Nikollaq Neranxi beschuldigt Koço Kokëdhima und Samir Tahiri, das er zur Mafia gehört

Nikollaq Neranxi beschuldigt Koço Kokëdhima, das er zur Mafia gehört.

Koço Kokëdhima ist der Pate für Süd Albanien für das Edi Rama Verbrecher Kartell.

Allein in Himari hat er vor Jahren 3 illegale Villen am Meer gebaut, die Abwässer ins Meer geleitet. Koço Kokëdhima, baut bekanntlich überall illegal bis heute am Meer, und verantwortlich für die neuen Himari Stadt Pläne, welche ohne Bevölkerung verabschiedet werden soll, für die Geldwäsche Projekte der Albaner Mafia.

Drogen Anbau Flächen: Albanien: 2013 - 2016
Drogen Anbau Flächen: Albanien: 2013 – 2016

Ausserdem beschuldigt  Nikollaq Neranxi, einer der wenigen Geschäftsleute, welche eine Firma aufbaute, ohne Drogen Gelder, das der Innenminister Samir Tahiri, den Cannabis Drogen Markt und die Preise reguliert und kontrolliert und sein Vize Innenminister Ilir Marko,  ist sowieso ein vorbestrafte Krimineller aus dem LSI Ilir Meta, Gestrüpp. Regierung auf Albanisch, welche von Erpressung von EU Geldern vor allem lebt und der Korruption in der EU und Weltbank.

Die alte Fatos Nano Drogen Mafia des Pustina Clans, lässt illegal Bauen, wie: Koço Kokëdhima

http://www.mapo.al/wp-content/uploads/2016/08/14102570_1073982672697087_1050225171156004467_n-290x460.jpg

Der Bau des Koço Kokëdhima bei Himari, alle Gesetze sind ignoriert bei den Mindest Abständen.

update: 10.4.2016
Bau Genehmigung Null, bei dem Partner von Edi Rama, an den Stränden von „Qearo“ in 2014, wie immer identisch bei den Betrügereien von Koco Kokedhima, schon mit Grundstücken Süd – Durres in 1996. Grundstücke gestohlen, auch in der Porto Romana.

fotoja

Der Bau des Koço Kokëdhima bei Himari, alle Gesetze sind ignoriert bei den Mindest Abständen. Gefälschte Grundstücks Dokumente, wo so oft, denn man erhielt bei dem Mafia Boss: Fatmir Mediu, für einen Wein Berg eine Betriebs Erlaubniss, was an der Küste ebenso illegal war, wie Wald Genehmigungen auch in Durres an der Küste.

Der Skandal Bau des Koço Kokëdhima in Himari – Qeparo direkt am Meer

VIDEO/ Neranxi sulmon ashpër Koço Kokëdhimën: Vazhdon të jetë pjesë e mafies në pushtet

nikollaq neranxi - koco kokedhima

Biznesmeni dhe ish deputeti i LSI-së Nikollaq Neranxi, sot nëpërmjet një postimi të gjatë në Facebook, zbulon se kush është koka e planit që sipas tij po shkatërron qendrën e Himarës.

Neranxi akuzon ish deputetin e Partisë Socialiste Koço Kokëdhima se vazhdon të jetë pjesë e mafies qeverisëse dhe se ai vetëm jo zyrtarisht nuk është pjesë e pushtetit.

Neranxi hedh akuza të forta, duke pretenduar se pas gjithë asaj që po ndodh në Himarë fshihen interesa të mëdha kriminale ekonomike dhe se në shërbim të tyre është vënë edhe kryetari i bashkisë së Himarës Gjergji Goro.

Video:

Postimi i plotë i Nikollaq Neranxit

Të gjithë ata që nuk e kanë akoma të qartë se për çfarë po protestojnë himariotët dhe kush po ju krijon probleme, duhet të ndiqni këtë video ku “kompetenti” i zonës, do t’ju a shpjegojë më mirë.

Ky është Koço Kokëdhima, ish deputet i Partisë Socialiste, me mandat të hequr nga Gjykata Kushtetuese, sepse ka bërë veprim antikushtetues duke përfituar fonde publike. Megjithëse është pa asnjë funksion, Kokëdhima nuk përton të flasë gjerë e gjatë për çështjen e Himarës, si personi që ka dijeni për çdo gjë që ndodh aty. Nga ajo intervistë ne mësojmë se vetëm Koçoja e njeh planin urbanistik të Himarës (ne banorëve nuk na e tregon njeri), por nëse Kryetari i Bashkisë Himarë Jorgo Goro, thotë në media se do prishen 5 shtëpi nga plani urbanistik, Koço thotë do prishen 10, duke hedhur në publik një gënjeshtër të re.

Ky është pra njeriu i cili ka marrë përsipër të shkatërrojë Himarën (qendër Spile), mundësisht ta zhdukë fare nga faqja e dheut. Ky është njeriu i cili komandon Jorgo Goron duke e kthyer të zgjedhurin e popullit, në një individ qesharak, pasi nuk mund të thotë as mirmëngjes pa lejen e Koços. Ky njeri i cili sot nuk është asgjë në Himarë zyrtarisht, jo zyrtarisht është njeriu i qeverisë i cili është caktuar të grabisë pronat e himarjotëve, t’i përzërë të gjithë banorët autoktonë që aty, e më pas të sjellë klientët e pushtetit për të bërë investimet e tyre. Urrejtja e Koços për Himarën është histori e vjetër. Koçoja ka thënë për herë të parë që është nga Himara, vetëm kur u vendos në listë për deputet në qarkun e Vlorës. Që atëherë filloi të tregojë histori se si zbritën nga Tërbaçi paraardhësit e tij dhe mbollën rrap në Qeparo. Më përpara, kur e pyesje nga je, thoshte jam nga Fieri, sepse si komunist i përbetuar, Himara e cila nuk i ka dashur kurrë komunistët, i prishte biografinë.

Njeriu i cili flet sot për plane moderne urbanistike në Himarë, është i njëjti i cili vite më parë guxoi të ndërtojë në Himarë tre pallate të shpifura pa leje (askush tjetër nuk e kishte bërë para tij) dhe ujërat e zeza i derdhte në det, mu në mes të Spilesë, aq sa një ditë banorët u detyruan ta betononin vendin nga ku ai “parfumoste” Himarën duke rrezikuar shëndetin e shumë njerëzve.

http://www.syri.net/2016/08/26/video-neranxi-sulmon-ashper-koco-kokedhimen-vazhdon-te-jete-pjese-e-mafies-ne-pushtet/

5 Gedanken zu „Nikollaq Neranxi beschuldigt Koço Kokëdhima und Samir Tahiri, das er zur Mafia gehört“

 1. Die Medien berichten, das die Anti Cannabis Aktionen nur gegen Leute gehen, welche nicht die Abgaben an die Polizei bezahlen. das sind 50 € pro Staude, oder 30-50 % des Ertrages, wobei fast alle Regierungen Drogen als Haupt Einnahmen hatten, wobei die Polizei Begleichschutz fährt, ebenso bei Treibstoff Schmuggel und mit festen Lokalen als Anlauf Stellen zum Verhandeln.

  After the legitimate enthusiasm brought by the consensual passing of the constitutional amends, the Ministry of Financesn is calculating the budget bill for the historic justice reform.

  After meeting with the Parliament Speaker, Ilir Meta, and with the US Ambassador, Donald LU, PM Rama underlined that time of truth has come for finally dividing the past from the future.

  Investigim

  Integriteti i munguar: 80% e gjyqtarëve të karrierës nuk e justifikojnë pasurinë

  Të dhënat e deklaratave të pasurisë së gjyqtarëve të Apelit në Shqipëri, të analizuara nga BIRN, zbulojnë se një përqindje e lartë e tyre nuk e justifikojnë dot burimin e pasurisë së deklaruar në një ose më shumë vite gjatë karrierës në sistemin e drejtësisë.

  80% e gjyqtarëve nuk e justifikojnë pasurinë

  June 15, 2016 11:59

  80% e gjyqtarëve nuk e justifikojnë pasurinë

  Të dhënat e deklaratave të pasurisë së gjyqtarëve të Apelit në Shqipëri, të analizuara nga BIRN, zbulojnë se një përqindje e lartë e tyre nuk e justifikojnë dot burimin e pasurisë së deklaruar në një ose më shumë vite gjatë karrierës në sistemin e drejtësisë

   

  Grafiku-1-600x328

  Nga Besar Likmeta, BIRN

   

  Që nga viti 2004, si të gjithë zyrtarët e nivelit të lartë dhe të mesëm në Shqipëri, gjyqtarët kanë detyrimin ligjor që një herë në vit të deklarojnë shtimin ose pakësimin e pasurisë së tyre, për vitin e mëparshëm kalendarik.

  Deklaratat e pasurisë administrohen nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit, ILDKPKI. Nëpërmjet një kërkese të bazuar në ligjin për të drejtën e informimit, BIRN administroi nga ILDKPKI të gjitha deklaratat e depozituara nga gjyqtarët e gjykatave të Apelit deri në vitin 2015.

  Të dhënat e plotësuara nga gjyqtarët në secilën deklaratë vjetore u hodhën në një databazë dhe iu nënshtruan analizës aritmetike dhe logjike, e cili bazohet në një nga format e kontrollit të përdorura nga ILDKPKI për të hetuar pasurinë e zyrtarëve dhe është e njohur si një nga praktikat më të mira ndërkombëtare……..

  Përqindja e gjyqtarëve sipas numrit të deklaratave problematike në 10 vitet e deklarimit të pasurisë. Grafik:BIRN

  Përqindja e gjyqtarëve, të ndarë sipas numrit të deklaratave problematike në 10 vitet e deklarimit të pasurisë. Grafik:BIRN

  Në total, shuma e pajustifikuar e përmbledhur tek 64 gjyqtarët e Apelit me probleme është 332,426,031 lekë ose rreth 2.7 milionë USD.

  …………………..
  Ish kreu i Gjykatës së Apelit të Tiranës, Alaudin Malaj ka 4 deklarata vjetore me probleme, dhe në qoftë se shtohet minimumi jetik, numri i deklaratave me probleme shkon në 5. Ndërkohë, gjyqtari i i Gjykatës së Apelit Vlorë, Petrit Aliaj ka 4 deklarata me probleme dhe kjo shifër mbetet e njëjtë edhe nëse shtohet minimumi jetik.

  Paditë e bëra nga ILDKPKI kundër këtyre gjyqtarëve janë hedhur poshtë nga gjykatat dhe prokuroria, sipas të cilave në të tre rastet, akuza për fshehje pasurie ose për pastrim parash nuk qëndron.

  http://www.reporter.al/integriteti-i-munguar-80-e-gjyqtareve-te-karrieres-nuk-e-justifikojne-pasurine//

  <

 2. Der US Botschafter Donald Lu, über Kriminelle, welche erneut bei Wahlen mitmischen und Strafrechtlich nicht als Partner von Edi Rama verfolgt werden.

  “Vijë e kuqe” mbi karrierën e Kokëdhimës. Ambasadori amerikan e rendit njësoj me Ndokën, Prengën dhe Elvis Roshin

  Postuar në 04 Shtator, 2016 14:23

  Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu, i ka dhënë një intervistë revistës “Mapo”. Kjo është ndoshta intervista e parë e Lu dhe ai ka bërë aty disa prononcime jo pa rëndësi. Një për dekriminalizimin, proces ku ambasada amerikane u investua shumë. Thotë Lu:

  “Jam i befasuar nga disa ndryshime që kanë ndodhur brenda një viti e gjysmë. Më lejoni të rendis disa prej tyre. Shukri Xhelili, Mark Frroku, Armando Prenga dhe Elvis Roshi janë të gjithë duke u ndjekur penalisht. Arben Ndoka dha dorëheqjen nga Parlamenti, ndërsa Gjykata Kushtetuese i hoqi mandatin deputetit Koço Kokëdhima. Ilir Petraj dhe Gentian Muhameti u ndaluan që të merrnin pjesë në zgjedhje. Këto janë gjëra shumë të jashtëzakonshme dhe kanë ndodhur brenda një viti të vetëm”.

  Të vihet re sesi Kokëdhima, i larguar për një tender gjatë kohës kur ushtronte mandatin e deputetit, barazohet me individë të akuzuar me prova për vepra penale të rënda si prostotucion, apo trafik droge. Që këtej edhe pyetja: a influencuan amerikanët që Kokëdhima të merrte mandatën për mandatin?

  Vetë ish-deputeti socialist është ankuar se nuk u bë asgjë për të shmangur atë vendim që mori Gjykata Kushtetuese, njësoj sikundër e kundërshtoi protestën e organizuar nga Donal Lu për reformën në drejtësi.

  Gjithsesi ky prononcim i Lu duket se e skualifikon Kokëdhimën nga rruga politike me PS-në. Vetëm në mos për të del garant Edi Rama, çka duket e pamundur për momentin.

 3. Hillary Clinton and Albanian Xhakja Clan mafia crime leader Edi Rama

  Earlier this year the FBI probe expanded into possible violations of public corruption laws resulting from her role as secretary of state and her association with the Clinton Foundation.

  "BOOM:

  “For decades,” says WND Editor Joseph Farah in “AMERICA’S FIRST CRIME FAMILY”

  Feed

  Hillary-FBI-TW

  5 FBI field offices now probing Clinton Foundation

  Concerning allegations of pay-to-play financial, political corruption

  BOOM: HILLARY CLINTON Transfers $1.8 Billion to QATAR Central Bank „STUNNING“ Western Bankers !

  US Democratic presidential nominee Hillary Clinton attends a campaign rally at Alumni Hall Courtyard, Saint Anselm College in Manchester, New Hampshire US, October 24, 2016.

  02:32 31.10.2016 273315 FBI Obtains Warrant to Search Top Clinton Aide Abedin’s Emails The warrant pertains to a new cache of emails recently discovered on a computer used by longtime Hillary Clinton aide Huma Abedin.

  Read more: https://sputniknews.com/search/

  Hillary Clinton

  This report sadly concludes, though, by noting that the massive vote fraud already being committed by Hillary Clinton’s “new revolutionaries” throughout the United States, and that led this past week to former US Congressman Joe Walsh stunningly stating “If Trump loses, I’m grabbing my musket”—a reference to one of the darkest times in American history when that nation’s ordinary citizens banded together to fight the British Empire for their freedom—should strike fear into all Americans of what Hillary Clinton’s “new revolutionaries” are doing right now—and if not, nothing will.

  http://www.whatdoesitmean.com/index2149.htm

  Hillary Clinton Buying Illegal Weapons For Election? Kremlin Reports Delivery By ‘Mid-November 2016’

  Hillary Clinton Buying Illegal Weapons For Election? Kremlin Reports Delivery By ‘Mid-November 2016’
  Hillary Clinton Brett Weinstein / Flickr cc
  BY Nathaniel Artosilla Email

  A shocking report revealed that Russian intelligence has asked the CIA why Democratic nominee Hillary Clinton just bought $137 million worth of illegal arms. The Kremlin is now requesting an immediate explanation for the purchase of arms and ammunition, with delivery marked “mid-November 2016”.

  A report from the Foreign Intelligence Service (SVR) suggests that the Russian Security Council has authorized the sending of an emergency communiqué to the CIA.

  The message is allegedly asking an explanation for the purchase of millions of dollars worth of arms by the Clinton Foundation to be delivered to the United States.

  Also Read: WW3 Before Or After US Elections? Hillary Clinton Foreign Policy To Start War Immediately

  Like us on Facebook

  According to What Does It Mean, SVR analysts began expressing “urgent concern” earlier this year.

  Hillary Clinton (left) and Albanian Xhakja Clan mafia crime leader Edi Rama (right)

  This is after the main elements of of the feared Viktor Bout’s international arms smuggling crime organization began arriving in the Republic of Albania, the only Muslim country in Europe.

  Bout, who has been known by the moniker “Lord of War” in the West, is infamous for his workings with the CIA to smuggle arms throughout the world. That is until, 2011 when Clinton’s State Department had him jailed.

  His dealings could have also included the controversial arms transferred arms transfer in Libya facilitated by Obama and Hillary Clinton.

  According to the Daily Mail, the transfer occurred despite a UN ban and resulted in the “accidental” arming ISIS, Al Qaeda, and the perpetrators of the Benghazi attack.

  Also Read: Donald Trump Hollywood Walk Of Fame – Hillary Clinton Paid Jamie Otis To Wreck It?

  Despite being a citizen of the Russian Federation, the Kremlin had no qualms about Bout being jailed. However they did express concern when US Federal Judge Shira Scheindlin said he should have had a reduced sentence, RT reported.

  The reduction of Bout’s sentence also led, on October 26, to him being transferred from a maximum security facility to the “country club” atmosphere of the US Federal Prison System.

  Coinciding with the mysterious prison transfer, the report also noted the transfer of $137.7 million from the Clinton Foundation to the Socialist Party of Albania (SPA).

  What could be the purpose of this massive arms purchase by Hillary Clinton and the Clinton Foundation? Does the delivery coinciding with the election month in the United States also hold some sort of significance? Let us know what you think in the comments below.

  Also Read: Hillary Clinton Sells Uranium To Russia – Facts Behind Vladimir Putin’s Scandal

  http://www.morningnewsusa.com/hillary-clinton

  Convicted Arms Dealer Viktor Bout Returns to U.S. Appeals Court

  Russian trafficker dubbed ‘Merchant of Death’ seeks new trial, alleges co-conspirator was government informant

  Convicted arms trafficker Viktor Bout arriving at an airport in White Plains, N.Y., on Nov. 16, 2010, in a photo provided by the U.S. Justice Department. ENLARGE
  Convicted arms trafficker Viktor Bout arriving at an airport in White Plains, N.Y., on Nov. 16, 2010, in a photo provided by the U.S. Justice Department. Photo: U.S. Department of Justice/Getty Images

  Nearly a decade after Viktor Bout’s arrest by U.S. authorities, the convicted Russian arms dealer’s case will return to a federal appeals court Monday, where his lawyers will argue for a new trial. http://www.wsj.com/articles/convicted-arms-dealer-viktor-bout-returns-to-u-s-appeals-court-1477825206

  2012: 80.000 $ Foto über Podesta: Journalist Besar Likmeta

  FBI: 80.000 $ 2012 Foto for Obama

  US – Albanian Mafia: 80.000 $ for a Foto with Obama

  Albanian Prime Minister, Edi Rama and U.S. President, Barack Obama (background: Donald Lu) in April. Photo: kryeministria.al

  Edi Rama – Bilal Shehu

  (https://www.justice.gov/opa/pr/new-jersey-man-pleads-guilty-helping-disguise-foreign-contributions-during-2012-presidential)

  In 2013, a BIRN investigation revealed that the then Prime Minister, Sali Berisha, spent taxpayers’ money on a smear campaign in the US and Albania directed against his political opponent – Rama – which played well with US Republicans………………………..

  http://www.balkaninsight.com/en/article/albania-prosecutor-to-decide-if-rama-has-illegally-financed-obama-07-07-2016

  href=“http://www.globalresearch.ca/the-fbis-fake-investigation-of-hillary-clintons-emails/5546435″ target=“_blank“ data-cturl=“https://www.google.com/url?q=http://www.globalresearch.ca/the-fbis-fake-investigation-of-hillary-clintons-emails/5546435&sa=U&ved=0ahUKEwjMjri_uYXQAhVhBsAKHWVoCoYQFggOMAM&client=internal-uds-cse&usg=AFQjCNG_sZSPiYMVh1gq56AQPTrOxElnfQ“ data-ctorig=“http://www.globalresearch.ca/the-fbis-fake-investigation-of-hillary-clintons-emails/5546435″>The FBI’s Fake “Investigation” of Hillary Clinton’s Emails | Global …
  http://www.globalresearch.ca/the-fbis-fake…of-hillaryclintons-emails/5546435
  Sep 18, 2016 “the prosecutor has all the power. The Supreme Court’s suggestion that a plea bargain is a fair and voluntary contractual arrangement between …
 4. von der Kommune Himari holte sich Neranxi eine Genehmigung für eine Kulinarische Ausstellung,an den Dhermi Stränden, was real Imbiss Stände sind.

  Das wurde auf einem Privaten Grundstück aufgestellt, wohl von Edi Rama Klientel, welche das Ganz abreissen und zerstören liessen, durch die Baupolizei. Ansonsten hat die Baupolizei keine Funktion in Albanien

 5. Fan Gemeinde aus Polizei Beamten des Samir Tahiri, der sich heute weigerte bei einem Gespräch mit Edi Rama, aus der PS Partei auszutreten.

  Dabei wird bekannt, das Edi Rama schon im Februar von Top Internationalen gewarnt wurde vor Samir Tahiri, das er ein Mafia Boss ist, wo dann mit der technischen Regierung: Fatmir Yhafaj als Innenmnister und dann Demiraj eingesetzt wurde.

  EU, US Skandal: Albtraum die Mafia Polizei von Albanien seit 25 Jahren: Verrat höchster Polizei Direktoren rund um Saimir Tahiri

  EUROPOL Bericht, über den Skandal der Albanischen Polizei, als Verbrecher Imperium

  Viele Posten, an hoch kriminelle Verbrecher Clans, vor allem in Süd Albanien und Durres: Artur Rrokaj, Mitglied im Verbrecher Club der Profi Verbrecher Banden der Polizei

  EUROPOL Bericht, über den Skandal der Albanischen Polizei, als Verbrecher Imperium

  For Saimir Tahiri and 16 other ministers of Interior

  For Saimir Tahiri and 16 other ministers of Interior

  By Roland QafokuIn August 2013, I was one of the journalists that the newly appointed minister of Interior, Saimir Tahiri, had individual meetings with. As an experienced journalist, I was asked my opinion as to what should have been done in order for police work to improve. Humbly, I answered that it was the job of the Interior Minister and the behavior of the political class toward him rather than police work, the ones that should be improved. We were witnessing an unwritten rule that was applied from 1992 until that day, when the 16th minister of Interior of Albania had just been appointed: An enthusiastic beginning, the denial of the work done by the predecessor, fight against gangs and crime, removals of corrupt police officers, attacks against the opposition’s politicians and politicians with connections to crime, demoralization and poorer performance and at the end, discharge without honors. Saimir Tahiri is today the longest lasting minister of Interior since the overthrow of communism. However, it seems that he’s not making an exception of this rule either. He’s leaving more or less like all of his predecessors.

  This was the case with Bashkim Kopliku, the first minister of Interior part of Meksi government who was in office from 13 April 1992 until 5 April 1993. While also holding the post of deputy prime minister, he was initially praised for some of the most difficult reforms after the overthrow of communism, but clashes within the Democratic Party and with the Prime Minister himself, led to a situation where resignation was the only solution.

  This also happened with Agron Musaraj, minister of Interior who remained in office from 6 April 1993 until 10 July 1996. He was considered as a minister who made revolution within police ranks, by striking many criminal gangs, but not even a year had gone by since he had entered office and he was discharged.

  The same thing also happened with Halit Shamata, who remained in office from 11 July 1996 until 12 March 1997. The writer that introduced changes within police, had to manage the end of the year events of 1996 and the ones that culminated in 1997. As if it wasn’t enough for him that he left at the beginning of March 1997, he was also arrested on 23 August 1998 on the bizarre charge of crimes against humanity.

  The same thing also happened with Belul Çelo, who was minister of Interior in the government of National Reconciliation led by Bashkim Fino from 13 March until 4 July 1997. Although he administered the elections and was a witness of the numerous crimes committed against the Republican Guard and police, not only did he leave his post five months after, following the victory of the Socialist Party, but he also left Albania to seek asylum in the USA.

  The same thing also happened with Neritan Ceka who remained in office from 25 July 1997 until 23 April 1998. The minister who led the operation for the reorganization of police and the reconstruction of police stations which were destroyed in the 1997 turmoil, was removed not even a year after he had been appointed.

  The same was the destiny of Perikli Teta, who held on to the post of minister of Interior from 24 April until 28 September 1998. He had to manage the situation after the murder of Azem Hajdari MP on 12 September and the armed uprising of 14 September.

  Then it was Petro Koci, minister of Interior who remained in office from 2 October 1998 until 19 May 1999 . Considered to be as the most honest minister of Interior, this honesty didn’t do much good to him, when at a given moment, he submitted his resignation to PM Majko and the latter didn’t accept it. But he was later discharged.

  Spartak Poçi remained in office from 19 May 1999 until 9 November 2000. He was discharged although as minister, he managed to dismantle 40 gangs, but little by little, the rising star of the SP faded and a year and a half after, he was discharged.

  Then it was Ilir Gjoni, who remained in office from 9 November 2001 until 29 January 2002. He was praised for the creation of the first center of the fight against human traffic, but he left following clashes with heads of police.

  The same happened with Stefan Çipa, who although led police forces for 5 months, from 22 February until 25 July 2002, he was praised for the fight against organized crime, but it seems that these achievements had him removed.

  The same happened with Luan Rama, who remained in office from 29 July 2002 until 17 October 2003. Rama was considered as the most elegant minister who was even reforming police appearance. But in the end, he was discharged following an incident with journalist Ilir Babaramo.

  The same thing also happened with Igli Toska, who led police forces from 29 December 2003 until 10 September 2005. This minister of Interior installed order within law enforcement forces and removed from police ranks all those who were incriminated. But Toska himself was accused of his connections with crime. His declarations that voting process in his constituency in Tirana had been rigged, went viral and many newspapers wrote: Albanian Interior minister’s votes stolen, marking the end of his career.

  The same thing also happened with Sokol Olldashi, who led the ministry of Interior from 10 September 2005 until 18 February 2007. He was praised for his extreme fight against crime and it was him who announced the news for the arrest of Aldo Bare and his extradition from Turkey. But the opposition accused him for his ties with the crime gangs of Shijak and this stigma accompanied him during his entire political career. But at the end, he “left” to run for mayor of Tirana, but he conceded a defeat against Edi Rama.

  The same thing also happened with Bujar Nishani, the first Interior minister in history who was reinstituted in his post. Although the opposition of that time praised him, when he became president of the Republic, all sorts of accusations were launched against him.

  This also happened with Lulzim Basha, who remained in office from September 2009 until April 2011. He was praised for the great achievement of the liberalization of visas with the EU, but strong accusations were launched against him for the 21 January events where 4 protesters remained killed.

  The same thing happened with Flamur Noka, who remained in office from April 2011 until September 2013. This minister was accused by the opposition for betraying honest police officers. Noka left his post with the end of the DP’s four year term in office.

  And the same thing seems to be happening with Saimir Tahiri too. Today, we’re seeing nothing else but the application of an old role of the way how an Interior minister is leaving. There are many of those who say that he’s to be blamed about the fact that he’s leaving, while some others say that his resignation is being demanded by the opposition, for the sake of compromise. But none of this matters. Saimir Tahiri came into office and did his job. Then he left like all of his predecessors. But he has made an exception to the rule: he has remained in office for 4 years and this is a record.

  http://afp.al/en/news/2017/03/for-saimir-tahiri-and-16-other-ministers-of-interior-8051/

Schreibe einen Kommentar