Inkompetenz als Programm: AKU und die Albanische Regierung

AM 1. Januar erst zum Chef der Lebensmittel Kontrolle ernannt, nun bereits entlassen: Isuf Shehu :: wohl „functional illerate“ kapierte nicht, was der Job ist, was normal ist. Autisten, erhalten hohe Posten.

Komplett die dümmste Mafia mit diesem Minister, mit diesem Regierungs Chef, wo 80 % der Administrativen, keine Kompetenz haben, oft nur Idioten sind. Der neue AKU Chef, hat ebenso keine Ahnung, also wurstelt man weiter wie bisher.

Man kennt keine Gesetze, Null Standards und Kompetenz und wird AKU Tourismus Lokal Inspektor

Verseuchtes Wasser wird in Tirana für Eiswürfel verwendet – Pas këtij lajmi, mos kërkoni më akull në lokale…

Mafia Minister Panariti und der neue Chef Ende 2014: Dritan Sejkom der schon am 1.9.2016 wegen absoluter Inkompetenz, entlassen wurde. vor allem weil er nicht genügend Geld erpresste, für Edmond Panariti, Edi Rama und Ilir Meta.

foreign policy: „have transformed Albania into a Banana Republic“ : Samir Tahiri, Arben Ahmeti, Ilir Meta, PM: Edi Rama
Nepotismus – Klientel System des Edi Rama – Ilir Meta in alter Tradition
Edi Rama

Foreign Policy News
einige Ausschnitte jüngst von Foreign Policy: „Mr. Rama’s recruitment of inexperienced apprentices and corrupt loyalists „ —„Mr. Edi Rama’s government is incompetent and a prey to a significant influence of Islamic State; it must be emphasized that Albanian National Intelligence Service has been infiltrated by Islamic State agents and its well trained officers“ ——Mr. Rama’s Government members who constantly pressure foreign investors for huge bribes and expensive vacations abroad.„—- came to power thanks to his deep connections with criminal factions„– drug barons, money laundering

Foreign Policy: Sexual favors, bribes and corruption dominate the current Albanian Foreign Ministry“

Mafia Syndikat Edi Rama and Albania: Amidst relentless oligarchy and European Union integration

210 Gutachten dee Polizei Labors sind falsch

Albanischer Promi Gross Gangster mit Edmond Panariti: Agrar Minister
Albanischer Promi Gross Gangster mit Edmond Panariti: Agrar Minister

National food authority, Director of food authority dismissed for absence of food safety

Prime Minister Edi Rama dismissed the Director of the National Food Authority. It is learned that the Minister of Agriculture proposed the dismissal which was agreed to and signed by the Prime Minister at yesterday’s governmental meeting. The former Director …

4 Gedanken zu „Inkompetenz als Programm: AKU und die Albanische Regierung“

 1. Gefälschte Lebensmittel und Drinks, ein Mega Probelm uach in Europa. Hinzu kommen diverse Mafia Bier Sorten, welche aus einem billig Extract gerührt wird,identisch wie in Rumänien, max. 4,1 % Alkohol hat und nach Wasser Suppe mit einem Hauch von Geschmacks Verstärker schmeckt. Bier Kessel, sowas gibt es praktisch nicht in Albanien, man lässt die Mafia arbeiten und davon sind alle neueren Bier Firmen betroffen. Wenige etwas ältere Bier Marken, betreiben zumindest eine Sorte Bier noch, eine Art Keller Bier, wo man versucht den Ruf zu wahren.

  05 Maj 2017 – 08:52 | përditesuar në 11:56

  TIRANE- Falsifikonin pijet freskuese dhe energjike, policia zbulon punishten ilegale në periferi të Tiranës dhe pranogs 34 vjeçarin, Genci Brahysa.

  Nga hetimet ka rezultuar se në këtë punishte prodhohej pija energjike “Dajti” e palicensuar dhe regjistruar, ndërsa ndër produktet e tjera janë zbuluar dhe lëng limoni i falsifikuar, lëng pjepri, lëng pjeshke dhe disa kg produkte kimike që shërbenin për të realizuar produktet.

  Në cilësin e provave material u sekuestruar 3048 kanace me pije energjike “Dajti” gati për t’u tregtuar si dhe 2 makineri, një artizanale për prodhimin e pijeve dhe 1 prerëse dhe stampimi.

  Në kuadër të këtij operacioni në kërkim është shpallur shtetasi E.M i cili në këtë punishte ilegale të përshtatur kishte funksionin e kimistit që përgatiste formulat e përzieres.

  Sekuestrohen 3 048 kanaçe me pije të falsifikuara
  Operacioni „Dajti“ u finalizua me sekuestrimin e 3 048 pije freskuese të dyshuara të falsifikuara të ambalazhuara të gatshme për tregtim, 1 makineri artizanale për prodhimin e pijeve, 1 presë për stampimin e vulave të skadencës, 8.5 kg koncentrat me afat të skaduar (produkt i dyshuar kontraband), 18 kg esencë (produkt i dyshuar kontraband), 18 kg aromatizues të ndryshëm për prodhim pijesh freskuese dhe energjike si dhe etiketa të markave “Lëng pjeshke, Lëng Limoni, Lëng Pjepri dhe Pije Energjike Dajti”.

  Të arrestuar
  ​Në prangat e policisë ra Genc Brahysa, 34 vjeç, banues në Tiranë, u procedua në gjendje të lirë F. B., 36 vjeçe, banuese në Tiranë si dhe u shpall në kërkim E. M, banues në Tiranë, me profesion teknolog (kimist).

  Në bashkëpunim me Hetimin Tatimor dhe Autoritetin Kombëtar të Ushqimit, u ushtrua kontroll në adresën ku ishte marrë informacion se këta shtetas kryenin aktivitetin e jashtëligjshëm, e më konkretisht një punishte e fshehur në ambientet e një magazine.

  Materialet proceduriale i’u kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Prodhimit i kundraligjshëm i artikujve dhe mallrave industrial dhe ushqimor, Tregëtimi dhe trasportimi i mallrave që janë kontrabandë i kryer në bashkëpunim”, parashikuar nga Nenet 288/a, 178 – 25 të Kodit Penal.

  Redaksia Online
  l.q/Shqiptarja.com
  – See more at: http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/-zbulohet-punishtja-ku-falsifikoheshin-pijet-freskuese-417294.html#sthash.PtXDhg2I.dpuf

 2. Im KfW, EU finanzierten Chaos von Verbrechern rund um Sarande, Ksmali Inseln wurde nun ein Labor entdeckt, wo man Schoko Kreams, andere Imbiss Sachen, fuer Touristen herstellt und ohne Hygiene Massnahmen, was normal ist. von Eiswuerfeln, Cocktails in Disco, Schaum Partys Alles ist ein Betrug in Albanien, oft von Politiker nahen Verwandten organisiert und die KfW, die Deutsche Botschafterin macht fleissig mit, trotz klarer Hinweise zuvor, wie im Visa Skandal

  Skandali në Ksamil, ja ku përgatiten petullat

  1 Nga 4 Foto
  Skandali në Ksamil, ja ku përgatiten petullat

  Die Staatsaufsicht stellt fest, das die Lebensmittel Kontrolle. AKU, eine Öffentliche Gefahr ist, keine Funktion hat, von Inkompetenden geleitet wird

  http://albania.de/die-staatsaufsicht-stellt-fest-das-die-lebensmittel-kontrolle-aku-eine-oeffentliche-gefahr-ist-keine-funktion-hat-von-inkompetenden-geleitet-wird/

 3. Niko Peleshi versucht als erster Minister, auch die Lebensmittel Kontrollen in Funktion zubringen, gefälschte Lebensmittel werden beschlagnahmt. Griechische Labels, auf Speise Öl usw..uraltes Fleisch.

  Idioten wurden ohne Ausbildung Chefs und Inspektoren bei der lebensmittel Kontrolle. siehe Fischereihafen, den Peleshi von der Mafia räumen liess.

  Investigim28 Dec 2017
  Falsifikuesit recidivistë të produkteve ushqimore falen nga gjykatat dhe amnistitë
  Ndërsa siguria ushqimore është një problem madhor në Shqipëri, prodhuesit e produkteve të falsifikuara dhe jashtë standardeve i shpëtojnë drejtësisë përmes vendimeve tolerante të gjykatave apo amnistive në fund të vitit, duke iu rikthyer aktiviteteve me pasoja të rënda për popullatën.
  Autor:Elton Qyno BIRN Tiranë

  Printo

  Asgjesimi i mishit të një thertoreje jashtë standardit nga inspektorët e AKU

  Si çdo vit në prag të festave, dyqanet kanë shtuar gamën e produkteve ndërsa familjet shqiptare po bëjnë planet e fundit për ushqimet që do të konsumojnë në tryezën e ndërrimit të viteve.

  Por lajmet e herepashershme për bllokim të mishit të kontaminuar apo produkteve të tjera të pakontrolluara në treg vazhdojnë të ngrejnë shqetësime për cilësinë e ushqimeve që shtrohen në ditë festash apo gjatë gjithë vitit mbi tryezat e shqiptarëve.

  Deklaratat publike të autoriteteve shtetërore nuk e zbusin këtë shqetësim. Në tetor, ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi pranoi dështimin e deritanishëm të Shqipërisë në kontrollin e zinxhirit ushqimor-“që nga prodhimi në fermë e deri në tavolinë”.

  “Duhet të pranojmë duke u skuqur, për hir të vërtetës se kemi dështuar krahasuar me vendet përreth dhe padyshim me çdo vend të BE-së,” deklaroi Peleshi, ndërsa shpalli një aksion kombëtar për disiplinimin e tregut të produkteve shtazore që nga thertoret e shpërndara anekënd vendit e deri tek dyqanet e mishit.

  Fatura e dështimit bie kryesisht mbi Autoritetin Kombëtar të Ushqimit, AKU, një institucion të kritikuar vazhdimisht për mungesë eficense dhe punësime partiake, që ministri aktual i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ka premtuar ta reformojë.

  Në mesin e gushtit, AKU u fshikullua edhe nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, si një institucion që nuk mund të garantojë sigurinë ushqimore në vend.

  “Në Shqipëri mungon një kuadër i plotë për sigurinë ushqimore dhe përgjegjësitë ligjore në zinxhirin e sigurisë ushqimore karakterizohen nga dublime dhe mungesë eficence. Ndërkohë problemet strukturore dhe ato të burimeve njerëzore në AKU kanë ndikur dhe në nivelin e inspektimeve të subjekteve që preken nga ligji për ushqimin,” thuhej në raport.

  Por AKU nuk është institucioni i vetëm që ka ceduar në misionin e vet. Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se neglizhenca ndaj sigurisë ushqimore pëfshin një zinxhir institucionesh, ndërkohë që shkelësit e ligjit u shpëtojnë dënimeve dhe u gëzohen privilegjeve të kulturës së pandëshkueshmërisë në vend.

  BIRN analizoi vendimet gjyqësore ndaj personave të akuzuar për falsifikim të produkteve ushqimore prej nga rezulton se çështje të tilla neglizhohen vazhdimisht nga prokurorët dhe gjyqtarët, pavarësisht dëmeve të mëdha që shkaktojnë këto krime në shoqëri.

  Gjatë viteve 2015-2016, Prokuroria e Përgjithshme ka ndjekur penalisht 52 raste për veprat penale që lidhen me prodhimin e kundërligjshëm të artikujve ushqimorë apo për falsifikimin e etiketave, stampave apo vulave. Sipas Prokurorisë, 34 persona u dënuan gjithsej në të dy vitet.

  Dënimet mbesin gjithsesi në “letër”, pasi keqbërësit lirohen shpejt nga gjykatat ose përfitojnë nga amnistia e miratuar nga Parlamenti pothuajse në çdo vit, ndërkohë që zinxhiri i aktivitetit të tyre kriminal vazhdon të minojë sigurinë ushqimore në vend.

  Amnisti për shkelësit e ligjit

  Mesditën e 1 nëntorit 2017, policia e Korçës bllokoi më shumë se 800 litra vaj ushqimor në ambientet e ish-ndërmarrjes N.Sh.N-së, për të cilën u dyshua se ishte futur kontrabandë ose ishte prodhuar në mënyrë të kundraligjshme.

  Sipas dokumenteve gjyqësore që BIRN i disponon, në magazinë u gjetën edhe qindra bidonë metalikë me etiketa vaji në gjuhën greke të tilla si “Thesaloniki”, “Nafeli”, “Eliazti”,”Ksamil” apo “Olive Oil”.

  https://www.reporter.al/falsifikuesit-recidiviste-te-produkteve-ushqimore-falen-nga-gjykatat-dhe-amnistite/

Schreibe einen Kommentar