Luxus Autos des Drogen Bosses Kacjolin Zefi wurden beschlagnahmt und die Firma „OSUMI“ des Xhavit Kasemi in Skhoder

In Albanien beschlagnahmt man Vermögen und Luxus Autos, in Italien wurden so über 5 Milliarden € Vermögen der Italienischen Mafia beschlagnahmt. Im April: Nachdem ein Zoll Direktor 19 Luxus Autos beschlagnahmt hat, wegen gefälschten Dokumenten, wurde sein Auto abgefackelt

In Deutschland fahren die Berufs Verbreche Clans, der Albaner, Kurden, Türken, Roma, auch Russische Harz IV Empfänger und Aslyanten ohne Problem mit Ferrari, getunten Prosche, BMW herum, weil Deutschland ein absurdes Rechts System hat, wo Geldwäsche, Drogen- Kinder-, Frauen Handel gefördert wird, denn die Staatsanwalt muss den Nachweis bringen, das Vermögen eines Arbeitslosen Kriminellen, durch kriminelle Aktivitäten erworben wurde.

„Freie Fahrt“ für Verbrecher und das aktuelle Gangster Treffen zwischen Frank-Walter Steinmeier und Ilir Meta, ist an Dreistgkeit nicht mehr zu überbieten.

Albanien’s einziges Wirtschaftsmodell Geldwäsche, Drogen, Waffen, Kinder und Frauen Handel, finanziert durch die EU, Weltbank und KfW

DW und die Romas

Kinder Handel im Balkan – und das Versagen der Politiker und NGO’s

Albaner Mafia Clans in Frankfurt: eine junge Frau zählt die teuren Autos auf, was Albaner haben und ist stolz, rund um die Albaner Clubs in Frankfurt. Auf Hundert Meter: 3 Ferrari, Porsche Spzial Anfertigung, ein GTS, 2 GLE
http://joq.al/artikull/221090.html

Aktualitet
27 Shtator 2017 – 09:05 | përditesuar në 11:21
Shkodër, sekuestrohet pasuria
e trafikantit, ‘Ferrari’ 200 mijë €
310 mijë euro makina dhe apartamente/ Pasuria
Kacjolin Zefi është akuzuar për 700 kg kanabis

SHKODER-Policia e Shtetit vijon operacionin për sekuestrimin e pasurive të vendosura me veprimtari të paligjshme.

Gjatë ditës së djeshme me urdhër të gjykatës u bë sekuestro e pasurisë së biznesmenit Kacjolin Zefi, i cili sipas policisë së shtetit është i arrestuar për trafik droge në 29.11.2016.

Kacjolin Zefit i janë sekuestruar 246 m2 pasuri e paluajtshme dhe 3 automjete luksoze.

310 mijë euro makina dhe apartamente
a) Apartament 78 m2 në qytetin e Shkodrës
b) Ndërtesë 100m2
c) Truall 53 m2 me 15 metra objekt,

d) 3 automjetet në pronësi të Kacjolin Zefit që janë sekuestruar
-Automjeti tip „Ferrari“ me vlerë rreth 200 mijë euro,
-Automjeti tip „Porsche“ me vlerë rreth 100 mijë euro,
-Automjet tip „Peugeot“ me vlerë 10 mijë euro.

Kush është Kacjolin Zefi
Kacjolin Zefi është arrestuar nga policia në datë 26 nëntor 2016, pasi akuzohet si porositës i 700 kg kanabis, që u sekuestruan në portin e Durrësit, me destinacion Italinë.

Zefi u arrestua në Aeroportin e Rinasit dy ditë pasi u sekuestrua droga, teksa po kthehej nga Italia për në Shqipëri.

Biznesmeni i konfesioneve Kacjolin Zefi, 51 vjeç u akuzua nga policia se kishte porositur lëndën narkotike, ndërsa shoferi që po e transportonte me kamion drejt Italisë u lirua.

Policia e Shtetit vijon prej disa javësh aksionin për sekuestrimin e makinave luksoze dhe të pasurive që nuk e justifikojnë burimin.

Pas Tiranës, Elbasanit, Vlorës, Fierit dhe Beratit tashmë operacioni është shtrirë edhe në veri të vendit duke sjellë sekuestrimet.

Po gjatë ditës së djeshme në Shkodër u sekuestruan aktiviteti tregtar i “Briland”shpk, me administrator Xhavit Kasemi.

http://shqiptarja.com/home/1/shkod-r-sekuestrohet-pasuria-e-trafikantit-ferrari-200-mij—euro–443174.html

Unendliche Skandale werden durch das TV, der Firma OSUMI, Alkohol, Wein, Betrug und Panterschreien wurden erneut enttarnt. Verhaftet wurden alle AKU Lebensmittel Kontrolleure, der Inhaber der Firma OSUMI mit Xhavit Kasemi un d4 Transporter, illegale Gebäude, Grundstücke usw.

Die Gesundheits Reform ist gescheitert, die AKU Lebensmittel Kontrolle ist ein Erpressungs Kartell

Wenn Dumme ein Land regieren, wo Inkompetenz Programm ist.

Uralt bekannt, die gefälschten Lebensmittel Produktionen in Albanien. Diesmal die Osumi Firma, eine Phantom Firma in Albanien, ohne Firmen Registrierung in Tirana und Skhoder, wo gefälschte Energie Drinks sogar von Richtern erlaubt sind.

Die Staatsaufsicht stellt fest, das die Lebensmittel Kontrolle. AKU, eine Öffentliche Gefahr ist, keine Funktion hat, von Inkompetenden geleitet wird

Gefälschte Biere ein System, heute ist „Peja“ eigentlich nur ein billiges Bier aus dem Kosovo von einem bekannten Gangster dasl beliebteste Bier in Albanien, weil noch nicht gefälscht.

TV deckt auf und keine Reaktion über die Fälschungs Werkstatt von Oliven Öl, Gin, Whiskey, B52 Energie Drinks, Limonaden, angebliche Kofitüre, ohne Konserverierungs Stoffe usw.. Bio Waren

Manufaktur produziert Tonnen von gefälschten Alkohol, erfrischende Getränke und extra natives Olivenöl, mit italienischen Labels ausgegraben. Die geheime Kamera zeigte am Dienstag die TV-Show bei Klan TV, hat die Fabrik „Briland Shkodër“ betreten. Es hat alle Arten von Getränken aufgedeckt, die in dieser Pflanze ohne Kontrolle vorbereitet und für das Original verkauft werden.

 

11742681_1169440806415024_7805015706824299467_n

Osumi Food

KOMBINAT PRANE NJESIA BASHKIAKE NR:6

TIRANE

068 41 79 886 069 60 94 081

osumifood@yahoo.com

https://scontent.ftxl1-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-8/17880241_1814793575213074_3064504250035235988_o.jpg?oh=cc034f695944973743f0a856f548c1d3&oe=5A3AC63F

Fabrikë pijesh false në Shkodër, AKU bën sehir (Video)

Postuar në 20 Shtator, 2017 20:04

Autoriteti kombëtar i Ushqimit nuk ka lëvizur as gishtin pas një investigimi të emisionit “Stop” që zbuloi një punishte ku prodhoheshin tonelata pije alkoolike e freskuese false, verë e deri tek vaji i ullirit ekstra i virgjër, me etiketa në gjuhen italiane. Kamera e fshehtë e shfaqur në emisionin e të martës në Tv Klan, ka hyrë brenda fabrikës “Briland Shkodër”. Ka zbuluar të gjitha llojet e pijeve që përgatiten në këtë fabrikë pa asnjë kontroll dhe shiten për origjinale.

Pasi bëjnë pazaret, pronari i kërkon qytetarit qe ka realizuar kameran e fshehte, që të mos tregoje se ku i merr pijet, por te thote se ia sjell nje mik nga italia. Kjo fabrikë që gjendet në mes të Shkodrës e zhvillon aktivitetin prej kohësh. Ajo ka furnizuar deri tani me qindra lokale në rrethe të ndryshme të vendit, me uiski, xhin e pije te tjera alkoolike apo pije të gazuara dhe energjike, të cilat i kanë konsumuar qytetarët shqiptarë. I gjithë ky aktivitet, që jo vetëm është i kundraligjshëm, por edhe i rrezikshëm për shendetin e qytetarëve, zhvillohet qetësisht, në mes të ditës. Ka qenë krimi ekonomik që pas publikimit të pamjeve ka mbyllur aktivitetin, edhe pse për këtë punishte ishte marrë e njëjta masë në të shkuarën.

Pijet “vrastare” nga vaji i ullirit tek alkooliket, zbulohet skandali se ku prodhohen

Postuar: 19/09/2017 – 22:06

Larmia e produkteve në treg bën që ditët e sotme qytetarët të kenë mundësinë që të zgjedhin më të mirat, me cilësoret e mbi të gjitha më të sigurtat.

Por sa të sigurta janë produktet që gjenden nëpër dyqane e supermarkete?

Vetëm një javë më parë, një kamera e fshehtë e emisionit “STOP” pasqyroi mënyrën sesi firma “Osumi food”, prodhonte produkte ushqimore në një ambient me kushte të mjerueshme higjeno-sanitare.

Por një tjetër kamera e “STOP” e thellon edhe më shumë këtë skandal, pasi siguria mungon edhe në pijet që konsumojmë. Që nga vaji i ullirit, e deri tek pijet alkoolike.
Këtë herë, në rrjetën e kamerave të fshehta të emisionit ka rënë firma e pijeve “Briland Shkodër”.

Një qytetar i interesuar i drejtohet magazinave të firmës në qytetin e Shkodrës dhe pronari i saj i premton të “prodhojë” çfarëdo lloj cilësie që t’i kërkohet dhe me kosto të ulët.
Pasi bëjnë pazaret, pronari i kërkon qytetarit që të shprehet se produktet ia sjell një shok me makinë nga Italia.

***
Qytetari – Te ekonomisti më thanë me prit.
Ekonomisti – Po, hajde!

Qytetari– Këtu, si po ju shkojnë punët?

Ekonomisti – Mirë more, mirë unë punoj këtu, jam angazhuar. Xhavidi është pronari i firmës, unë jam ekonomisti.

Qytetari – Ju merreni me ambalazhimin e të gjitha produkteve apo keni vetëm produktet tuja?

Ekonomisti – Po prodhojmë… pije freskuese zakonisht.

Qytetari – Po përshembull për këtë B52.

Ekonomisti – E ka prodhuar.

Qytetari – E ambalazhoni këtu ju?

Ekonomisti – Po!

Qytetari – Sa produkte keni?

Ekonomisti– Sa të duash, 30 produkte. Alkoolike… dhe pijet alkolike. Të gjitha. Verërat të gjitha llojet.

Qytetari – Freskueset i paskeni gati të gjitha. Nejse, ti e di më mirë tashi. Krahasimi me tregun dhe krahasimi me atë, që në qoftë se unë du me marrë këtu, cilësinë e vendosim ne, të flasim tamam tashi. Drejtpërdrejt, cilësinë e vendosim në bazë të çmimit, me dashtë.

Ekonomisti – Po!

Qytetari – Me një fjalë, unë e dua këtë produkt, po themi B52, në qoftë se është 40 lekë të vjetra në treg, unë me dashtë me e porosit me 25 lekë të vjetra, bohet kjo gjë? Ndrysho cilësinë, flas.

Ekonomisti – Me urdhër të Xhavitit, po!

Takim me pronarin, Xhavitin.

Xhaviti – Si kaluat?

Qytetari – Si je?

Xhaviti – A jeni mirë?

Qytetari – Mirë!

Xhaviti – Ke ndonjë makinë?

Qytetari – Kam një furgon. Une ia mora një broshurë, ia mora për kuriozitet.
Xhaviti – Me pak shpenzime, ju bo punë….Porosia në magazinë.

Qytetari – Unë desha me marrë pak nga të gjitha. Tashi dëgjo: B52, coca – cola, freskuese, kanace. Ca të kesh pije alkoolike, konjak, fërnet, verë…, me një fjalë, m’i bëj nga dy mostra. Të gjitha këto, i ambalazhoni këtu ju?

X – Po, tana i bëjmë.

Qytetari – Janë produktet tuaja? B52 me çfarë çmimi e keni pas ju? Nejse, po e diskutoja edhe me atë.

Qytetari – Kjo? Vaj ulliri? Ça vaji është?

X – Kjo është..

Qytetari – Shampanjë.Nja katër shishe konjak, katër shishe fërnet. Po këto me whiskey p.sh?

X – Unë marr kështu, të hapun whiskey ose vodka të hapur. Jo në shishe.

Qytetari – Si mund me e marrë? Me e marrë me 5 litroshe…, 10 litroshe.

X – Po!

Qytetari – E keni ju këtë?

X – Po! Ke whiskey, xhin edhe vodka. I çoj kështu në lokale të tjera, se këto ecin më shumë në diskot sepse në lokale përdorin më shumë konjak e raki. Tek diskot, p.sh të tëra të hapura i marrin si xhin, vodka…

Qytetari – I marrin 5 litroshe?

X – Po, fiks!

Qytetari – Si e keni paketimin ju?

Punonjësi– E bëjmë kështu në bidon 5 litërsh. Si e me dasht, o në 2 litërsh, 3 litërsh…
Qytetari – M’i bëj nga dy litra të gjitha!

Magazinieri – Dy biter, dy cola kështu…, një cola të vogël, një uthull një litërshe, dy majonezë, dy vaj tre litërshe, 2 vaj 0.5, 2 vaj një-litërsh. Ke katër konjak 0,75 % ,ke dy fërneta gjysëm kilëshe, dy ponca gjysëm kilëshe, dy konjak 0,75 % . Ke dy shardone 0.75, dy vera kabërnet 0.75, Dy vranac 0.75, edhe dy spumante 0.75, dhe një uzo 0.5. Ky është malli.

Qytetari – Po atë whiskey-n?

Magazineri – Ke xhin 1.5 (litra), ke vodka 1.5 litra, ke edhe whiskey 1.5 litra.

Qytetari – Këto janë produkte, që ju i prodhoni?

Magazineri – I prodhojmë vetë.

Qytetari– Ok! Ma jep edhe faturën.

Magazineri– Fatura është dyqind ose njëzet mijë e dyqind e tridhjetë lekë.

Qytetari– Kaloji edhe një herë, të lutem!

Magazineri – Ok!

Qytetari – Në rregull je?

Magazineri – Po!

Pronari – N.q.s, thua, që e ke bërë këtu në Shqipëri…

Qytetari – Mbaroi filmi.

Pronari – S’je në gjendje me marrë tek unë.

Pronari – M’i bjen një shok nga Italia…, m’i bjen nga 20 litra, 30 litra, është një shofer, që m’i bjen n.q.s, ke mundësi.

Qytetari – Ju intereson ajo pjesë.

Pronari – Fiks me pullë, pa pullë, si t’i duash ti. Mua më ke të gatshëm me punu, si të duash ti. Më kupton?/tvklan.al

/portali DurresLajm/
https://durreslajm.al/sociale/pijet-vrastare-nga-vaji-i-ullirit-tek-alkooliket-zbulohet-skandali-se-ku-prodhohen

5 Gedanken zu „Luxus Autos des Drogen Bosses Kacjolin Zefi wurden beschlagnahmt und die Firma „OSUMI“ des Xhavit Kasemi in Skhoder“

 1. Wie in alten Zeiten in 1997-2002, oft ist die selbe Polizei, vollkommen kriminelle Zoll Beamte ebenso sogar dafür verantwortlich.

  Weitere Luxus Autos wurden in Tirana geschlagnahmt, welche teilweise mit ausl. Diplomaten Nummern herumfuhren, wobei das Problem allgemein erneut bekannt ist.

  http://shqiptarja.com/home/1/tiran-sekuestrohen-4-mjete-t–blinduarakushtonin-1-mln–euro–443410.html

  5 gestohlene Luxus ‚Autos wurden in Skhoder beschlagnahmt

  16 Fahrzeuge in Fiere, Elbasan, alle gestohlen wurden beschlagnahmt

 2. Wieder ein verurteilter, besuchter Verbrecher verhaftet, im hohen Polizei Dienst. Auch er operierte unter verschiedenen Namen: Artan Xhindoli und Dritan Xhindoli, war sogar Sektion Leiter der Grenzschutz Polizei in Vlore, zuletzt in Durres, als Direktor gegen Schwer Kriminalität usw.
  Typisches US Polizei System Weltweit. Man organisiert, das Kriminelle die Polizei übernehmen, was vor aller Augen und allen Warnungen auch in Albanien geschah, mit den korrupten ICTAP Polizei Missionen.

  Weltweites US System: Polizei Direktoren erhalten direkte Gehälter von „Gesuchten“, Drogen Baronen, Mafia Clans

  Verbrecher Imperium US Polizei mit den ICTAP-Missionen, welche auch in Albanien erneut die Polizei ruiniert

  Einzige US Politik und auch der EU, Berlinl: Analyse: USA kooperieren militärisch mit 73 Prozent aller Diktaturen

  in 2015: EU, US Skandal: Albtraum die Mafia Polizei von Albanien seit 25 Jahren: Verrat höchster Polizei Direktoren rund um Saimir Tahiri
  Skandali: Arrestohet komisari i Policisë Dritan Xhindoli, i dënuar prej vitesh me 10 vjet burg në Itali

  Albanian police commissar arrested, will be extradited to Italy to suffer a 10-year theft sentence

  10:09, 28/09/2017

  Police commissar Dritan Xhindoli, 39, has been arrested by his colleagues of the State Police, following an arrest warrant issued from the Italian justice. Xhindoli has been convicted with a sentence of ten years in prison for theft and documents forgery.

  The arrest has reached scandalous dimensions, because the Court of Bologna’s rule is dated February 15, 2013, but its ruling and the extradition request has been kept secret for four years from the Service of the Internal Affairs in the Albanian Interior Ministry.

  Dritan Xhindoli was declared wanted by Interpol last June and after that the State Police couldn’t help arresting him one week ago, preparing the extradition to Italy.

  Syri.net

  Folge dieser kriminellen Politik:

  Das US-EU “Failed-States-Building-Programm” – Albania Drive Against Corrupt Mayors Yields Few Results

  Nur mit Kriminellen und korrupten Gestalten arbeiten die Amerikaner, NATO, Europa

  Waffen, Ausbilder, Militärhilfe

  Whitney überprüfte nun anhand öffentlich zugänglicher Quellen, mit welchen dieser Länder, denen vom Freedom House bescheinigt wird, „unfrei“ zu sein, Washington militärisch kooperiert – sei es durch Waffenlieferungen, durch das Stellen von Militärausbildern oder sonstiger Militärhilfe.

  Seine Bilanz: Washington leistete im Jahr 2015 insgesamt 36 der 49 bestehenden „Diktaturen“ militärische Unterstützung, was einem Anteil von 73 Prozent entspricht.

  Wie auch Washington hat sich Freedom House zum Ziel gesetzt, weltweit Demokratien zu fördern. Die NGO wird hauptsächlich von der US-Regierung finanziert. Aber auch private Förderer wie George Soros gehören zu ihren Finanziers.

  Mehr zum Thema: Russophobie: Über das antirussische und Soros-finanzierte Engagement von Enough is Enough

  Die vom Freedom House vorgenommene Einordnung deckt sich daher – kaum überraschend – mit der Sichtweise des US-Außenministeriums, was die Kategorisierung von Ländern als „frei“, „teilweise frei“ und „unfrei“ betrifft.

  https://deutsch.rt.com/nordamerika/58089-analyse-usa-kooperieren-militaerisch-mit-73-prozent-diktaturen/

  EU – US Verbrecher Imperium: 18 hohe Polizei- Zoll Beamte im Hafen von Durres verhaftet, wegen Drogen Exporten

  Polizei Direktor von „Delvine“ Shpetim Kripa verhaftet, als Drogen Plantagen Besitzer, Schmuggler Chef und das CIA fact book spricht deutliche Worte in 2005, in 2017

 3. Die 4 Luxus Autos, darunter 3 gepanzerte Fahrzeuge in Tirana, welche beschlagnahmt wurden, gehörten Pajtim Serjani. Vorbestrafter Drogen Boss und Shullazi Freund.

  pajtim-serjani

  Drogen Boss, Verbrecher und Freund des Shullazi: Pajtim Serjani
  Katër makinat e blinduara ishin të mikut të Shullazit

  Postuar: 29/09/2017 – 11:46

  Zbulohen detaje të reja për pronësinë e 4 makinave të blinduara që u sekuestruan dje nga Policia e Shtetit.

  Burime të Report Tv nga SHISH, pohojnë se 4 makinat e sekuestruara dje nga policia në kuadër të operacionit ‘Vjeshtë 2017’ dyshohet se janë të mikut të Emiljano Shullazit.

  Makinat e blinduara përdoreshin nga miku i Shullazit, Pajtim Serjani dhe janë me vlerë një milion euro.

  Informacioni për makinat e blinduara u dha nga SHISH duke sjellë bllokimin nga policia e shtetit.

  Pajtim Serjani përdorte makinat, 3 të trafikuara nga vendet e BE-së

 4. welche Autos von kriminellen Gangs benutzt werden, war vor 20 Jahren bekannt. Die EU duldet die Zustände, schaut weg

  274 Luxus Autos, wurden bis jetzt beschlagnahmt. Viele gestohlen

  274 mjete luksoze të trafikuara po hetohen nga prokuroria

  Postuar: 29/09/2017 – 23:13

  Numri prej disa dhjetëra mjetesh të shtrenjta të sekuestruara gjatë ditëve të fundit nga organet e rendit duket se është vetëm maja e ajsbergut.

  Scan ka zbardhur të dhënat zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme sipas së cilës vetëm gjatë dy viteve të fundit janë hetuar 274 mjete të trafikuara.

  Po sipas të dhënave të prokurorisë rezulton se shumë pak prej këtyre hetimeve kanë përfunduar me kallëzim penal në Gjykata, ndërkohë që rezultojnë në total vetëm 8 të dënuar për veprën penale të trafikimit të mjeteve motorike.

  Tirana është qyteti me numrin më të madh të procedimeve për trafikimin e makinave në vitin 2016, me 27% të totalit.

  Pas Kryeqytetit, numrin më të madh të hetimeve për trafik makinash e ka Durrësi, me 15% të totalit. Prokuroritë e Vlorës dhe Fierit kanë proceduar respektivisht 8% dhe 7% të totalit për vitin e shkuar.

  Trafikimi i mjeteve motorike parashikohet nga neni 147 i Kodit Penal. Importimi, eksportimi, tranzitimi dhe tregtimi në kundërshtim me ligjin, i mjeteve motorike të vjedhura, me qëllim fitimi material ose çdo përfitim tjetër, dënohet me burgim nga tre gjer në shtatë vjet.

  Po kjo vepër, kur kryhet në bashkëpunim ose më shumë se një herë, ose sjell pasoja të rënda, dënohet me burgim nga pesë gjer në pesëmbëdhjetë vjet./Scan
  https://durreslajm.al/aktualitet/274-mjete-luksoze-te-trafikuara-po-hetohen-nga-prokuroria

 5. Nichts passiert! über den Copja Clan in Skhoder.

  Die Parlaments Präsidentin Josefina Topalli, der Familie Copa aus Skhoder und Umgebung, ist ebenso aktiv im Internationalen Drogen Handel dabei, Geldwäsche, Immobilien Betrug, illegales Bauen an der Küste usw..

  CONSTRUCTION GANG ARRESTED
  ————————–

  ¶2. (SBU) Following a year-long investigation carried out by
  the Serious Crimes Prosecutor’s Office and the Albanian State
  Police (ASP), the Special Operations Force of the ASP
  arrested on May 23, 2006 seven members of a drug trafficking
  and money laundering network. The operation was carried out
  in simultaneous pre-dawn raids in four cities across Albania:
  Tirana, Elbasan, Durres, and Vlora. The arrested include the
  purported boss of the network, Ilir Kociaj, as well as
  Geront Tola (AKA Geront Dedja), Zamir Vadardha, Bledar
  Balliu, Aleksandre Kolici (AKA Aleksandre Gremi), Leonard
  Cobaj (family of Josefina Topalli), and Ervin Tavanxhi. The latter is the son of a former
  Democratic Party (DP) member of parliament, Kozma Tavanxhi, (bekannt auch für Grundstücks Urkunden Fälschungen)
  who served between 1992 and 1996. The seven have been charged
  with international drug trafficking and participation in
  organized crime. These names have been provided to the
  Consular Section for inclusion in Consular Lookout and
  Accountability System.

  ¶3. (SBU) The investigation was begun last June by the
  Prosecutor of Serious Crimes, following information obtained
  from the prosecutor of Florence, Italy, which indicated that
  the defendants were involved in drug trafficking in the
  regions of Tuscany and Lombardy in 2003-2004. According to
  media reports, some of those arrested were wanted by Italian
  authorities and had fled that country in 2004 following the
  arrest of 13 other Albanians involved in drug trafficking and
  organized crime. In addition to trafficking drugs into Italy,
  the group also reportedly operated in The Netherlands,
  Germany, and France. During the raids, police seized
  USD29,000, Euro3,000, LEK1 million, and four new luxury
  Mercedes-Benz vehicles. ……………………..

  CORRUPT POLICE OFFICIAL ARRESTED FOR PASSPORT FRAUD
  ——————————————— ——

  ¶5. (SBU) On May 23, 2006, Afrim Zeqiri, Chief of police in
  Tepelena, was arrested along with his driver, Xhevhir
  Myrtajn, Passport clerk, Ali Hajdini, and Police Inspector,
  Behar Pasha. These arrests followed the arrest of a wanted
  individual from Kukes who was found in possession of a
  passport issued in Tepelena. Zeqiri and the others are
  accused of having knowingly produced a passport with a false
  name for a known criminal wanted by the police. Based on an
  investigation carried out by the Internal Control Service of
  the Ministry of the Interior, 60 other cases have been
  uncovered at the Tepelena office in which passports have been
  issued in names which do not appear in the Civil Registry of
  that locale. (NOTE: In the Albanian system, there is no
  central passport issuance agency and passports are issued by
  regional offices based on birth and civil registration
  records in that locale. Typically, passports can only be
  issued for individuals who are registered in that district.
  END NOTE.) It is believed that applicants paid up to 1000
  Euros for a false passport. …

  Ries

  http://wikileaks.org/cable/2006/05/06TIRANA564.html

Schreibe einen Kommentar