Hat die „DEA“ dem gesuchten „Escobar des Balkan’s“ Klement Balili, ein Angebot gemacht

Gewisse Geschäfte macht man im Stillen, so auch Verhanldungen mit der Familie des Klement Balili, das er sich in Griechenland, oder Italien den Behörden stellt. Ilir Meta ist Langzeit Partner der vollkommen korrupten und kriminellen EU, Deutschen Politiker, obwohl die Fakten über diese Gestalt, (siehe auch sein festgenommener Staats Sekreätär Almir Rrapo) schon 17 Jahre im Detail bekannt sind.

Die letzten US Botschafter wie Donald Lu, lassen sich nicht an der Nase herumführen, wie die erbärmlichen OSCE, EU Botschafts Ratten, oder wie die seltene Ausnahme einer integeren Person, wie der letzte Deutsche Botschafter: Hommage: auf den scheidenden Deutschen Botschafter: Helmut Hofmann

Ilir Meta ist deshalb in Panik und das schon länger:

Nicht erfreut: Ilir Meta nimmt Befehle des US Botschafter Donald Lu entgegen, vernichtet die Anweisung anschliessend
Ilir Meta nicht erfreut, als er die Anweisung von Donald Lu erhält.

7 Gedanken zu „Hat die „DEA“ dem gesuchten „Escobar des Balkan’s“ Klement Balili, ein Angebot gemacht“

 1. 9 Verhaftungen der Auftrags Killer Truppe, welche auch Sprengstoff Anschläge verübte und im Drogen Schmuggel aktiv sind und waren.

  als Gruppe „Nikles“ bekannt vor allem in Fushne-Kruje / Durres operierend, wo sich viele Kosovaren illegal niederliessen.

  EU, US, Deutsche Politiker promoten oft diese Verbrecher Banden, um gemeinsam Geld zustehlen. Iranische MEK Terroristen, die CDU Partner der Mafia, Asylanten Abschiebungen, die Deutsche Pleite Politik

  Grupi i Niklës, të arrestuar

  1.Klaudio Ismalaja, 22 vjeç
  2.Arbër Rryçi, 38 vjeç

  Të ndalur janë
  1.Edison PULA 21 vjeç
  2.Edison BAMI 26 vjeç,
  3. Ilir CACA 45 vjeç
  4. Marklen HAKA 25 vjeç
  5. Muharrem SHETA 25 vjeç
  6. Fadjol ANAMALI 30 vjeç
  7. Arjan ADEMI 36 vjeç

   

  Durrës, goditet grupi kriminal prej 10 vetash, sekuestrohen makina luksoze e para (VIDEO, FOTO)

  Postuar: 21/12/2016 – 12:12

  Policia e Durrësit në bashkëpunim me Komisariatin e Krujës dhe me Drejtorinë e Krimeve të Rënda, kanë finalizuar me sukses operacionin e koduar “Shënjestra”, në kuadër të të cilit është goditur një grup me aktivitet të theksuar kriminal në fushën e krimeve kundër personit, pronës, prodhimit, shitjes dhe trafikimit të narkotikëve.

  Si rezultat i këtij operacioni, janë arrestuar në flagrancë dy shtetas, janë ndaluar shtatë të tjerë dhe është shpallur në kërkim një shtetas tjetër, gjithsej 10 persona të penalizuar.

  Puna për këtë operacion ka nisur që më 19 shtator 2016, procedim i regjistruar në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Krujë, i cili u ndoq me metoda speciale të hetimit.

  U arrestuan në flagrancë shtetasit:

  1. Klaudio ISMALAJA, 22 vjeç, banues në Krujë, i dyshuar për veprat penale “Vjedhje me dhunë në bashkëpunim” dhe”Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”;

  2. Arbër(Astrit)RRYÇI, 38 vjeç, banues në Fushë-Krujë, i dyshuar për veprën penale “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike” në bashkëpunim.

  U ndaluan shtetasit:

  1. Edison PULA 21 vjeç, banues në Krujë, i dyshuar për veprat penale“Vrasje me paramendim e ngelur në tentativë””, Shkatërrim i pronës me eksploziv”, “Vjedhje me dhunë”dhe “Prodhimi dhe mbajtja e armëve dhe municioneve luftarake” parashikuar në nenet 78, 139, 152 dhe 278/4 dhe 22 e 25, të Kodit Penal;

  2. Edison BAMI 26 vjeç, banues në Fushë-Krujë, i dyshuar për veprat penale “Vrasje me paramendim e mbetur në tentativë” e kryer në bashkëpunim,

  “Shkatërrim i pronës me eksploziv”dhe “Mbajtje pa leje të armëve luftarake” të parashikuar nga nenet 78 , 22 dhe 152 ,278/2 , 25 të Kodit Penal.;

  3. Ilir CACA 45 vjeç, banues në Fushë -Krujë, Efektiv i Policisë së Burgut në (I.E.V.P) Zahari, Krujë, i dyshuar për veprat penale “Vjedhja me dhunë” në bashkëpunim të parashikuar në nenet, 139, 25 të Kodit Penal;

  4. Marklen HAKA 25 vjeç, banues në Fushë-Krujë, i dyshuar për veprat penale “Vjedhja” dhe “Vjedhja me dhunë” të parashikuar në nenet 139, 134/2 dhe , 25 të Kodit Penal;

  5. Muharrem SHETA 25 vjeç, banues në Fushë-Krujë, i dyshuar për veprat penale “Vjedhja” dhe “Prodhim dhe shitje të narkotikëve”, parashikuar në nenet 134/2 dhe 283/2, të Kodit Penal;

  6. Fadjol ANAMALI 30 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për veprën penale “Falsifikimit të dokumenteve të kryer në bashkëpunim” parashikuar në nenin 186/2 të Kodit Penal;

  7. Arjan ADEMI 36 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për veprën penale “Falsifikimit të dokumenteve të kryer në bashkëpunim” parashikuar në nenin 186/2 të Kodit Penal.

  Gjithashtu është shpallur në kërkim dhe po punohet për kapjen e shtetasit O.C , 22 vjeç, banues në Krujë, i dyshuar për veprat penale “Vrasje me paramendim e mbetur ne tentative” e kryer në bashkëpunim dhe “Mbajtje pa leje të armëve luftarake” dhe “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”.

  ATENTATI ME EKSPLOZIV

  Ky grup kriminal dhe konkretisht shtetasit O.C. dhe Edison Pula të ndihmuar dhe nga shtetasi Edison Bami, më datë 19.09.2016, kanë tentuar të vrasin me eksploziv shtetasin G. B. Lëndën shpërthyese këta shtetas e kanë vendosur në mjetin tip “Touareg” me targa AA 020 BH që drejtohej nga shtetasi G.B. dhe aktivizimin e saj e kanë bërë në lëvizje, nëpërmjet celularit.

  Ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Nikel-Fushë -Krujë dhe drejtuesi i mjetit ngeli i plagosur.

  Shtetasi Arjan Ademi është punonjës, agjent i një kompanie celulare, ndërsa shtetasi Fadiol Anamali është pronar i dyqanit në Shkodër që ka bërë të mundur shitjen e numrave celularë të këtij grupi kriminal bazuar në dokumente të falsifikuara dhe në emra të tjerë.

  GRABITJA E DY MAKINAVE

  Më datë 07.11.2016, ky grup dhe konkretisht shtetasit Edison Pula, O.C, Marklen Haka dhe Klaudio Ismalaja në bashkëpunim me njëri -tjetrin dhe nën kërcënimin e armëve kanë grabitur 2 mjete në aksin rrugor Krujë-Fushë Krujë, një autoveturë tip “Benz Mercedes” dhe një mjet tip furgon.

  TRAFIKIMI I 110 KG KANABIS SATIVA

  Më datë 19.12.2016, ky grup dhe konkretisht shtetasit O.C, Klaudio Ismalaja, Muharrem Sheta dhe Arber Rryci, në bashkëpunim me njëri- tjetrin kanë transportuar një sasi prej 110 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit Cannabis Sattiva nga Tepelena në drejtim të Krujës.

  Në aksin rrugor Kavajë-Durrës këta persona kanë tentuar t’i shmangen postbllokut të policisë duke dalë në rrugën dytësore, në afërsi të vendit të quajtur “Shkëmbi i Kavajës”.

  Policia është vënë në ndjekje dhe ka arritur të bllokojë sasinë e lëndës narkotike, mjetin tip “Mercedes Benz ML”, që transportonte lëndën narkotike dhe drejtohej nga shtetasi O.C, mjetin shoqërues tip “Benz”, që drejtohej nga shtetasi Klodian Ismalaj duke bërë dhe arrestimin në flagrancë të këtij të fundit.

  O.C ka mundur të largohet duke përfituar nga errësira.

  Gjithashtu u arrestua në flagrancë dhe shtetasi Arber Rryci dhe u ndalua shtetasi M.Sheta.

  SEKUESTROHEN MAKINA LUKSOZE DHE SHUMA PARASH

  Në këtë operacion janë sekuestruar:

  • 4 mjete luksoze:

  1. Mercedes Benz ML, në pronësi të O.C;

  2. një mjet tip Benz Mercedes Avantgarde, në pronësi të shtetasit K.Ismalaja;

  3. një mjet tip Benz Mercedes CLS, në pronësi të A.Rrycit;

  4. mjeti tip Benz Mercedes, në pronësi të shtetasit Ilir Caca

  • Shtetasit Arber Rryci i janë sekuestruar një sasi e konsiderueshme kartëmonedhash, 11 400 € dhe 95 000 lekë të rinj, ndërsa shtetasit Marklen Haka i janë sekuestruar kartëmonedha në dollarë, Euro Franga, Paund britanike dhe 60 mijë lekë të rinj.

  20 aparate celulare.

  DYSHIME DHE PËR VEPRA TË TJERA PENALE

  Policia e Durrësit thotë se të gjithë këta persona, janë të dyshuar dhe për një sërë veprash të tjera të rënda penale, kryesisht grabitje nën kërcënimin e armëve, krime kundër personit dhe trafikimit të lëndëve narkotike, të cilat nga Policia dhe Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë janë në fazën e dokumentimit ligjor për këta shtetas dhe persona të tjerë që kanë bashkëpunuar me ta dhe për shkak të kësaj pune, nuk jepen të dhëna të tjera që do te dëmtonin sekretin dhe ecurinë e hetimeve.

  /portali DurresLajm/

 2. Das die Regierung die Verhaftung von Klement Balili verhindert ist nicht neu!

  Blushi: Kelmend Balili nuk arrestohet, sepse bie qeveria
  Postuar në 22 Dhjetor, 2016 12:12

  Në interpelancën me kryeministrin Rama, të cilin e akuzoi se po mban pushtetin me kriminelë e të korruptuar, Ben Blushi dha edhe arsyen përse nuk arrestohet Kelmend Balili. Blushi tha se Balili nuk kapet, për arsye se është i LSI dhe nëse arrestohet, rrëzohet qeveria. Shqetësim për mosarrestimin e Balilit shprehu pak ditë më parë edhe ambasadori amerikan, Donald Lu. Ai tha se kishte 7 muaj që kërkonte arrestimin e Balilit, që kërkohet nga Greqia dhe DEA amerikane për trafik ndërkombëtar droge. Kritika të forta Lu lëshoi ndaj policisë, prokurorisë dhe ministrisë së Drejtësisë. /Lapsi.al http://www.lapsi.al/lajme/2016/12/22/blushi-kelmend-balili-nuk-arrestohet-sepse-bie-qeveria#.WFvVuGfU7CI

 3.  

  Alles illegal gebaut rund um Geldwäsche von kriminellen Clans an der Küste, was man vor 15 Jahren auch schon wusste.

  Das Luxus Hotel von Gentian Ndreu und seinem Vater Osman Ndreu wurde beschlagnahmt in Sarande. Langzeit Zuhälter und Prostitution Ringe nach Brüssel. Vor der Beschlagnahme, wollte die Familie das Hotel noch schnell verkaufen.

  Sekuestrohet hoteli luksoz. Dyshime se vjen nga paratë e krimit

  Prokuroria për Krime të Rënda ka sekuestruar hotelin në funksion “Rezidenca President” në bregdetin e Sarandës, pasi ekzistojnë dyshimet e arsyeshme se është ndërtuar nga paratë e…

 4. Mit Griechischen Geschäftsleute organisierte man ein Früchte Imperium des Transportes wo Drogen in den LKW’s versteckt waren

  Si e trafikonte drogën në kamionët me fruta Klement Balili
  Postuar në 29 Dhjetor, 2016 04:12

  Klement Balili dhe biznesmenët grekë të përfshirë në narkotrafik e transportonin drogën me kamion të ngarkuar me fruta.

  Në dosjen e prokurorisë, zbardhen detaje të reja të trafikut të drogës të organizatës kriminale të drejtuar nga Klement Balili.

  Transporti i drogës nga organizata kriminale e drejtuar nga biznesmeni grek dhe sarandioti i shpalluri në kërkim Klement Balili, bëhej me kamion të ngarkuara me fruta të ndryshme.

  AbcNews ka mësuar se në njërin nga dy rastet e trafikut të drogës, ku është përfshirë biznesmeni nga Saranda, është dokumentuara se transporti i drogës do të bëhej me kontenier të mbushur me portokalle.

  Në dosje thuhet se në fillim të majit të viti 2016, autoritetet e drejtësisë greke kanë transkiptuar disa biseda telefonike, të rrjetit që drejtohej nga Klement Balili në bashkëpunim me dy biznesmen greke. Sipas kësaj bisede, që rezulton e pasqyruar në vendimin e caktimit të masës së sigurisë ndaj Balilit, flitet për trafikimin e një sasie të konsiderueshme të drogës. Gjatë këtyre bisedave, të dyshuarit Klement Balili dhe biznesmenet Alifandi Georgios dhe Anagnostopoulos Ksenofondas planifikojnë rrugën që droga do të ndjek drejt Evropës Qendrore.

  Autorietet kanë transkiptuar bisedën, ku thuhet se Balili do të nisë nga Shqipëria drejt Greqisë një skaf të mbushur me mbi 500 kg drogë. Me të mbërritur në greqi, kjo sasi droge do të vendoset në vendet e fshehura të krijuar enkas për trafik droge në kamionët e kompanisë së transportit të shtetasit grek Patsiavouras Charalambos. Këto dy kamion të mbushur me sende të ndryshme do ta kalojnë në Bullgari. Atje droga do të zhvendoset në një kontenier të mbushur me portokalle që ishte në pronësi të kompanisë së shtetases Maria Dardha me qëndrim në Bullgari.

  Më pas, ky kontenier i mbushur me portokalle dhe drogë kishte si destinacion përfundimtar Belgjikën, ku dyshohet se do të pritej nga dy shtetas shqiptar, tashmë të proceduar në Belgjikë si pjesë e këtij rrjeti. Por në dosjen e gjykatës, theksohet se për shkak të vonesave, të shkaktuara nga problemen me ndërmjetësuesit e transportit të drogës dhe vështirësive të transportit, malli nuk arriti në Bullgari. Kjo vonesë, thuhet në dosje, bëri që portokallet e ngarkuar në kontenier të prisheshin dhe ata u asgjesuan pa u transportuar në Bullgari.

  Veç këtij rasti, prokuroria ka dokumentuar edhe trafikun e rreth 679 kg drogë me skaf nga Saranda në Greqi, ku edhe u sekuestruan duke u arrestuar i gjithë rrrjeti i shtetasve greke dhe dy skafistëve shqiptare. Ndërsa Balili u shpall në kërkim si nga autoritet greke ashtu edhe shqiptare. /ABCNews/

 5. Haus Durchsuchungen rund um Klement Balili, wo auch Söhne, Verwandte abgeführt wurden. 10 Häuser, 3 Hotels wurden durchsucht


  Policia hidhet ne sulm per te kapur te ashtuquajturin “Eskobari i Ballkanit”. 10 banesa dhe 3 hotele janë kontrolluar gjate natës, ndërsa janë shoqëruar në komisariat 11 persona, por ende nuk asnjë gjurmë e Klement Balilit. Kontrollet u kryen pas urdhrave të lëshuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda. Ndërkohe ne operacionin ne jug te vendit janë angazhuar edhe forcat speciale te repartit RENEA. Në Stjar të Delvinës por edhe në Sarandë, policia nuk gjeti të akuzuarin e autoriteteve greke si “Eskobari i Ballkanit”, por shoqëroi disa familjarë të tij. 11 persona mes tyre bashkëshortja, djali dhe vëllai i Klement Balilit janë marre në pyetje. Çështja Balili u shndërrua dhe ne nje problem te sigurisë kombëtare, duke shkaktuar përplasje brenda edhe vete mazhorances qeverisëse. Pak ditë më parë Kryetari i kuvendit Ilir Meta i kërkoi presidentit te Republikës Bujar Nishani te mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Ne letrën drejtuar kreut te shtetit Meta argumentoi se ky hap është i domosdoshëm per t’i dhënë përgjigje shqetësimit te Shteteve te Bashkuar për mosveprimin e institucioneve. Menjëherë pas saj Presidenca njoftoi publikisht se Nishani do të mbajë mbledhjen e Këshillit të Lartë të Sigurisë për rrezikshmërinë që paraqet mos arrestimi në kohë i Kelmend Balilit. Për këtë çështje reagoi dhe ministri i brendshëm Saimir Tahiri, i cili tha se Balili i ka ditët e numëruara dhe shumë shpejt do të dalë para drejtësisë. Tahiri i kujtoi kreut te shtetit se nuk e mblodhi Këshilli i Sigurisë as për Lazaratin.

 6. Die DEA baut im Ausland seit Jahren nur Drogen Netzewerke auf, macht so Milliarden, wobei der eliminierte US Botschafter Josef Limprecht besonders peinlich war, als DEA Vertreter dort die Heroin Küchen für die Taliban aufbaute und dann im Terroristen Camp bei Peskopje (junge Frau wurde zur Verfügung gestellt) Mitte Mai 2002 eliminiert wurde. Er holte persönlich Heroin von Frachern in Durres ab und transportierte die Drogen in Albanien.
  Josef Limprecht

  Gang of Thieves: DEA Stole $3.2 Billion in Cash From Innocent People in Only a Decade

  Published: March 30, 2017
  Share | Print This

  A bombshell report from the Inspector General (IG) at the Department of Justice has exposed the Drug Enforcement Administration (DEA) for the colossal thieves they are. According to the report, DEA seized more than $4 billion in cash from people since 2007, but $3.2 billion of the seizures were never connected to any criminal charges. That figure does not even include the seizure of cars and electronics.

  This thievery is possible through the insidious practice of civil asset forfeiture (CAF), where law enforcement can seize cash and property on the mere suspicion of being involved in criminal activity. Originally developed in the 1980s to go after organized crime, CAF has mushroomed into a source of revenue for cops across the country – from local to state to federal – in what’s become known as Policing for Profit.

  When an innocent person’s cash is stolen by DEA, that person must petition to get it back, meaning the burden of proof (and the burden of time and expense) is on the unlucky victim who never did anything wrong in the first place. In fact, “forfeiture proceedings start from the presumption of guilt.

  It’s a clever scheme, and DEA knows it. The IG found that petitions were filed in only 20 percent of DEA cash seizures. As Reason Magazine points out, the IG report highlights just how arbitrary these seizures can be.

  “We found that different task force officers made different decisions in similar situations when deciding whether to seize all of the cash discovered,” the Inspector General wrote. “These differences demonstrate how seizure decisions can appear arbitrary, which should be a concern for the Department, both because of potentially improper conduct and because even the appearance of arbitrary decision-making in asset seizure can fuel public perception that law enforcement is not using this authority legitimately, thereby undermining public confidence in law enforcement.”

  The case of a man traveling at an airport with $27,000 is a prime example of how DEA can just take the cash on a whim, without even bothering to pretend it has to do with criminal activity.

  “When a task force officer explained that the U.S. currency in the bag was going to be seized pending further investigation, the passenger asked whether he could keep some of the currency to travel home. The passenger asserted that all of the currency in the bag was his, and the task force officers allowed him to retain $1,000. This seizure resulted in an administrative forfeiture of $27,000 to the U.S. government, and the DEA explained to the OIG that, other than the events surrounding the seizure, there was no subsequent investigative activity or additional law enforcement benefit.”

  Reason Magainze sums it up perfectly.

  “If the DEA task force agents thought that man’s cash was connected to drug activity, why allow him to keep some of it? If they weren’t sure, why take it in the first place? The answer, of course, is there is no logical or legal rationale for this sequence of events.”

  ……………………http://www.blacklistednews.com/Gang_of_Thievesocent_People_in_Only_a_Decade/57619/0/38/38/Y/M.html

 7. Von der NATO und EU aufgebaut, finanziert ist das komplette Betrugs System aus dem Balkan, wo man gezielt die Prominenz der Kriminellen zum Partner auswählte, was schon mit Bodo Hombach, Joschka Fischer, Ludgar Vollmer zum Standart Deutscher Aussenpolitik wurde ab Ende 1998:

  Monika Kryemadhi: LSI Mafia Geschäfte direkte Partner beim „Pablo Escobar“ des Balkan: Klement Balili

  siehe der Albanische Botschafter Artur Kuco in Berlin, welche der Auslands Vertreter diese Weltweit agierenden Verbrecher ist und das war bestens bekannt in 2002, als er als Präsidentschafts Kandidat, wenige Stunden vor der Abstimmung durch die Geheimdienste abgelehnt wurde, wegen seinen Top Drogen Clan Verbindungen und Geldwäsche Geschäfte schon damals. Gemeinsam stiehlt man dann Millionen angeblicher Projekt Gelder, wo die Termine in Berlin: Arthur Kuco vermittelt, bei etlichen Ministern, welche Geld brauchen.

  Distrikt Vertreter des Transport Ministeriums, das in Hand der LSI Gangster ist, war Klement Balili, ein System Kriminelle auszustatten, mit Regierungs Posten, was direkt von der EU, Deutschland und der Weltbank finanziert wird.

  Alle Telefon Überwachungs Aktionen rund um den „Paplo Escobar“ des Balkan’s: Klement Balili, wurden verhindert, was nur Ilir Meta nahe Leute machen konnten. Das illegal errichtete Luxus Hotel bzw. 2 Hotels, wurden ebenso nicht beschlagnahmt, Video Überwachung der Hotel Anlagen verschwanden, funktionieren angeblich nicht. Auffällig das EU und Deutsche Behörden praktisch nicht in die grossen Verbrecher Kartelle der Albaner Mafia ermitteln, wo schon unter Schröder und Steinmeier verhindert und abgelehnt wurde, das das BKA (unter Mafiöser Politik Kontrolle der Inkompetenz heute in Deutschland) eigene Abteilungen gegen Organisierte Kriminalität der Albaner bildet. Arthur Kuko uralt verbunden im System der Albaner Mafia mit der Familie Lefter und Nard Koku, investierte seine Drogen Gelder direkt in den illegalen Skandal Appartment Block des Nard Koka, in Durres, gegenüber dem Museum, was damals die Zerstörung mit Abwässern, einleitete, als neue Zentrale der Albaner Mafia und Anlaufpunkt. Heute promotet Arthur Kuko unzählige Verbrecher, die übelsten Gestalten der Albaner Mafia rund um die LSI Partei in Berlin, vermittelt Termine. Identisch beim 4 fach Polizei Direktoren Mörder in Durres, Dritan Dajti, wo das Handy mit den vielen Politik Verbindungen verschwand, wie bei jedem Verbrecher.

  Vorbild die korrupten US Botschafter, welche Ermittlungen in Betrugsfällen wie rund um Bechtel, Gerdec, Frank Wisner, verhindern. Die Deutsche Botschaft, die Mafiös als Betrugs Organisation operierende Kfw, läuft nur Gangstern hinterher wie die EU Botschaft, finanziert direkt dem Bruder von Klement Balili, neue Wasser und Strom INfrastruktur im Mafiösen Clans Netzwerk für Drogen Handel in der Klein Stadt Delvine und Sarande, für reinen Geldwäsche Betrug und wie in Afghanistan, um die Haupt Drogen Handelswegen und Verteiler zu finanzieren und zuunterstützen mit der Prominenz der Kriminellen.

  Monika Kryemadhi: LSI Top Mafia mit schiessenden Kriminellen als Kandidat in Lezhe: Armando Prenga bis zu Gangstern wie Fatjon Skenderi, Klement Balili

  Kaum zuglauben das ein Martin Schulz das kriminelle Enterprise mit 70.000 € aus Schwarzen Kassen finanzierte vor Jahren, wo man gemeinsam dann Millionen stiehlt.

  Das Ilir Meta – Monika Kryemadhi Verbrecher Modell der Aufbauhilfe für die Top Drogen und Mafia Clans wie „Klement Balili“ oder Fatjon Skenderie

  Uralte Abmachungen zwischen der Justiz und Politik bestehen, was sogar Edi Rama bestätigte, das gegen die Prominenz der Politik nicht ermittelt wird, was unter Präsident Rexcep Meidani eingeführt wurde, wo Groß Drogen Dealer, Verbrecher aus den USA, ein und aus gingen im Präsidenten Palast, vor über 15 Jahre, der jetztige Betrüger und uralte Kommunist Bujar Nishani vielen Kriminellen, denn Diplomaten Status gab, als angebliche Präsidenten Mitarbeiter.

  Ilir Meta nicht erfreut, als er die Anweisung von Donald Lu erhält.

  Ilir Meta paguan grekët për të bllokuar hetimet për Klemend Balilin, nuk sjellin përgjimet

  1
  Ilir Meta paguan grekët për të bllokuar hetimet për Klemend Balilin, nuk sjellin përgjimet

   

  Hetimet e Prokurorisë shqiptare për trafik droge ndaj ish zyrtarit të transporteve në Sarandë, Klemend Balili përfaqësues i LSI, të cilësuar nga media greke si Eskobari i Ballkanit, kanë ngecur. Prej më shumë se 6 muajsh nuk ka asnjë veprim konkret në dosjen në ngarkim të tij. Shkak, sipas burimeve nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, është përgjigja e munguar nga autoritetet greke, të cilat ende nuk i kanë kthyer të dhëna hetuesve shqiptarë me anë të një letër porosie të dërguar që në janar në Greqi. Në letër porosi, hetuesit shqiptarë, kërkonin pjesën e dytë të dosjes në ngarkim të Balilit si dhe audio-përgjimet mes tij dhe trafikantëve të arrestuar në Greqi, por dhe me politikën shqiptare.

  Deri më 19 qershor 2017, kur kanë kaluar 6 muaj nga letër porosia e dërguar në Greqi, ende nuk ka një përgjigje për kërkesën e hetuesve shqiptarë nga Prokuroria greke dhe Ministria Greke e Drejtësisë përmes të cilës kjo letërporosi vjen.

  Ndërkohë ndaj Balilit ka përfunduar hetimi pasuror dhe rezulton se ai në emër të tij ka pasuri të pakonsiderueshme dhe gjithçka tjetër i përkasin familjarëve të tij. Të cilët po shtrojnë darka dhe dreka dhe po bëjnë fushatë në favor të LSI dhe të Ilir Metës në Delvinë dhe Sarandë.

  Ndërsa ndaj Balilit prej 9 muajsh është në fuqi urdhër arresti ndërkombëtar ende i paekzekutuar për llogari të Greqisë dhe policisë shqiptare. Po kush po i pengon hetimet e Balilit, sidomos për përgjimet dhe audio-përgjimet e tij me trafikantët e tjerë dhe politikën?

  Këtu fillon dhe pjesa e nëndheshme e gjithë problematikës, ku rol të dorës së parë luajnë Prokuroria shqiptare. Kështu, në përfundim të afateve, Prokuroria e krimeve të rënda “kujtohet” se dosja e supertrafikantit të LSI Klemend Balili kishte nevojë dhe për fashikullin e përgjimeve, ku në realitet duhej të ishin të parat që të ishin kërkuar nga Prokuroria greke. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka bërë punën e vet në Shqipëri, ku në sinkron dhe me ish-ministrin e Drejtësisë Ylli Manjani bënë çfarë ishte e mundur për t’i zvarritur të gjitha afatet e zbardhjes së kësaj dosjeje të rëndë që peshon shumë mbi kurrizin e Ilir Metës, i përfshirë në të gjitha aferat e mundshme, që nga korrupsioni në Shqipëri e deri tek trafiku ndërkombëtar i drogërave të rënda.

  Ndërkohë që vetë Presidenti i zgjedhur Ilir Meta është i involvuar në pengimin e kësaj dosjeje. Sidomos para zgjedhjeve dhe deri në momentin kur të bëjë betimin për President i Republikës më 24 korrik.

  Në takimet dhe në shkëmbimin e komunikimeve që ka pasur me kryeministrin grek Aleksis Tsipras, Meta ka kërkuar ndikimin e tij mbi prokurorinë greke, dhe si kryeministër i një vendi ballkanik ai e ka bërë. Thjesht të bëhen ca vonesa të justifikueshme procedurale. Ndërsa ndikimin mbi ministrinë greke të Drejtësisë Tsipras e ka të plotë. Ndërkohë që Meta nuk ka qëndruar pa i premtuar mikut grek për këtë nder, që, nëse është i fuqishëm pas zgjedhjeve, do të mbështesë të gjitha kërkesat greke. Sidomos në heqjen nga axhenda e palës shqiptare të abrogimit të ligjit të luftës të Greqisë me Shqipërinë, varrezat greke në jug të vendit dhe mbi të gjitha hyrjen në fuqi pa ndryshime të marrëveshjes së detit që i falte Greqisë kilometra të tëra territor shqiptar. Kjo në këmbim të shkatërrimit të dosjes së supertrafikantit Klemend Balili, në tabulatet e të cilit ka shumë e shumë biseda të Metës, Manjanit por dhe zarave të tij në çdo kohë. Ndaj po vonohet e vonohet gjithçka për këtë dosje, që Ilir Meta të dalë i palarë. Të paktën deri sa të “egërsohet” DEA amerikane e antidrogës, që të vendosë gjërat në vend./Pamfleti.com

  http://www.pamfleti.com/ilir-meta-paguan-greket-per-te-bllokuar-hetimet-per-klemend-balilin-nuk-sjellin-pergjimet

Schreibe einen Kommentar