Polizei Einsätze, wegen der Inkompetenz der Ministerien, und Streitigkeiten rund um Fischereirecht im Butrint See

Die Zuständigkeiten änderten sich mit der neuen Regierung in Tirana. Das Umwelt, Forst und Wasser Ministerium schloss einen 10 Jahres Vertrag ab, für die Fischerhei Rechte im Butrint See. Lizenz Nehmer ist Hektor Balili, Bruder des Klement Balili, gesucht von Interpol und Partner von Ilir Meta.

in der Edi Rama Regierung ist das Wirtschafts Ministerium zuständig, und unter Arben Ahmeti, erhielten natürlich andere Klientel neue Verträge.
Ein reines Bestechungsgeschäft sind solche Verträge, in Tradition.

Kaum zuglauben, aber Standard Chaos im Idiotie System, das die Regierung eigene Regierungs Verträge, Garantien nicht anerkennt. Alles wandert wegen Inkompetenz und Korruption in die Müll Tonne, man ist „functional illerate“


98-09089 von revistaime
Grosser Polizei Einsatz, um das Objekt durch das Wirtschafts Ministerium zuübernehmen, was real für Korruptions Geld, einen anderen Klientel hat.

Sarandë, konfliktohet Ministria e Ekonomisë me atë të Bujqësisë
21/03/2017
SARANDË-Konfliktohen Ministria e Bujqësisë dhe ajo e Ekonomisë. Ngjarja ka ndodhur në Butrint të Sarandës, ku përfaqësuesi drejtorisë së administrimit të ujrave në Sarandë, Ervin Kajo ka shkuar për të mbrojtur një qera të dhënë nga ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujrave e cila ishte e parashikuar për një periudhë 10-vjeçare. Kontrata e qerasë ishte firmosur në vitin 2012 dhe do të vazhdonte deri në vitin 2022. Ndërkohë që sot administrimi i ujrave është në juridiksionin e Ministrisë së Bujqësisë. (e.z/shqiptarja.com)

– See more at: http://shqiptarja.com/video/index.php?IDVideo=49720&idkat=53#sthash.nF8jZiAo.dpuf

3 Gedanken zu „Polizei Einsätze, wegen der Inkompetenz der Ministerien, und Streitigkeiten rund um Fischereirecht im Butrint See“

 1. Sarande, Wild West Baugenehmigungen von Salih Berisah Banditen aus 2010, machen neue Probleme. Einfach Chaos wurde damals produziert und jedes Gesetz erneut ausgehebelt. jeder erhielt für Geld Baugenehmigungen mit gefälschten Grundstücks Unterlagen. Andere Grundstücks Urkunden sind total gefälscht, wie bei den Ksamli Insel, oft schon überwiegend verkauft.

  Hunderttausende illegaler Baugenehmigungen, oder gefälschter Genehmigungen zerstörten das Land, wo es bis heute keine Verurteilungen der Verantwortlichen gibt. Wie in diesem Falle, wird dann die Baugenehmigung ebenso wenig eingehalten, wenn es um Abstände, oder Stockwerke geht.

  Masakra me lejet e ndërtimit në Sarandë

  March 21, 2017 21:41

  Masakra me lejet e ndërtimit në Sarandë

  Fluksi i ndërtimeve, sidomos në zonat bregdetare, ka nxjerrë në pah edhe batërdinë me lejet e ndërtimit. Një rast i tillë çon stafin e emisionit “STOP” në Sarandë, në zonën e Çukës. Fare pranë hotelit 6-katësh “Sea Side”, po mbin një ndërtim, jo vetëm jashtë kritereve të distancës, por mbi të gjitha me shkelje të lejes së ndërtimit.

  Subjekti A.E.S kishte marrë lejen në vitin 2010, duke e lënë të pashfrytëzuar për 6 vjet. Shtyrja e lejes nuk mund të bëhej, pasi punimet nuk kishin nisur. Por në këtë pikë, ndërhyn Gjykata Administrative e Gjirokastrës, që rrëzon Bashkinë e Sarandës. Kjo e fundit nuk e apelon vendimin edhe pse e ka detyrim ligjor. Gjithçka në mënyrë, që ndërtuesi të shmangë taksën, që është bërë 8% e të punojë me 2%, që ka qenë kur u mor leja.

  Pronari – Bashkia më ktheu përgjigje negative, unë e hodha në gjykatë. Në rregull! Më dha të drejtë gjykata.

  Gazetari – E rrëzoi gjykata vendimin e Bashkisë? E Shkallës së Parë është ajo?

  Pronari – Po, po! Shkallë e Parë.

  Gazetari – Ka marrë formën e prerë. Jo ideja është, që kur merr formë të prerë, nuk e apelon institucioni?

  Pronari – Nuk e apeloi…

  Ndërkohë Kryetarja e Bashkisë Sarandë, Florjana Koka lë takim me gazetarin në orën 13.00 për të biseduar në lidhje me këtë problem.

  Gazetari – Mirëmëngjes! Si jeni?

  Kryetarja – Si jeni ju?

  Gazetari – Si kanë shkuar punët?

  Kryetarja – Mirë, mirë! Ju?

  Gazetari – Jemi për një problem të vogël këtu.

  Kryetarja – çfarë problemi është?

  Gazetari – Me një leje, që nuk e keni dhënë.

  Kryetarja – Vetëm emrin e subjektit, që ka kërkuar leje, që ta verifikojmë në Urbanistikë. Ndërkohë, unë kam një takim me një drejtoreshë të rëndësishme.

  Gazetari – Pastaj më vonë?

  Kryetarja – Po, më vonë do flasim.

  Gazetari – Nga ora 11?

  Kryetarja – Jo, më vonë. Deri nga ora 1 besoj, do jem e angazhuar.

  Menjëherë pas takimit me Kryetaren, gazetarin e emisionit “STOP” nuk e lenë të hyjë në Bashki me urdhër nga lart, por gjithsesi në fund arrin të hyjë.

  Roja – Te zyra e informacionit.

  http://www.gazetadita.al/masakra-me-lejet-e-ndertimit-ne-sarande/

 2. Hektor Balili, der jüngere Bruder des Klement Balili, als Partner von Ilir Meta, erhielt diese Fischereirechte am Butrint See, im Geldwäsche Spektakel eines Verbrecher Clans, der Partnerschaft mit Ilir Meta. Man hat auch eine eigene Privat Polizei: “Balili Security shpk”, Ausweis, für kriminelle Clans.

  Meta mbron me forcë pasurinë e supertrafikantit të drogës Klemend Balili, bllokon zbatimin e ligjit. Ministria e Ekonomisë e kërcënuar nga Balili-Meta

  3
  Meta mbron me forcë pasurinë e supertrafikantit të drogës Klemend Balili, bllokon zbatimin e ligjit. Ministria e Ekonomisë e kërcënuar nga Balili-Meta
  Meta mbron me forcë pasurinë e supertrafikantit të drogës Klemend Balili, bllokon zbatimin e ligjit. Ministria e Ekonomisë e kërcënuar nga Balili-Meta

  Klemend Balili, ish-zyrtari i lartë i LSI dhe miku personal i Ilir Metës, njëherësh trafikanti i drogës dhe i quajturi “Eskobari i Ballkanit” ka futur një sherr të paparë mes mazhorancës. Ku njëra palë kërkon të zbatojë ligjin, ministria e drejtuar nga PS dhe pala tjetër kërkon të favorizojë trafikantin-zyrtar të saj ministria e drejtuar nga LSI. Ndonëse palët janë në përplasje, me sa duket duhet të ndërhyjë DEA amerikane e antidrogës që të detyrojë ministrinë e LSI të zbatojë ligjn.

  Më konkretisht, një pronë e familjes së të shumëkërkuarit Klement Balili ka përplasur dy ministri, përkatësisht të PS dhe LSI, në lagunën e Vivarit në Butrint. Bëhet fjalë për një godinë dhe një sipërfaqe toke që administrohen prej 5 vitesh nga kompania “Balili Security Shpk”. Me një vendim të Ministrisë së Mjedisit në 2012 dhe autorizim të Ministrisë së Ekonomisë, të dy vendime këto të ministrive gjatë qeverisjes Berisha-Meta 2009-2013, kjo sipërfaqe i ka kaluar me kontratë qiraje 10-vjeçare kompanisë së Hektor Balilit, vëllait të Kelment Balilit, me qëllim ushtrimin e aktivitetit të peshkimit dhe akuakulturës………………………..
  http://www.pamfleti.com/meta-mbron-me-force-pasurine-e-supertrafikantit-te-drogese-e-kercenuar-nga-balili-meta

   

 3. Jedes Jahr das selbe in Albanien, wobei der Skhoder See, ebenso hohe Millionen Summen aus Deutschland und der EU erhielt, für den Schutz der Natur, Fischerei usw..

  Fischerei Fisch Verbot im Moment, und die Fischerei Behörde gibt trotzdem Stapelweise Erlaubniss mit Angel Haken zu fischen, was niemand einhält.

  Der Skhoder See ist voll von illegalen Fischern, welche solche Lizensen kauften.


  SHKODER-Nuk respektohet moratorium i peshkimit në liqenin e Shkodrës.

  Ky moratorium është nga data 1 prill deri me datën 31 maj ku ndalohet gjuetia e krapit, por ky urdhër nuk është respektuar aspak pasi në liqenin e Shkodrës është peshkuar vazhdimisht.

  Në lidhje me këtë problem Shoqata e menaxhim-peshkimit vijon të hedhë akuza të forta për degradimin e të gjitha llojeve të peshkut në liqen, ndërsa institucioni i menaxhim-peshkimit abuzon me detyrën që ka, duke dhënë leje për peshkim edhe në periudha të ndaluara.

  “Këtu bëhen abuzime të vazhdueshme nga njerëz që dalin e flasin në emër të organizatës së menaxhimit të peshkimit. Kanë arritur deri aty sa të marrin 100 mijë lekë ëër një lundër, dhe me i dhënë të drejtë për të gjuajtur me grepa edhe në kohën e ndalimit të peshkimit. Edhe sot e gjithë kohën kanë marrë nga 100 mijë lekë dhe liqeni është plotë me lundra që është tamam abuzim haptazi dhe një thyerje rregullave të peshkimit”, tha Harusha.

Schreibe einen Kommentar