OSCE Report outet Ilir Meta, Salih Berisha, Edi Rama als Motor der Kriminalität in Albanien

Wer Charakter hat steht zu seinen Berichten, wie der Ex-US Botschafter John Withers, zu den wikileaks Depeschen. Der OSCE Botschafter Florian Raunig, entschuldigt sich fuer einen Interne Veröffenlichungen eines OSCE Berichtes, den wohl die Amerikaner umgeschrieben haben, wie es Standard ist, wie Willy Wimmer outete. Das ganze Albanische Volk, weiss, welche Verbrecher die EU, OSCE finanzieren und die Murks NATO sowieso. Florian Raunig, macht dem aufgeblaehten Apparat, wie die unnuetzte EU Vertretung Ehre. Noch ein Buero in Korce gibt es, womit man die Albaner Mafia beschaeftigt.

Diverse Amerikaner wie auch der Botschafter Donald Lu, werden noch deutlicher werden und sagen: die Edi Rama Regierung steht unter dem Einfluss von Kriminellen.

Mafia Syndikat Edi Rama and Albania: Amidst relentless oligarchy and European Union integration

Aus einem geheimen OSCE Report wurde zitiert, ohne Authorisierung, das Salih Berisha, Ilir Meta, Luzim Basha, Edi Rama als Motor des Verbrechens und der Albaner Mafia ist, was sowieso jeder weiss.

100 % einen kriminelle Adminstration, will nur Geld stehlen, auslaenische serioese Gross Investoren erpressen, obwohl man vollkommen inkomptend ist. Deshalb will ja Rezzo Schlauch wieder mitmischen im kriminellen Spektakel.

Der aufgeblaehte unnuetzte OSCE Apparat kritisiert die Veroeffentlichung aus einem Internnen Bericht, ohne Authorisierung, weil Florian Raunig (wohl der erste gute OSCE Botschafter) um seine Repution bei der Albaner Mafia fuerchtet, was die Peinlichkeit des Vorgaengers Eugen Wohlfahrt vor aller Augen in Tirana foerderte mit extrem viel krimineller Energie. Florian Raunig, finanziert direkt die Albaner Mafia, was eine Tradition ist. Von der Bertelsmann Stiftung wurden die gefaelschten Berichte der OSCE schon kritisiert, denn aktuell zeigt man erneut, das man reale Informationen vertuscht, fakt, gefaelschte Reports schreibt: Die OSCE komplett aufloesen, denn niemand braucht diesen Apparat, der heute mit korrupten Vertretern sogar in Kuwait ist. Die EU Botschaften ebenso.

The OSCE report published some days ago in the media, published by this organization and that mentioned some of the most important names of the Albanian politicians, has been an informing and internal material of the OSCE.

Jugend Lager der LSI: OSCE-së në Tiranë, Florian Raunig, Ambasadori i Italisë, Massimo Gaiani

OSCE, Raunig: „Report taken by media was internal informing material“
12/09/2015 14:55
OSCE, Raunig: "Report taken by media was internal informing material"

The OSCE report published some days ago in the media, published by this organization and that mentioned some of the most important names of the Albanian politicians, has been an informing and internal material of the OSCE.

The explanation was given from Korca, by Ambassador Florian Raunig. He said that he regretted the fact that the information was manipulated and made public without authorization.

“The information does not represent the politics of the OSCE or our official views. It is not an evaluation, and it has not served as basis for other reports. I want to repeat that it was simply some information gathered from the Albanian media and claims that were circulating in the public. The OSCE presence did not verify the information that was used, since the purpose was to study the claims and not define the truth. The OSCE expresses regret for the concern that this information must have caused to the persons mentioned in the informing material”, Raunig declared.

http://top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=15073&ref=fp#.VfUnNZc2EU0

• OSCE, Raunig: “Report taken by media was internal informing material”

Ambasadori i OSBE u kërkon falje politikanëve shqiptarë që u përmendën në raport për lidhje me krimin, drogën dhe mafien ruse

Ambasadori i OSBE u kërkon falje politikanëve shqiptarë që u përmendën në raport për lidhje me krimin, drogën dhe mafien ruse
Ambasadori i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë (OSBE) në Tiranë, Florian Raunig, ka shprehur dje keqardhje për raportin e publikuar kohët e fundit nga ky institucion, në të cilin përmenden politikanët më të lartë të vendit si të përfshirë në afera korruptive dhe lidhje me organizatat kriminale. Ambasadori i OSBE ka përfituar dje nga një aktivitet në Korçë, për të sqaruar opinionin publik mbi informacionet që u shpërndanë në mediat shqiptare.
Raporti i OSBE hidhte akuzat të rënda ndaj politikanëve shqiptarë si Rama, Meta, Berisha dhe shumë deputetëve të Parlamentit Shqiptar.  Florian Raunig, duke sqaruar se informacionet nuk përfaqësojnë qëndrimin zyrtar të OSBE-së, shprehu keqardhje për shqetësimin që mund t’i ketë shkaktuar politikanëve shqiptarë. Ai tha se informacionet mbi lidhjet e politikanëve shqiptarë me afera korruptive, pasuri të pajustifikuara dhe lidhje me mafien ruse janë marrë nga mediat shqiptare.
“Lidhur me informacionin e paautorizuar dhe çorientues të marrë nga një material informues i brendshëm i Prezencës së OSBE-së, dëshiroj të shpreh keqardhjen tonë që ky informacion u bë publik – pa autorizim – dhe objekt i keqinterpretimeve dhe manipulimeve politike. Lejomëni ta shpjegoj qartë: informacioni i botuar nuk përfaqëson as politikën e OSBE-së apo pikëpamjen tonë zyrtare, as nuk përbën një vlerësim apo gjykim dhe as nuk ka shërbyer si bazë për raporte të tjera”, tha Raunig në Korçë.
Informacioni 

– See more at: http://www.sot.com.al/politike/ambasadori-i-osbe-u-k%C3%ABrkon-falje-politikan%C3%ABve-shqiptar%C3%AB-q%C3%AB-u-p%C3%ABrmend%C3%ABn-n%C3%AB-raport-p%C3%ABr-lidhje#sthash.i0hGmaX5.dpuf

http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2015/09/mafia-200x300.jpg

Mit Prostituierten ist man auch gut versorgt in Tirana, welche oft auf ausl. Maenner angesetzt werden was uralt bekannt ist. Identisch im Kosovo, inklusive Frauen Handel bis nach Bulgarien und Moldawien.

SHËNIM: Për Silvin, prostitutat dhe 50-60 vjeçarët italianë që kanë mbushur Bllokun në Tiranë


Migena Aleksi

asha sfidon Berishën, mbron raportin e OSBE me 9 akuzat bombë për Shkëlzenin dhe Argitën, në lojë Bylykbashi dhe Pollo, ish-kryeministri në zyrën e Nishanit

 Basha sfidon Berishën, mbron raportin e OSBE me 9 akuzat bombë për Shkëlzenin dhe Argitën, në lojë Bylykbashi dhe Pollo, ish-kryeministri në zyrën e Nishanit
Lulzim Basha vijon të sfidojë hapur Sali Berishën. I trimëruar, me sa duket, nga strukturat e Soros në Shqipëri, Henri Çili, një grup besnikësh në SHQUP, disa përfaqësues të komunitetit ndërkombëtar dhe eksponentë të shumicës në pushtet, Lulzim Basha ka nisur një revansh ndaj Sali Berishës. I nxitur edhe nga mosha e thyer e Sali Berishës dhe dobësimi gradual i autoritetit të tij, Lulzim Basha po demonstron të tjera përpjekje, për ta çliruar nga Sali Berisha, duke e goditur këtë të fundit. Kryetari me letra i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nuk e ka fshehur dorën e tij pas raportit të OSBE, për kriminalizimin e elitës politike në Shqipëri, raport në të cilin trajtohej gjerësisht veprimtaria kriminale dhe korruptive e familjes së Sali Berishës. Pas goditjes që i dha Sali Berishës me tjerrjen e historisë së korrupsionit me borxhet e CEZ, Lulzim Basha ka hapur një tjetër front lufte me Sali Berishën, duke deformuar dhe manipuluar raportin e OSBE, për të goditur Berishën pikërisht tek pika më e dobët, Argita dhe Shkëlzeni. Nëse ditët e para pas daljes së raportit të OSBE kishte thjeshtë dyshime se Lulzim Basha mund të fshihej pas, tashmë është e qartë se Lulzim Basha dhe Sali Berisha ndajnë qëndrime të kundërta sa i takon vërtetësisë së raportit të OSBE. Një ditë pasi Sali Berisha e konsideroi raportin kanal të ujërave të zeza, trillim dhe sulm i qëllimshëm, Lulzim Basha ka hapur gazetën e tij, Rilindja Demokratike, me kryeartikullin që mbronte si të besueshëm raportin e OSBE. Teksa Berisha hodhi poshtë me neveri raportin e OSBE, Lulzim Basha po e tund dhe trumbeton si të vërtetë këtë raport. Pra, Lulzim Basha mbron si të vërtetë raportin e OSBE që përshkruan dhe trajton krimet e familjes së Sali Berishës. Duke konsideruar si të vërteta konstatimet e raportit për deputetët e PS, sigurisht Basha konsideron si të vërteta edhe konstatimet për familjen Berisha.
Bylykbashi dhe Pollo 
Pas raportit të OSBE për pushtetarët e inkriminuar shqiptarë, përfshirë edhe Sali Berishën dhe familjen e tij, duket se fshihen disa bashkëpunëtorë të Lulzim Bashës. Për hartimin e raportit denigrues, i cili ka shkaktuar stuhi si në kampin e PD ashtu edhe të PS, dyshohet se kanë kontribuar Oerd Bylykbashi, Genc Pollo dhe disa eksponentë të tjerë, pjesë e rrethit të Lulzim Bashës. Bylykbashi ka punuar më parë në misionin e OSBE, ndërsa Pollo ka lidhje të forta me këtë organizatë. Ndërkaq, këmbëngulja e socialistëve për të zbardhur prapaskenat e këtij raporti dhe njerëzit e padukshëm që fshihen pas, duket se ka shkaktuar panik dhe ankth tek grupi që fshihet pas këtij raporti, i cili po përdoret maksimalisht nga Lulzim Basha kundër Berishës, kundërshtarëve në parti, si përshembull kundër Astrit Veliajt dhe sigurisht kundër Ramës.   Adriatik Doçi 

– See more at: http://www.sot.com.al/politike

Zyra e OSBE në Vjenë reagon mbi raportin për politikanët shqiptarë

Pas publikimit në lapsi.al pak ditë më parë të një raporti të OSBE-së, ku përmendeshin një sërë…

7 Gedanken zu „OSCE Report outet Ilir Meta, Salih Berisha, Edi Rama als Motor der Kriminalität in Albanien“

 1. Die Betruegerin Voltana Ademi, konnte die Kommunalwahlen in Skhoder gewinnen, identisch in Lezhe, weil die Verbrecherin Monika Ehefrau des Ilir Meta, dort als LSI Vertreterin auftrat, als Partner der SP Partei. Monika Kryemadhi ist ein Produkt korrupter US Zirkel, war auf einem Fuehrungs Kurs der Verbrecher Organisation Germen Marschall Fund in Garmisch Parten-Kirchen in 2001. DEr OHDIR – OSCE Bericht wird festhalten, das erneut durch Grundstuecks Legalisierungs Versprechen die Wahlen manipuliert wurden, vor allem von Edi Rama und Ilir Meta erneut.

  den Report hat die Britische Leiterin gemacht, denn in 2013 hat man der OSCE nicht mehr erlaubt irgendwas mit Wahl Reports zumachen, weil man Geschaefte wie Wolfgang Grossruck mit geschoenten Reports verband, oder mit Geld von der Mafia erkauft wurden, mit US Lobbyisten vor allem.

  OSCE publishes report: „Good voting, problems during campaign“


  08/09/2015

  OSCE publishes report: Good voting, problems during campaign

  The final report of the OSCE/ODIHR for the Albanian local elections does not say clearly or definitively if the democratic standards were fulfilled.

  The report has a less detailed definition than the preliminary report, saying: „Although the freedom of speech and of meetings was generally respected, the frequent politicization of institutions undermined an effective administration of the electoral process“.

  The final report values the election day positively, except for some voting in groups.

  As for the preparation of the elections, OSCE/ODIHR lists some essential critics related to the politicization of the CEC, and especially with the lack of will of the political parties to implement the law correctly.

  The report says that despite the problems, the legal framework would have guaranteed the basis for democratic elections, but the political parties misused their power and responsibilities in the administration.

  This is the most direct confirmation about the standard of the local elections. The rest of the report is a listing of the irregularities and law violations by the electoral administration.

  The report mentions that Prime Minister Rama, Parliament Speaker Meta and their candidates used the distribution of property certification as electoral campaign.

   

  http://www.top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=15027#.Ve_fr_TwnSw

   

 2. der Britische Botschafter Cannon sagt, das die Albaner die Entscheidung treffen muessen die Politik zu entkriminalisieren was realer Bloedswinn ist, weil die Gangster u.a. mi tTony Blair an die Macht kamen und Oligarchen, Moerden, Kriminelle die Partner der Internationalen uerberall sindl

  Aktualitet
  14 Shtator 2015 – 17:54 | përditesuar në 19:01
  ​Cannon: Shqiptarët nuk duhet
  të drejtohen nga gangsterët
  Të tjera rreth shkrimit
  VIDEO
  Ambasadori i Britanisë në vendin tonë, Nicholas Cannon kërkon që draft për dekriminalizimin nuk duhet të jetë një debat mes palëve politike, por me shoqërinë civile dhe qytetarët. Cannon nga Durrësi u shpreh se procesi i dekriminalizimit është një vendim që i takon shqiptarëve.

  „Mendoj se kjo është një ccështje për tu diskutuar dhe vendosur nga partitë politike dhe parlamenti. Por publiku ka të drejtë të përfaqësohet nga niveli më i lartë që mund të kenë si përfaqësi. Duhet të diskutojnë se nëse ka pasur persona të dënuar apo të ndjekur penalisht, a dëshirojnë shqiptarët që këta njerëz të bëjnë ligji dhe të ulen në parlament? Dëshironi ju që qytetet të menaxhohen nga njerëz që kanë pasur të shkuar si trafikantë të qënieve njerëzore apo të drogës? Kjo ccështje është për tu zgjidhur e për tu diskutuar jo vetëm mes politikanëve, por edhe me publikun“, tha Cannon.

  Ambasadori britanik kërkon të tërheqë vëmendjen duke theksuar shqiptarët duhet të veprojnë me votë, ata nuk duhet të udhëhiqen nga gangstera e të inkriminuar.
  – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/–8203-cannon-shqiptar-t-nuk-duhet-t–drejtohen-nga-gangster-t-315142.html#sthash.82qFgCji.dpuf

 3. inzwischen gibt es eine grosse Anspannung zwischen der Regierung und der OSCE. Gramoz Ruci, Kokëdhima wurden vorstellig, beide wie Ruci bei wikileaks als Gangster dokumentiert und Kokedhima uralt Gangster.
  Salih Berisha protestiert auch und Lulzim Basha.

  Ruçi-Kokëdhima debat për raportin e OSBE, grupi i PS ultimatum ambasadorit Rauning: Nxirr personat që fshihen pas përgojimit të figurave të mazhorancës
  Ruçi-Kokëdhima debat për raportin e OSBE, grupi i PS ultimatum ambasadorit Rauning: Nxirr personat që fshihen pas përgojimit të figurave të mazhorancës
  Raporti kofidencial, i dyshimtë dhe shantazhues i OSBE, për kriminalizimin e Parlamentit Shqiptar dhe të elitës politike në Shqipëri, ka vënë në lëvizje Partinë Socialiste, eksponentët e së cilës ishin më të akuzuar dhe të atakuar nga raporti.

  Në raport mungonte përshkrimi i veprimtarisë së simboleve të krimit në Shqipëri, konkretisht të Lulzim Bashës, disa deputetëve të PD dhe ish-ministrave të Sali Berishës. Mospërfshirja apo fshehja e emrave në fjalë krijon dyshime të forta se pas raportit fshihet dora e Lulzim Bashës dhe e qarqeve anti-pushtet në misionin e OSBE në Tiranë. Nga ana tjetër, në raport ishin përfshirë vetëm eksponentë të PS dhe LSI, fakt që i shton më tej dyshimet. Ndërkaq, ky raport, i cili ka shkaktuar shumë debate dhe polemika, ka qenë dje objekt diskutimesh në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Socialiste. Për raportin e OSBE kanë debatuar kryetari i grupit parlamentar demokrat, Gramoz Ruçi, me deputetin socialist, Koço Kokëdhima, i cili përmendet në raport për lidhjet me mafien ruse. Deputeti Kokëdhima ka kërkuar një reagim të fortë ndaj këtij raporti, sipas tij i pavërtetë dhe spekulativ.

  Kokëdhima ka kërkuar që t’i kërkohet llogari prezencës së OSBE në Tiranë, për raportin në fjalë, ku OSBE duhet të zbardhë personazhet që fshihen pas kësaj përbaltje dhe përgojimi. I bindur se pas raportit fshihen segmente të errëta të PD, Kokëdhima ka pohuar se do të mbajë një fjalim për këtë çështje. Por, kryetari i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi, ka kërkuar që kjo çështje të trajtohet me qetësi dhe durim. Duke iu përgjigjur Kokëdhimës, Gramoz Ruçi, sipas burimeve, ka pohuar se mazhoranca e ka një përfaqësues të saj në OSBE. Ai ka pohuar se përfaqësuesi i mazhorancës në OSBE duhet të kërkojë sqarime si dhe të zbardhë personat që fshihen pas raportit, i cili përbalt dhe kriminalizon shumicën në pushtet. Pavarësisht diskutimeve, grupi parlamentar socialist ka qenë i mendimit që t’i kërkohet llogari kryetarit të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadorit Florian Rauning, i cili duhet të zbardhë prapaskenat e këtij raporti. Më të zellshëm, për të rritur presionin ndaj prezencës së OSBE në Tiranë, kanë qenë deputetët e përmendur në raport për lidhjet me mafien dhe kontrabandën.

  Nisin kontaktet

  Situata mes Partisë Socialiste dhe prezencës së OSBE në Tiranë, duket se është e tensionuar. Pas publikimit të raportit të manipuluar nga disa media pranë Bashës, përfaqësues të PS kanë nisur kontaktet e para me përfaqësues të OSBE, ku kanë kërkuar shpjegime rreth raportit. Edhe pse vetë ambasadori tha se ky nuk ishte qëndrimi zyrtar i OSBE, nervozizmi mes PS dhe OSBE sa vjen e rritet. Adriatik Doçi

  Tuesday, September 15, 2015 – 07:45
  – See more at: http://www.sot.com.al/politike/ru%C3%A7i-kok%C3%ABdhima-debat-p%C3%ABr-raportin-e-osbe-grupi-i-ps-ultimatum-ambasadorit-rauning-nxirr#sthash.PDX657ge.dpuf

 4. Edi Rama sulmon përsëri mediat/ I quan kriminale

  Edi Rama i quajti kriminale ato media që kanë botuar raportin e OSBE, duke iu referuar, këtë herë pa e cituar, lapsi.al. I pyetur nga gazetari Sokol Balla në Top Story mbi këtë raport, kryeministri nuk dha asnjë shpjegim për përmbajtjen, por sulmoi dhe shantazhoi hapur mediat, duke thelluar kështu trysninë e pushtetit të tij mbi shtypin e lirë.
  Rama shënoi kulmin, kur për të shmanguar ato që thuhen për të në raportin e OSBE, zgjodhi të gënjejë publikisht dhe të manipulojë të vërtetën. Rama tha se mediat që botuan raportin, janë kriminale pasi e paraqitën atë si një raport konfidencial dhe nuk morën versionin e OSBE përpara se ta publikonin. Kjo gënjeshtër e madhe publike, e cila rrëzohet shumë lehtë, vetëm duke botuar edhe njëherë kopjen e raportit. Siç e shikoni dhe në foto, raporti mban kokën e OSBE, ka numrin e protokollit, datën, shënimin që i është drejtuar kreut dhe zëvendëskreut të misionit në Tiranë dhe në fund, me gërma të mëdha dhe të dukshme edhe për sytë e kryeminstrit, fjalën: Confidential.
  Kryeministri gënjeu gjithashtu kur tha se mediat nuk kanë bërë verifikme në OSBE para botimit. Ky manipulim bie poshtë vetëm duke kërkuar tek lapsi.al botimin e raportit, në hyrje të të cilit, citohet OSBE e cila thotë që raporti ekziston, është për përdorim të brendshëm dhe nuk paraqet qëndrimin zyrtar të OSBE.
  Edi Rama sigurisht që i di këto, edhe që raporti është një raport konfidencial i OSBE dhe që lapsi.al ka bërë çdo verifikim profesional. Por ai me ndërgjegje zgjedh të gënjejë, si të vetmen mënyrë për të shmangur ballafaqimin me të vërtetën, për të mos u marrë me problemin por me mediat, për t’i sulmuar dhe shantazhuar ata që nuk shkojnë pas qerres së tij. Eshtë i njëjti Edi Ramë që edhe si kryetar bashkie edhe si kryeministër po dëshmon se nuk di të sillet si një politikan modern dhe demokrat por zgjedh ose të josh me favoret e pushtetit ose të sulmojë nga pozitat e më të fortit ata që mendojnë ndryshe. Sa herë që ndihet në pozitë të vështirë, nxjerr pikërisht turkun që ka brenda, pavarësisht kostumeve Zegna dhe kravatave ekstravagante. Një lider tipik oriental, një mini Erdoan që nuk duron dot mediat kritike.
  Laspi.al ndjen si obligim t’i japë sqarimet e mësipërme për lexuesit e tij të shumtë e gjithnjë në rritje edhe fale lajthitjeve të kryeministrit dhe për të treguar një të vërtetë të thjeshtë të cilën kryeministri e manipuloi hapur përpara kamerave. Rama shënoi një tjetër rast të paprecedent për një shoqëri demokratike duke i cilësuar mediat kriminale, por faktet e përgënjeshtrojnë përsëri dhe provojnë se kriminaliteti është problem i pushtetit të tij dhe jo i mediave. Me gënjeshtra nuk ecet gjatë, aq më tepër kur nuk mbajnë as edhe një orë.
 5. Betrugs Projekte der OSCE, denn die Millionen verschwanden, keine Grundstuecke wurden registriert.

  Wednesday, July 13, 2011

  SManalysis

  Photo, Pan Epirotic Convention, New York, USA Photo: The New President of PFA Demetrios Koutoulas, Gus Bilirakis (US, Republican Congressman) , Leonora Malo, Chrysostomos Dimou, president world council epirotes

  Registering property in the municipality of Himare by OSCE, challenged the results of the first monitored in Dhermi

  Albanian Mafia, Russian and Italian, interested in registering property in the Municipality of Himara

  Western intelligence services, including Greek, American and Albanian, are watching the process closely.

  The great interest of American citizens with property in Himara Region

  Only a few weeks ago, NATO has taken the initiative to have beaches and territories under control of the Municipality Himara to train Marines.

  A week ago, the Mayor Himara George Goro, declared in the presence of non-governmental organizations from Himara, the process of registration of properties will be renegotiated with the OSCE to find a reasonable solution without Law 7501.

  Himara, July 12.

  The Project has re-begun to implement the first agreement between the OSCE and the Municipality of Himara, the registration of houses and property of residents, a project funded by three European Union countries, including Greece.

  Specifically, today in Dhermi, the lists and maps were shown the property, in which appeared more people who have not inherited the property from local residents, while many other families, are not registered properties.

  Albanian most danger Mafia, Russian and Italian , has forced Athens, which considers that about 85% of the population Municipality of Himara to be of Greek heritage antiquity, finances together with Slovakia and Switzerland, a project to define standards, of registration property. The properties of the Albanian citizens with Greek nationality often are attacked by the mafia, assisted by the decisions of the Albanian courts and state institutions.

  Reliable sources of Municipality of Himara, say about 80% of community property and the Orthodox Church, were kidnapped by the Mafia with the help of the courts. These lands occupy about 2 / 3 of the entire surface of Himara Municvipality.

  Meanwhile, the special is that for the registration of property in Himara, are directly concerned the Western secret services, including Albanian and American ones. That the fact that many American citizens of Greek nationality ancestry in Himara, have returned and are facing a critical situation for the future of their properties.

  In a report published by the Albanian Secret Service, in front of the security committee of the Albanian Parliament, stressed that the Albanian Mafia, Russian and Italian are interested to invest around 100 million euros in the region of Himara.

  A week ago, the Mayor of Himara George Goro, said in the presence of non-governmental organizations from Himara, the process of registration of properties will be renegotiated with OSCE to find a reasonable solution without Law 7501. But the facts show that the OSCE and the company that is registering properties in the municipality of Himara, but continue to not worry about the protests of many Himara families.

  Meanwhile, next week, American Panepiriote Federation, which will convene a Convention in Ioannina, seeing with great concern, registering property and land in the Municipality of Himara, where many of its members, are originally from Himara.

  Concern about the process not transparent registration of property by Albanian side, besides the Greek government and directly by Prime Minister George Papandreou, have expressed, U.S. Republican Congressman, Gus Bilirakis, former CIA Director George Tenet and the World Olympic weightlifting Champion Pyrros Dhimas.

  Only a few weeks ago, NATO has taken the initiative to have beaches and territories under control of the Municipality Himara to train Marines.

  http://smarkos.blogspot.com/2011/07/smanalysis-photo-protest-of-peoples-of_13.html

 6. Albania – Salih Berisha‘ s partners: crimes, terrorist, top mafiosi

  Salih Berisha Mafia Clan PD

  Spy Book Reveals Operational Details of 1998 CIA Balkan Counter-Terrorism Operation
  February 4, 2011

  A Special Report by Balkanalysis.com Director Chris Deliso in Skopje

  Buried deep within a comprehensive history of the CIA’s technical wizardry from the Cold War through to today’s war on terrorism are some intriguing, but overlooked disclosures: previously unknown details regarding a sensitive CIA clandestine operation against Islamic terrorists in the Balkans.

  Although the country’s name is not specified in the book, an analysis of available data within the larger historical context indicates beyond doubt that the operation occurred in Tirana, Albania in October 1998, in a joint effort with a CIA station in Western Europe, and probably the one in Rome.

  The story becomes even more pertinent today considering the ongoing upheaval in Egypt against the longtime government of President Mubarak, and mass escapes of Islamists imprisoned by him. The prominent CIA role in some of those detainments could conceivably provide a motivating factor for future terrorism against American interests. In any case, the implosion of the Mubarak regime means that decades of sensitive intelligence cooperation could be undone, should the country’s security services be infiltrated by hostile parties.

  During the 1990s, Albania became a safe-haven for members of Egyptian Islamic Jihad and al-Qaeda. Their members – some of them fugitives wanted by the Mubarak regime – were drawn to Albania for its proximity to Europe, weak institutions, and the existing presence of a large Islamic charity network which could provide them with “legitimate cover.” Albania thus represented a place of perceived escape; however, the CIA also came to have concerns that American interests in the country were about to be targeted as well- hence the need for an urgent operation.

  This CIA Balkan operation is recounted in a fascinating and highly-recommended recent book, Spycraft: The Secret History of the CIA’s Spytechs, from Communism to Al Qaeda (Plume, 2009). It details for the first time how the obscure but effective Office of Technical Services evolved, becoming a vital part of the US intelligence apparatus, with its ever-expanding array of unorthodox spy gear, technology and reconnaissance teams. For the authors, former OTS director Robert Wallace and noted intelligence historian H. Keith Melton, it took several years and much administrative wrangling in order to get permission from the agency to publish this insider’s account of what went on behind the scenes.

  While the vast majority of Spycraft is devoted to other matters, the anecdotes concerning Albania make fascinating supplementary reading for those interested in the Balkans, counter-terrorism and understanding the covert tactics of terrorist organizations. The following analysis discusses the revelations that come from the book in both historical context and in terms of the value that can be derived, for pure intelligence understanding, from the episode. Finally, a chronology of key events happening before and after the CIA operation is provided.

  Time for prison, like IVO SANADER too.

  http://news.albania.de/__oneclick_uploads/2011/10/gaddafi-salih-berisha.jpg

  Setting the Stage: Key Context for the Operation

  The CIA anti-terrorism operation chronicled in Spycraft was just one among many others conducted in Albania since 1995, when several foreign terrorist suspects were arrested and secretly rendered out of the country. These actions had ultimately been necessitated by the reckless and opportunistic policy of the Albanian government in the early 1990s, when then-President Sali Berisha allowed foreign Islamic radicals to establish a foothold in the country, under the tacit support of the then-intelligence chief Bashkim Gazidede. (Following the March 1997 riots and the toppling of Berisha’s government, Gazidede fled to Syria and then Turkey; he returned to Albania several years later and died of natural causes in 2008).

  The first round of joint operations occurred in 1995, however, when the Berisha administration was still in power. At the time, the CIA cooperation with a special branch of the SHIK that had been set up to deal with Islamic terrorists infiltrated into the country. A SHIK officer involved at the time, Astrit Nasufi, would years later tell the Chicago Tribune that the unit was essentially run by a US intelligence officer they knew simply as “Mike.”

  Among several important developments was the detainment and (temporary) recruitment of Hassan Mustafa Osama Nasr, an Egyptian living in Tirana. Commonly known as Abu Omar, this man would in 2003 be kidnapped off a street in Milan by a CIA team- an audacious abduction caused an outcry among the Italian public, legal threats and, possibly, ruined a surveillance operation that was being conducted by the Italians.

  Before apparently leaving Albania and discontinuing his cooperation with the SHIK, Abu Omar provided a few precious bits of intelligence. These included information on Egyptian Islamic Jihad figures in Tirana, and terrorist branches in the UK, Germany, and Italy; in the latter, most significant was Milan’s Islamic Cultural Institute, at the time a base for mujahedin operations in Bosnia. (Soon after these revelations, Italian police raided the premises).

  The second major round of CIA-SHIK operations occurred in 1998, a year after the country had descended into anarchy following the collapse of crooked pyramid schemes. The Berisha government was toppled and the rival Socialists took power in July 1997. At the same time, tensions between ethnic Albanians and the government in neighboring Yugoslavia were being felt, as a new militant group – the “Kosovo Liberation Army” – stepped up its operations. The Albanian diaspora in America and elsewhere intensified lobbying efforts, eventually winning the support of diplomatic figures such as Madeleine Albright, then Secretary of State, and diplomat Richard Holbrooke.

  However, the intelligence community was more skeptical. For example, an October 1998 report from the Office of the DCI Interagency Balkan Task Force noted that “…US mass media propaganda vociferously attacked Milosevic and Serbs… [is] so blatant that it evoked letters to the editor from uninvolved readers for the obviously slanted coverage”.

  For the CIA, politics was secondary to the business of providing security. In June and July 1998, several months before the operation documented in Spycraft, two raids on foreign extremists were conducted with the help of the SHIK and Albanian police. According to a subsequent Washington Post investigation of August 12, 1998, these raids netted “…a bag of faked documents and official Albanian government stamps needed to get past customs and police checkpoints [and] certify legal documents” at the home of a foreign “religious scholar,” Maged Mostafa. For the CIA, a prime security danger in Albania had always involved forgery and misappropriation of official identity documents, and these developments only reinforced this understanding.

  The Post article noted that several suspects arrested in June and July 1998 were employed by Islamic charities associated under an umbrella network, bankrolled by the Kuwait Joint Relief Committee. Funded by private Kuwaiti citizens and interests through a Kuwaiti bank, the KJRC managed several charities including the Islamic Revival Foundation, which ostensibly aided “poor Muslim families and orphans in Albania.”

  Headquartered in Tirana, it had established a strong presence

  http://balkanblog.org/2011/10/01/albania-salih-berisha-s-partners-crimes-terrorist-top-mafiosi/

Schreibe einen Kommentar