In Tradition der Albanischen Fussball Mafia mit „Armanda Duka“: Phantom Vereine wählen Armando Duka erneut

Uralte Mord- Drogen Kartelle rund um den „Duka“ Clan, kontrollieren den Albanischen Fussball und nun wurde bewiesen, das etliche Vereine nicht mal existieren, welche Stimmrecht haben. 12 Vereine wurden nie registriert, davon 8 existieren nicht einmal, mit einem Büro. Feste Phantom Stimmen und Basis für ein Verbrecher Kartell, was ja bei Balkan Vereinen durchaus Standard ist, FIFA, UEFA vollkommen korrupt, das hat man übernommen dieses System.

Überwiegend, wird das kriminelle Enterprise mit UEFA Geldern (64 %) finanziert, obwohl die UEFA, mit dem korrupten Plantini vor Ort war, transparente Vereins Wahlen forderte und einen Experten, der den Verband reformieren sollte. Der bestellte Ex-Generalstaatsanwalt Rakipi, trat schnell zurück, weil es Hoffnungslos war. So läuft das auf allen Ebenen, auch bei der EU, Berlin, KfW man sponsert kriminelle Clans, wobei Fussball, Sport-, Kultur Vereine Tarn Organisationen für Drogen und sonstigen Schmuggel und Betrug sind im Balkan.

UEFA Finanzierung

Pink: Die Erträge aus Fernsehrechten
Lila: Die Einnahmen aus der UEFA
blauer Farbe: Erträge aus Karten
blauen Farbe: Sponsoring / Marketing
graue Farbe: Sonstige Erträge

Duka Clans auch mit Agron Duka (nun Umwelt Partei) dem Schwager Lefter Koka, sind uralte Verbrecher und Drogen Kartelle, wo es auch Morde gab. Das geht dann weit in die Deutsche Politik mit dem Visa Skandal

Manipulation und Lügen: http://www.heise.de/tp/bild/43/43237/43237_1x.jpg
Fatmir Mediu, Dr. Fatmir Mediu, Franz Jung. Agron Duka, Geht direkt zu Rheinmetall als gekaufter Politiker
Lefter Koka, Barbara Hendricks Umwelt Minister unter sich


Gemeinsam stiehlt man Millionen bei angeblichen Projekten.

Edmond Panarti – Christian Schmidt denn in Bayern ist auch Wahlkampf wo man Geld braucht

Edi Rama’s Projekt mit dem neuen Fussball Stadium in Tirana: Der Architekt Marco Casamonti, verurteilt wegen Bestechung

Sport
09 Janar 2018 – 07:45 | përditesuar në 11:11
Tetë shoqata fantazmë votojnë
për Presidentin e FSHF-së
Dyshime për manipulim në zgjedhje

Pa filluar mirë gara për zgjedhjen e Presidentit të Fedetarës Shqiptare të Futbollit, ku deri më tani kandidat i vetëm është kreu aktual Armand Duka, bien hije dyshimi për një garë jo të drejtë e të ndershme.

Nga 66 anëtarë të Asamblesë së FSHF-së që janë me të drejtë vote, 8 janë shoqata rajonale të futbollit amator që nuk figurojnë të regjistruara në gjykatë. Pra janë shoqata fantazmë, të cilat njihen vetëm nga FSHF-ja por jo nga organet e shtetit shqiptar. Lajmi bëhet i ditur nga portal sportiv “VipSport.al”.
“Iu drejtuam Gjykatës së Tiranës, nëpërmjet një avokati, duke qenë se sipas legjislacionit shqiptar, shoqatat duhet të regjistrohen patjetër në Gjykatë. Përgjigja e marrë zyrtarisht nga Gjykata ishte se: Këto SHOQATA NUK EKZISTOJNË. Pra ato nuk janë të regjistruara pranë gjykatës, ashtu siç e kërkon ligji”, shkruan “VipSport.al”. Po kështu është e pamundur që të gjendet një seli apo strukturë e këtyre shoqatave. Askush nuk di të thotë se kush i emëron personat që i drejton ato dhe se mbi çfarë kriteresh do të zgjidhet delegate që do të përfaqësojë këto shoqata në Asambledhën e Zakonshme Zgjedhore.

Nga lista e personave që kanë votuar në vitin 2016 gjatë Asamblesë së Zakonshme vihen re disa emra që ndër këto vite kanë punuar, madje disa prej tyre ende janë të angazhuar në strukturat e FSHF-së. Disa prej tyre, të kontaktuar nga burimi i sipërpëmendur shfaqin padije për çështjen e mosregjistrimit në Gjykatë të shoqatës që përfaqësojnë, apo madje, e shohin regjistrimin si çështje të Federatës. Siç mund të kuptohet, të gjitha këto probleme me statusin e paverifikueshëm juridik të shoqatave, ashtu siç i dëshmon vërtetimi i Gjykatës, lidhen me procesin e katër viteve më parë, ku Armand Duka dhe Komiteti i tanishëm janë zgjedhur.

Zgjedhjet
Komiteti Ekzekutiv i Federatës Shqiptare të Futbollit vendosi më datë 6 janar të thërrasë Asamblenë e Përgjithshme të Zakonshme Zgjedhore, e cila do të mblidhet më 7 shkurt në Durrës. Interesimi më i madh për këtë Asamble është zgjedhja e Presidentit të FSHF-së dhe 11 anëtarëve të Komitetit Ekzekutiv.

Sipas Statusit të FSHF-së Asambleja e Përgjithshme është organi më i lartë legjislativ i Federatës Shqiptare të Futbolli dhe përbëhet nga 66 anëtarë me të drejtë vote. Në faqen zyrtare të FSHF renditen nominalisht se kush janë këta anëtarë, prej të cilëve 54 janë klube sportive të gjithë kategorive të futbollit dhe 12 janë shoqata, prej të cilave 8 janë shoqata rajonale:

Shoqata Rajonale Tiranë, Shoqata Rajonale Shkodër, Shoqata Rajonale Lezhë, Shoqata Rajonale Durrës, Shoqata Rajonale Elbasan, Shoqata Rajonale Fier, Shoqata Rajonale Korçë, Shoqata Rajonale Gjirokastër. 3 janë shoqata që kanë lidhje direkte me aktivitetin si: Shoqata e Arbitrave, Shoqata e Trajnerëve dhe Shoqata e mjekeve sportive, ndërsa 1 është Shoqata e Futsallit.

“Mbreti Duka”
Aktualisht Armand Duka është kandidati i vetëm për postin e kreut të FSHF-së. Presidenti aktual sapo mbyll mandatin e tij të katërt në krye të institucionit drejtues të futbollit shqiptar. Duka ka 16 vjet si president i FSHF-së dhe duket se kërkon ta çojë në 20 vite periudhën e “mbretërimit” të tij në krye të futbollit kuqezi.

Është përfolur se deputeti Bashkim Fino do të kandidojë për të sfiduar Dukën, por deri më tani ish-kryeministri as e ka pohuar e as e ka mohuar garimin e tij. Fino njihet si një mik i ngushtë i presidentit të Partizanit, Gaz Demi dhe për më tepër nëse futet në garë do të ketë mbështetjen e partisë socialiste që është në pushtet.

Si zgjidhet Presidenti
Për zgjedhjen e presidentit të FSHF-së kandidatët duhet të marrin 2/3 e votave. Nëse asnjë nuk e arrin këtë numër, dy kandidatët me më shume vota, zhvillojnë raund tjetër. Fiton ai që merr më shume vota. Nëse edhe në këtë rast nuk fiton askush, 24 orë më vonë mbahet një tjetër asamble, me votim tjetër. Ndërsa për anëtarët e Komitetit Ekzekutiv, fitojnë ata që kanë 50 për qind plus 1 votë në raundin e parë.

Nëse në raundin e parë nuk fitohet, zhvillohet i dyti dhe fitohet me shumicë të thjeshtë votash. Nëse sërish votat janë barabar, bëhet një raund i tretë dhe, nëse as ky nuk mjafton, anëtarët zgjidhen në bazë të shortit. Neni 13, Pika 2: Çdo kandidat propozohet nga të paktën një anëtar i FSHF-së, jo më vonë se 20 ditë para datës së asamblesë.

sporti

sporti

Anëtarët e Asamblesë me të drejtë vote
1. Ada
2. Beselidhja
3. Bilisht Sport
4. Bylis
5. FC Besa
6. FC Gramozi
7. FC Lushnja
8. FK Apollonia
9. FK Dinamo
10. FK Elbasani
11. FK Kamza
12. FK Kelcyra
13. FK Kukesi
14. FK Memaliaj
15. FK Skrapari 2006
16. FK Sukthi
17. FK Terbuni
18. FK Tomori 1923
19. Flamurtari FC
20. Iliria
21. KF Adriatiku Mamurras
22. KF Burreli
23. KF Butrinti
24. KF Delvina
25. KF Domosdova
26. KF Egnatia
27. KF Erzeni
28. KF Gramshi
29. KF Laci
30. KF Maliqi
31. Fieri
32. KF Naftetari
33. KF Pogradeci
34. KF Pojani
35. KF Policani
36. KF Shkumbini
37. KF Skenderbeu
38. KF Tepelena
39. KF Teuta
40. KF Tirana
41. KF Turbina
42. KF Vllaznia
43. KS Kastrioti
44. KS Korabi
45. KS Luftetari
46. KS Sopoti
47. KS Vlora
48. KSSH Veleciku
49. Luz i Vogel 2008
50. Olimpik FC
51. Partizani
52. Permeti
53. SHS Albpetrol Patos
54. SK Himara
55. Shoqata e Trajnereve
56. Shoqata e mjekeve sportive
57. Shoqata e Arbitrave te Futbollit
58. Shoqata e Futsallit
59. Shoqata Rajonale Tirane
60. Shoqata Rajonale Durres
61. Shoqata Rajonale Shkoder
62. Shoqata Rajonale Elbasan
63. Shoqata Rajonale Fier
64. Shoqata Rajonale Korçe
65. Shoqata Rajonale Gjirokaster
66. Shoqata Rajonale Lezhe

d.c./shqiptarja.com

Licenza Creative Commons

 

3 Gedanken zu „In Tradition der Albanischen Fussball Mafia mit „Armanda Duka“: Phantom Vereine wählen Armando Duka erneut“

 1. Vertiefenden Skandal des albanischen Fußballverband. Journalismus Fation Shehu Gast in der Show ‚Repolitix‘ im TV – Bericht wird festgestellt , dass es acht Verbände , die nicht registriert sind, aber 12, sowie vier andere Verbände , die nicht Gericht geführt haben. “ Es gibt 12 Verbände , die im Gericht nicht registriert sind, nicht acht, sowie Schiedsrichter Association, Trainer, Ärzte und Mini-Fußball ist nicht registriert.

  Es ist eine außergewöhnliche Fälschung. In diesen Tagen versucht , einige Verbände zu erstellen. Es ist ein großer Diebstahl, sind Schmuggel einige Verbände „ , sagte Fation Shehu. Er fügte hinzu , dass eines der Mitglieder der Versammlung Überprüfung Ausschuss ist der Bürgermeister von Futsallit Verein, der wie er selbst nicht vor Gericht registriert.

  12 Janar 2018 – 21:22 | përditesuar në 23:15

  Thellohet skandali në Federatën Shqiptare të Futbollit. Gazetari Fation Shehu i ftuar në emisionin ‘Repolitix’ në Report Tv deklaroi se nuk janë 8 shoqata që nuk janë regjistruar, por 12, pasi edhe 4 shoqatat e tjera ka rezultuar se nuk kanë vendim gjykate. “Janë 12 shoqata që nuk janë regjistruar në gjykatë, jo 8, pasi edhe shoqata e Arbitrave, Trajnerëve, Mjekëve dhe Minifutbollit nuk janë regjistruar.

  Ka një falsifikim të jashtëzakonshëm. Është tentuar që këto ditë të krijohen disa shoqata. Është një vjedhje e madhe, janë disa shoqata kontrabandiste” deklaroi Fation Shehu. Ai shtoi se njëri nga anëtarët e komisionit të verifikimit të asamblesë është kryetari i shoqatës së Futsallit, i cili nuk është i regjistruar as vetë në gjykatë.

  Ndërsa ish-sekretari i FSHF-së, Eduart Prodani ka sqaruar krijimin e shoqatave rajonale të futbollit, të cilat kanë të drejtë vote në zgjedhjet për presidentin e FSHF, por që u zbulua se nuk janë regjistruar në gjykatë. Për Eduart Prodanin këto shoqata nuk duhet të votojnë në zgjedhjet e 7 shkurtit nëse nuk kanë vendim gjykate, pasi një gjë e tillë do të cenonte procesin. “Ato duhet të jenë në rregull, por unë dorën në zjarr nuk e vendos. Një shoqatë për të qenë në rregull duhet që të zhvillojnë mbledhjet e Asamblesë, organet drejtuese dhe t’i dërgojnë në gjykatë. Federata duhet të verifikojnë këto shoqata.

  Shoqatat janë krijuar në 2011 ose 2012 dhe qëllimi ishte të ndihmonin në zhvillimin e futbollit dhe të shërbenin si ura lidhëse me klubet e reja që krijoheshin dhe kampionateve që zhvilloheshin. Se deri atëherë që të merrje pjesë ne kampionat duhet të ishte regjistruar në federatë, që kalonte në disa procedura, ndërkohë krijoheshin klube të reja që donin të merrnin pjesë në kampionate dhe ne gjetëm një zgjidhje.

  U konsultuam me UEFA-n dhe vendosëm që të merrje pjesë në kampionate duhet që të regjistroheshe në federatë ose në shoqatën rajonale. Shoqatat janë krijuar sipas statutit. Anomalia e parë është se ata duhet të ishin 12 dhe jo 8, por për arsye financiare. Ndërsa të drejtën e votës ua jep statuti. Këto shoqata nuk duhet që të lejohen që të votojnë nese nuk kane vendim gjykate” deklaroi ai.

  Përfaqësuesit e FSHF nuk pranuan që të ishin pjesë e debatit në Report Tv për cështjen e shoqatave që kanë të drejtë vote në zgjedhjet e 7 shkurtit. Ndërsa Gazetari Fation Kodra thotë se në kushtet e krijuara zgjedhjet për Presidentin e ri të FSHF duhet që të shtyhen. “Në këto kushte do të ishte normale të kishte një rishikim të datës së zgjedhjeve”. Ndërsa Prodani shprehet se “Duhet interpretim juridik, pasi zgjedhjet janë pacaktuar”.

  Nga 66 anëtarët e Asamblesë, 54 janë klube futbolli dhe 12 shoqata sportive, të cilat sipas gazetarit Fation Shehu nuk janë të regjistruara. Pra janë shoqata fantazmë, të cilat njihen vetëm nga FSHF-ja por jo nga organet e shtetit shqiptar, por që mund të vendosin për garën që do të zhvillohet në datë 7 shkurt nëse do të votojnë. Mbrëmë Bashkim Fino ka paralajmëruar se nëse përfaqësuesit e këtyre shoqatave do të drejtohen për të votuar do i dërgojë në prokurori, ndërsa shtoi se dosjen e ka bërë gati.

  12 shoqatat e paregjistruara në gjykatë
  Shoqata e Trajnerëve
  Shoqata e Arbitrave
  Shoqata e Minifutbollit
  Shoqata e Mjekëve
  Shoqata Rajonale Tiranë
  Shoqata Rajonale Shkodër
  Shoqata Rajonale Lezhë
  Shoqata Rajonale Durrës
  Shoqata Rajonale Elbasan
  Shoqata Rajonale Fier
  Shoqata Rajonale Korçë
  Shoqata Rajonale Gjirokastër
  /td>

  http://shqiptarja.com/home/1/thellohet-skandali-n–fshf-shehujan–12-shoqata-fantazm–463163.html?pos_1

 2. Bashkim Fino, beschuldigt nun direkt Aramando Duka, einen uralten Mafia Boss, das er selbst 8 Phantom Gebühren schuf, welche nie registriert wurden, aber die Gebühren wurden bezahlt usw.. Ein peinlich, aber das war auch vor über 10 Jahren bekannt, das Duka eine Verbrecher Familie ist, welche sich auch jeden Minister kaufte Ein Betrugs System des Fussball Verbandes, nun Gerichtlich festgestellt. Internationalen Verbänden bekannt, wie der UEFA, mit Platini, der sich schmieren liess.

  Der Controleur Es: Generalstaatsanwalt Rakipi, sollte einmal Ordnung bringen, wurde aber solange blockiert und sabotiert, bis er den Verband verliess. Die Internationalen schwiegen wie immer, weil selbst vollkommen korrupt

  Sport
  14 Janar 2018 – 19:24 | përditesuar në 20:09
  Skandali, Fino: Ja mashtrimi që
  FSHF i bëri publikut për shoqatat
  Kandidati për postin e Presidentit të FSHF, Bashkim Fino ka reaguar përmes një statusi në Facebook duke akuzuar qeverinë e futbollit shqiptar të drejtuar nga Duka për mashtrim në lidhje me të drejtën e votës në Asamble të shoqatave rajonale. E ndërsa publikon dokumentin me vendimin e gjykatës që 8 shoqatat rajonale nuk janë të regjistruar, ai thotë se priste një ndjesë për falsifikimin që është bërë, por reagimi ishte kamuflues.

  Deputeti i PS që sfidon Dukën në zgjedhjet e 7 shkurtit shprehet se opinionit publik nuk iu paraqit asnjë dokument që hidhte poshtë denoncimin se 8 shoqatat rajonale janë të paregjistruara. Fino deklaron se drejtuesit e disa shoqatave janë figura të nderuara por që janë keqpërdorur dhe do përgjigjen ligjërisht për këtë falsifikim dhe abuzim, ndërsa shton se ka edhe përfaqësues shoqate që nuk kanë lidhje me futbollin dhe kanë precedent të rëndë penal.

  Pas këmbënguljes se shoqatat rajonale nuk janë fantazmë, Bashkim Fino ngre disa pyetje për FSHF: “Atëherë nëpërmjet cilës llogari bankare janë paguar detyrimet financiare në Federatë, ose janë marrë fonde prej saj këto 20 vite?! Ku janë adresat dhe zyrat e secilës Shoqatë?! Çfarë dokumentacionesh ka FSHF për këto Shoqata, duke qenë se këmbëngul se nuk janë fantazëm?!”.

  Deklarata e Bashkim Finos
  Pas njoftimit se FSHF do reagonte për çështjen e „Shoqatave Fantazmë“, prisja një deklaratë të ndershme dhe një falje për të gjithe falsifikimin dhe abuzimin e bërë deri tani. Por, në mënyrë shqetësuese për pastërtinë e futbollit, reagimi ishte kamuflues për falsifikimet që janë kryer nga Komiteti Ekzekutiv.

  – Pas denoncimit të faktuar që 8 Shoqatat Rajonale nuk janë regjistruar në gjykatë dhe janë propozuar nga Komiteti Ekzekutiv në Asamble pa asnjë dokument, FSHF nuk pati asnjë argument mbrojtës. Opinionit publik nuk iu paraqit asnjë dokument që hidhte poshtë denoncimin se Shoqatat janë të pa regjistruara.

  – Nga FSHF, nuk u paraqit asnjë dokument, prej atyre që duhet të ishin dorëzuar në FSHF prej këtyre Shoqatave.

  – Sa i përket pretendimit se përfaqësuesit e këtyre Shoqatave janë figura të nderuara të futbollit, kjo gjë konstantohet pjesërisht. Disa janë figura të nderuara që janë keqpërdorur dhe që do përgjigjen ligjërisht për këtë falsifikim dhe abuzim. Por, ka edhe përfaqësues Shoqate që nuk kanë lidhje me futbollin dhe kanë precedent të rëndë penal.

  – Mbi pretendimin se këto Shoqata ushtrojnë aktivitetin prej 20 vitesh, i kujtojmë FSHF-së që të mos i ngatërrojë këtë Shoqata me Zyrat Rajonale, të cilat i ka pjesë të strukturës së saj dhe emërohen nga Federata. Janë dy organizime krejt të ndryshme.

  – Së fundmi, duke qenë se FSHF këmbëngul se këto Shoqata nuk janë fantazmë, por kanë aktivitet prej 20 vitesh, lind natyrshëm një pyetje thelbësore: Këto Shoqata u faktuan se nuk janë të regjistruara në Gjykatë, atëherë nëpërmjet cilës llogari bankare janë paguar detyrimet financiare në Federatë, ose janë marrë fonde prej saj këto 20 vite?! Ku janë adresat dhe zyrat e secilës Shoqatë?! Çfarë dokumentacionesh ka FSHF për këto Shoqata, duke qenë se këmbëngul se nuk janë fantazëm?!

  http://shqiptarja.com/home/1/skandali-fino-ja-mashtrimi-q–fshf-i-b-ri-publikut-p-r-shoqatat-463386.html?pos_2

  1. Alles gefälscht und manipuliert seit Jahren bestätigt ein früherer Fussball Kapitän und durch Armando Duka, wo der Verband schon lange einen Neu Anfang braucht.
   Rudi Vata: Albanischer Fußball, wie Migjenis Schuhe
   13. Januar 2018 20:18
   ………………..
   Der Beitritt zu seiner Plattform erscheint mir als ein Mann, der leidenschaftlich, mit Herz spricht, es scheint, als ob er das hat, was er sagt, jeder bedeutet, dass er sie erreichen wird und der albanische Fußball wächst „, sagte Vata gegenüber Report TV.

   Der frühere Präsidentschaftskandidat an der FSHF erinnerte an das vor vier Jahren an Armand Duka verlorene Rennen und fügte hinzu, dass der albanische Fußball eine absolute Veränderung benötigt, was bedeutet, dass die Zeit für den Abgang von Armand Duka gekommen ist.

   „In einem Land wie Albanien kann es kein normales, sauberes Rennen geben. Während Albanien ein Land ist, in dem 27 Jahre nicht nominiert wurden, aber die Menschen von der Politik unterstützt werden, sind die Menschen durch Politik und nicht durch Werte erfolgreich geworden, also wird es Käufe, Verkäufe, Verrat und sicherlich Korruption geben , existiert in allen Bereichen, Gesundheit, Gerechtigkeit, und hat keine Möglichkeit, aus dem Fußball zu bleiben.

   Die albanische Meisterschaft ist bekanntlich korrupt, ich sehe keine glücklichen Spieler, ich sehe keine Fans in den Stadien. Der albanische Fußball ist wie Migjenis Schuhe geworden und braucht eine absolute Veränderung. “ http://www.gazetadita.al/zgjedhjet-ne-fshf-rudi-vata-futbolli-ka-nevoje-per-ndryshim-absolut/

Schreibe einen Kommentar