Systematische Verschlechterung der Wasser- und Strom Versorgung in Albanien

Heute wurden Strom Abschaltungen wieder einmal für Teile von Tirana angekündigt.**

Die Albanischen Regierungen arbeiten nur noch im System, wieviel man stehlen kann, wie die EU Banden. Ein „Schwarzes Loch“ wo jede Geldsumme verschwindet, Alle mitmachen bei dem Diebstahl und für Internationalen Geschäfte, rund um m Drogen- und Waffen Handel vor allem. Im Krieg und im Chaos, kann man am Meisten stehlen, weswegen ständig Politik Ratten auftauchen.

Wasser ist ein Mafia Geschäft, identich mit der Grundstücks Mafia und den jeweiligen Regierungen gekoppelt.

Die neue Durres Wasserleitung, (Thyssen Rohre), wurde praktisch nur wenige cm vergraben, so Millionen Gewinne gemacht, der Direktor baute sich eine Luyus Villa in Shkozet damals in 1996.

http://balkanblog.org/wp-content/uploads/2007/08/wassss5.jpg

Obwohl das Mafiöse KfW Construct der GTZ, BMZ, Berlinwasser sogar Berater nach Durres sandten (gefeuert durch Lefter Koka in 2005), verschlechterte sich die Situation seit den Weltbank und Deutschen Infrastruktur Finanzierungen. Negative Auswirkungen auf die Umwelt, das Meer, sind seit Jahren bekannt.

Bei den Albanern, werden durch die Klientel Politik, Idioten oft Direktoren, und die Wasser Versorgung von Durres, trotz praktisch 500 Millionen € teuren Investitionen ist schlechter denn je. Wasser, Grundstücks Chef, welche als Idioten ein Chaos anrichteten: Die  Durres Gangster: Edmond Hoxha, Bedri Luku, Doklead Ademi, Lindita Dosari.

 

Die Infrastruktur Mafia der „Internationalen“ ist eine Vernichtung Maschine für Geld, wo sich inkompetende Spinner tummeln dürfen. Illegales Bauen zerstört die Kanalisation, Wasserleitungen usw.. und so geht es nun weiter seit 25 Jahren.

Vangjush Dako – Edi Rama: von Skandal zu Skandal: Durres Grundstücks heute und die Skandale 2004

Non Stop Weltbank Betrugs Projekte rund um die Durres Kanalisation, Urbanistik Pläne, Wasser, Strassen und Grün

AnlagenAbwässer Gruppe der Albaner Mafia: Antiken Theater Durres

** keinen Strom gibt es in Teilen von Tirana heute und wir haben Winter

Nesër Tirana pa drita, ja zonat që do rrinë në errësirë

pa-drita

Sërish nesër Tirana do të vuajë mungesën e energjisë elektrike.

Disa zona do të kenë probleme të furnizimit me energji elektrike.

“OSHEE njofton se për shkak të investimeve që po kryhen në rrjetin elektrik të Tiranës, në kuadër të përmirësimit të cilësisë së furnizimit me energji elektrike, në datën 25 janar, nga ora 09:00-13:00, do të ketë kufizime energjie në disa zona në kryeqytet”, lexohet në komunikatën e OSHEE-së.

Durres: Wasser Leitung zerstört, keine Genehmigung, keine Bau Tafel, neue Blumen Beete – Bäume werden zerstört

Die Wasser Versorgung heute, oft gibt es kein Wasser, weil die Mafia mit Tankwagen Wasser verkaufen will. Strom Kabel, Lampen werden ebenso gestohlen.

IMG_01788
Durrësi, qyteti që në dy stinë mbetet pa ujë Jashtë-brenda, Kreu
15/01/2017
by Andi BoraDimri i këtij viti, prej kohësh nuk kishte ardhur në një formë kaq të ftohtë, me temperatura disa gradë nën zero, ku nuk munguan reshjet e borës edhe në qytetet bregdetare, një gjë e rrallë për klimën e vendit tonë.Qeveria dhe institucionet vartëse u kapën gafil nga i ftohti, duke pezulluar për më shumë se një javë mësimin në shkolla, kopshte dhe çerdhe; duke mos arritur të shpëtojnë jetët e disa prej të pastrehëve; duke lënë të bllokuara shumë fshatra nga dëbora; duke lënë pa ujë të pishëm shumë qytete.I ftohti dhe ngrica, bënë që qyteti i Durrësit të ishtë një prej qyteteve me më shumë probleme lidhur me situatën e ujit të pishëm, krahas shumë qyteteve të tjera, përfshirë edhe kryeqytetin.

Edhe ditën e sotme, ku temperaturat maksimale shënojnë rreth 12 gradë celcius, shumë prej banorëve të Durrësit, ende nuk kanë ujë në çezmat e tyre. Situata vazhdon të jetë po njësoj si në ditët e ftohta, për shkak të disa faktorëve që janë të lidhur zinxhir me njëri-tjetrin.
IMG_017322

Uji për zonën e Ish-Kënetës, vjen rreth orës 6:30 të mëngjesit dhe më pas ndërpritet rreth orës 8:30. Pra i detyron qytetarët që të çohen herët në mëngjes, të vendosin pompat e tyre në punë për të ngjitur ujin në depozita, pasi vet presioni i ujit nuk e mundëson ngjitjen.

Në ditët e ftohta me ngricë, dy orë nuk mjaftojnë për të mbajtur tubat e ujit të pangrira dhe me ujë të rrjedhshëm. Pra bashkisë, si institucioni përgjegjës për Ndërmarrjen e Ujësjellës Kanalizimeve Durrës(UKD), i lind detyra që uji të mundësohet 24 orë. Nëse kjo nuk është e mundur, të paktën në ditë të tilla me ngricë, UKD duhej që ujin t’a mundësojë disa orë në ditë, në mënyrë që tubat të kenë kontakt me ujë të rrjedhshëm dhe të mos ngrijnë.

Faktor tjetër që sot ende banorëve nuk u mundësohet ujë i pishëm, është se sahatet e ujit janë dëmtuar ose janë çarë nga i ftohti. Inxhinieri pranë UKD-së, Gerald Dautaj, në një prononcim për Vizion Plus, tha se kostot për rinovimin e sahateve do të mbulohen nga vetë institucioni.

Ndërkohë, bashkia e Tiranës, ka filluar në disa zona me zëvendësimin e sahateve të dëmtuar.

Ndërmarrja e Ujësjellës Kanalizimeve në Kukës, nuk ka mundësi financiare për të ndërruar sahatet e dëmtuar të ujit dhe për këtë i ka bërë apel Drejtorisë së Përgjithshme të Ujësjellës Kanalizimeve dhe Ministrisë së Transporteve që të mundësojë rimbursimin e të gjitha defekteve dhe dëmtimit të matësve.

Situatë problematike për qytetin e Durrësit mbetet edhe fakti që shtrirja e tubave për të ndërtuar rrjetin ujësjellës, është bërë edhe mbi sipërfaqe. Në shumë rrugë, tubat kryesorë shpërndarës nëpër lagje të ndryshme, gjenden mbi rrugë, duke u ekspozuar kështu nga shumë faktorë mekanikë apo klimaterikë.

Kjo i ka detyruar banorët që t’i presin këto tuba dhe të mbushin ujë, me çdo mjet të mundshëm ujëmbledhës, si bidona disa litrosh; kova; madje edhe fuçi.

Të mëdhenj e të vegjël, pa dallim moshe, kanë shfrytëzuar çdo mundësi për të përfituar sadopak ujë, pasi radhët shpesh kanë qenë të mëdha dhe orari i kufizuar i ujit i ka detyruar të shpejtojnë në kohë për mbushjen e enëve.

Imazh 1

E njëjta situatë problematike me ujin e pishëm, nuk paraqitet vetëm gjatë dimrit, por edhe gjatë sezonit turistik veror.

Ujësjellës Kanalizime Durrës, detyrohet që për shkak të fluksi të pushuesve dhe turistëve, një pjesë të madhe të ujit, ta drejtojë për nga zona e plazhit apo edhe në Golem, me qëllim furnizimin e plotë të bareve, hoteleve dhe restoranteve.

Ndërkohë kjo bën që pjesë të tjera të qytetit të mbeten pa ujë të pishëm, ose t’u mundësohet një sasi e vogël uji, me një orar të kufizuar që me patjetër kërkon pompa thithëse, apo edhe për ta ngjitur mbi depozitat mbi tarraca.

http://www.ishull.com/durresi-qyteti-qe-ne-dy-stine-mbetet-pa-uje/

Der LSI Gangster Spartak Kovaci, wurde nun als Chef der Wasser Versorgung Durres registriert

Man erhielt neue Kredite von der korrupten Weltbank, wo einfach die Beute geteilt wird, wie bei den EBRD Krediten und im Film Lamerica vor über 20 Jahren schon geschildet wurde. Wo man am meisten stehlen kann, tauchen die LSI Gangster auf, wo Betrug und Ausschreibungs Betrug System ist, sowieso.

inklusive Abwasser Einleitung ins Meer, von 22.000 illegalen Küsten Bauten der Albaner Mafia: Achurim Qehajaji, Einer von 40 % vorbestraften Kriminellen im Rathaus und der 90 % die vollkommen inkompetend sind, mit gefälschten Schulzeugnissen und Diplomenen. Sturzdumme Politik Kreise, wo 39,7 % der Strände verseucht sind ein einmaliges Desaster was die kriminellen Rathaus Verwaltungen verursacht haben, kriminelle Tourismus Minister und direkt Edi Rama, Ilir Meta, Arben Ahmeti, Florinje Koka u.a. mit dem illegalen Hotel Bau in 2014-2015 des „Pablo Escobar“ des Balkans: Klement Balili.

Rathaus Mafia, mit Achurim Qehajaji: verkauft Umwelt Zerstörung der Kallmi - Currilla Küste als Tourismus Politik: praktisch ist jedes Lokal, Appartment Gebäude in Mafia Hand und illegal
Rathaus Mafia, mit Achurim Qehajaji: verkauft Umwelt Zerstörung der Kallmi – Currilla Küste als Tourismus Politik: praktisch ist jedes Lokal, Appartment Gebäude in Mafia Hand und illegalDie Europa Zentrale für den Drogen Handel, sollte eine exklusive Kanalisation und Drink Wasser Versorgung erhalten.

? Tourists pack off because of water pollution
Durres- After many warnings, Durres District Office cancelled the contract with the German company ?Berlin Wasser?.The head of this office undertook this extreme act as a result of irresponsible and indifferent attitude of the officials of the German company, who after some constraints undertaken by local organs, are following their old habit of not supplying the inhabitants of the coastal city of Durres, for which the Albanian state invested 20 million dollars during these last years. Apart this fact, the continuous lack of water supplying in Plash (beach) area resulted into a sensitive diminishment of tourists? flux. Although Plazh?s maintenance office has done an appreciable preliminary job in the eve of tourist session, like cleaning the sand from wracks and solid wastes, the lack of water, spilling over of sewage into the sea, lack of public water closets throughout the whole territory of Durres beach resulted into the diminishment of tourist frequentation below the predicted levels. The zone of Plazh still is suffering the lack of water supplying and other infrastructure facilities even after the investments from the state budget for the reconstruction of the road from Ura e Dajlanit to Plepa, which cost 9 million euro and after promises full of political rhetoric articulated during the electoral campaign. The lack of water supplying came naturally after the indolent job of the German company ?Berlin Wasser?, which manages the water system in the coastal city of Durres. In a recent meeting with the head of Durres district, Genc Alizoti, the officials of this company have been warned several times for canceling the contract, while these days the head of the district has already prepared the official document to undertake such extreme act.

http://www.sot.com.al/index.php?option=content&task=view&id=8580&lang=

4 Gedanken zu „Systematische Verschlechterung der Wasser- und Strom Versorgung in Albanien“

 1. Es gibt eher eine Systematische Verschlechterung der Wasserversorgung wo Milliarden angeblicher Aufbauhilfe verschwanden

  Kukes wieder einmal, denn am Oberlauf quer durch die Albaner Gebiete, herrscht nur noch Chaos von extrem dummen Gestalten, welche durch Drogen Geschäfte reich wurden.

 2. Sowas gab es noch nie in Albanien, bei Milliarden in die Eletrizität Infrastruktur.

  Strom Ausfälle überall auch in Tirana. Hier total Ausfall in Pogradec, Sarande

  Aber für Pogradec ist die Sache neu

  Pogradeci pa drita, në kulmin e sezonit turistik

  5:05 – 02/08/2017 Aktualitet 0
  Pogradeci pa drita, në kulmin e sezonit turistik

  Në kulmin e sezonit turistik, OSHEE, vendos i ndërpresë energjinë elektrike për 2 orë qytetit të Pogradecit.

  Kanë qenë të shumtë turistët por edhe qytetarët e Pogradecit, të cilët kanë shprehur pakënaqësi lidhur me situatën e krijuar.

  Ndërkohë që vetë OSHEE nuk ka dhënë asnjë lloj shpjegimi apo të njoftonte më herët për ndërprerjen e energjisë elektrike.

  http://www.kohajone.com/2017/08/02/pogradeci-pa-drita-ne-kulmin-e-sezonit-turistik/
  2 Mafiosi hingerichtet: OSHEE / Strom Chef in Vlore: Roland Saliu, Hotel und „Vlore Channel“ Besitzer: Erven Hyseni

 3. Weil jemand den Musik Lärm stoppen wollte, warf er ein Eisen über die Strom Leitungen von jale-Livadh usw..

  Um 22.30 brach die Strom Versorgung zusammen.

  Mbrëmjen e djeshme për gati një orë zona Jal- Livadh- Vuno ka mbetur pa energji elektrike.

  Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike informon sot shkakun e mungesës së energjisë elektrike nga ora 22:00 deri rreth orës 23:00.

  “Një person i papërgjegjshëm hodhi mbi linjën 10 kV një tel prej hekuri, duke sjellë shkëputjen e energjise elektrike”, thuhet në njoftimin për shtyp.

  Nuk dihen shkaqet e ketij veprimi, por OSHEE bëri kallëzimin në polici për gjetjen e autorit. Dyshohet të jetë kryer dhe nga ndonjë person të cilit i janë prerë dritat për shkak të mos pagesës dhe për “hakmarrje” ka dëmtuar linjën 10 kv.

  /portali DurresLajm/ https://durreslajm.al/aktualitet/zbulohet-shkaku-pse-ne-zonen-jal-livadh-vuno-u-fiken-mbreme-dritat

Schreibe einen Kommentar