Proteste und Anschlag, wegen einer Muell Verbrennungs Anlage in Shiak, des „Arlind Lala“

Wer will schon bei den Zustaenden eine Gift Muell Verbrennungs Anlage in der Nachbarschaft und wie man Umwelt Gutachten faelscht, hat man sehr gut von der KfW, EU, Weltbank Kriminellen gelernt, wo es nie angeblich Umwelt Probleme gibt und so schreitet die Landes Zerstoerung im kriminellen Enterprise des Edi Rama fort.

Deutschland hat die fuehrende Rolle, das man illegale Infrastruktur Projekte finanziert fuer Kriminelle, wie Sarande, Durres, Ksmali in 2017 zeigte und schon mit einer CDU Gift Muell Entsorgung in 1992 begann, welche als Entwicklungshilfe kam und dann Millionen kostete diese Gift Faesser in der Porto Romana usw. zu entsorgen.

Schweigen der EU Betrugs Mafia, zum Lefter Koka Skandal: 12 illegale Steinbruch Lizensen im „Tomorri National Park“ zerstören, Wälder, die Umwelt

Shpërthim tritoli te klinika e biznesmenit në Shijak, a ka lidhje me protestën?

Postuar: 11/09/2017 – 10:22

Shpërthim me tritol në biznesin e 33-vjeçarit nga Shijaku Arlind Lala.

Mbrëmjen e së dielës, më 10 shtator, rreth orës 22:30, në lagjen “Petrit Llaftiu” në Shijak, në shkallët e jashtme të klinikës dentare në pronësi të shtetasit A.L. 33 vjeç persona të paidentifikuar kanë vendosur një sasi të vogël lënde plasëse, njofton sot policia.

Lënda plasëse ka shpërthyer dhe për pasojë janë thyer vetëm xhamat e derës hyrëse të klinikës dentare.

Mësohet se 33-vjeçari Arlind Lala është pronari i inceneratorit, fabrikës që merret me përpunimin e mbetjeve spitalore dhe të kafshëve të ngordhura.

Pesë ditë më parë, banorët e Shijakut u ngriën në protestë kundër funksionimit të kësaj fabrike, pasi sipas tyre, ajo shkakton ndotje të madhe mjedisore duke u vënë në rrezik shëndetin.

Nuk dihet nëse vënia e eksplozivit është një paralajmërim për pronarin e firmës në lidhje me ngjarjen e pak ditëve më parë, ndërkohë që hetimet vijojnë. Është ngritur grupi hetimor, të cilët po punojnë për identifikimin dhe kapjen e autorit.

3 Gedanken zu „Proteste und Anschlag, wegen einer Muell Verbrennungs Anlage in Shiak, des „Arlind Lala““

 1. So sieht es in Tirana aus, nachdem bereits die Oesterreicher mit der Firma Saubermann, vor ueber 20 Jahren, eine funktionierende Muell Abfuhr organisierten.

  Viele Millionen der EU sind spurlos verschwunden, wo im Sommer 2017, keine einzige Institution mehr funktionierte, die sogenannten Inspektorenm, praktisch Alle Dumm Kriminelle und functional illerate, planlos herliefen, vor allem die Gestalten der AKU, Forst- Umwelt Polizei und von Lefter Koka und die Mafiosi, welche sich Baupolizei nannten.

  09 Shtator 2017 – 13:31 | përditesuar në 13:49
  ​Tiranë, mbetjet në Kasallë, prej
  2 vitesh bashkia nuk i menaxhon
  Djegia e mbetjeve shkaktoi vatra zjarri

  Mungesa e shërbimit të pastrimit nga Bashkia Tiranë në fshatin Kasallë të njesisë Zallherr ka krijuar prej 2 vitesh probleme me ndotjen e mjedisit.

  Nga ana tjetër mungesa e koshave për mbeturinat ka bërë që banorët e fshatit të krijojnë vetë disa pika sporadike për hedhjen e tyre e më pas t’i djegin.

  Banorët shprehen për Report TV se shërbimi i pastrimit u reduktua mbasi njesia e tyre kaloi nën administrimin e Bashkisë së Tiranës, teksa apelojnë që kjo mungesë të zgjidhet sa më shpejt.

  “Këtu mbushen kanalet me mbeturina edhe fshati lart mund te jenë mbush rrugicat me mbeturina, nuk kemi një makinë mbeturinash, nuk kemi asnjë akses. I djegin natën, bëhet tym i madh, erë e keqe, ka shumë ndotje. Të vihet ndonjë mjet, të vihen kazanët në pikat që duhen dhe të pastrohen”, shprehen të irrituar banorët e zonës së Zallherrit.

  Kjo situatë e krijuar nga djegia e mbetjeve prej vetë banorëve, javët e shkuara shkaktoi vatra e zjarri.

  “Sipër fshatit nga mbledhja dhe grumbullimi i mbeturinave të shumta ra zjarr dhe ka marrë gjithë ullishtja që ne punojmë dhe menaxhojmë dhe është dashur shumë kohë për ta shuar dhe shkaku kryesor është zjarri që ka rënë në pikën ku hedhin fshatarët mbeturinat në atë zonë”,
  shprehen banorët.

  Fshati Kasallë i Njesisë Zallherr, me rreth 4000 banorë, ka mungesë të shërbimit të pastrimit që me ndarjen e re territoriale.

  Në lidhje me këtë shqetësim të ngritur nga banorët e fshatit Kasallë Report Tv kërkoi informacion nga Bashkia e Tiranës, por nuk ka ende një reagim zyrtar.

  So einen Unfug verbreiten heute EU und US Politiker und die korrupten Gestalten aus Berlin! Mit Kriminellen und korrupten Gestalten kann man keinen Staat aufbauen, was einfach ignoriert wurde, damit man Geschaefte machen kann. Johannes Hahn als Vertreter der Super Mafia Aufbau Firma Novomatic, wo er einmal der Vorstand war und nur mit Moerden, Kriminellen zutun hatte.

  Johannes Hahn

  Viele EU-Politiker haben die fehlenden rechtsstaatlichen Institutionen, Oppositionsrechte und die Pressefreiheit ignoriert, solange die lokalen Autokraten für Ruhe und Ordnung sorgten. Die EU sollte die Kräfte der Zivilgesellschaft unterstützen, die in Mazedonien bereits eine demokratische Wende durchgesetzt haben. (Paul Lendvai, 4.9.2017) –

  http://derstandard.at/2000063589269/Der-vergessene-Balkan

 2.  

  Das Unternehmen mit der Genehmigung für die Verbrennungs Müll Anlage von Tier und Krankenhaus Abfall hat keinerlei Erfahrung in der Müll Entsorgung, wurde erst im März 2017 gegründet, und gehört zur “Jamarber Group”. Keinerlei Begleit Dokumente sind bekannt, wie es zur Vergabe kam

  Inceneratori i mbetjeve në Shijak

  Inceneratori i mbetjeve në Shijak

  Rreth 300 banorë në lagjen e Keceve në Shijak protestuan sot kundër ndërtimit të një incerenatori për djegien e mbetjeve spitalore dhe të kafshëve të infektuara.

  Banorët e Shijakut shprehen se askush nuk i ka pyetur ato për këtë projekt i cili do të ndosë ajrit dhe do të ketë pasoja për shëndetin e banorëve.

  Çfarë dihet deri më tani për ndërtimin e këtij inceneratori?

  Kompania që ka fituar të drejtën për të ndërtuar dhe menaxhuar inceneratorin e mbetjeve spitalore dhe atyre të kafshëve në Shijak është “Jamarbër Group” shpk.

  Kompania është themeluar në mars të 2017-ës dhe nuk ka eksperienca të mëparshme në fushën e menaxhimit të mbetjeve.

  Sipas relacionit jo-teknik për marrje leje për zhvillim aktivitetit, të hartuar në mars 2017 dhe të dorëzuar pranë Ministrisë së Mjedisit, kompania do të ndërtojë një qendër grumbullimi dhe djegie me një sipërfaqe prej 100 metrash katrorë.

  Metoda që do të përdoret për asgjësimin e mbetjeve është metoda e presionit me avull të mbetjeve spitalore ku përfshihen përveç mjeteve të punës si bisturitë, shiringat, instrumente të mprehta, dhe pjëset e trupit dhe organet e rezervat e gjakut të pacientëve, mbetjet nga kafshët e infektuara, si dhe medikamente e kimikate që përmbajnë substance të rrezikshme.

  Sipas Drejtorisë Rajonale të Mjedisit Durrës, kompania “Jamarber Group” ka zhvilluar dy dëgjesa me publikun, të dyja në datën 09.06.2017, përkatësisht në orën 10:00 dhe 11:00. Por për asnjërën prej takimeve nuk janë publikuar dokumentet shoqëruese, siç e parashikon Ligji për Njoftimin dhe Konsultimin Publik.

  Zhvillimi i këtyre dëgjesa mohohet nga banorët e Shijakut. Ata pretendojnë se kompania kishte rënë dakord të zhvillonte një dëgjesë sot, por ajo nuk është zhvilluar ende.

  Banorët po ashtu pretendojnë se kompania ka nisur procesin e grumbullimit dhe i djeg mbetjet gjatë natës në duke lëshuar të gjithë tymin në ajër.

  videon e Report TV jepen disa pamje nga kushtet në të cilat funksionon qendra e grumbullimit dhe djegies së mbetjeve./Exit.al

 3. Erzen Fluss, läuft durch Shiak
   

   

  Wieder wurde Krankenhaus Müll im Fluss Erzen entsorgt, was nicht verwundert. Die Albanische Regierung ist so dumm und kriminell, das diese Banden sich jeder sinnvollen Müll Entsorgung verweigern. EU finanziert u.a. Umwelt Minister Fatmir Mediu, erhielt 140 Millionen € der Mafiosi Lefter Koka noch viel mehr, für Phantom Aufforstungen


  Rikthehet skandali i ndotjes së Erzenit / Medikamentet e skaduara përfundojnë në lumë
  ndotje Stop

  Një denoncim i ri mbërriti në redaksinë e emisionit “STOP”, sipas të cilit, në lumin Erzen janë hedhur sërish mbetje spitalore e medikamente të skaduara.

  Grupi i xhirimit mbërriti në vendngjarje dhe konstatoi se në dalje të Ndroqit, në një vijë prej 3 km, ishin hedhur kuti e thasë me mbetje farmaceutike e spitalore. Veç ndotjes pa kthim të lumit, zona është dhe e mbjellë dhe me sera, në tokë të kontaminuar.

  Emisioni “STOP” njoftoi menjëherë policinë, Inspektoriatin Mjedisor, Agjencinë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore dhe Prokurorinë e Tiranës për këtë skandal të ri e të pandalshëm, që shkakton dëme të pariparueshme në natyrë e shëndetin tonë. Pasojat e kësaj katastrofe i shpjegon edhe ambientalisti Sazan Guri.

  Pas denoncimit të bërë, gazetari i emisionit “STOP” iu drejtua fshatit Ndroq, ku u përball me dhjetëra kuti e thasë të mbushura me medikamente te skaduara, të gjitha të derdhura në lumin Erzen.

  Por uji i lumit Erzen shërben edhe për të vaditur tokat e mbjella me perime e fruta në të dy anët e tij.

  Përveç dëmit të pariparueshëm që i është bërë natyrës, këto mbetje farmaceutike dhe spitalore përcillen në mënyrë të drejtpërdrejtë në ushqimet që ne konsumojmë.

  Inspektori i AKBPM-së, Luan Çiçi shprehet se agjencia do të kryejë një verifikim nëse medikamentet janë të regjistruara.

  Për përsëritjen e “dhunimit” të lumit Erzen, Sazan Guri tregon se mbetjet farmaceutike janë mbetje shumë të rrezikshme, të cilat marrin mijëra jetë njerëzish.

Schreibe einen Kommentar