Klement Balili „State Caputure“ und nur der US Botschafter fordert die Verhaftung

Klement Balili, läuft vollkommen frei herum, trotz Haft Befehles, feiert Fest in seinem illegal gebauten Hotel in Sarande. Seine Akte wurde im Polizei Computer, über frühere Festnahmen gesäubert, Polizei Aktionen werden vorab mitgeteilt, das er das jeweilige Haus verlassen soll.

Uralt bekannt. das seit Ludgar Vollmer’s Bundesdruckerei Paaport Geschäfte mit der Albaner Mafia, sich jeder gesuchte Kriminelle neue Identitäten kaufen kann, ein zentrales Geschäft seit der Ilir Meta Regierung in 2001. siehe der Deutsche Visa Skandal und über 4,3 Millionen ID Karten wurden ausgegeben, bei nur 2,9 Millionen Bevölkerungs Personen inklusive Kinder und Alte.

Fimes Report, der im Oktober 2014, schon über das Desaster auch dieser Mafia Regierungs schrieb, das alle Ausschreibungen manipuliert sind. Bei Grundstücks Diebstahl, der Dokumenten Fälschung machen Alle mit.

Der US Botschafter wirft der Albanischen Politik vor, das man die Verhaftung des „Escobar des Balkan’s verhindert, weil er von den kriminellen Kreisen um Edi Rama, Ilir Meta, Arben Ahmeti, Edmond Panariti, Sami Tahiri geschützt wird. Partner der kriminellen Mafia Politiker: Angela Merkel, Martin Schulz und diverse korrupte CDU und SPD Ratten. Man braucht diese Kriminelllen als EU Parnter, für gemeinsame Projekte des hohen Millionen Diebstahles, wie es Dana Rohrabacher gerade im Kongroess erklärte.

Nicht erfreut> Ilir Meta nimmt Befehle des US Botschafter Donald Lu entgegen, vernichtet die Anweisung anschliessend

siehe Kommentar / Video

Klement Balili’s arrest, US Ambassador: Police and Albanian justice failedThe US Ambassador, Donald Lu, issued strong accusations today against both left and right wing politicians, who he charged with supporting incriminated people such as Klement Balili, the former Director of Transportation in Saranda, who has been internationally wanted since

Alter Partner der SP Mafia Partei und Partner von Spartak Braho, Lefter und Nard Koka: Der Kosovo Gangster „Lulzim Berisha kommt frei

“Santa Quaranta“ Ilir Meta, Arben Ahmeti, Klement Balili: Albanias Mafia und Koko Kokodhemi

Fatos Lobonja: “because Rama is associated with the oligarchs and organized crim” siehe auch: Fatos Lobonja im Standard

Im Mai 2016: Nach Edi Rama’s, Ilir Meta Drogen Monopol mit „Klement Balili, wurde die Familie „Lame“ verhaftet in Italien

Drogen Baron: Klement Balili (Mitte)- Edi Rama: Rhodos: Mafia Treffen, wo man nicht gleich abgehört wird

Meetings, Fotos mit Obama, Jo Biden sind alle gekauft. Fotos, auch mit Jo Biden

14 Dhjetor 2016 – 10:42 | përditesuar në 12:59

TIRANE-Mosarrestimi i i të kërkuarit Kelmend Balili është dështim i Drejtësi dhe Policisë. Ambasadori amerikan Donald Lu ka qenë i ashpër në qëndrimin e tij sa i përket luftës ndaj trafiqeve.

Sipas tij, Prokuroria vonoi urdhërin për arrestimin e Balilit ndërsa policia dështoi në operacionin për kapjen e tij. “Nëse Shqipëria nuk mund të kapë Kelmend Balilin, si mund të shkojë pas peshqve të tjerë të mëdhenj”- u shpreh Lu.

Foto ekskluzive/ Klement Balili duke festuar në dasëm

Që Klement Balili ka patur mbështetje të plotë nga nivele të larta politike, kjo është thënë disa herë si nga mediat shqiptare ashtu edhe ato greke.

Fotot që lapsi.al po sjell sot janë një dëshmi e pastër se i ashtuquajturi Eskobar i Ballkanit, jo vetëm ka lëvizur lirshëm pasi ishte shpallur gjoja në kërkim, por ai ka qenë shpesh në shoqërinë e inidvidëve të veshur me pushtet që do të duhej ta denonconin si një person i dyshuar për aktivitet kriminal.

Rreth dy muaj më parë, lapsi.al botoi një lajm sipas të cilit, Balili, shëtiste i lirë në Sarandë, i pashqetësuar nga policia dhe agjensitë ligjzbatuese në Shqipëri, ndonëse ndaj tij ekzistonte një urdhër- arresti nga policia greke. Madje lapsi.al raportoi atëherë se Balili kishte festuar deri në orët e para të mëngjesit në resortin e tij “Santa Quaranta”, ku ishte i ftuar në një dasëm.

Personi që martohej është aktualisht drejtori i Transporteve në Sarandë, pozicion që më parë e mbante vetë Kel Balili, përpara se të shkarkohej kur u shpall në kërkim nga policia greke si kreu i një bande që trafikonte drogë në Evropë. Gjatë gjithë kohës, ai ka qenë i ulur në tavolinën e dasmës bashkë me kreun e Partisë Socialiste në Tepelenë, Dino Selimi që mban edhe postin e drejtorit të Drejtorisë Rajonale të Transporteve në Gjirokastër. Në fotot më poshtë, bashkë me Balilin është shënuar me rreth të kuq edhe Selimi, zyrtari i lartë i Transporteve në Gjirokastër.

Këto foto vërtetojnë më së miri faktin se Klement Balili, ashtu siç raportohej nga agjensitë ndërkombëtare të antidrogës, ka patur mbështetje politike si gjatë aktivitetit të tij të dyshuar kriminal, ashtu edhe në mosveprimet për ndalimin e tij.

Ditët e fundit, segmente të ministrisë së Brendshme, duke përdorur media të ndryshme pranë qeverisë dhe Balilit, kanë tentuar që përgjegjësinë ligjore për mosveprim ndaj Balilit, t’ia kalojnë minsitrisë së Drejtësisë duke aluduar për lidhjet e personit në fjalë me LSI. Në fakt, në këtë aferë të ngjashme me vende të Amerikës Latine, nuk bëhet fjalë për implikimin e një institucioni të veçantë, por të strukturave të tëra shtetërore të kapura nga krimi dhe korrupsioni. Rasti Balili është vetëm një shembull i degradimit të qeverisë dhe drejtësisë. /lapsi.al/

http://www.lapsi.al/lajme/2016/12/12/

„Paplo Escopar“ des Balkans: Klement Balili, als Distrikt Vertreter, des LSI Mafia Partei des Ilir Meta

„Sacra Corana Unita“ die Apulische Mafia, Langzeit Partner Albanischer Regierungstellen, seit über 40 Jahren im Zigaretten Schmuggel damals

11 Gedanken zu „Klement Balili „State Caputure“ und nur der US Botschafter fordert die Verhaftung“

 1. Gut informierte US Albanische Medien schrieben dayu, das Donald Lu, nach seiner Rede hinsetyte, einen Brief kury an Ilir Meta schrieb, rund um seinen Partner Klement Balili, welcher Ilir Meta las und dann vernichtete.
  Ilir Meta, Donald Lu an 2:02


  Mesazhet e fshehta mes Ilir Metes e Donald Lu von news-al

  VIDEO/ Pas sulmit të ambasadorit për mosarrestimin e Balilit, Donald Lu i shkruan letër sekrete Ilir Metës
  20:04, 14/12/2016

  Ambasadori Amerikan Donald Lu i ka dhënë sot një shuplakë të fortë politikës shqiptare, policisë së shtetit dhe prokurorisë, teksa përmendi emrin e Klemend Balilit, cili kërkohet për trafik droge. “Si mundet Shqipëria të jetë e besueshme kur nuk arrin të arrestojë Klemend Balilin”, tha Lu gjatë fjalës së tij në konferencën vjetore të Avokatit të Popullit.

  Por në përfundim të fjalës, ambasadori amerikan zuri vend sërish në tryezë dhe nisi t’i shkruante diçka kryeparlamentarit Ilir Meta. Letrën ia ka dhënë vetë me dorë.

  Meta pasi e lexoi bëri një shprehi në fytyrë, disi i çuditur, por ia aprovoi diplomatit amerikan. Më pas e grisi letrën copash, për të zhbërë çdo gërmë, për të mos lënë asnjë gjurmë.

  Nuk dihet se çfarë i ka shkruar Donald Lu Ilir Metës, por dyshohet se kishte të bënte pikërisht me Klemend Balilin, dosja e të cilit mbërriti nga Greqia në Ministrinë e Drejtësisë, e drejtuar nga Ylli Manjani.

  http://www.syri.net/politike/21799/video-pas-sulmit-te-ambasadorit-per-mosarrestimin-e-balilit-donald-lu-i-shkruan-leter-sekrete-ilir-metes/

  http://dai.ly/x559my2

 2. das Versagen der „Westlichen Werte Gemeinschaft“ begann vor aller Augen in der Jusitz mit Zef Brozi, ebenso als man den UN Embargo Bruch vor allem mit dem UN Embargo und Treibstoff Schmuggel duldete und in 1995 die CDU-KAS als Einzige auch die massiven Wahl Fälschungen akzeptierten von Salih Berisha

 3. Durch abhören von einigen Telefonaten, ist bekannt, das Klement Balili, direkt aus hohen Polizei Kreisen, vor jeder Polizei Aktion gewarnt wird und die Polizei bestens weiß, wo er sich aufhält, aber seit 7 Monaten nur Kaspar Theater macht.

  EU, US Skandal: Albtraum die Mafia Polizei von Albanien seit 25 Jahren: Verrat höchster Polizei Direktoren rund um Saimir Tahiri

  Identisch wie der Vorgänger Justiz Minister Nasic Naco, ein Langzeit LSI Mafiosi, der immer schon die kriminellen und gesuchten Personen deckte, wie nach Regierungs Übernahme, der Fall des Seferi Braho in Durres erneut zeigte.

  Das Sabotage System von Edi Rama, Saimir Tahiri: 20 Jahre Dauer Skandal der Bau Polizei, wo Posten nur an Kriminelle verkauft werden

  Anti Mafia Lecce – DIA Bericht: Albanische Minister, Abgeordnete sind Mitglieder der Albaner Mafia und im Drogen Geschaeft

  Samit Tahiri, ein korrupter und krimineller Innenminister und die Verantwortlichen Amerikaner schauen wie immer zu.

  Anti Mafia Chef Lecce: Kadaldo Motta

  In den letzten 5 Jahren hat sich die Zusammenarbeit verschlechtert, und wenn wie einen Anruf erhalten ewegen Drogenschmuggel, dann sind es zu 90 % Albaner“

  Wie schon vor Jahren, im Skandal des Interpol Büro’s, übernahmen Kriminelle die Polizei Büros,

  15 Dhjetor 2016 – 13:20 | përditesuar në 14:17

  TIRANE-Një telefonatë dekonspiroi operacionin e 200 forcave policore për kapjen e „Eskobarit te Ballkanit“. Pak minuta para ndërhyrjes së forcave speciale mëngjesin e të shtunës, 9 Dhjetor, në banesën në Delvinë të Kelmend Balilit, rezulton se ai është njoftuar me telefon për t’u larguar.

  Ky fakt konfirmohet për ReportTv nga burime pranë Prokurorisë së Përgjithshme ku rezulton se nga përgjimet e disa numrave telefonike mes tyre dhe të afërmve të Balilit ai është njoftuar duke i kërkuar të lëvizi nga vendstrehimi.

  “Alo, thuaj të lëvizë se po vijnë ata”.
  Kjo bisedë në pak sekonda e përgjuar orët e para të mëngjesit të së shtunës është vlerësuar si prova që dekonspiroi operacionin e Policisë.

  Një ditë pas deklaratave të forta të ambasadorit Lu se mosarrestimi i Balilit është një dështim i institucioneve shqiptare, përfaqësues të ambasadës amerikane mes tyre dhe prokurori antikorrupsionit Gjon Juncaj ka trokitur sërish në zyrën e Llallës ku për plot 60 minuta është diskutuar për një sërë çështjesh. http://shqiptarja.com/home/1/thuaji-t–l-viz–po-vijn–ata-telefonata-q–shp-toi-balilin-391350.html

 4. Artan Hoxha, erklärt warum Klement Balili nicht gefasst wird, was an „Dritan“ Daiti!, oder Lulzim Berisha erinnert.
  4 Operationen der Polizei, welche Alle vorab verraten werden, direkt von Polizei Kreisen, auch weil Viele Jobs im kriminellen Enterprise der Familie Balili erhielten, welche den Bürgermeister von Delvine stellt, ebenso gehört direkt Ilir Meta, Edi Rama, Arben Ahmeti, Edmond Panariti dazu, denn er war LSI Partei Chef für Süd Albanien. Dabei die Bürgermeisterin von Sarande bei der Eröffnung des illegal gebauten Mafia Hotels: „“Santa Quaranta”

  Florjana Koka, Edi Rama, Ilir Meta, Balili Mafia family 2015

  Die Bürgermeisterin von Sarande Florjana Koka, gehört zum kriminellen Enterprise. Mafia Tourismus pure.

  Ilir Meta, der “Frankenstein” der Albanischen Politik

  Über 300 % Export Drogen Steigerung unter der Ilir Meta Regierung und als Edi Rama Bürgermeister von Tirana wurde, denn Geldwäsche, wurde Programm.

  die Staatsanwaltschaft von Manhattan, Peter Bharara erklärte, dass „Ilir Meta wissentlich als Sekretär Almir Rrapo gemietet, für den Drogenhandel, Mord, Erpressung und Entführungen wollte.“...

  Dështimi i 4-fishtë, Artan Hoxha: Si u tall Balili me policinë, i vuri në lojë nëpërmjet telefonit (VIDEO)

  Video:
  Dështimi i 4-fishtë, Artan Hoxha: Si u tall Balili me policinë, i vuri në lojë nëpërmjet telefonit (VIDEO)

  Postuar: 15/12/2016 – 22:37

  I ftuar në studion e “Opinion”, gazetari Artan Hoxha ka thënë se Policia e Shtetit ka dështuar 4 herë në operacione për kapjen e Klement Balilit. “Hera e parë është operacioni “Santa Quaranta” në verë, dhe nuk e kanë kapur dot.

  Operacioni i dytë ka qënë në muajin tetor kur ishte identifikuar që Klement Balili ndodhej në Sarandë, dhe lëvizte më një mjet të blinduar. Ditën që forcat operacionale të shkuara nga Tirana i kanë bërë pritën në qafën e gjashtës mjeti ka lëvizur në të njëjtin intererar që e ka pritur policia, por ai ka lënë celularin aty dhe policia ka ndjekur celularin. Kanë kontrolluar mjetin dhe nuk e kanë gjetur.

  Hera e tretë është kur ai ka shkuar për të ndjekur skuadrën e tij të Delvinës, e cila sponsorizohet nga kryetari i bashkisë që është edhe nipi i vetë. Policia e ka ditur këtë gjë ka marrë masa me civilë, por çuditërisht ai nuk ka qënë në atë ndeshje”, është shprehur Artan Hoxha.

  /Agjensia e Lajmeve Sot News/

  Der vollkommen korrupte John Bolton, auch von den MEK Terroristen eingekauft, als Lobbyist arbeitet nun im Donald Trump Team Viele Millionen erhielt die hoch kriminelle Hillary Clinton, von den MEK Terroristen, damit man von der Internationalen Terroristen kommt.

 5. Griechen waren enge Partner im Drogen Kartell des Klement Balili, ebenso bei EU Betrug, rund um Früchte Import, was als Bulgarische und Griechisches Obst verkauft wird.

  Gjatë këtyre bisedave, të dyshuarit Klement Balili dhe biznesmenet Alifandi Georgios dhe Anagnostopoulos Ksenofondas planifikojnë rrugën që droga do të ndjek drejt Evropës Qendrore.

  Autorietet kanë transkiptuar bisedën, ku thuhet se Balili do të nisë nga Shqipëria drejt Greqisë një skaf të mbushur me mbi 500 kg drogë. Me të mbërritur në greqi, kjo sasi droge do të vendoset në vendet e fshehura të krijuar enkas për trafik droge në kamionët e kompanisë së transportit të shtetasit grek Patsiavouras Charalambos. Këto dy kamion të mbushur me sende të ndryshme do ta kalojnë në Bullgari. Atje droga do të zhvendoset në një kontenier të mbushur me portokalle që ishte në pronësi të kompanisë së shtetases Maria Dardha me qëndrim në Bullgari. http://www.pamfleti.com/klement-balili-e-ngarkonte-drogen-ne-kamion-fruta

 6. Die Familie Klement Balili, arbeitet mit vielen „Miet Verträgen“ nun, bei weiteren illegalen Bau Projekten, tauscht die Schlösser aus, arbeitet mit Vermietern die ebenso vorbestraft sind.

   

  Im vollkommen verrotteten Sarande, arbeitet Denis Balili, Sohn des Riger Balili Bruder des Klement Balili, im Albanischen System der Idiotie und des Verbrechens als Bau Polizist in Sarande.

  Video ekskluzive/ Balilajt thyejnë me levë portën e biznesit në Sarandë

  Video ekskluzive/ Balilajt thyejnë me levë portën e biznesit në Sarandë

  Megjithëse policia flet se Eskobari i Ballkanit, Klement Balili, kërkohet në çdo cep të Shqipërisë, njerëzit e tij në Sarandë sulmojnë bizneset dhe shqyejnë dyert me leva.

  Citynews ka mundur të sigurojë një video ku duket si njerëzit e afërm të Klement Balilit me mbështetjen edhe të policisë të Sarandës dhunojnë një biznes privat në prani te rojeve.

  Rojet njoftojnë policinë por ajo nuk përgjigjet dhe nuk vjen në ndihmë të biznesit.

  Gjithçka ka ndodhur në mesditën e 29 dhjetorit 2016 në oren 13.

  Ne video duket qartë se dy mjete shkojnë pranë një biznesi privat duke kërkuar që rojet të hapin derën, por këta të fundit kundërshtojnë dhe njoftojnë policinë. Policia e Sarandës nuk ka reaguar në asnjë cast, djali, niprit dhe të afërm të Klemendt Balilajt dhe ushtarë të tyre kanë qëndruar disa minuta përpara biznesit dhe më pas me një levë, sic duket qartë në video në minuten e 02.13 sek, thyejnë çelësin e derës.

  Në video janë:

  Jeton Balilaj, personi me syze dielli, djali I Klement Balilit.

  Denis Balili, nipi i Klement Balilit vëllai i Rigers Balilit kryebashkiakut të Delvinës, punonjës i INUK Sarandë

  Personat e tjerë janë miq të afërm dhe bashkëpunëtorë të Balilajve në Sarandë.

  Në video duket qartë sesi dy mjetë ku ndodhen tetë persona, nën komandën e Balilajve shpërthejnë portën e një biznesi privat, ndërsa policia njoftohet dhe nuk reagon por hesht dhe bashkëpunon me Balilajt.

  Die Familie Klement Balili, arbeitet mit vielen „Miet Verträgen“ nun, bei weiteren illegalen Bau Projekten, tauscht die Schlösser aus, arbeitet mit Vermietern die ebenso vorbestraft sind.

   

  Im vollkommen verrotteten Sarande, arbeitet Denis Balili, Sohn des Riger Balili Bruder des Klement Balili, im Albanischen System der Idiotie und des Verbrechens als Bau Polizist in Sarande.

  Video ekskluzive/ Balilajt thyejnë me levë portën e biznesit në Sarandë

  Video ekskluzive/ Balilajt thyejnë me levë portën e biznesit në Sarandë

  Megjithëse policia flet se Eskobari i Ballkanit, Klement Balili, kërkohet në çdo cep të Shqipërisë, njerëzit e tij në Sarandë sulmojnë bizneset dhe shqyejnë dyert me leva.

  Citynews ka mundur të sigurojë një video ku duket si njerëzit e afërm të Klement Balilit me mbështetjen edhe të policisë të Sarandës dhunojnë një biznes privat në prani te rojeve.

  Rojet njoftojnë policinë por ajo nuk përgjigjet dhe nuk vjen në ndihmë të biznesit.

  Gjithçka ka ndodhur në mesditën e 29 dhjetorit 2016 në oren 13.

  Ne video duket qartë se dy mjete shkojnë pranë një biznesi privat duke kërkuar që rojet të hapin derën, por këta të fundit kundërshtojnë dhe njoftojnë policinë. Policia e Sarandës nuk ka reaguar në asnjë cast, djali, niprit dhe të afërm të Klemendt Balilajt dhe ushtarë të tyre kanë qëndruar disa minuta përpara biznesit dhe më pas me një levë, sic duket qartë në video në minuten e 02.13 sek, thyejnë çelësin e derës.

  Në video janë:

  Jeton Balilaj, personi me syze dielli, djali I Klement Balilit.

  Denis Balili, nipi i Klement Balilit vëllai i Rigers Balilit kryebashkiakut të Delvinës, punonjës i INUK Sarandë

  Personat e tjerë janë miq të afërm dhe bashkëpunëtorë të Balilajve në Sarandë.

  Në video duket qartë sesi dy mjetë ku ndodhen tetë persona, nën komandën e Balilajve shpërthejnë portën e një biznesi privat, ndërsa policia njoftohet dhe nuk reagon por hesht dhe bashkëpunon me Balilajt.

 7. Ein Schwarzer Tag für Albanien. Ylli Manjani, konnte nicht mehr beweisen, ob er der erste Justiz Minister seit 2005 ist, der ernsthaft Gesetze und Justiz implementieren will.

  Real versuchte er Ordnung zuschaffen, denn verurteilte Beamte, fielen nicht unter die Amnestie zum Jahres Ende, was der Albaner Regierungs Mafia, ihrer Klientel missfiel.

  Zitat: Ylli Manjani in Minister Meetings, wo ihm das Wort entzogen wurde, was an die Zustände der Fatos Nano – Edi Rama Regierung vor über 10 Jahren erinnert. Fakt ist doch das wie Polizei Offiziere outen, bei den Show Polizei Operatoinen in 3 Hotels der Familie Balili, die Überwachungs Kameras, sogar gelöscht wurden, als die Durchsuchung begann, was der übliche Polizei Verrat von Kriminellen welche der Innenminister Samir Tahiri, einstellte, vor allem in Durres, Süd Albanien inklusive den üblichen vorbestraften Kriminellen und Verwandte. Çështja Balili, zyrtari i lartë i policisë zbulon të pathënat: Kur shkuam në hotelin e tij, kamerat ishin fshirë 23:37, 31/01/2017 Ylli Manjani, forderte die Entlassung des Innenministers Samir Tahiri, aber er durfte nicht einmal über die nutzlosen Show Operationen der Polizei berichten. Ilir Meta, täuscht in alter Manier, absolut Alles, auch den US Botschafter, der das Spiel schon lange durchschaut hat.

  Das gab vorher schon den Ausschlag: Skandal Mafiosi: Edi Rama, Samir Tahiri: Ylli Manjani fordert den Einsatz des Militärs gegen den Drogen Anbau

  und das weiß sowieso jeder: Nikollaq Neranxi beschuldigt Koço Kokëdhima und Samir Tahiri, das er zur Mafia gehört

  Edi Rama, schützt keine ausländischen Investments, besucht Lokale, welche auf fremden Küsten Grundstücken in Wild West Manier errichtet wurden, in den geschützten Zone Touristik, nach Gesetz 7665 errichtet wurden, was absolute Dokumente auch per Albanischen Gesetz sind. Auf allen Gebieten, weitet Edi Rama, seine Verbrecher Regierung eines NATO Staates, die Drogen Netzwerke aus, was vor über 15 Jahren mit den Grünen Banden, des Joschka Fischer, geschah.

  NATO: Hochrangige Albanische Militär- und Diplomaten Familie organisiert Drogen Schmuggel

  Edi Rama, erpresste den Justiz Minister Ylli Manjani, er solle rund um den Drogen Handel schweigen, weswegen im alten Edi Rama Modell, auch Justiz verhindert wird. Höchste EU Polizei Dienststellen, teilten Etlichen Personen schon vor 15 Jahren mit, das Edi Rama, eigene Drogen Netze organisiert, vor allem als Geldwäsche Figur Nr. 1 in Albanien mit jedem Verbrecher arbeitet und sich finanzieren lässt.

 8. Man versuchte Zeit zu gewinnen, ging per Gericht gegen den Interpol Haft Befehl vor. Das Berufungs Gericht in Griechenland, hat den Einspruch abgewiesen und so wurde das Drogen Geschäft in der halben EU, auch mit Kokain besser bekannt.
  Das wichtigste Edi Rama, vor allem Ilir Meta, Arben Ahmeti Verbrecher Kartell für Süd Albanien
  Aktualitet
  07 Shkurt 2017 – 15:24 | përditesuar në 16:54

  Gjykata e Apelit në Greqi lë në fuqi masën e sigurisë arrest me burg ndaj Klemend Balilit, shqiptarit i cili rezulton personi më i kërkuar nga policia.

  Report Tv ka siguruar korrespondencën mes Interpol Athinës dhe Interpol Tirana ku më 30 Janar 2017 Zyra e Interpol Athinës njofton kolegët në Tiranë se urdhër arresti ndërkombëtar FE 7698 datë 17/05/2016.

  Më tej sqaron Interpol Greqia është e nevojshme të vazhdojnë kërkimet ndaj tij, na njoftoni se keni lokalizuar këtë person është identifikuar gjeneraliteti i tij dhe nëse përdor apo jo të njëjtën pasaportë me nr BF 2613552 apo ka një mjet tjetër identifikimi.

  Në më pak se dy vite ky grup është përgjegjës për transportin dhe trafikun e 3.8 ton cannabis dhe 83 Kg Kokainë.

  urdher arresti
  (Urdhër arresti grek për Kelmend Balilin)

  Por ku operonte organizata kriminale për të cilën autoritetet greke bëjnë përgjegjës Klemend Balilin?

  Referuar materialit të hedhur në sistemin zyrtarë të Interpol hetuesit Grek sqarojnë së “Kjo organizatë përbëhet nga një numër i madh personash me kombësi Greke e Shqiptare. Objektivi i tyre është transportimi dhe shpërndarja e sasive të mëdha të drogës, Kanabis dhe Kokainë.

  Ky aktivitet sipas Interpol Athinës kryhej në Austri, Belgjikë, Greqi, Hollandë, Spanj, Angli, e disa vënde të tjera. Për të realizuar transportin e drogës grupi përdorte kompanitë e transportit të regjistruar në Austri e Bullgari.

  I gjithë ky aktivitet sipas hetuesve grek është kryer me financimin e Balilit i cili ishte dhe personi që kontrollonte grupin kriminal.

  Për të bindur me fakte autoritetet shqiptare Interpol Greqia rendit dhe disa nga sasitë e drogës për të cilat sipas tyre përgjegjës është organizata e financuar nga Balili.

  Siç shihni në këtë faksimile në dy vite 2014-2016 sasitë janë si më poshtë.

  Greqi 441 kg Canabis, Servi 678 Kg Canabis, Angli 23 kg Kokainë, Bullgari 531 kg Canabis, nga Hollanda sasi të pa peshuara kokainë, nga Belgjika 60 kg kokainë, 1000 kg Canabis me prejardhje të panjohur, 451 kg Canabis në Patra Greqi, dhe 678 kg Canabis më 6 Maj 2016 që është dhe sasia e fundit kur u arrestuan pjestarët e grupit.

  faksimile
  (Sasitë e drogës të trafikuara nga Balili në vendet e BE)

  Si po operohet për arrestimin e Balilit për llogari të drejtësisë greke dhe asaj shqiptare?

  Burime për Report Tv nga grupi hetimor bënë me dije se për kapjen e Balilit është kërkuar ndihma e prokurorisë për të dhënë lejen e përdorimit të pajisjes speciale të gjurmimit siç është pajisja e njohur IMSI Catcher e cila gjurmon dhe lokalizon telefonata dhe për numra të paregjistruar në hapësira të ndryshme. – See more at: http://shqiptarja.com/home/1/greqi-apeli-l–n–burg-balilin-interpol-trafikoi-83-kg-kokain–401366.html#sthash.WXWHETXP.dpuf

 9. Prokuroria nis verifikimin e pasurisë për 40 familjarë të Kelmend Balilit

  Al
  En

  The Prosecution Office investigates on Klemend Balili’s family members’ wealth
  16:09, 21/03/2017

  The Prosecution Office has started investigations on the wealth of nearly 40 members of most-wanted Kelmend Balili’s family.

  ABC News reports the investigators of the Serious Crimes have sent an official request to the Office of Real Estate Registration, seeking information about the wealth of the family and relatives of the so-called The Balkans Escobar.

  Some second-level banks have answered to the Prosecution request for several of the familiar and relatives, but there are no public details about bank accounts and the amounts of money.

  Kelmend Balili results to posses only a house in the village Stjar in Delvina and a salary account for his job as the director of regional transport in the district of Saranda.

Schreibe einen Kommentar