„Orikum“ Banden errichten Strassen Sperren, weil man ihnen den Strom abgedreht hat.

Original Desaster, wenn die Internationalen Aufbauhelfer kommen, dann funktioniert wie überall auch in Afrika und dem Irak, Alles noch schlechter, denn je.

Strassen die nicht fertig gebaut wurden, Überall werden Strom Leitungen angeblich überholt, wo es oft Phantom Arbeiten sind, für Geld Unterschlagungen wie bei jedem Projekt. Zustände schlimmer wie vor 20 Jahren, denn damals gab es kaum Strom Ausfälle im Sommmer, max. kurzfristige Abschaltungen, zeigt ein Privatisierungs, Korruptions Desaster der Inkompetenz, wie überall wenn die „Westliche Wertegemeinschaft“ mit ihren Banditen einen Auftritt hat. In Durres Kathastrophen Tourismus, gibt es keinerlei Rettungsschwimmer mehr, 3 Menschen ertranken bereits und illegale Lokale wurden immer noch nicht abgerissen.

Seit Jahren keinen Strom bezahlt, aber nun Demonstrationen, die Illegalen Banden von Orikum, welche Strassen Sperren errichteten.
Die Gefängnisse sind überfüllt, aber die Regierung wollte jeden der illegal Bauten und Strom stiehlt anklagen

Die Verbrecher Ansiedlung Orikum (Ortsteil Babicë-Rradhimë, wo viele illegale Lokale stehen), wo vor 15 Jahren noch kein Mensch lebte, hat seit 5 Tagen keinen Strom, ebenso keine Touristen. Die oft Nord Albanischen Banditen, im Geldwäsche Zentrum der Berisha Mafia protestieren. Nur kurzfristig kommt einmal Strom, so das Lebensmittel in Lokalen und im Kühlschrank verderben.

Weite Teile der Umgebung haben keinen Strom, sogar der Llogra Pass, die Militär Marine Basis Pashlimi, was es seit 50 Jahren nicht gab. Man spricht sogar davon, das es bis 10 Juli keinen Strom gibt, es Negativ Rekord ist.

Sipas OSHEE, pa drita do të jenë lagjet Uji i Ftohtë, 10 Korriku, Pavarësia, Radhim, Tragjas, Dukat, Fshat Dukat, Llogara, Jonufer, Orikum, Baza Ushtarake Pashaliman- Kanina dhe pjesësisht qyteti.

Aktualitet
25 Qershor 2016 – 12:25 | përditesuar në 12:38
Radhima dhe Orikumi prej 5 ditësh
pa energji, banorët bllokojnë rrugën
Prej 5 ditësh banorët e Radhimës dhe Orikumit kanë pasur ndërpreje të energjisë elektrike prej orës 08:00 të mëngjesit deri në orën 19:00.

Shkak i ndërprerjes së energjisë elekrike mësohet së janë bërë punimet që po kryhen në linjat e tensionit të lartë në zonën Babicë-Rradhimë.

Sipas banorëve, ata nuk nuk janë lajmëruar për ndërprerje me orare të zgjatura, ku sipas tyre kjo situatë do të vazhdojë deri në datën 10 korrik.

Banorët shprehen të shqetësuar sepse mungesa e energjisë elektike, në sezonin turistik që ndodhemi është falimentim për bizneset.

Ata kanë kërkuar zgjidhje të menjëhershme të problemit, në të kundërt ata do të bllokojnë rrugën në shenjë proteste.
http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/radhima-dhe-orikumi-prej-5-dit-sh–pa-energji-banor-t-bllokojn–rrug-n-362758.html

5 ditë pa drita, Rradhima dhe Orikumi në protestë (FOTO)

Per shkak te mungeses se energjise elektrike, banoret e Rradhimes dhe Orikumit, bllokojne rrugen. Prej 5 ditesh zonat ne fjale po vuajnw ne orare te zgjatura mungesen e energjisee, prej ores 8 deri ne 19 te mbremjes. Shkak per nderprerjen e energjise mesohet se jane punimet qe po kryhen ne linjat e tensionit te larte ne zonen e Babice-Rradhime, nderkohe qe banoret dhe pronaret e subjektve tregtare ne keto zona deshmojne se nuk jane lajmeruar per nderprerjet me orar te zgjatur. Sipas tyre situata do te vijoje e tille deri ne date 10 korrik, ne nje periudhe kur jemi ne sezonin turistik dhe per shkak te mungeses se energjise, dhjetra biznese ne zone po shkojne drejt falimentimin.

received_10204706040889208

received_10204706040929209

Die Rettungs Schwimmer, welche es seit 10 Jahren gab in Durres, mit eigenem Boot (Verwandte von Bürgermeister Vangjush Dako), gibt es nicht mehr. Die teuer aufgebauten Wach Türme, wurden nun unter der neuen Regierung natürlich ebenso zerstört, die „Pseudo“ Phantom Vereine, erhielten kein Geld.
Rathaus Mafia, direkt in einem der übelsten illegalen Lokale und Appartments Block, mit Abwässer ins Meer: in 2015
Rathaus Mafia, mit Achurim Qehajaji: verkauft Umwelt Zerstörung der Kallmi - Currilla Küste als Tourismus Politik: praktisch ist jedes Lokal, Appartment Gebäude in Mafia Hand und illegal
Rathaus Mafia, mit Achurim Qehajaji: verkauft Umwelt Zerstörung der Kallmi – Currilla Küste als Tourismus Politik: praktisch ist jedes Lokal, Appartment Gebäude in Mafia Hand und illegal
Verbrecher, welche die Politik finanzieren, wie die Kriminellen rund um die „Vollga“, oder „Splendid“ Lokale und Disco zerstörten Vieles.
Die Wasser Behörde von Durres holzt die letzten Bäume dort ab vor wenigen Jahren im Auftrage der Regierungs Mafia mit Ourel Bykylbashi, Salih Berisha, Agim Hoxha im Bezirksrat von Durres
Die Wasser Behörde von Durres holzt die letzten Bäume dort ab vor wenigen Jahren im Auftrage der Regierungs Mafia mit Ourel Bykylbashi, Salih Berisha, Agim Hoxha im Bezirksrat von Durres
Die ersten Leute sind bereits ertrunken, aber das nennt man neben Anarchie durch illegales Bauen, der Zerstörung der Küsten Wälder und Umwelt dann: „Elite Tourismus“ in Albanien, wo Vangjush Dako ein Muster Beispiel ist, wo die Amerikaner sogar Experten rund um Umwelt, in 2007 entsandten, alle Gesetze und Vorlagen wegen total Verblödung umgehend in den Papierkorb wanderten, wie die Urbanisatik Pläne.
Lure
Durrës, plazhe pa roje
26/06/2016

Qytetarë të shumtë, të organizuar dikush me familje e të tjerë në grupe shoqërore, kanë vërshuar këtë të dielë drejt plazheve të shumta të Adriatikut. Të njohur për përparësitë që ofrojnë, veçanërisht për familjarët, me thellësinë graduale të ujit dhe morinë e shërbimeve, plazhet e Durrësit mbeten nga më të frekuentuarit në vend.

Por, ende pa nisur mirë sezoni turistik, për shkak edhe të motit të paqëndrueshëm të këtij muaji, dy gra kanë humbur jetën në det, duke nxjerrë në pah nevojën e rojeve të plazhit dhe pikave të shërbimit shëndetësor sa më pranë pushuesve.

“Vetëm po të shpëtuan njerëzit që janë pranë teje në det. Policë ka sa të duash, por roje bregdetare nuk ka”, thonë pushuesit.

Në plazh kullat metalike të vrojtimit nuk janë më. Kanë përfunduar për skrap, ndërsa ato të drunjtat janë bosh. Presin rojet e plazhit. Prania e tyre dhe e pikave shëndetësore janë një element i rëndësishëm për sigurinë e shëndetit dhe jetës së pushuesve në bregdet.

/ Top Channel

Ein reines Verbrecher Kartell, die Tourismus Minister seit über 13 Jahren.

print
1/12/2014

Die Mafia MTKRS Minister: Bujar Leskaj, Ferdinand Xhaferi, Ylli Pango, überwiesen 6 Millionen $ an Phantom Sport Verbände

aus 2013
Die Touristik Organisation kritisiert die Zustände, auch wegen den Strom Ausfällen, unveränderten Bautätigkeiten, (fast immer ohne Dokumente) Dreck, Abwässer, usw..
Anarchie an den Stränden wie immer!
ATA në ankth: Bregdeti si kantier ndërtimi
June 26, 2016 11:14

ATA në ankth: Bregdeti si kantier ndërtimi

Shoqata shqiptare e turizmit (ATA) shprehet e shqetësuar se ndërtimet e ndërmarra tani në zonat turistike do të kenë ndikim negativ gjatë këtij sezoni që sapo ka startuar. Ky organizëm shprehet i shqetësuar, pasi bregdeti është kthyer në kantier ndërtimi e kjo mund të ndikojë në turizëm.

“Ndërkohë që tur operatorët ndërkombëtarë konstatojnë një zhvendosje sizmike në kërkesën për pushime dhe prenotimet, ndryshim ky i diktuar nga klientela, e cila motivohet prej ndryshimeve aktuale ekonomike apo politike, vendet e rajonit (kryesisht Ballkani Perëndimor) po diskuton zhvillimin e përshtatjen e produktit turistik dhe bërjen sa më tërheqëse të vendeve/destinacioneve që përfaqësojnë në tregun ndërkombëtar të turizmit.

Në një skenar të ri, i cili përmban sfida edhe mundësi të padiskutueshme, Mali i Zi, Serbia dhe Maqedonia unifikojnë politikat dhe veçanërisht stimujt fiskalë për të tërhequr sa më shumë turistë nga Europa. Të tre këto vende subvencionojnë deri në 15 euro për çdo natë qëndrimi për çdo turist.

Në veçanti, Maqedonia vë në dispozicion një fond prej 5 mln euro për të stimuluar fluturimet ‘low cost’ dhe qëndrimet në vend, Mali i Zi po ndërton resortin më luksoz në Mesdhe, Serbia investon në pasurimin e portofolit të eventeve, ndërkohë që Shqipëria fillon sezonin e vonuar me energji 48% më të shtrenjtë dhe shërbime rikonstruktuese të sistemit të shpërndarjes së energjisë në vijën bregdetare nga 15-30 korrik dhe 12 orë ndërprerje energjie në ditë”, thuhet në deklaratën për shtyp.

Por për ATA nuk është i vetmi shqetësim apo problem. “Ndërsa në këto 3 vite nuk u mbajt premtimi për stimulim të industrisë me një pakete dinjitoze fiskale sikundër fqinjët të paktën sot nuk duhej të kishim: 1. Ndërprerje energjie

2. Rritje të çmimit të energjisë në mënyrë abuzive kjo e konfirmuar edhe nga ERE

3. Luhatje tensioni dhe dëmtim pajisjesh në të gjithë vendin

4. Qytetet kryesore bregdetare të kthyera dhe mbetura në kantiere ndërtimi

5. Plehra dhe papastërti

6. Akset rrugore që furnizojnë zona strategjike bregdetare më të ngushta se shëtitoret e këmbësoreve buzë detit

7. Situata të paqarta për administrimin e plazheve

8. Vatra insektesh dhe sëmundjesh dhe kafshe rrugësh në shumicën e rasteve të pavaksinuara. Industria nuk meritonte këtë performancë dhe sforcim në vigjilje të një sezoni delikat”, thuhet në deklaratë./Shqip

Schreibe einen Kommentar