Kultur Ministerin Kumbaro Mirela, eröffnet das Antiken Museum Durres neu

>Eines der GTZ Schrott Projekte unter der Joschka Fischer Regierung, wo man nur Reise Spesen absetzen wollte, wurde nun ohne Ausschreibung, mit eigenen Leuten des Museums, vollkommen renoviert und auch das Vorgelände wurde ein Park und nicht eine Trümmer Landschaft.

Aus Wahl Kamfp Gründen wird es nochmal am 20.3.2015 eröffent durch Edi Rama.
Die Berisha Regierung unterschlug mit ihren Mafia Ministerern des MTKRS alle Gelder für das Museum, die Dümmsten wurden Minister und Direktoren.

Hapet Muzeu Arkeologjik pas 4 vitesh, Rama: Jam turisti i vetëm (Video)

21 mars 2015 – Sot, është hapur pas 4 vjetësh, Muzeu Arkeologjik në Durrës.

Duke nisur që nga dita e sotme, Muzeu Arkeologjik i Durrësit, do të hapë dyert për vizitorët. Përurimi  është bërë në praninë e personaliteteve shtetërore, ku i pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama nën shoqërinë e bashkëshortes Linda Rama. Ndërsa rikonstruksioni i Muzeut Arkelogjik të Durrësit për shkak të shumë problemeve organizative e institucionale ka zgjatur për rreth katër vjet.

Në fjalën e tij, shefi i qeverisë Rama, i cili ishte i veshur sportiv, ka treguar arsyen se pse ka zgjedhur këtë veshje, të cilën ai e ka cilësuar si veshje prej turisti.

Rama tha me humor se para se të vinte në këtë aktivitet kishte folur me kreun e Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, i cili e kishte këshilluar të vinte i veshur si turist. Për këtë arsye Rama tha se ndihet si turisti i vetëm në mesin e të ftuarve të cilët janë veshur si për një shfaqje të rëndësishme operistike, në përurimin e Muzeut Arkeologjik të qytetit bregdetar.

Gjithashtu Rama deklaroi se ky është një moment tepër i rëndësishëm për durrsakët.

“Ky është një moment shumë i rëndësishëm për qytetin e Durrësit. Ky muze për vite të tëra ka qenë i mbyllur dhe i lënë në mëshirë të fatit, ndërsa sot është tërësisht i rindërtuar. Ne duhet të ndryshojmë tërësisht marrëdhënien me trashëgiminë kulturore. Ky është muzeu më i madh në vend. Do të ketë gjithashtu edhe ekspozitë për të verbrit”, ka deklaruar Rama.

Muzeu Arkeologjik i qytetit të Durrësit është krijuar më 13 mars të vitit 1951, nga arkeologu Vangjel Toçi. Tashmë Muzeu Arkeologjik i Durrësit ka një koleksion tejet të pasur. Në të ka objekte nga Greqia e lashtë, Periudha Romake dhe Periudha Mesjetare.

Shumica e objekteve në muze janë gjetur në qytet edhe rastësisht nga banorë  të vendit, të cilët gërmonin mjedise për vendosjen e themeleve të larta. Në ambientet e tij gjenden mijëra objekte, duke përfshirë qeramikë, enë qelqi, skulpturë arkitektonike, dekorative, skulpturë e rrumbullakët, relieve, gurë varresh, stela, objekte të argjendarisë, monedha etj.

Muzeu Arkeologjik i Durrësit dhe Amfiteatri antik janë dy nga pikat më të vizituara të qytetit bregdetar, qendra të rëndësishme të turizmit historik dhe tepër të vlerësuar nga specialistët e huaj.

/S.L. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

Eine grosse Leistung der Ministerin Kumbara Mirela, nachdem die westlichen Desaster, wo man die Dümmsten von Albanien zuvor nur als Partner hatte, ohne jede Berufs Erfahrung und Kenntnisse über Antike Stätten, oder gar Geschichte. Angebliche Experten aus dem Ausland, entpuppten sich wie im Kosovo ebenso, nur als Ableger der Dumm Politologen, die keine Posten erhielten in ihrer Heimat, aber in Albanien als Experten auftraten und das Debakel der Idiotie, mit noch Dümmeren vor Ort vertuschten. Das Ganze wird als US, EU, Berliner Politik dann verkauft.
Alles ohne diese desaströsen Auschreibungen in Albanien, welche jedes Projekt erheblich teuer machten und oft nur im Bauschrott endeten. Der GTZ finanzierte Bau, hatte zur Folge, das der Beton, die Fassade schon nach wenigen Jahren verfiel, was nicht verwunderte.
Der Mafia Bürgermeister Vangjush Dako ist ebenso dabei bei der Neu Eröffnung, obwohl er nie einen € zur Unterstützung gab, die Öffentlichen Anlagen nur in Beton Wüsten verwandelt, für dubiose Beton Geschäfte.
Vangjush Dako, illegal construction
Vangjush Dako, illegal construction
Vangjush Dako mit seinen illegalen Constructionen im Meer, direkt vor dem Bau, für weitere illegale Hochhaus Bauten und Lokale direkt im Umfelt in 2014. Unter Salih Berisha, wurde das Ministerium in ein rein kriminelles Enterprise umgewandelt, was dümmer wie die Taliban, sogar die wichtigsten Antiken Stätten illegal zubetonierten und das Antike Theater erneut um Umfeld mit Nord Albanischen PD Banditen besiedelte. Made by germany, solche Idioten mit der KAS und Doris Pack bekanntlich, wie Georg Soros.
Muzeu Arkeologjik i Durrësit do të hapë dyert

Muzeu më i madh Arkeologjik në Shqipëri ai i Durrësit me 3 600 artefakte, i cili qëndronte i mbyllur që prej 4 vitesh, do të hap dyert e tij për publikun në fillim të pranverës, pas një pune instensive disamujore rikonstruktuese. Në prag të inaugurimit punimet u panë nga nga Kryeministri Edi Rama.Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro shpjegoi se që prej vitit 1950 në këtë muze, nuk është vënë dorë për sa i përket ruajtjes së objekteve.http://shqiptarja.com/foto/148586.jpg„Muzeu ka qenë i mbyllur për 4 vite rresht. Prej 4 muajsh ka nisur ristrukturimi dhe u bë paksa si pëlhura e Penelopës që s’mbaronte kurrë, megjithëse shteti kishte vënë në dispozicion 1 200 000 dollarë për ta mbaruar. Në fund të vitit 2013, mobilizuam të gjitha forcat njerëzore të Institutit të Monumenteve të Kulturës dhe Drejtorisë Rajonale, i mbyllëm punimet po asnjë fond nuk ishte parashikuar për mosrealizimin. Me një shumë vërtet modeste, krahasuar me shumën e madhe që ishte vënë në dispozicion, por falë punës së njerëzve ka filluar restaurimi i të gjitha objekteve të cilat nuk ishin prekur ndoshta që nga vitet 1950 kur është bërë gërmimi i tyre“, tha Kumbaro.Ndërsa kryebashkiaku Durrësit, Vangjush Dako e vë theksin në rëndësinë që merr muzeu për turistët gjatë sezonit të verës.“Unë i ftoj të gjithë qytetarët që të vijnë ta vizitojnë këtë qytet. Jam i bindur se do të shohin një qytet të transformuar jo vetëm Muzeun, por edhe për punët publike që ne jemi duke kryer në qytet dhe sidomos vizitorët nga Kosova dhe Maqedonia që kanë ardhur dhe vitet e tjera, do të shikojnë këtë vit një qytet tjetër të transformuar“, tha Dako.Paralelisht është duke u punuar edhe në pjesën e jashtme të Muzeut që do të jetë funksionale në shërbim të ekspozimit të objekeve arkeologjike.
/ Top Channel

The Durres archaeological museum, the biggest in Albania, has remained closed for the past four years with its 3600 artifacts. It will finally open its doors in early spring, after a long restoration.

14 Gedanken zu „Kultur Ministerin Kumbaro Mirela, eröffnet das Antiken Museum Durres neu“

 1. ERneut wird der Abriss der illegalen Bauten versprochen von Edi Rama, bei dieser Eröffnung auch in Anwesenheit des Italienischen Botschafters.

  21 Mars 2015 – 11:11 | përditesuar në 12:27
  Durrës,përurohet Muzeu Arkeologjik
  Rama: Një ditë krenarie kombëtare!
  Video/ Rama: Unë turisti i vetëm këtu
  Të tjera rreth shkrimit
  Video/ Rama: Unë turisti i vetëm këtu
  TIRANE – Pas katër vjetësh me dyer të mbyllura, duke nisur që nga dita e sotme Muzeu Arkeologjik i Durrësit, hap dyert për vizitorët. Përurimi i tij është bërë nga kryeministri Edi Rama i shoqëruar edhe nga bashkëshortja e tij Linda Basha.

  Të pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe Ministri i Mjedisit Lefter Koka, Kreu i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, ambasadori italian në vendin tonë Massimo Gaiani si dhe personalitete të tjera shtetërore.

  Në fjalën e tij kryeministri Rama duke e cilësuar këtë si muzeun më të madh dhe më të vërtetë që ka vendi ynë, tha se hapja dhe përurimi i tij vjen në kuadër të politikave dhe synimeve të qeverisë për të transformuar marrëdhënien me trashëgiminë kulturore.

  Shefi i qeverisë tha se hapja e muzeut pas katër vite mbylljes të tij është një moment krenarie për Shqipërinë dhe shqiptarët, si dhe një moment i rëndësishëm edhe për trashëgimin kulturore.

  “Ne e kemi synim të rëndësishëm transformimin e domosdoshëm marrëdhënien me trashëgiminë kulturore, një marrëdhënie e dëmtuar rëndë gjatë tranzicionit. Nuk është vetëm ky muze, është Amfiteatri, më i madh i rënduar nga romakët larg Romës. Dhe në syrin tonë është një aset i krenarisë kombëtare dhe politikës sonë për turizmin. Ky është muzeu më i madh në Shqipëri dhe më i vërteti. Ne në Shqipëri kemi disa muze që mund të konsiderohen të mëdhenj, por janë më shumë muzeume të kopjeve dhe të dëshirës për të qenë ata që duam të jemi se sa muzeume ku çdo objekt, imazh dhe hap është i ndërlidhur me faktet dhe artefaktet historike. Dhe fondi i këtij muzeu përmban 3204 objekte që nga të rëndat dhe të mëdhatë deri tek të brishtat dhe të jashtëzakonshme siç janë shishet e parfumeve që prodhoheshin në lashtësi dhe që në këndvështrimin tim konkurojnë prodhimet e fundit. Ky muze është një nga pikat më të vizituara të Durrësit dhe një nga qendrat më të rëndësishme. I vlerësuar edhe nga ekspertët më në zë ndërkombëtarë. Është edhe dëshmitar i veprimtarisë së plejadës së shquar të patriotëve shqiptarë, që për një periudhë të shkurtër vendosën disa gurë themeli në muzeologjinë e munguar shqiptare.” tha në fjalën e tij kryeministri Rama
  – See more at: http://shqiptarja.com/Kulture/2730/durr-sp-rurohet-muzeu-arkeologjik-rama-nj–dit–krenarie-komb-tare–280256.html#sthash.jMygGOLI.dpuf

 2. 81 Direktoren, Inspektoren erhielten ein Bußgeld, weil man keine Vermögens Aufstellung abgab.

  U gjobit nga ILDKP, Ministria e Kulturës: Ministrja Kumbaro e ka kryer detyrimin ligjor

  1275 Lexime (09:51 , 17/04/2015) 0 Komente

  Liste der Personen, darunter auch Richter, die ihre Vermögen verschleiern, Mafia Botschafter wie

  Mal Berisha London
  Mal Berisha, direkt verwandt mit Salih Berisha, dessen Amtszeit eigentlich längst abgelaufen ist. Mal Berisha hat die einmalige Frechheit besessen, sich sehr kritisch und negativ über die neue Regierung von Edi Rama geäussert in 2013 bereits. Niemand kontrolliert diese Botschaften, welche Reichtümer ansammeln, weil man gefälschte Papiere besorgt.

  http://shqiptarja.com/skedat/2724/lista-e-plote-81-zyrtaret-e-gjobitur–286005.html

 3. Eine erfolgreiche Ministerin, welche viel mehr gemacht hat, als 20 Jahre lang alle Vorgänger, aus irgendeinem Dumm Mafia Clan und ohne Bildung.

  Nach 20 Jahren nur schwerster Vernichtung Antiker Stätten, wurde im Stadt Zentrum nun die erst in 1960 gefundenen Thermen der Öffentlichkeit zugänglich gemacht, unter dem Theater Alexander Mosiu, in Richtung Tempel, wo sich Schwer Verbrecher ebenso durch illegale Bauten ab 1996 schlimmer wie die Taliban versündigt haben und immer Ortsfremde Banden, welche oft Geld hatten, durch die Partnerschaften mit Ausländischen Institutionen und Diplomaten.

  Durrës. Banjat romake dymijëvjeçare, tani të vizitueshme

  DURRËS, 2 qershor 2015 Termat / banjat romake të Durrësit, janë tashmë të vizitueshme, duke iu shtuar guidës së turizmit kulturor të këtij qyteti. Ky fakt, që ndodhi më 1 qershor 2015, kaloi pa u vënë re, ndoshta, për arsyen se veprimtaria zyrtare përkon me fushatën elektorale.

  Termat / banjat u zbuluan rastësisht gjatë hapjes së themeleve të Pallatit të Kulturës “Aleksandër Moisiu”, në vitin 1960, vit, në të cilin u vendos për lënien e tyre të hapura për vizitorët dhe ngritjen e ndërtesës me kolona. Projekti për pastrimin e monumentit antik tashmë ka dy vite që ka nisur dhe është bashkëpunimi i Ministrisë së Kulturës me Bashkinë e Durrësit. Duke konstatuar një gjendje të papranueshme të këtij monumenti për t’u vizituar nga turistë të huaj dhe vendas, drejtoria rajonale e kulturës kombëtare (DRKK) Durrës ngriti një grup pune për hartimin e një projekti, që synon konservimin dhe integrimin drejt një muzealizimi, të këtij monumenti. Në sajë të një bashkëpunimi të frytshëm me Institutin e Arkeologjisë dhe Universitetin Lion-2, Francë, nën koordinimin e frytshëm të arkeologut Eduard Shehi, u bë e mundur që Termat të pastroheshin dhe të ndriçoheshin me një ndriçim provizor deri në përfundim të realizimit të projektit të DRKK-së, i cili ende nuk ka kaluar fazën e miratimit në këshillin shkencor.

  Të hënën, më 1 qershor 2015, në ambientet e Termave Romake të qytetit, u prezantua nga arkeologët francezë dhe shqiptarë projekti, që synon futjen e termave / banjave romake në një sistem GIS, të avancuar, së bashku me gjithë pasurinë arkeologjike të qytetit të Durrësit, para ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro dhe Kryetarit të bashkisë së Durrësit, zotit Vangjush Dako. Gjithashtu u prezantua edhe projekti i DRKK-së Durrës për termat, ku u falënderuan nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Marie Kaçulini”, pjesë në rrjetin “Miqtë e Monumentit”. Ata ishin frymëzim dhe nxitje për ta përfunduar shpejt dhe me cilësi projektin.

  Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, e cila, pasi pa nga afër punën e bërë, vlerësoi se monumenti antik, dëshmi e historisë, është një nga format e promovimit të trashëgimisë sonë kulturore e cila ndikon edhe në rritjen e turizmit në vend:

  “Është një nga qendrat më të rëndësishme të Durrësit. Jemi vetëm në fillim të punës me kryetarin, sepse me kryetarin e ardhshëm prapë do të vazhdojmë t’i ndjekim, zoti Dako nuk do të na lëshojë, sepse është në interes të Durrësit për ti përfshirë monumentet e kulturës në itinerarin turistik dhe në interes të të gjithë trashëgimisë kulturore dhe të gjithë shqiptarëve që këto monumente, jo vetëm të mbrohen e të pasurohen, por edhe të promovohen për turistët dhe për vizitorët vendas”.

  /red. kult. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

  1. Die Ministerin Mirela Kumbaro, also nach über 6 Monaten äussert sich peinlich über das „Veliera“ Projekt, nach angeblichen Berichten, das Nichts Antikes zerstört ist. Bei sovielen Fakten, das überhaupt ohne Baugenehmigung gebaut wird, Wild West in den Antiken Ruinien erneut betoniert wird, ist diese Aussage pervers, ebenso wenn Antike Scherben, direkt im Meer illegal wie Lehm und Erde entsorgt werden. Bauarbeiter, angegliche Bauleiter ohne Schutzhelm arbeiten dort, dann ist das Chaos gut dokumentiert.

   Identisch beim Bau des neuen Fussball Stadium in Tirana

   Kumbaro: Veliera si Stadiumi „Qemal Stafa“, do ndërtojmë duke ruajtur rrënojat e Durrësit

   Postuar në 19 Maj, 2017 12:34

   Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro zbuloi çfarë pritet të ndodhë me projektin e Velierës në Durrës dhe rrënojat historike të gjetura në vendin ku është parashikuar të ndërtohet ky objekt. Më fakt qeveria ka vendosur të ndjekë të njëjtën praktikë me stadiumin Qemal Stafa dhe fasadën e tij, duke ndërthurur ndërtimin e Velierës me ruajtjen e rrënojave nën të.
   „Edhe fjala rrënojë është shumë relative. Aty ka dalë një ndërtesë e vjetër e cila ka pësuar shumë transformime nga vitet 30 deri sot që jëmi dhe çdo gjë është në kontroll për ta restauruar, për ta bërë të vizitueshme dhe për ta bërë të ekspozuar, paralel me një vepër tjetër arti që bëhet me rikonstruksionin e rrugës të mbikalimit. Ashtu sikurse u bë debat i madh për stadiumin Qemal Stafa, të cilin unë ju siguroj, ka për të qënë një projekt që ka për tju pëlqyer shumë ku është ruajtur cdo element me fanatizëm përsa i përket fasadës që është pjesa monument kulture. Edhe kjo kërkon kohën e vet po pastaj do të jetë koha që do të gjykoj, sinqerisht une e marr për kompliment që behet debat mbi kulturë, pavarësisht se disa e quajnë shkatërrim, do të doja shumë që këto debate, kjo ndjeshmëri të kish qenë kur vërtët Durrësi është shkatërruar, kur vërtëtë në vitin 2010 është prishur një lagje e tërë romake për të ngritur një gradacielë dhe nuk foli njeri“– deklaroi Kumbaro në një intervistë për Top-Channel. E pyetur nëse gjetjet gjatë punimeve janë shkatërruar, Kumbaro dha këtë përgjigje.

   „Unë para se të vija këtu isha në mbledhjen e KKA, ku u paraqit raporti për të gjithë gërmimet e bëra tek projekti i quajtur “Veliera” dhe janë rekomandime se çfarë duhet të ruhet nga gjetjet dhe se si duhet të përcillen ato dhe të integrohen në projektin e Velierës. Pra, nuk është shkatërruar, është studiuar cdo gjë por ka një keqinformim dhe një zhurmë shumë më të madhe nga ç’është informimi që ne bëjmë për atë që ndodh. Projekti “Veliera është një projekt i bërë me transparencë. Ne kemi treguar çdo gjë. Unë vetë kam bërë që nga leksiont e hapura deri tek vizitat në terren, ajo që mbetet është zhurma dhe ne fakt nuk dua të bie në klishe dhe nuk dua ta kritikoj median…“- shtoi Kumbaro.

   Add new comment

  1. Im System der korrupten Deutschen, Internationalen, ein PPP Betrugs Programm, was bis heute Weltweit verbreitet wird, um komplette Länder zu zerstören, obwohl in Europa, Deutschland per Gerichtsurteile, das ebenso ins Desaster und in Betrug führt.
   Mnisterin Mirela Kumbaro kennt nicht die einfachsten Gesetze, rund um die Antiken Parks, Abkommen mit der UNESCO. Kaum zuglauben, das man so dumm sein kann, wenn man 4 Jahre schon im Amte ist. Frau Ministerin, hat nicht einmal angefragt, bei der UNESCO, für eine angebliche Renovierung, wo von Seiten des Ministeriums nur noch Dummes Geschwätz kommt.

   Kinderhandel, Justiz- Polizei Sabotage ohne Ende, die inkompetende EU Leute mit „Genoveva Ruiz Cavalera“ toben sich aus
   Reststaatlichkeit und der System Betrug der ausländischen Firmen in Albanien, Kinderhandel erneut, 33 neue Vize Minister

   Nichts Neues, das diese Regierung, wie alle Albanischen Regierung Gesetze in den Papierkorb werden. Das Kultur Ministerium ,mit Frau Kumbaro, gab eine Genehmigung für den Bau eines Lokales, im geschützen Teil des Butrint National Parks, trotz total Bauverbot. Identisch gibt es Hunderte illegaler Bauten auch in Zonen die ein UNESCO Kultur Erbe sind, einem besonderen Schutz unterliegen, was Alles Makulatur ist in Albanien, bei derart korrupten Regierungen.
   So dumm sind in Albanien die Direktoren, hier mit Arta Dollani, welche nicht einmal weiß, das der Butrint NationalPark ein UNESCO Kultur Erbe ist, durch Internationale Verträge, Albanische Gesetze geschützt ist, das dort eben nicht gebaut wird. Identisch an der gesamten Küste, UNESCO Kultur Erbe Gjorokastre, wo in 2013, plötzlich 300 Wild WEst Bauten entstanden, da waren die Ziegenhirten und Taliban des Berisha am Werke.

   Die verantwortliche UNESCO Chefin, Dr. Mechthild Rössler, sagt ausdrüchlich das die UNESCO nicht informiert wurde über den Bau, aber umgehend einen Brief schrieb ans Ministerium. Sagen wir es so: Früher tagte das Komittee des Ministeriums (einmal im Monat, idenisch das Councel der Regierung), und ohne Beschluß durfte Nichts entschieden werden, Nichts unterschrieben werden. Heute hat man an Idioten, Abteilungen verkauft, welche einen IQ unter 70 haben, funktional illerat sind im Idiotie Bereich und Kommunikation im Westlichen Modell gibt es nicht zwischen Ministerin, Abteilungen, also ein Idiotie System mit schnell wechselnden Direktoren.

   Die Ministerin Kumbaro lügt herum, sagt: Alles sei nach Gesetz, dort in Butrint wird nicht mit Beton und Stahl herum gebaut, ignoriert die Fakten. Es gibt sogar genehmigte Kinder Krankenhäuser in Albanien, welche real von Beginn an, Appartment Blocks sind an der Küste.

   Arta Dollani
   Arta Dollani , die zuständige Direktor des Kultur Ministerium sagt ausdrücklich, sie hätten die Erlaubnis gegeben. Vollkommen inkompetende Leute wie immer bauen an einem Antiken Gebäude herum, für eine Lokal. In den Kommentaren, werden die Leute als Verbrecher bezeichnet. Schlimmer wie Taliban, das ist nun seit 20 Jahren Tradition

   Ein offizielles PPP Projekt, vergeben ohne Transparenz, und erneut ohne jede Erfahrung lässt man Kriminelle, welche sich eingekauft haben im Kultur Ministerium dort herum betonieren, für eine angebliche Restauration, wo die Leute nicht einmal Lot und Wasserwaage kennen.
   „“Die Entscheidungen des Nationalen Wiederherstellungsrates und dann des Nationalen Rates der Archäologie wurden in einem Abstand von nur 13 Tagen (vom 12. bis 25. Mai) vergeben, was die Eile zeigte, mit der die Entscheidungen der abhängigen Institutionen genehmigt wurden Das Ministerium und der Mangel an obligatorischen Tests vor dem Gießen von Beton „, sagte das Forum in der Butrint-Anweisung. Das Forum argumentiert, dass Minister Kumbaro auch erklären sollte, dass diese Einrichtungen auf Antrag von privaten Einrichtungen, nämlich der PPP Famous Private Public Partnership, gebaut werden und von ihnen verwaltet werden. Und von dem, was bis jetzt gesagt wird, heißt es in der Aussage über das Geschäft ohne die richtige Erfahrung in der Verwaltung in solchen Fällen erforderlich. „Vor der Gewährung von Konzessionen an private Räumlichkeiten braucht Butrint einen dringenden Bedarf, seinen Managementplan zu haben, der seit zwölf Jahren vom Kulturministerium verzögert wird, obwohl er von seinem UNESCO-Weltkulturerbe verpflichtet ist es. „“


   Gefragt von Shqiptarja.com, Direktor des Archäologischen Parks, gab Gjergji Mano bekannt, dass die Erlaubnis für den Bau innerhalb des Schutzgebiets vom Ministerium für Kultur zur Verfügung gestellt wurde. Während die Firma, die die Ausschreibung für den Bau dieser Anlage gewonnen hat, ist Hako sh.pk. Nach der UNESCO im archäologischen Park ist keine Bauart erlaubt, außer für Wartungs- und Restaurierungsarbeiten.

   Neritan Ceka, fordert die Staatsanwalt auf, ein Verfahren zu eröffnen, wer Verträge unterschrieb, wer dort die Erlaubnis gab, wild herum zubauen, durch Idioten, die max. Ziegenhirten sind und die Ministerin wusste davon, ebenso bei dem kriminellen Veliere Projekt in Durres,

    

   Beste Trinkwasser Quelle in Albanien, welche mit KfW, EU Geldern durch illegale Bauten, die Mafia Infrastrutur Wasser Leitungen auch durch Erosion zerstört werden.

   HIer wird die berühmteste Wasser Quelle, Fluss durch die Abwässer der Albaner Mafia zerstört: der Bistrica Fluss, wichtigste Wasser Quelle in Süd Albanien

   Partner Mafia Minister, Direktoren auch auf Anweisung des Premierministers Edi Rama, welche nicht einmal die Zufahrten der National Strassen regeln wollen, was zu Tausenden von Unfällen und vielen Toden führte. Kriminelle als Partner der Deutschen und die KfW ist schon lange dabei!

   Der Experte des Transport Ministeriums Flamur Mullisi, erinnert an eine andere kriminelle Familie, unter anderen Namen und macht Nichts gegen die Zustände: man brauche 300 Millionen €, was das übliche Diebstahl und Betrugs Theater ist, für korrupte EU und Weltbank Leute. Man muss dann nur noch die privaten Anteile aushandeln.

   Schweigen des Mafia Kabinetts Chef: Krislen Kërit und Dashamir Xhiak: im Edmond Haxinasto Verbrecher Imperium

   Krislen Kërin, Stabschef im Transport Ministerium, Vater: Pilo Kerstin
   Krislen Kërin, Stabschef im Transport Ministerium, Vater: Pilo Kerstin

   Was soll das für ein Land sein, wo 39,7 % der Strände an der Küste gefählich verseucht sind und Autobahnen und National Strassen 1.100 illegale Zufahrten durch illegale Bauten, oft Tankstellen, Hotel oder Wasch Anlagen Zufahren, bzw. für illegal errichtete Gewerbe Betriebe. Das Alles sollte längst abgerissen sein, denn Bauten entlang der National Strassen sind per Gesetz verboten, aber in Albanien ist Alles eine Luft Nummer, wo man aus einem Desaster ein Geschäft macht: hier will man von der EU 300 Millionen € um die Zustände zu beenden, welche durch die Weltbank Privatisierungen und der EU erst möglich wurden.

   Die Bistrica (albanisch auch Bistricë) ist ein rund 25 Kilometer langer, nicht schiffbarer Fluss im Süden Albaniens. Sie ist der einzige nennenswerte Fluss des Landes, der nicht in die Adria, sondern ins Ionische Meer mündet.

   Die Bistrica entspringt im Gebirge Mali i Gjerë und fließt in etwa südwestlicher Richtung. Ein wichtiger Zufluss der Bistrica ist die Karstquelle von Syri i Kaltër. Der Quelltopf ist wegen seiner landschaftlichen Schönheit ein beliebtes Ausflugsziel. Gleich unterhalb wird der Flussarm zum Liqen i Bistricës gestaut. Von ihrer Quelle bis zum Eintritt in die Vurgo-Ebene bei Finiq und Mesopotam hat die Bistrica ein tiefes Tal ins Gebirge gegraben. In diesem Tal verläuft die Straße, welche Saranda mit Gjirokastra verbindet.

   Ursprünglich mündete der Fluss in den Butrintsee, der durch den Vivar-Kanal mit dem Meer verbunden ist. Im Rahmen der Melioration der Schwemmlandebene wurde die Bistrica 1958 umgeleitet und mittels eines Durchstichs durch eine Hügelkette als Çuka-Kanal etwas südlich von Saranda direkt zum Meer geführt.

   Der auch im Sommer immer wasserreiche Fluss wird verschiedenartig genutzt. Das Wasser wird zum Teil für die Bewässerung genutzt. An der Bistrica wurde in den 1960er-Jahren zudem zwei Wasserkraftwerke errichtet, die mit einer Kapazität von 2950 KW und einer Leistung von 12.910.000 kWh pro Jahr[1] für die Stromversorgung der Region von Delvina und Saranda wichtig sind. Für das Kraftwerk HEC Bistrica 1 wird das Wasser vom Liqen i Bistricës rund vier Kilometer unterirdisch bis zum Beginn der Ebene beim Dorf Bistrica geleitet. Von dort wird das Wasser in einem überirdischen Kanal fast vier Kilometer parallel zum Flusslauf und der Strasse zum Kraftwerk HEC Bistrica 2 beim Dorf Mesopotam geleitet. Rund zweieinhalb Kilometer weiter zwischen Dörfer Mesopotam und Finiq begann 2014 die türkische Firma Kürüm International mit dem Bau des Kraftwerks HEC Bistrica 3.[2]

   Commons: Bistrica – Sammlung von Bildern, Videos und Audiodateien

   Fotobericht zur Blue-Eye Quelle

    - Blue Eye Quelle Syri i Kaster, Albanien
   Am Ziel: Hier ist die Blue-Eye Quelle!
    - Blue Eye Quelle Syri i Kaster, Albanien
   Hier beginnt neues Leben: Die Blue Eye Quelle oder Syri i Kaster in Albanien

   Keine Quellen-Wanderung – ein Spaziergang

   Auf dem Campingplatz in Ksamil hatten wir andere Reisende gefragt, ob sie schon dort gewesen sind und was ihr Eindruck war. Sie meinten: „Die Quelle ist sehr schön und mitten in traumhafter Natur, bloss müsst ihr wissen, da gibt es nur einen kurzen Fussweg hin – vielleicht so 100 Meter – und mehr gibt es da nicht zu sehen. Wenn ihr dahin geht, dann fahrt nach der Blue-Eye Quelle noch weiter der Strasse entlang bis nach Gjirokaster. Der Ort ist für seinen in Albanien einmaligen Baustil bekannt und hat den Status UNESCO Weltkulturerbe.“

    - Blue Eye Quelle Syri i Kaster, Albanien
   Eine traumhafte Landschaft umgibt die Quelle.
   Aktualitet
   02 Tetor 2017 – 11:33 | përditesuar në 12:45
   Skandal në Butrint, në zonën
   arkeologjike po ndërtohet lokal
   FOTO/Objekti që po ndërtohet zonën historike
   Drejtori i Parkut: Leja nga Ministria e Kulturës

   Skandal në Parkun Arkeologjik të Butrintit, ku kanë filluar punimet për ndërtimin e një objekti në brendësi të zonës së mbrojtur. Ndërtimi po bëhet pranë një muri prehistorik, i cili daton në shekullin e 7-8 para Krishtit. Shqiptarja.com ka mësuar se në brendësi të zonës së mbrojtur po ndërtohet një bar-kafe. Objekti po ndërtohet në Akropolin e qytetit të lashtë të Butrintit, pranë Kullës Veneciane, e cila është më e larta në Butrint.

   I pyetur nga Shqiptarja.com, Drejtori i Parkut Arkeologjik, Gjergji Mano bën të ditur se leja për ndërtimin brenda zonës së mbrojtur është dhënë nga Ministria e Kulturës. Ndërsa firma që ka fituar tenderin për ndërtimin e këtij objekti është Hako sh.p.k. Sipas UNESCO brenda parkut arkeologjik nuk lejohet asnjë lloj ndërtimi, përveç punimeve për mirëmbajtje dhe restaurim.

   butrint
   butrint ndertimi
   (Punimet për ndërtimin brenda Parkut të Butrintit)

   1. Die Ministerin Mirela Kumbaro, kennt nach 4 Jahren Amtszeit nicht einmal die einfachsten Gesetze. So dumm kann nur eine Albanische Regierung erneut sein

    DP summons Minister of Culture for rehabilitation plan at Butrint Park

    10/10/2017
    Weiterempfehlen
    1
    DP summons Minister of Culture for rehabilitation plan at Butrint Park
    The permit signed by the Minister of Culture, Mirela Kumbaro, for rebuilding the Butrint Park, has turned into a political debate.

    The Democratic Party, summoned Minister Kumbaro to a hearing session this Wednesday morning, saying that everything is illegal and that construction cannot be allowed close to an antique wall, dating the seventh century a. d.

    “Renowned archaeologists and the Cultural Heritage Protection Forum have denounced the scandalous way how decisions were taken for a construction order by the Minister of Culture close to a prehistoric wall, dating the seventh century before Christ. The permits given from the National Council of Archaeology and then the National Council of Restoration are total violation of the law”, said the Democratic Party MP, Albana Vokshi.

    Kumbaro’s permit is about the rehabilitation of the archaeologic park and for the construction of service areas, with the condition to not touch the underground. But DP’s Albana Vokshi has another information.

    “The UNESCO representative said they haven’t given any permit, reveals what Kumbaro is really up to”, Vokshi said.

    DP asked the Prosecution to investigate the case, and appealed the government to stop construction works until there is full transparency.
    http://top-channel.tv/lajme/english/artikull.php?id=21148&ref=fp#.Wd4flidpyV4

 4. die neue Ministerin hat in 2 Jahren mehr gemacht, wei alle Minister in 23 Jahren.

  Die Burgen von Bezirk Durres

  Nga kështjella e vjetër e qytetit mund të shihen për afro 300 metra disa fragmente të periudhës ilire, helene, romake dhe bizantine në afërsi të portit të sotëm. Punimet për ngritjen e mureve kanë qenë të lidhura me pushtimet dhe me tërmetet e herëpashershme që kanë goditur rëndë qytetin. Veçanërisht e njohur është periudha e perandorit Anastas I, me origjinë nga Durrësi, i cili e shndërroi qytetin në një nga më të fortifikuarit në këtë anë të Adriatikut.

  Torra veneciane

  Ndodhet në afërsi të hyrjes kryesore të portit detar. Është një ndërtim i ngritur mbase mbi një kullë më të vjetër. Koha e ndërtimit dhe teknika e përdorur është tipike veneciane e shekullit të XV-të, kohë në të cilën venedikasit qeverisnin qytetin. Ajo përbëhet nga një kat i vetëm, që është i paisur me pesë frengji topash.


  Ajo përbëhet nga një kat i vetëm, që është i paisur me pesë frengji topash.

  Porto Romano

  Në bregdet, 7 km në veri të Durrësit, duket se ka qenë një vendbanim i periudhës romake. Jo vetëm pozicioni dhe emri, por edhe shumë rrënoja muresh e fortifikimesh tipike të asaj kohe e dëshmojnë këtë.

  Duke shfrytëzuar superstradën Durrës-Vorë-Krujë mund të vizitohen edhe një grup kalash të tjera.

  Kalaja e Prezës

  Pasi kalon Vorën në kodrën në të majtë të rrugës drejt Rinasit është një kala tipike mesjetare. Lulëzimin më të madh e ka pasur në shekullin e XV, por të dhëna të ndryshme i kanë shtyrë të mendojnë specialistët se duhet të jetë ndërtuar nga shekulli XIII-XIV.

  Kalaja ka shërbyer si pikë e fortifikuar për të mbrojtur Krujën nga rreziqet që mund t’i vinin nga deti.

  Qyteti antik i Albanopolit

  Ndodhet pranë fshatit Zgërdhesh, pranë km të 3-të të rrugës Fushë Krujë – Krujë. Për herë të parë qytetin e përmend gjeografi Klaud Ptolemeu, në shekullin II pas Krishtit. Një ekspeditë arkeologjike shqiptare në vitin 1969 evidentoi pjesë muresh dhe disa kulla dhe furra qeramike që i përkisnin një harku shumë të gjatë kohor: nga fillimi i epokës së hekurit deri në shekullin IV pas Krishtit. Qyteti antik ndahet në dy pjesë: Akropoli dhe qyteti i poshtëm. Sipërfaqja e mbuluar prej tij arrin në afër 10 hektarë. Qyteti duket se është braktisur gjatë dyndjeve të fisve sllave në shekujt V-VI-të pas krishtit. Banorët e tij mund të jenë themeluesit e kështjellës së Krujës që ishte më e mbrojtur lart në male.

  Kështjella e Krujës

  Kështjella e Krujës është një fortifikim i shekullit të XIII. Ajo është riparuar një shekull më pas nga Karli I Anzhu dhe nga princi shqiptar Karl Topia. Pamjet që shohim sot nga kështjella janë fortifikimet më të fundit ato të kryera nga Gjon dhe Gjergj Kastrioti, Skënderbeu. Kështjella ka një hyrje monumentale të ruajtur në gjendje të mirë. Hera-herës vetë shkëmbi mbi të cilin është ndërtuar kështjella zëvendëson muret e saj rrethuese.

  Emri Krujë mendohet se vjen nga fjala e vjetër shqip “krua”, burim. Brenda kalasë në vitin 1982 është ndërtuar muzeu kombëtar i Skënderbeut.

  Kulla e Sahatit

  Në oborrin e kalasë është një tjetër monument interesant. Sahati ka qenë funksional deri në vitet e Luftës së Parë Botërore.

  Kalaja e Skënderbeut

  Është ndërtuar me mbështetjen e venecianëve në majë të Kepit tëë Rodonit që njihet edhe si Bishti i Muzhlit. Një pjesë e mureve të saj rrethuese tashmë ndodhen në ujë si pasojë e proçeseve të erozionit. Është restauruar pjesërisht në vitin 2008.

  Kalaja e Ishmit

  Është ndërtuar pas shekullit të 15 dhe ka shërbyer për vendosjen e garnizonit ushtarak dhe si vendbanim për familjet.

  /agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

  Na bëni like në facebook!:

  – See more at: http://www.durreslajm.com/speciale/kalat%C3%AB-e-qarkut-t%C3%AB-durr%C3%ABsit-nj%C3%AB-udh%C3%ABtim-drejt-historis%C3%AB-antike-dhe-mesjetare#sthash.CUPzdr2N.dpuf

 5. Bei Berat haben Deutsche eine neue Stadt entdeckt


  Aktualitet
  15 Gusht 2015 – 18:15
  Arkeologët shqiptarë e gjermanë
  zbulojnë qytezë antike në Berat
  – See more at: http://shqiptarja.com/Aktualitet/2731/arkeologet-shqiptare-e-gjermane-zbulojne-qyteze-antike-ne-berat-310226.html#sthash.SmSk8JXv.dpuf

  15 Gusht 2015 – 12:54
  Aktualitet
  Shtëpisë së Kadares i rikthehen karakteristikat gjirokastrite

  Shtëpisë së Kadares i rikthehen karakteristikat gjirokastrite
  Rifillojnë punimet për restaurimin e shtëpisë së Ismail Kadare. Banesës do ti rikthehen karakteristikat e një shtëpie gjirokastrite. Shtëpia do të përfundojë në nëntor në 80 vjetorin e lindjes së shkrimtarit si një dhuratë për të.
  VIDEO

  – See more at: http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/0/1#sthash.OxHxy5vl.dpuf

 6. Bei Berat will man eine Antike Kirche restaurieren, wobei diese Kultur Ministerin mehr gemacht hat, als alle Vorgänger in 25 Jahren. Bei Berisha waren nur die dümmsten Idioten Minister und Direktoren. Einer dümmer wie der Andere

 7. Alexander Meksi kritisiert die schlechte Restaurierung der Burg von Lezhe, wo in Gjrokastre extrem ebenso zerstört wurde, u.a. wurde die Antike Strasse, mit Beton übergossen.

  Wichtige Inschrift Platten verschwanden spurlos, hier ein Beispiel

  null

  http://www.gazetatema.net/web/2015/10/15/debati-per-kalane-e-lezhes-aleksander-meksi-gjithe-restaurimi-eshte-bere-keq-pllaka-u-vendos-ne-porten-e-gabuar-speciale-tema-tv/#comment-3921751

  Lezhe hat besonders viele Kriminelle im Stadtrat, einige wurden verhaftet.

 8. Elbasan hat nicht wie Durres, Alles zubetoniert, dort sieht es besser aus.

  Bazilika e varrosur për së dyti, monumenti ende i pavizitueshëm

  25/03/2016
  Edhe pse nuk të jep një përshtypje të tillë, në qendër është një Monument Kulture. E cilësuar nga arkeologët si një nga zbulimet më të rëndësishme në vend, Bazilika e Bezistanit, prej 9 vitesh është lënë në gjendje të mjeruar.

  Poshtë rrënojave që shihen në sipërfaqe fshihet një bazilikë e shek. V e përbërë nga shumë elementë arkitektonikë ku vlen të veçohet mozaiku dhe afresket.

  Me zbulimet e deritanishme këtu ka 25 m mozaik në të cilin përveç dy figurave njerëzore, në përbërje të tij ka edhe elementë të tjerë, të cilët tregojnë skemën e përjetësisë dhe janë realizuar me një mjeshtëri të rrallë.

  Por e gjitha kjo e cila prej 9 vitesh duhet të ishte e vizitueshme dhe atraksion turistik për Elbasanin, do të mbetet thjesht një gojëdhënë dhe këto foto. Edhe pse u përfol zbatimi i disa projekteve, gjithçka mbeti thjesht në letër.

  “Me ca ndërhyrje të vogla që mund të jenë bërë në vite të ndryshme, gjendja është kjo që është. Ne nuk arritëm të zbatohet për shkak të një zgjidjhe jo të mirë nga ana arkitekturore”, tha Kreshnik Belegu, drejtor i Qendrës së Trashëgimisë Kulturore.
  http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=322620&ref=ngj

 9. Die Antiken Thermen, die Antike Porto Romana, werden ausgegraben, restauriert, welche am Tempel unter dem Kultur Palast in Durres liegen. Vor der Betonierungs Wut, der Taliban Gestalten der Albanischen Politiker wurde deshalb dieses Kleinod bewahrt.

  Die EU Botschaft, gibt 11 Millionen € für das Kultur Ministerium, für die Ministerin Kumbaro, welche als wohl einziges Ministerium seriös arbeitet und Resultate aufzeigen kann in allen Bereichen und auch durchaus Landesweit.

  Seit Jahren die wohl einzige sinnvolle Aktion, der EU Botschaft, denn zuerst sollte ein Ministerium aufzeigen, das es überhaupt seriös arbeiten will, was nie geschah, wenn Mafiöse Clans sich komplette Ministerien kauften.

  Reportazh

  Arkeologët nxjerrin në dritë një ‘qytetërim të ri’ të fshehur në rrënojat e Durrësit antik

  Falë një projekti bashkëpunimi mes arkeologëve shqiptarë dhe atyre francezë, shtresa të reja helenistike të cilat shtrihen nën zbulimet arkeologjike romake, zbulojnë misteret e historisë mijëvjeçare të Dyrrahut antik.

  Die Antiken Thermen, die Antike Porto Romana, werden ausgegraben, restauriert, welche am Tempel unter dem Kultur Palast in Durres liegen. Vor der Betonierungs Wut, der Taliban Gestalten der Albanischen Politiker wurde deshalb dieses Kleinod bewahrt.

  Die EU Botschaft, gibt 11 Millionen € für das Kultur Ministerium, für die Ministerin Kumbaro, welche als wohl einziges Ministerium seriös arbeitet und Resultate aufzeigen kann in allen Bereichen und auch durchaus Landesweit.

  Seit Jahren die wohl einzige sinnvolle Aktion, der EU Botschaft, denn zuerst sollte ein Ministerium aufzeigen, das es überhaupt seriös arbeiten will, was nie geschah, wenn Mafiöse Clans sich komplette Ministerien kauften.

  Reportazh

  Arkeologët nxjerrin në dritë një ‘qytetërim të ri’ të fshehur në rrënojat e Durrësit antik

  null

  Falë një projekti bashkëpunimi mes arkeologëve shqiptarë dhe atyre francezë, shtresa të reja helenistike të cilat shtrihen nën zbulimet arkeologjike romake, zbulojnë misteret e historisë mijëvjeçare të Dyrrahut antik.

  Römische Bad Durres
  Das Römische Bad in Durres

Schreibe einen Kommentar