Mustafa Nano ruft zum Sturz, des korrupten Erpressungs Kartelles von Edi Rama aus

Mustafa Nano, gehört zu den wenigen serösen Journalisten im Lande.

"Mafia-Kratie" Edi Rama
„Mafia-Kratie“ Edi Rama

Der US Botschafter Donald LU, „die Regierung hat Verbindungen zu Drogen Händlern“, wie in 2005 das CIA Fact Book auch festhält.***

Über die Opposition!

Lassen Sie uns nicht vergessen , dass die andere Seite eine Partei ist , die schlimmer ist als die SP ist. Situation noch dramatischer geworden ist. Drogen Anbau und Labore, als System, wie Geldwäsche, Erpressung und Betrug.

Foreign Policy News
einige Ausschnitte jüngst von Foreign Policy: „Mr. Rama’s recruitment of inexperienced apprentices and corrupt loyalists „ —„Mr. Edi Rama’s government is incompetent and a prey to a significant influence of Islamic State; it must be emphasized that Albanian National Intelligence Service has been infiltrated by Islamic State agents and its well trained officers“ ——Mr. Rama’s Government members who constantly pressure foreign investors for huge bribes and expensive vacations abroad.„—- came to power thanks to his deep connections with criminal factions„– drug barons, money laundering

der Sakandal Beschluss des Parlaments, nur mit 63 Stimmen, denn Müü Import zu erlauben, führte zu dem Artikel, denn die Italienische „Camarroa“ wird wie auch in Rumänien, Gift Müll darunter mischen.

Mustafa Nano: PS të largojë Ramën, është i korruptuar (VIDEO)

Opinionisti Mustafa Nano ka reaguar ashpër sot ndaj kryeministrit Edi Rama, pas miratimit në Kuvend të ligjit që lejon importin e plehrave nga jashtë vendit.

Në një intervistë për Tema Tv, Nano ka thënë se Edi Rama është një kryeministër i korruptuar dhe i kapur peng nga delinkuentët.

Ai i ka bërë apel socialistëve për ta larguar sa më shpejt atë, me hir apo me pahir.

“Misioni i tij ka mbaruar. Rama nuk e ka më në dorë qeverinë. Nuk po qeveris më. Ai duhet t’u hapë rrugë ca të tjerëve”, thotë  ndër të tjera Mustafa Nano, i cili kujtojmë gjithashtu se në vitin 2013 kishte bërë thirrje „të gjitha qelbësirat të bashkohen për të rrëzuar Berishën nga pushteti.

Ndiqni më poshtë në video intervistën e plotë të Nanos.

/LAPSI.AL/

Më poshtë mund të lexoni intervistën e analistit Mustafa Nanos

Pyetje: Nuk ju kemi dëgjuar të thoni diçka në lidhje me ligjin që kaloi dje në Parlament.

Përgjigje: E vërteta është që janë bërë muaj të tërë që unë jam më pak aktiv se zakonisht, jam marrë me ca punë të tjera të mijat, me ca studime “akademike”, kam shkruar romanin që sapo e kam publikuar, kështu që kam pas një lloj angazhimi tjetër. Mirëpo tani do filloj të jem aktiv, dhe kjo nuk ka lidhje vetëm me momentin aktual. Është një përkim rastësor, është një përkim midis vendimit tim për të qenë më aktiv dhe situatës që është bërë shumë dramatike. Dhe kjo që ka ndodhur me ligjin që u miratua dje me 63 vota, kjo ilustron shumë mirë edhe situatën dramatike, por ilustron shumë mirë edhe llojin e klasës politike që ne kemi. Është një klasë politike mafioze. Ne zakonisht e themi termin “mafioz” në kuptimin metaforik, por unë këtu po e them, dhe do doja shumë që shikuesit ta mernin, në kuptimin literal, kemi një klasë politike m-a-f-i-o-z-e.

Unë kam menduar për shumë kohë që kryeministri Rama ka ndërtuar një qeverisje të korruptuar dhe me këtë si të thuash isha shumë i interesuar që shikuesit të mos e kuptonin që kryeministri Rama është i korruptuar, sepse me thënë të drejtën nuk e kisha menduar që ai është i korruptuar. Por unë jam përfundimisht i bindur që ne kemi për kryeministër një njeri që është i korruptuar, dhe kjo nuk ka lidhje vetëm me ligjin mbi importimin e mbetjeve, madje unë nuk kam ide fare mbi ligjin në planin teknik. Nuk e di nëse ky ligj është i mirë apo i keq, nëse është i dobishëm apo i dëmshëm. Unë shoh flip-flop-et e këtyre njerëzve, unë shoh që para tre vjetësh apo dhe më shumë Rama dhe të vetët u ngritën kundër të njëjtit ligj, ndërtuan një kauzë të tyre mbi kontestimin e ligjit të plehrave, folën me publikun, dhe sot tre vjet më pas, pa e çarë kokën fare, pa u skuqur e pa u zverdhur, thonë një gjë të kundërt. Unë them që këtu thellë-thellë ka motivime mafioze, sepse vetëm motivime të tilla mafioze mund t’i detyrojnë njerëzit të bëjnë figurën e palaços.

Pyetje: Çfarë mendimi keni për këtë mazhorancë së cilës edhe pak i ka mbetur nga mandati?…………..

http://www.lapsi.al/lajme/2016/09/23/mustafa-nano-ps-t%C3%AB-largoj%C3%AB-ram%C3%ABn-%C3%ABsht%C3%AB-i-korruptuar-video#.V-YMnbWYrCI

***

Donald Lu: Politikanët kanë përfituar nga lidhjet me trafikantët e drogës

Und sowas passierte erneut nun in 2016, wo Edi RAMA dirket in den übelsten Verbrecher Lokalen an der Küste, wo er versprach, die Illeglane Bauten der Mafiosi abzureissen.

Die 45.000 qm illegal zugesprochenen Grundstücke für den SHIAK Kriminellen: Pal Selçuni, durch die Mafia Richterin  Joana Qeleshi    von Pal Selçuni, wurden nun beschlagnahmt. Oft sind derartige Aktionen Phantom Nummern, weil real Nichts umgesetzt wird. Man hatte illeglae Kompensierungs Dokumente (ZRPP Durrës) gekauft, unter Berisha mit 3.000  qm der Rest wurde wie  immer zusammen gefälscht.

Prokuroria e Durrësit vendosi sekuestro paraprake në një pronë prej 45 mijë metra katrorë truall në zonën e Draçit, që ndodhet në Ishëm, e cila sipas një vendimi të gjykatës i njihej si pronë shtetasit Pal Selçuni.

The former PM, Sali Berisha, accused the government of scaring away the Lebanese company, Omnix.

Prokuroria e Durrësit, sekuestron pronën 45.000 m2 të shtetasit Pal Selçuni, pas plagosjes së biznesmenit Fadi Mitri

Me kërkesë të Prokurorisë së Durrësit, gjykata ka vendosur sekuestro preventive për pasurinë nr. 152/9 dhe nr. 152/10, të cilën gjykata e Durrësit ia ka njohur shtetasit Pal Selçuni. Prokuroria e Durrësit ka krijuar dyshime se shtetasi Selçuni e ka fituar pronësinë në bazë të akteve të fallsifikuara.

Nga hetimet e deritanishme të Prokurorisë së Durrësit, rezulton se, gjykata e rrethit gjyqësor Durrës, me vendimin nr. 457, dt. 25.03.2016, ka vendosur: “Detyrimin e Bashkisë Durrës të njohë paditësin Pal Selçuni, si pronar të sipërfaqes 42.000 m2, si pjesë të pasurisë nr. 152/9;  dhe të siperfaqes 3.000 m2, pasuria nr. 152/10. Një kopje e këtij vendimi, pasi të marrë formë të prerë, t’i dërgohet ZRPP Durrës, për të kryer veprimet përkatese…”.

 

Shtetasi Pal Selçuni ka kërkuar në gjykatën e Durrësit njohjen e pronësisë mbi këtë truall me parashkrim fitues. Në pretendimin e tij, Selçuni e ka bazuar kërkesën e tij në nenin 169 të Kodit Civil, ku parashikohet se “personi që ka poseduar qetësisht e pa ndërprerje, duke u sjellë sikur të ishte pronar për njëzetë vjet në një pronë të paluajtshme, bëhet pronar i saj”.

http://27.al/gjykata-e-durresit-sekuestron-pronen-ku-te-ndertohej-resorti-biznesmenit-libanez/

3 Gedanken zu „Mustafa Nano ruft zum Sturz, des korrupten Erpressungs Kartelles von Edi Rama aus“

  1. Steuer Erpressung: 3 mal wird ein kleiner Schlachthof geschlossen. 200.000 LEK Bussgeld, oder 20.000 LEK erpresstes Bestechungsgeld. und so geht es weiter u.a. mit Genc Balla aus dem Lefter Koka Erpressungs Ministerium

   Tatimore mafia albania

   Strom Kunden Erpressung

   Foto-Video/ Skandal në OSHEE: Të duket pak me të fshi 5 milionë?
   Postuar më: 20 Shtator 2016 21:50

   Një tjetër rast korrupsioni është risjellë nga emisioni “Stop”, këtë herë në institucionin e OSHEE-së (Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike).

   Një person debitor, me 120 mijë lekë të reja, kërkon një mënyrë që të shmangë detyrimin.

   Për këtë “i vijnë në ndihmë” zyrtarët e Shërbimit të Klientit. Ata kërkojnë 35 mijë lekë të reja dhe i japin debitorit statusin e invalidit.

   Pas kësaj, personi në fjalë, paguan një shumë qesharake mujore, si detyrim ndaj OSHEE-së.

   Qytetari: Ç’kemi ?

   Qytetari: Unë dokumentat i nxorra.

   Punonjësi: Ai i more?

   Qytetari: I mora të gjitha.

    

   Punonjësi: Hajde hyjmë te kafja dy minuta.

   Qytetari: Tani ajo është…

   Punonjësi: A janë në emrin tënd këto? Kjo është ee

   Qytetari: Aluiznit.

   Punonjësi: Po.

   Punonjësi: Fotokopja, çertifikata është? Në rregull.

   Punonjësi: Një sekond t’i çoj këto letra t’i shofë ky shefi.

   Punonjësi: Prit merre një kafe se erdha.

   Punonjësi: Letrat i ke këtu, në daç i mbaj unë, në daç i mban ti.

   Punonjësi: Nesër në orën 11:00 do bëhet kjo punë.

   Qytetari: Si funksionon ?

    

   Punonjësi: Një milion e dyqind e ca mijë lekë të fshihen ty.

   Punonjësi: 1270 000 lekë, s’e di sa ishte fiks totali se e pashë.

   Qytetari: Po pra, po si përcaktohet shuma?

   Punonjësi: Numrin e librezës e fus në kompjuter dhe shof sa lekë i heqim, dhe unë të tregoj ty 4 milion, 5 milion sa të jetë shuma për me fshi të them kaq i fshihen. Mbrapa të them sa lek po i them për kafe se duhet me ..se tani ky djali që thashë unë është shefi.

    

   Qytetari: Shefi i qendrës aty?

   Punonjësi: Po, është supervizori. Unë aty isha , foli me drejtorin atje e i tha: Nesër në orën 11:00 se s’jam te zyra për me e fshi.

   Punonjësi: Nesër në orën 11:00 të vijë.

   Punonjësi: Unë për ty ta them shifrën tënde, se ma tha ai.

   Qytetari: Sa?

    

   Punonjësi: 350 000 lekë, po mund të bien dakord dhe te 300 000, se ma ka thënë.

   Qytetari: Me 300 000 lekë nesër, a jena në rregull ne?

   Punonjësi: Po me 99 %, për 350 000 po , për 50 000 lekë.

   Punonjësi: Nuk e di shumë të sigurtë, se robt e shtëpisë se nuk të rrej për këtë punë…

   Punonjësi: Unë po flas përsëri me të n.q.s mundet me e ulë.

   Qytetari: Sa fole, sa?

   Punonjësi: 35 janë.

   Qytetari: S’bëhet më poshtë?

   Punonjësi: Jo “robt”, aq tha

   Punonjësi: Kurt ë thirri unë në telefon veç ke me ardhë me firmos letrat dhe me I marr.

   Qytetari: Kaloi njëherë pak.

    

   Punonjësi: 7 aq i bie.

   Qytetari: 350 000

   Qytetari: Tani duhet me shku te zyrat ne tani?

   Punonjësi: Po shko ulu aty dorëzoi se të them unë hajde me mu ti.

   Punonjësi: Tani është grupi fiks për atë punë, duhet me dorëzu letrat.

   Punonjësi: Me u ul aty tek karrigia. Ka me të ba plotësimin dhe me ta dërgu që sot, nesër ke me ardhë veç me firmos dhe me marrë dokumetat e firmosura dhe me ikë në punën tënde, me pagu 12 000 lekë.

   Punonjësja: Në rregull, është nisur emaili sot nesër paradite e ke gati për anullimin.

   Qytetari: Si funksionon?

   Punonjësi: Gjërat janë sipas vlerës, si ju ve ai vet.

   Punonjësi: Me i heq 5 ose 5 e gjysëm, sa t’i bie ai e ka çmimin pak më të madh se ti se.

   Qytetari: Po sa? Mi thuaj me shifra konkretisht?

   Punonjësi: Nuk t’i them dot shifrat se ai mi thotë mua, shefi.

   Qytetari: Tani këta ibëjnë me ligjin e invaliditetit, apo çfarë?

   Punonjësi: Këta i bëjnë se i ka thënë Drejtori, ky drejtori që mori ky në telefon.

   Punonjësi: Punoni, q…motrëm, deri në fund të muajit.

    

   Qytetari: Po erdhi fundi i muajit.

   Punonjësi: Po jemi tash 2 muaj t’u punu o shok.

   Qytetari: Sa copa mund të keni bërë ju kështu?

   Punonjësi: Ma q… qeni nanën, nuk po them shumë, veç unë personalisht mund të kem bërë mbi 15 copë, po me shifra me të ikë zari.

    

   Qytetari: Me fshi 5 milion lekë sa shkojnë afërsisht?

   Punonjësi: Me fshi 5 milionë lekë me 99 % pa një 600 000 lekësh jo.

   Punonjësi: Futu mbrapa ku të duash në kompjuter, në qoftë se të del.

   Qytetari: Dhe këta e bëjnë sikur është invalid?

   Punonjësi: Ke librezën e invalidit. Kjo p.sh është 1 vjeçare. Çdo vit ta rinovosh. Edhe ajo nuk hyn më, thjesht ai i lëshon nji vërtetim gjasme është i sëmurë për invaliditet diçka…Ja fut vërtetimin në të, me emër me krejt.

   Punonjësi: Ai e shef, po thotë qenka në rregull kët për me e fshi.

   Punonjësi: I fshin krejt.

   Qytetari: Librezat i gjeni ju këtu?

   Punonjësi: Ë?

   Qytetari: Librezat i gjeni ju këtu?

   Punonjësi: Ça librezash?

   Qytetari: Invaliditeti, vërtetim.

   Punonjësi: Sa të dush. Me ton a do?

   Punonjësi: S’ke punë hiç o vëlla.

   Punonjësi: Ti, nqs ty të hyn ferrë në këmbë për këtë shumë që të them unë ta fshijë. Futu në kompjuter pas 72 orësh.

   Qytetari: Drejtori i madh ju ka thënë jepni krahëve?

   Punonjësi: Për këtë kafe, me i q…motrën, vetëm jepi zjarr, a keni takat deri në fund të muajit.

   Qytetari: Deri në fund të muajit.

   Punonjësi: Ky djali është supervizori këtu, ky është më i madhi i kësaj pike këtu, hyra në dhomë, tak në zyrë me të i thashë kqyre këtë me e heq, direkt e mori në telefon atë drejtorin dhe i tha nuk jam këtu me ba anullimin, se ky ja çon me email ai e anullon atje.

    

   Punonjësi: Nuk është se i merr veç një këtu, i merr ky, i merr drejtori dhe tash kështu janë punët, po punë janë duke ju krye njerëzve tu ju q…robt.

   Punonjësi: Nuk është shumë e vogël psh. Hajt se kjo shuma jote nuk është shumë e madhe po të tjerët që kanë nga 5 e nga 10 milion që kanë, a pak të duket me të fshi 5 milion?!/tvklan/

    

Schreibe einen Kommentar