OSHEE-Strom Abrechnungs Betrug

Gefakte Abrechungen nicht nur bei den Mobil Funk Betreibern und NATO konform, Verbrecher Staaten zuerrichten. US – NATO Fund: „Peace of Fund“ mit Edmond Haxhinasto, wo nur Skandale und Erpressung zum Programm gehören.

Das US-EU „Failed-States-Building-Programm“ – Albania Drive Against Corrupt Mayors Yields Few Results

Technisch, wird das so eingestellt, das ein „überhöhter“ Anteil bei einer Phantom Firma landet, wo Adrian Cela, Langzeit Mafiosi ist.

Hinzu kommen die üblichen Erpressungs Kartelle, über Inspektoren, welche pro Monat Summe xy Oben abliefern müssen.

 

 

Aktualitet
Sa vlerë kanë matësit e rinj kur hajdutët janë zyrtarët e OSHEE?

cela

Nga Boldnews.al

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSHEE) prezantoi sot me bujë pajisjen e re PDA, që sipas kompanisë do të lexojë dhe transmetojë në kohë reale në server të dhënat për çdo abonent.

Drejtori Rajonal për Tiranën Klevis Jahaj u shpreh sot se matja dhe faturimi i faturës së energjisë në kohë reale do të rrisë transparencën ndaj abonentit. Por ai nuk sqaroi se çfarë vlerë kanë këto matës (përveç parave të tenderit që janë blerë pajisjet), ku vetë zyrtarët e OSHEE fshijnë detyrimet në sistem për të përfituar rryfshet.

Edhe pse dyshimet janë se kjo është një tjetër afere korruptive, fakt mbetet se këta matës të kushtueshëm nuk kanë asnjë vlerë në një kohë që brenda rrjetit të OSHEE ka drejtues dhe punonjës që vjedhin përditë.

Jo më larg se disa ditë më parë, emisioni investigativ “STOP” zbuloi korrupsionin e radhës në OSHEE, ku disa punonjës të kësaj kompanie fshihnin detyrimet e prapambetura.

Përballë kamerës së fshehtë, një person debitor, me 1.2 milion lekë të vjetra, kërkon një mënyrë që të shmangë detyrimin që ka ndaj OSHEE-së. Për këtë atij “i vijnë në ndihmë” zyrtarët e Shërbimit të Klientit. Ata kërkojnë 350 mijë lekë të vjetra dhe i japin debitorit statusin e invalidit.

Pra, e gjithë skema do të realizohej nëpërmjet vërtetimeve të invaliditetit, ku OSHEE me anë të një vendimi të mëparshëm fal çdo detyrim të prapambetur ndaj kësaj shtrese të shoqërisë.

Sekseri i kësaj afere korruptive, punonjësi i një firme private sigurimi, Emirjon Lluka, i cili falë njohjeve që kishte me dy specialistë të Kujdesit ndaj Klientit në OSHEE, siguronte fshirjen e debive, madje edhe të shumave të larta.

Por ajo që e bënte akoma më të rëndë situatën, ishte se gjatë bisedës, Lluka tregonte se drejtuesi i OSHEE i ka udhëzuar vartësit e tij që të “punojnë” në maksimum për të mbushur xhepat e tyre.

Ai tregoi më tej se vetëm ai kishte bërë mbi 15 falje detyrimesh të prapambetura falë njohjes që kishte edhe me drejtues të lartë të OSHEE.

E ndërsa punonjësi i firmës private u arrestua, policia u treguar me dy standarde, duke i lënë në procedim të lirë dy zyrtarët e OSHEE-së të përfshirë në këtë skemë korrupsioni.

Pas këtij skandali, kuptohet se matësit e rinj janë thjesht një reklamë që OSHEE i bën vetes, ndërsa korrupsioni brenda radhëve të saj nxjerr “jashtë loje” dhe këta matës.  Përveç kësaj, këta matës “inteligjent” në asnjë moment nuk do të frenojë abuzimet që bëhen me tenderat disa miliona euro.

14380104_1070141316440684_3031516125001317300_o

stop-2-2

3 Gedanken zu „OSHEE-Strom Abrechnungs Betrug“

 1. Die Strom Verluste, Diebstahl konnte erheblich reduziert werden. 25 Jahre waren es über 50 % nun 28.1%

  Ekonomi
  OSHEE: Niveli i humbjeve të energjisë në rrjet zbret në 28.1%

  Në Janar –Gusht u instaluan 50 mijë matësa Kompania e shpërndarjes së Energjisë raporton se niveli i humbjeve të energjisë elektrike në rrjet ka zbritur…

  http://www.mapo.al/2016/09/oshee-niveli-i-humbjeve-te-energjise-ne-rrjet-zbret-ne-28-1/1

 2. Der Bruder von dem entlassenen Elvis Rroshi, Bürgermeister von Kavaje, einem Berufs Gangster der mehrfach vorbestraft ist, wurde Chef der Kavaje Strom Versorgung, was bei Adrian Cela nicht verwundern kann.

  21:23-16/03/2017


  Vëllai i Elvis Rroshit nuk lejon drejtorin e OSHEE të hyjë në zyrë

  Ndërkohë që qyteti i Kavajës pret zgjedhje të reja, pasi Elvis Rroshi është zyrtarisht i shkarkuar me institucionet e këtij qyteti vijon të bëhet pazar ende. Prej gushtit të vitit 2015 në krye të shpërndarjse së OSHE-së për Kavajën qëndron vëllai i Elvis Roshit, Saimiri.

  Zgjedhja e tij që në momentet e para u quajt e paligjshme dhe se ka qenë vendim i të vëllait të tij kryebashkiak.

  Ndërkohë që burime për ‘’Shuplakën’’ thonë se prej 6 muajsh OSHE Kavaje është pa drejtues dhe të gjitha vendimet janë marrë nga Sajmir Rroshi, vëllai i Elvis Rroshit, me detyrë shef i sektorit të shpërndarjes.

  Me urdhër të drejtorit të përgjithshëm të OSHE Ardian Cela në postin Vakant është emëruar që prej ditës së premte Dorian Murati ish drejtues i ALUIZMIT Kavajë. Por edhe pse i emëruar prej tre ditësh Kodra nuk ka mundur dot të hyjë në zyrën e tij pasi nuk lejohet nga vllai i Rroshit i cili i bën presion OSHE që të jetë ai drejtor për Kavajën.

  Duhet thënë se vëllai i Rroshit edhe më parë ka pasur precedentë pasi është akuzuar se ka rrahur keq një nga punonjësit e OSHE-së.

  http://www.citynews.al/2017/03/vellai-i-elvis-rroshit-nuk-lejon-drejtorin-e-oshee-te-hyje-ne-zyre/1

Schreibe einen Kommentar