innenminister outet sich durch immer neue Details, interne Informationen aus Polizei Kreisen selbst als Sicherheits Risiko, mit besten Verbindungen zur Albaner Mafia.

Der Innenminister Samir Tahiri, sein Audi 8: AA 003 GB und andere Merkwürdigkeiten

Die als üble Entwicklungshilfe Organisation des CIA bekannte USAID Organisation versucht den eigenen Mist auch mit dem AAEF Fund, heute wieder in Ordnung zubringen.

13 Bürgermeister, fest installierte Verbrecher Kartelle, wo die meisten im Rathaus vorbestrafte Kriminelle und Familien Angehörige sind, sind von einer neuen Verordnung betroffen, und die Dritte Amtszeit schon haben.

Herausragende Verbrecher, Bürgermeister mit einer 3. Laufzeit sind: Qazim Sejdini in Elbasan, Vangjush Dako in Durres,  Xhelal Mziu in der Kamze, wo die Ehefrau einen Hehlerring aufgebaut hat, für gestohlene Schmuckstücke. Bildung: Ziegenhirten Niveau, was keine Gesetze kennen will, weil functional illerate.

Lukrativ, der Verkauf der Rathaus Posten an gesuchte und vorbestrafte Verbrecher Clan, wo vor allem Durres eine Tradition hat.

Hinzu kommt ein neues Gesetz, das vorbestraften Kriminellen Adminstrative Posten verbietet, ebenso sind 40 % aller Diplome von Adminstrativen gefälscht, wo es schon mal auf nahezu 100 % ging unter den Berisha Verbrecher Kartellen der Deutschen CDU und KAS.

Durres Rathaus Direktoren haben Panik: Ligji i ri i dekriminalizimit, drejtorët e Durrësit në panik, 30 përqind me vepra penale

Misioni amerikan USAID “djeg” 13 kryebashkiakë, në listë Elvis Roshi, Xhelal Mziu e Vangjush Dako, ligji që kufizon mandatin shkon në qeveri

Misioni amerikan USAID “djeg” 13 kryebashkiakë, në listë Elvis Roshi, Xhelal Mziu e Vangjush Dako, ligji që kufizon mandatin shkon në qeveri
Plot 13 kryebashkiakë aktualë nuk do të mund të kandidojnë në zgjedhjet vendore të ardhshme. Misioni amerikan USAID është duke ndihmuar qeverinë për hartimin e një ligji të ri për pushtetin vendor dhe pas miratimit të tij në Kuvend, kryetarët e bashkive nuk mund të kandidojnë për më shumë se dy mandate radhazi. Mësohet se ligji është drejt fundit dhe shumë shpejt do të dërgohet në Këshillin e Ministrave, për të marrë firmën përfundimtare. Duke qenë se një problem i madh në vend ka qenë kapja e pushtetit vendor nga persona që kanë qëndruar për disa mandate në pushtet, me ndërhyrjen dhe të USAID, është vendosur që të ndalohet me ligj kandidimi më shumë se dy herë radhazi. Por çfarë pasojash do të ketë ky ligj? Përmes tij do të digjen plot 13 kryetarë bashkish aktualë, të cilët e kanë kaluar kuotën e dy mandateve radhazi.
Në bazë të ligjit të ri, ata nuk do të mund të kandidojnë për një tjetër mandat. Në listë janë një sërë emrash të njohur. Në krye të saj qëndron kryebashkiaku i Durrësit, Vagjush Dako, i cili aktualisht ka mandatin e tretë. Një tjetër emër që do të digjet nga ky ligj është Elvis Roshi i Kavajës, i cili me fitoren e marrë më 21 qershor mori mandatin e tij të dytë. Duke mos arritur ta largojë gjatë zgjedhjeve, mazhoranca përmes ligjit do të djegë dhe kryebashkiakun e Kamzës, Xhelal Mziu. Në zgjedhjet e 21 qershorit ai siguroi një tjetër mandat, duke vijuar qeverisjen në këtë zonë. Dy emra të tjerë të njohur që preken janë kryebashkiaku i Elbasanit, Qazim Sejdini dhe ai i Korçës, Sotiraq Filo. Sejdini ka aktualisht tre mandate, ndërsa Filo dy. Po ashtu nuk do të mund të garojë në zgjedhjet e ardhshme edhe Fiqiri Ismaili, kryebashkiaku i Vorës.
Ligji i ri
Prej disa muajsh, qeveria dhe USAID janë duke punuar bashkë për hartimin e ligjit të ri organik “Për Organizimin dhe Funksionimin e Qeverisjes Vendore”. Në kuadër të ndarjes së re territoriale u ndje nevoja dhe për hartimin e një ligji të ri, i cili do të konfirmojë autoritetin e 61 bashkive të krijuara rishtazi dhe do t’u besojë atyre përgjegjësitë dhe burimet e duhura për t’u shërbyer më mirë qytetarëve. Aktualisht, ligji është duke u konsultuar me grupet e interesit, por ai e ka marrë formën e duhur dhe në fund të muajit do të kalojë në qeveri, e më pas prej andej do të bëhet depozitimi në Kuvend. Duke qenë se mund të kërkojë kohë gjatë diskutimeve, ligji është parashikuar të miratohet në Parlament në fillim të muajit dhjetor, në mënyrë që në janar ai të hyjë në fuqi. Pas kësaj nis dhe procesi i decentralizimit të pushtetit vendor. Risia e tij ishte dhënia fund e kryebashkiakëve me mbi dy mandate.
Në draft është përcaktuar se asnjë person nuk mund të mbajë më shumë se dy mandate rresht. Megjithatë, ai mund të marr pushtet pas katër vitesh. Ndërkombëtarët prej kohësh kanë ngritur shqetësimin e kryebashkiakëve me shumë mandate. Sipas relacionit në ligj, arsyeja e një vendimi të tillë është për të nxitur akoma dhe më shumë konkurrencën, duke thënë se kjo ndihmon në zhvillimin e konkurrencës dhe futjen e elementeve të rinj. Ashtu siç ishte paralajmëruar, rolin më kryesor do ta ketë kreu i bashkisë. Me ndarjen e re ai do të ketë më tepër kompetenca dhe një territor më të gjerë për të administruar.  Kliti Topalli
Sunday, October 4, 2015 – 07:44

– See more at: http://www.sot.com.al/politike/misioni-amerikan-usaid-%E2%80%9Cdjeg%E2%80%9D-13-kryebashkiak%C3%AB-n%C3%AB-list%C3%AB-elvis-roshi-xhelal-mziu-e-vangjush#sthash.D6qYEKiP.dpuf

Phantom Kampf gegen „Schwarz Arbeit und Firmen“Steuer – Sokratie Mane und Vangjush Dako – Durres

Die Albaner Mafia will ihre illegalen Bauten aufwerten in der „Rruga Taulantia“ Durres: Das Schwimmbad wird renoviert.

Geld ohne Ende, in die Kanäle der Verbrecher, ohne jede technische Projekte Kontrolle:

Die inkompetenden Weltbank Komiker, wollen weitere 62 Millionen $ mit dem Mafia Bürgermeister Vangjush Dako in Durres stehlen

oldest albanian website