Schiesserei LAC: Der SP Abgeordnete Armando Prenga wurde verhaftet, 7 Personen verletzt des Verbrecher Kartells Cali

Die von niemanden gewaehlte Partei Vorsitzende Edi Rama, hat eine lange Liste von Abgeordneten,die sich ihre Kandidaturen nur erkauft haben, wie es das Albanische Demokratie Modell offensichtich vorschreibt, denn 80 % sind direkt Vertreter von prominnten Verbrecher Clans. Spaeter wird ein Gericht, die Entscheidung des Ministeriums der LSI Ilir Meta Mafia mit Minister Edmond Panariti ignorieren, annullieren, weil vollkommen illegal und Armando Prenga, wollte mit der Linzenz 500.000 Euro erpresssen, womit man bei dem normalen LSI Erpressungs System ist. Standard Verhalten der Verbrecher Regierungen seit 25 Jahren.

Armando Prenga Geboren in LAC, in der absoluten Verbrecher Stadt Albaniens, wie Vlore, Durres, Tirana, oder die KAMZE.

In das geschlossene See Lokal bracht Armando Prenga mit Gewalt ein um einen Mord zubegehen. Er hatte keine Erlaubnis eine Waffe zu tragen.

 

 

Armando Prenga, lauerte mit seiner Familie einer grossen Gruppe der bekannten LAC Verbrecher Famiie Cali auf, um das Oberhaup zu ermorden, welche an der Lagune von Patok, ebenfalls illegal gebaut hat und dort Fischerei betreibt. Schiesserei, Messerstecherei> 7 Verletzte davon 3 Schwer Verletzte und 4 Verhaftungen: Hinzu kommt praktisch eine folgende Schiesserei mit der Polizei, wobei die RENEA eingesetzt wurde.

Hinterrund der erneuten Politik Morde und Schiesserei ist die Mafia Privatisierungs der Fischerei Rechte in der Lagune von Patok, organisiert vom Verbrecher Ministerium fuer Umwelt, Fischerei und Forste des lt. wikileaks „most criminal albanian“ Minister Lefter Koka, hier in 2015 bei der Deutchen Umwelt Ministerin in Berlin, denn hohe Millionen Summen veschwanden in dem Sumpf der EU und dess Vorgaenger Minister Fatmir Mediu. 140 Millionen ro, inklusive  Mafia Partners, wie Dr. Fanz Jung.

Das EU US Modell wo man als Lehrmeister des Betruges, der Bestechung als Demokratie Modell verkaufte.

Experte: über die Albanische Justiz, die keine Gesetze kennt: They’ll only bribe someone else

Lefter Koka, Barbara Hendricks
Lefter Koka, Barbara Hendricks

prenga1

Abgeordneter der Edi Rama Partei, was aber normal ist: Mitglied im Nationalen Sicherheits Ausschuss des Parlaments, einem Club von Kiminellen, was ja EU und US gewollt ist, denn die Geschaefte muessen laufen auch rund um die Privatisierungen und Geldwaesche, denn die US Terroristen in Tirana wie die MEK und Uiguren Terroristen, muessen ja finanziert wurden. In Verantwortung sind die mehr als 8.000 Tote rund um Grundstuecks und Privatisierungs Schiessereien seit 1991. Also 100 % mehr als im angeblich so schlimmesn Kommunismus, hinzu kommen 3.000 Tode 1997/98 im Buergerkrieg, ebenso in der Adria ertrunkene Migranten.

 

Aktualitet
05 Shtator 2015 – 09:23 | përditesuar në 08:15
Arrestohet deputeti, 2 fiset ‚Far
West‘ për tenderin e Lagunës
Prenga: Cali më bëri pritë, qëllova për vetëmbrojtje
Skeda/Sherri për tenderin e peshkimit në Patok
„Prenga“, të gjitha reagimet e politikës për ngjarjen

LAÇ  Deputeti i Partisë Socialiste Armando Prenga u arrestua në flagrancë nga policia, pasi u përfshi në një përleshje masive me anëtarë të familjes Cali në Laç për një konflikt mes tyre në lidhje me tenderin për peshkim në Lagunën e Patokut, e drejtë e cila i është dhënë në mars të 2015 vëllait të deputetit. Bashkë me Prengën u arrestuan edhe 5 persona të tjerë, Anton Leka, Gazmir Jushi Gjokë, Nikoll dhe Gjergj Cali të përfshirë në sherrin e ndodhur pas mesnate. Deputeti Prenga akuzohet zyrtarisht për armëbajtje pa leje, kanosje serioze për vrasje dhe plagosje e rëndë me dashje.

Konflikti me armë, thika dhe mjete të forta ndodhi pranë komisariatit të Kurbinit dhe mbetën të plagosur 7 persona, mes të cilëve edhe Eduart Prenga, vëllai i deputetit, 2 prej tyre me armë zjarri. Policia e Shtetit konfirmoi se Prenga ka plagosur një person të familjes Cali, Gjergjin, aktualisht i vënë në pranga. Shefi i komisariatit të Kurbinit, Nik Nikolla tha në një deklaratë për mediat se Prenga e ka qëlluar me qytën e pistoletës dhe ende nuk është përcaktuar nëse ka hapur ose jo zjarr me pistoletën e tij.

Sherri nisi fillimisht në lokalin e fisit Cali në zonën e Patokut dhe më pas është zhvendosur përballë komisariatit, aty ku palët kishin shkuar për të kallëzuar njëri-tjetrin për kanosje me jetë.

Prenga
Armando Prenga dhe lokali i familjes Cali ne Lagunen e Patokut

Shkak për përplasjen mes dy familjeve Prenga dhe Cali është bërë zotërimi i monopolit të peshkimit në ujërat e lagunës së Patokut dhe tregtimit të tij. Këtë fakt e ka pranuar edhe vet deputeti Prenga gjatë komunikimit që pati me avokatin e tij në ambientet e Policisë së Tiranës ku po mbahet prej orës 02:30 të mëngjesit të së shtunës.

Nëpërmjet avokatit Baftjar Rusi Prenga hodhi poshtë akuzën e armëmbajtjes pa leje duke deklaruar se ai ka qëlluar vetëm një herë në ajër për shkak të vetëmbrojties dhe ka përdorur armë me leje. Hetimet po vazhdojnë edhe mbi armët e sekuestruara në vendngjarje dhe në banesat e të përfshirëve në konflikt pasi ka dyshime se disa prej tyre janë pa leje dhe ende nuk dihen nga kush persona janë përdorur.

Por çfarë ndodh tani me deputetin Prenga ndaj të cilit rëndojnë tre akuza?

Burime nga Prokuroria e Përgjithshme sqaruan se fill pas ndalimit të Prengës në kushtet e flagrancës është njoftuar prokurori i përgjithshëm i cili pritet që brenda 48 orëve ti kërkoj kuvendit lejen për ndjekjen penale të deputetit. Pas lejes nga parlamenti pritet që prokuroria të hënën paradite të dërgojë në Gjykatën e Lartë për masë sigurie Prengën për shkak se kjo gjykatë ka tagrin e vlerësimit të arrestit ndaj një deputeti.

Të njëjtat burime sqaruan se përballë prokurorit Kosta Beluri i cili po ndjek hetimet për këtë konflikt ku është përfshirë deputeti Armando Prenga, ky i fundit ka refuzuar të bëjë deklarime.

Të plagosurit në këtë ngjarje u transferuan në spitalin e Traumës ku pjesëtarët e familjes Prenga e Cali u mbajtën të veçuara nën masa të rrepta sigurie, dhe për gjendjen e tyre shëndetësore bluzat e bardha thanë se ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Për këtë konflikt policia e shtetit ndaloi fillimisht 36 persona, ndërsa pas hetimeve paraprake ata u lanë të lirë dhe u prenë vetëm 6 urdhër arreste.

Prenga u transferua mëngjesin e sotëm nga policia e Laçit drejt policisë së Tiranës nën masa të forta sigurie, ndërsa për rikthimin dhe rendit e sigurisë në Laç kanë ndërhyrë mbi 130 forca speciale përfshi dhe repartin RENEA.

Ora 17:20 Prenga: Cali më bëri pritë, qëllova për vetëmbrojtje 
A1 Report zbardh komunikimin e deputetit socialist Armando Prenga me avokatin e tij Baftjar Rusi në lidhje me përplasjen me armë pranë komisariatit të Kurbinit. Sipas dëshmisë së tij, Prengës i është bërë pritë nga disa persona ndërsa kthehej me makinë nga rruga e Patokut. Deputeti socialist i vënë në prangat e policisë si i përfshirë në konfliktin ku mbetën të plagosur 7 persona, thotë se është kërcënuar me jetë nga Gjok Cali dhe për këtë arsye i ka kërkuar vëllait të tij, Eduartit që të bëjë denoncimin në polici. “Qëllova për të mbrojtur jetën, mu cenua jeta”, ka thënë deputeti Prenga.

Për shkak të një konflikti për marrëdhënie prone në kthim nga rruga e Patokut më prenë rrugën disa perona, njëri nxori thikën dhe kërkoi hapjen e xhamit, qëllova me armë në ajër në mbrojtje të integriteti”, – mësohet të jetë shprehur Prenga para avokatit të tij.

Ora 15:30 Policia: Ngjarja ndodhi jashtë komisariatit, Prenga qëlloi me qytën e pistoletës
Në një deklaratë zyrtare për mediat shefi i Komisariatit të Lacit tha se përleshja ku u përfshi dhe deputeti Prenga nuk ka ndodhur në ambientet e komisariatit. Ai tha se nga hetimet ederitanishme dyshohet se deputeti socialist të ketë plagosur me qytën e pistoletës Gjokë Calin, dhe se ende nuk është konfirmuar nëse është qëlluar me armë apo jo.

Deklarata e shefit te komisariatit Kurbin
Në vijim të njoftimeve të dhëna për ngjarjen e ndodhur në Kurbin, në përfundim të veprimeve të para hetimore të kryera nga Policia e Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Kurbin dhe me Prokurorinë e Përgjithshme, ju informojmë se:

– është arrestuar në kushtet e flagrancës deputeti Armando Prenga, pasi nga tërësia e veprimeve hetimore të kryera ka rezultuar i përfshirë në këtë ngjarje.

Arresti në flagrancë i deputetit Prenga u krye me akuzat “Plagosje e rëndë, me dashje”, “Armëmbajtje pa leje”, “Kanosje serioze për vrasje”.

Nga tërësia e veprimeve të para hetimore, për të njëjtat akuza u bë arrestimi edhe i shtetasve Anton Leka dhe Gazmir Jushi.

Në pranga janë vënë gjithashtu shtetasit:

Gjokë Cali, për vepren penale të “Mbajtjes pa leje të armëve të ftohta”
Nikollë Cali, për veprën penale të “Mbajtjes pa leje të armëve të ftohta” dhe “Plagosje të rëndë me dashje”
Gjergj Cali, për veprën penale të “Mbajtjes pa leje të armëve të ftohta” dhe “Plagosje të rëndë me dashje”.

Theksojmë se vendi i ngjarjes, ku ka ndodhur konflikti mes personave të arrestuar dhe shoqëruar në Polici, ndodhet jashtë ambjenteve të Komisariatit të Kurbinit.

Vendi i ngjarjes është i administruar me prova shkencore, përfshirë materiale filmike dhe fotografike, të referuara në Prokurori.

Policia lokale dhe më pas strukturat e tjera të Policisë së Shtetit vepruan menjëherë me marrjen e njoftimit konform procedurave standarde, në bashkëpunim me Prokurorinë e Kurbinit dhe Prokurorinë e Përgjithshme, për të çuar përpara drejtësisë të gjithë personat e përfshirë në këtë ngjarje.

Aktualisht vijon egzaminimi shkencor më i specializuar i provave të gjetura në vendngjarje apo nga kontrollet në banesa, nën ndjekjen dhe drejtimin e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit dhe Prokurorisë së Përgjithshme.

Policia e Shtetit siguron qytetarët se do të vazhdojë të kryejë me profesionalizëm dhe përkushtim detyrën, duke garantuar se askush, pavarësisht statusit, nuk është i paprekshëm përballë ligjit.

Ora 14:25 Avokati: Prenga qëlloi një herë, por arma është me leje
Baftjar Rusi, avokati i deputetit socialist tha në një deklaratë për mediat se Armando Prenga ka pranuar që ka qëlluar një herë me armë ndaj familjarëve Cali, por se kjo ka nodhur në kushtet e vetëmbrojtjes. Po ashtu, ai thotë se arma që ka deputeti Prenga është me leje.
A1 Report siguron foton e lejes së Prengës për të mbajtur armë.

leje arme mbajtje
(Në foto: Leja e deputetit Armando Prenga për të mbajtur armë)

Ora 12:59 Njoftimi zyrtar i policies per ngjarjen
Në datë 04.09.2015, në orën 23:40, Salla operative e Komisariatit të Policisë Kurbin, mori njoftim për një konflikt të ndodhur në një lokal në Patok. Menjëherë Policia e Kurbinit ka shkuar në vendngjarje për të kryer veprimet.

Në Komisariat është paraqitur shtetasi Gjok Cali, për të bërë kallzim se është goditur nga shtetasi Armando Prenga (deputet i Kuvendit të Shqipërisë).

Në momentin që ky shtetas po jepte kallzimin në ambjentet e Policisë, janë afruar përpara ambjenteve te Policisë, në rrugën që të çon në Komisariat, një grup shtetasish, palë në konflikt, në mes tyre dhe deputeti Armando Prenga. Në debat e sipër ata janë përleshur me njëri-tjetrin duke u goditur me mjete të forta dhe me armë zjarri. Policët që ndodheshin në Komisariat kanë ndërhyrë menjëherë për të neutralizuar konfliktin.

Nga ky konflikt kanë mbetur të plagosur 7 persona:

 • Gazmir Jushi, 39 vjeç banues në Kurbin, plagosur me mjete prerëse dhe të forta, jashtë rrezikut për jetën.
 • Eduart  Prenga, 36 vjeç banues në Kurbin, plagosur me mjete prerëse dhe të forta jashtë rrezikut për jetën.
 • Tom Cali, 66 vjeç banues në Fushë Kuqe, i plagosur me armë zjarri jashtë rrezikut për jetën.
 • Gjergj Cali, 55 vjeç, banues në Fushë Kuqe, i plagosur me mjete të forta jashtë rrezikut për jetën.
 • Gjok Cali, 51 vjeç, banues në Fushë Kuqe, i plagosur me mjete të forta jashtë rrezikut për jetën.
 • Nikoll Cali, 53 vjeç, banues në Fushë Kuqe dhe i plagosur me mjete të forta jashtë rrezikut për jetën.
 • Françesk Cali, 30 vjeç, banues në Fushë Kuqe, i plagosur me mjete të forta.

Këtyre shtetasve u është dhënë ndihma e parë mjekësore në Spitalin e qytetit të Laçit dhe më pas janë dërguar në Qendrën Spitalore të Traumës Tiranë. Aktualisht të gjithë janë jashtë rrezikut për jetën.

– See more at: http://shqiptarja.com/home/1/arrestohet-deputeti-2-fiset—39-far–west–39–p-r-tenderin-e-lagun-s–313453.html#sthash.hEgmEF7C.dpuf

 

die lange Reihe der juengsten Parlaments Verbrecher, was nur die Spitze eines Eisberges ist.

Mark Frroku ka lindur më 6 tetor

Pjerin Ndreu ka lindur më 12 dhjetor

Tom Doshi ka lindur më 6 qershor

Armando Prenga ka lindur më 26 qershor

Parid Cara ka lindur më 11 shtator

– See more at: http://www.durreslajm.com/politike/dit%C3%ABlindjen-e-kujt-festuan-5-deputet%C3%ABt#sthash.0bCzmavT.dpuf

Noch ein verurteilter SP Abgeordnete Arben Ndoka, dessen Auslieferung die Italiener verlangen.

Der verurteilte Kriminelle SP Abgeordnete Arben Ndoka, beginnt eine Schlägerei im Parlament

Das Gangster Syndikat der LSI Partei mit Flamur Gjuzi, Hazir Gashi und die Schiesserei vor der Durres Praefektur

Gangster Treffen im Parlament> Armanda Prenga, Pjerin Ndreu, Samir Tahiri, dessen Polizei auch im Sumpf versunken ist.

Nasic Naco, betrieb mit der damaligen Kollegin in Durres, genau die identischen Verbrecher Geschäfte, rund um illegales Bauen, Grundstücks Raub, trat sogar als Schutzherr der Grossen Verbrecher auf, schlug alle Verfahren nieder, u.a. die Verfahren gegen Lefter Koka, Familien wie Spartak Braho, oder die Kokomani Familie.

Eine andere Shlaegerei im Parlament, zwischen Gangster Gruppen, wo auch Armando Prenga dabei war

 

Aktualitet
27 Maj 2014 – 17:16

Sherr deputetësh, Prenga godet
me rrip Strazimirin për Qefalinë
Ja sherri që nisi në derën e banjës!
Strazimiri: Provokim/Prenga: Politike

TIRANE –  Debatet e forta politike mes palëve kundërshtate në Parlamentin e Shqipërisë duket se nuk mjaftojnë, dhe tashmë i kanë lënë vendin grushteve.

Deputeti demokrat Gent Strazimiri dhe ai socialist Xhemal Qefalia janë konfliktuar fizikisht me njëri-tjetrin në derën e tualetit të Kryesisë së Kuvendit teksa në sallën e komisionit të Ligjeve raportonte ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli. Për të shuar sherrin, por që në fakt e ka ndezur më keq, deputeti socialist Armando Prenga ka përfunduar duke rrahur me rripin e tij të pantallonave Strazimirin, të cilin mësohet se e ka shtrirë në tokë.

Gjithçka mësohet se ka nisur në Komisionin e Ligjeve, teksa më herët raportonte ministri i Drejtësisë Nasip Naço për funksionimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, në seancë të thirrur nga deputeti Armando Subashi, kur deputeti Strazimiri ironizoi kontrollin që deputetët socialistë po kryejnë në Shërbimin Informativ Shtetëror, duke iu drejtuar minsitrit Naço me pyetjen:

“Zakonisht në të tilla raste, kur komisioni i Ligjeve ngarkon Armandon të thërrasë dikë për punë problematike, historia konkludon që caktohet Xhemali me Pirron të venë të bëjnë një inspektim atje , pastaj bëhet një peticion nga masat që të shkarkohet, dhe është shkarkuar, rasti i Zana Xhukës. E shikoni si zgjidhje këtë që të shkojë në KLD Xhemali me Pirron të bëjnë një inspektim pastaj të vijë një flet rrufe nga populli dhe të shkarkohët KLD-ja. është kjo një nga mundësit apo jo?!, u shpreh Strazimiri.

prenga dhe strazimiri
(Në foto: Me rreth të kuq deputeti socialist Armando Prenga dhe me rreth blu,  deputeti demokrat Gent Strazimiri)Foto të tjera – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/sherr-deputet-sh-prenga-godet-me-rrip-strazimirin-p-r-qefalin–216688.html#sthash.n8KjZjUP.dpuf

RENEA mësyn në Laç dhe Patok, familja Cali kërkon mbrojtje

Prej së premtes në mbrëmje forca të shumta të RENEA-s janë të stacionuara në Laç dhe Patok. Pas…

Die Ermordung des Geheimdienst Offizieres Iso Copa in 2011, hat direkt mit diesen kriminellen und illegalen Grundstücks Räubereien, gefälschten Dokumenten rund um Geldwäsche zutun.

Das Gangster Syndikat der LSI Partei mit Flamur Gjuzi, Hazir Gashi und die Schiesserei vor der Durres Praefektur

30 Jahre US Politik, welche den Balkan korrumpierten, mit Terroristen und Waffen wie Drogen Geschäften zerstörten

Leere Sprueche der unnuetzen OSCE, EU Vertretung und der Amerikaner, die wenigsten etwas machen

Die Amerikaner sind alarmiert, wo wir schon bei Regierungs Wechsel darauf hingewiesen haben, was nun besser werden soll mit einer Regierung Edi Rama – Ilir Meta.

Wie in allen Punkten versagt die EU, mit der Schleuser Mafia, Griechenland, Drogen Bekaempfung und plappert im Hirnlosen Nichts, um kriminelle Geschaefte zutarnen der Bestechung und des Betruges. Hoehepunkt ist wenn Berufs Kriminelle, durch die Immunitaet etwas Sagen wie Elmar Brok, die Peiniichkeit der Doris Pack, oder der von der Mafia kontrollierte Rezzo Schlauch auch noch Honorar Konsel wurde.

Die Amerikaner machen Weltweit nur Mist, aber in Albanien versuchte man Wahlen korrekt zu gestalten, nachdem die OSCE von der Mafia uebernommen wurde, ebenso die OK zu bekaempfen.

Europa macht Nichts, hilft bei Geldwaesche Geschaeften und versucht jede Stabilisierung zu verhindern..

OP-Ed/ Corrupt judges and prosecutors should know that change is coming

By   /  09/06/2015  /  AL Social, Albania, Social  /  No Comments

Lu IBNA By Donald Lu In Albanian justice system, some people need to be fired for corruption and some people need to be put in jail. In a survey of judges financed by USAID, 25 percent of judges said the system was corrupt and another 58 percent said that the system had a public perception of corruption. […]

Read More →

8 Gedanken zu „Schiesserei LAC: Der SP Abgeordnete Armando Prenga wurde verhaftet, 7 Personen verletzt des Verbrecher Kartells Cali“

 1. Das Gericht gab nun der Cali Familie, die Fischerei Rechte zurueck, die Minister Lizenz, auf kriminellen WEge erstellt, fuer den Gangster Armando Prenga um Geld zu erpressen, wurde ungueltig erklaert. Das zustaendig Ministerium ist engster Partner der Weltbank, womit der Betrug erklaerbar ist: Ministry of Agriculture, Rural Development and Water Administrationnow , ebenso korrupter EU STrukturen, ebenso Deutsche Mafia Strukturen, welche direkt mit der Abteilung grosse Projekte und Millionen vernichtet, wie der EBRD Bank usw.. die bei jedem Verbrechen als Partner auftritt.

  Schiesserei LAC: Der SP Abgeordnete Armando Prenga wurde verhaftet, 7 Personen verletzt des Verbrecher Kartells Cali
  Edmond Panariti

  Court rejects Ministry of Agriculture (Edmond Panariti – LSI Ilir Meta Mafia) over Patoku Lagoon25/09/2015 13:45

  Panariti

  Verantwortlicher im Kabinett, ein direkter Ilir Meta Verwandte, welche alle nur korrupt, extrem peinlich und kriminell sind:
  Vigan Dervishi
  Drejtor Kabineti

  Court rejects Ministry of Agriculture over Patoku Lagoon

  The Administrative Court rejected the verdict of the Ministry of Agriculture and ruled in favor of the Cali family in the Patoku Lagoon.

  The Cali family had taken to this court the verdict of the Ministry of Agriculture, which was giving this lagoon to the brother of MP Armando Prenga.

  The conflict for the exploitation of this lagoon seems to have been the start of a massive brawl in the town center of Lac, in which MP Armando Prenga was involved.

  Guns were used in this conflict and seven people have remained injured as results.

  The police arrested MP Armando Prenga, while four days after the event, the Supreme Court gave the arrest measure over arm possession.

   

  http://www.top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=15232#.VgZEupc2EU0

 2. ziemlich peinlich, fuer das Ministerium und warum Millionen die EU und Co. in die kriminellen Strukturen pumpt. Die alte Lizenz wurde vom Minister und Super Mafiosi Agon Duka vor 10 Jahren ausgestellt, fuer 10 Jahre und Armando Prenga, wollte 500.000 Euro von der Cali Familie erpressen.
  ook!:

  Aktualitet

  Tjetër kërcënim për vetëflijim, 20 persona mbi godinën e ish-konviktit
  Erion Veliaj qëllohet me shpulla në zyrën e tij? Flet punonjësja e larguar
  Përplasja për lagunën, gjykata rrëzon qeverinë. Ia heq familjes së deputetit
  Mbërrijnë në Durrës 40 italianë të helmuar, erdhën nga Saranda
  Durrës, Ujësjellësi nis aksionin për lidhjet e paligjshme
  Ngjela: Gjyqtarët tanë janë me instikte seksuale të pashuara

  Video Galeri
  Shatërvani i Durrësit, Dako: Këshilli i Restaurime…
  Më Të Lexuara

  DitaJavaMuaji

  Tronditet Shijaku, Dritan Petova vret gruan dhe vjehrrin. Vetë hip mbi shtyllë (646 times)
  Çifti Petova në prag divorci, RENEA niset nga Tirana për të shmangur viktimën e tretë (310 times)
  Burri nga Sukthi rrihet nga gruaja (242 times)
  Erion Veliaj qëllohet me shpulla në zyrën e tij? Flet punonjësja e larguar (230 times)
  Horoskopi, 27 shtator 2015 (168 times)
  Durrës, makina në flakë, pronari përplaset me punonjësit e policisë (Video) (157 times)
  “Arsimtari” bllokon armë e drogë, arrestohet durrsaku Onjel Take dhe 4 të tjerë (146 times)

  – See more at: http://www.durreslajm.com/aktualitet/p%C3%ABrplasja-p%C3%ABr-lagun%C3%ABn-gjykata-rr%C3%ABzon-qeverin%C3%AB-ia-heq-familjes-s%C3%AB-deputetit#sthash.CQY0ak3x.dpuf

 3. Der Haus Arrest bleibt bestehen, wo in jedem Staat, Mörder in Haft sitzen würden.

  Supreme Court leaves MP Armand Prenga in house arrest
  The Supreme Court changed the security measure for the already arrested MP, Armando Prenga, leaving him in house arrest.

  http://top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=15678#.VlM2b3qLelM

  Armando Prenga kam nun frei (Haus Arrest), was als Perversität der betroffenen Cali Familie bezeichnet wird.

  Lirimi i Armando Prengës, reagon familja Cali: Shteti na goditi përsëri

  24 nëntor 2015 – Një ditë pasi Gjykata e Lartë ndryshoi masën e sigurisë për deputetin e PS-së, Armando Prenga, nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie”, ka reaguar familja Cali, anëtarët e së cilës u plagosën me armë nga Prenga.

  “Dje, ne si familje na u dha një tjetër goditje e rëndë. U lirua autori që gjuajti me armë në komisariat 5 persona, ndërkohë që të dëmtuarit mbahen në burg. Dje ne na u tha: Ju që jetoni dhe ushqeheni me djersën e ballit dëmtoni shoqërinë e sotme, ju që mbani familjen ndershmërisht jeni shembull i keq në këtë shoqëri të shtrembër. Shteti na goditi më 4 shtator aty ku duhej të na mbronte. Kurse dje shteti politik na goditi me padrejtësi e manipulime. Të veshurit me pushtet i lejoi të prishë provat dhe të pastrojë gjurmët. Të veshurit me pushtet i vuri në dispozicion ekspertizën, vendimin, drejtësinë. Ndërsa ne na la në betejën tonë për të fituar të drejtën të vetëm kundër pushtetit”, thuhet në reagimin e familjes Cali.

  Konflikti mes kësaj familjeje dhe deputetit Armando Prenga lidhet me lejen për shfrytëzimin e Lagunës së Patokut. Pas përplasjes me armë në Laç, Gjykata Administrative i jep të drejtë familjes Cali, duke rrëzuar vendimin e Ministrisë së Bujqësisë, që ia kishte dhënë me koncesion vëllait të deputetit Armando Prenga.

  /portali DurresLajm/
  http://durreslajm.com/aktualitet/lirimi-i-armando-preng%C3%ABs-reagon-familja-cali-shteti-na-goditi-p%C3%ABrs%C3%ABri

 4. Cali family wins Patoku Lagoon trial after conflict with MP Prenga’s relatives
  29/09/2016
  Cali family wins Patoku Lagoon trial after conflict with MP Prenga’s relatives
  The Tirana Administrative Court of Appeal left in effect the verdict first issued by the Court of First Instance, ruling in favor of the Cali family for the operation tender of the Patoku Lagoon.

  This family had requested the repeal of a Ministry of Agriculture decision which allowed MP Armando Prenga to operate the Patoku Lagoon.

  The Cali family, according to the court, has invested 30 million ALL at the Lagoon, which was the cause of a conflict with MP Armando Prenga, which degenerated in a shooting.

  MP Armando Prenga is being prosecuted by the Supreme Court for three criminal charges, including wounding, threatening and illegal arm possession.
  http://top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=18157&ref=fp#.V-1I5LWYrCI

 5. Albanische Gerichte sind die Witz Nummer, oft von Kriminellen gekauft, Familien Mitglieder krimineller Gangs, haben die Posten

  Dekriminalizimi, Gjykata e Kurbinit, rrëzon akzuat për Armando Prengën

  Al
  En

  Tribunal of Kurbin drops the charges against former Socialist MP Prenga for lying in the Decriminalization form
  15:11, 30/12/2017

  The Tribunal of Kurbin has declared not guilty former Socialist Deputy Armando Prenga, accused of “forgetting” to declare a penalty sentence in the decriminalization form.

  The General Prosecution announced in February 2017 that from the verification of data in and out the country, the MP Prenga resulted to have not declared criminal precedents in Italy for the years 1996-97 and also a sentence of the Tribunal of Kurbin that sentenced him with a penalty for documents forgery.

  Based on the data, the Prosecution Office declared Prenga was “in the conditions of being banned from exercising the function, based on the law for the verification of the integrity of the personas that are elected, appointed or perform public functions”.

  However, the Central Electoral Commission rejected the Prosecution’s request for the removal of Prenga’s mandate, asking for additional information.

  http://www.syri.net/kronike/122146/dekriminalizimi-gjykata-e-kurbinit-rrezon-akzuat-per-armando-prengen/?gjuha=En

Schreibe einen Kommentar